1:45 Nie było kontrolek, tylko wyświetlacze. 2:48 Bodajże temperaturę gazów na wlocie do turbiny. 3:07 Nie % mocy tylko obrotów. 3:16 Dźwignia świeci jak podwozie nie jest zablokowane w dole ani w górze. Lampki osobno dla zablokowania w dole każdej goleni. 3:33 Ekran od radaru. 3:47 Częstotliwość systemu ILS, ustawiamy zależnie od pasa na którym chcemy lądować. 3:55 Nie systemy radionawigacyjne tylko oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, zasilanie awioniki, wyrzutniki pułapek termicznych i radarowych, instalacja przeciwoblodzeniowa, wybór anten dla IFF i radiostacji UHF, utrzymywanie ciśnienia w kabinie, chłodzenia awioniki, kontrola temperatury wewnętrznej. 5:00 Jest taki sam grzybek od trymu, a ten panel to taki backup. 6:01 Świecić światłem ciągłym z tego co pamiętam. 6:18 Tutaj też nie ma za bardzo mechanicznych przyrządów, są elektryczne. W block 52+ jest tam samo, tylko że tam są 2 kolorowe ekrany MFCD, jednak wskaźniki nadal są w większości takie same.
Yep chociaż muszę przyznać że początkowo myślałem że to jakaś stara wersja f/a 18 ze wzg na mfd po środku A ciągnąc temat starych i nowych f'ów to w nowym f'ie są 2 mfd a tu tylko 1 komp i z innych wrażeń to nowa wersja zdaję się być ciut szersza
@@thusharikabotheju5655 soo You need choose a Aviation School and start studying engineering/avionic or aircraft structures :) on my channel You have a second clip from cockpit translated into english subtitles - about soviet Su-22 :)
szesnasty bo tak mówi oficjalny schemat nazewnictwa samolotów bojowych w amerykańskim wojsku F-16 nazywa się szesnastym bo został zaproponowany po F'ie piętnastym simple as
@@beProsto Aż mi ciebie szkoda to Ci wyjaśnię. Widzę, że nie rozumiesz różnicy pomiędzy liczebnikiem porządkowym czyli "szesnasty" a głównym czyli "szesnaście". Ten samolot to F-16 czyli "ef szesnaście", a nie "ef szesnasty". Niestety w naszym wojsku ciągle trwa betonoza z czasów komuny i na zwór radziecki używają określenia "szesnasty" zamiast "szesnaście". Amerykanie nazwali ten samolot "sixteen" czyli "szesnaście", a nie "szesnasty". A same numery nie są nadawane kolejno jeden po drugim...
@@RetroTechnika Chyba są 1 lub 2 szt w starej wersji używane do treningu w obsłudze i remontach. W Bydgoszczy bodajże ćwiczyli proces malowania (specjalna powłoka).
Z tego co mi wiadomo podczas lotu ustawia sie ciśnienie atmosfery wzorcowej która wg ISA jest taka sama w każdym miejscu czyli 1013,25 hPa. Dopiero podczas zbliżania sie do lotniska uzyskuje się informacje o ciśnieniu na danym lotnisku. Ale nie jestem pewien bo nie latam. Poza tym jest jeszcze radiowysokościomierz :)
Cómo está se veque el piloto va casi acostado la cabina es muy reducida no he tenido la oportunidad de ver uno de cerca en México es imposible solo videos Un saludo a todos desde México cd
No soy piloto pero para mí me parecen más confiables los indicadores análogos cómo relojes las pantallas digitales se ven más delicadas no lo sé eso pienso yo
satto by wiedzieć, ze silnik pracuje prawidłowo i na prawidłowym zakresie. No przekroczenie lub spadek dopuszczalnej temperatury świadczyć może o nieprawidłowym spalaniu mieszanki w komorach spalania a pilot musi o tym wiedzieć
Masz racje, ponieważ nie odwraca uwagi pilota, natomiast nie wiem, czy nie ma tam jakiegoś przełącznika, ponieważ na sterze z F-16 znajduje sie podobny joystick, i może tam jest jakaś funkcja która przełącza pomiędzy trybem sterowania trymerem, ale ręki sobie uciąć nie dam :p WSOSP ;)
F-16 od pierwszej wersji sterowane są przez komputer kontroli lotu, a nie mechanicznie - komputer sam trymuje samolot w każdej sekundzie lotu. Jeśli w F-16 puścisz drążek samolot będzie leciał tak jak go zostawiłeś, nie ma potrzeby trymowania. Te trymy po lewej stronie są używane tylko podczas wyjątkowych sytuacji jak niesymetryczne obciążenia pod skrzydłami i podczas lądowania. Pozdrawiam.
