tylko test szczelności zagwarantuje szczelny montaż; należy do umowy wpisać test szczelności i ewentualne poprawki na koszt firmy w razie nieszczelności
@@holiboodzdrowydom Firmy się zwijają, ale i kupujący jak wie, że może VAT oszczędzić to bierze bez umowy/faktury. Potem niestety bokiem wychodzi oszczędność...
Cześć. Jestem budowlańcem. W ogromnej większości tego co mówisz jesteśmy zgodni. Zdaje się, że stawiasz na polskich producentów. To miło. Pierwszy raz słyszę o montażu okien poza licem ściany. Niezłe. Mówisz do rzeczy, zwięźle, bez stękania i ciekawie. Masz chyba dar do tego. Życzę szybkiego rozwoju kanału. Pozdrawiam.
No montaż w warstwie ocieplenia już od dobrych kilku lat jest popularny. Spotkałem się też z patentem, że ocieplenie wchodzi we wnęki okienne (odpowiednio powiększone aby utrzymać rozmiar okna), wtedy oszczędzamy na specjalnych kołnierzach, a montaż jest łatwiejszy niż metalowe uchwyty, które też wyciągają ciepło, bo można użyć kołków, pianki i na to taśmy izolacyjne.
Przecież cały ten montaż jest tylko wyciąganiem pieniędzy od ludzi. Jako budowlaniec powinieneś o tym wiedzieć. Co to znaczy szczelny montaż? Co to znaczy ciepły montaż? przecież to zagrywka marketingowa. Szczelność już gwarantuje ci dobrze obrobione okno od wewnątrz przez tynkarzy. Tam się nic nie przeciśnie. Montaż okna w warstwie ocieplenia a nie w ścianie jest bez sensu. Przecież to ocieplenie też montujesz w ścianie. Zawsze coś montujesz w ścianie. Pianka uszczelniająca z dodatkowa warstwą ocieplenia która nachodzi na ramę okienną i wewnętrzny tynk gwarantuje ci taką szczelność jaka powinna być. Reszta to bzdury. Możesz też wstawić okna które się nie otwierają i odpadnie ci "nieszczelność" na uszczelkach.
@@goodman1127 trochę źle zrozumiałeś sens. Przy montażu okien w warstwie ocieplenia nie chodzi o zapewnienie szczelności, tylko zniwelowanie mostka termicznego.
Okna to jest temat rzeka, ale po kolei: 1. Za każdym razem zwracajcie uwagę na współczynnik całego okna, a nie szyb. 2. Profile - lepiej kupować znanych producentów z uwagi na lepiej dopracowane profile oraz większą kontrolę jakości. 3. Szyby - tutaj trzeba pytać dokładnie o dostawcę szyb. Ci mniejsi mają często problemy z jakością, co objawia się zabrudzeniami szyb lub wadami (pęcherzami). Co ciekawe - normy dopuszczają wady szyb, np. ich zarysowania - ale o określonych wielkościach i ilościach. Ważne są też uszczelnienia. Mało kto wie, że szyby z czasem tracą swoje parametry izolacyjności. 4. OKUCIA - bardzo ważny temat o którym nie było słowa (nie mówię tu o klamkach). Im więcej punktów ryglowań tym lepiej - okno lepiej przylega do ramy = szczelność. Okna mają klasy szczelności. 5. Montaż - ciepły na konsolach jest naprawdę drogi. Czy warto - każdy powinien przemyśleć - stopa zwrotu min.15lat. Szansa na prawidłowe wykonanie: 20%. Wielu dostawców mówi, że robi, ale bez dobrej kontroli (w tym badanie szczelności okien) nie ma sensu wydawać pieniędzy. Szukajcie firm, które naprawdę mają doświadczenie. Z resztą dotyczy to każdego montażu. Zwracajcie uwagę na jakość pianowania, a nawet czystość ścian i temperaturę powierzchni i powietrza w trakcie wklejania taśm. 6. Proponuję kierować się zasadą: okna od północy małe i nieotwierane, od południa jak największe. Jeżeli okno w zimie ma przynosić zysk energetyczny, w jego pobliżu musi być materiał akumulacyjny, który przyjmie, a potem odda ciepło. 7. Akustyka okna - ramy i pakiety szybowe, a także montaż. Jeżeli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy - łatwo da się nabrać. Badanie akustyki pomieszczeń będzie wychodziło inaczej w pustym, a inaczej w umeblowanym mieszkaniu. Powinno być wykonywane w docelowo umeblowanym mieszkaniu. 8. Regulacja okien - róbcie to 2 x do roku wraz ze smarowaniem okuć. 9. Polecane materiały z uwagi na trwałość i parametry: Aluminium, PCV, Drewno. Rozsądny kompromis to PCV.
Jedna uwaga jeszcze dla okien typu fix - warto wziąć pod uwagę też utrudnienie przy myciu okien (szczególnie w zimniejsze dni albo co gorsza - jeśli okno jest umieszczone wysoko, np. na piętrze budynku).
Nareszcie ktoś w języku przeciętnych ludzi wytłumaczy o co chodzi. Może ukróci to tych największych partaczy którzy niszczą rynek. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki :)
Intrygujące informacje. Nigdy bym nie pomyślał, że plastik to aż połowa okna... Podpisuje się pod poprzednimi komentarzami - ciekawie opowiadasz o różnych aspektach budowania domu, super narracja. Po prostu przyjemnie się ogląda. Gratulacje.
Taktyczny komentarz dla wzmocnienia zasięgu. Dzięki za wiedzę wprzystępnej formie. Właśnie przymierzamy się z żoną do budowy i Twój kanał jest naprawdę pomocny. ;-)
3 lata temu dodane a nadal aktualne jakby to było dziś. Dzięki Tobie przy wymianie drzwi zew. zrobiłem sobie szczelny montaż. Na ciepły nie było miejsca ale to i tak duży skok w nowoczesność bo tata zmieniał drzwi rok temu na Wikędy za prawie 10k i montaż poszedł typowy - piana w szczeline i do widzenia
Zanim kupisz okna 1-skrzydłowe sprawdź sobie ile krzepy trzeba posiadać aby domknąć uchylone okno. Ile zajmie to okno przestrzeni przy otwarciu. Nie deprecjonowałbym tych aspektów. Nie zawsze musi wygrać oszczędność. Okna mają być dla nas a nie my dla okien.
Bardzo przydatny filmik. Chcę wymienić okna w starym domu, byłam w dwóch firmach zajmujących się sprzedażą i wymianą okien. W żadnej z nich nie usłyszałam tego co w tym filmie. Dziękuję, to niewątpliwie ułatwi mi zakup okien.
Dzięki śliczne za tak cenne informacje w momencie kiedy właśnie będę wykańczał dom :) Po Twoich filmikach zupełnie inaczej się do tego zabiorę . Pozdro !!
Przy jednym z poprzednich materiałów miałem pewne wątpliwości co do wyrażanych przez Pana opinii. Po tym materiale naprawdę szacun, bardzo rzeczowo i przejrzyście wszystko wytłumaczone. Subskrybcja poszła - oby tak dalej ;)
Świetny kanał! Jestem pod wielkim wrażeniem i dziękuję za konkretną i ciekawie podaną wiedzę. Robię notatki i czekam na więcej odcinków. W czerwcu zaczynamy budowę i wiele z moich wątpliwości zostało właśnie rozwianych. Też stawiamy na zdrowy dom. Stokrotne dzięki! 🌞
Dobry gość jesteś….montowałem okna kilka ładnych lat i zgadzam sie z tym co mówisz. Tylko przecietny kowalski idąc po okna do salonu okien słyszy coś zupełnie odwrotnego
Ja polecam okna innoview z fakro, drewniano-aluminiowe. Są super trwałe, wygodne w użytkowaniu i wyglądają super. Można też zastosować energooszczędne pakiety szybowe.
U nas w domu zrezygnowaliśmy z tzw. ciepłego montażu (a zgodzę się, że dla firm oznacza to po prostu przylepienie taśm). natomiast zamontowaliśmy ciepłe parapety a okno wysunęliśmy nieznacznie (2cm) w warstwę ocieplenia aby chociaż trochę zmniejszyć mostek cieplny. Niestety nie wiedziałem wtedy o tym że można całe okno wsunąć w warstwę ocieplenia, na pewno bym to rozważył. Minus jest taki, że tworzy się wtedy "strzelnica" :)
Wreszcie cała prawda, zgadzam się. Co do profilu, lepiej cieńszy. Oraz fiks jest lepszy rozwiązaniem niż psk czy hs . Posiadam i polecam oknoplus morlide. Pozdrawiam
@@holiboodzdrowydom Mam na balkonie w sypialni cały fix z drzwiami z boku, całość to 285x215 cm. Jest super widok, podobnie jak na BnŁ z TH-cam. Profil Oknoplus model morlide jest na gelanie. Ponad rok użytkowania i bez żadnych reklamacji. Montaż jest bardzo ważny, dlatego tylko autoryzowana firma z oknoplus pod ich nazwą firmową.
