T6 DSG 2016/8 hó újonnan lett vásárolva 280k van jelenleg benne és hibátlanul működik(személyszállítás,jármű szállitás mindezek mellett napi szinten van használva)
Ez is a szokásos színvonalas előadás a Tanár Úrtól. Köszönöm szépen. :) Mellékesen én egy CVT váltós Honda Insight-ot használok ami természetesen szintén kúszik mint az automaták általában de egy emelkedőn feltolatásnál eléggé kell nyomni a gázt, tehát ennél az autónál tolatáskor nem nagyon érzékelem a kúszást.
Kb 16 éve van hagyományos automatás kocsim, (használtan vettem ,Suzuki Liana 2001-es) 250E Km körül van benne, soha nem volt gondom a váltóval 160E Km enként kell cserélni a váltó olajat, ennyi az igénye. Nagyon jók a tapasztalataim, jó vele autózni, szépen vált, rengeteget utánfutóztam, tolatgattam szűk helyekre, már több kuplung kimúlt volna ha, ha lenne hagyományos kuplung benne.Egyetlen hátránya, ha esetleg az aksi gyengélkedik, nem lehet betolni, csak bikázni.Ezért hordok is a csomagtartóban mindig egy zseb bikát vész esetére, de ez mobil töltésre is jó kiránduláskor.Nem vennék már másfajta váltós autót.Hagyományos váltót semmiképp, de tartok a DSG-től is.
@@zenoattack2 A kocsi szervizkönyvében 160.000Km van írva. De ha valaki 60E nél cserléi abból nem lehet gond. Nagyon szívós váltók ezek. Sokat húzogattam vele 1.5 Tonnás trélert is és hibátlan továbbra is.
Megjegyzések az automata váltók energiatakarékosságához. 1) A statisztika szerintem abszurd, mert nagyban függ, milyen sofőrök a tesztalanyok. 2) A statisztika függ attól is, mekkora motor van egy autóban. Ha "túl-méretesebb", akkor jobb az automata, mert a motor szinte mindig töredék teljesítményen üzemel. Ha "alá-méretezettebb" akkor jobb a manuális, mert a sofőrnek folyamatosan előre kell gondolkodnia a váltókezelésen, és azt a gép nem tudja megtenni. (feltéve, hogy nem önvezető) 3) Minimális plusz költségen kötelező tartozék lehetne manuális váltóhoz egy javasló jelzés. A komputer jelezné mikor lenne gazdaságosabb egy fel- vagy visszaváltás.
A fogyasztási értékek laboreredmények. Egy sztenderdizált tesztben, ami arra való, hogy a 2 vagy többfajta autót illetőleg azokba szerelt motort-hajtásláncot össze lehessen objektívan hasonlítani. Ezek a fogyasztási értékek nem arra valók, hogy megmondják, hogy mennyit fog fogyasztani az autó a mindennapi életben. Sohasem volt arra való. Ezért nem is értettem soha a "hozzáértők" felháborodását (itt nem rólad beszélek), hogy a valós életben az autók nem produkálják a gyári adatokat. Nem is fogják, mert azok az adatok nem arról szólnak.
Kedves @@gforce9204 ! Épp a sztenderdizált emberi ügyetlenségen somolyogtam. Ugyanis az automata váltók váltási tulajdonságai reprodukálhatók. Azok fix algoritmusokkal dolgoznak. De élő emberek ? Márpedig erre mutattak összehasonlítást. Mert mint mechanika, a manuális egyszerűbb, kevesebb súrlódó alkatrésszel mint a dupla-kuplungos. Így a rosszabb eredményt, a feltételezett rosszabb ütemű váltás okozta. Amúgy lehet egy irányérték korrekt. Az 1975-ös S100 Škodámra azt írták, hogy sík 5km úton 90km/h egyenletes sebességnél mért értéket növelték 10%-al, és ezt vetítették ki 100km-re. És egy valós országúti fogyasztást adtak normális vezetési stílushoz.
@@arpadszeiff Össze lehet hasonlítani a manuális váltósokkal is. Bővebben: www.nrcan.gc.ca/sites/www.nrcan.gc.ca/files/oee/pdf/transportation/tools/fuelratings/2018 Fuel Consumption Guide.pdf De számtalan írás van a tesztelés menetéről. Összehasonlításra alkalmas a típusok között, de nyilván azt nem fogja megmondani, hogy egy valós ember aki pl. életében nem vezetett manuális váltós kocsit, ha beleülne nem lenne e akár rosszabb az eredménye. :)
"A komputer jelezné mikor lenne gazdaságosabb egy fel- vagy visszaváltás." - nekem jelzi, peldaul meredek emelkedon 60-nal hogy mehet a negyes ugy hogy harmasban is kinlodik :D Az az erzesem, hogy nagyon erolteti a motort. Benzin motort nem engedne 2ezer fole soha. Annak a nyomatekbol vezetesnek hosszu tavon meg vannak a kovetkezmenyei meg ha mindig 2decivel jobb is a fogyasztas.
@@tamasbereczki305 Ez azért van, mert a kettős tömegű lendkerekek nem fogynak eléggé. :) Viccet félretéve, katasztrofális, hogy az üzemanyagfogyasztás visszaszorításának oltárán akár az alkatrészek tartóssága is feláldozható. Amiket ugye nem környezetbarát előállítani. Mindegy a teszteken jól mutatnak az adatok. A szabályozást kitaláló politikusok el vannak altatva, miközben pontosan a szarnak adtak egy pofont az általad említett esetben. Közröhej, hogy a környezetvédelmi szempontokat mennyire szűklátókörűen kezelik azok, akik ezért lennének felelősek.
Azért ez az előadás most nem volt annyira precíz, azzal kezdődik, hogy kiderül, hogy alig van hatásfokbeli különbség a váltók között, nemigen változik a fogyasztás. Aztán végig amellett érvelünk, hogy a hidrodinamikus kuplung tuladonképp mindeig keveri az olajat, akkor is amikor állunk, vagyis folyamatosan veszteséget termel. Hogyan tudna már azzal a hozzáadott folyamatos "mászási" veszteséggel ugyanannyira hatékony lenni ? Nem tud, a mászás jó is meg rossz is. A másik pedig, hogy a videó végére ott tartunk, hogy nyomatékváltós automatának csak előnyei vannak a DCT-vel szemben. Ami pedig nem igaz, egy több tárcsás olajos DCT sokkal jobb váltó mint a legtöbb nyomatékváltós automata. Sokkal, ezt én tapasztalatból mondom. Az egy más kérdés, hogy egy mezei Golf kategórába csak egy száraz nem túl csúcs DCT-t tesztenk, az olajos precíz DCT meg megy a drága sportkocsikba. A "rossz irányba" történő váltásnál azt hiszem van egy kis félreértés. Arról van szó, hogy a vezetési paraméterek alapján a komputer elővételezi, hogy merre kell majd váltani legközelebb fel vagy le és már előre beteszi a váltót abba a fokozatba. És annak mond ellent a mi parancsunk a kézi kormány-flipperekkel. Ilyenkor sincs semmi baj azonban, ez nem okoz az autónak semmilyen problémát, szó sincs arról, hogy beerőszakolná a komputer a váltást. Csak éppen nem fog váltani a parancsra 0.1 mp. alatt hanem csak 1 mp. alatt. Ennyi időre van szüksége, hogy átálljon a váltó a másik irányba való váltásra. Ez semmi kárt vagy megerőltetést nem okoz a szerkezetnek, csak hosszú ideig tart egy normál DCT váltáshoz képes. Azt pedig a komputer eleve kiszámolja, hogy a váltás egyébként lehetséges-e, nem okozna-e max ford. szám túllépést. Mert akkor egyszerűen csak tudomásul veszi a váltási szándékot és ha az lehetségessé válik egy másodpercen belül akkor vált, ha pedig nem, akkor figyelmen kívül hagyja a parancsot, mintha nem is lett volna.
Az én W124 300D-ben gyári szétszedetlen automata váltó van én vettem az autót újonnan és most van benne 850.000Km mindig motor és váltóolajat 10.000Km-ként cseréltem hiába tudom hogy a váltó olaj 50.000 is elfut de kérdéses hogy meddig na szóval 10,000KM minden fontos olaj ledob új szűrő és még ami kell ! A váltója nem üt nem ránt nem csúszik a motorja is halk -20ban is első izzításra indul :D Meghálálja egy sima automata ha sűrűn cserélsz olajat :D
eszerint már kb. nyolcvanpárszor cseréltél váltóolajat, amiből legalább 60-szor felesleges volt. nem tudom mennyibe került, de 60 olajcsere egy automataváltóban valószínűleg meghaladja egy új darab árát. csak mondom.. de a szerelőd biztos örült neki, hogy ilyen ügyfelei is vannak. no offense, még sok boldog kilómétert a mergával :)
DSG akkor is csúsztat, ha araszolás, vagy épp garázsba beállás közben alapjáraton "kúszik" az autó, de teljesen felengedett fékkel? Mert amikor a féket felengedem, érezni, hogy csúsztat. De utána "felgyorsul" egy alacsony sebességre és azon araszol. (1-esben és 2-esben is tud egy minimális fix fordulaton gurulni). Ilyenkor is csúsztat, vagy csak az elindulás pillanatában, illetve ha lámpánál nem nyomom teljesen le a féket és próbál elindulni?
11.40-től mit nem szabad.... ezek a váltók “bolondbiztosak”. Nem lehet sem túl, sem aláváltani. Aki ilyet használ, nyugodtan próbálja meg pl 30- nál egyesbe tenni.... egyszerűen nem lehet.
Nekem Passat B7-ben van DQ250-es 6-os olajos DSG. Arra lennék kíváncsi, mennyi kárt tesz az, hogy akár 1200-on járatja a motort a váltó, mert számomra túl hamar elvált. Városban 60-nál már 6-ba teszi. Nagyon félek, hogy tönkreteszi a kettőstömegűt, de szerintem a motortartó bakoknak sem használ, én mintha már éreznék némi remegést, remélem csak a bak (mintha valahol láttam/olvastam volna, hogy hajlamosak ezekben az autókban a motortartó bakok korán halni). Én már nagyon gondolkozom a váltási pontok átíratásán. D-ben túl hamar felvált, S-ben túl későn. Amikor 5-ben kéne menni, egy normál 1500-2000 fordulaton, akkor D-ben 6-ban tartja 1200-1500 közt, S-ben meg 2000-3000 közt. És még ha benyomom is a gázt, elég sokáig be kell nyomni, hogy elváltson. Igazából az S-et nem is használom, csak néha kanyar előtt teszem S-be, hogy legyen egy picit erősebb motorfék és szebben húzzon kifele.
Jó Napot kívánok. Egy kérdésem lenne lehet, hogy volt már. Mikor a csúsztatásról beszélünk a DSG-nél az az AutoHold-ra is vonatkozik? Köszönöm a választ.
Nem kell cserélni a 7-esben, nem tolja ki az élettartamát mert ugye száraz, ellenben az olajban futó 6-ossal! Ami olaj van benne (kevés) azt majd a kuplungozáskor cserélik.
Nekem 2015-ös Golf 7 alltrack-om van 6-os DSG-vel és 60 ezernél volt nemrég olaj csere és ez a lelke, az időszerűen cserélt olaj. 7 gangos DSG-nél nem tudom mi a szisztematika 🤷🏻♂️
Mr. Pintér! A 7-es szárazkuplungos DSG-ről van szó. A 6-osod olajban fut, ott valóban lényeges az olajcsere, mert olajban fut a kuplung. Itt nem lényeges az olajcsere, mert nincs olaj! Csak ott és annyi mint egy hagyományos kéziváltóban.