@@bazej1080 W F-16 masz dwie opcje trymowania samolotu - pierwsza, podstawowa to właśnie szary grzybek na drążku, a druga awaryjna to pokrętła na lewym panelu.
@@bazej1080 chyba jednaknie do końca, trym jest potrzebny przy asymetrycznym ładunku (na przykład po zrzucie bomby z jednego ze skrzydeł). Z tego co wiem samolot automatycznie tego nie wyrównuje.
@@bazej1080 nie do końca, podczas zrzutu uzbrojenia, jak podwieszenia są asymetryczne system nie trymuje automatycznie przechyłu, trymowane jest tylko samo pochylenie.
@@bmb0053 nie nie nie, nasi latają na ówcześnie najnowocześniejszych Block 50+/52+. I niestety są to jedyne wartościowe samoloty bojowe w naszych siłach powietrznych, reszta to antyki.
@Wiktor Suworow MiG-35 powstawał z myślą o przetargu w Indiach i pokazano go w 2007, a nie pod koniec lat 80tych. W przetargu przegrał. Do tej pory znalazł się tylko jeden nabywca na nie czyli Egipt. Pod koniec lat 80-tych to byl mig 29 w wersji 9.13 a nie 35.........
@Wiktor Suworow a widzisz, a dopiero co pisałeś że Mig 29 pod koniec lat 80-tych miał radar ze skanowaniem fazowym, a nastąpiło to dużo później, konkretniej po 2007 roku (radar Żuk-A) właśnie w MiG-35, przez te ponad 10 lat Rosja pozyskała ledwo 30 maszyn tej wersji)...dlatego zaczęła się ta dyskusja.
@Wiktor Suworow ale pierwsze żuki nie miały aktywnego skanowania elektronicznego, dopiero Żuk A je miał (z 2007). "Garba" miał już 9.13 (mniejszego ale miał) i nie jest on wyznacznikiem konkretnej wersji bo występowały w kilku odmianach. Pierwszy MiG-29M miał radar N010 który nie miał aktywnego skanowania fazowego, była to już wspomniana przy migu 35 PESA. Co do książek to też mam takowe i to wiele. Serio, posiadanie jakiejś książki w danym temacie nie jest argumentem w dyskusji, przypominam, że o wierutnej bzdurze czyli "zamachu" smoleńskim napisano co najmniej 2 książki....
W Polsce każdy pilot przy wpisywaniu zawodu może dodać sobie kustosz muzeum ......hahahaha Patrząc na całe lotnictwo w Polsce , szkoła w Dęblinie , ilość lotnisk wojskowych można stwierdzić że nie jest to tania zabawa . Ale patrząc na możliwości tego wszystkiego można dodać że to bardzo kosztowna zabawa żeby parę osób w kraju sobie polatało . Rozumiem że jakby Polska znajdowała się gdzieś w środkowej Afryce to nasz kraj robił by wrażenie na ościenne państwa . Ale z tym stanem rzeczy jaki jest w tej chwili to porażka . Widziałem Twój film o SU-22 i zamarłem . Nie wiem jak to w ogóle opisać . Porównując do tego jak człowiek widzi wystrzeliwane samoloty z katapulty na lotniskowcach czy jak zrzuca pół tonowy pocisk z pod skrzydła . Same zachowanie samolotu ................. ehhhhhhhhhhh szkoda chyba słów .
Wiadomo że sprzęt nie najnowszy, pamiętaj tylko, że ten F-16 jest nielotny, i był dostarczony jako pierwszy do nauki malowania na nim powierzchni lakierniczej o ograniczonym odbicu fal radarowych, a SU-22 z poprzedniego filmu nie lata z tego co pamiętam od 2005 roku :)
@@RetroTechnika Ja wiem co pokazujesz , zegary i takie tam systemy . SU -22 mamy całą bazę w Świdwinie . Wiesz Szczecin kiedyś budował statki , takie tam , ale prom do Świnoujścia steruje się joystykiem , i pływa na gprs . . To robił Szczecin , ale jak zobaczyłem sterówkę okrętu jeszcze z czasów układu Warszawskiego to miałem takie samo wrażenie jak SU-22 . Rozumiem gdy byśmy nie mieli technologii jak Ukraińcy że ich flagowy okręt Ukraina jest pusty w środku . Na zewnątrz wielkie silosy rakietowe a w środku nic !!! Skorupa do odgrywania wielkości Układu Warszawskiego a tym bardziej Rosji . Ale my różne technologie wkładaliśmy do różnego sprzętu 30 lat temu , a na lotniskach stoją SU-22 . Ukraiński pilot na wojnie z Rosją . Dziennikarka pyta sie jego dlaczego latał nad miastem a nie strzelał . Pilot odpowiada , on widzi z wysoka co widz , ale nie wie kto jest kto !!! Pilot lecący z prędkością 800 km/h na wyświetlaczu radaru pokazuje się jemu mapa z obranymi przez system celami . Ma ułamki sekund żeby wybrać cel i co tan cal ma zniszczyć . Samolot nie musi posiadać wszystkich systemów , może wyręczać go podczepiona rakieta .. Ale to musi być samolot na 21 wiek i taki który nie rozleci sie przy starcie z dwoma pół tonowymi rakietami JAsm pod skrzydłami .
