6.2 HÜLYETANÁCSOK: miért nem jó az elektromos fűtés?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 395

  • @KomKel
    @KomKel  2 หลายเดือนก่อน +89

    Fú, gyerekek... Nem véletlenül van tiltva mindenhol a kommentelés az oldalaimon, itt is csak moderálás után engedem be, ami megüti a szintet.
    A VIDEÓBAN A TISZTÁN ELEKTROMOS FŰTÉST "FIKÁZOM", a hőszivattyús fűtéssel és klímás fűtéssel rezsiköltség oldalon semmi bajom sincsen!
    Már voltam kommentben "Putyin kutyája", aki a gázt ajánlgatja, stb.

    • @zoltanszuromi
      @zoltanszuromi 2 หลายเดือนก่อน +12

      Tehát csak azt engeded be, aki neked izazat ad, ugye? Kérdésem a gáz olcsóbb? Nekem elektromos a fűtés, és egyáltalán nem panaszkodom. Svédországban van ám hideg, ott is szinten minden lakótelepi lakás elektromos fűtés van. Gondolom ez nem lesz beengedve.

    • @KomKel
      @KomKel  2 หลายเดือนก่อน +36

      Miért érzi mindenki alapjognak, hogy valakinek az oldalán kommentelhet?
      Nincsen baj a normális hangnemű kommentekkel, de van egy szint, ami alá nem fogok bemenni, és hülyékkel sincs kedvem vitatkozni, azt az időt el tudom értelmes dolgokkal is tölteni.
      Ha nem tetszik, elkapcsolsz máshová és ennyi. Nincs sértődés a részemről, mert egyáltalán nem érdekel, kinek mi a véleménye.

    • @Zed06660
      @Zed06660 2 หลายเดือนก่อน +22

      @@zoltanszuromi Nincs ilyen válasz, hogy a gáz olcsóbb-e. Ki kell számolni excelben, hol mi az olcsóbb. Ha átalakítás van, akkor számít a már meglévő állapot is. Mindegyiknek van kezdeti beruházási költsége valamint egy üzemeltetési költsége és nagyon fontos, hogy ne felejtsük ki a karbantartási költségeket sem. Pl egy hőszivattyúnál a kezdeti beruházás iszonyatos és jelenleg az éves kötelező??? karbantartási költség összemérhető az éves fűtés költségével. A gáznál kisebb lehet a kezdeti beruházás, a villanynál meg még kisebb. Cserébe a fűtés baromi drága lehet vele. Be kell rakni mindent egy excel táblába és megnézni. Én csináltam ilyet, a hőszivattyú teljesen versenyképtelen volt, a gáz nyert. Beruházásilag nyilván a villany lett volna a legolcsóbb, de nekem pár év után már bejött első helyre a gáz (pedig szép összeg gázkazánt venni meg kéményt csinálni na meg ott is kell karbantartásokkal számolni, ami pl villanynál alig van de mondjuk villanynál lehet, hogy kell ampert bővíteni) pedig eléggé le van szigetelve az ingatlan. Ahogy írtam, sokféle helyzet van, de általánosságban kijelenthető, hogy hosszú távon, több év alatt villannyal fűteni mindennél drágább pénzkidobás. A norvég panel meg hasonló kamu dolgok pedig szimpla átverések.

    • @KomKel
      @KomKel  2 หลายเดือนก่อน +43

      az ilyen kommentek miatt megéri videókat gyártani: "ha nem tetszik az itteni szokás és szabályzat, te húzzál el a picsába. ne másokat küldjél. nem jófejségből gyártod a tartalmat, hanem hogy pénzt keress vele. akkor tűrjed a jogos kritikákat. köcsög. :D"
      Utólag üzenek, mert letiltottam a francba a szrházit.
      A videókkal egy fillért se keresek, nem is fogok soha, mert nem érdekel ez a része. Nem véletlenül vannak a kommentek letiltva mindenhol, az időm többet ér, mint ilyen idiótákkal vitatkozzak.
      Mivel a kommentelés le van tiltva, az algoritmusok nem is ajánlják az oldalt/videót, így nincsenek likeok, nincsenek feliratkozók.
      Ami abszolút nem is érdekel.
      A videók azért készülnek, mert heti rendszerességgel kapok ugyanolyan kérdéseket, és egyszerűbb belinkelni válaszként, mint újra leirogatni.
      Emellett bármilyen hihetetlen, emberek SZÁZAINAK segitettem eddig is ezekkel a videókkal, miattuk csinálom továbbra is.
      A kis nyomi fotelhuszárokat azonnal tiltani fogom, szórakozzanak ott, ahol tudnak.

    • @JeanLucPicard1701d
      @JeanLucPicard1701d 2 หลายเดือนก่อน +3

      mi az a jól szigetelt könnyűszerkezetes? Nálunk a toldott kádárkocka (hasznos alap t. 120m2) 23C°-al télen elektromos kazánnal, padlófűtés és az éves áramfogyasztásunk mindig megállt 400k alatt... igaz van 3 jó nagy déli ablakunk... 17cm grafitos (lambda 0,029 W/mK) szigeteléssel, a menyezeten 60cm pir+kőzetgyepot a gerendák közt... és idén már a napelemek is üzemelnek... 3éve kértünk árajánlatot gázkazánra, a teljes kivitelezésre 3,5M-ot mondtak(gázcső bekötés, kazán, kémény..) a 15kwp napelem csak 3,4M volt (a villanykazán meg 200k😅)... (igaz eddig nem használhattuk a napelemet fuck eon) .... és a szaldó után bármikor ráköthető 1 hőszivattyú.... és biztos van az a passzívház, ahol soha nem térülne meg a gáz kivitelezése....

  • @pappjozsef88
    @pappjozsef88 2 หลายเดือนก่อน +74

    Pár éve az úriember ajánlására vásároltunk meg egy családiházat. Mindenben igaza volt, az idő őt igazolja. Nagyon érti a témát! Ajánlom mindenkinek!!!❤❤❤

  • @laszlotamaskelemen4780
    @laszlotamaskelemen4780 หลายเดือนก่อน +2

    Nagyon köszönöm ,tanulságos ás józan egyszerű a magyarázatod.Igazad van!!! További jó munkát kivánok!

  • @gregorberta9876
    @gregorberta9876 2 หลายเดือนก่อน +3

    Nagyon minőségi a megjelenés.
    Oszinten szeretnek gratulálni! Jol felépítetted.
    Régóta gondolkdodom en is hasonló csatornán. De napelemes témában, az ügyfeleim javaslatára.
    En is kuzdok a szamolni nem tudó, megvezetett emberekkel, hogy a napelem nem éri meg. Sok sikert kívánok Neked munkádhoz!

  • @kalamboo
    @kalamboo 2 หลายเดือนก่อน +2

    Köszönöm az objektív tájékoztazást.

  • @LeslieExcelsior
    @LeslieExcelsior หลายเดือนก่อน +8

    6 éves az új építésű igen jól szigetelt, nagy nyílászárókkal délre tájolt házam. Emeletes, a két szinten összesen 150 m2. A tetőn 7kWh napelem, ami a kezdetektől évi 9000 + kWh energiát termel. Minden villannyal megy,. A fogyasztásom csak egy évben haladta meg a termelést, tavaly az elmaradt tél miatt 1100 kWh többlet termelésem volt. (amit nem nagyon akarnak kifizetni 4,5 Ft/kWh tarifával sem ) A háztartás fogyasztása havi kb 200- 240kWh, a többi kb 6500 kWh elegendő a fűtésre. 21-22 fokra fűtök, kb 120 m2-t .A kerámia burkolatok alatt fűtőszál, a 3 hálóban laminált + fűtőszőnyeg van .( ma már a hálókba is kerámiát tennék. ) A fűtést a nagy hőnyereség miatt csak novembertől március közepéig kell bekapcsolni. A napelem 3,5 M a fűtés 1 M volt.( 5% áfa ) Ez nem került többe , mint bármelyik épületgépészeti megoldás. Az üzemelési ktg. 6 éve 0 azaz nulla !!! . Javítás karbantartás az idén volt először 12.000ft- mert egy szoba termosztát meghalt. Épületgépészként mondom ma is így tennék.

    • @pietroanz.fuoris5565
      @pietroanz.fuoris5565 5 วันที่ผ่านมา +1

      A szaldódnak hamarosan vége. Akkor lesz ám csak sírás-rívás. A gáz sokkal hatékonyabb ilyen gázárakkal az áramnál ha nincs napelemszaldó) A kiépítési költsége kB. ugyanannyi mindkettőnek(napelem vs gáz) . Nekem mindkettő van és ez a tapasztalatom. Igaza van Kömkelnek. A te házadban gázköltség se lenne sok a szigetelt ég, tájolás miatt. Amikor meg fűteni kell télen, akkor nincs napelemtermelés az a gond.

  •  2 หลายเดือนก่อน +33

    A házamat 30 éve építettem a saját terveim alapján HB38-as téglából, nagyon ügyelve arra, hogy nem telibe van rakva a malter a téglák között, hanem két szélén raktam csak maltert 1-1 csíkban. (na pont ezért nem engedtem be szakembert sem meg segédmunkást sem az építkezésre, mert ha nem nézek oda akkor egyből telibe rakja malterral) A malter ugyanis hőhíd a téglák között ha telibe van rakva. A lábazat belső oldala és a padlófűtés alá 5 cm lépésálló hungarocell került. A lábazaton kívül is van 5 cm hungarocell.
    Az áthidalók, födém és attika pillérek, koszorú mind 5 cm hungarocell szigeteléssel készültek. Az ablakok nagyon nagyok, 180 cm*250 cm méretű van a nappalin 3 darab, ezek az ablakoknak a teteje félköríves . A padlótól indulnak az ablakok. A földszinten van egy nagy étkező, ott 3 méter széles az ablak és 150 cm magas félköríves. A földszinten az ablakok fölött nincsenek áthidalók sehol mivel téglából raktam ki a boltíveket. A földszinten 2 bejárati ajtó van szintén boltívesek, az egyik ajtó fölött szintén tégla a boltív, a másik ajtó fölött pedig hungarocellel szigetelt vasbeton, mivel ott a falat alá kellett építenem a melléképület alá ami régebben épült. (Hidraulikus emelőkkel megemeletem a melléképület tetőszerkezetét 5 cm-el az egyik sarkánál, addig amíg alá építettem az új ház falát az ajtóval, utána rá lett engedve a tetőszerkezet az új falakra.) Az emeleten szintén van 2 darab 3 méteres félköríves ablak. (ökörszem ablak) Az összes ablakot saját magam készítettem el fából, 3 darab 4mm-es üveggel a rétegek között 10 mm távtartóval, légmentesen pasztával körbe zárva a rétegeket. A beltéri falak szintén HB38-as téglából épültek de hosszára rakva így a beltéri falak 20 cm vastagok. A beltéri falak lábazata is hőszigetelve vannak 2 méterig a külső határoló falaktól. A ház 176 m2 alapterületű tetőtér beépítéssel, a földszinten 3 m a belmagasság, az emeleten 2.7 méter. A nappaliban a tető csúcsáig fel lehet látni és ott van a lépcső az emeletre + egy belső galéria. A nappaliban a belmagasság 9 méter a tető belső csúcsáig. Amikor építettem a házat, 30 oldalas hőtani számítás készült a tervekről. A fűtés kombi cirkó gázkazán, a földszinten padlófűtéssel + 4 darab radiátor (kb 100 m2) az emeleten csak radiátorok vannak. A tető 11 rétegből áll, több réteg távtartó, párazáró fólia rétegekkel. A ház fűtése és meleg víz ellátása átlagosan + az áram használat 300-350 Ft volt éves szinten a 176 m2-es házban. Amikor bejött a gázár és villany áremelés, akkor kalkulálgattam Excelben a hőmennyiségekkel a gáz m3 átszámolva kwh-ra hőmennyiséggel és az áram felhasználással. Az jött ki, hogy ha nem változtatok semmit akkor évi durván 1.800.000 ft lenne a gáz és villany felhasználásom. Ezért vásároltam 2 darab Hiesense energy pro 2.6 kWh-ás A+++/A+++ energiahatékonyságú klímát az emeletre a két szélső szobába, plusz bevezettettem a H tarifát. Már több mint 1.5 éve használom a klímákat. A tavaji évben január végén lett bekötve a H tarifa azóta úgy fűtök, hogy a földszinten 18 C fokra van beállítva a digitális termosztát, az emeleten meg 23 fokra vannak beállítva a klímák a legkisebb fokozatra leszabályozva a ventilátorát. A földszinten nem sokat tartózkodunk, főleg az emeleten vagyunk. A tavalyi évben a gázszámla és villanyszámla együtt 281.000 ft volt, idén november 18-ig pedig 278.000 ft-nál tartunk. Tehát az áremelkedések ellenére is csökkent a ház gáz és villany rezsije körülbelül 20 %-al. 2011-ig visszamenőleg minden kiadásomat tételesen nyilvántartom excel táblázatokban igy nagyon pontos adataim vannak mindenről.
    A videóban elhangzotakkal nagyrészt egyetértek, de azzal nem, hogy a klímás villany fűtés csak a levegőt melegíti. Ez nem igaz. Ugyanúgy melegíti a külső falak, belső falakat, födémet, bútorokat. Azaz minden felmelegszik a házban nem csak a levegő. A másik hiba amit elkövettél a videóban az, hogy sok helyen pontatlanul csak villany fűtést mondtál amikor a fűtőfilmről vagy a klímás fűtésről fogalmaztál félreérthetően! Így sokszor a mondatokból nem derült ki milyen fűtésre gondoltál. A fűtőfilmes fűtést én is átverésnek tartom, annak az energetikai hatásfoka 1:1 azaz 1 rész áramból 1 rész hőmennyiséget állít elő, míg a klímák energetikai hatékonysága akár 5.3 is lehet, azaz 1 rész áramból 5.3 egységnyi hőenergiát is képes előállítani. Ha te hőtani számításokkal foglalkozol, akkor ezt te is tudod, vagy tudnod kellene, mégsem említetted meg a videóban. Ezt nem bántóan írom, hanem a pontosítás végett.

    • @zsoltpaulik4039
      @zsoltpaulik4039 หลายเดือนก่อน

      Hát te beteg vagy! Pozotív értelemben.

    • @steve_video
      @steve_video หลายเดือนก่อน +4

      A klima nem villanyfűtés hanem hőszivattyús fűtés, nem az áram fűt hanem a carnot körfolyamat.

    • @macikutya5474
      @macikutya5474 หลายเดือนก่อน +1

      @@steve_video az autó mivel megy és mivel fűt? minden nézőpont kérdése :)

    • @laszlojozsefantal4194
      @laszlojozsefantal4194 หลายเดือนก่อน +1

      @@steve_video mi hozza létre a körfolyamatot? a hűtőszekrény nem elektromos készülék?

    • @pietroanz.fuoris5565
      @pietroanz.fuoris5565 5 วันที่ผ่านมา

      A bibi ott van hogy mióta beköltöztél az elmúlt 30-40 év alatt télen minimum 20 fokkal lett kint melegebb, vagyis az összes hőszámításodat, összehasonlítgatásodat is dobhatod a kukába. 😂 Ha nem csináltál volna semmit, akkor is feleannyit kellene fűtened.