Ami még számomra feltűnő: Ha kezd a lámpához felgyűlni a sor, és szép óvatosan fékezgetek, a fék felengedése után húzni akar a motor, kúsztatni, mintha indulni akarnék. Ha nagyobbat fékezek, inkább rövidebb ideig, akkor viszont a fék felengedése után úgymond "üresben" hagyja. Jobb lenne, ha fékezés után csak akkor akarna hajtani, ha nyomom a gázt. Illetve amikor állok a lámpánál és ha pillanatnyi fogyasztáson vagyok, akkor D-ben 1-2 decivel többet mutat (l/órát ír álló helyzetben), mint N-ben. Nem gondolnám, hogy csúsztat, inkább fenntartja a hidraulikanyomást, hogy készen álljon az indulásra.
Az automata valto rokkantkocsiba, hibridbe, elektromosba valo. (Bar akar egy 6os valto moge is lehetne tenni vellanymotort,csak akkor akkora nyomateka lenne 1-4 kozott,hogy felszaggatna az aszfaltot😅) Egy kompjuter se fogja ugy elore megsaccolni a szitut,mint egy ember egy kezi botvaltoval a kezeben. (Stau,hulyen beallitott lampak,stb.) A masik hatranya az automatanak a fogyasztas,foleg varosban.(palyan nem gaz)
Udv, Nem reg vettem egy 2012-s 2.0 diesel focust, 205e km-el, amelyben a ford "hiresen rossz" DCT valtoja van (Powershift). Sajnos keson vettem eszre, hogy mennyi rosszatt irnak rola az interneten, viszont eddig (4 hete hasznalom) en semmit gondot nem tapasztaltam. Ezek is kepesek elmenni 250-300e km-et javitas nelkul? Letezik, hogy ennyit szamitana a vezetesi stilus ? Nagyon remelem, hogy nem kell benne par het vagy akar honap mulva valtot javitattni. Elso noi tolajtol vettem Nemetorszagban, 15 ezrenkent volt szervizben, szoval nagyon szep allapotban van.
Köszönjük a feltöltést! Annyit tennék hozzá, hogy 30 éve vagyok a szakmában és a jelenlegi márkámnál - ahol most dolgozom - rengeteg DCT váltóval felszerelt járművet szervizelünk. A tapasztalatom szerint a 240000 km-es csereperiódus, ami a videóban szerepel, gyakorlatilag álom kategória, a valóság az- hogy vagy a technológia kiforratlansága miatt, vagy a nem megfelelő használat miatt, a végeredmény tekintetében teljesen mindegy, már 60-80-100-120000 km-nél (a 120000km már kisebb csoda...), cserélni kell elinduláskor rángatás, vagy egyéb rendellenesség miatt. Ha a jármű még garanciális, akkora a kedves ügyfélnek szerencséje van (persze a szervizkönyv legyen végigpecsételve márkaszerviz által és csúszás nélkül), ha nem, akkor a kedves ügyfélnek nagyságrendileg lendkerékkel együtt legyen 1 millió Ft a pénztárcájában... Ja most jut eszembe a magyar rögvalóság, hogy az unokatestvér sógorának a szomszédjának az élettársának a főnökének a facebook cimborájának van 50% kedvezménye a Bárdi autónál, aki az ilyen szánalmas, alattomos, piszkos, gerinctelen üzleti politikával kívánja legyőzni a konkurens alkatrész kereskedő cégeket. Nem akarok rosszindulatú lenni, de azok az olcsójános autótulajdonosok, akik most elkezdik majd fikázni a véleményemet, inkább vegyenek autót normál manuális váltóval, néha ki kell nyomni a kuplungot, de a javítása munkadíjjal együtt megvan 120000 Ft-ból , nem kell hozzá 1 milla. Elnézést, ha valakit megbántottam az őszinteségemmel, de akinek nem inge, az ne vegye magára, illetve akinek csak idősebb használt autóra van pénze, az minél egyszerűbbet vegyen, hogy karácsonykor ne egy cetli fogadja a gyereket a fa alatt ezzel a felirattal: az ajándék ára sajnos elúszott apa autójának a dupla kuplungjára...
Ehez annyit hogy 120 ezerből sajnos egy mai manuális váltót nem rakod rendbe ha lefőtt a kávé! Inkább legyen az 200-500 ezer között! (kettőstömegű, kuplung, csapágy, munkadíj stb.) igaz ezek leginkább diesel autoknál fordulnak elő, de van benzinesbe is igaz az ritka.! De ha minden áron automata akkor csak sima hidrodinamikus automata esetleg a Hybrid E-CVT (Toyota, Lexus) váltó ami jó 👍🏼! Nekem van egy Skoda Superbem amit csak is kizárólag manuál váltósat kerestem mert a DSG addig jó amíg ahogy írtad szól rá a gyári gari! Onnanstól hogy OFF a gari egy szopó roller lehet no meg legyen pénz lóvéra vagy is javításra!
Én meg pont azon gondolkodtam milyen jo lenne egyszer egy dsg vàltos auto. Mindig manuàlis volt viszont azt is számitásba kell venni hogy ma már 5-6 éves autoknàl szinte csak ilyen van. Nagyon öreg autot már nem akarnék venni mert ott meg pont ki jön rajta mindenféle nyavaja màr. 0km re meg nincs keret.....
Most vettem 10 eves Ford Focust 205e km-el, amiben a hiresen rossz Powershift van. Az osszes szerviz szamlaja megvan, elso noi tulaj, 15k-kent volt szervizbe es a valtohoz meg nem nyultak (meg olaj cseret se csinaltak szerintem). Gyonyoruen valt, megy stb (4 hete vezetem), majd most viszem valamikor valto olaj cserere.
Örvendetes hogy a jelenlegi autógyártók mennyire le tudják egyszerűsíteni a sebességváltókat! Könnyen karbantarthatóak,olcsók,tartósak,csak szerintem 10-20 sebességesnek kellene lenniük 6 kuplungtárcsával,ez kellene a mai igényekhez.
A Hyundai Ioniq duplakuplungosánál szuper megoldás hogy a kúszást a villanymotorral oldják meg, nincs kuplungcsúszás. Álló helyből is mindig villannyal rajtol a benzines csak később csatlakozik. Kiváncsi vagyok mennyit fog így bírni a kupplung, mindenesetre bizakodó vagyok.
Azárt azt ne reméld, hogy egy negyed akkora igénybevételre ugyanakkora teljesytményre méretezet kuplungot építettek az autódba mint normál esetben. Természetesen sporóltak a tömege miatt az átmérőn a nyomólapon a rugokon a csillapításon ...stb.
@@lacike767 volt egy mechatronika halál garancia után 2 hónappal 170e km-nel, de vegyük ezt véletlen hibának. Amúgy meg azért, mert sokkal jobban fáj neki ha kusztatják, illetve 250e körül tudtommal a kuplung lehull róluk ami nem a legolcsóbb cserélni, programozasa miatt gyakran nagyon alacsony fordulatra dobja a motort ami meg a kettős tömegűt öli meg.
László és Levente! Az "úgy" szócskát is sikerült elolvasni? Kornél nem azt írta, hogy a DSG 'nem tudja' kúsztatni, hanem, hogy: "nem úgy tudja". Azaz más technikával kúszik. Hidraulikus kúszás: nem jár kopással. DSG kúszás: kopással jár.
És mi van a start-stoppos dupla kuplungosoknál, ahol ugye dugóban araszolva nem érdemes tövig nyomni a féket, mert akkor leáll. Ha nem is csúszási határon, de fentebb kell tartani a féket, hogy le se álljon de el se induljon. Ez a rosszabb, vagy ha 10 másodpercrnként leáll-elindul?
Ezt kérdezem én is. Nemsokára egy ilyen váltóval szerelt autót fogok vezetni, de még senki nem mondta el hogy hogyan kell ezzel egy igen lassú mozgást (pl. járda mellé parkolás) megcsinálni. akárhol teszem fel a kérdést, mindenhol válasz nélkül marad.
Előzés megkezdése előtt told vissza a kisebb fokozatba, mint egy kézinél. Én legalábbis nem szeretek előzés közben váltogatni, előre beváltom, aztán gyí.
Joó volt, de ha nem tudtam volna a témát, akkor igen durva anyag. Szerintem ahogy a végén is lett mondva. Hasznos volt, de nem kicsit volt bonyolult. Jelzem, én elég vágom a sztorit és így is figyelni kellett néhány résznél.
Köszi az észrevételt, egy idő után elkerülhetetlen ez, ezért linkeltuk be a korábbi videókat. Talán egy nagy egyszerűsített táblázatos videó kellene, majd dolgozunk a koncepcion
De ha veszi az ember a fáradtságot és picit kutat utána akkor-ha tud logikusan gondolkozni🙂-már sok mindent megért belőle. De igen azért nekem is kellet helyenként figyelni😅. Az a jó hogy példákkal él a Tanár Úr , sokat segít a megértésben🙂
Ha előzni akarok de nincs meg a kellő fordulat abban a fokozatban amelyik ki van választva akkor hogyan előzzek ha nem szabad gázoláskor visszaváltani ? Vegyem le a lábam a gázról mint egy kézi váltós autóba ? Csak azért kérdem mert amikor teljesen automata módba van kapcsolva és hirtelen rálépek a gázra akkor visszavált magától. (Audi A3 8P 2.0TDI 6 sebességes S Tronic váltó)
Szerencsés vagy ! Én mindig a taxisoktól kérdezek és nagyon nem ajánlják a duplakuplungos autókat ráadàsul ott van benne az a fránya kettős tömegű lendkerék .ami a hagyományos automatán nincsen.
Kolléga 385e km-ig használta Octavia 2 FL-ben gond nélkül, eléggé bináris pedálkezeléssel. O3-ban nekem 270 e-ig, másik kollégának 310e-ig szintén nem volt gond vele, és mi szeretünk padlózva gyorsulgatni, én azt csodálom, hogy nem ment tönkre a gázpedál alatt a pánik gyorsító kapcsoló. :D Hozzáteszem, hogy az említett 3 autó többségében autópályán ment. Mindegyik 150 lovas 2.0 CR-TDI + a jól bevált DQ-250 6 sebességes olajos DSG. 60 ezrenként megkapták a váltók az olajcserét, ahogy kell. Apropó, O3-nál futtattam kuplung kalibrálást VCDS-el, mert 150-200 e km körül azért már kezdett kicsit rondábban váltani. Utána jobb lett, mint amikor kigurultam vele a szalonból.
Lehet butaságot írok, nem vagyok mérnök. Nekem 7 sebességges dsgm van, és szerintem itt van némi félreértés kúszás témában. Ha leveszem a lábam a fékről egyesben akkor az autó kb 4-5-tel kezd el menni, de ez nem folyamatos csúsztatást jelent, hanem azt mint sima váltónál alapjáraton felengedett kuplunggal.Amikor ténylegesen csúsztat az az elindulás pillanata, a folyamatos lassú haladásnál szerintem mar nem. Tehat szerintem pl dugóban csak fékkel haladva nem kap nagyobb terhelést mint egy hagyományos váltó.
Jó a videó, a működési elveket profin ismerteti.... de nem olyan régen még manuálisat használtunk a legtöbben. A kuplungot akkor is és most a dsg-nél is csak addig csúsztatjuk, amíg megmozdítjuk az autót. Normál esetben kb 2 másodperc, utána lleszállsz róla, araszolásnál/kúszásnál a dsg nem csúszik, teljesen bekapcsolt állapotban van.
Ezt hogy kell érteni? Elindulásnál egy pici gázfröccs hogy kapcsoljon a váltó, utána le is vehetem a gázról a lábam mert már sebességben marad és gurul? (pl. dugóban)
@@quasimodo9472 Igazából nem kell neki gázfröccs sem, mert a kúszást csinálja, csupán ahogy megindította a bódét, gyorsan összezár és így a folyamatos haladás teljesen zárt kuplungal megy. Nem is szereti a dugóban való araszolást emiatt, ezért jobb ilyen esetben a hagyományos automata, mivel araszoláskor a fékre lépésnél old a kuplung és elkezdi csúsztatni azt, mint ahogy manuálisnál is csinálnád, ha az egyes fokozat alapjáratánál alacsonyabb sebességet akarsz.