@@RetroTechnika Widziałem jak Amerykański F-16 uwalnia dużą bombę sterowaną z pod skrzydła . Tak machnęło samolotem , myślałem że zaliczy plecy ale albo pilot wyprowadził albo komputer . To były ułamki sekund na uwolnienia baby i wyprowadzenie samolotu a miał pod drugim skrzydłem jeszcze jedną bombę !!! Ruskim na wojnie w Syrii ktoś zestrzelił 10 samolotów odrzutowych , różnego typu . Akcja była na tyle efektowna że Rosja wycofała Kuzniecowa . W mediach było tylko o zestrzeleniu Tureckim i rozbiciu samolotu przy lądowaniu na Lotniskowcu . Stracili ponad 20 helikopterów , 100 czołgów . Nie podają ile wyrzutni Pancer i Buk . Ale Tureccy dziennikarze biegają po wojnie i filmują co z tego sprzętu zostało i nie tylko oni ale też araby . Człowiek nie wie na ile to są koszty zniszczenia prawie całego państwa jakim była Syria i to odbywa się prze świetle fleszów kamer i aparatów . Ale pokazuje same możliwości działania w terenie . Tam to nie jest poligon gdzie w danym miejscu znajduje się tarcza , co pilot dobrze zna , ale to są realia wojny . Ruskie żeby przejść przez miasteczko strzelali z taśm do rozminowania terenu . Strzelali w stronę zabudowań i tak walili wszystko żeby zrobić sobie drogę . A co to znaczy ? Na wojnie czołgi nie mają takich pocisków żeby rozwalić budynek . Automatyczna karuzela z ładownicą sprawia że mają okrojoną liczbę amunicji . Ich wypady w stronę przeciwnika powodowały że na połowie drogi czołgi były puste . Z helikopterów zrzucali samoróby żeby eksplozja miała jak największe pole rażenia . Gdzie Amerykanie w Iraku jak strzelali rakietą bez głowicy w budynek to wlatywała do środka i podnosił się tylko kurz . Ale jak rakieta miała głowicę bojową to składało cały budynek . Ruskie żeby pokazać moc działań wojennych większość budynków wysadzili . Tak jak te czołgi czy wozy bojowe na wojnie w Ukrainie !!!
@@RetroTechnika Ruski czołg na wojnie w Syrii a na nim odziały słynnej prywatnej armii Wagnera . Jak dostali rakietą to fragmenty ciał latały w powietrzu a w czołgu i tak urwało więżę !!! To są realia wojny w 21 wieku .
@@wojtekwol9725 chłopie to jest F-16 A block 15 z demobilu. Na uzbrojeniu Polski jest wersja C/D block 52 używana nadal w wielu państwach. Co ty za bredni wypisujesz? Reszty tych bzdur co powypisywałeś nawet szkoda komentować.
To jest stara wersja f-16, służyła do szkoleń malowania powierzchi kadłuba farbą o zmniejszonej wykrywaloności :) Obecnie armia ma znacznie nowszą wersje
NETOPELEK210 o to mi chodzilo z tym porównaniem, biorąc pod uwage, że samoloty pochodzą z podobnych okresów. Miałem jeszcze nagrać film kokpicie Mig-29 ale zabrakło mi czasu
@Wiktor Suworow pierwsze Mig 29M nie miał glass kokpitu ani skanowania fazowego (mylisz zwykłego żuka z żukiem AE, a tego prototyp po raz pierwszy pokazano w 2005 roku ). Glass cockpit to koniec lat 90-tych. Jedyne co się zgadza to fly-by-wire (który F-16 miał od samego początku).
@Wiktor Suworow pierwszy radar AESA (aktywne skanowanie fazowe) użyty w operacyjnym samolocie bojowym to Japonia i ich Mitsubishi F-2. Rosja ma tzw PESA, o dużo większych mocach i święcący się jak choinka na niebie uruchomieniu (czyli bardzo łatwo namierzyć jego emisję) i jest generację w tył względem AESA. Znamy chyba różne poziomy "glass cockpitu" bo jeśli glass cockpitem jest pojawienie się wyświetlaczy wielofunkcyjnych to miał je już F-111 w latach 70-tych. Zasłon z pierwszych Migów 31 nie był bardziej zaawansowany od systemu na F-14 który pozwalał odpalić 6 rakiet do sześciu różnych celów (MiG-31 do niedawna przenosił max 4 rakiety dalekiego zasięgu, dopiero wersja BM przenosi 6 nowych R-37 i ma oczywiście już inny radar) miał też gorsze parametry od AN/APG-71.