Polski producent okuć: FEWB ze Złotowa, później zmieniona na Metalplast, aktualnie ROMB. Osobiście mam okna w domu z tymi okuciami, ale drewniane machoń-meranti. I u mnie po prawie dwudziestu latach jedynie drzwi okienne tarasowe wymagałyby wymiany jednego elementu. Pozostałe, raz na parę lat smarem białym w sprayu potraktuje i jest ok. Pamiętam że nie chciałem ich, nasłuchałem się od "specjalistów" że tylko niemieckie(marki nie wymienię) są najlepsze. Ale stolarz, który mi robił okna uparł się na FEWB. Robił okna na zlecenia do banków, i drogich rezydencji i był przekonany o ich wyższości. Nie mam porównania z innymi okuciami.
@@holiboodzdrowydom tak a'pro po, dlaczego nie rozważy Pan okien drewnianych? 20 lat temu gdy budowałem dom, miałem do czynienia z wszystkimi producentami okien PVC na rynku. Coś dla nich robiłem. Wtedy już były testowane rozwiązania dzisiaj na codzień stosowane. I co ciekawe? Specjaliści w tych firmach, często mieli u siebie w domach okna drewniane machoń-meranti. I to oni wybili mi z głowy okna PVC. Proszę to dobrze przemyśleć 🤔. Ja wybrałem najlepszego specjalistę od okien drewnianych na rynku lokalnym i u niego zamówiłem. Do dzisiaj nic z powłoką lakierniczą nie dzieje się. Są szczelne, nic nie pęka, no i wygląd. A mam ciemny palisander. Proszę pamiętać że okna drewniane mają dłuższą żywotność, izolacje akustyczną i termiczną, a o to chyba Panu chodzi? Pozdrawiam
Wnioskuję że przy zagłębieniu się w temat montażu okien można lepiej samemu to wykonać oprócz tych 70 firm o ktorych wspominasz 😁Już jedno zamontowalem zgodnie ze sztuką 👍😉Dodam jescze że znajomy ma dość duży problem ze złym montażem gdyż kaseta od rolet jest jest zamontowana na ramie okna. W okresie wiosennym woda skrapla sie z rej obudowy kasety która jest wewnątrz pomieszczeń a na zewnątrz jest tylko do niej przyklejony styropian... 😑 Szok 😲
Ważnym a nie wspomnianym aspektem jest odkształcalność profili. Warto zwrócić uwagę na rozszerzalność termiczną oraz na starzenie się materiału. Większość okien jest skierowanych na południe - czyli słonko tutaj proponuje zwrócić uwagę na odporność materiału na UV.
Świetny kanał jak i sam film mimo że nie planuję narazie budowy domu to jeśli się na to zdecyduje za kilka lat to będę wiedzieć na co zwrócić uwagę jak.i skąd czerpać wiedzę. Świetna robota!
Hmm.. nie ma chyba jeszcze takiego kanału na budowlanym YT, który brałby wszystko od technicznej strony, nieźle 👍 Co do okien od konkretnej strony świata, myślę że tutaj też dużo zależy od samego projektu, działki i tego jak ma to finalnie wyglądać - mówię na swoim przykładzie, mam 3 metrowego fixa od północy i nigdy w życiu nie zrobiłbym tam małego okna bo.. trochę mniej zapłacę za ogrzewanie 😁 Ciekawe przeliczenia odnośnie szyba = plastik, nie spodziewałem się. Nie pozostaje nic innego jak zostawić suba, mimo ze wszystko o czym mówisz już za mną 😃 Tak trzymać ✌️
Dzieki ;) -Sledze i podziwiam co tam robicie - jestem ciekaw Waszych wrażeń z mieszkania. Co do okien, to faktycznie - jest wiele czynników i zawsze trzeba osiągnąć jakiś kompromis. Każdy ma swoje warunki / preferencje / gust / priorytety i możliwości finansowe - nie ma jednego rozwiązania które zadowoli wszystkich - wiec jestem zdania, ze jak ktoś robi inaczej niż my - to trzeba podziwiać a nie krytykować ;) Pozdrawiam !
I teraz taka zagwozdka. Zrobię ciepły montaż wystawiając okna poza lico ściany, co wtedy z roletami zewnętrznymi, rozumiem, że jest jakiś "nie drogi" patent na ich zamontowanie. Narazie kanał super. Pozdrawiam
Widziałem rolety zewnętrzne podtynkowe zamocowane na prowadnicach do profili ramy okna (przy wysokości okna ok1.5m z każdej strony na 3 wkręty dł 2.5cm każda z prowadnic)
Hej. Rzeczowy film, ktory daje do myśla. Mamy okno narożne w kuchni od strony północnej i teraz wiem że jedynym rozsądnym wyjściem będzie zamontowanie go w cieplym profilu 😉
Sporo prawdy w tym filmie. Kwestia montażu w warstwie ocieplenia sporna. Nie mam badań ale wydaje mi się, że poprawnie zamontowane okna w lico muru z ciepłą podwalina i taśmami będą znacznie tańsze, dużo prostsze w montażu i finalnie niewiele chłodniejsze, dla przeciętnej osoby niezauważalna różnica
Profile energeto. Te polecam. Kolejny program, na który warto było czekać. Co z oknami Aluplast i Adams? Adams z serii Passive Line mają certyfikat domów pasywnych w Darmstadt. Aluplast oferuje profile energeto. Fajny materiał jak zwykle. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
tak bym sprostował jedną rzecz, o nawiewnikach okiennych. Zakup takich okien powoduje że rama okienna jeszcze bardziej się wychładza i parametry izolacyjności idą w łeb. Lepszym rozwiązaniem jest nawiewnik ścienny ze wstępnym podgrzaniem powietrza. Pozdro.
Ja nie znałem pojęcia ciepły montaż, ale styropian dałem w koło okna od zewnątrz i wewnątrz, pod parapet też (mur niemiecki 70cm) grubość różna w zależności ile się w mieściło, bo okna były montowane kilka lat wcześniej.
Jesteśmy architektami, budujemy dom dla siebie, planujemy ciepły montaż okien wysunięty poza lico muru + taśmy. Napewno zdamey relację na naszym kanale TH-cam i podzielimy się wiedzą jak wyszło :) Okna będzie najprawdopodobniej robiła firma UNIMAR z Tarnowa.
Jestem ciekaw czy w planach masz film na temat ogrzewania podłogowego w sypialniach i jaki ma to wpływ na nasze samopoczucie. Jest wiele przypuszczeń o tym że nie powinno sie takowego ogrzewania wykonywać w sypialniach. Ile jest w tym prawdy. Właśnie stoję przed taką decyzją i wacham się czy zastosować standardowe grzejniki czy jednak ogrzewanie podłogowe...
Ja osobiście montuje 'zwykle' ścienne w sypialniach. Podłogowka tylko w kuchni, salonie, łazience (tu oprócz podłogowki będzie też klasyczny - ścienny) i korytarzu. Może pociągnę ja w kotłowni. Nie wiem jeszcze.
Proszę śmiało robić podłogówkę w całym domu. W sypialniach dobrze rozplanować gdzie będzie szafa do zabudowy, tam omijać pętlę. Przy oknie zrobić gęściej. Pozostałe meble dobrze jak są nóżkach. Najlepiej jak jest 100% podłogówki, jedna temperatura na mieszacz i nie za gorąco. Podłoga ma być komfortowa, ale nigdy ciepła.
o ogrzewaniu odcinki 13. 14. i 15. Podłogówka - jak dobrze zrobiona ( a pod wieloma katami można zrobić źle) będzie lepsza od grzejników - szczególnie w sypialniach, gdzie powinniśmy mieć chłodniejsze powietrze.
@@holiboodzdrowydom Najbardziej odczuwa się zimno przez podłogę, na bosaka lub w skarpetkach. Nawet panel w zimę jest chłodny, niekomfortowy, trzeba w kapciach. Przy podłogówce mamy problem z głowy, a właśnie przy głowie odczuwa się przyjemny powiew 21-22 stopni. Dokładnie tak jak w sypialni, temperatura 19-21 to maks dla dobrego snu. Wiadomo, nie nago bez kołdry.
Kiedyś jak dobrze pamiętam usłyszałem taka sugestię aby w miejscu gdzie będzie łóżko unikać pętli podłogowi. Była to sugestia w kierunku krążenia wody. Poza tym jak przedmowcy powyżej lepiej chłodniej niż cieplej i unikać ciepłych miejsc w okolicach głowy tak więc ogrzewanie typowo ścienne (ala podlogowka na ścianie) raczej odpada już lepszy będzie standardowy grzejnik przy ścianie zewnętrznej lub oknie. Trzeba pamiętać że grzanie płaszczyźnie to promienniki ciepła. I dobrze dziala jak jest nie zasłonięty.
Super kanał! Świetne filmy i potężna baza wiedzy. Skoro masz już temat o oknach, to może by tak też wrzucić dach? Jaką dachówkę najlepiej zastosować? Jest zwykła ceramiczna, angobowana lub glazurowana. I co tu wybrać 😅
@@holiboodzdrowydom U mnie po świętach dopiero wchodzi murarz i będzie stawiał parter (dom z poddaszem użytkowym), ale już zastanawiam się mocno nad zakupem okien i dachówki. Ostatnio ceny dość mocno idą w górę, więc lepiej trzymać materiał na działce. To chyba lepsza lokata niż pieniądze na koncie. Zastanawiam się, czy opłaca się dorzucić więcej kasy i kupić dachówkę glazurowaną. Angobowana już jest spoko, jeśli chodzi o odporność na brud i porastanie. Glazura to chyba tylko fajny bajer. Ciekawe co o tym sądzisz?
