Czy pracodawca może ZMUSIĆ CIĘ DO NADGODZIN?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ค. 2024
  • 🥰 Z ogromną radością oddaję w Twoje ręce moje nowe dzieło, można by powiedzieć nowe dziecko - dosłownie i w przenośni.
    😍 Od 5 kwietnia cyklicznie w każdy poniedziałek o 18:00, wspólnie z Beniaminem, pomysłodawcą i współtwórcą nowej serii #HRpoLudzku będziemy publikować krótkie filmiki dedykowane młodemu pokoleniu stawiającemu pierwsze kroki na rynku pracy.
    💁‍♂️💁‍♀️ Będziemy w nich prezentować blaski i cienie praw i obowiązków zarówno pracownika jak i pracodawcy - z dwóch perspektyw.
    👌 Naszym celem jest pokazanie relacji Pracownik - Pracodawca jako WIN-WIN, w której każdy jest wygrany, w której każda ze stron szanuje i respektuje prawa drugiej Strony.
    💁‍♀️💁‍♂️ W dzisiejszym odcinku wyjaśnimy tajemnicę nadgodzin. Kiedy pracodawca może wymagać nadgodzin od pracownika oraz czy pracownik może mu odmówić?
    00:00 Start
    00:48 Czy pracodawca może Cię zmusić do pracy w nadgodzinach?
    00:58 Kiedy może to zrobić?
    01:58 A kiedy i kogo nie?
    02:20 Czy pracownik musi wykonać polecenie pracy w nadgodzinach?
    02:42 Czy to niewolnictwo?
    03:04 Limity pracy w nadgodzinach
    03:30 Rekompensowanie pracy w nadgodzinach
    05:08 Co w sytuacji, gdy pracownik nie wykona polecenia?
    05:52 czego nauczył się dziś Beniamin?
    ❗️⏰ Bądź z nami już jutro o godz. 18.00!
    ✍️ Koniecznie daj znać w komentarzu co sądzisz o naszym nowym przedsięwzięciu 😍
    👌 A może podrzucisz nam w komentarzu pomysły tematów, które warto poruszyć w kolejnych odcinkach.
    Bądź z nami w kontakcie:
    Strona internetowa 🌐 monikasmulewicz.pl/
    Kursy i webinary 🌐 akademia.monikasmulewicz.pl/k...
    Szkolenia🌐 szkolenia@monikasmulewicz.pl
    Kontakt🌐 biuro@monikasmulewicz.pl
    Facebook🌐 / hrnasz. .
    Instagram 🌐 / monikasmule. .
    -----------------------------
    #prawoPracy #nadgodziny #pierwszaPraca #młodyPracownik #pracodawca #student

ความคิดเห็น • 51

  • @wojteks2152
    @wojteks2152 3 ปีที่แล้ว +8

    Warto jeszcze wspomnieć, że jeżeli w odczuciu pracownika zaistniałe potrzeby nie były szczególne istnieje możliwość zgłoszenia sprawy do PIP. Bo z tego materiału wynika, że jest zastrzeżenie co do szczególnych okolicznośco ale w praktyce pracownik nie może nic zrobić jeśli się nie zgadza. A należy pamiętać, że jest PIP który może dokonać kontroli i oceny zasadności polecenia pracy w nadgodzinach, zwłaszcza mam na myśli sytuacje gdy zdarza się to notorycznie.

    • @hrnaszpilkach-monikasmulew5167
      @hrnaszpilkach-monikasmulew5167  3 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy za doprecyzowanie! Faktycznie nadgodziny temat rzeka, a w kilka minut nie sposób powiedzieć o wszystkich niuansach.

  • @KSNDR220
    @KSNDR220 2 ปีที่แล้ว +4

    No dobra, ale nigdzie nie ma najważniejszej informacji: co jeśli po pracy mam swoje plany, opłacony wyjazd, wyjście, cokolwiek? Co mi po tym, ze zarobię dodatkową dychę jak będę kilka dych w plecy za jakieś opuszczone zajęcia?

  • @karolinatralala8631
    @karolinatralala8631 3 ปีที่แล้ว +7

    Niestety są dziedziny w których pracownicy często robią nadgodziny za darmo. A jak się upomna o swoje, to słyszą, że są nieudolni.