@Wiktor Suworow no właśnie mam wiedzę, i jak widać ten "o generację nowocześniejszy" radar miał jednak jakimś cudem gorsze parametry od tego z F-14 (najwidoczniej rosja nie ogarnęła wtedy odpowiednio tej technologii), a porównując F-18 do F-14 sam pokazałeś brak wiedzy gdyż były to samoloty o zupełnie innym przeznaczeniu. F-14, podobnie jak MiG-31 miał atakować samoloty przeciwnika z możliwie dużej odległości i tylko pod tym kątem miał opracowany radar. F-18 miał radar o zdecydowanie gorszych parametrach wykrywania celów powietrznych, za to miał możliwości których radar F-14 nie miał (choćby wykrywanie celów na ziemi/wodzie). I chyba tylko rosja poszla w PESA gdyż za łatwo wykryć ich emisję (dlatego zaawansowana AESA to "must have" jeśli chcesz mieć własności stealth)
Ale EndriuC ma rację - nawet jeżeli autor filmu nie wie wszystkiego, to gdzie znajdziesz filmik, na którym po POLSKU ktoś pokazuje i opisuje Ci wnętrze F-16?
1:45 Nie było kontrolek, tylko wyświetlacze.
2:48 Bodajże temperaturę gazów na wlocie do turbiny.
3:07 Nie % mocy tylko obrotów.
3:16 Dźwignia świeci jak podwozie nie jest zablokowane w dole ani w górze. Lampki osobno dla zablokowania w dole każdej goleni.
3:33 Ekran od radaru.
3:47 Częstotliwość systemu ILS, ustawiamy zależnie od pasa na którym chcemy lądować.
3:55 Nie systemy radionawigacyjne tylko oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, zasilanie awioniki, wyrzutniki pułapek termicznych i radarowych, instalacja przeciwoblodzeniowa, wybór anten dla IFF i radiostacji UHF, utrzymywanie ciśnienia w kabinie, chłodzenia awioniki, kontrola temperatury wewnętrznej.
5:00 Jest taki sam grzybek od trymu, a ten panel to taki backup.
6:01 Świecić światłem ciągłym z tego co pamiętam.
6:18 Tutaj też nie ma za bardzo mechanicznych przyrządów, są elektryczne. W block 52+ jest tam samo, tylko że tam są 2 kolorowe ekrany MFCD, jednak wskaźniki nadal są w większości takie same.
Z czego co widzę, to starsze F-16A albo B.
@@gigantrejser4926 F-16A we wczesnej wersji (możliwe że block 5).
@@macieksoft Z tymi obrotami to w f-16 jest podawany "RPM percent".
@@macieksoft Skąd ty masz taką wiedzę - jesteś pilotem?
@@kpt.ramirez2649 Falcon 4 BMS manual, sporo tam można poczytać mimo iż to 'tylko' gra :)
Wcale bym sie nie ździwł jakby kolega z 13 WELT był
Yeah it’s an F-16A cockpit I’d like to sit in one someday.
Hopefully, we'll find one in a museum, & if they do, they should have open cockpit viewings.
Trim is on joystick that panel is backup trim
Where is available such a nice F-16A pit?
thank you
widac ze cos tam wiesz fajnie :) tylko zapomniales dodac ze jest to stara wersja f 16 nie uzywana przez naszych pilotow :)
Yep chociaż muszę przyznać że początkowo myślałem że to jakaś stara wersja f/a 18 ze wzg na mfd po środku
A ciągnąc temat starych i nowych f'ów to w nowym f'ie są 2 mfd a tu tylko 1 komp i z innych wrażeń to nowa wersja zdaję się być ciut szersza
Jakub Wiśniewski w f18 są ddi, a nie mfd pozdro ;D
@@makaronik1352 jeden pies tylko ciężej się obsługuje
Jakub Wiśniewski A tam dla mnie bardziej przejrzyste jest w f18, a nie f16 pozdrawiam ;D
@@makaronik1352 spoko
Latasz na dcs?
Think this is a blok 15 version.
Do you Know the indification Number?
Blk15 probably, indeed! Blk30 the most
Dobra, a gdzie kontrolka check engine?
That’s a very old f-16,might be the a version,I fly the f-16c block 50.
In real life?
Wouldn't you to make videos? :p
can you make a video showing of the cockpit FCR and HSD? there is so little videos that shows that...
@@sh4dy49 "Fulcrum Drivers 22BLT
"
Wow amazing video, where did you film it?
In training hangar of my academy where I studied :)
@@RetroTechnika good luck with your studies, I would also like to see a F16 where I study lol.