@@mjoey8634 Az a szerencsém, hogy nálam van autohold funkció, ami nem hagyja kúszni. Dugóban elindulás előtt kicsit nagyobb helyet hagyok hogy kis gázadással tudjak odébb gurulni, ne csak kússzon.
Egy barátom temetésen égette szét a kuplungját. Nagypapáját temették, nagymamát vitte a halottas autó után, lassú lépésben, és a kuplungját is gyászolhatta. Ezek szerint, egy hidrodinamikus ezt gond nélkül bírná, a dupla-kuplungos szintén tönkremenne. Apropó: Régen a Škoda halottaskocsikban milyen váltó lehetett? Gond nélkül araszoltak.
Kedves @@ferencpal7994 ! Nem tudom így van-e, de egy nagyon rövid első fokozattal a problémát áthidalhatónak látom. Vagy egy "nulladik" fokozattal, amit határozott induláskor nem is használ.
@@ferencpal7994 Én egy 6-os DSG-t használok 2 liter dízellel párosítva. Az az észrevételem, hogy araszolás közben szinte azonnal 2-est vált, de utána nem csúsztatja szerintem, szimplán 1000-es fordulaton hajtja az autót. Ezt abból is gondolom hogy gázadásra azonnal reagál és nem hallani, érezni csúsztatást. Azonban ami idegesítő, hogy mondjuk egy T kereszteződéshez érve szinte állóra fékezve az autót sem hajlandó 1-be váltani, inkább csúsztatja 2-ben és onnan lehet kigyorsítani. Na ott valóban csúsztat. További érdekesség, hogy D módban sportosabb vagy normál vezetés mellett sem váltogat vissza lassítás közben, csak már amikor muszáj. S módban visszavált és rángatásmentesen. Viszont ha + - manuál módba rakom, akkor ha én visszaváltok lassítás közben, akkor ránt egyet finoman. Még egy apró zavaró pont, hogy ha körforgalomhoz érkezek és olyan tempóban veszem be, hogy pont 2-es és 3-as között gondolkozik, akkor ha 2-es mellett dönt csúsztatja a kuplungot, majd egyszer csak ráengedi és szintén ránt egyet. Mint amikor manuális váltónál kicsit gyorsabban engeded fel pedált a kelleténél. Mindezektől - amikkel amúgy együtt lehet élni szerintem bőven - eltekintve lényegesen gyorsabb a különböző forgalmi helyzetekben, mint egy manuális társa. Ezt is meg kell tanulni kezelni, alkalmazni, szokásaihoz hozzászokni és akkor kellemes társa az embernek. Mondom ezt úgy hogy néhány éve erősen automata ellenes voltam!
üdv! lenne egy kérdésem ill, véleményekre lennék kiváncsi: adott egy Kia Ceed 1.6 crdi (2018) DSG au.valtoval. Magyar flottás autó, szerviztörténete alapján még nem volt váltóolaj csere, közel a 200ezer Kmhez.. pár napja vettük meg, kb 300 km után lajikus szemmel szerintem jól működik. Lehet hülye kérdés, de azonnal cseréltessem le az olajat (már ha akad olyan szereplő aki vállalja) vagy inkább ne nyúljanak hozzá?
Üdv! Nálunk most került a családba egy Powershift váltóval szerelt Ford. Ez elvileg olajban futó kuplungos. Piros lámpánál ki kell venni "N"-be vagy nyomott fékkel maradhat "D"-ben? Az sem mindegy, hogy milyen erővel nyomom a féket? Ha már áll az autó akkor elvileg szétkapcsolt a kuplung fékpedál nyomóerőtől függetlenül nem? Ha vízszintes úton felengedem a féket, az autó elindul, ilyenkor is csúszik a kuplung? Én azt hittem ilyenkor zárva van.
Attól szabadulnék... Olvass utána a tömeges pereknek, melyek a Powershift váltót illetik. Tán nem véletlen tették le Fordék és álltak vissza a hagyományosra. Sajnos a kérdésedre nem tudom a jó választ...
az automata és a dupla kuplungos között kivülről látszik valamilyen különbség? Például a betük ugyanúgy vannak? Vann ak újabban amelyiken leghátul van egy L fokozat Azt mikor javasolt használni?
Az L azt jelenti, hogy csak az alacsony fokozatokat használhatja a rendszer. Pl nehezet húzol emelkedőn, és nem akarod, hogy (mondjuk) hármasnál feljebb váltson, mert tudod, hogy ott már nagyon alacsony lesz a fordulat, és a nyomaték.
Kérdés: Audi Q5, automataváltó, duplakuplungos. Lámpánál érdemes egyáltalán N-be tenni,? (mondjuk én sosem teszem ezt, mindig D-ben hagyom), de hallottam kontrát is. Egyáltalán valamikor kell N-be tenni? Köszönöm
Akkor kell N-be tenni egy automata váltót, ha műszaki, vagy egyéb hiba miatt, vontatni kell a járművet. (esetleg, arrébb tolni pl. az út közepéről az út szélére.)
@@PokoTomy nem csak az csökken, hanem a motor rezonanciáján, hangján is hallani hogy valami változik ha N-be kerül, én egy 6 sebességes DSG-t használok 2 literes dízelben, ha hosszú várhatóan a piros lámpa, akkor N-be teszem mindig, nekem D-ben hagyva és féket erősen nyomva (tehát nem csúsztatva) olyan érzésem van mint amikor manuálisban kinyomott kuplunggal 1-ben állnék a pirosnál
@@janoseredelyi7768 aki egy picit is érzékeny az élet fizikai oldalára, érzi, hogy amikor Józsinak vörösödik a feje, és bámulja Sanyit, akkor neki akar ugrani, meg akarja verni, ha fogod vissza, akkor az neked energia, súrlódás, de ha lenyugtatod, vagy Sanyit elküldöd egy sörért, akkor akkor azzal Neutral pozícióba helyezted :-)
Valahogy nekem egyszerűen idegesítően alacsony fordulaton jàratják a motort. (Normál haladásnál-városbannpláne) Ami ha jól tudom annyira semminek nem jó a motorban. Nekem Dieselem van. Csak teljesen hideg motornál engedjen 1600 alá. Picit. Amúgy mindig 1800-2000 fordulaton hasznàlom. Kit èrdekel, hogy most 3 decivel többet eszik. Vagy 5el. Így is 5.3 vegyes. Mind1. Csak nekem vannak ilyen gondolataim, vagy mindenki szarik rà, hogy mi jó egy motornak ès mi nem? Persze ha veszel egy új autót, amit kb 4 èves korában majd megint újra cserèlsz, akkor gondoltam mind1, nem? Ááááh mind1😂
Azt nem ertem, hogy pl a porschekba, a bugattikba, lambokba akkor miert a pdk/dsg valtokat szerelik? Raadasul a sportos dsg valtos autoknal meg kifejezett rajtprogram is van. Akkor az miert van benne? Direkt szet akarjak cseszetni velunk az autokat?!
Mert felfelé gyorsabban kapcsol, ez versenypályán/gyorsuláskor előnyös. Nem a városi üzemre (állandó fel-le kapcsolgatás, dugóban araszolás) találták ki ezt a váltót.
Nem a vezetéstechnikáját, a működési elvét kellene ismertetni, a rajz vázlatossága a működési elvét nem mutatja,a szabadonfutók , a szinkronkapcsolók,nem értelmezhetők benne.Nem fog működni, a rajzi szimbólumok, jelképek kitaláltak!
@@firstwhitehawk ja vagy nem, vagyis igen a tiptronic is hidrodinamikus, de klasszikus értelemben vett hidrodin. váltóba te nem avatkozhatsz bele és ilyennel még a 2000es évek közepe táján is találkoztam, lásd ford fiestát lehetett hagyományos hidrodinamikussal vásárolni... így utólag én is megdöbbenek, hogy pár éve hol tartottunk és most hol tartunk. (minden esetre nem sok vizet zavar, mert ameddig lesz hagyományos manuális váltó addig boldog leszek:)
@@gaborvisnyei8528 Klasszik hidrodinamikus (3-4 sebességes) váltóba is be lehet avatkozni, de csak visszakapcsolásnál. Elég csak lehúzni a kart D-ből mondjuk 3-ba, 2-be, vagy 1-be, ekkor azonnal visszavált (és ha otthagyod a kart, akkor csak addig a fokozatig vált fel max). A felkapcsolásba viszont valóban nem lehet belenyúlni. Az előző kommentemet úgy értettem, hogy ugyanolyan elven működik mindkét váltó - annyi, hogy a tiptronic kapcsolásába (le-fel) bármikor bele lehet nyúlni kézzel.
@@firstwhitehawk na ugye. Mondjuk én még olyan aut. hidrodin. váltósat is láttam, hogy csak 2 sebesség volt benne. vezetni már nem vezettem aut. autót, de úgy tudtam, hogy ott is lehet felfelé is váltani. no de okosabb lettem mostmár én is. Nem tudom, nekem fura egyébként, hogy nincs benne kuplung...
a hidrodinamikus azért hidrodinamikus kedves Gábor, mert az olaj áramlás dinamikáját használja fel, hogy haladjon. 😊Független attól, hogy melyik gyártó milyen fantázianevet aggatott rá. A Tiptronic, vagy a BMWnél a Steptronic csak annyi, hogy te tudod vezérelni a kis kezeddel a szelepeket. 😊 Üdv.
Akkor DSG váltóval nem lehet lassan menni? Vagy mi a picsa, már bocsánat. Nevetséges. Nekem Suzuki-k (WagonR meg SX4) volt automatával de iszonyú jó és megbízható cuccok voltak. Beszarás, az automata egyik óriási előnye az, hogy lehet araszolni. Akkor ezek szerint a DSG ettől tönkremegy?
Úgy tudom régebben nem lehetett, ugrált az autó, mert nem tudta, hogy sebességbe, vagy üresbe kellene rakni. De most már ez elmúlt, ahogy Miklós úr is mondja, a dsg is csúsztat, mintha egy kézin csúsztatnád a kuplunggal.
Lehet, csak ha "kúszik" akkor itt ugye a kuplung csúszik, mint egy sima kézi váltósnál, ami hosszú távon nem jó, mert elkopik hamarabb...ennyi a lényeg.
Az automata váltó nagy hátrányát lehet megfigyelni az USA-beli balesetes videókban, mikor ütköznek az autók, a sofőrnek a lába leesik a pedálokról, vagy nem volt bekötve és éppen az anyósülésről tápászkodik fel, a baleset után nem áll meg az autó, hanem "kúszik" tovább és még valaminek nekimegy vagy a gyalogosok közé gurul. Borzalom szerintem. Amerikában jártak mesélték, hogy kint a manuális váltó kezelését kiemelkedő "Skill"-nek , tehát képességnek veszik. :-) Ebből látszik, ahogyan a gépek egyre többet segítenek a mindennapokban, annál jobban elbutulunk. Egy életpélda: Egy utazás során nem GPS-szel vezettünk, hanem előkaptuk a térképet, a sofőr kérte, hogy nézzük meg merre vagyunk. Mindenki csak forgatta és nézegette, hogy "ez meg mi" hogyan "kell ebből kijönni".
2001-es Zaffirám van automata, de előtte '98-as B Vectrám volt szintén automata. Halad a kor és már mindent elektronika vezérel. Így mindkét autóban benne van/volt, hogy, ha például lámpánál az ember nyomja a féket, akkor a váltó üresbe teszi magát Olyan amcsi videókat én is láttam, amiben még elgurul az autó. Erre tehettek volna bele egy kis szoftver módosítást, hogy mondjuk ütközésnél, ha nyílnak a légzsákok, akkor a váltó is kapcsoljon üres fokozatba. Esetleg a motort is leállíthatná, mert nem tudok elképzelni olyan baleseti vészhelyzetet, ahol a légzsák kinyílós csattanás után még mennie kell a motornak/váltónak. Talán utána igen, de akkor meg újra be lehet indítani.
