Itt jön képbe a maximális ,vagy optimális szó fogalma! Nyilván maximalizált a hő elszállítás folyamatos keringetésnél. Kipróbálom kicsit nagyobbat építek a medence fölé. Köszi a videót!
Én is csináltam a videón szereplőhöz nagyon hasonló cuccot egy 1100 literes jakuzzi fűtésére. Nekem kb. 180m 16-os LPE cső van 3 db naplollektorban összesen, amelyek sorba vannak kötve. Van két 98x98 cm-es, egyenként 48m csővel. A harmadik egy kicsit nagyobb, 76x164cm-es, ebben kb. 80m cső van. A felépítése ugyanolyan, fa keret, feketére festett vasmemezzel, azon föltekerve az LPE cső. Az enyémen erősebb folpack fóliából van a szélvédelem. Az egész fönt van egy kis esésű hullámpala tetőn. A vizet egy kicsi, kb. 50-60W-os fűtési keringető szivattyú kergeti. Egy fűtésszerelő barátom adta, valahol kidobták, de még működik. Nos a déli órákban, tűző napsütésben a beszívott víz hőmérsékletén kb. 4 fokot képes emelni. Ha bujkál a nap, vagy már este felé van, akkor 2-t. Megmértem mindkettőt. Mindenesetre ahhoz bőven elég, hogy az éjszaka 5-6 fokot hűlő vizet visszamelegítse. Azt tapasztaltam, hogy erős napsütésben egy kicsivel gyorsabban melegíti a vizet, mint a jakuzzi 2000W-os beépített fűtőbetétje. A jakuzzi vizét egyébként 36 fokosra szoktam melegíteni a beépített fűtésével, (amíg ez nem volt) ami reggelre lehűlt kb. 28-30 fokosra. Reggel 9- órától éri számottevően a nap, kb. este 6-ig. Dél, egy órára melegszik fel a víz 35-36 fokra. Nekem azonban csak 1100 liter vizem van, nem 6 m3. Meg a 10 C fok hőmérséklet emelkedés is irreális. Mindenesetre megérte megcsinálni, mert nagyon nagy részben kiváltja az elektromos fűtést. Egyelőre egy kapcsolóval tudom a szivattyút ki vagy bekapcsolni, de a következő lépés az automatizálása lesz Arduinoval.
@@attilasz.1709 király lehet az rendszer is. Én nem automatizáltam ami azóta lett változás hogy feldobtam én is a tetőre és a homokszürő hajtja akkor megy a kollektor mikor megy a szűrés. Az az 1-2 fokos hőléocső meg van folyamatos üzemben. Ha egyszer ráveszem magam rakok még fel 200 méter csővet, meg van már a cső csak az idő.
A gyári papírszűrős szivattyúknak nagyon kicsi az emelési magassága. Talán ha a talajra rakod akkor átnyomja rajt. Ha homokszűrő az minden probléma nélkül meghajtja.
Ügyes vagy!Mi is megcsináltuk a videód után, köszönjük 🙂 Miota bejött ez a nagy meleg megáll a víznyomas benne és ahol van a szürő ahol szívja a vízet a medencéből ott rászoktam tenni a kúti csövet avval megnyomatom és akkor elindul megint,de sajnos többször leall Vajon mi lehet a gond!Válaszát előre is köszönöm!
Köszönöm. Akkor tapasztaltam ilyet mikor nem volt teljesen légtelenítve kb 5 percet nyomattam slaggal mire kiért az utolsó levegőbubórék is. A csatlakozásokat érdemes még ellenörizni nem-e ott kap levegőt
Vigyázni kell, hogy semmiképp ne kerüljön levegő a szivattyúba. Érdemes a szivattyút talajszintre tenni és légtelenítőt tenni melléje. Sok bosszúságtól megóv :)
Szia! A keringtető szivattyúk teljesítmény felvétele átlagban 35-90w, ami töredéke egy kerti szivattyú 900-1300w-os teljesítmény felvételének. Ha nem szeretnél túl magas villanyszámlát, javaslom inkább a keringtetőt.😊
Köszönöm, nagyon jó ötlet. Vajon, ha a keret négyzet alakú volna és a cső kör formában tekeredne fel rajta, vajon nem volna jobb? Arra gondolok, hogy akkor nem törne meg a cső. Még egyszer köszi az ötletet.
Szia! A fizikai méreteit megkérdezhetem a keretnek, hogy mekkora lett? Hogy 100métre cső letekerve kb mekkora helyet foglal el, mekkora keretet kell neki készíteni. Köszönöm!