    • @hrnaszpilkach-monikasmulew5167
      @hrnaszpilkach-monikasmulew5167  ปีที่แล้ว

      Takie sytuacje są niedopuszczalne, wręcz patologiczne. I należy egzekwować swoje prawa.

    • @karolinatralala8631
      @karolinatralala8631 ปีที่แล้ว +1

      @@hrnaszpilkach-monikasmulew5167 taką dziedziną jest OZ. Teraz jest lepiej, obecnie mam czwartego szefa, który wydaje się być normalny. Pierwszy i trzeci byli psychopatami (tak tak, wiem co mówię), a drugi uważał, że należy pracować za darmo. Dlatego był duży exodus za granicę specjalistów do 2007 roku włącznie. Do niskich płac dochodził właśnie mobbing.

  • @magdag8586
    @magdag8586 3 ปีที่แล้ว +3

    A mnie pracodawca zmuszała do pracy w nadgodzinach, mało tego mówiła że to jest moja nieudolność, że to moja wina, że się nie wyrabiam więc zupełnie mi za nadgodziny nie płaciła. Pożegnałam się z tą Panią najszybciej jak tylko było to możliwe.

  • @kphoto95
    @kphoto95 2 ปีที่แล้ว +2

    W firmie co tydzien z misiaca na miesiaca na miesiac zachodza nagle potrzeby przyjscia w sobote. przychodzisz w sobote na 1wsza zmiane robisz 6-14 i na drugi dzien idziesz na nocke. w sumie wychodzi 13 dni pracy pod rzad...

  • @user-pz9cw6hx6y
    @user-pz9cw6hx6y 7 หลายเดือนก่อน +2

    Witam serdecznie;) Jak wygląda sytuacja kiedy pracodawca zmusza pracownika do pozostania po godzinach pracy, a pracownik nie ma przez to mozluiwości powrotu do domu (pracuje na przykład w znacznie oddalonej miejscowości, a autobusy wszystkie już odjechały). Czy pracodawca ma wtedy obowiązek organizacji noclegu lub dohazdu?

  • @ktosiek6935
    @ktosiek6935 2 ปีที่แล้ว +3

    Zapomniała Pani dodać że limit nadgodzin w tygodniu 8h. W miesiącu 32h a w roku 416. W moim zakladzie się nawet tego nie przestrzega i to od pół roku także szykujemy pozew zbiorowy

  • @piglett1991
    @piglett1991 3 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo przystępny sposób podania informacji :). Warto znać swoje prawa i obowiązki rozpoczynając prace zawodowa 🙂
    Jednak w pewnych branżach zdążają się sytuacje, gdy czas pracy przekroczy grubo 13 godzin, a nie odejdziesz od komputera usuwając awarię, bo każda godzina przynosi straty dla klienta rzędu milionów zł. Sytuacja na pozór absurdalna, ale w rzeczywistość przemysłowej dosyć częsta. W jaki sposób rozwiązuje się takie sytuacje bez „kreatywnych działań”?

    • @hrnaszpilkach-monikasmulew5167
      @hrnaszpilkach-monikasmulew5167  3 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo się cieszymy, że nasz seria przypadła Panu do gustu :-) jeśli chodzi o Pana pytanie to chętnie pomogę, proszę tylko o dodatkowe informacje jak często dochodzi do takich sytuacji? Sporadycznie?

    • @piglett1991
      @piglett1991 3 ปีที่แล้ว +1

      @@hrnaszpilkach-monikasmulew5167 Bardzo dziękuje za odpowiedź :),
      W obecnej pracy nie ma takich sytuacji, ale w poprzedniej w branży automotive obserwowałem takie sytuacje w swoim środowisku i z czystej ciekawości chciałbym uzupełnić swoją wiedzę :).

    • @Mareczekw30
      @Mareczekw30 3 ปีที่แล้ว +1

      @@hrnaszpilkach-monikasmulew5167 dolączę się. Branża bankowa u mnie, poprzedni dział był dosłownie tak zorganizowany, że z całego 8 osobowego działu, wszyscy musieli pracować po 10-12 godzin dziennie codziennie. 8 godzin pracy było rzadkością. Co wtedy? Zgłosić się do HR, PIP, czy mogę zacząć legalnie odmawiać, jeśli jest to notoryczne, lub wręcz ciągłe?
      Pozdrawiam

  • @inowakowska2834
    @inowakowska2834 3 ปีที่แล้ว

    A jak z rekompensatą jeśli zatrudnienie jest na 1/2 etatu.? Czy rekompensatą jest powyżej normy godzin? Czy pracodawca może zmusić do stawienia się w pracy w dniu wolnym?