@@egykilenckilenchet Nagyon jól mondod! A hobbim miatt ezzel a "merre van észak" problémával sok embernél találkozok. A térkép használat és a tájolás egy alap képesség. Feltalálták már a készételt is ,de azért az az ember profibb aki főzni is tud.
@@gyozohorvath5184 Igen simán lehetséges. Az elmúlt pár hónapban volt szerencsém nézegetni ezt pár autónál. Változó meddig enged az elektronika pörögni de szinte mindíg még fél gáz előtt letilt.
Amit hiányoltam az elmondottakból hogy az is nagyon rossz ha D fokozatból egybõl R fokozatba rántjuk a váltókart kihagyva az N fokozatot. Sokan így használják és ezért jóval idõ elött tönkre is megy a váltó. A másik hogy csak is gyári típus specifikus olajat kell beletenni mert azzal a kenõanyaggal garantált a zavartalan mūködêse és természetesen a szūrõket is cserélni kell. Nem szabad a zugmühelyekre hallgatni hogy ó ez is meg az is jó lesz mert nem lesz jó. Példaként tudom felhozni a ZF váltókat amibe csak ZF lifeguard folyadék megy azon belül is külön van az 5,6 vagy több sebességes váltókhoz.
Olcsóbb gyártani (a bolygómű drága), kisebb helyen elfér (Pl. egy keresztmotoros Golfban kisebb a hely a váltónak, mint egy hosszmotoros BMW-ben.), ennyi.
Semmi penzert nem vennek kuplungos automata autot. 25 eves ami kocsim van, hydrodinamikus valtoval. gond nincs vele, nem kenyes es a vilagbol kimegy (termeszetesen megfeleö szervizelessel) !!!
Persze mechanikusan bizonyitottan torekenyebb. Viszont egy masik nagyon fontos dologrol nem ejtett szot! Az pedig a menet teljesitmenye (kulturaja), ahogyan viszi az autot, olyam mintha egy villany motor volna benne, 0 rangatas. Ez az amit viszont a tobbi nem tud!
Nem tudom Béla Batai! De ha arra gondol hogy piros lampa utan ne rally auto modjara induljak el a videoban elmondottak szerint, akkor koszonom szepen de nem vagyok rally versenyzo, ugy hogy ez a problema nem fenyeget. Kettos tomegu meg kuplung joforman mar minden autoban van, (persze tudom otthon az autok atlag eletkora a 15 evhez kozelit) de sajat tapasztalat szerint jelenleg is van egy 400 ezret futott 1. kuplunggal es kettomeguvel, valamint egy ugyan ilyet adtam el mar 450 ezerrel azt is hozzatennem, hogy 120 ezret futott DSG-mnel csereltek mar kettomegut. Keletit nem veszek, a hidridinamikusak meg egy szinttel dragabb autokban vannak ugy hogy a kor gyorsan bezarul. Szabad kerdeznem hogy mit hajt?
Sokkal gyorsabban vált a DSG. Ezt nem is vitatja a szakma. Bár mostanában kezd az újdonság varázsa elillanni és egyre többen térnek vissza a hagyományos automatához. Gyártókról beszélek, nem autó tulajdonosokról. (Pl: Ford, aki csúnyán befürdött a Dupla kuplungos váltóval és visszatért a hagyományoshoz)
k0d4x ezek nem mind új szériák, legalábbis a 2rs biztos nem. Keresztmotoros autókban meg porshekban még lesz is. De m5 m8 ami jön ki M3 sima m nélküli szériák ugyanezekből elhagyják a dsg-t. Lesz még biztos de nagyon le fog csökkenni a számuk. Gondolj bele 5-6 éve minden sportmodellben az volt. Mar olyanoknak ami tényleg sportmodell.
Leon Nagy annyira nem uj szeriak hogy a ttrs mk3 fl nehany honapja jott ki, az rs3 szinten. S3,tts fl is par honapjajott ki. M2cs is dkg az is fel eves.
Ezért jó a Toyota/Lexus E-CVT váltója abban nincsen kuplung se szíj mint egy normál CVTben! Biztosabb mint ez az okádék DSG/S-Tronic! Inkább egy normis hidrodinamikus Tiptronic váltó mint ez a konstrukciós FOS!!!
Az a váltó használhatatlan kategória az én szememben. (E-CVT) csak bégetős váltónak/megoldásnak hívom. Volt alattam egy ideig. Azóta meg DSG van és köszöni jól van, én meg jól elvagyok vele. De ízlések és pofonok...
@@roli3454 240.000 Km után adtam el az A6-ost, multitronikkal, olyan mintha tegnap jött volna le a szallagról, 60.000 ként váltóólajcsere, 120 ezrenként + szűrő.
Jó sok hülyeség elhangzott itt. Ezzel a tudálékos Naftalin Ernő stílussal a laikusokat talán meg lehet etetni. Aki jobban ért hozzá az meg inkább csak legyint bár több hozzászólásban is kijavították a videónak szinte minden részletét. Most komolyan. Ezt így minek?
Profi, érhető magyarázat, nem ködös, hiedelmeken alapuló előadás. Szeretem az ilyeneket.
A mai sportautókban szokásos "menő" rajtprogram hogyanjáról én is szivesen hallgatnék egy kis okítást :)
T6 DSG 2016/8 hó újonnan lett vásárolva 280k van jelenleg benne és hibátlanul működik(személyszállítás,jármű szállitás mindezek mellett napi szinten van használva)
Ez is a szokásos színvonalas előadás a Tanár Úrtól. Köszönöm szépen. :)
Mellékesen én egy CVT váltós Honda Insight-ot használok ami természetesen szintén kúszik mint az automaták általában de egy emelkedőn feltolatásnál eléggé kell nyomni a gázt, tehát ennél az autónál tolatáskor nem nagyon érzékelem a kúszást.
Szia Miklós ! Világos, érthető és információkkal teli előadás volt . Köszönöm Neked a videót !
Kb 16 éve van hagyományos automatás kocsim, (használtan vettem ,Suzuki Liana 2001-es) 250E Km körül van benne, soha nem volt gondom a váltóval 160E Km enként kell cserélni a váltó olajat, ennyi az igénye.
Nagyon jók a tapasztalataim, jó vele autózni, szépen vált, rengeteget utánfutóztam, tolatgattam szűk helyekre, már több kuplung kimúlt volna ha, ha lenne hagyományos kuplung benne.Egyetlen hátránya, ha esetleg az aksi gyengélkedik, nem lehet betolni, csak bikázni.Ezért hordok is a csomagtartóban mindig egy zseb bikát vész esetére, de ez mobil töltésre is jó kiránduláskor.Nem vennék már másfajta váltós autót.Hagyományos váltót semmiképp, de tartok a DSG-től is.
A Liana alapból egy megölhetetlen autó, ezek szerint az automata váltója is :D
60 vagy 160 ezer km-ként kell olajat cserélni?
@@zenoattack2 A kocsi szervizkönyvében 160.000Km van írva. De ha valaki 60E nél cserléi abból nem lehet gond. Nagyon szívós váltók ezek. Sokat húzogattam vele 1.5 Tonnás trélert is és hibátlan továbbra is.
Megjegyzések az automata váltók energiatakarékosságához.
1) A statisztika szerintem abszurd, mert nagyban függ, milyen sofőrök a tesztalanyok.
2) A statisztika függ attól is, mekkora motor van egy autóban. Ha "túl-méretesebb", akkor jobb az automata, mert a motor szinte mindig töredék teljesítményen üzemel. Ha "alá-méretezettebb" akkor jobb a manuális, mert a sofőrnek folyamatosan előre kell gondolkodnia a váltókezelésen, és azt a gép nem tudja megtenni. (feltéve, hogy nem önvezető)
3) Minimális plusz költségen kötelező tartozék lehetne manuális váltóhoz egy javasló jelzés. A komputer jelezné mikor lenne gazdaságosabb egy fel- vagy visszaváltás.
A fogyasztási értékek laboreredmények. Egy sztenderdizált tesztben, ami arra való, hogy a 2 vagy többfajta autót illetőleg azokba szerelt motort-hajtásláncot össze lehessen objektívan hasonlítani. Ezek a fogyasztási értékek nem arra valók, hogy megmondják, hogy mennyit fog fogyasztani az autó a mindennapi életben. Sohasem volt arra való. Ezért nem is értettem soha a "hozzáértők" felháborodását (itt nem rólad beszélek), hogy a valós életben az autók nem produkálják a gyári adatokat. Nem is fogják, mert azok az adatok nem arról szólnak.
Kedves @@gforce9204 ! Épp a sztenderdizált emberi ügyetlenségen somolyogtam. Ugyanis az automata váltók váltási tulajdonságai reprodukálhatók. Azok fix algoritmusokkal dolgoznak. De élő emberek ? Márpedig erre mutattak összehasonlítást. Mert mint mechanika, a manuális egyszerűbb, kevesebb súrlódó alkatrésszel mint a dupla-kuplungos. Így a rosszabb eredményt, a feltételezett rosszabb ütemű váltás okozta.
Amúgy lehet egy irányérték korrekt. Az 1975-ös S100 Škodámra azt írták, hogy sík 5km úton 90km/h egyenletes sebességnél mért értéket növelték 10%-al, és ezt vetítették ki 100km-re. És egy valós országúti fogyasztást adtak normális vezetési stílushoz.
@@arpadszeiff Össze lehet hasonlítani a manuális váltósokkal is. Bővebben:
www.nrcan.gc.ca/sites/www.nrcan.gc.ca/files/oee/pdf/transportation/tools/fuelratings/2018 Fuel Consumption Guide.pdf
De számtalan írás van a tesztelés menetéről. Összehasonlításra alkalmas a típusok között, de nyilván azt nem fogja megmondani, hogy egy valós ember aki pl. életében nem vezetett manuális váltós kocsit, ha beleülne nem lenne e akár rosszabb az eredménye. :)
"A komputer jelezné mikor lenne gazdaságosabb egy fel- vagy visszaváltás." - nekem jelzi, peldaul meredek emelkedon 60-nal hogy mehet a negyes ugy hogy harmasban is kinlodik :D Az az erzesem, hogy nagyon erolteti a motort. Benzin motort nem engedne 2ezer fole soha. Annak a nyomatekbol vezetesnek hosszu tavon meg vannak a kovetkezmenyei meg ha mindig 2decivel jobb is a fogyasztas.
@@tamasbereczki305 Ez azért van, mert a kettős tömegű lendkerekek nem fogynak eléggé. :)
Viccet félretéve, katasztrofális, hogy az üzemanyagfogyasztás visszaszorításának oltárán akár az alkatrészek tartóssága is feláldozható. Amiket ugye nem környezetbarát előállítani. Mindegy a teszteken jól mutatnak az adatok. A szabályozást kitaláló politikusok el vannak altatva, miközben pontosan a szarnak adtak egy pofont az általad említett esetben. Közröhej, hogy a környezetvédelmi szempontokat mennyire szűklátókörűen kezelik azok, akik ezért lennének felelősek.
A kézi módot mikor érdemes használn? Esetleg parkolóházban vagy dugóban rögzíteni az 1-est, hogy ne váltogasson sokat feleslegesen 1 és 2 közt?
Köszönet a videóért. Érthető volt és sok hasznos információt lehetett megtudni.