Szia 1x2m amekkora tábla lemez szorosan fér bele olyan 70 80 méter. Ha két tábla lemezt egxmás mellé raksz akkor kényelmesen szépen bele lehet tekerni a 100 métert. 2x2 méter.
@@vladostevanovic356 několikaletá zkušenost, když svítí slunce, je výstupní strana o 1-2 stupně teplejší, navíc k trvalému proudění. Tento výkon jsem nikdy nepočítal.
Szia! Szép munka! Nekem csak annyi a kérdésem, hogy a beépített szivattyú működik még? Én is ezt a megoldást választottam csak a szivattyúra nekem azt mondták mindenhol, hogy a klóros, uszoda vegyszeres víz tönkre vágja a szivattyút és berozsdál... kb 1 idény / szivattyú... Neked mi a tapasztalat?
Szia! Jó lett nagyon, szép munka. Én nyáron tervezek hasonlót készíteni kerti zuhanyzóhoz. Szerinted ha egy slagot rákötnék, a sima csapból jövő víznyomás körbe tudja hajtani a vizet benne? Kb 50 méter csövön gondolkozom felterkerve. Déli oldalra rakni, feltölteni, majd óránként vagy a medencébe önteni (amikor már meleg) vagy kizuhanyozni. Beválhat szivattyú nélkül is? Köszi
Köszönöm. Persze működik , légteleníteni is egy slaggal szoktam a rendszert simán át nyomja a hálózati víznyomás a 75 méter hosszon. Annyi hátránya lehet , hogy a meleg víz keveredik a hideggel. Sok sikert az építéshez.
Ma elkészült,tökéletes(szerintem)!Egy gondom van,mikor lekapcsolom lelevegősödik,újra kell a slaggal légteleníteni.Nem tudom mi a gond,a kimenő csövet hagyjam víz alatt?Van valami tipp?Hidor L20 szivattyú
Gratulálok az alkotáshoz.Csak annyit szeretnék hozzátenni,hogy a rendszerbe érdemes egy hőérzékelőt beépíteni,ami adott időszakokban leállítja a keringető szivattyút és amikor az kívánt hőmérséklet kialakul a napkollektorban akkor újból be kell indítani a keringető szivattyút.Igy akár 60 fokos viz is előállítható!Tehát nem kell folyamatosan keringetni a vizet.
Szia Lóci! Tetszik a megoldásod, tuti meg is csinálom én is. Viszont milyen idomok használatát javaslod? A 3,6m átmérőjű medence ki- és belépő pontját szeretném felhasználni, de a kapott 34-es gégecsövet lecserélném és a papírszűrős szivattyút is homokszűrős szivattyúra cserélném! Kérdésem, hogy ebben az esetben milyen idomok lennének a jók? Hollandi? Köszi szépen!
Szia használj Kpe idomokat a 20as csőre van belőle szükítő azzal össze lehet hozni 32-es kpe csőre azt pedig lehet csatlakoztatni a papírszűrőre.Üdv:Lóci
Szia es azt,hogy kell megoldani,hogy a szivattyu ne csak levegot nyomjon,hanem vizet is? En meg csak a szivattyut probalom egy vodor vizben de nem keringeti a vizet,csak ha leveszem rola a csoveket es a szivattyut beteszem a vodorbe,hogy a benetele is es a kijovetele is vizben legyen,ha ugy elindul azutan mar nem all meg
Én úgy oldottam meg a légtelenítését hogy a rendszer szívó ágába slagot dugtam amint kimegy a levegő már keringet a szivatyú. Még a szivatyún szokott lenni egy csavar azt kitekeres ott is ki tud jönni a szivatyútestből a levegő.
Nagyon frankó ,ezt még a lakásba is be lehet vinni ,csak valahogy meg kellene oldani hogy teljesen és könnyen kiűrithető legyen a cső a fagy beálltánál .(egy kis viz mindig marad benne )
Jah a fagymentesítés elég nehézkes . Sokan használnak hasonlót kis tartályra rákőtve h.m.v.-hez vagy fütés rásegítésre, és ha zárt a rendszer simán mehet bele a fagyálló😀.
@@LociButykol Egy szomszédom használ ilyen csöves melegitést , ő csak simán feldobja egy mellékhelyiség tetőjére .Ősszel mindig megfeletkezik rólla ,néha jókat röhögök rajta (minden tavasszal vesz másik csövet ),de be van vezetve a konyhába és a fürdőszobába és tök jó ,már most is van melegvize Márciusban ,na persze csak nappal , de ez is valami.