@@dariuszlesiczka9166 naprawdę nie wnikałem w te parametry. Teoretycznie glazurowana będzie praktyczniejsza-mniej zanieczyszczeń łatwiejszych do osunięcia... Ale z racji, ze chce korzystać z Polskich firm, to ani ceramicznej ani betonowej nie będę montował (z tego co wiem nie mamy ich producentów).
Mam "Tixy" od 20 lat od południa 145cm na 200cm w Domu sąsiedzi pukali się w czoło gdy je montowałem dając dookoła styropian 2cm a robiłem to sam. 20 lat temu i jest Mega Cicho i Ciepło i brak wilgoci czy grzyba w wnękach okiennych!
Bdynek deweloperski bez tragedii natomiast nawiewniki w oknach zatkałem otwieram rozszczelniam okna, oraz pobieram cieplejsze powietrze z klatki przez szczeline pod drzwiami. Natomiast niektórzy sąsiedzi którzy pozostawili nawiewniki mają grzyb i mokry tynk przy nawiewnikach :XD. Co wyjaśniłem żonie od razu. Dlaczego zrobi tak a nie inaczej. Może nawiewniki są za blisko tynku nie mają regulacji dla mnie było pewne, że będą uszkadzać tynk. Mało tego faktycznie płacę mniej za ogrzewanie. Minus rozwiązania oczywiście też jest, muszę mieć otwarte drzwi do sypialni w nocy bo jest to boczne pomieszczenie bez wentylacji i zatkanym nawiewnikiem.
Drobne uzupełnienie: 1. w tzw. kanadyjkach nie zawsze najcieplejszy montaż jest poza konstrukcją ściany 2. Aby jak najbardziej zlikwidować ucieczkę ciepła trzeba policzyć jak daleko w izolację należy przesunąć okno w zależności od jego konstrukcji i grubości izolacji. Szczerze wątpię by ktoś to robił, skoro bywa, że ciepłym montażem nazywa się okno w grubości muru.
Nie wiem czy ktokolwiek już wspomniał ale dzięki ograniczeniu strat ciepła poprzez ciepły montaż możemy też zaoszczędzić pieniądze nie tylko na samym paliwie do ogrzewania ale też na mniejszym systemie grzewczym.
wystarczy okleić najpierw otwór okienny styropianem, w moim przypadku xps 20mm do tego taśma paroizolacyjna od zewnątrz ,gąbka rozprężająca się wokół okna , dopiero pianka montażowa i znów taśma paroprzepuszczalna ja mam tak u siebie zrobione i jest top, ale żaden monter okien tego nie zrobi no chyba że za grubą kasę
Zimą przy -10 stopniach na dworzu mierzyłem nowe okno 3 szybowe Vetrex 82. Okazało się że szyba jest znacznie o około 5 stopni zimniejsza niż rama okienna. Rama okienna praktycznie ma tyle co mur. W niektórych miejscach gdzie uszczelki nieprawidłowo dociskają pojawiały się kropelki wody. To samo w kącikach szyby.
to jeszcze tez zalezy w ktorym miejscu rama - im blizej muru tym cieplejsza powinna byc. Bede sprawdzal u siebie na kilku wersjach jak to bedzie wygladac.
@@holiboodzdrowydom Jak mierzyłem zimą termometrem wszystko, mur, szybę, uszczelki, ramę we wszystkich możliwych miejscach to mi wychodziło że najzimniejsza jest szyba i to w okolicach uszczelek. Tak jakby uszczelki przepuszczały zimno i dlatego w rogach szyba się chłodzi i paruje, znaczy skrapla się woda na chłodnej powierzchni. Okna były nowe więc raczej nie jest to wina starych uszczelek. Mi tam wyszło że głównym problemem są uszczelki przyszybowe, nierówny docisk okna, zamiast we wszystkich miejcach to tylko przy zamku, i dodatkowo za małe odległości między szybami. Rama miała z tego co pamiętam niemal temperaturę muru obok. Ale może masz rację że rama chłodzi szybę od wewnątrz, gdzie są stalowe wkładki.
3 ปีที่แล้ว +2
Materiał dobry i cieszy fakt że nie jesteś jednym z tych co po przeczytaniu jednego artykułu mogli by pisać pracę magisterskie ;P tylko naprawdę jesteś oczytany i sporo wiesz ;) 1. Co do takiego testu chętnie bym zobaczył ale gdyby był rzetelny czyli gdyby dany producent nie namawiał cię aby dane okno "było lepsze '' 2. Ciepły montaż, porządny montaż okna nawet zwykły standardowy (nie żaden ciepły itp) plus porządnie zrobione ocieplenie(przy oknach) parapety wewnątrz/ zewnątrz porządnie zrobione rolety to elekt jest naprawdę BARDZO DOBRY ok nie mówię że jest lepszy niż wspomniane we filmie metody ale nie jest zły ;) 3. Mam wrażenie że jeżeli chodzi o okna i drzwi to z czasem dostają po "tyłku" uszczelki warto może co kilka kilkanaście lat je wymienić a o tym nie pamiętamy 4. Jak już się w prowadzisz to wpraszam się na parapetówke (żart)
Do testu mam już wytypowane rodzaje okien - test nie ma być dla okien jakiegoś producenta, ale raczej porównanie - konfrontacja np profili Uf 1,0 vs 0,8 oraz szyb dwu, trzy i cztero szybowych i porównanie 2 takich samych okien - jedno z ciepłą ramka i jedno bez niej... Bedę to tez porównywał z oknami u sąsiadów, którzy zrobią podobne okna bez montażu na konsolach...
3 ปีที่แล้ว
@@holiboodzdrowydom naxzy wiem o co chodziło że od jednego producenta itp ale żeby cię nie namówili na to żebyś mówił że okna z 4 szybami lepsze bo oni więcej na nich zarabiają czy coś ;) nie daj się ;P swoją drogą serio jestem ciekawy jaka była by różnica między np pakietem 3 szybowym a 4 w rocznym rachunku za ogrzewanie
W nowych oknach nie stosuje się nawiewników, wręcz jest to błąd (w nowo budowanych budynkach), z nawiewnikami nigdy nie spełnimy norm cieplnych (Czy jak tam one się zwą). Za duża ucieczka ciepła z budynku - miałem tak w bloku nowo wybudowanym. Nie szło zagrzać za chiny ludowe pomieszczeń, dopiero zaklejenie nawiewników pomagało ale skraplała się wilgoć na ścianach, oknach itp. Obecnie ten problem załatwia mikrouchył w oknach i jest o niebo lepszy od nawiewników.
Wentylacja jest podstawa, to prawda ze przez nawiewniki mocno ciągnie zimno i nawet gwiżdże -ale wentylacja musi być. Mozna zamontować lepsze nawiewniki z regulacja, albo jakiś rodzaj wentylacji mechanicznej - regulującej "przewiewanie". Uchyl okien to pewien rodzaj wentylacyjnego druciarstwa - ale trzeba sobie radzić jak już mamy taka sytuacje. Zeby nie było - sam obecnie w bloku tez tak mam - okna mam otwarte nawet zima bo inaczej idzie się udusić. (rozszczelnianie nic nie daje...)
@@holiboodzdrowydom Tylko pytanie, skoro rozszczelnione okna nic nie dają, to co da nawiewnik skoro obie metody działają w ten sam sposób? Z wyjątkiem że rozszczelnione okno można zawsze zamknąć. Dom nie musi 24/h być wentylowany. Wystarczy kupić higrometr aby zobaczyć, ze nie raz powietrze jest poniżej 20% wilgotne, czyli jest sucho w mieszkaniu/domu.
Dobry materiał, sporo wiedzy i realne podejście, zwłaszcza do taśm, które w Polsce przyjęto za "ciepły montaż"... Graty zebrania sporej ilości najważniejszych zagadnień. PS moja branża od 2008 roku, wiec zawsze możemy zamienić kilka zdań :) pozdrawiam
kiedyś widziałem fajny patent na ciepły montaż, mianowicie zamiast płacić kupe $$$$ za gotowe ramki z jakiegoś kosmicznego styropianu, kotwy dystansowe i inne cuda... Inwestor wokół otworu okiennego przykręcił drewniane kantówki i w to wstawił okna. Tanie i genialne rozwiązanie.
Takie super rozwiązania, rekuperacje itp, a jak zabraknie prądu to co zrobicie? Czasy są dziwne, więc różnie może być. Mieszkam w regionie gdzie wylaczenia prądu są dość często, stare linie przesyłowe itp. Więc moje pytanie jest zasadne.
