Napkollektor 100m csőből. Az egyszerű dolgok is működnek! Házilag készült és le is teszteltem.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ก.ย. 2024
  • Ha nem fúj a szél, akkor szűrt napsütésben is meglepően jól működik. Természetesen vannak korlátok cserébe olcsó.
    Ebben a videós tartalomban megmértem, hogy miként melegíti fel az átfolyó vizet. Kiderül, hogy a déli órákban képes-e 1000W feletti teljesítménye, úgy, hogy közben a benne a víz hőmérséklete max 25C hőmérsékletű.
    Lesz ennek a témának még folytatása ;)
    LPE vagy KPE csőből mindez.
    KPE: nagy sűrűségű polietilén [ HDPE, High Density Polyethylene ]
    LPE: kis sűrűségű polietilén [ LDPE , Low Density Polyethylene ]
    Csőspirál: • Spirál napkollektor, h... és • Napkollektor 100m csőb...
    Sík kollektor: • Napkollektor egészen j...
    Napkollektor radiátorból: • Napkollektor házilag. ...
    Vákuumcsöves: • Vákuumcsöves napkollek...
    Műszerek otthonra:
    FNIRSI-1014D Oscilloscope 100MHz
    www.banggood.c...
    FNIRSI 138Pro Oscilloscope, ez egy picit többet tud mint a videóban a panel szkóp. olcsó:
    www.banggood.c...
    Jelgenerátor, egészen jó
    FY3224S (FY3200S-24M) 24MHz
    www.banggood.c...
    24MHz-es 8 csatornás logikai analizátor
    www.aliexpress...
    2db 18650-es cellával 12Voltos tápegység (5V/9V/12V Type-C 15W 3A 18650 )
    www.banggood.c...
    Töltőállomás:
    Kupon: BGBFAUTO6
    www.banggood.c...
    Multimédia:
    Kupon: BG15322b
    www.banggood.c...
    Gázolaj - fűtés:
    Kupon: BGBD090B
    www.banggood.c...
    ordasigabor.we...

ความคิดเห็น • 111

  • @sandorkurucz2989
    @sandorkurucz2989 3 หลายเดือนก่อน +4

    Szerintem a nap energia felhasználásának legjobb hatásfokú eszköze.Emellett házilag is kivitelezhető.Nálam évekig a tetőn működött.Én 16 mm-es fekete 2 mm falvastagságú szilikon csövet használtam 80 méter hosszban.Ezt a cső sprált egy fa dobozba tettem aminek az alja feketére volt festve ,a doboz lefedését meg egy 12 mm-es üregkamrás polikarbonát lappal zártam le.A padlástérbe helyeztem el,egy hőszigetelt 120 literes műanyag kannát.A hidegvíz beáramlási helyére tettem egy mágnes szelepet .A mágnes szelep vezérlést egy Ts -125 ös H Tronik hőkapcsoló végezte oly módon,hogy a csőspirálba kb 60 méter hosszúságába beépítettem egy hőérzékelőt .Nem használtam semmilyen keringtető szivattyút.A meleg vizet a csőből a hideg víz nyomta ki,amikor a csőben lévő víz elérte a H tronikon beállított hőfokot.Én 60 C fokra állítottam a beindulási és 57 C fokra a leállás hőmérsékletét.Tehát szakaszosan működött a rendszer.Az áram fogyasztás csak a vezérlő pár wattos fogyasztása jelentette.Nyáron ebből a rendszerből annyi meleg víz volt,hogy a túlfolyón ki kellett engedni a szabadba.Télen se kellett leengedni a vizet,mert a szilikon cső rugalmassága ezt megengedte.Nem volt olcsó mulatság,hiszen a vezérlés és a mágnesszelep 25000,illetve 14000 ft-ba került,a cső meg 95000 ft volt 8 év alatt a rendszer bőven megtérült.Kérdezitek akkor miért bontottam le.Két oknál fogva: az egyik a szilikon érzékeny a vízköre és évenként egyre nagyobb lerakódás miatt egyre nagyobb lett a dobozban a nyomás és többször szétrobbant a cső.Másik ok,hogy annyira sok melegvízünk lett,hogy nem tudtuk felhasználni,hogy ne folyjon el lekapcsoltam az automatáról.Ekkor pedig olyan magasra szökött a hőmérséklet,hogy már a hőérzékelőt kellett cserélni.Természetesen a tetőre tűző napon nem volt éppen kellemes a hibaelhárítás!Jelenleg ugyanezzel a szabályozó elektronikával és a megmaradt meleg víz tárolót használva 2 db nap elemmmel fűtő cekaszokon keresztül 10 literes tartályban melegítem a vizet.A meleg vizet ugyan úgy ,mint korábban maga a hideg víz nyomja ki a víztárolóba.A rendszer jobban vezérelhető,de kevésbé hatékony azaz nyaranta ,napos időben
    kb 70 liter meleg víz keletkezik Kb 55C fokon!

  • @LPeter38
    @LPeter38 ปีที่แล้ว +25

    Nálam ezzel a módszerrel van nyáron felmelegítve a 80 literes bojler. Zárt rendszerben kering a KPE csőben a víz és hőcserélőn keresztül melegszik fel a bojlerben lévő víz. Májustól szeptemberig napsütéses időben bőven van forró víz.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว +6

      na ez az igazi teszt ;)

    • @gabortoth1728
      @gabortoth1728 ปีที่แล้ว +2

      Szia megkérdezhetem milyen hőcserélőt raktál a bojlerbe?