Ha mindkét végét lekötöd télen a rendszerről, akkor is kárt tesz benne a fagy? Úgy tudtam eddig, hogy nem szükséges a vizet belőle kifújni, ha van hely neki tágulnia a fagy hatására.
@@LociButykol 3-4 fokot amúgy is melegszik a medence mindenféle rásegítés nélkül kizárólag a napsugárzás miatt. Jó hülyíteni magad meg mindenki mást is?
Szia nem volt időzítve. A szívatyú volt lassú állásba kapcsolva. Napsütésben 2-4 fok volt a különbség a bemenő és a kimenő ág között. Szerintem megérte jövőre tervezek még egy ekkorát legalább.
Szia! Én 16-ost választottam , javarészt azért mert ezt olvastam a Napkollektor Házilag Facebook csoportba , ha ilyen infókra van szükséged bátran keresd fel a csoportot .
Szia. Gratulálok. Én is medence melegítőben gondolkodom viszonylag kevés anyagi ráfordítással és üzemeltetéssel. Egy 4300 literes 300 cm-es intex csővázas medencét fűtenék fel a nap segítségével. Meg tudnád mondani hogy hozzávetőlegesen mennyiből jön ki egy ilyen szerkezet ? Továbbá a szivattyú érdekelne még. Ez milyen és hogyan kérjem a szakboltban ?
Szia. Köszönöm. Hozzávetőlegesen 100 méter lpe cső 7-8 ezer, a tábla lemez szintén 7-8 ezer,a faanyag festék olyan 3-4 ezer, ezek közül ha van valami otthon azon lehet sporolni. A szivattyú sima fűtés keringető szivattyú újonnan ez nem olcsó tétel én ilyet kaptam egy cimborámtól ingyen.
Szia. Köszönöm. Hozzávetőlegesen 100 méter cső 7-8 ezer a tábla lemez szintén 7-8 ezer a faanyag festék olyan 3-4 ezer. A szívatyú sima fütés keringető szivatyú ujonnan ez nem
Nagyon király ! Gratulálok ! A 16os lpe-nek van előnye vagy hátránya? Szerinted a papír szűrőn keresztül szivatni? Tehát hogy egy kör legyen? Köszönöm válaszod!
Szia. Köszönöm. 16-os elvileg már tul kicsi felületü , de ha az van otthon nem kell érte pénzt adni a semminél jobb. Egy körbe be lehet kötni , de a papírszűrő nem biztos , hogy átnyomja a kollektoron a vizet.
Kősz a jó tanácsot, első a biztonság. Konkrétan milyen földelésre gondolsz kifejetenéd. Úgy megoldani mint a fűtésnél , hogy rákötni az eph-ra a szivatyú fém részét?
@@LociButykol üdv a szivattyút okvetlen külön földeld, ne csak a csatlakozási ponton, pl egy hibás hosszabbítót használsz nagy a rizikó,,stb, üss le egy földelő szondát,ott ahol a szivattyút telepítetted, száraz helyen ahol nem éri eső, felfröccsenő víz, sár,,és minimum 10m2 vezetékkel cső bilincsel kösd meg. üdv
@@macipalika mindenféleképp jó földelés, fi relés megoldást csak szakemberrel, aki ha van a házon jelenleg, akkor meg tudja mondani milyen oldási értékű legyen akár a medence közelében vízhatlan kötődobozban szakszerűen kialakítva. Én egy saját erre a célra leütött földelőszondát is leütök, minden elektromos berendezésre külön,külön viszem a földelést. 10m2 vezetékkel.
Szia. Ötletes megoldás. Én is gondolkodtam hogy lehetne aránylag olcsón hatékony medence fűtést csinálni. Eddig ez a legjobb. Kérdezhetném mik az eddigi tapasztalatok,hogy vált be?
Szia persze kérdezz nyugodtan. Eddigi tapasztalatok napsütéses időben valóban érezhető , hogy melegít. Problémamentes ahogy a helyére tettem ki légtelenítettem azóta megy egy időkapcsolóval vezérelve.
Jobb az átlátszó fólia ( tapasztalatom szerint ). Jobb ha a fólia nem éri a vizet, így a beszorult levegő 30-40 fokra is melegszik, majd átadja a hőt. A fekete fólia nem engedi át a napfényt, így maga a fólia melegebb lesz, de kevésbé lesz meleg alatta a levegő meg a víz. Én régi radiátort építettem a grillezőbe, fával fűtöm, de a nap is sokat segít. Ha letakarom sokkal hamarabb felmelegszik. ( gondolom másképp rögtön vissza is hűl ).