@@thusharikabotheju5655 soo You need choose a Aviation School and start studying engineering/avionic or aircraft structures :) on my channel You have a second clip from cockpit translated into english subtitles - about soviet Su-22 :)
@@RetroTechnika I will check that now.
Stary F-16A block 15 z pustyni służący jako pomoc dydaktyczna w Bydgoszczy
To nie Bydgoszcz :)
@@RetroTechnika Dęblin?
@@rysio92 tak :)
Wadney colega
Szesnasty bo ich tam szesnaście stoi i wsiadłeś do ostatniego?
szesnasty bo tak mówi oficjalny schemat nazewnictwa samolotów bojowych w amerykańskim wojsku
F-16 nazywa się szesnastym bo został zaproponowany po F'ie piętnastym
simple as
@@beProsto xD Nie masz pojęcia o czym w ogóle mówisz xD
@@beProsto Aż mi ciebie szkoda to Ci wyjaśnię. Widzę, że nie rozumiesz różnicy pomiędzy liczebnikiem porządkowym czyli "szesnasty" a głównym czyli "szesnaście". Ten samolot to F-16 czyli "ef szesnaście", a nie "ef szesnasty". Niestety w naszym wojsku ciągle trwa betonoza z czasów komuny i na zwór radziecki używają określenia "szesnasty" zamiast "szesnaście".
Amerykanie nazwali ten samolot "sixteen" czyli "szesnaście", a nie "szesnasty".
A same numery nie są nadawane kolejno jeden po drugim...
block 15?
Stoi u was na jednostce?
OMG! Is this ancient F-16A still in service in Poland? I was sure that the Americans delivered to Poland only later modifications of the Falcon!
No, this is training one. To learn about jet basic service. This one cannot fly.
No, in our service are C/D Block 52+ with some modifications.
I like this F16. In fact F16s although old, are considered top
4:30 Właśnie chciałem pisać, że coś "pusto" w tym F-ie... Fajny materiał. Gdzie można tej przyjemności doświadczyć? xD
na złomowisku
Ten samolot nie był prezentowany szerszej publiczności, służy do nauki obługi naziemnej wojskowego personelu obsługowego :)
@@RetroTechnika Chyba są 1 lub 2 szt w starej wersji używane do treningu w obsłudze i remontach. W Bydgoszczy bodajże ćwiczyli proces malowania (specjalna powłoka).
this is F-16A btw
Jeśli pilot ustawi ciśnienie atmosferyczne na danym lotnisku, potem poleci kawałek w inny rejon ciśnienia, to skąd wie jaka jest jego wysokość?
Z tego co mi wiadomo podczas lotu ustawia sie ciśnienie atmosfery wzorcowej która wg ISA jest taka sama w każdym miejscu czyli 1013,25 hPa. Dopiero podczas zbliżania sie do lotniska uzyskuje się informacje o ciśnieniu na danym lotnisku. Ale nie jestem pewien bo nie latam. Poza tym jest jeszcze radiowysokościomierz :)
Cómo está se veque el piloto va casi acostado la cabina es muy reducida no he tenido la oportunidad de ver uno de cerca en México es imposible solo videos
Un saludo a todos desde México cd
To chyba starszy model, nowsze mają 2 MFD po obu stronach
That is on the left looks like some monitor is the SCP, Score Control Panel for input external load data to F 16 computer
Gdzie przełączenie na gaz?!
Na gaz przełącza się z benzyny a samoloty nie latają na benzynę
Ciekawe czy dałbym rade takim polatac
Ciekawe pytanie :D
@@thoracifex a wiesz organizm osoby samotnej jest słabszy a przypadki śmierci spowodu zmiany wysokości były odnotowane
Sporo tych analogów.
No soy piloto pero para mí me parecen más confiables los indicadores análogos cómo relojes las pantallas digitales se ven más delicadas no lo sé eso pienso yo
😯👍👍
W Efie szesnastym - jak słyszę te durne odmiany to aż uszy więdną
xD
Jak jedziesz samochodem to też mówisz że jedziesz Peugotem dwieście dwudzistym szóstym albo Mazdą trzysta dwudziestą trzecią?
Po co pilotowi miernik temp gazów wylotowych?
satto by wiedzieć, ze silnik pracuje prawidłowo i na prawidłowym zakresie. No przekroczenie lub spadek dopuszczalnej temperatury świadczyć może o nieprawidłowym spalaniu mieszanki w komorach spalania a pilot musi o tym wiedzieć
@@RetroTechnika Mała poprawka: FTIT to temperatura pierwszego stopnia turbiny a nie gazów wylotowych. Pozdrawiam.
very early block version
Ale to chyba jakiś stary block f16
Otóż, i jest to wspomniane w filmie :)
That shuttlecock is weird
Akurat sterowanie trymera na joyu wydaje się być lepsze. Studiujesz na WAT?