  • @zoltanandok8162
    @zoltanandok8162 วันที่ผ่านมา

    Tisztelt Kömkel Úr!
    Tanulságos videói okán tanácsot kérnék...
    Adott egy budapesti,22m2-es kis lakás,amiben kizárólag elektromos fűtési lehetőség van,egy feltöltős fogyasztásmérővel.Ebben az esetben is irányelv,hogy az elektromos radiátorral temperálunk és klímával rásegítünk? Mindkettő van a lakásban.Válaszát köszönöm!

    • @KomKel
      @KomKel  วันที่ผ่านมา

      nem nagyon látok jobb megoldást a helyzetre, mert semmi értelme nincsen más fűtést kiépíteni...

  • @silverwolf8255
    @silverwolf8255 2 หลายเดือนก่อน +1

    Nagyon szuper info!!! Köszönet érte!!!!

  • @gyorgybalogh7432
    @gyorgybalogh7432 2 หลายเดือนก่อน +15

    Ez egy remek videó, jó lenne ha minél többen megosztanák, ahol csak lehet 🙂

  •  29 วันที่ผ่านมา +2

    Túl az infrapaneles és más hősugárzós átveréseken, érdekes lenne egy külön videó a klímás/hőszivattyús megoldásokról könnyűszerkezetes házak esetén. Az általunk "hőtömeg"-ként emlegetett felfűtendő anyag hiányában nekem ezek tűnnek a legértelmesebb megoldásnak. Arról nem is beszélve hogy még a gáz bekötéssel és más engedélyekkel sem kell vesződni (időben/költségben).
    Természetesen tégla- és beton esetén nincs mit tenni: ott el kell égetni a pénzünket falak fűtésére (gázzal vagy árammal).

    • @gradit27
      @gradit27 15 วันที่ผ่านมา

      " ott el kell égetni a pénzünket falak fűtésére " Tévedésben vagy, bocs! A falak (a tömeg) felfűtés után a tárolt energiát visszanyomják a beltérbe, ha kívül jól le van szigetelve a ház. Ezért hűlnek le sokkal lassabban a hőszigetelt téglaházak, mint egy könnyűszerkezetes. Ha kikapcsol a fűtés, egy könnyűszerkezetes pikk-pakk lehűl, míg egy tömeggel rendelkező ház nem.

    • @SABER-V2-OR6
      @SABER-V2-OR6 14 วันที่ผ่านมา

      DE! Ha tömeget felmelegíted illetve ha szoláris energiát tudsz hasznosítani az ablakon keresztül és betárolod a falba mint egy hő akkumlátor, amit egy könnyűszerkezetes ház nem tud, és azt brutálul leszigeteled akkor jóformán semmi energiából szinten tudod tartani a nagy hőtehetetlenség miatt és az-az igazán komfort. pl. silka 25cm falazat 30cm grafit eps

  • @petermolnar3862
    @petermolnar3862 11 วันที่ผ่านมา +1

    12 Kw-os villanykazánunk van, ami 8 Kw-tal üzemel, 6, kétsoros radiátor és egy törülközős radiátor van a rendszerben, szén-acél csövekkel. 23 Celsius-ra van a termosztát állítva. A mostani helyzet miatt 71 ezret fizetünk havonta általányban. Régebben 46 ezret. Kádárkocka, szilikát falazatú, műanyag nyílászárós, 255 cm-es belmagasságú álmennyezettel, ami sem kívülről, sem belülről nincs szigetelve. Nincs gáz, nincs vegyes tüzelésű kazán. Egy cserépkályha van a nappaliban, áramkimaradás esetére (nagy' ritkán használjuk).
    7 éve üzemel, csendes, nem adnám semmiért.

  • @tamasbunda
    @tamasbunda 2 หลายเดือนก่อน +22

    Szia! Nekem is van egy kedves ügyfelem lakasfelújításba kezdett és ott a villany szerelő rabeszélte a fűtő fóliára meg fűtőpanelre, mondvan sokat megsporol azon hogy nem kell felvésni 55m2 betont és aennek az újra betonozását meg az én munkam anyag és munkadíjját de haz az nem lett ehez felkészítve rendesen éretem itt a hőszigetelést . Hát azot a meg banta mert valóban sokat sporolt ezeken, de én mondtam neki hogy most sporol de egy normalis fűtésen viszont hosszútavon nyer és amit most kifizetne erre a dologra azt az energia szamlám hosszú tavon fogja vissza nyerni. De a péznz beszélt igy a villy sterelő áraljánlata nyert. Azóta megbánta mert az én munkám akkori áranak a felét csak a fűtésre költötte. És mar nagyon megbánta az egészet. Ennek 10 éve. Eladta a házat inkább

    • @iuimmiui3759
      @iuimmiui3759 หลายเดือนก่อน

      A fűtő fóliáról nem tudok nyilatkozni, viszont nekem több mint húsz éve önszabályozó fűtő szálas padlofutesem van. Tökéletes a működése.

  • @laszlovarga9522
    @laszlovarga9522 12 วันที่ผ่านมา

    A hőtároiós kályháról, éjszakai árammal mi a vélemény?

  • @leejamie7810
    @leejamie7810 2 หลายเดือนก่อน +44

    Második szezont nyomom klímásfűtéssel, tökéletes a komfortja, de talán írtam már ezt másik videód alá. Ahogy a gázkazánt-konvektort, úgy a klímát sem kapcsolgatjuk ki-be, megteszi az magától, ahogy a körülmények kérik. Az meg, hogy nem melegíti a falat? A meleg levegő mi a fenét csinál vajon? Mindent melegít, amit ér. Igen, ki kell fűteni a házat, mint bármilyen más eszközzel is.Ha nem tesszük, hanem ki-be kapcsolgatjuk, akkor bekapcsolás után küzd a hideg mindennel is. Ez így marhaság, rossz használati mód.
    Amúgy meg: légcsatornás-klímával fűtök egy még csak födémhőszigetelt kádárkockát. Nálunk senki sem fázik, pedig csajok vannak otthon javarészt. Nagyon kellemes az idő otthon. Tavaly decemberben körbe mértem mindent is egy infrás hőmérő-pisztollyal. Termosztát 23,5 fokra állítva, levegőhőmérséklet 22-23 fok között. A hideg padlónál is, és a mennyezetnél is. A fafödémem is 23 fokos, a falak belülről 20-22, ablaktok szintén. Naja, a padlóm hideg, magas lábazatom van, szépen át tud hűlni. 2-3 éten belül megy fel némi hőszigetelés falra-lábazatra.
    Jelenleg az albérletemben ülök, padlófűtés hőszipkával, semmi különbséget, vagy előnyt nem érezni a klímás technikához képest.
    Sima villanyos fűtést max passzívházba tennék.

    • @martonsc2226
      @martonsc2226 2 หลายเดือนก่อน +5

      pont az a jó, ha melegíti a falat, ha jéghideg a fal, és csak a levegő meleg, annál nincs rosszabb.

    • @alexanderkovacs6072
      @alexanderkovacs6072 2 หลายเดือนก่อน +17

      ​​@@martonsc2226Ha 23 fok a levego, nem lesz jeghideg a fal. A radiator is a levegot melegiti nem a falat. Meg a padlofutes is a levegot melegiti a padlo alltal. Nem a falat.

    • @istvandane1097
      @istvandane1097 2 หลายเดือนก่อน +3

      Ezt a klímás dolgot én sem értem,mármint hogy nem fűti a falakat... A radiátor mit melegít,a levegőt vagy a falat? 5-6 éve szereltettem két klímát a házba, majd tavaly megint kettőt. A kandallót meg a kályhát megszüntettem, és a legjobb döntésem volt

    • @tamasreiter9114
      @tamasreiter9114 2 หลายเดือนก่อน +5

      @@istvandane1097
      Majd rájössz milyen jó döntés volt a megszüntetés ha nem lesz áram...

    • @CsongorSzekely
      @CsongorSzekely หลายเดือนก่อน +2

      Hát a H tarifa az csak egy beetetés. Kb 1 év és meglesz szüntetve! A legolcsobb fűtés rendszer az ami mindenkinek van othon jelenleg!

  • @Hunspikey75
    @Hunspikey75 2 หลายเดือนก่อน +11

    Szia! Alapvetően nagyon is igény van erre a videóra, mert tényleg rengeteg embernek fogalma sincs arról, hogy mit jelent tömeget felfűteni, melyik anyagnak mennyi a hőkapacitása, mi történik a hőátadó felületeken, hol szökik a hő stb stb. Egyet is értek majd mindennel, de némi kiegészítést illetve a videódat teljessé tévő ellenpéldát szeretnék az én házam bemutatásával tenni. Mi rettenetesen sokat gondolkodtunk, hogy melyik fő csapásirányba mozduljunk, saját önálló építkezés volt, célunk a nulla energetikájú ház megteremtése volt - ezt sikerült még túl is teljesíteni. A hosszas huzavona után acél könnyűszerkezet mellett tettük le a voksot, pont azért hogy lehetőség szerint kevés legyen a hőtáróló tömeg, egy nagyon jól reagáló, gyorsan változtatható klímával rendelkező modern házat terveztünk, a passzívház tervezési alapokon haladva, de azokat költségcsökkentés miatt nem teljesen megvalósítva. Nálunk a tájolás, az anyaghasználat, a szerkezeti megoldások, megújuló energia, hővisszanyerés került alkalmazásra. A falakban nagysűrűségű AirRock HD - 15cm, erre 30 centi grafitos EPS, padlóban 25cm lépésálló, a födém egy 10centis nem szellőztetett légkazetta, plusz 3 x 10 centi gyapot. Internorm ablakok 0.64-es Uw értékkel, entalpiás központi hővisszanyeréses szellőztető, légtömör kialakítás és két klíma a gyors igény szerinti klíma változtatáshoz (Fischer nordic 2,5 illetve 3,5kw készülékek, ha jól emlékszem SEER 9 körüli, SCOP 5,2) Minden szobában saját okos termosztátos elektromos fűtés (Warmup kábel) és automata okosredőny - ez nyáron nagyon fontos. Foglalkoztunk az épület túlnyúlásokkal is, nyáron árnyékol a téli nap besüt alatta. Mi nagyon szeretjük télen a meleget és nyáron a hűvöst, így talán a legrosszabb pénz szempontjából. Ez azt jelenti, hogy télen a ház 24.5 fokra van fűtve, a padló a nappaliban, folyósókon ennyire van temperálva, fürdőkben 26 fokra. A ház 15KW össz napelem kapacitással rendelkezik, szándékosan túl panelezve egy 10kw-os Fronius invertert. Évi szinten 17.5 MWh energiát állít elő a rendszer és persze messze nem használ el a ház ennyit tehát jut vastagon villanyautóra stb. Maga a fűtés így néz ki: szeptember 17 és ok 29 között volt egy adatrögzítésem, 991KW-val nőtt a fogyasztott, 1578-al a betermelt, az inverter 2070 kw-t ad megtermeltnek, ezekből gyorsan ki is jön, hogy a ház fogyasztása 1482 kwh volt, ami napi 49,4 kwh áram a napi megtermelt pedig átlagosan 69kwh volt, tehát vastagon plusszos még ősz/kora téli időben is az épület. Hatalmas 620 literes hűtő, 200 literes mindenre is elég bojler, lányom kb 50 percet tusol mert tini a drága, napi szinten főzünk. A hát iszonyatosan gyorsan átváltható, ha valaki hangulat miatt nem érzi jól magát, mivel minden fal dupla giszkarton, benne 10cm gyapot, hőtáróló tömeg nincs. Ha a padló nincs túlfűtve, illetve nyáron amikor eleve nem fűtött, azonnal lehet állítani a hőmérsékletet. Szellőztetni sosem kell hiszen központi, nálunk sosincsennek kellemetlen szagok, pl főzés és ételszag, mindig isteni friss meleg van és sosincs, még nagy társasággal eltöltött vacsora est alkalmával sem, párás fülledt levegő. A ház arra is képes ha valaki pl én szeret amúgy melegben tenni venni nap közben, de este hűvösben aludna. 15 perc alatt át lehet konfigurálni. Tehát meg lehet csinálni elektromos fűtéssel, de alapjaitól átfogóan ebben kell gondolkodni is minden részletet megvizsgálni, mert valóban hatalmasat lehet perecelni egy rossz hőszigeteléssel rendelkező ház esetén. Csak hogy adjak egy kézzel fogható adatot, hogy mit jelent egy ilyen hőszigetelés, amikor karácsony alkalmával rendszeresen elutazunk feleségem szüleihez, kikapcsolunk minden fűtést és a szellőztetést. Három nap alatt 24.5 fokról 23 fokra szokott lehűlni, ha netán verőfényes napsütés van akkor van hogy ennyit se. És végül akkor beszéljünk a hosszútávú karbantartási költségekről. Nálunk nincs keringetőszivattyú (kivéve a melegvíz cirkulációs rendszert, hogy mindig azonnal meleg víz jöjjön a csapokból), nincs exotikus kondenzációs kazán, nincsennek undorító radiátorok, nincs semmi ami elromoljon. Az utcában az egyik barát pont ellenkező döntést hozott 15 millió körüli bekerülési költséggel épített ki űrállomás szintű gépészetet és semmivel nem jutott többre, sőt! Mi az összes padlófűtés kábelt és termosztátot 980e forintért vettük és ilyen házban ez a beruházás előny zsebben is marad.

    • @scherno74
      @scherno74 หลายเดือนก่อน +4

      végre valaki aki megírja, hogy igen is működik. Bár szerintem más azt mondja ez hazugság. Nem mondom, hogy nem képezi magát a videó készítője de meg maradt a régi dolgoknál és nem veszi figyelembe mi és mik vannak már. És a videoban is van egy kis keverés a havi és éves fogyasztás és számítással. Pl a napelemet 1x se említi. És mindenki elfelejti, hogy áramot szinte bármiből de gázt azt csak a föld alól van. És az ingadozó fűtés a legnagyobb baromság aki úgy fűt bármivel. Állandó hőmérséklet és a falnak ideje sincs kihűlni.

    • @steve_video
      @steve_video หลายเดือนก่อน

      @@scherno74 A leirt épüled durván extrém hőszigeteltségű, ahogy írta, a passzivházság közeli állapotot valósítottak meg (, annak meg eleve az a lényege, hogy minimális a fűtési igénye. Csak épp random Gizikenéni akire a facebookon rámelegit a "gazdaságos infrafűtés" forgalmazó félmilliónyi infrapanelt a nagy spórolás jegyében az nem passzivházközeli hőigényű házban fizeti rá a gatyáját a konvektoros fűtésre hanem egy 10x akkora hőigényű házban remél spórolást. Neki 0,075 W/m2K a fala, Gizikenéninek meg 0,7W/m2K és akkor Gizikenéni már rakatott valamikor 4centi nikecellt a B30as házára.

    • @Bandybaa
      @Bandybaa หลายเดือนก่อน

      Szia!
      A napelemes rendszer és a szellőzés, valamint a melegvíz előállítás bekerülési költsége miként alakult?