    • @domokosgal3670
      @domokosgal3670 ปีที่แล้ว +12

      Nálam is müködik kb 80m cső üveg bura alatt 200 literes bojlert melegít 4 tagu családnak tusolasra 2napra elég. Második ève használjuk májustól szeptemberig.

    • @LPeter38
      @LPeter38 ปีที่แล้ว +1

      @@gabortoth1728 már több mint 5 éve üzemel, így nem emlékszem honnan vettem már, de a jófogás oldalon, keress rá erre: "Bojler hőcserélő" - most is van fent, bár ezen nincs ráépítve az elektromos táplálás. Goggle feldob találatnak olyat is. ("Hőcserélő spirál bojler" és válaszd a "képek" opciót)

    • @BertalanJánosi
      @BertalanJánosi 11 หลายเดือนก่อน +1

      Nálam is pont ilyen van ... Nyáron így ritkábban is kapcsol be a bojler

  • @iosifferencz5432
    @iosifferencz5432 ปีที่แล้ว +3

    Koszonyuk!
    Mindig meg tetszik lepnii fontos+praktikus dolgokal.

  • @laszloblue3611
    @laszloblue3611 ปีที่แล้ว +11

    Én azt találtam fel a napokban, hogy a forró napelem hátoldalára hurkolom be, és valami kidobott bútor, farost lapjával fedném be.
    Egyszerű, nem tul hatékony, de hűti a napelemet is, ha van keringés, az meg termelés ügyileg hoz a konyhára. 😊

    • @janossolyom6684
      @janossolyom6684 ปีที่แล้ว +3

      Szia, én ezt már több éve kitaláltam, sajnos még a megvalósításig nem jutottam el :/ (panellakásban nehéz megoldani)
      Én is úgy szeretném megcsinálni, hogy a napelem hátuljára lapított réz csövet rakni (kontaktfelület növelése céljából), hővezetővel megkenve, fölé hőszigetelés, a csőben vizet keringetve (kútvíz, vagy valami hidegebb víz).
      Mert ugye a napelemekkel az a baj ilyenkor nyáron, hogy hiába sokáig süt a nap, a panel felmelegedése miatt alapból kevesebb elektromos áramot tud előállítani, így részben vagy egészben bukó is a többlet napsütéses órák száma alatt megtermelhető áram.
      @ordasigabor Ha van kedved és lehetőséged, megnézhetnéd, hogy a napelem panel hűtése, hogyan befolyásolja a hatásfokot ilyenkor nyáron.

    • @zoltanbiro6388
      @zoltanbiro6388 ปีที่แล้ว

      de ehhez el kéne vinni mindig a meleg vizet

  • @csavarhuzos
    @csavarhuzos ปีที่แล้ว +1

    Ez így medencefűtésre tökéletes. Ha a keringő víz hidegebb, mint a levegő, a bármilyen fedés (fólia, plexi, üveg) csak ront a hatásfokon, mert visszatükrözi a fény egy részét.

  • @lorantsimon668
    @lorantsimon668 ปีที่แล้ว +2

    Hatásfok növelése, például: ezt az egész cső spirált én betenném egy lapos dobozba aminek a teteje plexi (napsugarakat beengedi), a cső spirál alá vagyis a doboz belső aljára és falaira teljes felületre tükörfóliát(háztetőknél ilyet használnak) tennék, így a csövek között beeső napsugarak visszaverné a csövek aljára és oldalára is, így melegítené azt bármilyen napállásban. A doboz legyen hermetikusan zárt így üvegházhatás révén még a dobozban is meleg lesz és kívül a doboz körbe nikecellel vastagon szigetelt legyen ( természetesen a plexire nem megy nikecel). Így szinte független lesz a széltől, hidegtől, esőtől vagyis az időjarástól a csőben levő víz.
    Megnéznék egy ilyen kísérletet, de gyanítom az lpe cső elolvadna úgy felforrósodna, lehet feketére festet lágy rézcső kéne.
    Egyébként így rontják el a napkollektorokat is.Tök jó az ötlet, de nem átgondolt. Ugyanis nem a terőre kellene rakni a napkollektorokat hanem a tetőbe süllyesztve ugyanígy az előbb leírt dobozba rakva a csöveket. Állítom télen a -30 fokban is vagy +40, +50 fokos melegvíz lenne benne és mindez ingyen. Nem kéne cirkó, nem kéne bojler...jelentősen csökkene a Föld bolygó légszennyezése is egy ilyen apró dologtól is hacsak a Föld lakosságának az 1/3-a ilyet használna. Köszi a videót hasznos volt, ha esetleg ezt az ötletet kipróbálod megnézem és duplán megköszönöm.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว

      Spirál napkollektor, hőtükörrel és fóliázva. Ki mondta, hogy nincs benne elég kraft? 2.2kWp lett....
      th-cam.com/video/EzW9I6y6HzU/w-d-xo.html

  • @kurucPista
    @kurucPista ปีที่แล้ว +2

    Már gyerekkoromban működött ... pl a meleg víz a slagban
    A 80 l-es bojlert rég leszereltem. Egy 15-ös van helyette. A zuhanyzásra bőven elég!
    = kb 10 Ft / zuhanyzás ... A következőre pedig gyorsan felmelegszik.
    de Felszereltem egy átfolyó-melegítőt is a zuhanykabinba. Noo Pazarlás !

