@@marcinwnorowski4443 no ale wyciąg powinien wyciągnąć zapachy z kuchni na zewnątrz, tak? tak tez z tego filmu zrozumiałem. Druga sprawa tłuszcz w kanałach, czy aby na pewno?
@@garixo9673 jeśli nie dasz okapu to frakcje tłuszczu idą na kanał wywiewny rekuperacji z kuchni , bez okapu zapachy idą na dom gdyż reku nie ma tak dużej wydajności by natychmiast i na bieżąco wywalać zapachy - tymbardziej ze strumienie dla kuchni mało kiedy przekraczają 100m/h przy wywiewie z reku Okap musi być jeśli chcesz czuć komfort użytkowania i mieszkania , chyba że lubisz zapach kotletów na całym poziomie :) Okap (oczywiście poprawnej wydajności) wywali zapachy na zewnątrz, zassa całą parę z gotowania i wyłapię większość tłuszczu , który osadzi się na filtrach/wyłapywaczach tłuszczu siatkowych
Jak podłącza się kominek do centrali wentylacyjnej? Wszystkie artykuły jakie czytałem jasno stwierdzają że instalacja rekuperacji powinna być oddzielona od instalacji rozprowadzania ciepła z kominka. Jeśli jest możliwość spięcia ich, chętnie skorzystam z tego patentu bo duplikacja rur i anemostatów w każdym pomieszczeniu to jest coś czego chciałbym uniknąć.
Kocioł gazowy i kominek są obojętne dla rekuperacji, o ile mają zamknięte komory spalania. Kuchenka gazowa wymaga tylko odpowiedniej wymiany powietrza, o ile dobrze pamiętam, min. 70m3 na godzinę.
Mam pytanie odnośnie ścian. Dopiero zacząłem się interesować budową domu, więc może być ono dla niektórych głupie bądź oczywiste. Widzę, że na tym filmie dom posiada ściany nie z jednego materiału, tylko z dwóch - chyba jest to beton komórkowy + pustak ceramiczny. Dlaczego tak się robi - plusy/minusy? I jakie są zalecenia, aby w ten sposób budować np. które ściany domu z jakich materiałów? Myślałem, że ściany domu buduje się zazwyczaj z jednego materiału. Dodam, że osobiście myślę o silikacie.
To jak poruszane sa takie tematy wywolujace zawsze podziały to moze jeszcze - anemostaty - regulować ? - anemostaty dedykowane (wyciag to wyciagowy, nawiew to nawiewny . ) , czy moze sa jakie zunifikowane -wyrzutnia dachowa - czy w ogole jest sens i jak to dobrze zrobić i czy w ogole sie da ?
regulowanie jest potrzebne gdy jest potrzebne hehe anemostaty wyciągowe tylko do wyciągu, nawiewne mozna spokojnie zapiąc na wyciągu i nawiewu są tez anemostaty uniwersalne wszystko się da, to tylko kwestia ceny i determinacji, jest o tyle fajna że nigdy z niej nie popłyną skropliny po scianie
Przestawianie anemostatów wylotowych zmienia kształt strumienia powietrza. Jak komuś to nie przeszkadza, może sobie kręcić anemostatem. Jeśli to będzie problem, można wstawić w kanał przepustnicę piankową.
A co powiecie Panowie na wentylację mechaniczną z rekuperatorem i do tego okap podpięty normalnie w ścianę w kanał wentylacyjny na zewnątrz i wylot przez komin na dach bez angażowania rekuperatora? Czy to będzie kolidowało? Pzdr
@@iZZiinstalacje i nie będzie się robiło podciśnienie? Jakie założenia trzeba spełnić? Dom ma być przecież szczelny. Powiedzmy że kuchnia jest zamknięta. Przez podcięcie w drzwiach będzie chyba przeciąg szedł.... Nie wiem jakie klapki przeciwzwrotne powinny być. Widziałem a co gorsza słyszałem jak jedna potrafi hałasować. Dziękuję za taki "syf".