    • @pietroanz.fuoris5565
      @pietroanz.fuoris5565 3 วันที่ผ่านมา

      És erre az egészre hány milliárdot költöttél? Nem nagy kunszt rengeteg pénzből nullszaldós házat építeni. Csak kérdés megéri-e. Mert ha többet költesz a ház létrehozására, mint amennyit a hűtésére fűtésére költöttél volna, akkor nem jártál valami jól. A lényeg az egyensúlyon van, vagyis olcsón gazdaságos ház létrehozásán. De nemcsak a házat lehet télen fűteni, hanem a testet is. Például fel is lehet öltözni, lehet mozogni, ami sokkal egészségesebb a televízió előtti 25 fokban történő tespedésnél. 😂 Mi a lófasznak kell 150 négyzetméteren a padlót fűteni, vagy szigetelni ezer centis hungarocellel, amikor egy 100 wattot fogyasztó Lidl lábmelegítő, vagy este egy jó meleg párezer forintos takaró, vagy egy jó meleg tea ugyanolyan hatást ér el? Egy 22 fokos ház este pár órára bőven elég, a fenn maradó 20 órában meg vígan elvan a ház 18 fokon alvás közben vagy amikor nincs otthon senki.

    • @pietroanz.fuoris5565
      @pietroanz.fuoris5565 3 วันที่ผ่านมา

      Lehet itt írogatni baromságokat, de most hogy végigolvastam már bukik is a történet akkor, amikor a szaldó megszűnik. Lesz majd sírás-rívás hogy a nyáron megtermelt többtízezer feleslegesen telepített kilovattot hogy a büdös picsába vigyed át télre. De ha lesz pénz többezer kilowattos akkura, ami fél évre eltárol mindent, akkor gond egy szál se. 😂 Ja, és mégmielőtt leírnád, hogy majd értékesítedted ezt a halom energiát, közlöm, hogy a kutyának nem fog kelleni, mert amikor neked lesz másnak is lesz. Majd te fizethetsz azért hogy feltáplálhasd. Ahogy leírtam az akku jó megoldás, ha párszáz milliót még költesz rá. 😂

  • @tamassonkoly8572
    @tamassonkoly8572 2 หลายเดือนก่อน +13

    Én üzlethelyiségbe vásároltam egy 8kW-os fűtőteljesítményű COP 4.1 klímát.. 5kW is elég lett volna, de pont azért, hogy ne mozogjon annyira a levegő nagyobbat vásároltam. Nálunk a falon lambéria szerű dekorpanelek vannak, talán ezért nem érzem a falak hűvösségét. Eddig kondenzációs kazán volt, de a 220 Ft/m3 árat 495 Ft/m3-re emelték. Már a 220Ft/m3 sem igazán érte meg. Hozzátartozik a történethez, hogy gázból üzleti tarifás vagyok, áramból viszont egyetemesbe tartozom. Idén még bevezetem a H tarifát és 1/4 annyiból kifűtöm mind eddig, ráadásul gáz fűtésnél 18-19 fok volt, most meg 21 fok van. Egyébként pedig a chatGPTvel számoltattam ki, hogy így negyed áron fűtök a gázhoz képest.

    • @tamasrag4683
      @tamasrag4683 2 หลายเดือนก่อน +2

      Igaz, de az üzleti tarifát elszámolod, az egyetemest, meg a leadózott jövedelmedből fizeted

    • @macikutya5474
      @macikutya5474 หลายเดือนก่อน

      @@tamasrag4683 ha cégesen kapja miért ne tudná elszámolni, nem magánszemélynek küldik az egyetemes számlát

  • @stevengeorge2357
    @stevengeorge2357 2 หลายเดือนก่อน +4

    Valódi legó ház pörög, nem gafikai effekt!
    Nagyon ügyes !

  • @rataiattila6814
    @rataiattila6814 29 วันที่ผ่านมา

    Kedves Kömkel!
    Villamosmérnök és villanyszerelő vagyok, oktatok, tervezek is. Akárhol merül is fel a gáz-elektromos fűtés, mindenhol a gáz mellett teszem le a voksom. Pártatlan személy a gáz meghagyását, esetleg klíma-hőszivattyú berakását, a ház szigetelését nyílászárók cseréjével és csak a legutolsó lehetőségként (sem) ajánlja az elektromos fűtést.
    Azt tudtad, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a fűtőfóliát szinte sosem, és ha nincs PE-vezetője a fűtőkábelt sem lehet berakni - létesíteni? Ma már széles körben tájékoztatjuk erről a villanyszerelőket. A fűtőfólia, amennyiben nincs felette földelt fémháló - szinte sosem szokták berakni fölé - közvetett életveszélyt jelent és TILOS üzembe helyezni; ez különösen érdekes helyzetet eredményez 150 m2 esztrikezett, járólapozott, parkettázott stb. létesítménynél.
    Nagyon tetszik, amit teszel, sokat tanulok. Köszönöm. (Nem szoktam kommentelni - szerintem ciki, de most kivételt tettem...)
    Attila

  • @pitchman1981
    @pitchman1981 หลายเดือนก่อน

    Kedves Kömkel! Őszi és tavaszi temperatív fűtésre jó úgy a klíma, ha jól használom? Arra gondolok hogy beállítom a megfelelő hőfokra ami komfortos és hagyom menni a tavaszi és őszi szezonban (mondjuk okt-november, március-május)? Az az elméletem, hogy ha tartom a hőmérsékletet, akkor a flak sem hűlnek át. Vagy ez téves? Előre is köszi a választ!

  • @philbyster
    @philbyster หลายเดือนก่อน

    Tetszett a videó.
    Ment a lájk és a feliratkozás.

  • @gaborpinter4523
    @gaborpinter4523 หลายเดือนก่อน

    Szia, nagyon jók a videóid! :) A kérdésem az lenne, hogy a házamban a hőszigeteletlen padlóra ha kiegészítő (komfortjavító) padlófűtést tennék, ott nagyságrendileg milyen fűtési költségekkel kellene számolnom négyzetméterenként? Kiszámolható ez? A kivitelezés egyszeri költségét nagyjából kiszámoltam már, de ugye a banánra is kell pénz :). A teljes padló rétegrend cseréje sajnos sem anyagilag sem logisztikailag nem megvalósítható , viszont utálok papucsban járkálni a házban :(. Egyébként radiátoros fűtés van és az maradna is, jól működik. Télen kb 24 fokra fűtjuk a házat.

  •  หลายเดือนก่อน +2

    COP1-es rendszert soha nem vennék. Mert számít a komfortérzet és a pénztárca. Abban sem vagyok biztos, hogy a folyamatosan ki-be kapcsoló elektromos fűtésnél nem fog fázni a talpam.
    COP5.5-ös hőszivattyúnk van, mérem, havi átlag 150kWh az áramfogyasztása (4400 Ft/hó) és ellát minket fűtéssel, hűtéssel és meleg vízzel. De nem kell ilyet venni, szerintem elég akár a COP3 is. Polóban vagyunk, imádjuk. :)

  • @nikolettasamu2080
    @nikolettasamu2080 2 หลายเดือนก่อน +20

    Én maradok a cserépkályhámnál.Vályogáz , szigeteletlen,döngöltadló, rusztikus és meleg, otthonos! Tisztelettel

    • @hunmagyar7127
      @hunmagyar7127 2 หลายเดือนก่อน +6

      Én faházban nyomom cserépkályhával és én sem cserélném el semmire! Kevés fa és nagy meleg. Nem szeretnék ettől melegebbet és olcsóbbat sem.
      Nekem szeptembertől májusig összesen 180 ezer forintba kerül a fűtés és 30 fok alatt nincs a csúcshőmérséklet. A falak is melegek nem csak a levegő!
      De ezt te pontosan tudod... :)

    • @commenthu
      @commenthu หลายเดือนก่อน +2

      100 évvel ezelőtt tökéletes volt. 😂

    • @Apuborizukonnycseppe
      @Apuborizukonnycseppe หลายเดือนก่อน +6

      Fantasztikus a hősugárzása egy ilyen kályhának, összehasonlíthatalan mással. Nagyszerű élmény. DE! A fával tüzelés kosszal, porral jár. Némi füst is kerülhet a levegőbe. A cserépkályha fűtés folyamatos hőingadozással jár (hideg kályha, felfűtési idő, melegentartás, kihűlés). Ez a hőkomfort érzetet alaposan csökkenti. Vesződés a hamuval, a fa tárolásával, behordással, stb. A cserépkályha egy életmód, alkalmazkodni kell hozzá, gondozni kell, figyelni kell rá. A modern fűtési rendszerek esetében ez nincs!

    • @osgyanielvira7117
      @osgyanielvira7117 หลายเดือนก่อน +2

      csatlakozom! Hasonlóképpen vagyok :)

    • @andreavadasz5546
      @andreavadasz5546 หลายเดือนก่อน +3

      nálunk 5 éves új házba tömegkályhát rakattam egy nagyon profi mesterrel. 2 szintet kifűt (130nm). A hőérzet és a látvány fantasztikus. Van 3 klíma, de csak hűtésre meg átmeneti időben használjuk őket. 8 fahasáb egy begyújtás. A kályha akkor 850e ft volt.

  • @motomania5985
    @motomania5985 หลายเดือนก่อน

    ❤❤❤❤❤ Le a kalappal . Úgy van . Nem kell sokat szövegelni ahoz hogy a normális ember rájöjjön , hogy a leg drágább üzemanyaggal működtetett hőtermelő termemeli a legdrágább hőenergiát . Ennyi .

  • @gaborfegyveres6232
    @gaborfegyveres6232 หลายเดือนก่อน +6

    Remek! Kérlek szépen magyarázd meg, hogy a radiátor (konvektor) miért melegíti fel a falakat, és a padlót! És a klíma miért nem? Előre is köszönöm!

    • @danielszabo5102
      @danielszabo5102 หลายเดือนก่อน +1

      en is varom a valaszt erre..teljesen mas a tapasztalatom mint amit videoba probalnak bemagyarazni

    • @Sanko-os5yn
      @Sanko-os5yn หลายเดือนก่อน

      Én tanultam, de már nagyon régen. Annyira emléxek, hogy a statikus hőátadás sokkal gyorsabb, mint a mozgó hő.

    • @jozsefnyitrai9372
      @jozsefnyitrai9372 หลายเดือนก่อน

      Ezt én sem értem.

    • @gaborfegyveres6232
      @gaborfegyveres6232 หลายเดือนก่อน

      @@Sanko-os5yn Köszi! Ez már azért legalább információ! Gondolom a tudós válaszra sem méltat engem.

    • @laszlopatvaros598
      @laszlopatvaros598 หลายเดือนก่อน

      Fura hogy mennyire nem figyeltek...
      Elektromos fűtőfóliáról és panelokról beszél,nem a klimáról.

  • @diadia7329
    @diadia7329 2 หลายเดือนก่อน +4

    És H-tarifával együtt? És azokban a háztartásokban, ahol kedvezményesen kapják az áramot? Vagy ezeket bármikor megszüntethetik, ezért ne alapozzunk rá?

    • @KomKel
      @KomKel  2 หลายเดือนก่อน +12

      H-tarifára csak olyan fűtőberendezés köthető, ami teljesíti a minimum 3-as COP követelményeit. Elektromos fűtésből ez csak klíma vagy hőszivattyú lehet.

    • @steve_video
      @steve_video หลายเดือนก่อน +1

      H tarifát hőszivattyúra kapsz, nem elektromos fűtésre

    • @DenHadnagy
      @DenHadnagy หลายเดือนก่อน

      ​​​@@KomKelNekem a H-tarifás, 4+ SCOP értékű klímás fűtés tökéletesen bevált. Egyrészt a H-tarifának nincs felső határa a huszonforintos tarifára, másrészt a napelemes rendszerem tökéletesen kiváltja a mindennapi, háztartási fogyasztásom.
      Első dolgom volt levetetni a gázórát, levágni a ronda csöveket. Nem akartam sem a csepegő, üledékkel küzdő radiátorokkal, sem a milliós gázkazánok nem éppen olcsó karbantartásával-javításával küzdeni.
      Nem vitatkozom, teljesen jó a videód, csak leírtam, hogy ha az ember kezdettől fogva tisztán elektromos rendszerrel gondolkozik, akkor élhető a megoldás. Régi építésű ház teljeskörű modernizálása ment végbe, három fázis kiépítésére, kapacitásbővítésre mindettől függetlenül is sor került volna.
      Az infrapanel meg a többi az zsákutca, evidens.
      A klíma meg mindenképpen kellett az egyre durvább nyarak miatt, akkor már miért ne lehetne fűtésre optimalizált?
      Nekem az esztétikum is számított, nem akartam csöveket meg radiátorokat látni, pattogó gázkonvektorokat hallgatni, meg gázkazánhoz csillióért kéményt terveztetni + építtetni.

  • @peterphobos7851
    @peterphobos7851 หลายเดือนก่อน

    Nagyon alaposan összerakott vidó lett, de szerintem nagyon optimistán számolsz fűtésigényt illetően, mert ha az én feleségem bekerül a képletbe, akkor minden x3 energiaigényben :)
    Nálunk radiátor és padlófűtés kombinációja van, gáz, fa tüzeléssel és van egy hőszivattyúnk is tartalékban - nincs még bekötve sajnos. Helységekben klímák és klasszikus fűtőszál is van de az ami tényleg kifűtené a helyiségeket, ez csak azért mert pici gyerek is van, és ez gyors, de csak addig míg utoléri a gáz a padlőfűtéssel. Nálunk a klímák temperálnak, de napelem mellett, így tényleg optimális és ideális az 50 éves türhetően szigetelt mészkőtégla házunk.

  • @steve_video
    @steve_video หลายเดือนก่อน +14

    Imádom a kommenteket amikben a szigeteletlen házukat napi fél vödör fával trópusi hőfokon tartják a varázskányhákkal, a fizika meg bekaphatja :)

  • @balazslakatos9817
    @balazslakatos9817 หลายเดือนก่อน

    gázkazánnal fűtött puffertartály amiben van eletromos fűtőszál napelemmel megtámogatva jó lehet?

  • @kemenyandras7
    @kemenyandras7 หลายเดือนก่อน

    És mi a helyzet akkor ha kivesszük a pakliból a rezsicsökkentést?

    • @szilveszterkovacs4422
      @szilveszterkovacs4422 หลายเดือนก่อน +1

      Mi lenne akkor a piaci ár szerinted? Mennyi is valóban a rezsicsökkentés?

  • @zsolteey8970
    @zsolteey8970 หลายเดือนก่อน

    A 2:37 körül lévő táblázatban a tüzifa áránál nem maradt le egy nulla? Az 550 ft-tal nem jön ki nekem a matek.

  • @gergelyvoros2717
    @gergelyvoros2717 2 หลายเดือนก่อน +2

    A klímavita kapcsán úgy látom, sokan kicsit elbeszélnek egymás mellett. Egyrészt igazuk van azoknak, akik azt állítják, hogy klímával is lehet komfortosan fűteni egy hagyományos építésű házban. Ugyanakkor Kömkelnek is igaza van, mert a klímával szemben a vizes rendszer fantasztikus megoldást nyújt a szigetelés nélküli házak hőhidainak semlegesítésére, például a hiányzó lábazati, talajszinti vagy koszorúszigetelés miatt.
    A saját példám: egy körülbelül 80 m²-es házikót újítunk fel, ahol 4 darab 3,5 kW-os Midea Breezeless klímát szereltünk be, illetve fűtőfóliákat is használunk. A ház a ’90-es évek végén vagy 2000-es évek elején épült szilikátból, eredetileg 5 cm EPS szigeteléssel, lábazati szigetelés nélkül. A talajszigetelés minimális, ha egyáltalán van.
    A felújítás során modernizáljuk a külső szigetelést: terv szerint plusz 10 cm EPS-t teszünk a falakra és plusz 10 cm XPS-t a lábazatra, 20-30 cm mélyen a talajszint alá. (Utólag sajnos rájöttem, hogy szilikátra nem a legideálisabb az EPS - ha csak a radonproblémát nézzük, a folyamatosan működő, helyi hőcserélős szellőztetés remélem, segít.)
    A lényeg: ott, ahol még nincs lábazati szigetelés, brutális hőhidak alakulnak ki, különösen, ha a külső hőmérséklet 0 °C alá esik. Ennek kezelésére már a fűtőfóliákat is használom. Ez úgy tűnik, segít megelőzni, hogy a belső pára a falak alján csapódjon ki, mert sikerült a harmatpont fölé emelni a falak hőmérsékletét. Ezt azonban csak klímákkal nem tudtam megoldani a szigeteletlen részeken. Ott, ahol viszont már megvan a 10 cm XPS lábazati szigetelés, érezhetően kellemesebb a falak hőmérséklete, és nincs nyoma páralecsapódásnak.