Azért ez az előadás most nem volt annyira precíz, azzal kezdődik, hogy kiderül, hogy alig van hatásfokbeli különbség a váltók között, nemigen változik a fogyasztás. Aztán végig amellett érvelünk, hogy a hidrodinamikus kuplung tuladonképp mindeig keveri az olajat, akkor is amikor állunk, vagyis folyamatosan veszteséget termel. Hogyan tudna már azzal a hozzáadott folyamatos "mászási" veszteséggel ugyanannyira hatékony lenni ? Nem tud, a mászás jó is meg rossz is. A másik pedig, hogy a videó végére ott tartunk, hogy nyomatékváltós automatának csak előnyei vannak a DCT-vel szemben. Ami pedig nem igaz, egy több tárcsás olajos DCT sokkal jobb váltó mint a legtöbb nyomatékváltós automata. Sokkal, ezt én tapasztalatból mondom. Az egy más kérdés, hogy egy mezei Golf kategórába csak egy száraz nem túl csúcs DCT-t tesztenk, az olajos precíz DCT meg megy a drága sportkocsikba. A "rossz irányba" történő váltásnál azt hiszem van egy kis félreértés. Arról van szó, hogy a vezetési paraméterek alapján a komputer elővételezi, hogy merre kell majd váltani legközelebb fel vagy le és már előre beteszi a váltót abba a fokozatba. És annak mond ellent a mi parancsunk a kézi kormány-flipperekkel. Ilyenkor sincs semmi baj azonban, ez nem okoz az autónak semmilyen problémát, szó sincs arról, hogy beerőszakolná a komputer a váltást. Csak éppen nem fog váltani a parancsra 0.1 mp. alatt hanem csak 1 mp. alatt. Ennyi időre van szüksége, hogy átálljon a váltó a másik irányba való váltásra. Ez semmi kárt vagy megerőltetést nem okoz a szerkezetnek, csak hosszú ideig tart egy normál DCT váltáshoz képes. Azt pedig a komputer eleve kiszámolja, hogy a váltás egyébként lehetséges-e, nem okozna-e max ford. szám túllépést. Mert akkor egyszerűen csak tudomásul veszi a váltási szándékot és ha az lehetségessé válik egy másodpercen belül akkor vált, ha pedig nem, akkor figyelmen kívül hagyja a parancsot, mintha nem is lett volna.
új Mazda 6 bolygóműves automata váltós kocsival mentem 5-600 km-t és zseniális megoldás. bárcsak lenne pénzem sajátra :)
Van még egy, a DSG rovására írható dolog, amiről nem tett említést Miklós: kell hozzá a kéttömegű lendkerék, a hagyományoshoz pedig nem.
Az én W124 300D-ben gyári szétszedetlen automata váltó van én vettem az autót újonnan és most van benne 850.000Km mindig motor és váltóolajat 10.000Km-ként cseréltem hiába tudom hogy a váltó olaj 50.000 is elfut de kérdéses hogy meddig na szóval 10,000KM minden fontos olaj ledob új szűrő és még ami kell ! A váltója nem üt nem ránt nem csúszik a motorja is halk -20ban is első izzításra indul :D Meghálálja egy sima automata ha sűrűn cserélsz olajat :D
eszerint már kb. nyolcvanpárszor cseréltél váltóolajat, amiből legalább 60-szor felesleges volt. nem tudom mennyibe került, de 60 olajcsere egy automataváltóban valószínűleg meghaladja egy új darab árát. csak mondom.. de a szerelőd biztos örült neki, hogy ilyen ügyfelei is vannak. no offense, még sok boldog kilómétert a mergával :)
Nekem 190e-nél olyanokat rántott hogy majd leszakadt a nyakam..... pedig szakszervizes szamla volt az olajcserékről....
Nagyon szép éles a kép , valamint a hang is szuper lett 👍
DSG akkor is csúsztat, ha araszolás, vagy épp garázsba beállás közben alapjáraton "kúszik" az autó, de teljesen felengedett fékkel?
Mert amikor a féket felengedem, érezni, hogy csúsztat. De utána "felgyorsul" egy alacsony sebességre és azon araszol. (1-esben és 2-esben is tud egy minimális fix fordulaton gurulni). Ilyenkor is csúsztat, vagy csak az elindulás pillanatában, illetve ha lámpánál nem nyomom teljesen le a féket és próbál elindulni?
11.40-től mit nem szabad.... ezek a váltók “bolondbiztosak”. Nem lehet sem túl, sem aláváltani. Aki ilyet használ, nyugodtan próbálja meg pl 30- nál egyesbe tenni.... egyszerűen nem lehet.
Nekem Passat B7-ben van DQ250-es 6-os olajos DSG.
Arra lennék kíváncsi, mennyi kárt tesz az, hogy akár 1200-on járatja a motort a váltó, mert számomra túl hamar elvált. Városban 60-nál már 6-ba teszi.
Nagyon félek, hogy tönkreteszi a kettőstömegűt, de szerintem a motortartó bakoknak sem használ, én mintha már éreznék némi remegést, remélem csak a bak (mintha valahol láttam/olvastam volna, hogy hajlamosak ezekben az autókban a motortartó bakok korán halni).
Én már nagyon gondolkozom a váltási pontok átíratásán.
D-ben túl hamar felvált, S-ben túl későn. Amikor 5-ben kéne menni, egy normál 1500-2000 fordulaton, akkor D-ben 6-ban tartja 1200-1500 közt, S-ben meg 2000-3000 közt. És még ha benyomom is a gázt, elég sokáig be kell nyomni, hogy elváltson.
Igazából az S-et nem is használom, csak néha kanyar előtt teszem S-be, hogy legyen egy picit erősebb motorfék és szebben húzzon kifele.
Amennyiben nincs nagy terhelés (emelkedő/gyorsítás), akkor nem nagy hátrány az alacsony fordulatszám. Egyéb esetekben meg vissza kellene váltania.
Köszönjük a tanácsot. Tiszteletem
Jó Napot kívánok. Egy kérdésem lenne lehet, hogy volt már. Mikor a csúsztatásról beszélünk a DSG-nél az az AutoHold-ra is vonatkozik? Köszönöm a választ.
Kiváló videó Tanár Úr!
Jó volt érthető
volt.kószönjük.olajcsere periódusről is szólhatott volna pár szót...dsg 7 gangos szárazkuplungos...köszi!
Nem kell cserélni a 7-esben, nem tolja ki az élettartamát mert ugye száraz, ellenben az olajban futó 6-ossal! Ami olaj van benne (kevés) azt majd a kuplungozáskor cserélik.
@@tompizoli szia! Köszi!
Nekem 2015-ös Golf 7 alltrack-om van 6-os DSG-vel és 60 ezernél volt nemrég olaj csere és ez a lelke, az időszerűen cserélt olaj. 7 gangos DSG-nél nem tudom mi a szisztematika 🤷🏻♂️
Mr. Pintér! A 7-es szárazkuplungos DSG-ről van szó. A 6-osod olajban fut, ott valóban lényeges az olajcsere, mert olajban fut a kuplung. Itt nem lényeges az olajcsere, mert nincs olaj! Csak ott és annyi mint egy hagyományos kéziváltóban.
De a váltót mi keni szerintetek?? Ugyanugy kell /erdemes cserelni az olajat benne
köszönjük a videót, érthető volt :)
Köszönöm a kiváló infókat!
Szivesen meghalgatnek egy videot a secvencialis sport valtokrol. De ez is Nagyon jo volt...
Ami még számomra feltűnő:
Ha kezd a lámpához felgyűlni a sor, és szép óvatosan fékezgetek, a fék felengedése után húzni akar a motor, kúsztatni, mintha indulni akarnék.
Ha nagyobbat fékezek, inkább rövidebb ideig, akkor viszont a fék felengedése után úgymond "üresben" hagyja.
Jobb lenne, ha fékezés után csak akkor akarna hajtani, ha nyomom a gázt.
Illetve amikor állok a lámpánál és ha pillanatnyi fogyasztáson vagyok, akkor D-ben 1-2 decivel többet mutat (l/órát ír álló helyzetben), mint N-ben.
Nem gondolnám, hogy csúsztat, inkább fenntartja a hidraulikanyomást, hogy készen álljon az indulásra.
Az automata valto rokkantkocsiba, hibridbe, elektromosba valo. (Bar akar egy 6os valto moge is lehetne tenni vellanymotort,csak akkor akkora nyomateka lenne 1-4 kozott,hogy felszaggatna az aszfaltot😅)
Egy kompjuter se fogja ugy elore megsaccolni a szitut,mint egy ember egy kezi botvaltoval a kezeben. (Stau,hulyen beallitott lampak,stb.)
A masik hatranya az automatanak a fogyasztas,foleg varosban.(palyan nem gaz)
Udv,
Nem reg vettem egy 2012-s 2.0 diesel focust, 205e km-el, amelyben a ford "hiresen rossz" DCT valtoja van (Powershift). Sajnos keson vettem eszre, hogy mennyi rosszatt irnak rola az interneten, viszont eddig (4 hete hasznalom) en semmit gondot nem tapasztaltam. Ezek is kepesek elmenni 250-300e km-et javitas nelkul? Letezik, hogy ennyit szamitana a vezetesi stilus ? Nagyon remelem, hogy nem kell benne par het vagy akar honap mulva valtot javitattni. Elso noi tolajtol vettem Nemetorszagban, 15 ezrenkent volt szervizben, szoval nagyon szep allapotban van.
hahahaha...elméletben igaz de a valóságban nagyon más...nincs már több hely a műhelyben...lehet pont ilyen "hasznos" videók miatt...gratulálok
Nekem a K-701-ben hidraulikus sorkuplungos sebváltó volt, annak oszt teljesen mindegy volt....😊
ugye milyenek,fröcsögnek a dsg-el,az Iván meg már vagy 50 éve minden fokozatnak adott egy kuplungot 🙂
Nagyon tetszett és szakmailag is korrekt volt.
Köszönjük szépen!
7 sebességes DSG-nél ami szárazon fut abban az olaj milyen szerepet tölt be?
Köszönjük a feltöltést! Annyit tennék hozzá, hogy 30 éve vagyok a szakmában és a jelenlegi márkámnál - ahol most dolgozom - rengeteg DCT váltóval felszerelt járművet szervizelünk. A tapasztalatom szerint a 240000 km-es csereperiódus, ami a videóban szerepel, gyakorlatilag álom kategória, a valóság az- hogy vagy a technológia kiforratlansága miatt, vagy a nem megfelelő használat miatt, a végeredmény tekintetében teljesen mindegy, már 60-80-100-120000 km-nél (a 120000km már kisebb csoda...), cserélni kell elinduláskor rángatás, vagy egyéb rendellenesség miatt. Ha a jármű még garanciális, akkora a kedves ügyfélnek szerencséje van (persze a szervizkönyv legyen végigpecsételve márkaszerviz által és csúszás nélkül), ha nem, akkor a kedves ügyfélnek nagyságrendileg lendkerékkel együtt legyen 1 millió Ft a pénztárcájában... Ja most jut eszembe a magyar rögvalóság, hogy az unokatestvér sógorának a szomszédjának az élettársának a főnökének a facebook cimborájának van 50% kedvezménye a Bárdi autónál, aki az ilyen szánalmas, alattomos, piszkos, gerinctelen üzleti politikával kívánja legyőzni a konkurens alkatrész kereskedő cégeket. Nem akarok rosszindulatú lenni, de azok az olcsójános autótulajdonosok, akik most elkezdik majd fikázni a véleményemet, inkább vegyenek autót normál manuális váltóval, néha ki kell nyomni a kuplungot, de a javítása munkadíjjal együtt megvan 120000 Ft-ból , nem kell hozzá 1 milla. Elnézést, ha valakit megbántottam az őszinteségemmel, de akinek nem inge, az ne vegye magára, illetve akinek csak idősebb használt autóra van pénze, az minél egyszerűbbet vegyen, hogy karácsonykor ne egy cetli fogadja a gyereket a fa alatt ezzel a felirattal: az ajándék ára sajnos elúszott apa autójának a dupla kuplungjára...