  • @denesnemes5410
    @denesnemes5410 ปีที่แล้ว +30

    Egy barátom fabrikált ilyesmit úgy 20 éve. Neki a csőspirál egy zárt keretben volt, a cső mögött fekete bramac tetőfólia, az elején fóliasátor-fólia. A villanybojlere elé bekötött egy rossz bojlert, amit csak puffer tartálynak használt. Egy kis teljesítményű keringető szivattyúval járatta a puffertartály vizét, ha a csőkígyóban melegebb volt a víz, mint a tartályban. Évekig kiválóan működött a rendszer, április-tól októberig alig-alig kellett a villanybojlernek ráfűteni.

    • @jszakadati
      @jszakadati ปีที่แล้ว +5

      Én is pont ezt akartam mondani. Mert ezen gondolkodom én is. Még nem csináltam meg de az itteni ötletek nagyon hasznosak.

  • @belamiezaszar5878
    @belamiezaszar5878 ปีที่แล้ว +2

    Én is ilyet használok a medencéhez, nagyon-nagyon jó cucc. Anno rengeteget agyaltam rajta, hogy valamilyen úton-módon télen is lehessen használni. Valami olyan szigeteléssel ami átengedi a napenergiát, de a hőt már nem. De persze nem találtam rá megoldást. (Mármint a vákuumon kívül, de azt itthon elég nehéz csinálni, megtartani meg aztán pláne...) Remélem egyszer feltalálja valaki, akkor körbetekerném az egész tetőt lpe-vel.🤞😅

    • @skaterflacon
      @skaterflacon ปีที่แล้ว +2

      2 üveglapot légréssel eléteszel, az egész hóbelebancot meg kalitkába csomagolod. A gyári tető napkollektorokat lehet példának venni.

    • @belamiezaszar5878
      @belamiezaszar5878 ปีที่แล้ว +4

      @@skaterflacon ezt kicsiben már teszteltem korábban és egész jó hőszigetelés, sokat javít az őszi, tavaszi hatásfokon, de télen kevés. A levegő nem elég jó szigetelő, ha argon gázzal vagy még inkább kriptonnal meg lehetne tölteni az sokat javítana, de ahhoz légmentesre kellene csinálni az egész kalitkát, viszont ha azt megtudnám csinálni akkor meg már vákuumolhatnám is, csak hát nem tudom ugye...

    • @skaterflacon
      @skaterflacon ปีที่แล้ว

      @@belamiezaszar5878 osztrákoknál napelemrakás közben beszélgettem tulajokkal akiknek volt, a gyári rendszer tudja télen a normális meleget is. Persze limitált. Valaki ketto elemet is használt, neki ott 2 főre már elég volt télen is.

  • @attilasipocz7468
    @attilasipocz7468 ปีที่แล้ว +8

    Nekem 7. éve működik sima 3/4-es kpe csővel a rendszer úgy,hogy a bojlerbe beszereltem egy gebo csőből készített csőspirált,majd időzítővel 10:00-tól este 19:00-ig keringetem egy 12 voltos 21 wattos kis szivattyúval a folyadékot és úgy felmelgszik a bojler vize,hogy nem bírja el a bőröm. (Az egészet most cserélem vákuumcsövesre és 500 literes pufferre,mert bővült a család)

    • @noon6521
      @noon6521 ปีที่แล้ว

      Szia. Ennél a módszernél van valami hőfokszabályzó vagy hőkorlátozó? Nem tud a csöbe forrni a víz?

    • @attilasipocz7468
      @attilasipocz7468 ปีที่แล้ว +1

      @@noon6521 szia.
      A kpe csövesnél nem tudott felforrni,a vákuumcsöves pedig még annyira friss,hogy nem tapasztaltam forrást,de állítólag ez utóbbi képes rá...Nekem most egy 500 literes 1 csőkígyós puffertartályt melegít és nem ideális a tájolása a panelnek ezért az idő rövidsége (kb déltől 19 óráig éri a napsütés) és a folyamatos keringtetés miatt nem tud felforrni a hőközlő víz,valamint ezt a hőközlő vizet ki lehetne cserélni szolár folyadékra,aminek magasabb a forráspontja és nem is fagy meg télen.
      Lehetne amúgy finomítani a rendszeren hőszenzorral,vezérléssel..árnyékolással stb..de ez mind plusz költség.

    • @ZoltanNemeth-fw5rl
      @ZoltanNemeth-fw5rl ปีที่แล้ว

      En nem magyarban elek de 60 darab vakuumcsovel sikerult a 600literes tankomban megforralni a vizet. 90c fole.@@attilasipocz7468

  • @ww95
    @ww95 ปีที่แล้ว +2

    A medence vizét kellene keringetni a rendszerben. Az sokkal melegebb,mint a csapvíz. Pl egy napelemmel meghajtani a szivattyút. Akkor viszont már a szűrést is meg lehetne oldani. A medencét úgyis nyáron használjuk. A kölykök rendetlenkedhetnek és a villanyóra sem pörög.

    • @csabakertesz3
      @csabakertesz3 ปีที่แล้ว

      Ha a medence vize klórral kezelt, nem ajánlott. A klór megtámadja a cső anyagát

    • @ww95
      @ww95 ปีที่แล้ว

      @@csabakertesz3 nem olyan durva mennyiségű klor van abban a medencevízben.

