👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane: jaksiewybudowac.pl/ 👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach: quatro-domy.pl/ 👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować": Strona: blog.poradnik-budowlany.com/ 👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce" Strona: www.budowawpraktyce.pl/
Lubię to "taśmy, preparaty, wymagania". Sprawa jest prosta. Wilgoć się będzie skraplać jeśli będą ku temu warunki - tj. jeśli wilgotność w pianie będzie odpowiednio wysoka, a temperatura odpowiednio niska (punkt rosy). I teraz jak wygląda sprawa gdy jest wnęka otynkowana C-W który ma niski współczynnik dyfuzji pary wodnej? No wilgoć może się do piany dostać głównie nieszczelnością na połączeniu C-W do ramy okna. A co jeśli jest listwa? No nieszczelność jest mniejsza. Akryl? Również. Prawda jest taka, że realnie to "mokra pianka" to jest efekt złożenia naprawdę wielu ostro spierdzielonych wykonawstw a nie samego "tradycyjnego montażu na kotwy i pianę". Oczywiście, że prawdą jest że mogą być przedmuchy. Teraz pytanie, czy rzeczywiście konieczne są te wszystkie taśmy, albo drogie uszczelniacze by uzyskać zadowalające rezultaty... No tego niestety nikt nie sprawdza bo przecież najlepiej jest wyłożyć hajs na rozwiązania systemowe i uznać, że wszystko inne jest be i działać nie będzie. Jeśli mamy listwy APU z zewnątrz i wewnątrz, jeśli pianka jest równo ścięta i zabezpieczona choćby folią w płynie (która jest z 10x tańsza niż dedykowany uszczelniacz, składający się najczęściej z wodnej dyspersji tych samych polimerów!) to konkretnie jaka jest różnica? Ile ciepła więcej tracimy względem systemowego rozwiązania na taśmach? Ile przepływu w m3 jest więcej? No to są istotne parametry... najśmieszniejsze, że przynajmniej coś pokroju bardzo słabych ale jednak testów zrealizował autor kanału holibood i nawet bez listw okno montowane "tradycyjnie" czyli nieszczelnie, nieciepło tragedii wcale nie powodowało, a nieszczelności były i tam gdzie rzekomo było wszystko zrobione super duper. I znów wszystko się sprowadza do efektywności danych rozwiązań vs koszty danych rozwiązań... Oczywiście, że systemowy montaż szczelny jest super rozwiązaniem, nie rozumiem tylko czemu automatycznie montaż tradycyjny jest wiązany z przedmuchami i kondensacją wilgoci gdy tak wcale nie musi być.
Testy słabe, a wyniki na tyle zaskakujące (na niekorzyść ciepłego montażu lub na korzyść standardowego montażu), że film został przez holibooda usunięty.
@@szagix tego nie wiedziałem, ale rozbawiło mnie jak przez godzinę pierdzielił o zdrowych tynkach i że c-w takie wspaniałe potem zrobił gliniane (też ok, tylko mechanicznie takie sobie)... jak to wybrał pustak keramzytobetonowy by była wymiana powietrzna, a potem opierd... chałupę styropianem zamiast wełny, bo wełny nie było, albo kogoś kto z wełną pracuje. Jak to okna montowane klasycznie będą ujowe by przy zadymianiu okazało się, że ujowy to był montaż okna tarasowego i drzwi - na ciepło, a także peszle z elektryką na poddasze... A gdzieś po drodze był magiczny preparat który w 5cm daje skuteczność 20cm styropianu ;) Więc o ile zaczęło się w miarę ciekawie i rzetelnie tak im dalej to tym więcej filozofii nad fizykę...
@@Promilus1984 Mam podobne przemyślenia. W teorii wszystko było ładnie pięknie, a w praktyce wyszedł lekki misz-masz i brak konsekwencji w działaniu. Początki faktycznie miał super i czasem wracam do niektórych materiałów, bo jestem na etapie projektowania wymarzonego domu, ale po tym co pokazał na przykładzie swojej budowy musiałem sięgnąć do innych źródeł i zweryfikować większość zasłyszanych rzeczy, bo tak jak wspomniałeś bardziej to zaczęło przypominać filozofię zamiast fizyki.