Masz racje, ponieważ nie odwraca uwagi pilota, natomiast nie wiem, czy nie ma tam jakiegoś przełącznika, ponieważ na sterze z F-16 znajduje sie podobny joystick, i może tam jest jakaś funkcja która przełącza pomiędzy trybem sterowania trymerem, ale ręki sobie uciąć nie dam :p
WSOSP ;)
F-16 od pierwszej wersji sterowane są przez komputer kontroli lotu, a nie mechanicznie - komputer sam trymuje samolot w każdej sekundzie lotu. Jeśli w F-16 puścisz drążek samolot będzie leciał tak jak go zostawiłeś, nie ma potrzeby trymowania. Te trymy po lewej stronie są używane tylko podczas wyjątkowych sytuacji jak niesymetryczne obciążenia pod skrzydłami i podczas lądowania. Pozdrawiam.
@@bazej1080 W F-16 masz dwie opcje trymowania samolotu - pierwsza, podstawowa to właśnie szary grzybek na drążku, a druga awaryjna to pokrętła na lewym panelu.
@@bazej1080 chyba jednaknie do końca, trym jest potrzebny przy asymetrycznym ładunku (na przykład po zrzucie bomby z jednego ze skrzydeł). Z tego co wiem samolot automatycznie tego nie wyrównuje.
@@bazej1080 nie do końca, podczas zrzutu uzbrojenia, jak podwieszenia są asymetryczne system nie trymuje automatycznie przechyłu, trymowane jest tylko samo pochylenie.
🤔👍
เก่งมากครับ
old f-16 version !!!
a sory powiedziales
:)
Dęblin
Radzieckich kmiocie
Old block...only left MFD
Co ci Amerykanie sprzedali? Co to za wersja F-16?
nie sprzedali tylko dali do nauki kładzenia powłok lakierniczych. To starty F-16A w wersji Block 15, niezdatny do lotu.
Już myślałem, że nasi latają na tych wrakach (nie zdziwiłbym się)
@@bmb0053 nie nie nie, nasi latają na ówcześnie najnowocześniejszych Block 50+/52+. I niestety są to jedyne wartościowe samoloty bojowe w naszych siłach powietrznych, reszta to antyki.
@@RoDarkfoolKoji su22 mogą zrzucać broń chemiczną
@@hphp31416 i co z tego skoro wpierw trzeba dolecieć nad cel, a nie mają absolutnie żadnych systemów samoobrony? Obecnie to latające trumny
Szału nie robi a tyle masy.a loczniki jak w c 330 z prlu.
Bo to bardzo stara wersja F-16, z początków produkcji, kokpit zupełnie inny niż block 52+ stosowany u nas.
@Wiktor Suworow MiG-35 powstawał z myślą o przetargu w Indiach i pokazano go w 2007, a nie pod koniec lat 80tych. W przetargu przegrał. Do tej pory znalazł się tylko jeden nabywca na nie czyli Egipt. Pod koniec lat 80-tych to byl mig 29 w wersji 9.13 a nie 35.........
@Wiktor Suworow owszem ale pierwsze wersję nie mają radaru z aktywnym skanowaniem fazowym ani Glass cockpitu co próbujesz wmówić
@Wiktor Suworow a widzisz, a dopiero co pisałeś że Mig 29 pod koniec lat 80-tych miał radar ze skanowaniem fazowym, a nastąpiło to dużo później, konkretniej po 2007 roku (radar Żuk-A) właśnie w MiG-35, przez te ponad 10 lat Rosja pozyskała ledwo 30 maszyn tej wersji)...dlatego zaczęła się ta dyskusja.
@Wiktor Suworow ale pierwsze żuki nie miały aktywnego skanowania elektronicznego, dopiero Żuk A je miał (z 2007). "Garba" miał już 9.13 (mniejszego ale miał) i nie jest on wyznacznikiem konkretnej wersji bo występowały w kilku odmianach. Pierwszy MiG-29M miał radar N010 który nie miał aktywnego skanowania fazowego, była to już wspomniana przy migu 35 PESA. Co do książek to też mam takowe i to wiele. Serio, posiadanie jakiejś książki w danym temacie nie jest argumentem w dyskusji, przypominam, że o wierutnej bzdurze czyli "zamachu" smoleńskim napisano co najmniej 2 książki....
th-cam.com/video/2MtD2S-UXqI/w-d-xo.html , to też trymer :), dobra, już nic nie pisze.
W Polsce każdy pilot przy wpisywaniu zawodu może dodać sobie kustosz muzeum ......hahahaha
Patrząc na całe lotnictwo w Polsce , szkoła w Dęblinie , ilość lotnisk wojskowych można stwierdzić że nie jest to tania zabawa . Ale patrząc na możliwości tego wszystkiego można dodać że to bardzo kosztowna zabawa żeby parę osób w kraju sobie polatało .