    • @csabakertesz3
      @csabakertesz3 ปีที่แล้ว

      @@ww95 ezt majd a csővel beszéld meg, nem engem kell meggyőznöd

  • @alevelek
    @alevelek 2 หลายเดือนก่อน

    Nalam a vendeghazban van a l aposteton. Egesz evben mukoduk kivebe ha megfagy. Az iden megfagyott, szetfagyott, a kis szakaszt kicserelni 20 perc nagyon jol mukodik

  • @mmmyke1784
    @mmmyke1784 ปีที่แล้ว +3

    Szia Gábor, régi rajongód, még a PC vízhűtö blokkos időből. Én is csináltam medencéhez két ilyet. Én négy hilti szalaggal fogattam le a fához a csöveket.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว +2

      majd kipróbálom hőtükörrel.... még spárgával van lefogatva ;)

    • @mmmyke1784
      @mmmyke1784 ปีที่แล้ว +1

      @@ordasigabor a hilti szalag mint egy kígyó fel-le minden csővet lefog, és minden cső mögött rövid facsavarral a fához van csavarozva egy hilti lyukon. Úgy láttam, hogy 2m fához kicsit több mint 3m hilti szalag kellett. Talán jobban bírja az időjárást mint a szeg és a spárga. Köszi az érdekes videókat.

  • @tamasbunda
    @tamasbunda ปีที่แล้ว +1

    Szia! Lehet hogy ésszerű megoldásnak tűnhet a lpe, meg a kpe cső,De nem véletlenül csak alacsony vízhömérséketre találták ki, melegvizre ezét alpkamazzák a pp csöceketekdeazokat is szoktát még kombinálni egyéb anyagokkal hogy a hőtagulást illetve a nyomásválozások adta belső feszültségeket jobban elviseljék. Szerintem nem lesz hosszúéletű ez a dolog, de kiváncsian figyelek hogy alakul a sora ennek a fejlesztésnek.egy tanácsot adnék, a nyomás plafont figyeld mert ez lehet a gyenge pontja a dolognak. Hálozati viznyomásra tenni, mert a hálozati rendszeren 1perc alatt 13l folyik át.

    • @tucsilg
      @tucsilg ปีที่แล้ว +3

      Kb 5. eve van fent hasonlo, szezonban a garazs tetejen azota tokeletesen mukodik. Nekem szakaszosan megy a szivattyu 15 percenkent nyomja 2 percig a vizet (ugy kiserleteztem ki az ertekeket) de most ebben a csodalatos nyari oszben :) inkabb hutott mint futott ugyhogy kellet irnom meg egy feltetel a softba hogy csak bizonyos lux ertek folott induljon a szivattyu. Home Assistant vezerli az egeszet...
      A nyomast szinten kiserletezessel ugy oldottam meg hogy a nyomoag vissza van vezetve a medencebe egy golyos csapon keresztul es ennek a nyitasaval lehet szabalyozni a viz mennyiseget/nyomasat igy egyszeru a vezerles mert a szivattyu vagy megy vagy nem :)

  • @energiezolee
    @energiezolee ปีที่แล้ว +2

    Szia! Szerintem van valami kosz, vagy zsír a kamerád lencséjén, mert kissé homályos a kép!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว

      ezen utólag nem tudok segíteni....

    • @energiezolee
      @energiezolee ปีที่แล้ว +1

      @@ordasigabor Nem is azért írtam, hogy utólag segíts hanem, hogy a következő videód már ne legyen ilyen... ;)

  • @gameover-uh9fz
    @gameover-uh9fz ปีที่แล้ว +2

    A két hőmérséklet szenzor értékeit el lehet hinni század fok pontosan? Ha betennénk T1 és T2 szenzort ugyanabba a vödör vízbe század fokra egyenlő értéket mutatnának? (nyári zuhanyzásra egy 100 literes fekete hordót használunk már 30 éve, a csőspirál nem volt elég praktikus, vagy elég jó minőségben megépített)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว +3

      25 fokon kalibráltam, vízbe, azonosat mutatott... és digitális a szenzor

  • @zoltansimon5699
    @zoltansimon5699 5 หลายเดือนก่อน

    Ha jó a PT100-as érzékelő, akkor lehet kapni az ebay-en pár ezresért 1/2" és 3/4"-ba.
    Másfelől látom sokat LOG-olsz. Használj ESP32-t és akkor egy SQL szerverre tudsz tölteni LOG-okat. ;-) AWS-re, Azure-ra, vagy sajátra. Arduino támogatja az SQL-re írást róla olvasást. :)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  5 หลายเดือนก่อน

      szia
      igen, ezt már más is írta és vettem már PT100-at. Kösz

    • @zoltansimon5699
      @zoltansimon5699 5 หลายเดือนก่อน

      @@ordasigabor SQL megy? :-)

  • @albertballo826
    @albertballo826 5 หลายเดือนก่อน

    Üdv mindenkinek.
    Van valakinek ötlete hogyan lehet leengedni a napkolektorból a vizet amelyik csigába van feltekerve és felvan az épület tetejére szerelve?
    Azért lenne fontos mert itt a mi vidékünkön télen eléggé fagyos az időjárás.A válaszokat előre is köszönöm.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  5 หลายเดือนก่อน

      Szia
      sűrített levegővel megoldható.... 6 bárt rá lehet küldeni a műanyag csőre és ugyan köpködni fog a cső vége, de szépen kijön a víz.

  • @e46touringalain
    @e46touringalain ปีที่แล้ว +1

    Köszi a kísérletet rendben a melegítés de villanyt hogy csinálok pl a hogy a hőszivattyú vagy az teljesen más vagy ez így nem lehetséges ebből a meleg vízből nem lehet energiát visszanyerni?