A jakie okna - drewniane, PCV czy aluminium, np. do domu w stylu klasycznym warto dopasować okna ze szprosami...Czy jest sens wstawiać okna PCV? Mało jest fachowych informacji na ten temat. Dziękuję i pozdrawiam 😊
Wybór materiału z jakiego wykonane są ramy okienne to przede wszystkim kwestia budżetu i wyglądu. Okna PCV są bardzo dobre i najtańsze z wymienionych. Okna z aluminium i drewna to półka wyżej, a wybór pomiędzy nimi to moim zdaniem kwestia estetyki.
A co jeśli firma proponuje montaż na kotwy i piankę, ale wysuwa nieznacznie okno (1-2 milimetry) poza mur, aby połączyć się z warstwą ocieplenia? Opcjonalnie proponuje nałożenie masy typu TYTAN WINS na zewnątrz aby bardziej zabezpieczyć pianę.
Wysunięcie o 1-2mm jest tak małe, że nie ma żadnego praktycznego znaczenia. Za to system Tytan Wins, ale zastosowany obustronnie jest jak najbardziej poprawny i równoważny do zastosowania wewnętrznej i zewnętrznej taśmy.
@@krystianlemkowski a słyszał Pan może o tym, żeby zamiast Tytan smarować wokół okno masą bitumiczną przeciwwilgociową taką jak do fundamentów? Widziałam ostatnio taką poradę, ale mam wątpliwości czy to nie będzie skraplać wilgoci w środku albo coś innego będzie się dziać
Mam pytanie: czy warto zakładać nawiewniki okienne? Mi wykonawca odradził to rozwiązanie. W domu będę miał wentylację grawitacyjną. Jak te nawiewniki mają się do szczelnego montażu okien z taśmami? Czy takie rozwiązania nie wykluczają się wzajemnie?
Wentylacja budynku to nasze celowe działanie, którym możemy sterować, np. przez nawiewniki i nie liczy się to do nieszczelności przypadkowych. Generalnie nawiew przez okna jest konieczny do działania wentylacji grawitacyjnej, ale można go zrobić zarówno przez nawiewniki, jak i przez rozszczelnienie okna. Więc nawiewników nie musisz montować.
W domu rodzinnym wieje właśnie pod oknami, pod parapetem. Czy można coś z tym zrobić? Okna wymieniane 5 lat temu, montowane oczywiście tylko na piankę. Okna wydają się być w porządku, ale zastanawiam się czy da się jakoś wymienić tę piankę na nową i nałożyć taśmy? Czy jest to opłacalne?
Wymienić piankę można, ale trzeba zdemontować parapet. Przy okazji jednak zalecałbym dodanie taśm, bo sama wymiana pianki może być pomocna tylko na kolejne kilka lat.
Mam pytanie, jak dużo na ramę okna powinien wchodzić styropian przy ociepleniu? Mowa tutaj o montażu w świetle muru. Czy montaż rolet lub żaluzji z prowadnicami przykręconymi do ramy okna pogarsza sytuację, bo będzie mniej miejsca dla ocieplenia?
Styropian zwykle powinien zachodzić na ramy okienne około 2cm. Rzeczywiście montaż rolet, żaluzji będzie pogarszał termoizolacyjność w tym miejscu. Pozdrawiam Krystian
Coraz częściej widzi się podwaliny/poszerzenia okienne pod drzwiami tarasowymi (oferowane jako opcja przy zakupie okien). Czy zalecacie je stosować? Jak rozumiem jej kluczową funkcją jest pozbycie się ewentualnego mostka na styku beton-rama okienna (jakieś inne kluczowe funkcje?). Moje wątpliwości wynikają z faktu że reszta ścian (bez otworów na drzwi) nadal podciąga zimno ze ściany fundamentowej a ściana od zewnątrz czy użyjemy podwaliny czy nie i tak jest ocieplona. Drugie pytanie dotyczy hydroizolacji - zauważyłem, że niektórzy nie kładą papy na posadzce w miejscu otworów na drzwi tarasowe. Czy podwalina spełnia wtedy funkcję hydroizolacji? Czy należałoby zachować ciągłość papy niezależnie od decyzji w sprawie użycia podwaliny?