  • @laszloszabo5336
    @laszloszabo5336 หลายเดือนก่อน +2

    Persze az áram nyilván többe kerül, ez nem kérdés,de ha elfogy a rezsi csökentett gáz , na az sokba kerül utána, be diktáljuk a gázórát, és jött a szeptember végi és oktober eleji hideg , kb 3 köbméterrel léptük túl a fogyasztási jelleg görbét, 8000ft helyett 16000ft számláztak

  • @csabaargyelan7438
    @csabaargyelan7438 2 หลายเดือนก่อน +1

    Szervusz! Egy passzívházba milyen fűtési rendszert javasolsz?

    • @ferencbartha8804
      @ferencbartha8804 2 หลายเดือนก่อน +6

      2019- ben épült minősített passzívházban lakunk. 170 m2 alapterületű a lakás, elektromos padlófűtéssel fűtünk immáron 6. éve. 3 és fél hónapt kell fűtenünk egy szezonban. A rendszer bekerülési költsége 1/3-a egy gázkazános fűtési rendszernek és 1/4-e egy hőszivattyús rendszernek. Éves hőigényűnk kb 3000-3500 kw. Ez nem duma, okoskodás. Ezek tények, 5 és fél éve benne lakunk!

    • @Hunspikey75
      @Hunspikey75 2 หลายเดือนก่อน +4

      @@ferencbartha8804 Örülök, hogy mások is megerősítik azt hogy azért lehet ezt elektromossal jól csinálni. Mi passzív ház jellegű (mert nem minősített) házban lakunk, 158m2 alapterület, ugyan úgy 3.5 max 4 hónap fűtött, de persze ha úgy süt a nap akkor télen is nyugodtan szellőztetni is lehet :D persze van központi szellőztetés hővisszanyeréssel. Gáz nincs, szerintem az kőkorszak, nálunk ezért minden elektromos, a ház teljes kombinált energia igénye jelenleg 49kwh / nap, főzéssel, sütéssel, 4 hűtő, ebből 2 fagyasztó, rendesen géppel szellőztetve, és HMV:200liter.

    • @steve_video
      @steve_video หลายเดือนก่อน +1

      ahol minimális a fűtésigény oda a legolcsóbban kiépíthetőt kell rakni

    • @arhsheua782
      @arhsheua782 หลายเดือนก่อน

      @@ferencbartha8804Szia! Köszönöm, hogy leírtad ezeket a konkrét számokat. Az lenne a kérdésem, hogy nálatok ez az éves 3000-3500 úgy jön ki, hogy napelemmel meg van támogatva? Ha igen, mekkora rendszered van? Még szaldós elszámolással? Akku-t is használsz energiatárolásra?

  • @Karesz76
    @Karesz76 2 หลายเดือนก่อน +22

    SZia!
    Azt érdemes lett volna tisztázni az elején, hogy pontossan mit is értünk elektromos fűtés alatt.
    A hőszívattyú kompresszort igazából hajthatná gözgép is, de elektromos meghajtású, ezért az elektromos fütésekhez sorolják.
    Azzal vitatkoznék, hogy csak klimával nem lehet füteni. Én klimásként sok sok házba szereltem már klimát csak fütési céllal, de a saját 90nm es B30-as tégla építésű házunkat is klimával fütjük (gáz nincs). 2db 3,5kW os készülékkel.
    (ráadásul a szomszédok miatt a hőszigetelésünk is átlag 5cm) mégsem szoktunk fázni.
    Igaz én ugy programoztam a klimákat, hogy napközben amikor még a leghidegebb napokon is álltalában +5-10 fok között van a kinti hőmérséklet, akkor kapcsolnak "maximumra"
    Ilyenkor 28 fok van beállítva közepes légkeringetéssel. Ez fontos, mivel a klima hatásfoka sokkal jobb a +5 fokban mint a -5 fokban!
    16h kor, amikor hazaér a család, akkora klíma visszaveszi magát 24 fokra és a legkisebb ventiláttor fokozatra. Este 22h után miindkét klima kikapcsol. (reggel 6 kor kapcsol be újra)
    A falak nem hidegek, és az elektromos fogyasztás is januárban sem lépi túl a 40.000 ft ot. Jobb hőszigeteléssel, vagy H tarifával ezt nagymértékben lehetne faragni, de mivel már épül az új ház, ezekkel nem foglalkozok.
    Az hogy hideg a fal, az attól van, hogy rossz a hőszigetelés, illetve a 23 fokra állított klimától várják a falak átmelegedését és mindezt 3-4 óra használat alatt. Mert ugye a magyar csak akkor kapcsolja be a klímát amikor hazaér a munkából mondjuk 17h kor, és kikapcsolja 22h kötül amikor aludni akar. Nincs ezzel semmi gond, de 1x hőmennyiség bevitelétől ne várjunk 3x et.
    És persze ha fentebb is veszik a hőfokot, akkor is a legalacsonyabb ventilátor fokozattól várják a megváltást. pedig a hőcseréhez, levegő is kell, hiába 40 fokos az elpárologtató, ha nincs megfelelő légáramlás ami elviszi onnan a 40 fokos levegőt, és megkeveri a szoba levegőjét. A páratartalom is fontos, mivel a párás levegőnek sokkal nagyobb a fajhője mint a száraz levegőnek.
    Az új házam EPS zsalus megoldás lesz, oda légcsatornázható klíma lesz beépítve. igaz ide azért kiépítem a padlófűtést is, később lehet lesz egy vízes hőszívattyú is.

    • @Zed06660
      @Zed06660 2 หลายเดือนก่อน +5

      Pontosan, jól írod! Én hasonló módszert alkalmazok a klímánál, amit te írsz csak én éppen nyáron! Pl ha hajnalban 25 fok a min hőmérséklet, akkor a szellőztetésen kívül nincs sok értelme ablakot nyitni, mert pl este 9-kor még 30 fok van és a hajnali 25 fok is csak kb fél óra és mire felébredünk, addigra már simán 28-30 fok van. Ilyenkor este alacsonyabb hőfokra rakom pl a nappaliban a klímát, mert ott nem alszik senki. Így "betárolom" ott a hideget, ami lehűti a falakat és bútorokat. Ilyenkor nappal még komfortosabb, mert kevesebbet kell mennie a klímának, hiszen már tök jól lehűlt a ház egy része.

    • @ferencschneider9652
      @ferencschneider9652 หลายเดือนก่อน

      @@Zed06660 O.K. én azt tapasztalom, hogy nem betárolom egy helyre a hűvöset, hanem nyitva hagyok minden ajtót így mindenhol kisebb a hőfok mintha nem nyitnám ki. Este f11-től azért már 28 alatt van napfelkeltéig, mert addig nincs ami fűtsön. Teljesen kinyitott ablakokkal kihűl az épület akár klíma nélkül is, nappal pedig a redőny leengedés minimálisat szigetel ( de a tudattalanodnak mondjuk ha a napot nem látja azt jelzi hűvösebb van).

  • @istvanracz1622
    @istvanracz1622 2 หลายเดือนก่อน

    Tökéletes magyarázat👍, a hőveszteség és annak ellensúlyozása nem ismer ideológiát, nem annak van igaza aki erősebben veri az asztalt. Itt a számítások beszélnek, aki nem ezt veszi figyelembe, az ráfizet.

  • @reywind8895
    @reywind8895 2 หลายเดือนก่อน +2

    Az elektromos kw ára a gázhoz képset, rezsi limit alatt: kb 100 a gáz 300 a villany, rezsi limit felett a gáz és a villany nagyjából megegyezik. A padlófűtés + hőszivattyú kombó nagyjából a gáz rezsi ára környékére csökkenti a fűtést, irdatlan pénzért. Ennél olcsóbb a gáz + légkondi kombó. A megfelelő napelem + éves elszámolás + padlófűtés + hőszivattyú + légkondi, brutális pénzért (amiből mondjuk 30 évig lehet szigeteletlenül fűteni a házat 30 fokon, árammal) megoldható, hogy ne legyen a továbbiakban fűtési és áram költség. Szóval, ha valaki árammal szeretne fűteni, akkor készüljön fel, hogy legalább 3x, de vélhetően 7x annyiba fog kerülni (kivéve hőszivattyú, akkor mondjuk ugyanannyi/ 2x annyi).

  • @Laca130
    @Laca130 หลายเดือนก่อน

    Szia, érdeklődnék, hogy régi öntvény radiátoraim vannak, hoterm kazánnál, megérné szerinted cserélni kondenzációs kazánra, kis vízteres radiátorokkal? Felváltva fűtök fával(van vegyestüzelésű kazán is), nagyon ritkán klímával. Szigetelés nincs egyelőre még, sóskúti kőből van a ház. Köszi

    • @KomKel
      @KomKel  หลายเดือนก่อน

      a kondenzációs kazánt ki fogja nyírni a vastag csövezés és nem-alacsony-előremenőhöz méretezett radiátorok és a bennü lévő szmötyi.
      A kondenzációs kazánnak az előnye akkor jön elő, ha a radiátoros rendszer is alacsony előremenőhöz van méretezve.

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 หลายเดือนก่อน

      @@KomKel Környékemen láttam ilyen átalakítást több helyen, betesznek egy hőcserélőt a kazán és a radiátorok közé. A kazánba így nem megy soha semmilyen kosz. Működnek.

    • @KomKel
      @KomKel  หลายเดือนก่อน +2

      csak ne lemezes hőcserélő legyen, mert azt mindig alulméretezik... én jobbnak tartok egy puffert, amibe csőkígyó melegiti a vizet és onnan keringetőszivattyú viszi tovább a régi fűtési rendszerbe.
      De mind a puffernak, mind a hőcserélőnek van vesztesége. Ha ehhez hozzáadod, hogy a régi radiátorok nem tudnak megfelelő fűtési komfortot adni alacsony előremenővel, akkor elveszik az összes előnye a kondenzációs kazánnak.

    • @semmitnemfogadel
      @semmitnemfogadel หลายเดือนก่อน

      @@KomKel Ilyen helyekre Fég Spirec hőcserélőt szoktunk tenni, ennek viszonylag nagy keresztmetszete van ahol áramlik a víz. Secunder oldalra egy mágneses iszapleválasztó, és esetleg egy plussz szűrő, Így a kondenz kazánnak nem lesz már baja, de a hőcserélő teljesítményét kb duplájára kell méretezni a kazánhoz képest, akkor tudja leadni megfelelően a hőt. Az Öv radiátorok cseréje ...hát nem biztos, hogy anyagilag megéri, de az újakkal, gyorsabban lehet szabályozni, kevesebb fűtővízzel.
      A kazánt mindenképp cserélném, de csak fentiek beépítésével együtt.

  • @drRolandHorvath
    @drRolandHorvath หลายเดือนก่อน

    Egyetértek a video nagy részével. A fűtőszál hatásfoka COP1, mindegy milyen hókuszpókkal adják el. Azzal az egy állításoddal nem értek csak egyet, hogy klímával nem lehet fő fűtésként számolni. A mi házunk félig vájog, félig tömör tégla. 70-80nm2 közt. Nem vagyok szakember, az elnagyolt számításom 0 fok kinti (mostanában átlag tél) és 21fok benti hőmérséklet mellett kb 5-6kW energia igény óránként. Kisgyermekeink vannak, baba kortól használjuk a klímákat, 6 éve. Fő fűtés, ősszel bekapcsolom, tavasszal ki. Így a vastag falazat, bútorok, ugyanúgy temperálnak, mivel nem hagyom kihülni. Teljesen jó a hőérzet, persze menni kell neki. Szerintem a legtöbb helyen a telepítést rontják el, meleg levegőt jól terelni, és eloszlatni nem egyszerű. 2db 2,8kW hőteljesítményű klímával fűtünk(csúcsba3,2kW,, de letud menni 1Hz ig, hogy ne kelljen leállnia). Kemény minuszba persze kevés lenne, van központi fűtés. Nekem abból lett elegem, hogy a vizes fát mázsára adják, abból nyerhető hőenergia szintén veszteséges. Egy szezont 120-150e ft-ból kifűtünk H tarifával. 21 fok-on. Sokan azt is elhibázzák, hogy aki kandallóhoz szokott, vagy cserépkályhához, annak nem való a klíma. Te vagy a szakember, javíts ki ha tévedek, én úgy tudom 20 fok felett 2 fokonként +30% az energiaigény. Aki a 26 fokot szereti, biztos nem annyiból fűt, mint én. Köszi a videókat Tisztelettel: Roland

    • @tamasbela4522
      @tamasbela4522 หลายเดือนก่อน

      Nem jól tudod, messze nincs 30% plusz energiaigény 20 fok felett, 2 fokonként. Az kb. "csak" 10-15% .

  • @krisztianlabat2109
    @krisztianlabat2109 2 หลายเดือนก่อน +1

    Szia, hasonló a véleményed egy 20 kWh/m2/év fűtési hőszükségletű házról aminek a burkoló szerkezete 0,1-0,11 W/m2K hőátbocsátási tényezővel rendelkezik? PHPP szerint 2,5 kW-al befűthető. 12 kWp napelem, kiegészítésnek és design elemnek egy biokandalló ami ad 4 kW-ot és egy hővisszanyerős szellőztető is rendelkezésre áll. Ha elektromos fűtőszőnyeggel betemperálom a járófelületeket, nappali napsütésben felpufferálom az épületet, a 38-as tégla, 20 cm körüreges födém tartja a hőt, sztem. nem lehet drágább hosszú távon mintha kiépítettem volna a vizes padlófűtést.

    • @steve_video
      @steve_video หลายเดือนก่อน

      Ilyen ingatlan mondjuk 1000ből egy. Egy ilyen videoban soha nem a különleges egyedi esetekről van szó, hanem az átlagról aminek tizszer ekkora a hőigénye.

    • @krisztianlabat2109
      @krisztianlabat2109 หลายเดือนก่อน

      @@steve_video Köszi szépen, bízom benne hogy olyanra sikerült ami 1000-ből egy. Bízunk benne hogy rövid időn belül ez lesz az általános és nem a mostani 10-szer akkora hőigényű. Nade majd meglátjuk hogy sikerült a számolás, kivitelezés. Még nincs fenn a födémszigetelés, de költözés előtt mindenképp meglesz.

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 29 วันที่ผ่านมา

      Mi az a biokandalló?

  • @Thomas_AAnderson
    @Thomas_AAnderson 2 หลายเดือนก่อน +1

    Talán az lenne az okosság, hogy a hőszigetelésen próbáljon az ember segíteni. A következő lépés pedig az lenne hogy a gáz mellé célszerű egy hatékony elektromos megoldás. (Ez a gáztemperálás+fűtősklíma javaslat kifejezetten tetszik.)