W wielu filmikach jest wspominany temat rekuperacji. Szkoda że jeszcze tego filmiku nie ma. Jestem ciekaw Pana przemyśleń i wniosków. Jako wieloletni monter i absolwent studiów wiem że krąży wiele mitów. Od razu wspomnę o najczęstszym. To sprawność wymienników. W skrócie uzyskanie realnej sprawności powyżej 60% w zimie jest nie realne. Przemiana fizyczna wilgotnego powietrza, wykraplanie wody a co za tym idzie oblodzenie jest nie uniknione. Konieczność stosowania nagrzewnic, wyłączanie nawiewu jest sprytnie pomijane. Tak więc mowa i walka między producentami wielkosciami sprawność 85-95% to mit. Kolejna kwestia jaki wymiennik obrotowy czy krzyżowy. Pierwszy zawsze w katalogu ma mniejsza sprawność ale mniejsze ryzyko oblodzenie a co za tym idzie realna wieksza sprawność. Tylko tu znów kwestia obrotowy ma dodatkowy element ruchomy czyli trwałość. Jaki ewentualnie producent mamy kilku polskich producentów wymienników i na kartach katalogowych niewiele się różnie od siebie. Kolejny aspekt który jest pomijany niemal zawsze to hałas. Coś co w pierwszej kolejności zobaczymy (usłyszymy) a nie % odzysku ciepła. Na tej płaszczyźnie po ostatniej analizie między producentami według katalogów jest przepaść 50-80 dB przy tym samym wydatku. Również trzeba pamiętać że sama rekuperacji to nie tylko wymiennik ale i rury, przepustnice (regulacja), anemoststy itp. Co lepsze co tańszej co trwalsze temat rzeka raczej. Jak również co łatwiej się czyści w przyszłości. I na koniec może ciekawostka podłączenie okapu do rekuperacji. Śliski temat jak tłuszcz który jest usuwany również przez okap 🙂.
Rekuperacja (wentylacja) będzie zaraz po ogrzewaniu. Mam swoje przemyślenia-wnioski po kontakcie z wieloma producentami/monterami. Ale nigdy zbyt wiele informacji - zawsze czegoś nowego można sie dowiedzieć :) Co było by naprawdę przydatne to standaryzowane wykresy sprawności w zależności od temperatur i prędkości przepływu...
@@holiboodzdrowydom Jak dobrze pamiętam to na stronie pro-vent są wykresy dla rekuperatorow sprawność od przepływu brakuje tu informacji dokładnie jakie parametry ma powietrze temp i wilgotność, ale chyba o ile się nie mylę wynika to z dyrektywy. Nie to abym robił im reklamę ale od kilku osób kiedyś słyszałem że firma raczej bez problemów podawała różne informacje. Ich produkt jak dla mnie ma właśnie niestety jedną wadę rekuperatory w porównaniu do konkurencji są głośne. Choć w eksploatacji dają radę:).
Bardzo ciekawy film szczególnie, że jestem w trakcie zamawiania okien. Jedna tylko uwaga. W Twoim przykładzie gdzie pokazujesz salon, powiedziałeś, że wstawiasz tylko jednego fixa. Tylko po co Ci otwierane okno w kuchni w miejscu gdzie zaplanowałeś zlew? Nie znam oczywiście wymiarów pionowych, więc możliwe że okno będziesz miał na tyle wysoko, żeby je spokojnie otworzyć nad kranem... ale w dzisiejszych czasach spodziewam się albo okna na równi z blatem, albo tylko parunastu centymetrów parapetu. Czyli i tak tego okna nie otworzysz, bo będziesz je miał zablokowane ;)
Okno nad zalewem to głupot a bo każdy później płacze że wiecznie zachlapane. Okno które się otwiera zawsze łatwiej umyć a i w kuchni czasem trzeba szybko przewietrzyć jak się coś przypali.
Jeśli chodzi o kryterium hałasu to musi Pani skorzystać z grubszych szyb. Profile jedynie mogą mieć znaczenie przy zastosowaniu bardzo grubych szyb - wtedy pakiet szklenia musi się zmieścić w listwach przyszybowych.
3 ปีที่แล้ว +2
Dzień dobry, a czy ma Pan w planach również filmy w kontekście domów drewnianych? Np okna itp?
Materiał fajny... Jest tylko jedno ale... Jak się zastosuje te wszystkie super hiper technologie, materiały i techniki... To się okaże że nawet nie wystartujemy z budową, bo koszt wytworzenia przekroczy wartość rynkową nieruchomości i nie dostaniemy kredytu o odpowiedniej wysokości, nie mówiąc już o stracie przy ewentualnej odsprzedaży. 5 tysięcy tu, dyszka tam... I się nie obejżymy a koszt budowy urośnie nam o 100-150 tysięcy na które nie będziemy mieli pokrycia w środkach i póżniej nie ma kasy na łazienki, drzwi, schody itp... Po części znam to z autopsji ;)
każdy musi mierzyć siły na zamiary :) zawsze można wybudować sie dalej od miasta (tańsza działka), albo mniejszy/prostszy dom... Oczywiście każdy sam określa swoje priorytety :)
i o to chodzi, kupujcie topowe nowinki to bedziecie do smierci mieszkac na wynajetym. Bo nikt z handlowcow branzy handlowej nie ujawni wam prostej prawdy - przecietnie ocieplony dom 100-120m2 ogrzejecie za 2500 a super ocieplony za 1800 rocznie :) Czyli po 30 Latach ekspoloatacji zaoszczedzicie 21kPLN a w budowe wrzucilibyscie 100kPLN wiecej i czesto skomplikowali budowe i dobor wykonawcow tych "swieconych" technologii :) Sprzedawcy w takich chwilach robia w wasza strone grozna mine, sugerujac wam ze skazujecie rodzine na mieszkanie w mrocznej zgnilej jaskini.....Niejeden kolega szedl na grubo na poczatku a wykancza dom mieszkajac z uzywana kuchnia z OLX :). Problem jest psychologiczny - powiedziec na samym poczatku "oszczedzam" to obciach.
Jak zwykle bardzo profesjonalnie i az wierzyc sie nie chce ze Polak potrafi w kraju. A wrocilem z zachodu. Ok, rozumiem ze warto w mojej kopule pasywnej i hempcrete samemu zainstalowac i prawdopodobnie samemu zrobic moze drewniane mocowania zamiast niezdrowych plastikow. No wprojektowac drewniane mocowanie i juz przerabialem ze mocowac okno z licem domu. Swietnies pokazal procenty powierzchni. A w Au wymogiem jest dwoje drzwi zewnetrznych. I jeslibym robil to oczywiscie wg pasywnego standardu a moze na 70m2 wystarcza jedne drzwi? No i czytalem ze 4 szyby daja malo slonca. Co wiesz o tym? Dzieki. Podaj emaila bo nie mam jak sie skontaktowac.
tylko test szczelności zagwarantuje szczelny montaż; należy do umowy wpisać test szczelności i ewentualne poprawki na koszt firmy w razie nieszczelności
Bardzo dobra uwaga.
Postaram się to zapamiętać 🙂
fakt, bardzo dobra wskazówka której zapomniałem zawrzeć w materiale.
No to powodzenia w szukaniu firmy.
@@rafas.476 kolejny fakt... na takie propozycje do umowy.. albo same propozycje jakiejkolwiek umowy - większość firm się zwija...
@@holiboodzdrowydom Firmy się zwijają, ale i kupujący jak wie, że może VAT oszczędzić to bierze bez umowy/faktury. Potem niestety bokiem wychodzi oszczędność...
Cześć. Jestem budowlańcem. W ogromnej większości tego co mówisz jesteśmy zgodni.
Zdaje się, że stawiasz na polskich producentów. To miło.
Pierwszy raz słyszę o montażu okien poza licem ściany. Niezłe.
Mówisz do rzeczy, zwięźle, bez stękania i ciekawie. Masz chyba dar do tego.
Życzę szybkiego rozwoju kanału. Pozdrawiam.
Hej. Ja tu mam dobrą powtórkę ze studiów
No montaż w warstwie ocieplenia już od dobrych kilku lat jest popularny. Spotkałem się też z patentem, że ocieplenie wchodzi we wnęki okienne (odpowiednio powiększone aby utrzymać rozmiar okna), wtedy oszczędzamy na specjalnych kołnierzach, a montaż jest łatwiejszy niż metalowe uchwyty, które też wyciągają ciepło, bo można użyć kołków, pianki i na to taśmy izolacyjne.
Przecież cały ten montaż jest tylko wyciąganiem pieniędzy od ludzi. Jako budowlaniec powinieneś o tym wiedzieć. Co to znaczy szczelny montaż? Co to znaczy ciepły montaż? przecież to zagrywka marketingowa. Szczelność już gwarantuje ci dobrze obrobione okno od wewnątrz przez tynkarzy. Tam się nic nie przeciśnie. Montaż okna w warstwie ocieplenia a nie w ścianie jest bez sensu. Przecież to ocieplenie też montujesz w ścianie. Zawsze coś montujesz w ścianie. Pianka uszczelniająca z dodatkowa warstwą ocieplenia która nachodzi na ramę okienną i wewnętrzny tynk gwarantuje ci taką szczelność jaka powinna być. Reszta to bzdury. Możesz też wstawić okna które się nie otwierają i odpadnie ci "nieszczelność" na uszczelkach.
@@goodman1127 trochę źle zrozumiałeś sens. Przy montażu okien w warstwie ocieplenia nie chodzi o zapewnienie szczelności, tylko zniwelowanie mostka termicznego.
Okna to jest temat rzeka, ale po kolei:
1. Za każdym razem zwracajcie uwagę na współczynnik całego okna, a nie szyb.
2. Profile - lepiej kupować znanych producentów z uwagi na lepiej dopracowane profile oraz większą kontrolę jakości.
3. Szyby - tutaj trzeba pytać dokładnie o dostawcę szyb. Ci mniejsi mają często problemy z jakością, co objawia się zabrudzeniami szyb lub wadami (pęcherzami). Co ciekawe - normy dopuszczają wady szyb, np. ich zarysowania - ale o określonych wielkościach i ilościach.