Powinna być zachowana ciągłość papy pod podwaliną. Podwalina izoluje pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem budynku. Zastępuje ocieplenie na zewnątrz i izoluje posadzkę betonową od zimna.
@@krystianlemkowski dziękuję. Czyli jak rozumiem gdyby zamiast podwaliny był zwyczajny beton/pustak to wtedy ocieplenie z zewnątrz tego miejsca jest problematyczne dlatego podwalina jest lepszym rozw.? Załóżmy taras z płyt betonowych. Jaka jest Pana ogólna opinia na temat stosowania podwalin? Szedłby Pan w to? Również, co do wysokości podwaliny - wydaje się że podwalina zaczynająca się od samego chudziaka ma sens, prawda?
@@domin85-q6p Ocieplenie z zewnątrz to mały problem. Gorzej jest z tym, że wylewka dochodzi wtedy do takiej podmurówki i jest dużym mostkiem termicznym. Moim zdaniem podwaliny to dobre rozwiązanie, szczególnie w oknach HST, a wysokość powinna wynosić minimum 10, lepiej 15cm.
@@krystianlemkowski z czystej ciekawości dlaczego akurat przy drzwiach tarasowych chcemy polepszyć izolacyjność przez zastosowanie podwaliny? (przecież w pozostałych miejscach wylewka nadal styka się z murem)
A czym zabezpieczyć membrany czy to w foli czy to w płynie? Większość produktów jest na 6mc potem "traci się gwarancje" jak się jej nie zabezpieczy. Wiadomo domyślam zabezpieczeniem jest styropian i elewacja, ale jak ktoś buduje sie samemu to te 6mc to ściany moga przez kilka lat nie zobaczyć elewacji 😅 ps kleju do styropianu nie zalecają ale juz nie pamiętam dla czego
@@krystianlemkowski pomysł fajny, ale jak bym robił elewacje np na wiosnę. A nie za 2-3lata. Podejrzewam że z pianki po tym czasie to zostaną wióry. I ponowna robota tego samego. Myślę nad farba elewacyjna by taśmy nie dostawały słońca
Duże okna to jakie? Mam w projekcie od zachodu okno o wymiarach 300x220 (zastanawiam czy je zmniejszać oraz czy robić z niego fix po całości czy smart slima) i nie wiem czy PCV będzie wystarczające.
To jest już okno z kategorii "dużych". Przy takich gabarytach da się zrobić PCV, szczególnie jeśli jest to fix. Ale jeśli miałoby to być okno z drzwiami przesuwnymi, to szedłbym w aluminium.
To ja również zapytam o gabaryty okna. U nas okno hst na taras ma 240x240. Czy przy takich wymiarach można pozostać już przy PCV? Producent przekonuje, że jedno aluminiowe przy reszcie PCV też nie jest idealnym rozwiązaniem, bo aluminiowe antracyt ma troszkę inny odcień niż PCV antracyt
@@vincenty41 jeśli to jedna tafla szkła, to moim zdaniem jest już bardzo duże na PCV. Oczywiście będzie działało, ale Aluminiowe będzie lepszym wyborem. Jeśli nie jest tuż obok innego okna, to różnica w odcieniu nie będzie widoczna.
Prosze o opinie nt montazu okien. Jesli swiatlo muru wykonam o 5cm z kazdej strony wieksze od ramy okna, by osadzic okno na styropianie i tzw "cieplym parapecie" i pozniej montaz wastwowy, to czy mozna to nazwac cieplym montazem jak w oknie wysunietym do warstwy ocieplenia?