Ehez annyit hogy 120 ezerből sajnos egy mai manuális váltót nem rakod rendbe ha lefőtt a kávé! Inkább legyen az 200-500 ezer között! (kettőstömegű, kuplung, csapágy, munkadíj stb.) igaz ezek leginkább diesel autoknál fordulnak elő, de van benzinesbe is igaz az ritka.! De ha minden áron automata akkor csak sima hidrodinamikus automata esetleg a Hybrid E-CVT (Toyota, Lexus) váltó ami jó 👍🏼! Nekem van egy Skoda Superbem amit csak is kizárólag manuál váltósat kerestem mert a DSG addig jó amíg ahogy írtad szól rá a gyári gari! Onnanstól hogy OFF a gari egy szopó roller lehet no meg legyen pénz lóvéra vagy is javításra!
Én meg pont azon gondolkodtam milyen jo lenne egyszer egy dsg vàltos auto. Mindig manuàlis volt viszont azt is számitásba kell venni hogy ma már 5-6 éves autoknàl szinte csak ilyen van. Nagyon öreg autot már nem akarnék venni mert ott meg pont ki jön rajta mindenféle nyavaja màr. 0km re meg nincs keret.....
realist thinker Valahogy fel tudnám venni önnel a kapcsolatot?
Most vettem 10 eves Ford Focust 205e km-el, amiben a hiresen rossz Powershift van. Az osszes szerviz szamlaja megvan, elso noi tulaj, 15k-kent volt szervizbe es a valtohoz meg nem nyultak (meg olaj cseret se csinaltak szerintem). Gyonyoruen valt, megy stb (4 hete vezetem), majd most viszem valamikor valto olaj cserere.
Örvendetes hogy a jelenlegi autógyártók mennyire le tudják egyszerűsíteni a sebességváltókat! Könnyen karbantarthatóak,olcsók,tartósak,csak szerintem 10-20 sebességesnek kellene lenniük 6 kuplungtárcsával,ez kellene a mai igényekhez.
A Hyundai Ioniq duplakuplungosánál szuper megoldás hogy a kúszást a villanymotorral oldják meg, nincs kuplungcsúszás. Álló helyből is mindig villannyal rajtol a benzines csak később csatlakozik. Kiváncsi vagyok mennyit fog így bírni a kupplung, mindenesetre bizakodó vagyok.
hm jól hangzik
Azárt azt ne reméld, hogy egy negyed akkora igénybevételre ugyanakkora teljesytményre méretezet kuplungot építettek az autódba mint normál esetben. Természetesen sporóltak a tömege miatt az átmérőn a nyomólapon a rugokon a csillapításon ...stb.
@ 265 Nm-t kell átvinnie. Gondolom arra van méretezve.
Fos hyundait nem veszünk ott kezdődik!!!
@@belabela9018 a fos Hyundaiba belecsavartam 4 év alatt 96000 km-t, 0 hibával. Kíváncsi vagyok mit tartasz te jónak ha ez a szar.
Akkor ezek szerint az olajos hydro váltó a leg strapa bírób 🤔 a dupla kuplungos száraz kevésbé ☹️ oszt ott van még a nedves olajos változata is 🤔
Száraz duplakuplungos az egyik legszarabb megbízhatósága alapján
@@danex070 tapasztaltad ? De miért ?
@@lacike767 volt egy mechatronika halál garancia után 2 hónappal 170e km-nel, de vegyük ezt véletlen hibának.
Amúgy meg azért, mert sokkal jobban fáj neki ha kusztatják, illetve 250e körül tudtommal a kuplung lehull róluk ami nem a legolcsóbb cserélni, programozasa miatt gyakran nagyon alacsony fordulatra dobja a motort ami meg a kettős tömegűt öli meg.
@@danex070 és mien kocsiról van it szó ? Kösz.
@@lacike767 2011 1.6crtdi Jetta
Én CSAK sima automatát akarok (volt is pár w124 300td, 760 Volvo) a kúszás az szuper jó. Nem is tudtam, H a dsg nem úgy tudja 🤔
DSG is kúszik. Alapjáraton megy az autó.
Igy van
Dsg is kuszik
László és Levente!
Az "úgy" szócskát is sikerült elolvasni?
Kornél nem azt írta, hogy a DSG 'nem tudja' kúsztatni, hanem, hogy: "nem úgy tudja".
Azaz más technikával kúszik.
Hidraulikus kúszás: nem jár kopással.
DSG kúszás: kopással jár.
@@MegCC1 "DSG is kúszik." - az újabbakon ki lehet kapcsolni. Kúszik, ha akarod, nem kúszik, ha nem akarod.
Én már olyan gépkocsit szeretnék, amiben egyáltalán semmilyen sebességváltó nincs.
Villanyautó? A Toyota HSD sem rossz, de ha szigorúan nézzük az váltó, bár nem a hagyományos értelemben.
koenigsegg
És mi van a start-stoppos dupla kuplungosoknál, ahol ugye dugóban araszolva nem érdemes tövig nyomni a féket, mert akkor leáll. Ha nem is csúszási határon, de fentebb kell tartani a féket, hogy le se álljon de el se induljon. Ez a rosszabb, vagy ha 10 másodpercrnként leáll-elindul?
Szerintem,azt ha D ben hagyod, nem all le. Kulonben az inditaskor esetleg megugro fordulatszam miatt megugrana,vagy lefulladna az auto.
egy 2009-es( GH ) Mazda 6-ban milyen automataváltó van? Köszi.
Hagyományos (FS5A-EL/AWTF-80 SC)
@@firstwhitehawk köszönöm.
Üdv.Akkor a dupla kuplungos autóval ne “kússzak” pl. garázsba való bealas stb,parkolás ???
Köszönöm
Ezt kérdezem én is. Nemsokára egy ilyen váltóval szerelt autót fogok vezetni, de még senki nem mondta el hogy hogyan kell ezzel egy igen lassú mozgást (pl. járda mellé parkolás) megcsinálni. akárhol teszem fel a kérdést, mindenhol válasz nélkül marad.
Azt hiszem én már rájöttem,hogy nem kell félnem mert az x6-os automata,de nem vok 100%ig biztos benne.
@@quasimodo9472 A muszaj nagy ur
Azt hittem, az normalis hasznalat, ha elozes kozben padlogaznal visszhuzza az ember egy fokozttal, ha nem elegedett a gyorsulassal.
De az a normális használat. A duplakuplungosnál is visszalehet csak ne padlógázznál.
Előzés megkezdése előtt told vissza a kisebb fokozatba, mint egy kézinél. Én legalábbis nem szeretek előzés közben váltogatni, előre beváltom, aztán gyí.
Lepadlozod visszavált ahova kell
Köszönöm a videót. Nagyon sok, hasznos infót kaptam. Az lenne a kérdésem, h a DSG mennyire bírja az utánfutózást/lakókocsizást? Köszi!
Joó volt, de ha nem tudtam volna a témát, akkor igen durva anyag. Szerintem ahogy a végén is lett mondva. Hasznos volt, de nem kicsit volt bonyolult. Jelzem, én elég vágom a sztorit és így is figyelni kellett néhány résznél.
Köszi az észrevételt, egy idő után elkerülhetetlen ez, ezért linkeltuk be a korábbi videókat. Talán egy nagy egyszerűsített táblázatos videó kellene, majd dolgozunk a koncepcion
De ha veszi az ember a fáradtságot és picit kutat utána akkor-ha tud logikusan gondolkozni🙂-már sok mindent megért belőle.
De igen azért nekem is kellet helyenként figyelni😅.
Az a jó hogy példákkal él a Tanár Úr , sokat segít a megértésben🙂
én rohadtul nem értek hozzá, de nem volt olyan rész ami nem lett volna érthető 🙂
Ha előzni akarok de nincs meg a kellő fordulat abban a fokozatban amelyik ki van választva akkor hogyan előzzek ha nem szabad gázoláskor visszaváltani ? Vegyem le a lábam a gázról mint egy kézi váltós autóba ? Csak azért kérdem mert amikor teljesen automata módba van kapcsolva és hirtelen rálépek a gázra akkor visszavált magától. (Audi A3 8P 2.0TDI 6 sebességes S Tronic váltó)
ebben hulyeseget mondott
hülyeséget beszélt, váltáskor az ecu elveszi a gázt elektronikusan arra a pillanatra, hiába nyomod padlón
Nagyo jó volt .Még ijet
6 sebességes olajos DSG-m van, 315.000, semmi baja.
Szerencsés vagy ! Én mindig a taxisoktól kérdezek és nagyon nem ajánlják a duplakuplungos autókat ráadàsul ott van benne az a fránya kettős tömegű lendkerék .ami a hagyományos automatán nincsen.
ugyanez 350 nél járok :)
Kolléga 385e km-ig használta Octavia 2 FL-ben gond nélkül, eléggé bináris pedálkezeléssel.
O3-ban nekem 270 e-ig, másik kollégának 310e-ig szintén nem volt gond vele, és mi szeretünk padlózva gyorsulgatni, én azt csodálom, hogy nem ment tönkre a gázpedál alatt a pánik gyorsító kapcsoló. :D
Hozzáteszem, hogy az említett 3 autó többségében autópályán ment.
Mindegyik 150 lovas 2.0 CR-TDI + a jól bevált DQ-250 6 sebességes olajos DSG.
60 ezrenként megkapták a váltók az olajcserét, ahogy kell.
Apropó, O3-nál futtattam kuplung kalibrálást VCDS-el, mert 150-200 e km körül azért már kezdett kicsit rondábban váltani. Utána jobb lett, mint amikor kigurultam vele a szalonból.
Ez jó hír, én 160e-nél tartok az enyémmel. Minden 60eKm-nél olajcsere, eddig minden OK.
@@tamasvarga67 nekem 2013-as VW CC 109800km-nél váltóscserés lett, DQ250 (olajos6-os) szervíz 56E km-nél elvégezve, kocsi kímélve volt.... :(
Lehet butaságot írok, nem vagyok mérnök. Nekem 7 sebességges dsgm van, és szerintem itt van némi félreértés kúszás témában. Ha leveszem a lábam a fékről egyesben akkor az autó kb 4-5-tel kezd el menni, de ez nem folyamatos csúsztatást jelent, hanem azt mint sima váltónál alapjáraton felengedett kuplunggal.Amikor ténylegesen csúsztat az az elindulás pillanata, a folyamatos lassú haladásnál szerintem mar nem. Tehat szerintem pl dugóban csak fékkel haladva nem kap nagyobb terhelést mint egy hagyományos váltó.
Auto holdot hasznalsz?
@@a.c.6937 nem igazán, a büdös nagy Alföldön vagyok
Jó a videó, a működési elveket profin ismerteti.... de nem olyan régen még manuálisat használtunk a legtöbben. A kuplungot akkor is és most a dsg-nél is csak addig csúsztatjuk, amíg megmozdítjuk az autót. Normál esetben kb 2 másodperc, utána lleszállsz róla, araszolásnál/kúszásnál a dsg nem csúszik, teljesen bekapcsolt állapotban van.
Ezt hogy kell érteni? Elindulásnál egy pici gázfröccs hogy kapcsoljon a váltó, utána le is vehetem a gázról a lábam mert már sebességben marad és gurul? (pl. dugóban)
@@quasimodo9472 Igazából nem kell neki gázfröccs sem, mert a kúszást csinálja, csupán ahogy megindította a bódét, gyorsan összezár és így a folyamatos haladás teljesen zárt kuplungal megy. Nem is szereti a dugóban való araszolást emiatt, ezért jobb ilyen esetben a hagyományos automata, mivel araszoláskor a fékre lépésnél old a kuplung és elkezdi csúsztatni azt, mint ahogy manuálisnál is csinálnád, ha az egyes fokozat alapjáratánál alacsonyabb sebességet akarsz.