Odnośnie okapu moje zdanie jest takie, że u 90% użytkowników wystarczy dobry łapacz tłuszczu nad kuchenką plus wyciąg w suficie anemostatem do rekuperatora i to wszystko:)
Czyli uważa Pan, że nie ma sensu przebijać się przez ścianę by opak miał swój kanał wentylacyjny i dobry pochłaniacz plus rekuparacja wystarczy?? Nie chciałbym bez sensu robić dziury w elewacji :( dzięki za odpowiedź 😊
W otwartej kuchni to nigdy nie działa. Chyba, że przygrzewa się w niej pudełka. By wietrzyć kuchnię intensywnie potrzebuje wyciąg 800, a cały rekuperator ma pół tego na cały dom.
Troszkę odbiegając od tematu, jak rozwiązać problem montażu wyciągu gdy w domu nie ma komina. Kuchnia podczas gotowania jest zaparowana jak sauna. Wiem ze można przebić się przez pietro i wyjść przez strych na dach jednak to oznacza remont całego pionu 😆 myślałam o przebiciu przez ścianę zewnętrzną tylko na mój babski rozum czy przewód wentylacyjny położony w poziomie przy wylocie nie spowoduje zaplamiania i zawilgocenia elewacji, zastoju wody w rurze a tym samym rozwoju grzyba? Zwykły pochłaniacz z filtrem węglowym to według mnie jakieś nieporozumienie.
@@F0RCEK92 niestety wentylator już został w taki sposób zamontowany. Panowie budowlańcy powiedzieli, że to super rozwiązanie, zobaczymy😆 Remont był robiony pod moją nieobecność, wydałam majątek na cichy wentylator i panowie zarzekali się, że zgodnie z moją prośbą nie użyli karbowanej rury, kłamali i teraz mam kombajn zamiast okapu 🫣
Połączenie okapu z centralą wentylacyjną przedstawione przez instalatora jest logiczne i jak najbardziej będzie to działać, ale co w sytuacji kiedy będę coś gotować przez 2-4 godziny ⏳ zimą ☃️ gdy na zewnątrz jest -10 albo -20 ❄️? Rekuperator przez ten cały czas będzie pracował na 100% wydajności? Jednostka z wymiennikiem obrotowym nie zamarznie, ale nawiewane powietrze będzie lodowate 🥶 Chyba, że się mylę. Pozdrawiam 👍
Czyli jednak można to jakos mądrze zrobić ;). Co do zarzutów to nie dawałbym rozdzielacza w podłodze, bo nie ma do niego dostępu, a wentylacje trzeba czasem wyczyścić, dużo łatwiej to zrobić mając dostęp do rozdzielacza. PS: można prosić model rekupeatora? Tzn nie chodzi o koniecznie ten, tylko takiego, który umozliwia podłączenie tego okapu bez bajpasu.
@@marekborys4952 chodzi mi o to zeby powietrze z okapu szlo przez wymiennik, bo chyba o to toczy sie gra, zeby odzyskac to cieplo. Jak okap ma isc bajpasem to nie ma to wszystko sensu.
@@mateuszjak4645 aaa no tak, są centrale z pięcioma króćcami ale to w nich okap idzie bokiem, każda centrala z czterema będzie ok, pod warunkiem doboru wydajności i funkcji
Chryste panie, matko prze... coraz więcej tych rur w domu, z taką tendencją za parę lat to z rur będzie konstrukcja domu, pustaki dostawić dla ozdoby :d . Żartuje, czy to daje ogólnie oszczędności jakieś w ogrzewaniu, czy to tylko chodzi i jakość powietrza, bo rekuperacja to chyba ma być odwrotność temperatury zewnętrznej do wewnątrz.
Wszystko fajnie, też tak chciałem zrobić, ale Reqnet w instrukcji zabrania podłączenia okapu pod kanał wyciągowy - być może oni mają inne doświadczenia z tłuszczem. Pytanie czy są producenci, którzy mają podobne podejście jak Pan Marek?
No proszę. Okap będzie wpięty w rekuperator. I to z obrotowym wymiennikiem odzysku ciepła. I "nie będzie mieszał powietrza". A większość uważa, że reku z obrotowym to samo zło i musi mieszać powietrze wyciągane z nawiewanym.
@@marekborys4952 Tylko, że rekuperator to nie tylko sam wymiennik przeciwprądowy. Trzeba go traktować, jako całe urządzenie, bo największe przecieki wewnętrzne (mieszanie powietrza) są na obudowie rekuperatora. Badania pokazują (np. Instytutu Passive House), że rekuperatory z wymiennikami obrotowymi mają podobny poziom mieszania powietrza, co rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi.