Witam, Zetknął się z filmem na TH-cam, gdzie rozmówca wspomina o obsadzeniu otworu okna XPSem. Nie ma na myśli ciepłego montażu w warstwie ocieplenia, ale właśnie ułożenie styropianu pomiędzy murem a ramą okna. Co myślicie o takim rozwiązaniu? W opisie pod filmem proszę przejść do czasu 9:17: th-cam.com/video/8QPaXg0i_n0/w-d-xo.htmlsi=tujKvxEHTOhBWx7y
Oczywiście nie jest to montaż warstwowy, o którym mówimy w filmie, ale samo w sobie wyłożenie otworu okiennego styrodurem poprawia termoizolacyjność montażu. Czyli jest to dobre rozwiązanie, ale nie na 100% poprawne, bo dalej brakuje montażu warstwowego.
Mam taką sytuację: Mam już zamontowane okna w domu przez poprzedniego właściciela (dom kupiony w stanie budowy), ale nie został zastosowany warstwowy montaż, tylko kotwy i pianka. Jeśli chciałbym użyć folii w płynie, o którym Pan wspomina, to muszę wpierw zdjąć tynk ze ścian wewnątrz wokół okna?
Mówicie o kupowaniu okien produkowanych w dobrych fabrykach. Czy dobrych co do zasady oznacza dużych i masowych które eksportują za granicę typu firma na literę D albo F? Nie chcę wyciągać od Was konkretnych nazw więc przewrotnie zapytam - czy polecacie jakiś ranking producentów? :)
Dobrych nie oznacza dużych. Są mniejsze firmy, które również robią bardzo dobre okna. Niestety nie mam listy polecanych producentów. Pozdrawiam Krystian
Początkowo rozważałem montaż w warstwie ocieplenia ale generalnie lepiej te pieniądze wydać w lepsze okna/szyby bo jeśli mostek liniowy ma mniejszy współczynnik niż współczynnik ramy to totalnie nie ma sensu robić w warstwie ocieplenia.
Zgadzam się, że montaż w warstwie ocieplenia nie przynosi dużych oszczędności, ale nie można bezpośrednio porównywać ze sobą wartości współczynnika liniowego i powierzchniowego. Jeden jest dla metra bieżącego, a drugi dla metra kwadratowego. Pozdrawiam Krystian
👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
jaksiewybudowac.pl/
👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
quatro-domy.pl/
👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
Strona: www.budowawpraktyce.pl/
Żart górnych lotów :) dziekuje za material
Bardzo proszę :)
Lubię to "taśmy, preparaty, wymagania". Sprawa jest prosta. Wilgoć się będzie skraplać jeśli będą ku temu warunki - tj. jeśli wilgotność w pianie będzie odpowiednio wysoka, a temperatura odpowiednio niska (punkt rosy). I teraz jak wygląda sprawa gdy jest wnęka otynkowana C-W który ma niski współczynnik dyfuzji pary wodnej? No wilgoć może się do piany dostać głównie nieszczelnością na połączeniu C-W do ramy okna. A co jeśli jest listwa? No nieszczelność jest mniejsza. Akryl? Również. Prawda jest taka, że realnie to "mokra pianka" to jest efekt złożenia naprawdę wielu ostro spierdzielonych wykonawstw a nie samego "tradycyjnego montażu na kotwy i pianę". Oczywiście, że prawdą jest że mogą być przedmuchy. Teraz pytanie, czy rzeczywiście konieczne są te wszystkie taśmy, albo drogie uszczelniacze by uzyskać zadowalające rezultaty... No tego niestety nikt nie sprawdza bo przecież najlepiej jest wyłożyć hajs na rozwiązania systemowe i uznać, że wszystko inne jest be i działać nie będzie. Jeśli mamy listwy APU z zewnątrz i wewnątrz, jeśli pianka jest równo ścięta i zabezpieczona choćby folią w płynie (która jest z 10x tańsza niż dedykowany uszczelniacz, składający się najczęściej z wodnej dyspersji tych samych polimerów!) to konkretnie jaka jest różnica? Ile ciepła więcej tracimy względem systemowego rozwiązania na taśmach? Ile przepływu w m3 jest więcej? No to są istotne parametry... najśmieszniejsze, że przynajmniej coś pokroju bardzo słabych ale jednak testów zrealizował autor kanału holibood i nawet bez listw okno montowane "tradycyjnie" czyli nieszczelnie, nieciepło tragedii wcale nie powodowało, a nieszczelności były i tam gdzie rzekomo było wszystko zrobione super duper. I znów wszystko się sprowadza do efektywności danych rozwiązań vs koszty danych rozwiązań... Oczywiście, że systemowy montaż szczelny jest super rozwiązaniem, nie rozumiem tylko czemu automatycznie montaż tradycyjny jest wiązany z przedmuchami i kondensacją wilgoci gdy tak wcale nie musi być.