Rozumiem że jakby Polska znajdowała się gdzieś w środkowej Afryce to nasz kraj robił by wrażenie na ościenne państwa . Ale z tym stanem rzeczy jaki jest w tej chwili to porażka .
Widziałem Twój film o SU-22 i zamarłem . Nie wiem jak to w ogóle opisać . Porównując do tego jak człowiek widzi wystrzeliwane samoloty z katapulty na lotniskowcach czy jak zrzuca pół tonowy pocisk z pod skrzydła . Same zachowanie samolotu ................. ehhhhhhhhhhh szkoda chyba słów .
Wiadomo że sprzęt nie najnowszy, pamiętaj tylko, że ten F-16 jest nielotny, i był dostarczony jako pierwszy do nauki malowania na nim powierzchni lakierniczej o ograniczonym odbicu fal radarowych, a SU-22 z poprzedniego filmu nie lata z tego co pamiętam od 2005 roku :)
@@RetroTechnika Ja wiem co pokazujesz , zegary i takie tam systemy . SU -22 mamy całą bazę w Świdwinie .
Wiesz Szczecin kiedyś budował statki , takie tam , ale prom do Świnoujścia steruje się joystykiem , i pływa na gprs . . To robił Szczecin , ale jak zobaczyłem sterówkę okrętu jeszcze z czasów układu Warszawskiego to miałem takie samo wrażenie jak SU-22 . Rozumiem gdy byśmy nie mieli technologii jak Ukraińcy że ich flagowy okręt Ukraina jest pusty w środku . Na zewnątrz wielkie silosy rakietowe a w środku nic !!! Skorupa do odgrywania wielkości Układu Warszawskiego a tym bardziej Rosji . Ale my różne technologie wkładaliśmy do różnego sprzętu 30 lat temu , a na lotniskach stoją SU-22 .
Ukraiński pilot na wojnie z Rosją . Dziennikarka pyta sie jego dlaczego latał nad miastem a nie strzelał . Pilot odpowiada , on widzi z wysoka co widz , ale nie wie kto jest kto !!!
Pilot lecący z prędkością 800 km/h na wyświetlaczu radaru pokazuje się jemu mapa z obranymi przez system celami . Ma ułamki sekund żeby wybrać cel i co tan cal ma zniszczyć . Samolot nie musi posiadać wszystkich systemów , może wyręczać go podczepiona rakieta .. Ale to musi być samolot na 21 wiek i taki który nie rozleci sie przy starcie z dwoma pół tonowymi rakietami JAsm pod skrzydłami .
@@RetroTechnika Widziałem jak Amerykański F-16 uwalnia dużą bombę sterowaną z pod skrzydła . Tak machnęło samolotem , myślałem że zaliczy plecy ale albo pilot wyprowadził albo komputer . To były ułamki sekund na uwolnienia baby i wyprowadzenie samolotu a miał pod drugim skrzydłem jeszcze jedną bombę !!!
Ruskim na wojnie w Syrii ktoś zestrzelił 10 samolotów odrzutowych , różnego typu . Akcja była na tyle efektowna że Rosja wycofała Kuzniecowa . W mediach było tylko o zestrzeleniu Tureckim i rozbiciu samolotu przy lądowaniu na Lotniskowcu . Stracili ponad 20 helikopterów , 100 czołgów . Nie podają ile wyrzutni Pancer i Buk . Ale Tureccy dziennikarze biegają po wojnie i filmują co z tego sprzętu zostało i nie tylko oni ale też araby . Człowiek nie wie na ile to są koszty zniszczenia prawie całego państwa jakim była Syria i to odbywa się prze świetle fleszów kamer i aparatów . Ale pokazuje same możliwości działania w terenie . Tam to nie jest poligon gdzie w danym miejscu znajduje się tarcza , co pilot dobrze zna , ale to są realia wojny . Ruskie żeby przejść przez miasteczko strzelali z taśm do rozminowania terenu . Strzelali w stronę zabudowań i tak walili wszystko żeby zrobić sobie drogę . A co to znaczy ? Na wojnie czołgi nie mają takich pocisków żeby rozwalić budynek . Automatyczna karuzela z ładownicą sprawia że mają okrojoną liczbę amunicji . Ich wypady w stronę przeciwnika powodowały że na połowie drogi czołgi były puste .
Z helikopterów zrzucali samoróby żeby eksplozja miała jak największe pole rażenia .
Gdzie Amerykanie w Iraku jak strzelali rakietą bez głowicy w budynek to wlatywała do środka i podnosił się tylko kurz . Ale jak rakieta miała głowicę bojową to składało cały budynek .
