Czy prawo to trudne studia? Czy trzeba się uczyć przepisów na pamięć?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ก.ย. 2020
  • Czy prawo to trudne studia?
    Czy trzeba się uczyć ustaw na pamięć?
    Czy trzeba być dobrym z historii?
    Za większość dziwnych efektów dźwiękowych odpowiada kot, Dyzma.
    E-BOOK : Moje doświadczenia z czasów studiów, aplikacji adwokackiej i pracy prawnika. TNietypowa droga od dziewczyny, która miała być adwokatem do kobiety, która żyje po swojemu i bloguje o prawie.
    "#Lawyerka. Miałam być adwokatem, bloguję o prawie" - bit.ly/2OQOcQ6
    Muzyka: Biblioteka TH-cam
    Znajdziesz mnie :
    blog : www.lawyerka.pl
    Facebook : / lawyerkapl
    Instagram : / lawyerkapl

ความคิดเห็น • 135

  • @aloewerka
    @aloewerka 3 ปีที่แล้ว +28

    Wlasnie czeka mnie pierwszy rok studiow prawniczych i jestem calkowicie przerazona, bo ciagle slysze, ile materialu mnie czeka. Doskonale o tym wiem! Ale wciaz jestem 🥴🥴 dlatego twoj filmik odrobine mnie uspokoil!

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +7

      Cieszę się, że ten film okazał się dla Ciebie ciekawy! Powodzenia na pierwszym roku! Mnie też straszyli, a okazało się, że wcale nie było tak źle. Trzymam kciuki!

    • @camomile7582
      @camomile7582 3 ปีที่แล้ว +2

      Nie przejmuj się studiami. Przejmuj się nauką bo to co wymagane jest na studiach nijak ma się do tego co konieczne jest do wygrywania trudnych spraw sądowych.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +2

      Z mojego doświadczenia wynika, że praktyki najlepiej uczyć się w praktyce :) nie wiem na ile uczelnie mają dziś praktyczne podejście do nauczania, ale pamiętam, że odniosłam wrażenie, że podczas pierwszego roku w kancelarii nauczyłam się dużo więcej niż przez całe studia 😀

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      @@camomile7582 jedno nie wyklucza drugiego :)

    • @camomile7582
      @camomile7582 3 ปีที่แล้ว

      @@ewa.boszkowska oczywiście ;)

  • @camomile7582
    @camomile7582 3 ปีที่แล้ว +41

    Studia jak studia, prawo jest bardzo trudne jako dziedzina wiedzy.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +6

      Moim zdaniem, jak w każdej dziedzinie, możemy trafić na zagadnienia skomplikowane. Zarówno od strony praktycznej, jak i od strony czysto teoretycznej, jeżeli ktoś jest teoretykiem. Kiedyś słyszałam taką wypowiedź, że prawnicy powinni zajmować się jedynie "hard cases", resztę jest w stanie zrobić każdy. Mam jednak wrażenie, że na co dzień bardzo wielu prawników zajmuje się sprawami stosunkowo prostymi, na sprawy problematyczne trafiając rzadziej.

    • @camomile7582
      @camomile7582 3 ปีที่แล้ว +2

      @@ewa.boszkowska Z mojego doświadczenia wynika, że w pewnych okolicznościach każda, nawet drobna sprawa robi się "hard case", gdy, np. trafia się na wiedzoodpornego lub lubiącego koperty urzędnika. W takiej sytuacji pomogą jedynie dobrze przeprowadzone środki zaskarżenia.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +4

      @@camomile7582 z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli mamy do czynienia z wiedzoopornymi urzędnikami to akurat skuteczne zaskarżenie ich decyzji bywa najprostsze :)

    • @camomile7582
      @camomile7582 3 ปีที่แล้ว +2

      @@ewa.boszkowska Tak, chyba, że mamy do czynienie tzw. sitwą wieloinstancyjną :).

    • @elikingston8744
      @elikingston8744 2 ปีที่แล้ว +1

      Sorry to be off topic but does anybody know a way to log back into an Instagram account??
      I was stupid lost the login password. I would appreciate any assistance you can offer me

  • @joannakoakowska8712
    @joannakoakowska8712 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobrze tłumaczone.