Testy słabe, a wyniki na tyle zaskakujące (na niekorzyść ciepłego montażu lub na korzyść standardowego montażu), że film został przez holibooda usunięty.
@@szagix tego nie wiedziałem, ale rozbawiło mnie jak przez godzinę pierdzielił o zdrowych tynkach i że c-w takie wspaniałe potem zrobił gliniane (też ok, tylko mechanicznie takie sobie)... jak to wybrał pustak keramzytobetonowy by była wymiana powietrzna, a potem opierd... chałupę styropianem zamiast wełny, bo wełny nie było, albo kogoś kto z wełną pracuje. Jak to okna montowane klasycznie będą ujowe by przy zadymianiu okazało się, że ujowy to był montaż okna tarasowego i drzwi - na ciepło, a także peszle z elektryką na poddasze... A gdzieś po drodze był magiczny preparat który w 5cm daje skuteczność 20cm styropianu ;) Więc o ile zaczęło się w miarę ciekawie i rzetelnie tak im dalej to tym więcej filozofii nad fizykę...
@@Promilus1984 Mam podobne przemyślenia. W teorii wszystko było ładnie pięknie, a w praktyce wyszedł lekki misz-masz i brak konsekwencji w działaniu. Początki faktycznie miał super i czasem wracam do niektórych materiałów, bo jestem na etapie projektowania wymarzonego domu, ale po tym co pokazał na przykładzie swojej budowy musiałem sięgnąć do innych źródeł i zweryfikować większość zasłyszanych rzeczy, bo tak jak wspomniałeś bardziej to zaczęło przypominać filozofię zamiast fizyki.
A jakie okna - drewniane, PCV czy aluminium, np. do domu w stylu klasycznym warto dopasować okna ze szprosami...Czy jest sens wstawiać okna PCV? Mało jest fachowych informacji na ten temat. Dziękuję i pozdrawiam 😊
Wybór materiału z jakiego wykonane są ramy okienne to przede wszystkim kwestia budżetu i wyglądu. Okna PCV są bardzo dobre i najtańsze z wymienionych. Okna z aluminium i drewna to półka wyżej, a wybór pomiędzy nimi to moim zdaniem kwestia estetyki.
A co jeśli firma proponuje montaż na kotwy i piankę, ale wysuwa nieznacznie okno (1-2 milimetry) poza mur, aby połączyć się z warstwą ocieplenia? Opcjonalnie proponuje nałożenie masy typu TYTAN WINS na zewnątrz aby bardziej zabezpieczyć pianę.
Wysunięcie o 1-2mm jest tak małe, że nie ma żadnego praktycznego znaczenia. Za to system Tytan Wins, ale zastosowany obustronnie jest jak najbardziej poprawny i równoważny do zastosowania wewnętrznej i zewnętrznej taśmy.
@@krystianlemkowski a słyszał Pan może o tym, żeby zamiast Tytan smarować wokół okno masą bitumiczną przeciwwilgociową taką jak do fundamentów? Widziałam ostatnio taką poradę, ale mam wątpliwości czy to nie będzie skraplać wilgoci w środku albo coś innego będzie się dziać
@@MariaLukasik nigdy o tym nie słyszałem i to na pewno nie jest dobry pomysł.
@@MariaLukasik Jaką masa bitumiczną? bitum to nakłada się najwyżej na fundamenty. Obecnie są masy polimerowe praktycznie o dożywotniej trwałości.
Pogubiłem się, te dobre rozwiązane to taśmy rozprezne czy pianka rozprezna?
Dobre rozwiązanie to taśma rozprężna
LUB
pianka rozprężna w połączeniu z taśmami zewnętrzną i wewnętrzną.