Hello kicsit késve. A pontos típus ups 25-50 180. De sztem bármilyen keringető jó lehet. Én azóta cseréltem a medence keringetőjér homokszüröre. Az hajtja a kollektort is.
Ügyes vagy.Én is hasonlót készítettem és megtoldottam egy csőtermosztáttal ami indítja a szivattyút,ha eléri a beállított hőfokot.
Köszi . Én is probálkoztam idöziteni , de az a tapasztalat hogy folyamatos üzemben több meleget lehet belőle kivenni.
Itt jön képbe a maximális ,vagy optimális szó fogalma! Nyilván maximalizált a hő elszállítás folyamatos keringetésnél. Kipróbálom kicsit nagyobbat építek a medence fölé. Köszi a videót!
Én is csináltam a videón szereplőhöz nagyon hasonló cuccot egy 1100 literes jakuzzi fűtésére. Nekem kb. 180m 16-os LPE cső van 3 db naplollektorban összesen, amelyek sorba vannak kötve. Van két 98x98 cm-es, egyenként 48m csővel. A harmadik egy kicsit nagyobb, 76x164cm-es, ebben kb. 80m cső van. A felépítése ugyanolyan, fa keret, feketére festett vasmemezzel, azon föltekerve az LPE cső. Az enyémen erősebb folpack fóliából van a szélvédelem. Az egész fönt van egy kis esésű hullámpala tetőn. A vizet egy kicsi, kb. 50-60W-os fűtési keringető szivattyú kergeti. Egy fűtésszerelő barátom adta, valahol kidobták, de még működik.
Nos a déli órákban, tűző napsütésben a beszívott víz hőmérsékletén kb. 4 fokot képes emelni. Ha bujkál a nap, vagy már este felé van, akkor 2-t. Megmértem mindkettőt. Mindenesetre ahhoz bőven elég, hogy az éjszaka 5-6 fokot hűlő vizet visszamelegítse. Azt tapasztaltam, hogy erős napsütésben egy kicsivel gyorsabban melegíti a vizet, mint a jakuzzi 2000W-os beépített fűtőbetétje. A jakuzzi vizét egyébként 36 fokosra szoktam melegíteni a beépített fűtésével, (amíg ez nem volt) ami reggelre lehűlt kb. 28-30 fokosra. Reggel 9- órától éri számottevően a nap, kb. este 6-ig. Dél, egy órára melegszik fel a víz 35-36 fokra.
Nekem azonban csak 1100 liter vizem van, nem 6 m3. Meg a 10 C fok hőmérséklet emelkedés is irreális. Mindenesetre megérte megcsinálni, mert nagyon nagy részben kiváltja az elektromos fűtést. Egyelőre egy kapcsolóval tudom a szivattyút ki vagy bekapcsolni, de a következő lépés az automatizálása lesz Arduinoval.
@@attilasz.1709 király lehet az rendszer is. Én nem automatizáltam ami azóta lett változás hogy feldobtam én is a tetőre és a homokszürő hajtja akkor megy a kollektor mikor megy a szűrés. Az az 1-2 fokos hőléocső meg van folyamatos üzemben. Ha egyszer ráveszem magam rakok még fel 200 méter csővet, meg van már a cső csak az idő.
Nagyon Szuper! A medencéhez való szivattyúval a keringetés megoldható szerinted
A gyári papírszűrős szivattyúknak nagyon kicsi az emelési magassága. Talán ha a talajra rakod akkor átnyomja rajt. Ha homokszűrő az minden probléma nélkül meghajtja.
Ügyes vagy!Mi is megcsináltuk a videód után, köszönjük 🙂 Miota bejött ez a nagy meleg megáll a víznyomas benne és ahol van a szürő ahol szívja a vízet a medencéből ott rászoktam tenni a kúti csövet avval megnyomatom és akkor elindul megint,de sajnos többször leall Vajon mi lehet a gond!Válaszát előre is köszönöm!
Köszönöm. Akkor tapasztaltam ilyet mikor nem volt teljesen légtelenítve kb 5 percet nyomattam slaggal mire kiért az utolsó levegőbubórék is. A csatlakozásokat érdemes még ellenörizni nem-e ott kap levegőt
@@LociButykol Köszönöm a gyors választ,megpróbálom.