  • @szorty7302
    @szorty7302 3 ปีที่แล้ว +8

    Kierunek jest super, naprawdę jestem bardzo zadowolony

  • @astridastryda7998
    @astridastryda7998 2 ปีที่แล้ว

    Jaki cudowny kotek!

  • @zuzan4990
    @zuzan4990 2 ปีที่แล้ว +2

    To czy studia są ciężkie to raczej subiektywna opinia :)) i prawda jest taka że trzeba włożyć dużo wysiłku i potu w niektóre dziedziny prawa. Wiec jak nie masz samozaparcia i chęci do nauki to nie skończysz tych studiów.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  2 ปีที่แล้ว +2

      Film jest moją opinią o studiach. Subiektywną, tak jak zaznaczyłam na początku. U mnie obyło się bez potu, aczkolwiek trudno jest mi w ogóle wyobrazić sobie studia bez chęci do nauki :)

  • @oliwierczerwinski6682
    @oliwierczerwinski6682 3 ปีที่แล้ว +29

    kurde ja mam 12 lat a oglądam filmy o studiach /:

    • @agnieszka433
      @agnieszka433 ปีที่แล้ว +4

      Dobrze, że masz już pomysł na siebie ale wiedz że jeszcze dużo czasu

  • @Polenka
    @Polenka 3 ปีที่แล้ว +10

    Ciekawy film! Zawsze miałam takie wrażenie, że na prawie lepiej odnajdują się osoby wygadane i pewne siebie. Zwłaszcza jeśli chce się być adwokatem. Czy ciche i spokojne osoby dadzą radę?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +7

      Dziękuję

    • @Polenka
      @Polenka 3 ปีที่แล้ว +1

      @@ewa.boszkowska O! Jestem zaskoczona. Może to przez filmy, które pokazują najczęściej takich zadziornych prawników :D

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +1

      @@Polenka Coś w tym jest, że w filmach i serialach, zwłaszcza amerykańskich, prawnicy są w ten sposób przedstawiani :) Tak sobie myślę, że chyba nagram film na ten temat ;) Dzięki za podsunięcie pomysłu :)

  • @ola4181
    @ola4181 3 ปีที่แล้ว +1

    jak w pracy magisterskiej zrobić przypis jeśli znalazłam komentarz na lex/legalis. Jest podany tytuł,autor,ale nie ma strony z jakiej jest wzięty fragment. Czy wtedy wystarczy napisać sam tytuł i autora czy daje się link do strony czy jak to zrobić?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +1

      Polecam zapytać o to swojego promotora :) zazwyczaj jeżeli cytuje się źródło z internetu, oprócz autora, tytułu publikacji i innych danych podaje się link i datę dostępu. Natomiast standardy mogą być różne, ja na przykład teraz, na psychologii dostałam troche inne wytyczne, co do cytowania niż kiedy pisałam pracę magisterską na prawie.

  • @olinek7132
    @olinek7132 3 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry, od października planuje aplikować na prawo w trybie niestacjonarnym jednocześnie zaczynając ostatni rok licencjatu z biologii. Czy uważa Pani, że jest możliwe utrzymać się na tych studiach jednocześnie robiąc licencjat, a następnie magisterkę z innego kierunku (biologia sądowa), czy raczej jest to porywanie się z motyką na słońce? Wiem, że to indywidualna kwestia, ale jestem ciekawa Pani opinii jako absolwentki prawa :)

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +2

      Zdecydowanie jest to kwestia indywidualna, ale wydaje mi się to jak najbardziej możliwe, jeżeli chodzi o łączenie prawa z innymi kierunkami :) sama wprawdzie tego nie doświadczyłam, ale mam sporo znajomych, którzy oprócz prawa studiowali w tym samym czasie coś innego😊 ja będąc na prawie miałam sporo czasu wolnego 😉 nie wiem jak wygląda studiowanie biologii sądowej - dla mnie brzmi jak trudniejszy kierunek niż prawo 😀 trzymam kciuki!