Ruskie żeby pokazać moc działań wojennych większość budynków wysadzili . Tak jak te czołgi czy wozy bojowe na wojnie w Ukrainie !!!
@@RetroTechnika Ruski czołg na wojnie w Syrii a na nim odziały słynnej prywatnej armii Wagnera . Jak dostali rakietą to fragmenty ciał latały w powietrzu a w czołgu i tak urwało więżę !!! To są realia wojny w 21 wieku .
@@wojtekwol9725 chłopie to jest F-16 A block 15 z demobilu. Na uzbrojeniu Polski jest wersja C/D block 52 używana nadal w wielu państwach. Co ty za bredni wypisujesz?
Reszty tych bzdur co powypisywałeś nawet szkoda komentować.
To Polski F-16? Widżę, że awionika kiepska.
To jest stara wersja f-16, służyła do szkoleń malowania powierzchi kadłuba farbą o zmniejszonej wykrywaloności :)
Obecnie armia ma znacznie nowszą wersje
@@RetroTechnika Całe szczęście, bo ta Awionika wygląda jak wczesne lata 80te.
@@obvioustruth nie wiesz jaki to samolot i jakie używają polskie siły powietrzne a wydajesz autorytatywnie opinie czy awionika kiepska? Litości.
Dwa różne światy ze wskazaniem na technikę rosyjską
NETOPELEK210 o to mi chodzilo z tym porównaniem, biorąc pod uwage, że samoloty pochodzą z podobnych okresów. Miałem jeszcze nagrać film kokpicie Mig-29 ale zabrakło mi czasu
@Wiktor Suworow pierwsze Mig 29M nie miał glass kokpitu ani skanowania fazowego (mylisz zwykłego żuka z żukiem AE, a tego prototyp po raz pierwszy pokazano w 2005 roku ). Glass cockpit to koniec lat 90-tych. Jedyne co się zgadza to fly-by-wire (który F-16 miał od samego początku).
@Wiktor Suworow pierwszy radar AESA (aktywne skanowanie fazowe) użyty w operacyjnym samolocie bojowym to Japonia i ich Mitsubishi F-2. Rosja ma tzw PESA, o dużo większych mocach i święcący się jak choinka na niebie uruchomieniu (czyli bardzo łatwo namierzyć jego emisję) i jest generację w tył względem AESA. Znamy chyba różne poziomy "glass cockpitu" bo jeśli glass cockpitem jest pojawienie się wyświetlaczy wielofunkcyjnych to miał je już F-111 w latach 70-tych. Zasłon z pierwszych Migów 31 nie był bardziej zaawansowany od systemu na F-14 który pozwalał odpalić 6 rakiet do sześciu różnych celów (MiG-31 do niedawna przenosił max 4 rakiety dalekiego zasięgu, dopiero wersja BM przenosi 6 nowych R-37 i ma oczywiście już inny radar) miał też gorsze parametry od AN/APG-71.
@Wiktor Suworow To zabawne, że "zacofany" amerykański doppler w F-14 miał zasięg wykrywania 370 km. Serio, zasłon miał gorsze parametry niż AN/APG-71
@Wiktor Suworow no właśnie mam wiedzę, i jak widać ten "o generację nowocześniejszy" radar miał jednak jakimś cudem gorsze parametry od tego z F-14 (najwidoczniej rosja nie ogarnęła wtedy odpowiednio tej technologii), a porównując F-18 do F-14 sam pokazałeś brak wiedzy gdyż były to samoloty o zupełnie innym przeznaczeniu. F-14, podobnie jak MiG-31 miał atakować samoloty przeciwnika z możliwie dużej odległości i tylko pod tym kątem miał opracowany radar. F-18 miał radar o zdecydowanie gorszych parametrach wykrywania celów powietrznych, za to miał możliwości których radar F-14 nie miał (choćby wykrywanie celów na ziemi/wodzie). I chyba tylko rosja poszla w PESA gdyż za łatwo wykryć ich emisję (dlatego zaawansowana AESA to "must have" jeśli chcesz mieć własności stealth)
Po co krecisz film jak nie wiesz co do czego słuzy
Bo może i ma dostęp do F-16. Nie zrzędź.
Bardzo proszę o poprawienie mnie w komentarzu, jeśli gdzieś się pomyliłem, lub dopowiedzieć to, o czym nie powiedziałem ;)
Ale EndriuC ma rację - nawet jeżeli autor filmu nie wie wszystkiego, to gdzie znajdziesz filmik, na którym po POLSKU ktoś pokazuje i opisuje Ci wnętrze F-16?
@@ciastekwuzet1 Tylko że po POLSKU by wypadało opisać wnętrze POLSKIEGO F-16. Kokpit jest zupełnie inny w wersji Block 52+.
@@Bartosz-Zlotoryja Tak Wania tak