@@mjoey8634 Az a szerencsém, hogy nálam van autohold funkció, ami nem hagyja kúszni. Dugóban elindulás előtt kicsit nagyobb helyet hagyok hogy kis gázadással tudjak odébb gurulni, ne csak kússzon.
Mi a velemény a volvoba rakott powershift valtorol?
Egy barátom temetésen égette szét a kuplungját. Nagypapáját temették, nagymamát vitte a halottas autó után, lassú lépésben, és a kuplungját is gyászolhatta. Ezek szerint, egy hidrodinamikus ezt gond nélkül bírná, a dupla-kuplungos szintén tönkremenne.
Apropó: Régen a Škoda halottaskocsikban milyen váltó lehetett? Gond nélkül araszoltak.
Ja, akkor feltételezem, hogy a városi araszolás sem a DSG barátja. Pedig pont ekkor kényelmes az automata.
@@ferencpal7994 Persze majd a városi araszolásban, megvárom amíg elmegy 30 m-t es nagy gazzal beerem. Kisse abszurdnak hangzik.
Kedves @@ferencpal7994 ! Nem tudom így van-e, de egy nagyon rövid első fokozattal a problémát áthidalhatónak látom. Vagy egy "nulladik" fokozattal, amit határozott induláskor nem is használ.
@@ferencpal7994 Én egy 6-os DSG-t használok 2 liter dízellel párosítva. Az az észrevételem, hogy araszolás közben szinte azonnal 2-est vált, de utána nem csúsztatja szerintem, szimplán 1000-es fordulaton hajtja az autót. Ezt abból is gondolom hogy gázadásra azonnal reagál és nem hallani, érezni csúsztatást.
Azonban ami idegesítő, hogy mondjuk egy T kereszteződéshez érve szinte állóra fékezve az autót sem hajlandó 1-be váltani, inkább csúsztatja 2-ben és onnan lehet kigyorsítani. Na ott valóban csúsztat. További érdekesség, hogy D módban sportosabb vagy normál vezetés mellett sem váltogat vissza lassítás közben, csak már amikor muszáj. S módban visszavált és rángatásmentesen. Viszont ha + - manuál módba rakom, akkor ha én visszaváltok lassítás közben, akkor ránt egyet finoman. Még egy apró zavaró pont, hogy ha körforgalomhoz érkezek és olyan tempóban veszem be, hogy pont 2-es és 3-as között gondolkozik, akkor ha 2-es mellett dönt csúsztatja a kuplungot, majd egyszer csak ráengedi és szintén ránt egyet. Mint amikor manuális váltónál kicsit gyorsabban engeded fel pedált a kelleténél.
Mindezektől - amikkel amúgy együtt lehet élni szerintem bőven - eltekintve lényegesen gyorsabb a különböző forgalmi helyzetekben, mint egy manuális társa. Ezt is meg kell tanulni kezelni, alkalmazni, szokásaihoz hozzászokni és akkor kellemes társa az embernek. Mondom ezt úgy hogy néhány éve erősen automata ellenes voltam!
A megértéshez érdemes a bolygóműves, hidraulikus nyomatékváltós automáról szóló videót megnézni
th-cam.com/video/WdCqnrupMsQ/w-d-xo.html
üdv! lenne egy kérdésem ill, véleményekre lennék kiváncsi: adott egy Kia Ceed 1.6 crdi (2018) DSG au.valtoval. Magyar flottás autó, szerviztörténete alapján még nem volt váltóolaj csere, közel a 200ezer Kmhez.. pár napja vettük meg, kb 300 km után lajikus szemmel szerintem jól működik. Lehet hülye kérdés, de azonnal cseréltessem le az olajat (már ha akad olyan szereplő aki vállalja) vagy inkább ne nyúljanak hozzá?
Ha száraz kuplungot,akkor nem kell olajat cserélni.Ellenkező esetben 60 ezrenként ajánlott.
Eltelt 2-3 év. De Ön nem öregszik!
Csak az autók.. A technika meg fejlődött..
F31ben is duplakuplung van ha joltudom?
Üdv! Nálunk most került a családba egy Powershift váltóval szerelt Ford. Ez elvileg olajban futó kuplungos. Piros lámpánál ki kell venni "N"-be vagy nyomott fékkel maradhat "D"-ben? Az sem mindegy, hogy milyen erővel nyomom a féket? Ha már áll az autó akkor elvileg szétkapcsolt a kuplung fékpedál nyomóerőtől függetlenül nem? Ha vízszintes úton felengedem a féket, az autó elindul, ilyenkor is csúszik a kuplung? Én azt hittem ilyenkor zárva van.
Attól szabadulnék... Olvass utána a tömeges pereknek, melyek a Powershift váltót illetik. Tán nem véletlen tették le Fordék és álltak vissza a hagyományosra. Sajnos a kérdésedre nem tudom a jó választ...
Mielott eladod,rakosgasd uresbe lampanal.
az automata és a dupla kuplungos között kivülről látszik valamilyen különbség? Például a betük ugyanúgy vannak? Vann ak újabban amelyiken leghátul van egy L fokozat Azt mikor javasolt használni?
Az L azt jelenti, hogy csak az alacsony fokozatokat használhatja a rendszer. Pl nehezet húzol emelkedőn, és nem akarod, hogy (mondjuk) hármasnál feljebb váltson, mert tudod, hogy ott már nagyon alacsony lesz a fordulat, és a nyomaték.
Kérdés: Audi Q5, automataváltó, duplakuplungos. Lámpánál érdemes egyáltalán N-be tenni,? (mondjuk én sosem teszem ezt, mindig D-ben hagyom), de hallottam kontrát is. Egyáltalán valamikor kell N-be tenni? Köszönöm
Magától N-be teszi, gondoltak erre a mérnökök :)
Akkor kell N-be tenni egy automata váltót, ha műszaki, vagy egyéb hiba miatt, vontatni kell a járművet. (esetleg, arrébb tolni pl. az út közepéről az út szélére.)
Úgy tudom, az USA-ban vizsgánál bukó, ha valaki piros lámpánál N-be teszi.
@@leventegiranamo és akkor miért csökken a pillanatnyi fogyasztás ha kirakom N-be?
@@PokoTomy nem csak az csökken, hanem a motor rezonanciáján, hangján is hallani hogy valami változik ha N-be kerül, én egy 6 sebességes DSG-t használok 2 literes dízelben, ha hosszú várhatóan a piros lámpa, akkor N-be teszem mindig, nekem D-ben hagyva és féket erősen nyomva (tehát nem csúsztatva) olyan érzésem van mint amikor manuálisban kinyomott kuplunggal 1-ben állnék a pirosnál
8:11 nem okoz gondot kivenni N-be lámpánál, én mindig így csinálom
Én is! Pihentetem, tehermentesítem a váltót!
Plusz megállásnál kirakom N-be behúzom a kézit, aztán P-be rakom
@@janoseredelyi7768 aki egy picit is érzékeny az élet fizikai oldalára, érzi, hogy amikor Józsinak vörösödik a feje, és bámulja Sanyit, akkor neki akar ugrani, meg akarja verni, ha fogod vissza, akkor az neked energia, súrlódás, de ha lenyugtatod, vagy Sanyit elküldöd egy sörért, akkor akkor azzal Neutral pozícióba helyezted :-)
kézifék :D
@@admdhc5583 képzeld el, hogy tekered a bringát, és közben fékezel
@@endlosz egy helyben levitálok
Valahogy nekem egyszerűen idegesítően alacsony fordulaton jàratják a motort. (Normál haladásnál-városbannpláne) Ami ha jól tudom annyira semminek nem jó a motorban. Nekem Dieselem van. Csak teljesen hideg motornál engedjen 1600 alá. Picit. Amúgy mindig 1800-2000 fordulaton hasznàlom. Kit èrdekel, hogy most 3 decivel többet eszik. Vagy 5el. Így is 5.3 vegyes. Mind1. Csak nekem vannak ilyen gondolataim, vagy mindenki szarik rà, hogy mi jó egy motornak ès mi nem? Persze ha veszel egy új autót, amit kb 4 èves korában majd megint újra cserèlsz, akkor gondoltam mind1, nem? Ááááh mind1😂
Végre. :D
Ezek szerint amikor a dsg-t berakom D-be és a féket felengedem a kocsi nem is indul el egyátalán???
Hogyne indulna már!
Azt nem ertem, hogy pl a porschekba, a bugattikba, lambokba akkor miert a pdk/dsg valtokat szerelik?
Raadasul a sportos dsg valtos autoknal meg kifejezett rajtprogram is van. Akkor az miert van benne? Direkt szet akarjak cseszetni velunk az autokat?!
Lastname Firstname nem azok úgy vannak méretezve
Mert felfelé gyorsabban kapcsol, ez versenypályán/gyorsuláskor előnyös. Nem a városi üzemre (állandó fel-le kapcsolgatás, dugóban araszolás) találták ki ezt a váltót.
Nem a vezetéstechnikáját, a működési elvét kellene ismertetni, a rajz vázlatossága a működési elvét nem mutatja,a szabadonfutók , a szinkronkapcsolók,nem értelmezhetők benne.Nem fog működni, a rajzi szimbólumok, jelképek kitaláltak!
Tudná valaki kategorizalni melyik márkájú autóban melyikek vannak? Külön cvt hagyomanyos duplakuplungos.?
vw, skoda dsg
A kézi váltós sem gurul vissza. Az újakba, azokba is raknak visszagurulás gátló rendszert.
sima hidrodinamikus vagy tiptronic váltóról beszélünk automata alatt? csak azért kérdezem, mert nagyon nm mindegy és a kettő tök más..
A sima hidrodinamikus ugyanaz, mint a tiptronic.
@@firstwhitehawk ja vagy nem, vagyis igen a tiptronic is hidrodinamikus, de klasszikus értelemben vett hidrodin. váltóba te nem avatkozhatsz bele és ilyennel még a 2000es évek közepe táján is találkoztam, lásd ford fiestát lehetett hagyományos hidrodinamikussal vásárolni... így utólag én is megdöbbenek, hogy pár éve hol tartottunk és most hol tartunk.
(minden esetre nem sok vizet zavar, mert ameddig lesz hagyományos manuális váltó addig boldog leszek:)
@@gaborvisnyei8528 Klasszik hidrodinamikus (3-4 sebességes) váltóba is be lehet avatkozni, de csak visszakapcsolásnál. Elég csak lehúzni a kart D-ből mondjuk 3-ba, 2-be, vagy 1-be, ekkor azonnal visszavált (és ha otthagyod a kart, akkor csak addig a fokozatig vált fel max). A felkapcsolásba viszont valóban nem lehet belenyúlni. Az előző kommentemet úgy értettem, hogy ugyanolyan elven működik mindkét váltó - annyi, hogy a tiptronic kapcsolásába (le-fel) bármikor bele lehet nyúlni kézzel.
@@firstwhitehawk na ugye. Mondjuk én még olyan aut. hidrodin. váltósat is láttam, hogy csak 2 sebesség volt benne. vezetni már nem vezettem aut. autót, de úgy tudtam, hogy ott is lehet felfelé is váltani. no de okosabb lettem mostmár én is. Nem tudom, nekem fura egyébként, hogy nincs benne kuplung...
a hidrodinamikus azért hidrodinamikus kedves Gábor, mert az olaj áramlás dinamikáját használja fel, hogy haladjon. 😊Független attól, hogy melyik gyártó milyen fantázianevet aggatott rá. A Tiptronic, vagy a BMWnél a Steptronic csak annyi, hogy te tudod vezérelni a kis kezeddel a szelepeket. 😊 Üdv.
Akkor DSG váltóval nem lehet lassan menni?
Vagy mi a picsa, már bocsánat.