  • @ola4181
    @ola4181 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry :) Chciałabym zapytać czy konsultacje spisu treści i literatury z osoba która nie jest naszym promotorem jest dozwolone? np. wysłanie przez kogoś na maila sugestii i uwag co do naszego spisu treści oraz tego co np. powinno sie znajdować w pracy i pomoc przy wyborze literatury?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      Myślę, że to jest pytanie do promotora :)

  • @juliapszczolarska365
    @juliapszczolarska365 3 ปีที่แล้ว +16

    Świetny film! Chciałabym w przyszłości studiować prawo , ponieważ jest to moim marzeniem od dziecka. Czy prawdą jest to , że w karierze prawnika, prokuratura, sędziego itp itd trzeba mieć znajomości ? Wiele osób mi odradza studiowanie tego kierunku ze względu na to, że nie mam żadnych znajomości w świecie prawniczym. Pozdrawiam serdecznie.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +3

      Dziękuję! Co do znajomości, to tak się składa, że nagrałam kiedyś cały oddzielny film na ten temat :) zapraszam ❤️
      th-cam.com/video/9cGnnJSKkmk/w-d-xo.html

  • @kingak5579
    @kingak5579 3 ปีที่แล้ว +10

    Jestem w klasie maturalnej i zastanawiam się nad prawem... czy mogłabyś opowiedzieć o tym jakie osoby twoim zdaniem do tego się nadają?? Jakie zdolności jeśli chodzi o uczenie się trzeba mieć? Jak mam stwierdzić czy warto próbować czy nie?? Jestem bardzo rozdarta i nie wiem co robić

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +6

      Hmmm to tak naprawdę temat rzeka... Napisałam nawet osobny rozdział o podobnej tematyce w moim e-booku. Ja generalnie uważam, że to nie jest tak, że ktoś się do tego "nadaje" a ktoś inny nie. Tak jak mówiłam w filmie - to nie są jakieś szczególnie trudne studia, nie wymagają szczególnych umiejętności, chociaż oczywiście są przedmioty bardziej i mniej wymagające. Dla mnie zawsze dobrą drogą, żeby przekonać się czy coś mi pasuje było po prostu spróbowanie tego... Postaram się jutro powiedzieć coś więcej na ten temat na moim Instastories, jeżeli masz ochotę posłuchać to zapraszam ☺️

  • @Natalia-kf8ku
    @Natalia-kf8ku 3 ปีที่แล้ว +2

    Świetny film♥️
    Mam jedno pytanie, od dziecka myślałam nad tym kierunkiem, tylko ze mam tatuaże na ręce, nie są to jakieś wyzywające, ozdobne oczywiście ale czy to będzie problem? Będą na mnie krzywo patrzeć na studiach?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      Wiesz... ciężko powiedzieć kto jak będzie patrzył na Twoje tatuaże. Ludzie są różni. Natomiast nie sądzę, żeby tatuaże były zabronione na uczelni w jakimkolwiek regulaminie 😉

  • @arthurschopenhauer8652
    @arthurschopenhauer8652 3 ปีที่แล้ว

    Czy na prawo zaoczne trudno się dostać (chodzi mi wlansie o UJ) i czy jest sens studiować ten kierunek wraz z innym?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +1

      Nie wiem jak będzie wyglądał stosunek liczby miejsc do liczby chętnych w tym roku, ale miejsc na prawie n WPiA UJ jest każdego roku naprawdę sporo :)
      Co do studiowania tego kierunku razem z innymi - czemu nie? 😊 Sama żałuję, że kiedy studiowałam prawo nie zaczęłam studiować równolegle drugiego kierunku 🙂

  • @koprowka7637
    @koprowka7637 3 ปีที่แล้ว +1

    A czy są jakieś opinie o prawie na Uniwersytecie Śląskim? Bo mamy pandemię i nie wiadomo czy lepiej studiować na miejscu czy porywać się np n UJ kiedy nauka będzie i tak online

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +1

      Ja niestety nie znam nikogo, kto studiował na UŚ, ale mam nadzieję, że ktoś przeczyta Twój komentarz i będzie w stanie pomóc :) Powodzenia!