    • @inverter-doki
      @inverter-doki ปีที่แล้ว

      Az már eleve energia, hogy meleg lett a víz. Hőszivattyú nélkül is lehet vele fűteni pl. 20 fokos környezetet. Ha melegebbet szeretnénk fűteni, mint a rendelkezésre álló víz hőmérséklete, akkor kell a hőszivattyú. Amihez viszont már elektromos energia is kelleni fog, pl. napelemből.

  • @stevensteven5109
    @stevensteven5109 ปีที่แล้ว +1

    Hogy jöhet 21 fokos víz a kerticsapból? Nálam 14 fokos jön...

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว

      itt ilyen meleg...

    • @zsoltbugyi7063
      @zsoltbugyi7063 8 หลายเดือนก่อน

      Nálunk nyáron estefelé 40 C° körüli víz jön. Kb. 500 méterre van 1 víztorony. Simán megfürdesz az udvaron 😀. Nyáron megmérem kíváncsiságból de ha 40 C° nincs is 35 C° tuti hogy van.

  • @IstvanVarga-jt3rf
    @IstvanVarga-jt3rf ปีที่แล้ว

    Szeretném megkérni, hogy véleményezze a TH-cam-on : 10KW -os ingyenes áramfejlesztő mikrohullámú alkatrészekkel 100% VALÓDI / címen futó felvételt. Valóban annyi plusz energia hasznosítható, amit a kisfilm közöl??? Külön köszönöm hasznos, tanító munkásságát !

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว +1

      Azt tudom írni, mint mindenki másnak: nem igaz. Azért készülnek ezek, hogy kattints. Sokan el is hiszik. A kattintás manapság pénzt ér és úgy néz ki ha valaki nagyon nagy csacsiságot állít, de hozza a kattintást, akkor az egy szuper dolog. Szórakoztató ereje megvan, a fizika viszont kiröhögi ezen szüleményeket.

    • @sandorkurucz2989
      @sandorkurucz2989 3 หลายเดือนก่อน

      Én már most mondom .Nem kell mindent elhinni.Ezek a dolgok csak csaláson alapulnak.Nincs ingyenenergia

  • @plantatea
    @plantatea ปีที่แล้ว

    Szia! nem a témához kapcsolódva lenne egy kérdésem, 3 fázis van a lakásban az egyik a szolgáltató hibájából elszáll az egyik fázis, egy hosszabbítóval betáplálom a másikról ,okozhat-e problémát ha közben a hibát kijavítják ? köszi

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว +1

      Szia, ilyet nem szabad csinálni.... akkor sem, ha nincs a lakásban 3 fázisú fogyasztó.

    • @plantatea
      @plantatea ปีที่แล้ว

      @@ordasigabor nagyon szépen köszönöm!

  • @kovithegod1
    @kovithegod1 3 หลายเดือนก่อน

    Szia! Milyen szivattyút ajánlsz a 100m 20-as csőhöz, hogy átvigye a vizet? A jelenlegi medencéhez kapott 30w körüli nem bírkózik meg vele.... vagy esetleg nem jól légtelenítettem? Köszönöm a válaszod!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  3 หลายเดือนก่อน

      0 392 020 073 BOSCH víz keringető szivattyú, és légtelenítés

    • @kovithegod1
      @kovithegod1 3 หลายเดือนก่อน

      @@ordasigabor Köszönöm a válaszod és a segítséget!

  • @roycroft8585
    @roycroft8585 ปีที่แล้ว +1

    hogy nem vagyok én rád feliratkozva? mikor évekota felvagyok.gondolom nekedis ledobálja a szubokat

  • @brianjohnson9554
    @brianjohnson9554 8 หลายเดือนก่อน

    Nezzetek meg hogy csinaltak Ausztraliaban 50 evel ezelot.

  • @EndreBarathArt
    @EndreBarathArt ปีที่แล้ว

    pár kérdés felmerül:
    -mi értelme van folyamatosan folyatni? nem értelmesebb ha teli van, jobban felmelegszik, aztán felhasználni?
    -és itt jön a kérdés, hogy mire használjuk?
    -esetleg alá tenni valami fekete vagy tükröződő anyagot?
    -kérdés hogy nem a nyár közepén használva mi értelme?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว +2

      nézd meg LPeter38 hozzászólását....
      Nem kell folyamatosan folyatni, jó sok víz belefér, elég akkor kiengedni, amikor kell... pl mosógép szívhatja ezen át a vizet és akkor nem használ annyi villamos energiát a fűtés során

    • @hnsz2002
      @hnsz2002 ปีที่แล้ว +2

      Mert minél hidegebb a bemenő víz, annál jobb hatásfokkal rá tud fűteni. Ugyanaz mint a hőszivattyú.

    • @sandorkurucz2989
      @sandorkurucz2989 3 หลายเดือนก่อน

      Igen jó a meglátásod.Ha szakaszos az üzem sokkal jobb lesz a hatásfok,csak ehhez egy autómata kell,hogy figyelje mikor éri el a csőben a víz hőmérséklete az általad beállított hőfokot.Nem kell így keringtető sem!És ez nagy előny!Kevesen tudják.

  • @balazskiss985
    @balazskiss985 ปีที่แล้ว

    bocs a sárgadinnyéért ordasi laci

  • @makoado6010
    @makoado6010 ปีที่แล้ว

    vagy csak rádobsz egy fekete fóliát a medence tetejére.

  • @fagyesz
    @fagyesz ปีที่แล้ว +1

    Amennyiben be lenne teljesen keretezve es felul uveggel lefedve akkor melyik modszer a jobb es hatekonyabb? Matt feketere lefesteni teljesen belulrol vagy pedig tukrozodo celulettel bevonni, pl alufolia?