Nevetséges. Nekem Suzuki-k (WagonR meg SX4) volt automatával de iszonyú jó és megbízható cuccok voltak.
Beszarás, az automata egyik óriási előnye az, hogy lehet araszolni.
Akkor ezek szerint a DSG ettől tönkremegy?
Úgy tudom régebben nem lehetett, ugrált az autó, mert nem tudta, hogy sebességbe, vagy üresbe kellene rakni.
De most már ez elmúlt, ahogy Miklós úr is mondja, a dsg is csúsztat, mintha egy kézin csúsztatnád a kuplunggal.
Dehogynem.Simán kúszik, csak állóra fékezve aktiválódik a rögzítőfék (Auto Hold).
Lehet, csak ha "kúszik" akkor itt ugye a kuplung csúszik, mint egy sima kézi váltósnál, ami hosszú távon nem jó, mert elkopik hamarabb...ennyi a lényeg.
@@GergelyPal. Akkor hogy lehet elkerülni a kúszást miközben az ember a dugóban araszol?
sehogy, de ez ilyen, gondolom nem 2 perc alatt kopik el....
Az automata váltó nagy hátrányát lehet megfigyelni az USA-beli balesetes videókban, mikor ütköznek az autók, a sofőrnek a lába leesik a pedálokról, vagy nem volt bekötve és éppen az anyósülésről tápászkodik fel, a baleset után nem áll meg az autó, hanem "kúszik" tovább és még valaminek nekimegy vagy a gyalogosok közé gurul. Borzalom szerintem.
Amerikában jártak mesélték, hogy kint a manuális váltó kezelését kiemelkedő "Skill"-nek , tehát képességnek veszik. :-)
Ebből látszik, ahogyan a gépek egyre többet segítenek a mindennapokban, annál jobban elbutulunk.
Egy életpélda:
Egy utazás során nem GPS-szel vezettünk, hanem előkaptuk a térképet, a sofőr kérte, hogy nézzük meg merre vagyunk. Mindenki csak forgatta és nézegette, hogy "ez meg mi" hogyan "kell ebből kijönni".
2001-es Zaffirám van automata, de előtte '98-as B Vectrám volt szintén automata. Halad a kor és már mindent elektronika vezérel. Így mindkét autóban benne van/volt, hogy, ha például lámpánál az ember nyomja a féket, akkor a váltó üresbe teszi magát Olyan amcsi videókat én is láttam, amiben még elgurul az autó. Erre tehettek volna bele egy kis szoftver módosítást, hogy mondjuk ütközésnél, ha nyílnak a légzsákok, akkor a váltó is kapcsoljon üres fokozatba. Esetleg a motort is leállíthatná, mert nem tudok elképzelni olyan baleseti vészhelyzetet, ahol a légzsák kinyílós csattanás után még mennie kell a motornak/váltónak. Talán utána igen, de akkor meg újra be lehet indítani.
@@egykilenckilenchet Nagyon jól mondod! A hobbim miatt ezzel a "merre van észak" problémával sok embernél találkozok. A térkép használat és a tájolás egy alap képesség. Feltalálták már a készételt is ,de azért az az ember profibb aki főzni is tud.
@@adambalint3935 holnap 4re le kéne teriteni egy 3.5tsre valo árut az V. kerben, 20-30 cim csak, térképet nem használhatsz
Holnap fogom atvenni a vw passat cc 6 sebességes dsg- váltós autómat.
Jó tanácsokat szeretnék kérni . Elindulas megallas parkolasnal stb. Legyetek szivesek segiteni , nehogy össze b@sszam . Köszönöm szépen .
Passat cc 3 eve? Akkor mar miert nem Arteont?
6 os olajos dsg-m van. A váltó olyat csinál hogy 3 bol 2 be visszaváltásnál kattan egyet, lehúzott ablaknál lehet hallani. Valaki tapasztalt ilyet?
Igen de mostanában vásároltam az autót. Utána neked lett hiba?
hiába okosabb, gyorsabb, gazdaságosabb az automata váltó. azért a váltás élménye KELL a vezetéshez.....
amikor indulás után áthúzod kettesbe, na akkor feljeted el , hogy mi az automata.....
Nekem 2006-os golf nem dsg.
Ha nyomom a féket akkor nem lehet a motort felpörgetni.
Kicsit megemeli az alapjáratot es annyi....
Sőt még elvileg üresben vagy N ben vagy P ben sem lehet talán csak 1800 ig pörgetni és ott leszabájozza.
@@nemethzoltan9098 2017-es DSG-s Golfban N-ben 2500-ig megy a fordulat és ott tartja, nem megy feljebb.
@@gyozohorvath5184 Igen simán lehetséges. Az elmúlt pár hónapban volt szerencsém nézegetni ezt pár autónál. Változó meddig enged az elektronika pörögni de szinte mindíg még fél gáz előtt letilt.
Az m4 -em ben dupla kuplungos van és még semmi problémám nem volt vele.
Még!!! Majad ha üt meg rángat akkor kezdjél gyűjteni! Mennyi km van benne?
@@zoleezolee5419 nem lesz meg neki addig hogy baja legyen
Reszelitek itt a fingot….vált és kész.
Ennek se volt még soha automata váltós autója, de amiket mond abból az jön le, hogy nem is vezette soha.
Amit hiányoltam az elmondottakból hogy az is nagyon rossz ha D fokozatból egybõl R fokozatba rántjuk a váltókart kihagyva az N fokozatot. Sokan így használják és ezért jóval idõ elött tönkre is megy a váltó. A másik hogy csak is gyári típus specifikus olajat kell beletenni mert azzal a kenõanyaggal garantált a zavartalan mūködêse és természetesen a szūrõket is cserélni kell. Nem szabad a zugmühelyekre hallgatni hogy ó ez is meg az is jó lesz mert nem lesz jó. Példaként tudom felhozni a ZF váltókat amibe csak ZF lifeguard folyadék megy azon belül is külön van az 5,6 vagy több sebességes váltókhoz.
Miben jobb akkor, mint a hidraulikus automata?
Abban, hogy normálisabban , intelligensebben vált, és nem telik el fél óra két váltás között
Olcsóbb gyártani (a bolygómű drága), kisebb helyen elfér (Pl. egy keresztmotoros Golfban kisebb a hely a váltónak, mint egy hosszmotoros BMW-ben.), ennyi.
@@hothyppo hahaha életben nem vált gyorsabban csak szarabbul.
@@henriettbanfalvi7255 hahaha akkor próbálj ki még párat ;)
A kezi😜
Nem kérdőjelezem meg a tudását, de nem birom halllgatni....
8:45 pfff igy működik a bmw-ben a gyári launch program.
Sziasztok.Bmw e60 (2004)525d-be milyen váltó van?Köszi
A BMWkben csak hidrodinamikus váltó van, tehát hagyományos automata váltó, leszámítva egy két sport modellt.
Semmi penzert nem vennek kuplungos automata autot. 25 eves ami kocsim van, hydrodinamikus valtoval. gond nincs vele, nem kenyes es a vilagbol kimegy (termeszetesen megfeleö szervizelessel) !!!
Ha jol tudom hagyomanyos automata valtos autot nem szabad vontatni. Mi a helyzet a duplakuplungossal?
Azt sem szabad.
Szóval dióhéjban , fogyasztáson kívül kvázi mindenben rosszabb a dsg.
Gyorsulásban, gyorsításban is jobb a DSG.
Persze mechanikusan bizonyitottan torekenyebb. Viszont egy masik nagyon fontos dologrol nem ejtett szot! Az pedig a menet teljesitmenye (kulturaja), ahogyan viszi az autot, olyam mintha egy villany motor volna benne, 0 rangatas. Ez az amit viszont a tobbi nem tud!
@@mgnsas6682 hát ez lofing a többi hátrányhoz képest.
Nem tudom Béla Batai! De ha arra gondol hogy piros lampa utan ne rally auto modjara induljak el a videoban elmondottak szerint, akkor koszonom szepen de nem vagyok rally versenyzo, ugy hogy ez a problema nem fenyeget. Kettos tomegu meg kuplung joforman mar minden autoban van, (persze tudom otthon az autok atlag eletkora a 15 evhez kozelit) de sajat tapasztalat szerint jelenleg is van egy 400 ezret futott 1. kuplunggal es kettomeguvel, valamint egy ugyan ilyet adtam el mar 450 ezerrel azt is hozzatennem, hogy 120 ezret futott DSG-mnel csereltek mar kettomegut. Keletit nem veszek, a hidridinamikusak meg egy szinttel dragabb autokban vannak ugy hogy a kor gyorsan bezarul. Szabad kerdeznem hogy mit hajt?
Sokkal gyorsabban vált a DSG. Ezt nem is vitatja a szakma. Bár mostanában kezd az újdonság varázsa elillanni és egyre többen térnek vissza a hagyományos automatához. Gyártókról beszélek, nem autó tulajdonosokról. (Pl: Ford, aki csúnyán befürdött a Dupla kuplungos váltóval és visszatért a hagyományoshoz)
Nagyon értelmes előadás,de a sok makogás eléggé zavaró.
Azért Mazdáék tudják mi a jól bevált recept
NE KRÁKOGJON!!!
:D
Nem véletlen veszik ki a dsg a prémiumgyártók kínálatából
hat nagyon nem xd ttrs,rs3, m2,m135i, rsq3 stb mind dsg
k0d4x ezek nem mind új szériák, legalábbis a 2rs biztos nem. Keresztmotoros autókban meg porshekban még lesz is. De m5 m8 ami jön ki M3 sima m nélküli szériák ugyanezekből elhagyják a dsg-t. Lesz még biztos de nagyon le fog csökkenni a számuk. Gondolj bele 5-6 éve minden sportmodellben az volt. Mar olyanoknak ami tényleg sportmodell.
Leon Nagy annyira nem uj szeriak hogy a ttrs mk3 fl nehany honapja jott ki, az rs3 szinten. S3,tts fl is par honapjajott ki. M2cs is dkg az is fel eves.
k0d4x haver akkor igazad van
A VW konszerntől soha nem fog kiveszni (Audi S-Tronic, Porsche PDK)... Egyszerűen olcsóbb gyártani, mint a sima automatát.
OK, a videóból megtudhattam hogy olyan szokások ‘gyilkolják’ amit normális ember amúgy sem csinál... :)
nem gurul lassan egy dugoban pl?
Ezért jó a Toyota/Lexus E-CVT váltója abban nincsen kuplung se szíj mint egy normál CVTben! Biztosabb mint ez az okádék DSG/S-Tronic! Inkább egy normis hidrodinamikus Tiptronic váltó mint ez a konstrukciós FOS!!!
Az a váltó használhatatlan kategória az én szememben. (E-CVT) csak bégetős váltónak/megoldásnak hívom. Volt alattam egy ideig. Azóta meg DSG van és köszöni jól van, én meg jól elvagyok vele. De ízlések és pofonok...
Minden tiszteletem az öné de túl faszul magyaráz. Bele merül haszontalan részletekbe a lényeget meg nem hangsúlyozza ki. Förtelmes didaktika.
multitronic-ot kerüljétek
Miert? Nekem most lett multitronicos autom
@@roli3454 240.000 Km után adtam el az A6-ost, multitronikkal, olyan mintha tegnap jött volna le a szallagról, 60.000 ként váltóólajcsere, 120 ezrenként + szűrő.
@@zsenialis1 Szinten A6 van nekem is, C8 50tdi, eddig imadom, remelem rendben lesz vele minden
Kuplung??? Az tengelykapcsoló!
Jó sok hülyeség elhangzott itt. Ezzel a tudálékos Naftalin Ernő stílussal a laikusokat talán meg lehet etetni. Aki jobban ért hozzá az meg inkább csak legyint bár több hozzászólásban is kijavították a videónak szinte minden részletét. Most komolyan. Ezt így minek?