    • @camilam5931
      @camilam5931 3 ปีที่แล้ว +1

      Ja jestem na UŚ i chętnie odpowiem na pytania :) podaję maila w razie czego: legallemonade@gmail.com :)

    • @femmeNikita27
      @femmeNikita27 3 ปีที่แล้ว +1

      Prawo to i tak praca własna, spokojnie można online. Nie wiem jak UŚ, praca zdalna na UJ to nie nowość, wykłady np.z prawa karnego na UJ są nagrywane już od lat, teraz UJ na prawie uczył zdalnie już od marca na Teams , więc problemu nie ma żadnego. Nauka na prawie na UJ to zawsze było sporo pracy własnej, teraz odpada dojazd i wynajem w Krakowie i tyle. Może nawet miejsca jeszcze są bo Kraków w tym roku ma wyjątkowo 20% mniej chętnych na studiach niż normalnie, więc czemu nie? Biotechnologii bym tak nie chciała studiować bo laborek jest masa a teraz nie ma jak ich robić, ale prawnicze wykłady i ćwiczenia spokojnie można robić zdalnie. A testy zdalne na pegaz to UJ robił już od lat np. podczas ferii, więc moim zdaniem na UJ nie ma problemu.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +2

      @@femmeNikita27 o tak, nawet jeszcze za moich czasów wykłady z prawa karnego były nagrywane :) teraz z tego co czytałam chyba i tak uczelnie w czerwonych strefach mają przejść na nauczanie zdalne...

    • @karolinaskorska8087
      @karolinaskorska8087 3 ปีที่แล้ว +1

      Pytałam kilku prawników- od radców prawnych bo znakomitych adwokatów i każdy stwierdził ze w pierwszej kolejności dałby szanse osoba z uj, nawet po studiach zaocznych z marnymi ocenami niz osoba z UŚ.
      Dla mnie wygodniejsze byłoby studiowanie na UŚ ale zdecydowałam się na UJ. W razie pytań chętnie doradzę
      :)

  • @klaudia7863
    @klaudia7863 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, czy zdając na maturze tegorocznej historię oraz język polski w zakresie rozszerzonym mam szansę się dostać na UJ? Nie wzięłam języka angielskiego rozszerzonego z obawy, że nie podołam dlatego obawiam się, że może to nie wystarczyć :(

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie :) Myślę, że warto sprawdzić tegoroczne wymagania rekrutacji i progi punktowe z ubiegłych lat. To może dać jakiś ogląd sytuacji, chociaż wiadomo, że ona z roku na rok może się zmieniać. Pozdrawiam serdecznie, powodzenia na maturze i w czasie rekrutacji!

  • @romanjaniszekArchiwista
    @romanjaniszekArchiwista ปีที่แล้ว

    Witam czy warto iść na prawo zaocznie? Jakie uczelnie Pani poleca?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  ปีที่แล้ว

      Myślę, że studia zaoczne + rozwój/praktyki/praca w tygodniu to na pewno rozwiązanie warte rozważenia. Sama studiuję teraz zaocznie psychologię, a czas w tygodniu (oprócz pracy prawniczki) staram się m.in. przeznaczać na rozwój i poszerzanie wiedzy z wybranych obszarów szeroko pojętej psychologii. Co do uczelni - niestety ciężko mi powiedzieć . Studiowałam prawo tylko na UJocie, nie mam porównania z innymi uczelniami :)

  • @przyszymilioner6591
    @przyszymilioner6591 3 ปีที่แล้ว +3

    Czy pytanie o dowód osobosty podczas sprzedaży alkoholu jest nielegalne? Jak by nie patrzeć jest to legitymowanie obywatela przez osobę nieuprawnioną ponieważ nie jest ona policjantem strażnikiem miejskim etc.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +3

      Nie wiem jak to pytanie ma się do treści filmu, ale zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedawca ma prawo zapytać o dokument potwierdzający wiek nabywcy :)

    • @przyszymilioner6591
      @przyszymilioner6591 3 ปีที่แล้ว +2

      @@ewa.boszkowska kurde i wszystkie nadzieje szlak trafił😫

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +3

      @@przyszymilioner6591 a mówią, że nadzieja umiera ostatnia 😉

  • @piotrl7141
    @piotrl7141 11 หลายเดือนก่อน

    Myślisz, że jako radca prawny albo adwokat ciężko jest zarobić w miarę normalne pieniędze ( powiedzmy 5-10k i więcej na rękę). Studiuję w tej chwili prawo na UJ i mam w planie KSSIP. Jak wiadomo jednak, dostanie się tam jest kłopotliwe. Więc może się skończyć na radcy/adwokacie. Martwi mnie to, czy sytuacja faktycznie jest tam aż tak trudna?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  11 หลายเดือนก่อน