Ważne są też uszczelnienia. Mało kto wie, że szyby z czasem tracą swoje parametry izolacyjności.
4. OKUCIA - bardzo ważny temat o którym nie było słowa (nie mówię tu o klamkach). Im więcej punktów ryglowań tym lepiej - okno lepiej przylega do ramy = szczelność. Okna mają klasy szczelności.
5. Montaż - ciepły na konsolach jest naprawdę drogi. Czy warto - każdy powinien przemyśleć - stopa zwrotu min.15lat. Szansa na prawidłowe wykonanie: 20%. Wielu dostawców mówi, że robi, ale bez dobrej kontroli (w tym badanie szczelności okien) nie ma sensu wydawać pieniędzy. Szukajcie firm, które naprawdę mają doświadczenie. Z resztą dotyczy to każdego montażu. Zwracajcie uwagę na jakość pianowania, a nawet czystość ścian i temperaturę powierzchni i powietrza w trakcie wklejania taśm.
6. Proponuję kierować się zasadą: okna od północy małe i nieotwierane, od południa jak największe. Jeżeli okno w zimie ma przynosić zysk energetyczny, w jego pobliżu musi być materiał akumulacyjny, który przyjmie, a potem odda ciepło.
7. Akustyka okna - ramy i pakiety szybowe, a także montaż. Jeżeli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy - łatwo da się nabrać. Badanie akustyki pomieszczeń będzie wychodziło inaczej w pustym, a inaczej w umeblowanym mieszkaniu. Powinno być wykonywane w docelowo umeblowanym mieszkaniu.
8. Regulacja okien - róbcie to 2 x do roku wraz ze smarowaniem okuć.
9. Polecane materiały z uwagi na trwałość i parametry: Aluminium, PCV, Drewno. Rozsądny kompromis to PCV.
PVC
Lub PCW
Troche taki klawitur od budownictwa :D lubie ten kanal
to prawdziwy komplement - dzięki :) mam nadzieje ze uda mi sie otrzymać poziom :)
Pozdrawiam !
Tylko lepszy
W końcu ktoś kto ma wiedzę, A nie jak koncern każe gadać...
Jedna uwaga jeszcze dla okien typu fix - warto wziąć pod uwagę też utrudnienie przy myciu okien (szczególnie w zimniejsze dni albo co gorsza - jeśli okno jest umieszczone wysoko, np. na piętrze budynku).
Dlatego idealne do tego są domu parterowe.
Nareszcie ktoś w języku przeciętnych ludzi wytłumaczy o co chodzi. Może ukróci to tych największych partaczy którzy niszczą rynek. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki :)
Intrygujące informacje. Nigdy bym nie pomyślał, że plastik to aż połowa okna...
Podpisuje się pod poprzednimi komentarzami - ciekawie opowiadasz o różnych aspektach budowania domu, super narracja. Po prostu przyjemnie się ogląda. Gratulacje.
Taktyczny komentarz dla wzmocnienia zasięgu. Dzięki za wiedzę wprzystępnej formie. Właśnie przymierzamy się z żoną do budowy i Twój kanał jest naprawdę pomocny. ;-)
3 lata temu dodane a nadal aktualne jakby to było dziś. Dzięki Tobie przy wymianie drzwi zew. zrobiłem sobie szczelny montaż. Na ciepły nie było miejsca ale to i tak duży skok w nowoczesność bo tata zmieniał drzwi rok temu na Wikędy za prawie 10k i montaż poszedł typowy - piana w szczeline i do widzenia
Spadłem z krzesła, chciałem zgłębić swoją wiedzę w tym temacie przypadkiem tu trafiłem i zostaje na dłużej. Świetny materiał dzięki!
Zanim kupisz okna 1-skrzydłowe sprawdź sobie ile krzepy trzeba posiadać aby domknąć uchylone okno. Ile zajmie to okno przestrzeni przy otwarciu. Nie deprecjonowałbym tych aspektów.
Nie zawsze musi wygrać oszczędność. Okna mają być dla nas a nie my dla okien.
Super! Właśnie będę kupował 3 okna do domu i wiem na co teraz patrzeć.
Twoje materiały to taki sztos, sama przyjemność oglądać
Łapka za polskich producentów. Fajny materiał.
W koncu ktos robi krotkie filmy i na temat :) gratulacje!
Super rzeczowy opis, gratuluje wiedzy, czekamy na dalsze odcinki.
Lubie faceta za to że korzysta z polskich producentów. Też staram się być patriotą czy to na zakupach w biedronce czy w firmie. Pozdrawiam
Bardzo dobrze się ogląda i słucha, konkretnie i na temat !
Bardzo przydatny filmik. Chcę wymienić okna w starym domu, byłam w dwóch firmach zajmujących się sprzedażą i wymianą okien. W żadnej z nich nie usłyszałam tego co w tym filmie. Dziękuję, to niewątpliwie ułatwi mi zakup okien.
Dzięki śliczne za tak cenne informacje w momencie kiedy właśnie będę wykańczał dom :)
Po Twoich filmikach zupełnie inaczej się do tego zabiorę .
Pozdro !!
Przy jednym z poprzednich materiałów miałem pewne wątpliwości co do wyrażanych przez Pana opinii. Po tym materiale naprawdę szacun, bardzo rzeczowo i przejrzyście wszystko wytłumaczone. Subskrybcja poszła - oby tak dalej ;)
Szanowny Panie pomijając niektóre aspekty napiszę tylko że novobudowa to syf firma.
.nie szanuje klienta
Świetny kanał! Jestem pod wielkim wrażeniem i dziękuję za konkretną i ciekawie podaną wiedzę. Robię notatki i czekam na więcej odcinków. W czerwcu zaczynamy budowę i wiele z moich wątpliwości zostało właśnie rozwianych. Też stawiamy na zdrowy dom. Stokrotne dzięki! 🌞
Dziękuję. Pierwszy raz oglądam filmik o oknach
nie buduję domu i nie mam zamiaru, ale to co mówisz jest tak ciekawe że obejrzałam już kilka odcinków :D
Z niecierpliwością czekam na test okien 👍💪
Twój kanał to odkrycie- na temat i zwięźle ^^
Jaki, super konkret . Nie ma takich kanałów . Super kontent .
Jak zwykle ciekawie i lakonicznie , ten kanał skazany jest na sukces
😲. No nieźle. Worek przydatnych informacji. Dzięki.😁
Dobry gość jesteś….montowałem okna kilka ładnych lat i zgadzam sie z tym co mówisz. Tylko przecietny kowalski idąc po okna do salonu okien słyszy coś zupełnie odwrotnego
to jest najlepszy film o wyborze okien w sieci !!! ( może tylko trochę za smutny)
Czekałem od rana, czekam na kolejne, zapowiedziane już odcinki, dzięki za przydatne informacje :)
Ja polecam okna innoview z fakro, drewniano-aluminiowe. Są super trwałe, wygodne w użytkowaniu i wyglądają super. Można też zastosować energooszczędne pakiety szybowe.
Super, tego właśnie szukałam, bo muszę zdecydować jak duże okna zaprojektować.
U nas w domu zrezygnowaliśmy z tzw. ciepłego montażu (a zgodzę się, że dla firm oznacza to po prostu przylepienie taśm). natomiast zamontowaliśmy ciepłe parapety a okno wysunęliśmy nieznacznie (2cm) w warstwę ocieplenia aby chociaż trochę zmniejszyć mostek cieplny. Niestety nie wiedziałem wtedy o tym że można całe okno wsunąć w warstwę ocieplenia, na pewno bym to rozważył. Minus jest taki, że tworzy się wtedy "strzelnica" :)
Trzymam kciuki żeby taki test powstał
póki co wszystko wskazuje na to ze powstanie ;)
Wreszcie cała prawda, zgadzam się. Co do profilu, lepiej cieńszy. Oraz fiks jest lepszy rozwiązaniem niż psk czy hs . Posiadam i polecam oknoplus morlide. Pozdrawiam
Tylko ciężko o fix jeśli chcemy mieć otwierane :/ Oknoplus czyje profile stosuje ?
@@holiboodzdrowydom Mam na balkonie w sypialni cały fix z drzwiami z boku, całość to 285x215 cm. Jest super widok, podobnie jak na BnŁ z TH-cam. Profil Oknoplus model morlide jest na gelanie. Ponad rok użytkowania i bez żadnych reklamacji. Montaż jest bardzo ważny, dlatego tylko autoryzowana firma z oknoplus pod ich nazwą firmową.
Super kanał, niech ci się wiedzie !
Polski producent okuć: FEWB ze Złotowa, później zmieniona na Metalplast, aktualnie ROMB. Osobiście mam okna w domu z tymi okuciami, ale drewniane machoń-meranti. I u mnie po prawie dwudziestu latach jedynie drzwi okienne tarasowe wymagałyby wymiany jednego elementu. Pozostałe, raz na parę lat smarem białym w sprayu potraktuje i jest ok. Pamiętam że nie chciałem ich, nasłuchałem się od "specjalistów" że tylko niemieckie(marki nie wymienię) są najlepsze. Ale stolarz, który mi robił okna uparł się na FEWB. Robił okna na zlecenia do banków, i drogich rezydencji i był przekonany o ich wyższości. Nie mam porównania z innymi okuciami.