@@piotrwisniewski5784 no ale co wy się tak boicie tego mieszania ja tego nie rozumiem, siedząc w domu oddychacie o wiele większym procentem mieszanki zużytego że świeżym i nikomu to nie zawadza a jak centralce coś się piernie to afera i od razu doktoraty na ten temat
Chetnie zobaczylbym dyskusje Marka z kims, kto dalby rade go zagiac i przy okazji poprzec to logicznym wyjasnieniem. Chetnie tez zobaczylbym wnetrze 14 letnich kanalow podpietych pod okap... dla dodania pikanterii, moze byc wlasnie w takiej kolejnosci ;)
Pan Marek ma duży problem, bo okapu z rekuperatorem się nie łączy. Tak jak opowiadał tłuszcz jest lotny i osiadła na elementach wentylacji nie tylko na pierwszych częściach. Filtry nie przefiltruja wszystkiego i zacznie się problem z brudem w wymienniku. A różnica ciśnień sama się wyrówna z kubatura pomieszczeń.
@@marekborys4952 uczyli mnie że takich zeczy się nie robi. A używanie okapu, gdzie różni się od gospodarstwa domowego, jedni używają sporadycznie a drudzy zawsze przy każdym gotowaniu nawet wody więc lepiej wyodrębnić ten system. A każda ingerencja mechaniczna wymiany powietrza typu okap( który ma własną turbinę ) powoduje niepoprawne dzialanie rekuperatora.
@@TheLuker997 niepoprawną? jwiem że tak mówią podręczniki ale pisane były też przez ludzi, rozdzielenie okapu od wentylacji jest poprawnym zabiegiem bo okap to nie wentylacja tylko wyciąg technologiczny, ale można zmusić wentylację do współpracy z okapem zachowując kilka przykazań, okap domowy to nie wyciąg w jakiejś frytkarni, jest kilka podobnych parametrów które można skorelować tak by wyciąg nie gryzł się z wentylacja, ale nic na siłę
Jeden grzybek wentylacyjny do okapu a wentylacja kuchni do reku? Ja w projekcie mam dwa obok siebie grzybki wentylacyjne w kuchni, nie wiem po co jak ma być właśnie reku jestem na etapie dachu i nie wiem ile tych grzybków kupić, jeden do okapu i jeden do garażu myślałem @@arturcemel5441
Myślę, że warto opracować podręcznik na temat podłączenia okapu bo widzę jest to bardzo szeroko zakrojone zagadnienie :D
Jaka srednica rury od okapu i wydajnosc wentylatora? Filmy z wentylacja wyporowa sa bardzo ciekawe :)
125mm
A czy można w ogóle zrezygnować z okapu jak się ma wentylacje mechaniczna i indukcje?
Nie zaleca się jeśli nie chcesz mieć zatłuszczonych kanałów wentylacyjnych oraz zapachów roznoszących się po kuchni/jadalni
@@marcinwnorowski4443 no ale wyciąg powinien wyciągnąć zapachy z kuchni na zewnątrz, tak? tak tez z tego filmu zrozumiałem. Druga sprawa tłuszcz w kanałach, czy aby na pewno?
@@garixo9673 jeśli nie dasz okapu to frakcje tłuszczu idą na kanał wywiewny rekuperacji z kuchni , bez okapu zapachy idą na dom gdyż reku nie ma tak dużej wydajności by natychmiast i na bieżąco wywalać zapachy - tymbardziej ze strumienie dla kuchni mało kiedy przekraczają 100m/h przy wywiewie z reku
Okap musi być jeśli chcesz czuć komfort użytkowania i mieszkania , chyba że lubisz zapach kotletów na całym poziomie :)
Okap (oczywiście poprawnej wydajności) wywali zapachy na zewnątrz, zassa całą parę z gotowania i wyłapię większość tłuszczu , który osadzi się na filtrach/wyłapywaczach tłuszczu siatkowych
@@marcinwnorowski4443 oki rozumiem, dzieki :)
@@marcinwnorowski4443 zależy jaki mocny, nie spotkałem jeszcze okapu który wyciąga wszystko
Tak jest, to bardzo ważne aby nie tracić kontaktu z odbyciem! Wincyj zagadek!