      A co to znaczy ciężko?
      Zależy od rynku, niszy, umiejętności. Nie są to jakieś nierealne kwoty, ale z drugiej strony między 5 a 10 k na rękę jest spora różnica, bo np asesor sądowy zarabia po KSSiPie ponad 5k ale do 10k jeszcze mu sporo brakuje 😝

  • @milenkalanguages
    @milenkalanguages 8 หลายเดือนก่อน

    Hmm minęły 3 lata od nagrania tego filmiku, ale czy mogłabyś powiedzieć jakie są wymaganie zdrowotne na aplikację? Nigdzie nie mogę tego znaleźć.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  8 หลายเดือนก่อน

      Jeżeli chodzi o aplikację adwokacką to nie przypominam sobie, żebym przechodziła przez jakiekolwiek badania lekarskie w związku z aplikacją:)

  • @kingagrabinska4547
    @kingagrabinska4547 2 ปีที่แล้ว +1

    Hej, Jako magister psychologii, na jednej z uczelni mam możliwość zrobienia prawa w szybszym trybie tj. 2,5 roku. Czy to możliwe, by 5 lat zrobić w czasie 2 razy krótszym?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  2 ปีที่แล้ว

      Hej :) Ciężko mi coś powiedzieć na ten temat, bo nie widziałam programu tych studiów. To pewnie tak jak z psychologią dla magistrów i licencjatów (chociaż z tego co widziałam, to ona na większości uczelni trwa 3,5 roku). Nie wiem czy i jakie są różnice programowe. Domyślam się jednak, że najważniejsze przedmioty muszą się w tym programie znaleźć. Całą resztę można nadrobić w praktyce :)

  • @AN-ex2fp
    @AN-ex2fp ปีที่แล้ว

    czy aby dostać się na prawo zaocznie wystarczy zdana matura z przedmiotow podstawowych (polski, angielski, matematyka) + jedno rozszerzenie?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  ปีที่แล้ว

      Polecam sprawdzić wymagania jakie stawiają konkretne uczelnie :)

  • @Nikitaa172
    @Nikitaa172 3 ปีที่แล้ว +1

    Na jaki kierunek w liceum/technikum pujść żeby studiować prawo?

    • @wiktorpysz5458
      @wiktorpysz5458 3 ปีที่แล้ว +2

      Humanistyczny

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      Myślę, że to zależy :) warto sprawdzać na bieżąco jakie przedmioty bierze pod uwagę dana uczelnia. Coraz częściej pojawia się tam np. matematyka albo inne przedmioty ścisłe :)

  • @karolinaskorska8087
    @karolinaskorska8087 3 ปีที่แล้ว +3

    A czy pracowała Pani w czasie studiów? Nie mam mam na myśli pracy dorywczej w weekendy itp ale prace w pełnym wymiarze godzin ;)

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +1

      Nie

    • @mmmm-gi3ym
      @mmmm-gi3ym 3 ปีที่แล้ว +4

      Hejka, ja studiuję na pełnym etacie i studiuję prawo, chodzę też na kursy językowe :) Jeśli masz jakieś pytania, to chętnie odpowiem!

    • @oliwialaskowska3883
      @oliwialaskowska3883 3 ปีที่แล้ว

      @@mmmm-gi3ym a na jakim uniwersytetcie studiujesz? I jak to łączysz z godzinami zajęć?😊

    • @annatkaczyk7603
      @annatkaczyk7603 6 หลายเดือนก่อน

      ​@@mmmm-gi3ymhej,mogę o coś podpytać?

  • @yourhoney7539
    @yourhoney7539 ปีที่แล้ว +1

    A jak z prawem na studiach prywatnych? Łatwo?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  ปีที่แล้ว

      Obstawiałabym, że to bardzo zależy od konkretnej uczelni.

  • @dominikag.9102
    @dominikag.9102 3 ปีที่แล้ว +3

    Studiuję na UMCS i trzeba mieć zaliczone wszystkie ćwiczenia żeby podejść do egzaminu

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      UJ pod tym względem ma bardzo liberalne podejście :) a przynajmniej miał za moich czasów :) a jak oceniasz poziom trudności studiów prawniczych?