Już dodany na liste :)
@@holiboodzdrowydom tak a'pro po, dlaczego nie rozważy Pan okien drewnianych? 20 lat temu gdy budowałem dom, miałem do czynienia z wszystkimi producentami okien PVC na rynku. Coś dla nich robiłem. Wtedy już były testowane rozwiązania dzisiaj na codzień stosowane. I co ciekawe? Specjaliści w tych firmach, często mieli u siebie w domach okna drewniane machoń-meranti. I to oni wybili mi z głowy okna PVC. Proszę to dobrze przemyśleć 🤔. Ja wybrałem najlepszego specjalistę od okien drewnianych na rynku lokalnym i u niego zamówiłem. Do dzisiaj nic z powłoką lakierniczą nie dzieje się. Są szczelne, nic nie pęka, no i wygląd. A mam ciemny palisander. Proszę pamiętać że okna drewniane mają dłuższą żywotność, izolacje akustyczną i termiczną, a o to chyba Panu chodzi? Pozdrawiam
kolejny dobry film. wkońcu ktoś fajnie to objaśnia. tak 3mać łapka w górę.
Dzięki za taki film, teraz lepiej będzie kupić okna. 💪
Wnioskuję że przy zagłębieniu się w temat montażu okien można lepiej samemu to wykonać oprócz tych 70 firm o ktorych wspominasz 😁Już jedno zamontowalem zgodnie ze sztuką 👍😉Dodam jescze że znajomy ma dość duży problem ze złym montażem gdyż kaseta od rolet jest jest zamontowana na ramie okna. W okresie wiosennym woda skrapla sie z rej obudowy kasety która jest wewnątrz pomieszczeń a na zewnątrz jest tylko do niej przyklejony styropian... 😑 Szok 😲
Ważnym a nie wspomnianym aspektem jest odkształcalność profili. Warto zwrócić uwagę na rozszerzalność termiczną oraz na starzenie się materiału. Większość okien jest skierowanych na południe - czyli słonko tutaj proponuje zwrócić uwagę na odporność materiału na UV.
Nie buduje domu, to raczej plan na >5 lat, ale tak sie dobrze Ciebie slucha i mowisz tak ciekawe rzeczy ze nie moge przestac :D
Świetny kanał jak i sam film mimo że nie planuję narazie budowy domu to jeśli się na to zdecyduje za kilka lat to będę wiedzieć na co zwrócić uwagę jak.i skąd czerpać wiedzę. Świetna robota!
merytorycznie jak zawsze!
Hmm.. nie ma chyba jeszcze takiego kanału na budowlanym YT, który brałby wszystko od technicznej strony, nieźle 👍 Co do okien od konkretnej strony świata, myślę że tutaj też dużo zależy od samego projektu, działki i tego jak ma to finalnie wyglądać - mówię na swoim przykładzie, mam 3 metrowego fixa od północy i nigdy w życiu nie zrobiłbym tam małego okna bo.. trochę mniej zapłacę za ogrzewanie 😁 Ciekawe przeliczenia odnośnie szyba = plastik, nie spodziewałem się. Nie pozostaje nic innego jak zostawić suba, mimo ze wszystko o czym mówisz już za mną 😃 Tak trzymać ✌️
Dzieki ;) -Sledze i podziwiam co tam robicie - jestem ciekaw Waszych wrażeń z mieszkania. Co do okien, to faktycznie - jest wiele czynników i zawsze trzeba osiągnąć jakiś kompromis. Każdy ma swoje warunki / preferencje / gust / priorytety i możliwości finansowe - nie ma jednego rozwiązania które zadowoli wszystkich - wiec jestem zdania, ze jak ktoś robi inaczej niż my - to trzeba podziwiać a nie krytykować ;)
Pozdrawiam !
Pierwszy raz na jakieś konkrety oby tak dalej . 👏
Komentarz dla zasięgu, pozdrawiam
Życzę Ci żeby tematy które poruszasz nigdy się nie skończyły !
to jest chyba jakieś przekleństwo :P ;)
I teraz taka zagwozdka. Zrobię ciepły montaż wystawiając okna poza lico ściany, co wtedy z roletami zewnętrznymi, rozumiem, że jest jakiś "nie drogi" patent na ich zamontowanie. Narazie kanał super. Pozdrawiam
Widziałem rolety zewnętrzne podtynkowe zamocowane na prowadnicach do profili ramy okna (przy wysokości okna ok1.5m z każdej strony na 3 wkręty dł 2.5cm każda z prowadnic)
przy roletach jest problem - albo estetyka, albo termika... -albo problem z dostępem serwisowym..
-ja będę miał wystające puszki :/ (coś za coś)
@@holiboodzdrowydom Na jakim napędzie?
Komentarz dla zasięgu, dobra robota.
Wszystko się zgadza, materiał pomocny i rzetelnie omówiony. Ps. Polski producent okuć to Złotów😀
SUper materiał leci łapka w górę!
Jak zawsze rzetelny i pomocny materiał, dzięki!
Mega, mega materiał. Zresztą nie tylko ten. Naprawdę super!
Hej. Rzeczowy film, ktory daje do myśla. Mamy okno narożne w kuchni od strony północnej i teraz wiem że jedynym rozsądnym wyjściem będzie zamontowanie go w cieplym profilu 😉
Sporo prawdy w tym filmie. Kwestia montażu w warstwie ocieplenia sporna. Nie mam badań ale wydaje mi się, że poprawnie zamontowane okna w lico muru z ciepłą podwalina i taśmami będą znacznie tańsze, dużo prostsze w montażu i finalnie niewiele chłodniejsze, dla przeciętnej osoby niezauważalna różnica
Profile energeto. Te polecam. Kolejny program, na który warto było czekać. Co z oknami Aluplast i Adams? Adams z serii Passive Line mają certyfikat domów pasywnych w Darmstadt. Aluplast oferuje profile energeto. Fajny materiał jak zwykle. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
Aluplast jest częścią zagranicznej grupy. Co do Adams, to chyba robią profile na Aluplascie i Vece:
www.adams.com.pl/produkcja - na dole loga firm.
tak bym sprostował jedną rzecz, o nawiewnikach okiennych. Zakup takich okien powoduje że rama okienna jeszcze bardziej się wychładza i parametry izolacyjności idą w łeb. Lepszym rozwiązaniem jest nawiewnik ścienny ze wstępnym podgrzaniem powietrza. Pozdro.
Bardzo dobry materiał 👍
Ja nie znałem pojęcia ciepły montaż, ale styropian dałem w koło okna od zewnątrz i wewnątrz, pod parapet też (mur niemiecki 70cm) grubość różna w zależności ile się w mieściło, bo okna były montowane kilka lat wcześniej.
Jesteśmy architektami, budujemy dom dla siebie, planujemy ciepły montaż okien wysunięty poza lico muru + taśmy. Napewno zdamey relację na naszym kanale TH-cam i podzielimy się wiedzą jak wyszło :) Okna będzie najprawdopodobniej robiła firma UNIMAR z Tarnowa.
Konkretny film , super
Najlepszy kanał. Komentuje i łapkuje.
Kiedy parapetówka?? :)
Jak zawsze bardzo dobry materiał👍
Jestem ciekaw czy w planach masz film na temat ogrzewania podłogowego w sypialniach i jaki ma to wpływ na nasze samopoczucie. Jest wiele przypuszczeń o tym że nie powinno sie takowego ogrzewania wykonywać w sypialniach. Ile jest w tym prawdy. Właśnie stoję przed taką decyzją i wacham się czy zastosować standardowe grzejniki czy jednak ogrzewanie podłogowe...
Ja osobiście montuje 'zwykle' ścienne w sypialniach. Podłogowka tylko w kuchni, salonie, łazience (tu oprócz podłogowki będzie też klasyczny - ścienny) i korytarzu. Może pociągnę ja w kotłowni. Nie wiem jeszcze.
Proszę śmiało robić podłogówkę w całym domu. W sypialniach dobrze rozplanować gdzie będzie szafa do zabudowy, tam omijać pętlę. Przy oknie zrobić gęściej. Pozostałe meble dobrze jak są nóżkach. Najlepiej jak jest 100% podłogówki, jedna temperatura na mieszacz i nie za gorąco. Podłoga ma być komfortowa, ale nigdy ciepła.
o ogrzewaniu odcinki 13. 14. i 15. Podłogówka - jak dobrze zrobiona ( a pod wieloma katami można zrobić źle) będzie lepsza od grzejników - szczególnie w sypialniach, gdzie powinniśmy mieć chłodniejsze powietrze.
@@holiboodzdrowydom Najbardziej odczuwa się zimno przez podłogę, na bosaka lub w skarpetkach. Nawet panel w zimę jest chłodny, niekomfortowy, trzeba w kapciach. Przy podłogówce mamy problem z głowy, a właśnie przy głowie odczuwa się przyjemny powiew 21-22 stopni. Dokładnie tak jak w sypialni, temperatura 19-21 to maks dla dobrego snu. Wiadomo, nie nago bez kołdry.