  • @mordimer00
    @mordimer00 2 ปีที่แล้ว

    Witam a czy pracodawca może zmusić do przyjścia w sobotę 1 osoby (pięciodniowy tydzień pracy od pon do piątku i płatna wtedy sobota 100%) jeśli w tygodniu te same czynności wykonują 3 osoby, i jeśli w umowie pomiędzy moją firmą a firmą, której świadczymy usługi (jesteśmy podwykonawcami) nie ma aneksu co do pracy w soboty? Nadminię, że od przeszło dwóch lat pracujemy w każdą sobotę (nadg 100%).
    Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  • @rzeznikblaviken1690
    @rzeznikblaviken1690 5 หลายเดือนก่อน

    Co w sytuacji ciągłych nadgodzin ? Kiedy pracodawca nadużywa tej możliwości nakazuje pracownikowi nadgodziny np. codziennie. Jest to dozwolone ? I czy są jakieś określone granice poza tym że pracownik ma prawo do 11 godzin odpoczynku . Czy pracownik może być np. zmuszony do pracy po 13 godzin przez 5 dni pod rząd ?

  • @adrianlorkowski6882
    @adrianlorkowski6882 2 ปีที่แล้ว

    U mnie w pracy norma że od poniedziałku do czwartku są nadgodziny piątek tylko jest 8 godzin pracy to jest na drugiej zmianie za to gdy jest pierwsza zmiana to robimy od poniedziałku do soboty czy to jest zgodne z prawem

  • @karolb8958
    @karolb8958 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam Pytanie, kiedy pracodawca każdego miesiąca zakłada każdemu z kilku pracowników godziny nadliczbowe bez szczególnej potrzeby tylko by zaoszczędzić na kolejnym etacie, to jest to dziś standard? Co z tym zrobić?

    • @hrnaszpilkach-monikasmulew5167
      @hrnaszpilkach-monikasmulew5167  2 ปีที่แล้ว

      Nadgodziny mogą wynikać tylko ze szczególnych potrzeb pracodawcy, nie mogą być zasadą. Pracodawca nie może tez planować nadgodzin, powinny one wynikać ze szczególnych okoliczności.
      Zaczęłabym od rozmowy z pracodawcą. Jestem zwolenniczką konstruktywnego dialogu, a jeśli ten zawiedzie można spróbować innych sposobów …

  • @joannaceplin4022
    @joannaceplin4022 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał i pomysł! Brawo Wy!

  • @karinakaa6911
    @karinakaa6911 ปีที่แล้ว

    Pani Moniko, a co w przypadku zadaniowego systemu czasu pracy? Mam na myśli sytuację, w której konieczność pracy ponad 8 h występuje nawet kilka razy w tygodniu u większości pracowników na tym samym stanowisku?

    • @hrnaszpilkach-monikasmulew5167
      @hrnaszpilkach-monikasmulew5167  ปีที่แล้ว +1

      Zasadą jest, iż pracownikowi objętemu zadaniowym systemem czasu pracy nie przysługują nadgodziny. Pracę należy ustalić w taki sposób, aby pracownik mógł ją wykonać bez przekraczania norm czasu pracy. Czy to oznacza, że zadania zostały ustalone w sposób, który uniemożliwia ich realizację w trakcie 8 godzin? W takim przypadku powstają nadgodziny. Szerzej pisałam o tym na blogu - zapraszam! monikasmulewicz.pl/2021/02/15/zadaniowy-system-czasu-pracy/

  • @charliebronx6369
    @charliebronx6369 3 ปีที่แล้ว +1

    Wyszło super!!! Będę obserwować kolejne materiały.