  • @Petrocelli778
    @Petrocelli778 หลายเดือนก่อน +1

    Kivéve, ha van napelem!

  • @bbstms92
    @bbstms92 2 หลายเดือนก่อน

    Szia, egy újabb hasznos videó :)
    Arra lennék kiváncsi hogy te egy új építésű családi háznál, hőszivattyút vagy gázfűtést alkalmaznál? Köszönöm a választ előre is.

    • @zsoltpaulik4039
      @zsoltpaulik4039 หลายเดือนก่อน +1

      Ahol be van vezetve a gáz ott használnám.
      Ahol nincs ott a gázbekótés árát inkább napelemes rendszerre költeném.

  • @lajoskranicz3134
    @lajoskranicz3134 2 หลายเดือนก่อน +1

    A legolcsóbb fűtésmód a LOPOTT FA, HELYETT a passzív (közeli) szintű szigetelés kiépítése!
    Ha megvan, utána bármilyen neked szimpatikus fűtésmód mellett dönthetsz! ;-)
    (Nekem az inverteres klímás fűtés (hőszivattyú) a bejövős)

  • @traube79
    @traube79 หลายเดือนก่อน +2

    Am igen mo on mindenki anyagias és spórol. Nem tehet mást. Az állam keveset hagy a lakosság zsebében. Ez van.

  • @medvel5870
    @medvel5870 หลายเดือนก่อน +2

    Szia: Nem sok mindenhez szólok hozzá, szinte semmihez. De ez a kiselőadás nekem nagyon tetszett, az érveidet sajnos az én számláim igazolják.

  • @ozzikee
    @ozzikee หลายเดือนก่อน

    Én kicsit bele állnék a témába.
    Nálam B verziónak fűtőkábel van a padlóban (nem szőnyeg) vagyis pontosabban a betonban. Minden helyiségben külön termosztáttal.
    Igaz hogy cop 1 a kábel, de a beton amiben benne van hőtároló szerepet játszik. A helyiség felmelegszik kb 2 óra alatt (28-30°C) utána szinten tart, de 30-40 percig kikapcsolva áll és meleg a padló mert a betonban lévő hőmérséklet szenzorral mér a termosztát. A szintentartás után megint úgy néz ki hogy 30-40 percig megy majd újból leáll mert +1 - 1.5 fokkal melegebb mint a beállított hőmérséklet. Én meg vagyok vele elégedve, de csak mint B verziós komfort fűtésnek aminél biztosan sokat számít, hogy nem melegítjük fel túl magas hőfokra.
    A verziónak klímás fűtést építünk ki de még nincsen meg meg az összes gép. Én szerintem azt kell erőltetni, a padlóban a kábel meg nem kér enni, árban 6-7x kevesebb volt mint egy levegő víz hőszivattyú, de nincs benne mozgó alkatrész, nem kell karbantartani, nem szökik el belőle a gáz..csak van és fogyaszt ha megy, de ésszel használva szerintem jó tud lenni. Nálam napelemmel természetesen, bár szaldósként könnyen beszélek 😀 Elektromos vizes kazánt sose vennék, infrapanelt próbáltam de azt se vennék...
    Üdv 🌞✌🏻

  • @adamsafranyik6714
    @adamsafranyik6714 6 วันที่ผ่านมา

    Sziasztok!
    Kádár kockánk van.
    A tisztán elektromos fűtést a korszerűsítés jelenlegi hiánya miatt nem erőltetném...
    Mi úgy állunk, hogy 3 szoba a pince fölött helyezkedik el ez kb. 50m2 az összes 100m2-ből.
    Ahol nincs alattunk pince ott vizes padlófűtés lesz, de a pince fölötti részen elég nehezen lehet kivitelezni.. nem részletezném, de sok idő és pénz lenne. Egyelőre nincs szigetelve a ház, nem lesz egyelőre se napelem se hőszivattyú, se vegyes kazán ( ezek tervben vannak a későbbiekben. ) Radiátorok vannak mindenütt, méghozzá elég jók.
    Ki hogy oldaná meg a pince fölötti fűtést?
    Megoldható a padlófűtés és radiátor egyidejűleg üzemeltetése gázkazánról amennyiben egyiknek 80-90 fokra a másiknak 40 fokra van szüksége?
    köszönöm

    • @KomKel
      @KomKel  6 วันที่ผ่านมา +1

      KÜLÖNVÁLASZTOTT hőmérsékletű víz kell a padlóba és a radiátorba. Ehhez kell a kazán után egy hidrováltó, mindkét körre külön keringetőszivattyú, a padlófűtésre keverőszelep.
      A hőcserélős megoldás hülyeség, elavult.
      Költségben kb 300e Ft.
      (lesz erről majd videó, mert sok háznál látom a hibás megoldásokat)

    • @adamsafranyik6714
      @adamsafranyik6714 6 วันที่ผ่านมา

      Kedves@@KomKel!
      Egy kérdésre szeretném még a válaszát kérni.
      Amennyiben a három soros, három konvektorlemezes radiátorok maradnak a 3 szobában akkor későbbiekben hőszivattyúval tudom őket üzemeltetni?
      Úgy tudom, hogy a jobb hőszivattyúk is 60 fokra tudnak csak felmelegíteni a radiátoroknak meg kell az a 70-90 fok.
      Esetleg kiegészítő fűtésre lesz szükség? ( nem szeretném) Split klímák is lesznek minden helységben, de őket inkább hűtésre használnánk.

    • @KomKel
      @KomKel  6 วันที่ผ่านมา

      Tudod, mert a DAIKIN-nak is van pl kifejezetten radiátoros hőszivattyúja, ami lazán tudja a 45-50 fokos előremenőt is, jó hatásfok mellett.
      A lényeg, hogy a radiátoraid legyenek méretezve 50 fokra, magyarul nagyobbak kellenek belőlük. A legtöbb gyártónak van hőmérséklet-hőleadás szerinti átméretező táblázata ehhez.
      Már évtizedek óta nem méretezünk radiátort 70-90 fokra.

    • @adamsafranyik6714
      @adamsafranyik6714 6 วันที่ผ่านมา

      @@KomKel köszönöm szépen

  • @pcegyszeregy
    @pcegyszeregy หลายเดือนก่อน +2

    Én nagyon nem értek ezzel egyet, bár említed, hogy ha jó a hőszigetelés akkor nem annyira vesztességes. Nos 2016 ban édesapáméknak építettünk egy 56 m2 -es könnyűszerkezetes házat, nagyon figyelve a hőszigetelésre. Sikerült is az akkor érvényes fal, födém és padló hőátbocsátási szabványokat felülteljesíteni. Persze számolgattam rendesen, hogy mi kerüljön a falakba stb. És természetesen 3 rétegű üveggel fa ablakok. Akkor rokon építette volna a központi fűtést, tehát Ő munkadíjat nem is számolt, és így a gázos megoldás engedélyekkel anyaggal 3 millió lett volna. Az elektromos fűtő szőnyeg mellett döntöttünk, illetve egy szobában fűtőfilm került le. A teljes fűtés kapott egy 5 cm betonréteget, édesapám úgy gondolta a felmelegített tömeg jobb lesz. Majd erre kerültek a burkolatok. 4,5 KW rendszert akkor 500 000 Ft-ért adták és telepítették mindenestül. Az elmúlt 8 évben kiválóan tette a dolgát a termosztátok mindenütt 22 C fokra vannak beállítva szerintem azóta hozzá sem nyúltak. Namost itt megmaradt 2,5 millió. Az eddig mért és lejegyzett fogyasztás 2016-2024 októberig 33423 KWh azaz éves szinten átlag 4177 KWh Ebből 2523 KWh kedvezményes a maradék 1654 KWh pedig 70.1 Ft/ KW Nos így az éves fizetnivaló 206775 Ft az havi 17231 Ft igen ám de ebben benne van a világítás igaz mindenhol LED-es lámpák vannak, benne van a sütés főzés, mert az is elektromos, és a melegvíz is amit boyler melegít, ami ezen felül maradt az a fűtés. És azt kell mondjam sokkal komfortosabb a téli időszak náluk, mint nálam. Na most ha ezzel a mondjuk kerekített 207 000 Ft al elosztom a maradék 2,5 milliót akkor bizony nekik 12 év után jön az, hogy elfogyott a gázfűtés kiépítés ára, és ne felejtsük el, hogy egyrészt valamenyi villanyszámla még akkor is lett volna, plusz nem 2016-tól van a 70.1 Ft történet. Szóval nem túlzok ha inkább 15 év ami mondhatni ingyen fűtés. Persze ez az Ő esetükben nem áll meg, mert a megspórólt pénzből 2 millióért felrakattak egy 5 KW-os napelem rendszert, ami közel fedezi a fogyasztást eleinte az éves számlájuk 15-16 000 Ft volt, mostanában már jó néhány éve csak a rendszerhasználati díj amit ki kell fizetni. Namost a teljes bekerülés után is még van 500 000 Ft megtakarítás ha végig 15 000 Ft évesköltséggel számolok az 33 év. Ezek után nekem senki ne mondja, hogy ez nem gazdaságos. És ez nem elméleti számítás, hanem kőkemény 8 év tapasztalata. Nyilván megértem ha nem megfelelő a szigetelés akkor nem fogja hozni ezeket az értékeket, de akkor ehhez csak annyit tenék hozzá, hogy nekem is épp 56 m2 a lakás gázbetonból épült nincs szigetelés két konvektor, 2 fali fűtő, és egyátfolyós gáz vízmelegítő, plusz az elektromos dolgok a havi átlagom 27-30 000 között mozog. Értem én, hogy vizes padlófűtés, meg hőszivattyú de az sem két fillér a cucc és a kiépítés. Nekem ez a tapasztalatom így jó magamis a leszarozott elektromos fűtőszőnyeget tettem be az idén a konyha, fürdü, előtér, és wc kövezete alá. Inkább halgatok a tapasztalatra mint egy elméleti leszarozásra. Ha szeretnéd egy két év leforgása után a saját lakásom tapasztalatait is megosztom. Ja és nekem ez kemény 80 000 Ft volt a 15m2 fűtőszőnyeg amit saját magam telepítettem. 1500W-os. Na majd meglátjuk, mit hoz a téli használat. A komfortossága már most tetszik.

    • @danielnagy6809
      @danielnagy6809 หลายเดือนก่อน

      A ház mérete sokat dob. Egy kis házban aránytalanul drága beszerelni egy több milliós berendezést. Ugyanakkor a kis házat nem is annyira vészes anyagilag “drágán” kifűteni. Egy 50m2-es 2-3 helyiséges házba hőszipkát telepíteni nincs értelme, ahogy írod is, sose térül meg a jelenlegi árakkal számolva, mert 15 év után úgyis cserélned kell és akkor jól jártál. Egy nagyobb, mondjuk 90-100m2-es házban azért már teljesen más a matek. Ott a havi költség jelentős, hamarabb el is fogy az éves kedvezmény és ha a H tarifát is melléteszed, akkor még nagyobb a különbség.

    • @testvideotoyou1963
      @testvideotoyou1963 15 วันที่ผ่านมา

      A második rész ott bukik meg, hogy már nincs éves szaldó ( és az egyébként is csak 10 évig szól ). Egyébként az rendben, hogy nálatok ennyire szigetelt az a kis épület, de a magyar valóság ettől nagyon távol van mind szigeteltségi szinten ( ami ugye magában több milliós költségek), mind méretileg nagyobbak a házak átlag mérete.

  • @ChobyXavi
    @ChobyXavi หลายเดือนก่อน

    14KW elektromos áram fűtésre, a vályogházban? Mekkora négyzetméteren lakik a nénike 250nm? Az 63Amper betáp lenne. Az 28db 500wattos ifrapanel lenne, nincs is annyi felület a szobákban hogy felszereld, 15négyzetméteres szobákba tennél 8db infrapanelt? Vagy hogy gondolod? Meg , hogy nincs lehetőség szigetelésre? Akkor mindegy mivel fűt, ha nics szigetelás akkor nem a házat fűti ,hanem a külvilágot.

  • @AkosLukacs42
    @AkosLukacs42 2 หลายเดือนก่อน

    6:35 és ha a klímával is folyamatosan temperálnánk? Vagy szimplán a rezsihatár miatt összesen olcsóbb használni gázból is valamennyit?

    • @KomKel
      @KomKel  2 หลายเดือนก่อน +6

      az működhetne, de a klíma zúg kint, zúg bent, mozgatja intenziven a levegőt. Így a legtöbb hétköznapi ember számára nem komfortos.

  • @bandi669
    @bandi669 หลายเดือนก่อน +1

    Szia. Szeretem a videoidat, de most egy kicsit tiltakoznék. Nekem három fűtőpanel (600 W, 700 W és 1000 W) fűt a házamban. A ház nincs szigetelve és 60%-a vert fal. Számomra és az anyagi lehetősegeimhez képest nekem ez a fűtési forma (pluszban van 2 konvektor is, amiből csak egyet szoktunk használni) tökéletesen megfelel. Mindenhol meleg van, kb 23 fok. Gond nélkül ki tudjuk fizetni. Jövő tavasszal felszereltetek majd egy klímát, de azt is inkább a hűtés miatt.

  • @Ancen78
    @Ancen78 2 หลายเดือนก่อน +2

    Ezt magyarázom évek óta, végre valaki összefoglalta.

  • @kozgab1
    @kozgab1 หลายเดือนก่อน

    Szia. Tegnap mértem körbe a falakat és eszembe jutott a videó. A ház poroton téglából épült, nincs külső szigetelés, nem is lesz, 2x70nm. Gáz vagy fafűtés esetén (csak radiátoros) sok fal 0-5 fok külső hőmérséklet mellett is alul lehül 16 fokosra. Most főként klímával fűtünk, emeletenként 1-1 3.5kw központi helyen, meglepően befűti, a szélső szobák ha lehülnek 21.5 alá kapcsol vagy a gáz vagy a pelletégő, de viszonylag ritka (de nem csak ezen szobák kapnak a hőből ekkor, a ház java, mert kevés helyen van csak termosztatikus szelep a radiátorokon).
    Lemértem minden falat, mikor csak klíma megy napközben. A 16-17 helyett végig minimum 18.5-19 fok a belső felület. Gondolom azért, mert folyamatosan forgatva van a levegő a házban. Alsó szinten keveset áll meg a klíma, sajnos a lépcső előtt van, így egy része fel is jön, fenti emiatt sokkal kevesebbet megy. H tarifa van, ha anyós nem fázna a szobában nem kéne semmi kiegészítő fűtés :D
    Azaz nem áll meg, hogy falat nem melegíti át, de folyamatosan kell használni, nem alkalmanként mikor eszembe jut, úgy tényleg nem jó.
    Most kapnak klímák termosztátot a hidegebb szobákba, kérdés mennyire lesz eredményes, talán nem fűtöm túl azt a helyet ahol vannak, de ez majd kiderül...