Sama pianka to złe rozwiązanie,
Mam pytanie: czy warto zakładać nawiewniki okienne? Mi wykonawca odradził to rozwiązanie. W domu będę miał wentylację grawitacyjną. Jak te nawiewniki mają się do szczelnego montażu okien z taśmami? Czy takie rozwiązania nie wykluczają się wzajemnie?
Wentylacja budynku to nasze celowe działanie, którym możemy sterować, np. przez nawiewniki i nie liczy się to do nieszczelności przypadkowych. Generalnie nawiew przez okna jest konieczny do działania wentylacji grawitacyjnej, ale można go zrobić zarówno przez nawiewniki, jak i przez rozszczelnienie okna. Więc nawiewników nie musisz montować.
W domu rodzinnym wieje właśnie pod oknami, pod parapetem. Czy można coś z tym zrobić? Okna wymieniane 5 lat temu, montowane oczywiście tylko na piankę. Okna wydają się być w porządku, ale zastanawiam się czy da się jakoś wymienić tę piankę na nową i nałożyć taśmy? Czy jest to opłacalne?
Wymienić piankę można, ale trzeba zdemontować parapet. Przy okazji jednak zalecałbym dodanie taśm, bo sama wymiana pianki może być pomocna tylko na kolejne kilka lat.
Mam pytanie, jak dużo na ramę okna powinien wchodzić styropian przy ociepleniu? Mowa tutaj o montażu w świetle muru. Czy montaż rolet lub żaluzji z prowadnicami przykręconymi do ramy okna pogarsza sytuację, bo będzie mniej miejsca dla ocieplenia?
Styropian zwykle powinien zachodzić na ramy okienne około 2cm. Rzeczywiście montaż rolet, żaluzji będzie pogarszał termoizolacyjność w tym miejscu.
Pozdrawiam
Krystian
Pytanie: jaki to jest duży wymiar okna czy drzwi balkonowe aby aluminium było lepszym wyborem?
Można szacunkowo przyjąć, że powyżej szerokości 3m.
@@krystianlemkowski Dziękuję!
Coraz częściej widzi się podwaliny/poszerzenia okienne pod drzwiami tarasowymi (oferowane jako opcja przy zakupie okien). Czy zalecacie je stosować? Jak rozumiem jej kluczową funkcją jest pozbycie się ewentualnego mostka na styku beton-rama okienna (jakieś inne kluczowe funkcje?). Moje wątpliwości wynikają z faktu że reszta ścian (bez otworów na drzwi) nadal podciąga zimno ze ściany fundamentowej a ściana od zewnątrz czy użyjemy podwaliny czy nie i tak jest ocieplona.
Drugie pytanie dotyczy hydroizolacji - zauważyłem, że niektórzy nie kładą papy na posadzce w miejscu otworów na drzwi tarasowe. Czy podwalina spełnia wtedy funkcję hydroizolacji? Czy należałoby zachować ciągłość papy niezależnie od decyzji w sprawie użycia podwaliny?
Powinna być zachowana ciągłość papy pod podwaliną.
Podwalina izoluje pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem budynku. Zastępuje ocieplenie na zewnątrz i izoluje posadzkę betonową od zimna.
@@krystianlemkowski dziękuję. Czyli jak rozumiem gdyby zamiast podwaliny był zwyczajny beton/pustak to wtedy ocieplenie z zewnątrz tego miejsca jest problematyczne dlatego podwalina jest lepszym rozw.? Załóżmy taras z płyt betonowych.
Jaka jest Pana ogólna opinia na temat stosowania podwalin? Szedłby Pan w to?
Również, co do wysokości podwaliny - wydaje się że podwalina zaczynająca się od samego chudziaka ma sens, prawda?
@@domin85-q6p Ocieplenie z zewnątrz to mały problem. Gorzej jest z tym, że wylewka dochodzi wtedy do takiej podmurówki i jest dużym mostkiem termicznym. Moim zdaniem podwaliny to dobre rozwiązanie, szczególnie w oknach HST, a wysokość powinna wynosić minimum 10, lepiej 15cm.