Kiedyś jak dobrze pamiętam usłyszałem taka sugestię aby w miejscu gdzie będzie łóżko unikać pętli podłogowi. Była to sugestia w kierunku krążenia wody. Poza tym jak przedmowcy powyżej lepiej chłodniej niż cieplej i unikać ciepłych miejsc w okolicach głowy tak więc ogrzewanie typowo ścienne (ala podlogowka na ścianie) raczej odpada już lepszy będzie standardowy grzejnik przy ścianie zewnętrznej lub oknie. Trzeba pamiętać że grzanie płaszczyźnie to promienniki ciepła. I dobrze dziala jak jest nie zasłonięty.
Ten kanał jest tak dobry, że oglądam i otwieram wyświetlane reklamy...
Dzięki za materiał. Kibicuję Ci !
działaj
Super kanał! Świetne filmy i potężna baza wiedzy. Skoro masz już temat o oknach, to może by tak też wrzucić dach? Jaką dachówkę najlepiej zastosować? Jest zwykła ceramiczna, angobowana lub glazurowana. I co tu wybrać 😅
nad pokryciem dachu jeszcze sam sie głowię -sprawdzam wciąż - dlatego ten odcinek cały czas przesuwam :/
@@holiboodzdrowydom U mnie po świętach dopiero wchodzi murarz i będzie stawiał parter (dom z poddaszem użytkowym), ale już zastanawiam się mocno nad zakupem okien i dachówki. Ostatnio ceny dość mocno idą w górę, więc lepiej trzymać materiał na działce. To chyba lepsza lokata niż pieniądze na koncie. Zastanawiam się, czy opłaca się dorzucić więcej kasy i kupić dachówkę glazurowaną. Angobowana już jest spoko, jeśli chodzi o odporność na brud i porastanie. Glazura to chyba tylko fajny bajer. Ciekawe co o tym sądzisz?
@@dariuszlesiczka9166 naprawdę nie wnikałem w te parametry. Teoretycznie glazurowana będzie praktyczniejsza-mniej zanieczyszczeń łatwiejszych do osunięcia... Ale z racji, ze chce korzystać z Polskich firm, to ani ceramicznej ani betonowej nie będę montował (z tego co wiem nie mamy ich producentów).
Mam "Tixy" od 20 lat od południa 145cm na 200cm w Domu sąsiedzi pukali się w czoło gdy je montowałem dając dookoła styropian 2cm a robiłem to sam. 20 lat temu i jest Mega Cicho i Ciepło i brak wilgoci czy grzyba w wnękach okiennych!
👍tak trzymaj
Może następnym razem coś o izolacji fundamentów.
Bdynek deweloperski bez tragedii natomiast nawiewniki w oknach zatkałem otwieram rozszczelniam okna, oraz pobieram cieplejsze powietrze z klatki przez szczeline pod drzwiami. Natomiast niektórzy sąsiedzi którzy pozostawili nawiewniki mają grzyb i mokry tynk przy nawiewnikach :XD. Co wyjaśniłem żonie od razu. Dlaczego zrobi tak a nie inaczej. Może nawiewniki są za blisko tynku nie mają regulacji dla mnie było pewne, że będą uszkadzać tynk. Mało tego faktycznie płacę mniej za ogrzewanie. Minus rozwiązania oczywiście też jest, muszę mieć otwarte drzwi do sypialni w nocy bo jest to boczne pomieszczenie bez wentylacji i zatkanym nawiewnikiem.
Drobne uzupełnienie:
1. w tzw. kanadyjkach nie zawsze najcieplejszy montaż jest poza konstrukcją ściany
2. Aby jak najbardziej zlikwidować ucieczkę ciepła trzeba policzyć jak daleko w izolację należy przesunąć okno w zależności od jego konstrukcji i grubości izolacji. Szczerze wątpię by ktoś to robił, skoro bywa, że ciepłym montażem nazywa się okno w grubości muru.
Nie wiem czy ktokolwiek już wspomniał ale dzięki ograniczeniu strat ciepła poprzez ciepły montaż możemy też zaoszczędzić pieniądze nie tylko na samym paliwie do ogrzewania ale też na mniejszym systemie grzewczym.
wystarczy okleić najpierw otwór okienny styropianem, w moim przypadku xps 20mm do tego taśma paroizolacyjna od zewnątrz ,gąbka rozprężająca się wokół okna , dopiero pianka montażowa i znów taśma paroprzepuszczalna ja mam tak u siebie zrobione i jest top, ale żaden monter okien tego nie zrobi no chyba że za grubą kasę
Zimą przy -10 stopniach na dworzu mierzyłem nowe okno 3 szybowe Vetrex 82. Okazało się że szyba jest znacznie o około 5 stopni zimniejsza niż rama okienna. Rama okienna praktycznie ma tyle co mur. W niektórych miejscach gdzie uszczelki nieprawidłowo dociskają pojawiały się kropelki wody. To samo w kącikach szyby.
to jeszcze tez zalezy w ktorym miejscu rama - im blizej muru tym cieplejsza powinna byc. Bede sprawdzal u siebie na kilku wersjach jak to bedzie wygladac.
@@holiboodzdrowydom Jak mierzyłem zimą termometrem wszystko, mur, szybę, uszczelki, ramę we wszystkich możliwych miejscach to mi wychodziło że najzimniejsza jest szyba i to w okolicach uszczelek. Tak jakby uszczelki przepuszczały zimno i dlatego w rogach szyba się chłodzi i paruje, znaczy skrapla się woda na chłodnej powierzchni. Okna były nowe więc raczej nie jest to wina starych uszczelek. Mi tam wyszło że głównym problemem są uszczelki przyszybowe, nierówny docisk okna, zamiast we wszystkich miejcach to tylko przy zamku, i dodatkowo za małe odległości między szybami. Rama miała z tego co pamiętam niemal temperaturę muru obok. Ale może masz rację że rama chłodzi szybę od wewnątrz, gdzie są stalowe wkładki.
Materiał dobry i cieszy fakt że nie jesteś jednym z tych co po przeczytaniu jednego artykułu mogli by pisać pracę magisterskie ;P tylko naprawdę jesteś oczytany i sporo wiesz ;)
1. Co do takiego testu chętnie bym zobaczył ale gdyby był rzetelny czyli gdyby dany producent nie namawiał cię aby dane okno "było lepsze ''
2. Ciepły montaż, porządny montaż okna nawet zwykły standardowy (nie żaden ciepły itp) plus porządnie zrobione ocieplenie(przy oknach) parapety wewnątrz/ zewnątrz porządnie zrobione rolety to elekt jest naprawdę BARDZO DOBRY ok nie mówię że jest lepszy niż wspomniane we filmie metody ale nie jest zły ;)
3. Mam wrażenie że jeżeli chodzi o okna i drzwi to z czasem dostają po "tyłku" uszczelki warto może co kilka kilkanaście lat je wymienić a o tym nie pamiętamy
4. Jak już się w prowadzisz to wpraszam się na parapetówke (żart)
Do testu mam już wytypowane rodzaje okien - test nie ma być dla okien jakiegoś producenta, ale raczej porównanie - konfrontacja np profili Uf 1,0 vs 0,8
oraz szyb dwu, trzy i cztero szybowych
i porównanie 2 takich samych okien - jedno z ciepłą ramka i jedno bez niej...
Bedę to tez porównywał z oknami u sąsiadów, którzy zrobią podobne okna bez montażu na konsolach...
@@holiboodzdrowydom naxzy wiem o co chodziło że od jednego producenta itp ale żeby cię nie namówili na to żebyś mówił że okna z 4 szybami lepsze bo oni więcej na nich zarabiają czy coś ;) nie daj się ;P swoją drogą serio jestem ciekawy jaka była by różnica między np pakietem 3 szybowym a 4 w rocznym rachunku za ogrzewanie
@ Staram się obiektywnie przekazywać informacje i dawać wolny wybór zamiast narzucać "jedyne słuszne" rozwiązania :)
wspierajmy polskich producentów ;)
W nowych oknach nie stosuje się nawiewników, wręcz jest to błąd (w nowo budowanych budynkach), z nawiewnikami nigdy nie spełnimy norm cieplnych (Czy jak tam one się zwą). Za duża ucieczka ciepła z budynku - miałem tak w bloku nowo wybudowanym. Nie szło zagrzać za chiny ludowe pomieszczeń, dopiero zaklejenie nawiewników pomagało ale skraplała się wilgoć na ścianach, oknach itp. Obecnie ten problem załatwia mikrouchył w oknach i jest o niebo lepszy od nawiewników.
Wentylacja jest podstawa, to prawda ze przez nawiewniki mocno ciągnie zimno i nawet gwiżdże -ale wentylacja musi być. Mozna zamontować lepsze nawiewniki z regulacja, albo jakiś rodzaj wentylacji mechanicznej - regulującej "przewiewanie". Uchyl okien to pewien rodzaj wentylacyjnego druciarstwa - ale trzeba sobie radzić jak już mamy taka sytuacje.
Zeby nie było - sam obecnie w bloku tez tak mam - okna mam otwarte nawet zima bo inaczej idzie się udusić. (rozszczelnianie nic nie daje...)
@@holiboodzdrowydom Tylko pytanie, skoro rozszczelnione okna nic nie dają, to co da nawiewnik skoro obie metody działają w ten sam sposób? Z wyjątkiem że rozszczelnione okno można zawsze zamknąć. Dom nie musi 24/h być wentylowany. Wystarczy kupić higrometr aby zobaczyć, ze nie raz powietrze jest poniżej 20% wilgotne, czyli jest sucho w mieszkaniu/domu.