    • @hrnaszpilkach-monikasmulew5167
      @hrnaszpilkach-monikasmulew5167  3 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy 😍 bardzo się cieszymy, że film przypadł Ci do gustu 💃 zapraszamy już za tydzień o tej samej porze 👌

  • @moreee000
    @moreee000 ปีที่แล้ว

    1:15 Czy z powodu większej liczby zamówień pracodawca na pewno może zlecić pracownikowi prace w godzinach nadliczbowych??
    Uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 667/99).
    szczególne potrzeby pracodawcy - "Nie są to okoliczności związane z normalnym funkcjonowaniem zakładu pracy, np. wzrost zapotrzebowania na pracę wynikający ze zwiększenia liczby zamówień lub zwiększenia zakresu działalności przedsiębiorstwa."
    Mogłaby się Pani odnieść do powyższego?

    • @hrnaszpilkach-monikasmulew5167
      @hrnaszpilkach-monikasmulew5167  ปีที่แล้ว

      Istotne znaczenie maja tutaj szczególne okoliczności. Tzn. Jeśli takie zamówienie ma charakter szczególny, jednorazowy a organizacji pracy odpowiadającej realizacji zamówienia nie można było przewidzieć czy zaplanować to pracodawca ma prawo zlecić pracę w godzinach nadliczbowych.

  • @agnieszkakruger5091
    @agnieszkakruger5091 3 ปีที่แล้ว +7

    Świetna seria dla młodych osób. Tego powinni się uczyć w szkole na przedsiębiorczości.

    • @hrnaszpilkach-monikasmulew5167
      @hrnaszpilkach-monikasmulew5167  3 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy za miłe słowa 😍 staramy się nadrobić zaległości za przespane lekcje przedsiębiorczości 😉

  • @Olek283
    @Olek283 ปีที่แล้ว

    Jak wygląda sytuacja z nadgodzinami w przypadku rodzica do lat 4 zatrudnionego na pół etatu?

  • @yakeemaggie
    @yakeemaggie 3 ปีที่แล้ว

    Super pomysł :) jedna uwaga - moim zdaniem za dużo pracy zoom-em :) całokształt na duży plus!

  • @joannanitka5354
    @joannanitka5354 3 ปีที่แล้ว +2

    Super pomysł. Filmik konkretny z uwzględnieniem najważniejszych informacji . Czekam na więcje.

  • @aneta6871
    @aneta6871 3 ปีที่แล้ว +2

    Świetne, krótkie i rzeczowe, bardzo przyjemnie się ogląda 🙂

    • @hrnaszpilkach-monikasmulew5167
      @hrnaszpilkach-monikasmulew5167  3 ปีที่แล้ว +2

      Bardzo dziękujemy ❤️ To miód na nasze serce. Ten film to nasza wspólna premiera i czekamy jak na szpilkach 👠 na Wasze opinie i komentarze. Bardzo jesteśmy ciekawi czy seria okaże się pomocna i atrakcyjna w odbiorze 🤔

    • @jowitastapor8324
      @jowitastapor8324 3 ปีที่แล้ว

      @@hrnaszpilkach-monikasmulew5167 i 6fso9kdd

    • @jowitastapor8324
      @jowitastapor8324 3 ปีที่แล้ว

      Irving sb🐷💒♠️♥️♦️♣️🎰🕹️🎮🧿🔮🎱🧩🧸🀄🃏🎴🎭🔮🥌⛈️🇦🇮㊗️🔘🔳🔲🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🇿🇦O:-)💐🏵️🌹🥀🌺🌻🌸💮🌼🌷🌱☘️🌿🍀🌾🌳🍁🌴🍂

    • @jowitastapor8324
      @jowitastapor8324 3 ปีที่แล้ว

      W11124890

  • @KeepItalian
    @KeepItalian 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny pomysł!

  • @kamilaszocik6324
    @kamilaszocik6324 3 ปีที่แล้ว +1

    Rzeczowo i konkretnie :)

  • @KSNDR220
    @KSNDR220 3 ปีที่แล้ว +3

    Dlatego wolę zleceniówkę. Pracodawca ma gdzieś moje plany, koniecznosc odebrania dzieciaka ze szkoły, zmęczenie czy zwykłą ochote na obiad. Jakoś dodatkowa dycha mnie nie satysfakcjonuje.

  • @pauliv3794
    @pauliv3794 3 ปีที่แล้ว +1

    Super odcinek 👌już nie mogę doczekać się kolejnego 😊

  • @kamilaryko8825
    @kamilaryko8825 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo przystępnie, będę za tydzień :)

  • @adrianoqaz
    @adrianoqaz 3 ปีที่แล้ว

    Kom