แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.ค. 2012
  • Etapa a 22-a | N & D si-a facut pe deplin datoria ! Data: 17 Aprilie 2004, Stadionul: "DINAMO", Spectatori: 17.000
    Arbitru: Ionica Serea (6), Asistenti: Ionel Popa (7) si Miklos Nagy (7). Dinamo se afla la egalitate cu Universitatea Craiova cupa o prima repriza destul de echilibrata. Ocaziile insa au fost de partea lui Dinamo, care au ratat deschiderea scorului prin Petre, Niculescu si Barcauan. "Cainii" au dominat clar finalul primei reprize impingandu-si adversarii in propriul careu. In partea a doua Dinamo a intrat decisa sa transeze meciul de partea ei. Chiar si asa Craiova s-a tinut bine circa 15 minute. Andone muta inspirat prin introducerea lui Naidin (46') si Vl.Munteanu (59'), jucatori care schimba fata "alb-rosilor". Acesta din urma face un meci senzational (ceva de genul celui cu Sahtior) si dupa ce rateza o buna ocazie de gol, paseaza pentru capul lui Danciulescu la primul gol si centreaza la faza golului doi. N & D isi face datoria in acest meci, si Dinamo este din nou pe primul loc, desi a avut un emci foarte greu. A demonstrat insa ca are valoare si ca merita sa fie acolo.
    » Cele mai importante fazele ale "alb-rosilor" in acest meci:
    - 6' - Sut Badea din 15 metri, Guso era batut, dar un fundas oltean a respins in ultima istanta din fata portii
    - 13' - Cap Niculescu din 10 metri, minge deviata de un fundas in corner
    - 20' - Sut Petre din lovitura libera, peste poarta
    - 24' - Niculescu a preluat mingea la 30 de metri, a patruns si a sutat cu stangul de la 16 metri, putin pe langa poarta
    - 42' - atac frumos a lui Dinamo, finalizat de Petre cu un sut puternic din unghi, la o palma de bara
    - 44' - in urma unui corner, mingea a ajuns in fata portii de unde Daouda a respins in ultimul moment din fata lui Barcauan care putea marca
    - 76' - Vladu Munteanu suteaza senzational, din vole, de la 20 de metri dar mingea ocoleste de putin poarta
    - 72' - GOOL !! Corner pentru Dinamo, centreaza Vladut Munteanu, cap Danciulescu, bara, gol si 1-0 pentru Dinamo
    - 73' - GOOL !! Lovitura libera pentru "alb-rosii", centreaza Vlad Munteanu, Guso respinge gresit, si Niculescu introduce mingea in plasa
    - 75' - Dinamo este la un pas de 3-0, dupa o frumoasa faza creeata de Vlad Munteanu si Florentin Petre, primul sutand putin pe langa poarta.
    » Etapa urmatoare Dinamo se deplaseaza la Constanta, unde va juca impotriva Farului, echipa care a inegrit Giulestiul, dupa victoria cu 3-2 reusita in aceasta etapa.