@@garnai2107 szívesen ha van kérdé emailbe is szívesen válaszolok✌
Vigyázni kell, hogy semmiképp ne kerüljön levegő a szivattyúba. Érdemes a szivattyút talajszintre tenni és légtelenítőt tenni melléje. Sok bosszúságtól megóv :)
Hm. Jó az ötlet, a kivitelezés is. 😁
Oroszoknál láttam olyan megoldást, hogy egy teherautó radiátort kötöttek be, és az alá tüzet gyújtottak 😂
Köszi szépen. Ha ez nem csinál elég meleg vizet az lesz a következő projekt😀
csak igenyesen...
GRT! Szuper! Az lenne a kérdésem hogy a keretbe betekert LPE csöveket hogy rögzítetted a hiltiszalaggal? Köszi!
Szia fémmenetes gipszkarton csavarral rögzítettem a a lemezhez 2 körönként.
Szia! Nagyon szuper, mi is kipróbáljuk. Szerinted a keringető szivattyú helyett működhet a kerti szivattyúval is. Köszönöm szépen a válaszod 😊
Szia szerintem elvben igen, a kerti szivattyú is tud nyomást előállítani.Sok sikert hozzá.
Szia! A keringtető szivattyúk teljesítmény felvétele átlagban 35-90w, ami töredéke egy kerti szivattyú 900-1300w-os teljesítmény felvételének.
Ha nem szeretnél túl magas villanyszámlát, javaslom inkább a keringtetőt.😊
@@attilapasti Ott a pont😀
@@attilapasti Köszönöm szépen a segítséget 🙂
@@LociButykol Köszönöm szépen neked is🙂
Köszönöm, nagyon jó ötlet. Vajon, ha a keret négyzet alakú volna és a cső kör formában tekeredne fel rajta, vajon nem volna jobb? Arra gondolok, hogy akkor nem törne meg a cső. Még egyszer köszi az ötletet.
Szia köszi. A négyzet alak jobb könyebb a csövet belehajtani , a következö nekem is olyan lesz , de ennél a lemez adottságai miatt lett ilyen.
Szia! A fizikai méreteit megkérdezhetem a keretnek, hogy mekkora lett? Hogy 100métre cső letekerve kb mekkora helyet foglal el, mekkora keretet kell neki készíteni. Köszönöm!
Szia 1x2m amekkora tábla lemez szorosan fér bele olyan 70 80 méter. Ha két tábla lemezt egxmás mellé raksz akkor kényelmesen szépen bele lehet tekerni a 100 métert. 2x2 méter.
Da li je to okiten crevo .Hvala ,inace ekstra posao
@@vladostevanovic356 Děkuji mnohokrát
Szia. Mi lett a végleges megoldás azóta?
@@CsillaTóth-Néber Szia nagy változás nem lett feltettem a garázs tetejére ami azóta odaépült. Plusz a homokszürö hajtja nem egy külön szivatyú.
Szuper! Ha a vaslemez alá raksz nikecelt, akkor még jobban fel forrósodik.
Köszi. Tervben van ez a fejlesztés✌
El is olvad. Közetgyapot kell .
XPS se jó alá?
@@torpemonguzXPS se jó alá?
@@robertmolnar7594 nem. Az xps is belágyul.. üveggyapot kőzetgyapot!
Interesuje me koliko je moglo da posluzi za ovaj bazen i koju temperaturu ako moze odg.bvalaaa❤
@@vladostevanovic356 několikaletá zkušenost, když svítí slunce, je výstupní strana o 1-2 stupně teplejší, navíc k trvalému proudění. Tento výkon jsem nikdy nepočítal.
Szia! Szép munka! Nekem csak annyi a kérdésem, hogy a beépített szivattyú működik még? Én is ezt a megoldást választottam csak a szivattyúra nekem azt mondták mindenhol, hogy a klóros, uszoda vegyszeres víz tönkre vágja a szivattyút és berozsdál... kb 1 idény / szivattyú... Neked mi a tapasztalat?
Szia azóta rákötöttem a homokszűrőre. De nálam 2 szezont ment a használt keringető.
Szia!
Jó lett nagyon, szép munka.
Én nyáron tervezek hasonlót készíteni kerti zuhanyzóhoz. Szerinted ha egy slagot rákötnék, a sima csapból jövő víznyomás körbe tudja hajtani a vizet benne?
Kb 50 méter csövön gondolkozom felterkerve. Déli oldalra rakni, feltölteni, majd óránként vagy a medencébe önteni (amikor már meleg) vagy kizuhanyozni.