    • @damianrajek5909
      @damianrajek5909 3 ปีที่แล้ว +1

      @@ewa.boszkowska Też jestem po UMCS, wiadomo jak wszędzie dużo zależy od prowadzącego 😅

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      @@damianrajek5909 wiadomo :) u nas na UJ też sporo zależało np. od tego, kto układał pytania/kazusy egzaminacyjne i kto je potem sprawdzał 😊

    • @dominikag.9102
      @dominikag.9102 3 ปีที่แล้ว

      @@ewa.boszkowska też potwierdzam że jest łatwiej niz powszednie się mówi

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      @@dominikag.9102 prawda? Właśnie tak się zastanawiam, dlaczego o prawie często mówi się, że to bardzo trudne studia. Czasem piszą do mnie osoby, które chcą iść na prawo, a otoczenie próbuje je mocno odwodzić od tego pomysłu...

  • @Adriantal
    @Adriantal ปีที่แล้ว +1

    Hej, jestem w przedostatniej klasie technikum , realizujemy rozszerzoną matematykę i angielski i prawie na 100% napiszę maturę rozszerzoną z tych 2 przedmiotów. Czy myślisz, że powinienem spróbować uczyć się na własną rękę także na rozszerzenie z wosu, żeby zwiększyć moje potencjalne szanse na dostanie się na prawo, które rozważam?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  ปีที่แล้ว +1

      Myślę, że najlepiej jak sprawdzisz jakie przedmioty biorą pod uwagę uczelnie na które chcesz startować. Na pewno wtedy łatwiej Ci będzie podjąć decyzje co do wyboru przedmiotów maturalnych.

  • @agnieszkarutkowska7165
    @agnieszkarutkowska7165 2 ปีที่แล้ว +1

    trudność studiów zdecydowanie zależy od uczelni ja kończyłam w tym roku UAM i śmiało mogę powiedzieć że niektórzy prowadzący dbają o to by za łatwo nie było, ale to kwestia podejścia prowadzących, nastawienia na przedmiot i czasu poświęconego na zaliczenie

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  2 ปีที่แล้ว +1

      Myślę, że ta trudność zależy od bardzo wielu czynników. Podejście prowadzących na pewno jest jednym z nich :)

    • @agnieszkarutkowska7165
      @agnieszkarutkowska7165 2 ปีที่แล้ว

      @@ewa.boszkowska zdecydowanie się zgadzam! ale jak ktoś nie uczy się wystarczająco to zawsze każde studia zawsze będą trudne, taka prawda

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  2 ปีที่แล้ว

      @@agnieszkarutkowska7165 zdecydowanie :)

    • @astra2926
      @astra2926 ปีที่แล้ว

      Hej, myślę właśnie o prawie na UAM i okropnie boję się, że nie podołam przez nerwicę lękową😅 Ze stresem związanym z egzaminami jestem w stanie sobie poradzić ale absurdalnie boję się wypowiadać. Jak to wygląda z egzaminami? Są jakieś "ustne"? Jestem kompletnie zielona w tym temacie, a w moim środowisku nie ma żadnej osoby po studiach, której bym się mogła o to spytać. Nie wiem czy odpuścić sobie ten kierunek czy jednak walczyć :/

  • @nataszazgoa663
    @nataszazgoa663 3 ปีที่แล้ว +4

    Czy po zakończeniu studiów prawniczych została Pani radcą prawnym?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +3

      Nie. Nigdy nie miałam tego w planie. Skończyłam natomiast aplikację adwokacką, po której doszłam do wniosku, że nie chcę być adwokatem :)

    • @krzysztofp7846
      @krzysztofp7846 ปีที่แล้ว

      @@ewa.boszkowska a gdzie pani teraz pracuje?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  ปีที่แล้ว

      @@krzysztofp7846 m.in. w kancelarii adwokackiej

  • @weerkaaxdd3896
    @weerkaaxdd3896 9 หลายเดือนก่อน

    Jestem osobą która robi szkole policealna na kierunku administracja, przez to zaczęłam na poważnie zastanawiać się nad studiami prawniczymi 😅 boję się że nie dostanę się, chociaż i tak zamierzam iść na zaoczne

  • @Grzegorz3522
    @Grzegorz3522 3 ปีที่แล้ว

    czy można się dostać na prawo nie posiadając matury z wosu tylko rozszerzoną z historii i polskiego

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      Polecam sprawdzić wymagania konkretnej uczelni.