  • @kurucz22
    @kurucz22 ปีที่แล้ว +5

    A Nádas Tó parknál voltam egy esküvőn tavaly, ott olyan zuhanyzók voltak a szabadtéren, amiknek a tetején kb. ilyen mennyiségű (100m) KPE vagy LPE cső volt feltekerve csigába. Azon keresztül ment a viz a zuhanyhoz. Öltönyben nem akartam kipróbálni, de azt gondolom, hogy nagyon jó ötlet, mert ezek arra valók, hogy a tóban fürdés után gyorsan letusoljon az ember, fél perc alatt. Annyi idő alatt pedig talán az összes viz, ami kijön, az mind a feltekert fekete csőből jön, tehát végig meleg lesz. A hideg viz pedig, ami a helyére kerül, az 20-30 perc alatt szerintem simán felmelegszik újra. :) Egy kis általános iskolás matekkal azt is ki lehet számolni, hogy 100 m cső mennyi melegvizet képes tárolni. Ehhez szükség van a belső átmérőre, és onnantól rnégyzetpi szer 100 m. :) Ha jól számolok, 2 cm belső átmérővel számolva ez durván 31 liter, ez bőven elég egy gyors zuhanyzáshoz.

    • @marketing3720
      @marketing3720 ปีที่แล้ว

      Belül mondjuk csak 16mm, az ~20 l. Gondolom én.

    • @Dominohazak
      @Dominohazak ปีที่แล้ว

      @@marketing3720 igen, kerekítve 20,1 liter

    • @sanya58530803
      @sanya58530803 2 หลายเดือนก่อน

      Én egy 220L és műanyag hordót felnyomok kútvízzell este,délben már lehet vele zuhanyozni,állvány sem kell,van benne egy búvár szivattyú.Agyon komplikáljátok.A bojler meg vezérelt árammal müködik,ki lehet fizetni.A fűtés ami gond télen.

  • @szikszaikrisztian7788
    @szikszaikrisztian7788 5 หลายเดือนก่อน +2

    Két éve fűtöm ìgy a kerti jacuzzit. Kb. 40 méter lpe cső, beletekerve egy 1 nm alapterületű tokba, aminek a hátlapja egy feketére fújt alu-műanyag szendvicspanel, oldalai 1m 5x5 stafnik, az eleje pedig polikarbonát lap, ami kb. 1m x1,3m-es. A keret oldalára szereltem egy 18W-os szivattyút / Kínából kb. 3000 ft/, amit egy 5000-ft-os legolcsóbb napelem hajt közvetlenül, ami a polikarbonát elejére van szerelve azon a részen, ami nem takarja ki a csövet. Ha erősen süt a nap, akkor a szivattyú több áramot kap és jobban teker. Ha egyáltalán nem süt, akkor be sem indul. Tökéletesen működik és a 800 literes jacuzzihoz elegendő meleg vizet ad.

  • @dolovoltaren2064
    @dolovoltaren2064 ปีที่แล้ว +1

    Nem egészen értem. A bemenőt az egyetlen T idomon mérted, míg a kijövő víz hőmérsékletét a kifolyó vízben. Értem én, hogy hőpaszta, de szerintem sokat csal maga a réz T idom is. De látom, hogy mindkét végén van egy réz toldó. Szerintem korrektebb lett volna mindkét végén arra rögzítve mérni és biztos, ami biztos, mindegyikre ráfordítani egy kartont, hogy ne érje napfény se az érzékelő "bebugyolálást" (ami részben fekete szigetelőszalag). :) Így elkerülve a 'KözvetlenKözvetített' felállást, és lenne egál 'Közvetített-Közvetített'. Csak egy észrevétel így utólag. :)
    A "meleg" kerti-csapvízhez szerintem köze lehet a slagnak is...

  • @andrastoth1354
    @andrastoth1354 ปีที่แล้ว +1

    medencénél célszerű több rövidebb tekercset párhuzamosítani, akkor a keringető szivattyú is meg tudja forgatni, nem kell nagy nyomás, mivel csökkentettük az eredő ellenállást/növeltük a keresztmetszetet.

  • @karolyllh1242
    @karolyllh1242 ปีที่แล้ว +1

    A KPE Kemény PoliEtilént jelent, az LPE pedig Lágy PoliEtilén.
    A vákuum csőves kollktor pedig a jó lismert közönséges termosz, csöszerű kialakítása.
    Egyébként a vákumot vagy is a termoszt használják az iparban kobméteres tartály formájában folyékony oxigén kisnyomáson történő tárolására

  • @MultiTraktoros
    @MultiTraktoros 2 หลายเดือนก่อน

    Szia amúgy mivel keringeted a vizet gondolok a szivattyúra keringető szivattyú vagy a medence saját szivattyúja

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 หลายเดือนก่อน

      szia, 12Voltos gépkocsi szivattyú
      www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjPla3Ox6qHAxVtkIMHHZBnCE4YABAmGgJlZg&ae=2&gclid=Cj0KCQjwkdO0BhDxARIsANkNcrc8bklN0PUrDTu9hwg6Vbzr3izSQmUtADKKiblDiN_NudAM_5nZjxAaAkgfEALw_wcB&ohost=www.google.hu&cid=CAESVuD2RW3hssWJ_mhg9HAV6y5bhx6MsQRlgDnfJf29XFuZ76pIeNSUiBmG7Se00gEBYWhcx5N4uo0K5XMrBXPTcDwQA5RsdijIJBH0k86ikKQZClGuP4U_&sig=AOD64_1eG-NhmAeHyq89_ONxm03Idpobkg&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwiWiqnOx6qHAxU8g_0HHWnODM8Qwg8oAHoECAQQIQ&nis=2&dct=1&adurl=

  • @MrRobis1967
    @MrRobis1967 3 หลายเดือนก่อน

    Próbálj meg nem hadarni, mert kihagysz betűket beszéd közben. Nagyon zavaró.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  3 หลายเดือนก่อน

      majd igyekszem

  • @arnoldbencz6886
    @arnoldbencz6886 ปีที่แล้ว +2

    Szép volt!