Beválhat szivattyú nélkül is?
Köszi
Köszönöm. Persze működik , légteleníteni is egy slaggal szoktam a rendszert simán át nyomja a hálózati víznyomás a 75 méter hosszon. Annyi hátránya lehet , hogy a meleg víz keveredik a hideggel. Sok sikert az építéshez.
Ma elkészült,tökéletes(szerintem)!Egy gondom van,mikor lekapcsolom lelevegősödik,újra kell a slaggal légteleníteni.Nem tudom mi a gond,a kimenő csövet hagyjam víz alatt?Van valami tipp?Hidor L20 szivattyú
Gratulálok hozzá. Igen hagyd vízalatt a csővet. Esetleg a csatlakozásokat nezd végig nem-e ott kap levegőt.
Tegyél be egyirányú szelepet, hogy a víz ne tudjon vissszafolyni a csőböl. Akkor nem fog kiürülni és nem kerül bele levegő
Szia. Szuper, nagyon jó ötlet. Milyen szivattyúra kötötted?
Köszi szépen. Egy grundfos fűtési keringetőszivattyú hajtja.
Szia! Azt megkérdezhetem hogy milyen a szivattyú?
Szia Ami a videóban van egy grundfos keringető. Sima 60 wattos
Téliesìtéskor a csőkígyóból hogyan lesz a víz kivéve?üdv:
8 bar kompreszor👍
Szia ! Nagyon jó ötlet ! Gratulálok! Milyen csőt használtál?
Szia 20-as lpe cső.
Szuper köszönöm a válaszod!
@@gusztavnagy1607 szívesen
Gratulálok az alkotáshoz.Csak annyit szeretnék hozzátenni,hogy a rendszerbe érdemes egy hőérzékelőt beépíteni,ami adott időszakokban leállítja a keringető szivattyút és amikor az kívánt hőmérséklet kialakul a napkollektorban akkor újból be kell indítani a keringető szivattyút.Igy akár 60 fokos viz is előállítható!Tehát nem kell folyamatosan keringetni a vizet.
Köszi✌ Hasznos tipp.
Szerintem a nap folyamatosan melegíti a vizet,akkor a legkevesebb a hőeszteség ha folyamatosan megy a rendszer,amikor süt a nap.
Szia Lóci! Tetszik a megoldásod, tuti meg is csinálom én is. Viszont milyen idomok használatát javaslod? A 3,6m átmérőjű medence ki- és belépő pontját szeretném felhasználni, de a kapott 34-es gégecsövet lecserélném és a papírszűrős szivattyút is homokszűrős szivattyúra cserélném! Kérdésem, hogy ebben az esetben milyen idomok lennének a jók? Hollandi? Köszi szépen!
Szia használj Kpe idomokat a 20as csőre van belőle szükítő azzal össze lehet hozni 32-es kpe csőre azt pedig lehet csatlakoztatni a papírszűrőre.Üdv:Lóci
Szia es azt,hogy kell megoldani,hogy a szivattyu ne csak levegot nyomjon,hanem vizet is? En meg csak a szivattyut probalom egy vodor vizben de nem keringeti a vizet,csak ha leveszem rola a csoveket es a szivattyut beteszem a vodorbe,hogy a benetele is es a kijovetele is vizben legyen,ha ugy elindul azutan mar nem all meg
Én úgy oldottam meg a légtelenítését hogy a rendszer szívó ágába slagot dugtam amint kimegy a levegő már keringet a szivatyú. Még a szivatyún szokott lenni egy csavar azt kitekeres ott is ki tud jönni a szivatyútestből a levegő.
Jó a kollektorod csak az érdekelt volna még hogy van bekötve mi keringeti?
Szia. Köszi szépen. Ahogy a videóban is mondtam egy használt keringetőszivattyú. És ugyanolyan 20-as lpe csővel van bekötve
❤ lassan épiteni kéne egy ilyet nekem is.
Hajrá hajrá
Nagyon frankó ,ezt még a lakásba is be lehet vinni ,csak valahogy meg kellene oldani hogy teljesen és könnyen kiűrithető legyen a cső a fagy beálltánál .(egy kis viz mindig marad benne )
Jah a fagymentesítés elég nehézkes
. Sokan használnak hasonlót kis tartályra rákőtve h.m.v.-hez vagy fütés rásegítésre, és ha zárt a rendszer simán mehet bele a fagyálló😀.