  • @renataszydowska2276
    @renataszydowska2276 หลายเดือนก่อน

    Czy do egzaminów przygotowywałaś się z podręczników wskazanych w sylabusie czy z innych źródeł?😀

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  หลายเดือนก่อน

      Jeżeli chodzi o egzaminu na studiach prawniczych, to zależy od przedmiotu. Przeważnie literatura (podręczniki podawane przez wykładowców/ćwiczeniowców), a do tego notatki z wykładów/ćwiczeń, różne skrypty. Jak studiowałam to było takie forum, na którym studenci wrzucali różne notatki i skrypty. Były też takie mniejsze przedmioty, gdzie notatki z wykładów + ewentualnie jakiś skrypt zrobiony przez studentów był wystarczający, żeby zdać.

  • @dariastachura5663
    @dariastachura5663 3 ปีที่แล้ว

    Czy po technikum jest szansa studiowania prawa? w szkole mam rozszerzony polski oraz angielski i mam zamie zdawać rozszerzoną maturę z polskiego, angielskiego i historii

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      Jasne, że tak :) jak najbardziej! Co do przedmiotów branych pod uwagę w czasie rekrutacji - wszystko zależy od danej uczelni. Pamiętam, że u mnie liczyła się na przykład historia, wos i język obcy 🙂 także warto wcześniej sprawdzić jakie przedmioty bierze pod uwagę dana uczelnia.

    • @krzysztofp7846
      @krzysztofp7846 ปีที่แล้ว

      nie. po technikum tylko technik konserwator. nie masz prawa iść na prawo. możesz w lewo.

  • @przemo549
    @przemo549 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry Pani Lawyerko. Jak Pani myśli czy warto iść na prawo w wieku 36 lat, czy jest się już zbyt starym?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  ปีที่แล้ว

      Nie da się chyba na to jednoznacznie odpowiedzieć. Pytanie co dla kogo oznacza słowo "warto", jakie dana osoba ma cele idąc na te studia. Sama zaczęłam inne studia po 30., mam koleżanki na roku, które są po 50. Dla mnie wiek nie powinien być ograniczeniem, jeżeli chcemy coś robić i mamy ku temu możliwość. Oczywiście trzeba się pewnie liczyć z ograniczeniami wiekowymi, na przykład jeżeli marzy się potem takiej osobie pójście do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury to tam są ograniczenia wiekowe, więc pewne rzeczy mogą być ograniczeniem.

  • @MG-ed6fc
    @MG-ed6fc 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry. Czy studiowała Pani w trybie zaocznym czy dziennym? Jeśli chodzi o wspomniane dwie poprawki to czy mogę wiedzieć, czy były to warunki czy zwyczajnie zaliczenia w drugim terminie? Pozdrawiam

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว

      Były to zaliczenia w drugim terminie. Natomiast pamiętam, że miałam też jakiś warunek, ale wtedy w ogóle nie podeszłam do egzaminu, ani w pierwszym, ani w drugim terminie. Byłam na studiach niestacjonarnych, natomiast na UJ mieliśmy możliwość chodzenia na zajęcia z dziennymi. Jeżeli już chodziłam na jakieś zajęcia to przeważnie na zajęcia dla studiów stacjonarnych. Egzaminy też często pisaliśmy razem.

  • @tito1807
    @tito1807 2 ปีที่แล้ว +3

    absolutnie nie sa to łatwe studia, zalezy gdzie jeszcze studiuje i w jakim trybie.Bardzo spłyciła pani temat.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  2 ปีที่แล้ว

      Umiejętność słuchania ze zrozumieniem bardzo przydaje się w życiu - na początku filmu zaznaczyłam, że odnoszę się do MOICH doświadczeń ze studiowania na WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czyli na jednym z najlepszych wydziałów prawa w kraju.