@@krystianlemkowski z czystej ciekawości dlaczego akurat przy drzwiach tarasowych chcemy polepszyć izolacyjność przez zastosowanie podwaliny? (przecież w pozostałych miejscach wylewka nadal styka się z murem)
@@domin85-q6p tak, ale mur z zewnątrz jest ocieplony co jest mniejszym mostkiem cieplnym, niż rama okienna.
A czym zabezpieczyć membrany czy to w foli czy to w płynie? Większość produktów jest na 6mc potem "traci się gwarancje" jak się jej nie zabezpieczy. Wiadomo domyślam zabezpieczeniem jest styropian i elewacja, ale jak ktoś buduje sie samemu to te 6mc to ściany moga przez kilka lat nie zobaczyć elewacji 😅 ps kleju do styropianu nie zalecają ale juz nie pamiętam dla czego
Najlepiej po prosu zamontować taśmy tuż przed robieniem elewacji :)
@@krystianlemkowski pomysł fajny, ale jak bym robił elewacje np na wiosnę. A nie za 2-3lata. Podejrzewam że z pianki po tym czasie to zostaną wióry. I ponowna robota tego samego. Myślę nad farba elewacyjna by taśmy nie dostawały słońca
@@Wojciuszkiewicz_Bartlomiej nie mam pojęcia, czy farby będą ok.
@@Wojciuszkiewicz_Bartlomiej to przyklej roboczo kawałki styropianu wokół okna. Przed robieniem elewacji ten styropian zdejmiesz lub dopasujesz :)
@@Wojciuszkiewicz_Bartlomiejtaśmy należy zabezpieczyć farbą silkikatową białą.
Duże okna to jakie? Mam w projekcie od zachodu okno o wymiarach 300x220 (zastanawiam czy je zmniejszać oraz czy robić z niego fix po całości czy smart slima) i nie wiem czy PCV będzie wystarczające.
To jest już okno z kategorii "dużych". Przy takich gabarytach da się zrobić PCV, szczególnie jeśli jest to fix. Ale jeśli miałoby to być okno z drzwiami przesuwnymi, to szedłbym w aluminium.
To ja również zapytam o gabaryty okna. U nas okno hst na taras ma 240x240. Czy przy takich wymiarach można pozostać już przy PCV? Producent przekonuje, że jedno aluminiowe przy reszcie PCV też nie jest idealnym rozwiązaniem, bo aluminiowe antracyt ma troszkę inny odcień niż PCV antracyt
@@vincenty41 jeśli to jedna tafla szkła, to moim zdaniem jest już bardzo duże na PCV. Oczywiście będzie działało, ale Aluminiowe będzie lepszym wyborem. Jeśli nie jest tuż obok innego okna, to różnica w odcieniu nie będzie widoczna.
Którzy producenci/fabryki z waszego doświadczenia są Waszym zdaniem godni polecenia? Podobne pytanie o montaż
Prosze o opinie nt montazu okien. Jesli swiatlo muru wykonam o 5cm z kazdej strony wieksze od ramy okna, by osadzic okno na styropianie i tzw "cieplym parapecie" i pozniej montaz wastwowy, to czy mozna to nazwac cieplym montazem jak w oknie wysunietym do warstwy ocieplenia?
Kwestia nazewnictwa wydaje mi się tutaj mało istotna, ale technicznie na pewno jest to rozwiązanie zbliżone do montażu okna w warstwie ocieplenia.
Czy okna aluminiowe nie będą zimne?
Nie będą. Dobre okna aluminiowe mają przekładki termoizolacyjne wbudowane w ramę.
Krystian
Witam,
Zetknął się z filmem na TH-cam, gdzie rozmówca wspomina o obsadzeniu otworu okna XPSem. Nie ma na myśli ciepłego montażu w warstwie ocieplenia, ale właśnie ułożenie styropianu pomiędzy murem a ramą okna.
Co myślicie o takim rozwiązaniu?