  • @pistahorvath
    @pistahorvath 2 หลายเดือนก่อน +3

    "-Ebben az orszàgban nem igazàn szoktak gondolkodni az emberek!" Ment a like!👍👍🤘🤘

  • @dalloszsolti
    @dalloszsolti 2 หลายเดือนก่อน +6

    Bonyolult téma ez. Új építésnél pl. a gázkazán önmagában úgy tudom már nem elégíti ki az energetikai követelményeket, ergo felesleges ebben gondolkodni, mert nem fog rá használatbavételi engedélyt kapni.
    A kiépítés költségénél vegyük figyelembe azt is, hogy a gáznak, vagy a hűszivattyúnak kell egy komplett gépészeti helyiség, ami minimum 4-5 m2. Az a mai árak mellett kb. 2-3 millió forint úgy hogy a gépész még be sem tette a lábát. Ehhez képest az elektromos fűtésnek kell egy tenyérnyi termosztát a falra, és kész.
    A gázkazánokra van 2-3 év jótállás, de utána könnyen bele lehet futni több százezres hibákba (elektronika, hőcserélő, szivattyú, stb.). A minőségi elektromos fűtésekre 10-20 év garanciát adnak, karbantartási igényük nulla.
    Az elektromos fűtést napelemmel elég jól meg lehet támogatni, de gázt nem tudunk magunknak előállítani.
    A kiépítésen megspórolt összeget pedig be is lehet fektetni, és a kamatait is bele kell tenni a képletbe.
    Szóval összetett dolog ez, nem olyan egyszerű, hogy 70 Ft/kWh, tehát nem éri meg.

    • @KomKel
      @KomKel  2 หลายเดือนก่อน +12

      1. A gázkazán mellé elég egy klímát berakni, és megvan a jelenleg minimum szükséges 25% megújuló. Ettől függetlenül én sem vagyok gázkazán párti abszolút, de meglévő ingatlannál, meglévő gázbekötéssel olcsóbb alternatíva nincsen, ami vizes központi rendszerhez jó lenne.
      2. Elektromos fűtés esetén az ingatlanod JÓVAL értéktelenebb, ha nincsen vizes rendszerű központi fűtés kiépítve. Ez háznézéses illetve értékbecslős tapasztalat.
      (persze a vizes hőleadóra lehet rakni elektromos kazánt is)
      3. Egy normális gázkazán 8-10 évig lazán elketyeg komolyabb probléma nélkül.
      4. Szeretem, amikor befektetésekkel/állampapirokkal/kamatokkal jön valaki. Ez papiron szépen hangzik, de ha kilépsz a buborákodból, akkor látni fogod, hogy ez rohadtul messze van a magyar rögvalóságtól.
      -
      Tény, hogy összetett dolog. Pont ezért kell minden ingatlant egyedileg kezelni, számolni és figyelembe venni az ott lakók komfortigényét is.
      Megint csak tapasztalat: az emberek 60%-a rühelli a klímás fűtést, egyszerűen nem bírják a folyamatos légkeveréssel és hanggal járó dolgot.

    • @dalloszsolti
      @dalloszsolti 2 หลายเดือนก่อน +2

      @@KomKel Nem tudom mennyire mérhető a "rögvalóság", mint olyan, de a lakossági megtakarítások jelenleg több mint 54 ezer milliárd forintot tesznek ki Magyarországon (10-ből 6 embernek van valamilyen bankbetétje, állampapírja, kötvénye, stb.).

    • @zolibesze
      @zolibesze 2 หลายเดือนก่อน +8

      Nos idézem "(10-ből 6 embernek van valamilyen bankbetétje, állampapírja, kötvénye, stb.).Ember, te hol élsz a Rózsadombon? Jàrod te az orszàgot ,vagy még a megyehatàrt sem hagytad el egész életedben?

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 2 หลายเดือนก่อน +4

      @@dalloszsolti Annak a fele 100 emberé, a lakosság fele meg fizetéstől fizetésig él...

    • @attilamarki5757
      @attilamarki5757 2 หลายเดือนก่อน

      @@KomKel 23. nov. 1 óta nincs 25% megújuló követelmény. Viszont megújuló nélkül nem lehet a követelményrendszert kielégítani, vagyis nincs használatba vételi új építés esetén.

  • @bgreg6069
    @bgreg6069 2 หลายเดือนก่อน

    Nagy igazsag amirol beszelsz.

  • @pietroanz.fuoris5565
    @pietroanz.fuoris5565 5 วันที่ผ่านมา

    Annyit még hozzátennék hogy a hőszivattyú csak - 5 felett hatékony. Ha mondjuk - 15 lenne, (ami szerencsére már nincs) a hőszivattyús klímákat is lehetne dobni a kukába.😮

  • @adamiller0
    @adamiller0 2 หลายเดือนก่อน +2

    100m2 ház 30 cm xtherm 20 grafitosa falon, 30 cm kozetgyapot a födémben, 12 padló szig. Gáz fűtés havi 6700 ft altalany állandó 24 fok padlófűtésessel, szobákban radiátor.

    • @laikuspolihisztor
      @laikuspolihisztor 2 หลายเดือนก่อน

      Akkor nálad sem sikerült túl jól a homlokzati szigetelés.
      Ezt a 8-10 centis grafitossal illene tudnia egy ekkora épületnek.
      És a legtöbbször a homlokzati szigetelés amit nem sikerül jól kivitelezni.

  • @IpariPerem
    @IpariPerem 2 หลายเดือนก่อน +2

    A klímák csak a levegőt fűtik ott kimaradt a matekból ha folyamatosan mennek a klímák a levegő felmelegíti idővel a tárgyakat falakat is... Szóval ugyan ott tartunk mint bármilyen más fűtési móddal.
    Konvektorjaim és fűtésre optimalizált klímám van így van összehasonlítási alapom.
    Mióta van a klimát hadználom csak és ugysnúgy a klíma is felmelegíti a falakat és a tárgyakat pedig az -5c ban is még lekapcsol a 47m2 lakásnál a klímám csak ez fűti az egész lakást és 0.5c on belül van a hő ingása a levegőnek 3 hőmérővel mérve a lakásban.
    Szigeteletlen földszinti lakás.

    • @fanaticpass
      @fanaticpass 2 หลายเดือนก่อน +1

      és szigeteletlen fsz lakásban klíma fűtéssel komfortos? ki mihez van szokva. van klíma h tarifa de kevesebbet megy meet inkább élvezem a padlófűtést. klímával olcsóbban jönnék ki de idegesítő a susogás meg a ki be kapcsolgatás.

    • @IpariPerem
      @IpariPerem หลายเดือนก่อน

      ​​​​​@@fanaticpass Ez egyéni preferencia, akinek volt pénze padlófűtést kiépíteni nem neki szól ez :D
      Engem sose zavart sz ilyen megy a lakásban légtisztító,párátlanító, stb... Nem attól lesz komfortos nekem a lakás hogy ezek helyett a szomszédokat halgatom sőtt így legalább nem hallom :D
      De anyagiakban se összehasonlítható egy padlófűtés kiépítésével, nekem valszeg a lakásom árának a 30-40% a egyáltalán ezt kiépíttetni.
      Szóval ez ilyen disznót a macskával összehasonlítás.
      A lényege az volt annak amit írtam hogy egyáltalán nem sugároz sehol a hideg egy konvektoros fűtéshez képest.
      De logikus is ha valami felmelegíti a levegőt a levegő ugyanúgy felfogja a falakat és a tárgyakat...
      12,8 miskába került a lakás 1 éve, jól is nézne ki milliókból fűtést kiépíteni benne :D

  • @PeterHuszar-jx7qu
    @PeterHuszar-jx7qu 2 หลายเดือนก่อน +2

    Logikus a levezetés. Viszont hiányoznak belőle költségtételek!
    Kb. 15 éve fűtök villannyal és fával. Anno azért döntöttem a elektromos fűtőpanel mellett, mert a kalkulált várható beruházási, üzemeltetési és KARBANTARTÁSI!!! költségeket is figyelembe vettem. Ahogy azt is, ha az alacsonyabb beruházás miatt megmaradó pénzt tőkeként kezelem. Miért ne tenném?! Fatüzeléssel nem számolva, 15 éve, az évi ~2% kamatokat is figyelembe véve, 28 év alatt térült volna meg a kondenzációs kazán használata.
    8 éve lakásvásárlás és teljes lakásfelújítottam. Elektromos fűtőszálat fektettem felbetonba. Jó hőszigetelésű lakás a kiindulási alap. 7 éve megy. 0 karbantartási igény, komfortos, esztétikus és helytakarékos. A HMV 4-10 másodperc alatt -fogyasztási helytől függően- olyan hőmérsékletű, amelyet én szeretnék. Van kandalló is, mert az embernek mindig legyen "B" terve. A rezsikvóta óta használjuk gyakrabban. Nagyon is szerethető! Elektromos fűtés kapcsán, szóba jöhet a H tarifa és a vezérelt áram igénylése. Így elérhető a 3x 2500kw éves kvóta.
    Mi van ha nem lesz gáz, vagy maximálva lesz a fogyasztása? ...vagy a villanyé? Én még mindig tudok venni napelemet.
    Élből ne vessük már el egyik fűtéstipust sem! Jól átgondolt, személyre és ingatlanra tervezett téli/nyári klimatizálásokra van szükség.
    Ui.: 66m2 lakás, Délmagyarország, télen jól benapozott tájolású. Soha nem haladta még meg a teljes éves villanyfogyasztás a 300.000 ft-ot.

    • @janoskiss7652
      @janoskiss7652 2 หลายเดือนก่อน

      Pont (62nm) ekkora társasházi lakásban élünk hárman, 3 klíma, egy Ariston Hybrid bojler, szokásos egyéb elektromos eszközök, egy 500w-s törölköző szárító, gázos főzőlap. Éves áramdíj (minden A1 tarifán) 116k volt előző évben, biztos nagyon jó a fűtőpaneles rezsid évi 280-300kért.

    • @PeterHuszar-jx7qu
      @PeterHuszar-jx7qu 2 หลายเดือนก่อน

      Társasházi lakás, de udvari egyszintes. 10% alatt van a fűtött külső felületünk. A déli nagy homlokzaton még nincs hőszigetelés. Felbetonban van a fűtőszál. 3 gyerekünk van. 21-23 fokon tartjuk a klimát. Tavaly 220.000 ft volt. A legtöbb 3 éve 276.000 ft volt. A 300k csak támpontnak volt megadva. Ha csak villannyal fűtenénk, becslésem szerint 400-420k lenne az éves teljes áramszámlánk. Ebben az esetben behoznánk a H tarifát...
      Kérlek, legközelebb olvass figyelmesen :)

    • @noobkillah1975
      @noobkillah1975 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@janoskiss7652 A társasházi lakás az nagyon más kávéház mint egy ház, főleg, ha laknak alattad. Plusz ha nagyvárosban laksz, ott a hőszennyezés miatt általában picivel magasabb is az átlaghőmérséklet, bár ez utóbbi kevésbé mérvadó.

    • @leejamie7810
      @leejamie7810 หลายเดือนก่อน +2

      @@PeterHuszar-jx7qu Te pedig tájékozódj, cekaszos melegítő eszközökre nincs H-tarifa, ahhoz SCOP 3,4 kell minimum, tehát klíma vagy vizes hőszipka.

    • @PeterHuszar-jx7qu
      @PeterHuszar-jx7qu หลายเดือนก่อน +1

      Ha aktuálissá válik a dolog, fogok tájékozódni.
      Akkor veszek pl. napelemet, és azzal kompenzálok. Az elektromos felbeton padlófűtéssel képes vagyok energiát tárolni költséghatékonyan. Nem kell feltétlenül akksipakk.
      1-2 dolgot jó észben tartani az épületklimatizálás kapcsán. Villamosenergiát sokmindenből elő lehet állítani. Gázt viszont nem! A villany árát nem tudják az égbe emelni, mert akkor a nép kimegy az utcára, és szétveri a várost.
      Fűtésrendszert 10-30 évre választunk. Ezek tekintetében jó matekozást mindenkinek. Viszont fontos szempontok a sajátos komfortigény, és az ellátásbiztonság. Kicsit elkanyarodtam a műszaki szempontoktól, de körülvesz mindannyiunkat a "közeg"!

  • @istvanpolgar1410
    @istvanpolgar1410 2 หลายเดือนก่อน

    Köszönöm, korrekt! 2 éve árammal fűtünk egy 120 m2 házat. Padló és radiátor fűtés, közepes szigetelés , b30 tégla. 300 m3 körül volt előtte a fogyasztás évente. 3 db 2kw os ipari patront szereltünk be a meglévő padlőfűtésbe, 5/4 es rézcsővel, sima tartálytermosztátokkal és egy biztonsági csőtermosztáttal. Nem volt 100 e Ft sem és tökéletes. 22-24 fok van a házban, a szobatermosztátra sem kötöttem rá. A gázkazán maradt, néha megjáratom. Van egy kandalló a házban vészhelyzetre. Sima villanybojler adja a melegvizet.Van egy 5 Kw klíma . Nagy napelem rendszer van,15 Kw még 8 évig szaldós. Utána lesz egy komoly vezérlés és / vagy akku. 4 Ft ért veszik vissza jelenleg az áramot úgy , hogy a fél utcát mi látjuk el árammal napközben. A termelés fele megmarad, úgy , hogy időnként autót is töltünk .

    • @diaomron7261
      @diaomron7261 2 หลายเดือนก่อน

      Aztahűezigentyűha. És a szomszédok lepippantanak az áramért?

    • @steve_video
      @steve_video หลายเดือนก่อน +2

      "még 8 évig szaldós" vagyis ezekben a szép borongós időkben gyakorlatilag gázzal fűtesz csak nem fizeted ki ennek a költségét.

    • @SLeslie
      @SLeslie หลายเดือนก่อน

      Azért, ha akkun gondolkodsz, előtte nézd azért meg, hány töltés/merítés ciklus az élettartama, és azt mennyi idő alatt használod el.

  • @viktormolnar
    @viktormolnar 2 หลายเดือนก่อน +26

    Még annyit hogy elég szörnyű hogy egy ilyen fontos és értelmes és informatív videót inkognitóban kell elkészíteni!

    • @KomKel
      @KomKel  2 หลายเดือนก่อน +23

      Amennyi fenyegetest kapok, a tizedreszetol epeszu ember mar feladta volna...
      Vannak olyan reszei a budapesti agglomeracionak, ahol gazpisztoly van a zsebemben mint egy westernhosnek, amikor hazat megyek megnezni vasarlas elott...
      (De errol mar tobb videomban beszeltem)

    • @VinoTonto1
      @VinoTonto1 หลายเดือนก่อน

      Pisztolyból csak elektromos (sokkoló) ☝🏼😄

  • @tamasrag4683
    @tamasrag4683 2 หลายเดือนก่อน

    Nekem nincs gáz a telken, Eredetileg egy 24kW-os Vízteres fatüzeléses kandaló központi fűtés, készült. Ehhez vettem fűtőpanelt 4-5 db-t, illetve 2 db fűtésre optimalizált Gree klimát. Miután évről-évre nehezebb lett az 5kg-s hasító fejsze, (73 éves vagyok) ezért tavaj télen csak karácsonykor gyujtottam be, akkor is a látvány miatt. A ház 2001-ben épült ytongból, akkor még jó hőszigetélésű volt, azóta már nem számítana annak, de mivel kivülről terméskő burkolású így a hőszigetelés nem szerepel a terveim között. A ház 160m2-es és minden elektromosan müködik.. A rezsi támogatás csökkentése előtt átlagosan13.000 kW volt a fogyasztás. Utána a tavaji fogyasztásunk 9.200 kW volt ezt a két klima beépítésével (-3 db fűtő panel) illetve a lakás hőmérsékeltének nappal 19-20 fok éjjel 17-18 fokra való levitelével. Ja és nyáron a nagy melegekben is igyekeztem tartani a külső hőmérséklet -10 fokot illetve 30 fok alatt nem klimatizálom a házat és a 150 l-es bojlert is kb: 45 fokon üzemelem (zuhanyzásnál nemm kell hozzá hidegvizet adni) állandóra kötve Azóta a felső utcába bevezették a gázt (a felső telken keresztül van szolgalmi jogom) de a kb 70 m-es távolság miatt nem gondolkozom rajta. Bár az építésekor megépítettem a bélelt gáz kéményt.