  • @TheLegonx
    @TheLegonx ปีที่แล้ว +1

    Szia Gábor! Számomra nagyon hasznos volt ez a kísérlet 😀, családiház fűtésrásegítéshez, érdemes-e gondolkodni kpe csőben. Szerintem mindenki le tudja vonni a tanulságot. Viszont van két téma, amit javasolnék feldolgozni, talán mást is érdekel. Az egyik, hogy AC áram irányt, hogyan lehet Arduino segítségével mérni, detektálni, 220-240V-os hálózati környezetben? A másik, hogy víz szint mérést (kb 15 cm távolságból hogyan lehet Arduínoval megvalósítani? A víz szintje kb. 10 cm-en belül változik) Vízálló, és úszó nélküli megvalósítás érdekelne, mert a víz felszínén úszó törmelék lehet. Megvalósítási ötleted előre is köszönöm!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว +1

      Szerintem mosógép és mosogatógép víz előfűtésére a legjobb. Kb. 22 liter van a csőben, ez majdnem elég ezeknek a gépeknek. És mivel 1-2-3 óra alatt veszik fel a vizet a gépek, így meleg vízzel megy még az öblítés is. Cserébe nem zabálja a víz fűtésére az energiát a mosogató/mosógép. Nálam így működik, igaz nem házi kollektor hanem gyári van.
      Ebben a videós tartalomban van egy mérő, ami az AC áramot méri. Az energia áramlás irányát komplex módon lehet csak meghatározni. Mert ha csak az áramot néznéd leketfogóval ez nem jó, ugye szinuszosan változik.
      th-cam.com/video/sRGA75Pn2DI/w-d-xo.html
      Ez pl alkalmas erre: SDM630-Modbus V2
      Ebből szépen ki lehet buszon keresztül olvasni az áramot, teljesítményt, irányt mindent és nem is nagyon drága.
      Ultrahangos, és lézeres megoldás is működik víz szint mérésre
      Ebben a két videómban van lézeres mérő:
      th-cam.com/video/S_AsUUPsuOw/w-d-xo.html
      th-cam.com/video/b32VgIFhuiM/w-d-xo.html
      Ultrahangos esetén olyan autó bontóban lökösbe építhetőt kell venni, mert az bírja a vízpárát.

    • @ww95
      @ww95 ปีที่แล้ว

      @@ordasigabor a mosogatógépet mindig a hideg vízre kell kötni előírás szerint. Mi az oka? A meleg víz betáp milyen kárt okozhat a gépekben?

    • @balazskiss985
      @balazskiss985 ปีที่แล้ว

      @@ordasigabor melyik módszerrel lehet hőmérséklet különbségből áramot gyártani, mi is a neve?

  • @Timkozsolt
    @Timkozsolt 3 หลายเดือนก่อน

    Lehet jo ötlet szakaszosan üzemeltetni így időt hagyni hogy jobban felmelegedjen.Azt is jo lenne tudni a 100 meter csőben hany liter víz fér bele.szamolas nélküli kb 100 liter szerintem

  • @szilveszterdomotor6615
    @szilveszterdomotor6615 2 หลายเดือนก่อน

    Ha jól értem, ebben a megoldásban nincs hőcserélő. Ha az ivóvíz közvetlenül az LPE csőbe folyik be, és az abból kifolyó vizet akarjuk használni, nekem vannak aggályaim higiéniai szempontból. Biofilm fog képződni az LPE cső belső felületén, és szinte biztos, hogy hamarosan Pseudomonas és Legionella problémát fog okozni (a többi baktériumról nem beszélve). Ételhez semmiképpen nem használnám, és zuhanyozni sem lenne jó ilyen vízben, mivel a képződött permetet belélegezve elég nagy Legionella kockáztnak teszi ki magát a barkácsmester. Akkor lenne biztonságosabb megoldás ez a csőspirál, ha a víz rendszeresen felmelegedne 70-80 fokra, ahol elpusztulnak a bakrériumok és nincs gond. Egyébként a hőcserélős változat látszik vízhigiéniai szempontból megfelelőnek, ahol a hálózati vizet átfolyó rendszerben melegítené fel a hőcserélő, és azt használnánk ételhez, tusolásra stb. Mindezektől függetlenül nagyon tetszik a csatornád, és az is, hogy megépíted és a gyakorlatban bemutatod, mi hogyan működik, vagy működhetne.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 หลายเดือนก่อน

      mosógép és mosogatógép víz előmelegítéséhez is jó lehet
      De itt most a fizika a lényeg, vagyis egyszerű dolgok is jól működik és kW feletti teljesítményt tud egy kb. 15eFt értékű fekete cső (nyáron)

    • @Szilveszter4ever
      @Szilveszter4ever 2 หลายเดือนก่อน

      @@ordasigabor igen, ebben egyetértünk. 🙂

    • @CsillaTóth-Néber
      @CsillaTóth-Néber หลายเดือนก่อน

      A boltban kapható szolárszőnyeg akkor miért nem okozhat ilyen gondot?