W opisie pod filmem proszę przejść do czasu 9:17:
th-cam.com/video/8QPaXg0i_n0/w-d-xo.htmlsi=tujKvxEHTOhBWx7y
Oczywiście nie jest to montaż warstwowy, o którym mówimy w filmie, ale samo w sobie wyłożenie otworu okiennego styrodurem poprawia termoizolacyjność montażu. Czyli jest to dobre rozwiązanie, ale nie na 100% poprawne, bo dalej brakuje montażu warstwowego.
pamiętasz co to za filmik? :D
@@MariaLukasik link do filmu, jest w moim komentarz:)
@@konradgawlinski3932 ojej sorki, nie rozwinęłam komentarza. Dzięki :p
@@konradgawlinski3932 też go właśnie znalazłam, ale zastanawiam się jak to wpływa potem na montaż okien. Czy trzeba jakieś inne kotwy itp.
Mam taką sytuację:
Mam już zamontowane okna w domu przez poprzedniego właściciela (dom kupiony w stanie budowy), ale nie został zastosowany warstwowy montaż, tylko kotwy i pianka. Jeśli chciałbym użyć folii w płynie, o którym Pan wspomina, to muszę wpierw zdjąć tynk ze ścian wewnątrz wokół okna?
Tak, uszczelnienia trzeba zrobić pod tynkiem i pod elewacją.
@@krystianlemkowski Rozumiem. I to nie wiąże się z tym, że muszę demontować ramy okienne?
@@damianw9326 Nie, ramy okienne muszą zostać na swoim miejscu, a folie w płynie powinny zachodzić odrobinę na ramę okienną
@@krystianlemkowski Dziękuję za odpowiedzi
Mówicie o kupowaniu okien produkowanych w dobrych fabrykach. Czy dobrych co do zasady oznacza dużych i masowych które eksportują za granicę typu firma na literę D albo F?
Nie chcę wyciągać od Was konkretnych nazw więc przewrotnie zapytam - czy polecacie jakiś ranking producentów? :)
Dobrych nie oznacza dużych. Są mniejsze firmy, które również robią bardzo dobre okna. Niestety nie mam listy polecanych producentów.
Pozdrawiam
Krystian
W wycenie wykonawca zaproponował cytuję "szczelny montaż okien od strony wewnętrznej (membrana w płynie)". Czy to prawidłowe wykonanie?
To prawidłowe rozwiązanie, ale tylko w połowie. Taka sama membrana (czy w płynie czy w taśmie) powinna też być od strony zewnętrznej.
Początkowo rozważałem montaż w warstwie ocieplenia ale generalnie lepiej te pieniądze wydać w lepsze okna/szyby bo jeśli mostek liniowy ma mniejszy współczynnik niż współczynnik ramy to totalnie nie ma sensu robić w warstwie ocieplenia.
Zgadzam się, że montaż w warstwie ocieplenia nie przynosi dużych oszczędności, ale nie można bezpośrednio porównywać ze sobą wartości współczynnika liniowego i powierzchniowego. Jeden jest dla metra bieżącego, a drugi dla metra kwadratowego.
Pozdrawiam
Krystian
Rozumiem rozmawiacie tylko o oknach plastikowych a gdzie aluminium drewno
Ja wybrałem okna internorm Okazuje się nie są wcale takie drogie 😀
Rzeczywiście rozmawiamy głównie o oknach PCV bo takie są najpopularniejsze, ale zasady montażu są takie same dla wszystkich materiałów.
Krystian
@@krystianlemkowski Dzień dobry, czy drewniane okna do dużych otwieranych przestrzeni są tak samo dobre jak aluminiowe. Czy Drutex to dobry producent?
@@zuzamarchocka2053 Aluminiowe okna są najtrwalsze jeśli chodzi o duże powierzchnie. Drutex to producent z półki "popularnej".
Co powiecie o takim montażu okien? th-cam.com/video/8QPaXg0i_n0/w-d-xo.html
To dobra metoda, ale nie zastępuje montażu warstwowego. Za to w połączeniu z montażem warstwowym można to nazwać faktycznie ciepłym montażem.
Firma 9000zl mi krzykneli za ten ciepły montaż 2 dni roboty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Ciepły" czyli warstwowy? Porównaj ofertę z inną firmą. Możliwe, że 9000 zł to cena zaporowa, aby zniechęcić klienta.