@@LociButykol Egy szomszédom használ ilyen csöves melegitést , ő csak simán feldobja egy mellékhelyiség tetőjére .Ősszel mindig megfeletkezik rólla ,néha jókat röhögök rajta (minden tavasszal vesz másik csövet ),de be van vezetve a konyhába és a fürdőszobába és tök jó ,már most is van melegvize Márciusban ,na persze csak nappal , de ez is valami.
@@sandorbalogh4670 Kitartó egy ember lehet a szomszédod😀
@@LociButykol Az !....75 éves !
Ha mindkét végét lekötöd télen a rendszerről, akkor is kárt tesz benne a fagy?
Úgy tudtam eddig, hogy nem szükséges a vizet belőle kifújni, ha van hely neki tágulnia a fagy hatására.
Szia, mekkora az átmérője az lpe csőnek?
Szia 20-as lpe cső
Szuper!
Köszönöm
Nekem 100m fekete Kpe cső volt feltekerve, az is jó.
Persze hogy jó✌ Mondjuk a jelenlegi kánikulában lassan valami vízhűtőn kell agyalni😀
Szia érdekelne hogy kb mennyit melegít a medence vizén? Nekem egy 4700 L és medencém van azt kellene egy kicsit megmelegiteni.
Szia nekem 6 köbös medencét melegít ha jó napsütés van egész nap , akkor érezhetően rámelegít olyankor 3 4 fokkal melegebb lesz egy nap alatt.
@@LociButykol 3-4 fokot amúgy is melegszik a medence mindenféle rásegítés nélkül kizárólag a napsugárzás miatt.
Jó hülyíteni magad meg mindenki mást is?
Mekkora csővel készíted?
Szia 16-ossal készítettem.
Szia, érdeklődni szeretnék hogy a keret amibe tekerted a csövet, milyen méretű?
Szia 2x1m plusz a deszka vastagság , hogy beleférjen a táblalemez.
@@LociButykol köszönöm a gyors választ
@@LociButykol a lényeget elfelejtettem kérdezni, hány méter lehetett feltekerve ?
@@attilafodor6005 szívesen
@@attilafodor6005 70 körül. Az egész 100-as tekercs nem fért bele.
Szia. Tettél rá időzítőt vagy folyamatosan keringeti a vizet? Ha nem tettél rá, akkor így is jól felmelegíti a vizet? Mik a tapasztalatok?
Szia nem volt időzítve. A szívatyú volt lassú állásba kapcsolva. Napsütésben 2-4 fok volt a különbség a bemenő és a kimenő ág között. Szerintem megérte jövőre tervezek még egy ekkorát legalább.
Mintha összebeszéltünk volna ,3 hete én is csináltam ugyanilyen csőből hasonlót és azóta már egy másikat is.
Ez természetes nincs elég meleg , hogy meleg legyen a medence mi férfiak megoldjuk 😀
Szia! Azt szeretném kérdezni,hogy szerinted a 16 os vagy 20 as csövet válasszak?
Szia! Én 16-ost választottam , javarészt azért mert ezt olvastam a Napkollektor Házilag Facebook csoportba , ha ilyen infókra van szükséged bátran keresd fel a csoportot .
@@LociButykol Nagyon köszönöm már jelentkeztem is!
Szia. Gratulálok. Én is medence melegítőben gondolkodom viszonylag kevés anyagi ráfordítással és üzemeltetéssel. Egy 4300 literes 300 cm-es intex csővázas medencét fűtenék fel a nap segítségével. Meg tudnád mondani hogy hozzávetőlegesen mennyiből jön ki egy ilyen szerkezet ? Továbbá a szivattyú érdekelne még. Ez milyen és hogyan kérjem a szakboltban ?
Szia. Köszönöm. Hozzávetőlegesen 100 méter lpe cső 7-8 ezer, a tábla lemez szintén 7-8 ezer,a faanyag festék olyan 3-4 ezer, ezek közül ha van valami otthon azon lehet sporolni. A szivattyú sima fűtés keringető szivattyú újonnan ez nem olcsó tétel én ilyet kaptam egy cimborámtól ingyen.
Szia. Köszönöm. Hozzávetőlegesen 100 méter cső 7-8 ezer a tábla lemez szintén 7-8 ezer a faanyag festék olyan 3-4 ezer. A szívatyú sima fütés keringető szivatyú ujonnan ez nem
Szia! Mekkora átmérőjű csövet használtál. Köszi Ildikó
Én régi, kidobott cirkó kazán keringető szivattyúját használom. Gyakorlatilag ingyen kaptam.