@@rafas.476 wilgotność to tylko jeden parametr. Nawiewnik tez można zamknąć - a rozszczelnione okna nie zawsze dają odpowiedni przepływ powietrza
Dobry materiał, sporo wiedzy i realne podejście, zwłaszcza do taśm, które w Polsce przyjęto za "ciepły montaż"... Graty zebrania sporej ilości najważniejszych zagadnień. PS moja branża od 2008 roku, wiec zawsze możemy zamienić kilka zdań :) pozdrawiam
Dzieki :) będę pamiętał i się odezwę :)
rewelacyjny material
Bardzo pomocny film
kiedyś widziałem fajny patent na ciepły montaż, mianowicie zamiast płacić kupe $$$$ za gotowe ramki z jakiegoś kosmicznego styropianu, kotwy dystansowe i inne cuda... Inwestor wokół otworu okiennego przykręcił drewniane kantówki i w to wstawił okna. Tanie i genialne rozwiązanie.
to tez ciekawe rozwiazanie, gorzej jesli drewno bedzie nasiakac i sie psuc z czasem.
niektórzy daja do okoła twardy XPS
Takie super rozwiązania, rekuperacje itp, a jak zabraknie prądu to co zrobicie? Czasy są dziwne, więc różnie może być. Mieszkam w regionie gdzie wylaczenia prądu są dość często, stare linie przesyłowe itp. Więc moje pytanie jest zasadne.
Super materiał
Wspierajmy Polskich producentów
taaa, drutex...
W wielu filmikach jest wspominany temat rekuperacji. Szkoda że jeszcze tego filmiku nie ma. Jestem ciekaw Pana przemyśleń i wniosków. Jako wieloletni monter i absolwent studiów wiem że krąży wiele mitów.
Od razu wspomnę o najczęstszym. To sprawność wymienników. W skrócie uzyskanie realnej sprawności powyżej 60% w zimie jest nie realne. Przemiana fizyczna wilgotnego powietrza, wykraplanie wody a co za tym idzie oblodzenie jest nie uniknione. Konieczność stosowania nagrzewnic, wyłączanie nawiewu jest sprytnie pomijane. Tak więc mowa i walka między producentami wielkosciami sprawność 85-95% to mit.
Kolejna kwestia jaki wymiennik obrotowy czy krzyżowy. Pierwszy zawsze w katalogu ma mniejsza sprawność ale mniejsze ryzyko oblodzenie a co za tym idzie realna wieksza sprawność. Tylko tu znów kwestia obrotowy ma dodatkowy element ruchomy czyli trwałość. Jaki ewentualnie producent mamy kilku polskich producentów wymienników i na kartach katalogowych niewiele się różnie od siebie.
Kolejny aspekt który jest pomijany niemal zawsze to hałas. Coś co w pierwszej kolejności zobaczymy (usłyszymy) a nie % odzysku ciepła. Na tej płaszczyźnie po ostatniej analizie między producentami według katalogów jest przepaść 50-80 dB przy tym samym wydatku.
Również trzeba pamiętać że sama rekuperacji to nie tylko wymiennik ale i rury, przepustnice (regulacja), anemoststy itp. Co lepsze co tańszej co trwalsze temat rzeka raczej. Jak również co łatwiej się czyści w przyszłości.
I na koniec może ciekawostka podłączenie okapu do rekuperacji. Śliski temat jak tłuszcz który jest usuwany również przez okap 🙂.
Rekuperacja (wentylacja) będzie zaraz po ogrzewaniu. Mam swoje przemyślenia-wnioski po kontakcie z wieloma producentami/monterami. Ale nigdy zbyt wiele informacji - zawsze czegoś nowego można sie dowiedzieć :)
Co było by naprawdę przydatne to standaryzowane wykresy sprawności w zależności od temperatur i prędkości przepływu...
@@holiboodzdrowydom Jak dobrze pamiętam to na stronie pro-vent są wykresy dla rekuperatorow sprawność od przepływu brakuje tu informacji dokładnie jakie parametry ma powietrze temp i wilgotność, ale chyba o ile się nie mylę wynika to z dyrektywy. Nie to abym robił im reklamę ale od kilku osób kiedyś słyszałem że firma raczej bez problemów podawała różne informacje. Ich produkt jak dla mnie ma właśnie niestety jedną wadę rekuperatory w porównaniu do konkurencji są głośne. Choć w eksploatacji dają radę:).
@@grzegorzpietrzak6234 częściowe widziałem, ale całościowe jeszcze nie :/
Bardzo ciekawy film szczególnie, że jestem w trakcie zamawiania okien.
Jedna tylko uwaga. W Twoim przykładzie gdzie pokazujesz salon, powiedziałeś, że wstawiasz tylko jednego fixa. Tylko po co Ci otwierane okno w kuchni w miejscu gdzie zaplanowałeś zlew? Nie znam oczywiście wymiarów pionowych, więc możliwe że okno będziesz miał na tyle wysoko, żeby je spokojnie otworzyć nad kranem... ale w dzisiejszych czasach spodziewam się albo okna na równi z blatem, albo tylko parunastu centymetrów parapetu. Czyli i tak tego okna nie otworzysz, bo będziesz je miał zablokowane ;)
Dobra spostrzegawczość :) to jest rzut oryginalnego projektu - u mnie zlew będzie na innej ścianie ;)
Okno nad zalewem to głupot a bo każdy później płacze że wiecznie zachlapane. Okno które się otwiera zawsze łatwiej umyć a i w kuchni czasem trzeba szybko przewietrzyć jak się coś przypali.
Dzięki za film. Pozdrawiam
Niezłe , jest na rynku Ergo Plus warto sie przyjrzec
Super film pozdrawiam
Super materiał.
Co sądzicie o Vetrex?
Cześć. Czy można zamontować rolety zewnetrzne przy montazu okien w ociepleniu?
Czekam na test porównawczy okien w profilach PCV, interesujące będzie też kryterium hałasu
Jeśli chodzi o kryterium hałasu to musi Pani skorzystać z grubszych szyb. Profile jedynie mogą mieć znaczenie przy zastosowaniu bardzo grubych szyb - wtedy pakiet szklenia musi się zmieścić w listwach przyszybowych.
Dzień dobry, a czy ma Pan w planach również filmy w kontekście domów drewnianych? Np okna itp?
Materiał fajny... Jest tylko jedno ale... Jak się zastosuje te wszystkie super hiper technologie, materiały i techniki... To się okaże że nawet nie wystartujemy z budową, bo koszt wytworzenia przekroczy wartość rynkową nieruchomości i nie dostaniemy kredytu o odpowiedniej wysokości, nie mówiąc już o stracie przy ewentualnej odsprzedaży. 5 tysięcy tu, dyszka tam... I się nie obejżymy a koszt budowy urośnie nam o 100-150 tysięcy na które nie będziemy mieli pokrycia w środkach i póżniej nie ma kasy na łazienki, drzwi, schody itp... Po części znam to z autopsji ;)
każdy musi mierzyć siły na zamiary :) zawsze można wybudować sie dalej od miasta (tańsza działka), albo mniejszy/prostszy dom...
Oczywiście każdy sam określa swoje priorytety :)
i o to chodzi, kupujcie topowe nowinki to bedziecie do smierci mieszkac na wynajetym. Bo nikt z handlowcow branzy handlowej nie ujawni wam prostej prawdy - przecietnie ocieplony dom 100-120m2 ogrzejecie za 2500 a super ocieplony za 1800 rocznie :) Czyli po 30 Latach ekspoloatacji zaoszczedzicie 21kPLN a w budowe wrzucilibyscie 100kPLN wiecej i czesto skomplikowali budowe i dobor wykonawcow tych "swieconych" technologii :) Sprzedawcy w takich chwilach robia w wasza strone grozna mine, sugerujac wam ze skazujecie rodzine na mieszkanie w mrocznej zgnilej jaskini.....Niejeden kolega szedl na grubo na poczatku a wykancza dom mieszkajac z uzywana kuchnia z OLX :). Problem jest psychologiczny - powiedziec na samym poczatku "oszczedzam" to obciach.
@@pawelpw1161 So true! Właśnie się zmagam z takimi przemyśleniami, na szczęście jeszcze nie zacząłem budować.
@@holiboodzdrowydom Mierzyć siły na zamiary ma inne znaczenie - stawiać sobie wysokie cele i motywować siły do ich spełnienia :)
Jak zwykle bardzo profesjonalnie i az wierzyc sie nie chce ze Polak potrafi w kraju. A wrocilem z zachodu. Ok, rozumiem ze warto w mojej kopule pasywnej i hempcrete samemu zainstalowac i prawdopodobnie samemu zrobic moze drewniane mocowania zamiast niezdrowych plastikow. No wprojektowac drewniane mocowanie i juz przerabialem ze mocowac okno z licem domu. Swietnies pokazal procenty powierzchni. A w Au wymogiem jest dwoje drzwi zewnetrznych. I jeslibym robil to oczywiscie wg pasywnego standardu a moze na 70m2 wystarcza jedne drzwi? No i czytalem ze 4 szyby daja malo slonca. Co wiesz o tym? Dzieki. Podaj emaila bo nie mam jak sie skontaktowac.
Witam.
Co myślisz o firmie Decco a dokładnie profilu 83?
Będę wdzięczny za odpowiedź, rady. Pozdrawiam