    • @tito1807
      @tito1807 2 ปีที่แล้ว

      @@ewa.boszkowska zupełnie niepotrzebna złośliwość,to raz a dwa na szczęście pani subiektywne odczucia nie są wyrocznia w żadnej sprawie.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  2 ปีที่แล้ว +1

      @@tito1807 jak to zazwyczaj z subiektywnymi odczuciami bywa :)

  • @patrycjawytrzyszczewska9607
    @patrycjawytrzyszczewska9607 3 ปีที่แล้ว

    Z jakim wynikiem Pani skończyła prawo?

  • @kingalitwin452
    @kingalitwin452 3 ปีที่แล้ว

    Można wiedzieć jakie są tam przedmioty?😊 Są też takie jak np. matematyka itd.? 😅

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +2

      Myślę, że najłatwiej sprawdzić program studiów u źródła, czyli na uczelni :) z matematyką jako przedmiotem na prawie się nie spotkałam

  • @rafaducki1694
    @rafaducki1694 3 ปีที่แล้ว +12

    Czy w wieku 30 lat jest sens zaczynać studia prawnicze?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  3 ปีที่แล้ว +11

      Hmmm... ja teraz, po 30stce zaczęłam studiować psychologię ☺️ myślę, że jeżeli tylko czegoś chcemy, to wiek nie ma znaczenia! Chociaż warto pamiętać, że są ograniczenia wiekowe, jeżeli chodzi o przyjęcie do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

    • @kasiaer1312
      @kasiaer1312 2 ปีที่แล้ว +5

      Mam 44 kończę 1 rok

    • @krzysztofp7846
      @krzysztofp7846 ปีที่แล้ว

      @@kasiaer1312 dobrze, jeszcze 2 kierunki potem dorobisz

    • @ewska3758
      @ewska3758 ปีที่แล้ว

      @@kasiaer1312I dużo jest osób w Twoim wieku? Ja mam 40 i zastanawiam się czy nie zapisać sie od października.

    • @toxhje
      @toxhje ปีที่แล้ว +2

      @@ewska3758 moja mama w wieku 36 lat kończyła prawo i mówiła, że dużo starszych od niej osób było

  • @mts8
    @mts8 2 หลายเดือนก่อน

    Czy ograniczenie wiekowe 35 lat, do wzięcia udziału w aplikacji sędziowskiej/prokuratorskiej nadal istnieje? Czy zna Pani przybliżone statystyki, jak wielu osobom udaje się zostać sędzią, prokuratorem po studiach?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  2 หลายเดือนก่อน +1

      Co do ograniczenia wiekowego, myślę że to warto sprawdzać na bieżąco w przepisach :) nie zaglądałam do nich ostatnio niestety. Nie znam też statystyk, ale warto też pamiętać o tym, że wiele osób po studiach w ogóle nie chce wybierać tej drogi zawodowej :)

    • @mts8
      @mts8 หลายเดือนก่อน

      @@ewa.boszkowska Z ustawy ze stycznia opublikowanej na stronie kssip w 2022 wynika, że nadal obowiązuje to ograniczenie. Jeśli chodzi o miejsca na aplikacje sędziowską w zeszłym roku było ich 150, na prokuratorską 70- jakby ktoś też szukał odpowiedzi.

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  หลายเดือนก่อน

      O! Super! Dzięki za podzielenie się tymi informacjami! Z tego co pamiętam, jak mój narzeczony kończył aplikację sędziowską kilka lat temu, to było dość podobnie, jeżeli chodzi o liczbę ludzi na roku :)

  • @krzysztofp7846
    @krzysztofp7846 ปีที่แล้ว

    to 10 lat po studiach ile zarabiasz?

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  ปีที่แล้ว

      Nie dzielę się publicznie moimi zarobkami. Uważam, że ujawnianie publicznie szczegółów umowy z pracodawcą nie byłoby wobec niego fair. Nie bardzo też rozumiem cel tego pytania.

    • @krzysztofp7846
      @krzysztofp7846 ปีที่แล้ว

      @@ewa.boszkowska rozumiem ,nie ma sie czym chwalić

    • @ewa.boszkowska
      @ewa.boszkowska  ปีที่แล้ว

      Dokładnie tak uważam :)