  • @peltarlendori7027
    @peltarlendori7027 ปีที่แล้ว +1

    Üdv Gábor! Peltier elemes áram termelős, ( az az nem hűtős! ) videód nincs véletlenül? (Termoelektromos generátor)
    A hőtükör a "csőcsiga" mögé remek ötlet!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว +2

      van ;)
      th-cam.com/video/TKlIoJvYOYU/w-d-xo.html

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว +3

      th-cam.com/video/TKlIoJvYOYU/w-d-xo.html

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 ปีที่แล้ว

      @@ordasigabor Köszi! Nézem

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 ปีที่แล้ว

      @@martonjuhasz3364 A Gáborét megnéztem, amit két éve belinkeltél, azt nézem majd most. Peltier elem sok fajta van, Watt, Amper, Volt jelentős teljesítménybeli
      eltérések. ( Hestore. ) Nekem 5V 2-3A kéne.
      Egy 110cm parabola tányér, rajta hőtükör az már a fókuszpontba elég magas hőt tudna termelni szerintem, de ezeknél is van 150-200C limit amit bírnak. A ventilátoros ötlet is jó lenne. A nem használt parabolatányér adva van, fóliám is van, ventilátorom is, de Peltier elemből van vagy 10, az 5V 2-3A eléréséhez ez esetben melyik lenne jó azt nem tudom, valószínű több is kell. Ötleteim vannak a megvalósításra.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 ปีที่แล้ว

      @@martonjuhasz3364 Igen, aki keres az talál, pláne ha kitartó. 4 db peltier, hűtés, a fókuszpontot közelebb kell vinni a tányérhoz, akkor nagyobb felületen oszlik el a hő, így nem ég szét, + nagyobb felületen adja le a hőt azaz a 4db 40x40mm elem
      kaphatja a meleget.
      A túloldalra is megfelelő borda és venti.
      -----------
      Azt tudom hogy kisebb tányérral, tűz helyett konkrétan bográcsban főztek, a tányér tükörrel volt kibélelve, fókuszpontban a papír rögtön meggyulladt. :)

  • @bandibunko1359
    @bandibunko1359 ปีที่แล้ว

    👌👍

  • @csabakertesz3
    @csabakertesz3 ปีที่แล้ว

    a vákuumcsöves kollektor heatpipe-csövében nagy tisztaságú víz van. A fagyás ellen különleges megoldás van benne: rézmorzsa, ami feldarabolja a jéggé fagyott vizet és darabokban nem tud kárt tenni a rézcsőben.

    • @jszakadati
      @jszakadati ปีที่แล้ว

      Nem lenne egyszerűbb ezt a heatpipe-ot fagyállóval együtt használni zárt keringtetéssel és hőcserélővel? Csak kérdezem, még nem gondolkodtam a technikáján.

    • @csabakertesz3
      @csabakertesz3 ปีที่แล้ว +2

      @@jszakadati A gyártók így találták ki. A fagyállónak nincs akkora fajhője (hőszállító képessége), ráadásul idővel a zárt rendszerben is lebomlik.
      De biztos van más szempont is.

  • @cybcarr
    @cybcarr ปีที่แล้ว

    Ha mindezt elgy táblára teszed, s a táblára ragasztasz alufóliát esetleg feketére fújod, a visszaverődő napfény még a hátsó részt is melegíti. De nemn akartam okoskodni. :) köszi :)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  ปีที่แล้ว

      Hasonlót tervbe vettem, így lesz erről is videós tartalom és kiderül mennyivel lesz jobb :)

    • @arnoldjanos5303
      @arnoldjanos5303 ปีที่แล้ว

      @@ordasigabor
      A fekete hátsó rész szerintem nem dominál túl sokat. A bejövő sugárzást elnyeli és ugye ezt az energiát vissza is kell adnia. Ennek kb fele része hővezetéssel és átadással a kollektor hátsó felén megy ki a szabadba, a másik fele hőátadással a csövek és a hátlap közötti levegőt melegíti fel ami nagyrészt a légáramlással szintén elveszik. Egy kis része sugárzódik csak a féltérbe és ennek is egy része megy pont a csövek felé.

  • @lospadresapa6028
    @lospadresapa6028 ปีที่แล้ว

    - KPE, LPE: lehet, hogy Kemény polietilén, ill. Lágy polietilén?

    • @csabakertesz3
      @csabakertesz3 ปีที่แล้ว +1

      Kicsit megtévesztő a megnevezésük, mert a KPE nagysűrűségű, az LPE pedig kis sűrűségű polietilén alapanyagot takar. LPE-csövet max 4 bar üzemi nyomásig lehet használni veszély nélkül, a KPE-csövet 6bar-tól egészen 16barig mehet (falvastagságtól függően). a KPE-t víz-, gáz- szennyvízközművekben használják, az LPE-t inkább csak fixen telepített öntözőrendszerekben.

    • @peterokolicsanyi1131
      @peterokolicsanyi1131 ปีที่แล้ว +1

      Igen, magyarul ezért hívjuk így. Az angol elnevezés a sűrűségre utal, ezért hivatkoztak rá sokszor így. Hdpe és ldpe high-density pe és low-density pe. Mindkét elnevezés mód jó. Ha így összekeverik a kettőt az még igaz is, csak nem jó.