  • @ferencschneider9652
    @ferencschneider9652 หลายเดือนก่อน +1

    az áram drágább lett nemrég. Ha úgy fűtesz mintha vasalót kapcsolnál be vagyis 1:1 hatékonysága (lehet ez infra panel, elektromos fűtő panel, elektromos padló vagy fal fűtés stb.)akkor a legdrágább fűtési mód, mondjuk lehet valami vezérlővel kérni, hogy hány órától hány óráig fűtsön (pl éjjel ne, pár órán keresztül amikor tutko alvás van) Az inverteres klímáktól feljebb már más a szitu, 2011-ben például lehetett kérni H tarifát fűtésre aminek a használatával kevesebb volt a rezsi klímával fűtéssel mint gázzal (de ehhez kellett az, hogy egy egységnyi áramból az inverteres klíma gazdálkodott a legjobban az elektromos fűtőeszközök közül). Bekerülési költsége is kisebb volt mint egy központi fűtés kiépítése. De az alap az, hogy először a szigeteléssel kell foglalkozni.

    • @steve_video
      @steve_video หลายเดือนก่อน

      2010 óta van H tarifa, ma is köttethetsz.

  • @gaborm4767
    @gaborm4767 2 หลายเดือนก่อน +18

    Az egészet azért csinálják hogy az építtetők megspórolják a gáznak a bevezetését. Előadják hogy a gáz veszélyes, az elektromos meg majd olcsóbb és jobb lesz.

    • @fchris82
      @fchris82 2 หลายเดือนก่อน +11

      Mondjuk a hőszivattyús elektromos fűtésnek van értelme, itt CSAK a hagyományos elektromos fűtésről van szó. Egy rendesen leszigetelt és párazárt épületbe egyébként is kell hőcserélős szellőztető rendszer, ehhez már hozzá lehet csapni egy hőszivattyús rendszert, ami előhűti (nyáron) vagy előfűti (télen) a levegőt, és akkor ehhez már csak vmi komfort fokozó fűtés kell, ami nálam is elektromos padlófűtés lesz, mert ezért értelmetlen bekötni a gázt. A szakiellenőr is pont ezt csinálta, csak ő mondjuk nem padlófűtést csinált, hanem vett két olcsó elektromos fűtést és kész. Ő is ott konkrétan számolgatta, hogy ez annyira olcsó és annyira kevés rásegítés kell, hogy teljesen értelmetlen ezért bármi mással próbálkozni.

    • @laszloszabo8554
      @laszloszabo8554 2 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@fchris82a hőszivattyút lehet (és kell is) úgy méretezni, hogy az adott házhoz tökéletesen passzoljon. Nem kell kiegészítő fűtés, ha rendesen meg van csinálva (nem beszélve arról, hogy a hőszivattyús rendszerben is van/lehet tenni elektromos patront.)

  • @MrBliviu607
    @MrBliviu607 หลายเดือนก่อน

    😊👍🏼👍🏼👍🏼

  • @papirvine3007
    @papirvine3007 หลายเดือนก่อน

    Nálunk is elektromos fűtés van. Ilyen samott al töltött radiátorok. Negyed órát mennek 1 órában.Szabályozható az összes szobában külön, távolról. Van egy 10kw-os kandalló k a nappaliban amivel teljesen tartható egy 18 fokos átlag a legutolsó szobában csak a kandallóval. Fennt a napelem 12Kw-os akkuval. Igaz Németországban élünk és itt 10cent az áram ami 35-38Ft.Nem tudom otthon mennyi a villany.

  • @LaszloLiszteseb
    @LaszloLiszteseb 2 หลายเดือนก่อน +1

    Gáz alapfűtés, termosztát a fürdőben + nappaliban klíma, tudom javasolni.

  • @lajosnagy9689
    @lajosnagy9689 23 วันที่ผ่านมา

    Állandó tartózkodású pl családiházban nem, de hétvégi házban kifejezetten az elektromos padlófűtés (vagy klíma) az előnyós. Gáznál csak a rendelkezésre állás havi 1000Ft. Nyaralómban kábeles megoldású padlófűtés van (2800W/20m2). Télen ritkán használom (1-2 alkalommal megyek le de befűtök) Összel és tavasszal kell fűtenem. Éves szinten kb 25-30 000Ft-ot fizetek.

  • @Pocokcic
    @Pocokcic หลายเดือนก่อน

    Kíváncsi lennék egy számolásra nálam is. Voltak trükkös cégek akik hőszivattyút ajánlottak meg minden tutit 5.5 millió forintért sok éve. Régi központi fűtés megmaradt modern turbós kazánnal. Napelemek felkerültek. Hőszivattyú helyett hordozható 2KW hőlégfúvó meg olajradiátor van. Nem volt kedvem és hangulatom a hatalmas költséghez átalakítani a már jól működő rendszert. 4 darab hőlégfúvó 1KW teljesítményen járatva, kényelmes 20 fok feletti hőmérsékletet produkál. Amíg tart a szaldó megy elektromosan minden, utána meg majd a gáz. Eddig még nem kellett a gázkazánt bekapcsolni. :D. Az igaz, hogy a napelemes rendszer nem volt olcsó, de nekem idáig tetszik a költségek alakulása.

  • @vilmosvarga5440
    @vilmosvarga5440 2 หลายเดือนก่อน +2

    Nagyon sarkosan vannak ezek a gondolatok megfogalmazva. Nem volt szó a napelemes betáplálással való elektromos fűtésről. Jó lett volna ezzel is számolni. A gáz cirkós fűtéssel kapcsolatban csak annyi az én gondolatom, hogy ha gond van vele, mert lessz, akkor se fűtés, se meleg víz. Szerelőt ha találsz egyáltalán aranyárban dolgozik, nem beszélve a horror anyagköltségekről.
    Jó a videó! Bár szerintem azért egy kicsit torzított képet ad.

    • @QuickBrownFoux
      @QuickBrownFoux หลายเดือนก่อน +1

      Napelemmel mi változik?
      1.) Felraksz annyi napelemet, ami a pazarló fűtőfólia vagy infrapanel fogysztását fedezi, ehhez sok napelem kell, ráadásul ha most lépsz be akkor éves szaldó sincs már.
      2.) Hőszivattyút használsz amit harmadannyi napelemmel nullázol ki.
      Napelemmel még romlik is az egyenleg, hiszen a nem hőszivattyús elektromos fűtés mellé több napelem kell, amivel már olyan drága lesz, amiből kijött volna egy hőszivattyús rendszer is!

  • @semmitnemfogadel
    @semmitnemfogadel 2 หลายเดือนก่อน +2

    Teljesen megerősített abban amit eddig tapasztaltam fűtés témában.
    Én még a klímás fűtéshez hozzátenném, hogy folyamatos erős légmozgás van, ami egy idő után idegesítő, és akármilyen halk, akkor is zajos lesz.
    A helységenkénti szabályozás nem rossz, csak épp ha túl sokat engedek egy nappaliban, akkor a mellette lévő kis helység lehet hogy szenved, és folyamatosan fűt a kazán, vagy megy az áram.
    A fűtőszőnyeg, meg fűtőpanel, jó egy fürdőben, esetleg egy hétvégi házban, ahol ritkán kell, otthonban inkább a hagyományos vizes rendszerek.
    Tapasztalatom alapján legjobb a padló ,és radiátor vegyesen külön szabályozva szintenként, helységenként pedig max 3 fok különbséggel.
    A gázkazán szerintem másfél millából kijöhet simán, meglévő cseréjénél még ennél is olcsóbban, oldalfali kivezetés kb 60000 ft csak.
    A hőszivattyú jó dolog, igaz, arany árban van, és még kell jó pár dolog hozzá, mire fűt is.
    Jelenleg szerintem nem éri meg, és soha nem hozza be az árát, az elszökő hűtőközegek pedig klímagyilkosok.
    Német mérések szerint , az utántöltés alapján 42%-ban a hűtőközeg tehet az emisszióért :
    "Megállapították azt, hogy közel 43 ezer tonna széndioxid-ekvivalenssel az R404A hűtőközeg az éves emissziók 42%-ért felelős. Jelentősek még az R407C és R134a utántöltési mennyiségei. " Akkor ennyit az új környezetbarát technológiáról, csillagászati árért.....

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 หลายเดือนก่อน +1

      A korszerű hőszivattyúkban R290 gáz van, azaz propán. Ennek nulla környezet károsító hatása.

    • @semmitnemfogadel
      @semmitnemfogadel หลายเดือนก่อน

      @@janosnagy4382 Ez szép magyarázat. A gond csak az, hogy nem értelmezted a cikket. Nem az elszökő propánt mérik, ahogy az oxigént sem, hanem az R404A-t. Az pedig masszívan veszélyes mennyiségben kerül a levegőbe, de erről nem beszélünk, mert akkor bukik a méregzöld álomvilág.....
      Még azért várjunk a propán tapasztalatokkal, majd 10 év múlva beszéljük újra, nagy nyomáson egy robbanó gázt keringetünk, ....reméljük, hogy beválik, és az ára ezeknek leesik 4 millióról 1 millióra.............

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 หลายเดือนก่อน +1

      @@semmitnemfogadel A gond az hogy, nem érted! Ha nem R404A-t használnak hanem propánt, akkor nem kell R404A-t mérni. Propánt 100 éve keringetnek kis hazánkban is millió számra, a 10 éveddel igen le vagy maradva. 15kw-os monoblokk R290-el 1.5 milka, nem 4. Nem szégyen utána olvasni előtte...

    • @semmitnemfogadel
      @semmitnemfogadel หลายเดือนก่อน

      @@janosnagy4382 Nem akarok vitatkozni, de épp te nem érted sztem.
      Nem propánt használnak R404A-t.
      A németek ezeknek az utántöltését mérték, fentebb bemásoltam a szövegrészt ami erre vonatkozik.
      1.5 milláért nem kapsz 15 kw os hőszivattyút, legfeljebb egy nonameet aminek már a vásárlás napján nincs meg a szervize,forgalmazója (költői túlzás)
      És akkor vegyük még hozzá, hogy a gázkazán 360000 ft, amiér önmagában képes melegvizet gyártani, és akár 80 fokos fűtővizet is.
      Ez hőszivattyúval nem fog menni, mire kiépíted tárolókkal, vezérléssel stb , bőven meglesz a 4,5 milla.
      Melegvizet csiga lassan készít, tehát nagy tároló kell, vagy gyorsan zuhanyzik a család.
      Nem nagyon kell utána olvasnom, telepítem ezeket, és gázkazánokat is.
      Konkrét példám van amikor ikerházba gázt,és hőszivattyút tettünk, 1,5 mil: 4.5 mil volt az anyagköltség a kazánház kiépítéssel.
      Amúgy nincs gondom a hőszivattyúkkal, csak túlárazott sztem ,mint a villany autók, de kétségtelen, hogy ahol nincs gáz, ott alternatíva.

    • @steve_video
      @steve_video หลายเดือนก่อน

      @@semmitnemfogadel Az általad felsoroltakból melyik használják egy mai háztartási hőszivattyúban?

  • @Tizedes11
    @Tizedes11 2 หลายเดือนก่อน +2

    Jó lenne, ha értő figyelés lenne, s nem csak itt, hanem úgy általában.
    Akinek MOST kell szájbarágósan elmagyarázni, annak vagy már felesleges, vagy még épp időben van, vagy csak idekattintott.
    Én a mai napig használom az elektromos fűtést, de kizárólag a feleslegesen megmaradt napelem által megtermelt energia mértékéig.
    Még 5 évig van szaldóm, addig ez így tökéletes .
    Azt viszont nem értem, hogy miért nem melegíti fel a klíma a hőtároló tömeget(általában falakat) , mitől nem melegszik át !! :-?

  • @torpemonguz
    @torpemonguz 2 หลายเดือนก่อน +1

    Nagy a sötétség a fejekben . Ezzel fordítottan arányos az öntudat! Főleg amikor az első igazi használat elött, alatt vannak..
    Hasznos a videó!
    Nálam kondis kazán + fal plafon és falfűtés van. Saját kivitelezés. 1400 m3 gáz fogy 200 m2-en. Szereltem fel napelemet magamnak, és minden helyiségba klimát, ezek fűteni is önnàllóan is jól tudnak. Ez utóbbi területen is megy a mókusvakítás. . kihasznàljàk, hogy az emberek nem bivalens pont és Cop alapján vesznek készüléket.. kiderülne, hogy 400.000 alatt nincs önnàllóan fűteni tudó tartós eszköz 2,5kw-os kivitelben..

  • @hacsabika
    @hacsabika หลายเดือนก่อน +3

    Informatív videó volt, köszönjük. Sajnos a sok értetlen ember visszaköszön a kommentekben. Nem értik meg, hogy ez nem a különféle fűtési vallásokról szól.

  • @iuimmiui3759
    @iuimmiui3759 หลายเดือนก่อน

    Egy ingatlannak megvan az energia igénye, mindegy mivel fűtesz. A bekerülése attól függ hogy adott területen melyik energia hordozó mennyibe kerül.

  • @drgmoonlight
    @drgmoonlight หลายเดือนก่อน

    Minél több a valós tapasztalatot leíró komment, annál jobb: az én esetemben a fürdőbe kerestem kiegészítő (!!) fűtés, mert a radiátor képes arra a hőmérsékletre, ami a többi helységet is jellemzi, de a fürdőbe jóleső plussz meleghez már kevés. Ezért esett a választás egy infra panelra, mivel ezt plafonba is lehet tenni (falon hely már nincs). A tapasztalat pedig az hogy jó...., kellemes hogy felülről érkezik az extra meleg de a kb. 1800 watt radiátor mellett a 400 watt infra még kevésnek érződik talán még egy panellal már oké lesz (klímához túl kicsi a helység).

  • @timeapapp9901
    @timeapapp9901 28 วันที่ผ่านมา

    nekem cserépkályha van költséghatékony. Még a nyitott rendszerű kazán még a jó

  • @OrgoneBlaster
    @OrgoneBlaster 2 หลายเดือนก่อน +2

    Mi lesz akkor ha Brüsszel majd megálljt parancsol a gázfűtésnek? Kellene valami ésszerű és megfizethető alternatíva.

    • @attilastier
      @attilastier 2 หลายเดือนก่อน +8

      Brüsszel LOL 😅

    • @pittzu3
      @pittzu3 2 หลายเดือนก่อน +3

      Fa. Az is egyfajta eltárolt napenergia. Csak nem az akkugyár, hanem a növény által intézve.

    • @csuja
      @csuja 2 หลายเดือนก่อน +3

      A hűtő-fűtő klima szerintem alap fűtési megoldásnak is jó. Ezt egészítsd ki valamilyen kéményes fűtési megoldással, pl fafűtésű rakéta kályha.