@@LociButykol Lehet, hogy csak elkerülte a figyelmemet, de megtudhatnám mi a cső átmérője?
Nagyon király ! Gratulálok ! A 16os lpe-nek van előnye vagy hátránya? Szerinted a papír szűrőn keresztül szivatni? Tehát hogy egy kör legyen? Köszönöm válaszod!
Szia. Köszönöm. 16-os elvileg már tul kicsi felületü , de ha az van otthon nem kell érte pénzt adni a semminél jobb. Egy körbe be lehet kötni , de a papírszűrő nem biztos , hogy átnyomja a kollektoron a vizet.
ügyes, de a földelésre okvetlen térj ki, nem elég csak a betáp vezetékre hagyatkozni, vagy az elosztóra !!
Kősz a jó tanácsot, első a biztonság. Konkrétan milyen földelésre gondolsz kifejetenéd. Úgy megoldani mint a fűtésnél , hogy rákötni az eph-ra a szivatyú fém részét?
@@LociButykol üdv
a szivattyút okvetlen külön földeld, ne csak a csatlakozási ponton, pl egy hibás hosszabbítót használsz nagy a rizikó,,stb, üss le egy földelő szondát,ott ahol a szivattyút telepítetted, száraz helyen ahol nem éri eső, felfröccsenő víz, sár,,és minimum 10m2 vezetékkel cső bilincsel kösd meg.
üdv
Köszönöm a tanácsot. 👍
@@handymansworksezermestermu3940 Esetleg lehet egy mobil dugalj Fi-relé mehetne még hozzá.
@@macipalika mindenféleképp jó földelés, fi relés megoldást csak szakemberrel, aki ha van a házon jelenleg, akkor meg tudja mondani milyen oldási értékű legyen akár a medence közelében vízhatlan kötődobozban szakszerűen kialakítva.
Én egy saját erre a célra leütött földelőszondát is leütök, minden elektromos berendezésre külön,külön viszem a földelést. 10m2 vezetékkel.
Szia. Ötletes megoldás. Én is gondolkodtam hogy lehetne aránylag olcsón hatékony medence fűtést csinálni. Eddig ez a legjobb. Kérdezhetném mik az eddigi tapasztalatok,hogy vált be?
Szia persze kérdezz nyugodtan. Eddigi tapasztalatok napsütéses időben valóban érezhető , hogy melegít. Problémamentes ahogy a helyére tettem ki légtelenítettem azóta megy egy időkapcsolóval vezérelve.
Ja ez a legjobb és ez sem ér semmit sem.
Amennyit ez melegít napos időben annyit melegszik a medence "magától" is.
Szuper ötlet :)
Még ha a medencét is letakarni fekete fóliával? :)
Köszi. Estére szoktam csak takarni.
Jobb az átlátszó fólia ( tapasztalatom szerint ). Jobb ha a fólia nem éri a vizet, így a beszorult levegő 30-40 fokra is melegszik, majd átadja a hőt. A fekete fólia nem engedi át a napfényt, így maga a fólia melegebb lesz, de kevésbé lesz meleg alatta a levegő meg a víz.
Én régi radiátort építettem a grillezőbe, fával fűtöm, de a nap is sokat segít. Ha letakarom sokkal hamarabb felmelegszik. ( gondolom másképp rögtön vissza is hűl ).
Anyagköltségben ugyanannyi mintha vennél egy kész medence kollektor... Semmi értelme.
Kösz a hozzászolást. Lehet ugyananyi de én szeretrk barkácsolni így az elmény ami plusz😉
@@LociButykol ez viszont igaz! 😏
@@papaiatis köszi
Talán ha nyolcas alakban tekered bele a keretbe, nem tört volna meg...
Lehet.
antal lajos
:-)
Nem vagy okos, így van lalikám?
Szia. Mi lett a végleges megoldás azóta?
Szia odaépült a lemez garázs arra felraktam a kollektort. Egy homokszüröt szereztem be ez hajtja a kollektort.
Ezt a napkollektort áram termelésre is lehet használni?
Nem ez csak vízmelegítésre jó. Napelem ami villamosság előállításra jó , de azt otthon nem igazán lehet késziteni.
@@LociButykol oké köszi
Szia,mi a pontos tipusa a szivatyúnak?mert sokfajata eből a márkából
Hello kicsit késve. A pontos típus ups 25-50 180. De sztem bármilyen keringető jó lehet. Én azóta cseréltem a medence keringetőjér homokszüröre. Az hajtja a kollektort is.