    • @tamasrag4683
      @tamasrag4683 2 หลายเดือนก่อน +1

      Hogyan tiltaná le a gáz fűtést? Olyen törvényt hozni amit nem tud betartatni, felesleges hozni.

    • @Apuborizukonnycseppe
      @Apuborizukonnycseppe หลายเดือนก่อน +1

      Marhaság. Fityesz rémisztgetés.

  • @zoltanrevesz5321
    @zoltanrevesz5321 2 หลายเดือนก่อน

    Legalább valaki jól látja a dolgokat. Én is hozzáírtam egy elektromos fűtőpanel forgalmazó videójához és törölték a bejegyzést. Pedig egyszerűen matematikai (fizikai) műveletekkel kiszámolható, a lényeg. És igazad van abból a szempontból is, hogy még a rezsicsökkentett áron számolva is sokkal olcsóbb a gázzal történő fűtés. Persze értelemszerűen "ugyanazt" a házat fűtve és ugyanannyi hőmennyiséget beletéve mindkét esetben. A kedvencem az, hogy amikor valamelyik infrapaneles videóban leírtam dióhéjban azokat a dolgokat, amiket te itt felvázoltál, akkor jöttek az "okostojás" emberek kommentáradata, akik nem értették meg a dolog lényegét vagy hiányoztak a fizika óráról, amikor a kW- tal és a Joule-lal számolgattunk :))

  • @tailor84
    @tailor84 หลายเดือนก่อน

    Mi az 5nm konyhába szeretnénk tenni elektromos padlófűtést, jelen pillanatban nincs semmi. Arról mi a véleményed? A többi helyiségben radiator gazcirko van.

  • @hunzsinor
    @hunzsinor 2 หลายเดือนก่อน

    Köszi

  • @pombio
    @pombio 2 หลายเดือนก่อน +2

    Megnéztem a táblázatot. Értem. Csak megkérdezem, meddig lesz a rezsicsökkentés, meg a jelenlegi szabályozás? Tessék napelemet venni, hőszivattyúzni, amennyire lehet függetlenedni.

    • @KomKel
      @KomKel  2 หลายเดือนก่อน +8

      értem a hisztit a rezsicsökkentés miatt, de ha jelenleg ez a keretrendszer, akkor ezen tudom bemutatni a költségeket.
      Nem tudok jósolni, mi lesz 3-5-10 év múlva. Majd visszatérünk rá akkor.
      A napelemet meg felejtsük már el fűtésre, ha nincs szaldó! Ha nincs szaldó, cseszheted a fűtési áram visszatápot, ha meg akkut raksz sok millióért, megint (máshol) raksz pénzt a fűtési rendszerbe.
      Vizes rendszerű fűtés legyen és hőszivattyú. Ez az, ami hosszútávon is kifizethető fűtési mód és az ingatlan értékét is szinten tartja/növeli.

    • @pombio
      @pombio 2 หลายเดือนก่อน

      @@KomKel Nincsenek számaim, lehet jól jön ki a matek.... én most gondolkozom építkezésen, valamiért nekem a gáz rendszer és a vizes rendszer egy rakás macera... bonyolult, sok hibalehetőséggel.

    • @KomKel
      @KomKel  2 หลายเดือนก่อน +5

      azt a félmondatomat vedd komolyan, amit a videóban is mondtam: az ingatlan vizes központi rendszer nélkül JÓVAL ÉRTÉKTELENEBB.
      Ebbe bele lehet kötni, hogy nem így van, viszont évi 5-600 ingatlant nézek meg vásárlás előtt, értékbecslőként is dolgoztam, és EZ TÉNY.
      Lehet idővel majd változni fog, de a mostani magyar lakosság 90%-a el sem tudja képzelni azt, hogy sima elektromos fűtéses vagy csak légkondival fűthető házban éljen.

    • @pombio
      @pombio 2 หลายเดือนก่อน

      @@KomKel Elteszem a témát késöbbre.

  • @janosnagy4382
    @janosnagy4382 หลายเดือนก่อน +2

    A táblázatban a tűzifa ára el van írva. 550 Ft nem lehet mázsája! 5500/q vagy 55/kg lenne a helyes.

  • @butwhy7936
    @butwhy7936 หลายเดือนก่อน

    Elektromos kazán padlófűtéssel vízzel a rendszerben 1/2colos csővel.. Hibátlan. Tárolja a hőt... Biztonságos. Meleg mard ha napokik nem lenne áram... Nincs szénmonoxid mérgezés stb. Ez a saját véleményem a saját tapasztalatom alapján. 6éve használom... Üdv...

  • @hoppaistvan9982
    @hoppaistvan9982 2 หลายเดือนก่อน

    nekem most infra paneljaim vannak fütés átalakítás miatt..termosztátokkal.tökéletesen müködnek.nem mindegy mely falakra vannak szerelve.a belsö falakra kell szerelni,mert a falat átmelegítik é s a másik oldalon is fütenek.össze kell hangolni lassan a termosztátokat,azután takarékosan müködnek.más a höérzet,mint egy normál fütésnél,de megszokható

  • @juliuskusza9315
    @juliuskusza9315 2 หลายเดือนก่อน

    Érdekes műsor sok info ezt töbször meg kell nézni.

    • @juliuskusza9315
      @juliuskusza9315 2 หลายเดือนก่อน

      Hát most a gázba nem invesztálnák. Ha megvan használni. A jövő meg majd jön. A klíma fűtés hűvös időben ok, de ha jön a hideg vége.

  • @martonk1555
    @martonk1555 หลายเดือนก่อน +1

    Jó összefoglalás, de az azért nem igaz általánosan, hogy a klímás fűtés nem fűti fel a falakat. Pont ugyanúgy a levegőt melegíti először, mint egy radiátoros fűtés, csak más ütemben és az aktív keringetés miatt hamar érezni lehet. Ha ilyenkor rövid idő után kikapcsolják, akkor persze nincs ideje felmelegedni a falaknak. Egyébként ha meg kis teljesítményen és hőfokon megy hosszú ideig, akkor ugyanúgy átmelegíti a levegő a falakat. Ahogy a videó végén el is hangzik, a fizika működik.

  • @SirDrakeNewcanon
    @SirDrakeNewcanon 2 หลายเดือนก่อน

    Napelemek vannak a tetőn, klímákkal rásegítünk, de a kondenzációs kazán lefekvés után be van kapcsolva, hogy csendben tartsa a hőfokot. Pedig a klímák hatásfoka nagyon jó, de valóban a levegőt fűtik és a falak csak sokára veszik át ezt a meleget. A nagy teraszajtók is fűtik a házat, igaz ez csak a nappaliban és az étkezőben érezhető szép napsütéses időben.

  • @ottohorvath3283
    @ottohorvath3283 หลายเดือนก่อน

    E gy tsztánlátó egyén!❤

  • @haveagoodday544
    @haveagoodday544 หลายเดือนก่อน

    Kivétel lehet azoknak, akiknek szaldos napelemuk van. Ott nem 70Ft, hanem 5 Ft a költség, ha a napelem termelése lefedi a fűtés energia igényét. A napelem költsége is megterul.

    • @KomKel
      @KomKel  หลายเดือนก่อน

      A szaldos elszamolas max 10 evig van, utana megszunik. Tehat a napelem beepitesi koltsege megterul ez ido alatt boven, de nagyon nagy hiba elektromos futest berakni melle, mert ha ez a szaldo utan nem epitheto at pl hoszivattyusra, a futesi aramkoltseg nagy lesz.

  • @varvizib
    @varvizib หลายเดือนก่อน

    Egy fokkal hitelesebb lenne a videó, ha a készítő legalább a saját arcát adná hozzá.

    • @laszlobalazs3999
      @laszlobalazs3999 หลายเดือนก่อน +1

      Leírta itt is feljebb, és videóban is elmondta már, hogy miért. Segítek, idézem, "Amennyi fenyegetest kapok, a tizedreszetol epeszu ember mar feladta volna...
      Vannak olyan reszei a budapesti agglomeracionak, ahol gazpisztoly van a zsebemben mint egy westernhosnek, amikor hazat megyek megnezni vasarlas elott...
      (De errol mar tobb videomban beszeltem)"
      Gondolhatod, hogy a szakiellenőr mennyi fenyegetést kaphat, lehet, ő is megbánta már, hogy saját arcával indított csatornát

  • @bozsifeco9104
    @bozsifeco9104 หลายเดือนก่อน

    Nállunk (68nm) 2 szobában volt konvektor többi helységet kandallóval fűtöttük mire hazaértünk 16fokról indultunk álltalában,.... na ez ki lett váltva központi fűtésre + hozzájött egy 9nm es és egy 15nm es helység most 92 nm fűtünk gázzal + kandallóval a gázszámla ugyan annyi és mikor hazaérünk nem 16fokról kell elkezdeni a kandallóval fűteni hanem 22 fok van mindenhol a házban.... A gázkazánon kívül mindent magamnak csinálltam 600.000 Ft anyagdíj ( + a kazán és a kazánhoz szakember papirok stb ) kb 1,2m (azóta kicsit drágúlt a radiátor is... de már 2 éve tökéletesen működik ... és sokan nem hiszik el hogy ugyan olyan feltételek meleltt (ez esetben még 24nm rrel többet fűt a kazán ) 2 konvektor fogyasztása annyi mint a kazánnak ami minden helységet egyformán fűt ... és nem csak 2 helységet... Ha felújít az ember padlófűtés / radiátort kalkulalja bele a villany helyett csövet tegyen le hisz a vizet lehet : gázzal / vegyes tüzeléssel / villannyal is felfűteni sokkal praktikusabb az én meglátásom szerint...

  • @csahoscsuhas3344
    @csahoscsuhas3344 หลายเดือนก่อน

    Németből visszajött villanyszerelő kollégám 1.5mil napelemet 0,5 elektromos fűtést telepített a lakásába. Galvanizálót is épit, mert mint mondja a szolgáltató nem ad vissza pénzt.. Enyit az elektromos fűtésről...

  • @csabaviglasi1770
    @csabaviglasi1770 22 วันที่ผ่านมา

    Nagyon jók a videóid, kedvelem is őket, de itt ebben, nem osztom 100%-ig a véleményed, van alapja nyílván és van ahová valóban én sem raknék elektromos fűtést, de ott a gáz sem lesz komfortos.

  • @RichardFeher-my9jg
    @RichardFeher-my9jg หลายเดือนก่อน

    Ezért jó a központi fűtés vagy padló fűtés vagy mind kettő teljesen mindegy hogy vegyes tüzelésű vagy gázkazán rendszeren van!

  • @Zoli049
    @Zoli049 2 หลายเดือนก่อน +7

    Legolcsóbb a földgáz, egy korrekt kazánnal. 1m3 gáz 6-7 kW, ezt még egy "talajszondás" hőszivattyú sem tudja. Mondjuk engem nem érint az otthoni baromság, mert 18€ a villanyszámlám és a fűtésre 35-45€/hónap. 50m2 Nincs földgáz a házban, 2020-as építés. (Litvánia)

    • @laszloszabo8554
      @laszloszabo8554 2 หลายเดือนก่อน

      Legolcsóbb a hőszivattyú (havi számlája) H tarifával. Olcsóbb bármilyen gázos fűtésnél.

    • @IpariPerem
      @IpariPerem 2 หลายเดือนก่อน +2

      1m3 gáz 6-7 kw, korrekt klimával meg 1kw áram 5-6kw hő....
      Ès nem hinnèm hogy egy árban van a gáz ès az áram....
      Nagyon el vagy tèvedve....:D

    • @SZLMCL1
      @SZLMCL1 หลายเดือนก่อน

      Legolcsóbb a hőszivattyú, abból is a talajkollektoros fix COP-s. Nincs kültéri egység már ezáltal is jóval olcsóbb, igaz van földmunka, de árban még így is jóval jobb. Amikor még nem volt napelem 70-90e Ft volt / év a fűtésszámlánk. Most napelemmel 0, a nepelemet otthonfelújítási programban sikerült megcsinálni, így fél áron volt. 2025-től már visszahozza majd a kiépítés költségét, onnantól csak hasznot termel.

    • @zerkovitzzoltan2182
      @zerkovitzzoltan2182 หลายเดือนก่อน +1

      @@SZLMCL1 Napelem addig gazdaságos amíg éves szaldóban vagy, utána már egészen más a helyzet. Az sem igaz, hogy a talajkollektoros zárt rendszerű hőszivattyú költsége olcsóbb lenne a levegős rendszerűnél, ez nagyban függ a külső hőmérséklettől, a páratartalomtól és a fűtési rendszertől(hőtömeg méretétől). A függőleges talajszonda üzemeltetési költsége a legjobb, de a beruházási költsége olyan tetemes, hogy családi ház méretben nem éri meg vele foglalkozni.

  • @silverlions
    @silverlions หลายเดือนก่อน

    Nekem egy 40 éves szilikát falazatú nagy házam van. Nulla hőszigetelés, beton födém, fent is lent is, van egy nagy pince. A legnagyobb Viadrus kazánom van.
    Öt éve a nappaliba betettem egy 3,5 KWt -os légkondit kimondottan fűtésre. Ha a kinti hőmérséklet +5 fok fölött van, elég jól ellátja a dolgát de inkább +10 fok.
    Van saját erdőm a fa nem gond de az igazság az, ha repkednek a mínuszok, kell a napi egy mázsa fa.
    Át akarom építeni a házat, nincsenek korlátlan eszközeim a dologra. egy falat ki akarok venni, a burkolatok egy kis részét kicserélni, festés, mázolás.
    A burkolatcsere miatt felmerült bennem, hogy talán érdemes lenne a nagy nappaliban felszedni az aljzatbetont és padlófűtést betenni kimondottan csak a hőkomfort miatt.
    Érdekelne a véleményed és a kommentelők véleménye is, hogy a radiátoros fűtést meghagyva dob-e annyit a komfortérzeten a padlófűtés hogy megérje a macerát meg a plusz pénzt.
    Teljes külső hőszigetelés szóba se jöhet, a világ pénze nem lenne elég rá.

    • @semmitnemfogadel
      @semmitnemfogadel หลายเดือนก่อน

      Egy jó padlófűtés, nagyon komfortos tud lenni.
      Radiátorral együtt kifejezwetten hatékony, ráadásul később akár hőszivattyúval is fűthetsz.

    • @leejamie7810
      @leejamie7810 หลายเดือนก่อน

      Napi mázsa fa, atyaisten....semmire sem költenék hamarabb a helyedben, mint hőszigetelésre. Padlófűtés alá is hőszigetelés kellene, a te esetedben kb a pince mennyezetét lehetne értelmesen hőszigetelni .
      Alapon a padlást terítsd telibe 20-30 cm üveggyapottal, akkor lehet, hogy klímád sem fogy el olyan hamar, ha már egyszer fűtési céllal vetted.
      A gyapot ára 10cm vastagságban kb. 1500ft/nm. Ha például 80nm -es a ház, akkor kell venni 160nm-t 10centis tekercsből és két rétegben legurítani a padláson. Ez kb 250.000ft és a minimumot már megtetted. A betonfödém egy energetikai katasztrófa, sokat javítasz rajta így.

    • @aladarbelacecil
      @aladarbelacecil หลายเดือนก่อน

      "dob-e annyit a komfortérzeten a padlófűtés
      Teljes külső hőszigetelés szóba se jöhet"
      Pedig a komfortérzeten a hőszigetelés dobna igazán.