Jak podłącza się kominek do centrali wentylacyjnej? Wszystkie artykuły jakie czytałem jasno stwierdzają że instalacja rekuperacji powinna być oddzielona od instalacji rozprowadzania ciepła z kominka. Jeśli jest możliwość spięcia ich, chętnie skorzystam z tego patentu bo duplikacja rur i anemostatów w każdym pomieszczeniu to jest coś czego chciałbym uniknąć.
A gdyby rozprowadził swierze powietrze do każdego pomieszczenia rułami zamiast w jedno miejsce na korytarzu nie bylo by lepsze ??
W jaki sposób można wysterowac rekuperator aby uruchamiał maksymalną moc?
Czyli można mieć kocioł gazowy oraz kominek i jeszcze kuchenkę gazową przy rekuperacji?? Proszę mnie poprawić jeśli źle zrozumiałem? Pozdrawiam
Kocioł gazowy i kominek są obojętne dla rekuperacji, o ile mają zamknięte komory spalania. Kuchenka gazowa wymaga tylko odpowiedniej wymiany powietrza, o ile dobrze pamiętam, min. 70m3 na godzinę.
Mam pytanie odnośnie ścian. Dopiero zacząłem się interesować budową domu, więc może być ono dla niektórych głupie bądź oczywiste. Widzę, że na tym filmie dom posiada ściany nie z jednego materiału, tylko z dwóch - chyba jest to beton komórkowy + pustak ceramiczny. Dlaczego tak się robi - plusy/minusy? I jakie są zalecenia, aby w ten sposób budować np. które ściany domu z jakich materiałów? Myślałem, że ściany domu buduje się zazwyczaj z jednego materiału. Dodam, że osobiście myślę o silikacie.
jesli z silikatu to bedziesz zadowolony pozniej bardzo.pozdrawiam
dobre, dobre - żeby nie tracił kontaktu z odbiciem!!
To jak poruszane sa takie tematy wywolujace zawsze podziały to moze jeszcze
- anemostaty - regulować ?
- anemostaty dedykowane (wyciag to wyciagowy, nawiew to nawiewny . ) , czy moze sa jakie zunifikowane
-wyrzutnia dachowa - czy w ogole jest sens i jak to dobrze zrobić i czy w ogole sie da ?
regulowanie jest potrzebne gdy jest potrzebne hehe
anemostaty wyciągowe tylko do wyciągu, nawiewne mozna spokojnie zapiąc na wyciągu i nawiewu są tez anemostaty uniwersalne
wszystko się da, to tylko kwestia ceny i determinacji, jest o tyle fajna że nigdy z niej nie popłyną skropliny po scianie
Przestawianie anemostatów wylotowych zmienia kształt strumienia powietrza. Jak komuś to nie przeszkadza, może sobie kręcić anemostatem. Jeśli to będzie problem, można wstawić w kanał przepustnicę piankową.
A co powiecie Panowie na wentylację mechaniczną z rekuperatorem i do tego okap podpięty normalnie w ścianę w kanał wentylacyjny na zewnątrz i wylot przez komin na dach bez angażowania rekuperatora? Czy to będzie kolidowało? Pzdr
Jest to prawidłowe rozwiązanie, które osobiście polecamy (ew. montaż samego pochłaniacza). Pamiętaj tylko o klapie zwrotnej :)
@@iZZiinstalacje dzięki 👍
@@iZZiinstalacje i nie będzie się robiło podciśnienie? Jakie założenia trzeba spełnić? Dom ma być przecież szczelny. Powiedzmy że kuchnia jest zamknięta. Przez podcięcie w drzwiach będzie chyba przeciąg szedł....
Nie wiem jakie klapki przeciwzwrotne powinny być. Widziałem a co gorsza słyszałem jak jedna potrafi hałasować. Dziękuję za taki "syf".
W jakiej odległości przeważnie umieszczacie anemostat od okna?
Ok 60-80cm będzie dobrze?
Daj 1 metr i będzie ok, chyba ze to wyciąg, wtedy to nie ma takiego znaczenia ;)
@@iZZiinstalacje dziękuje:-)
@@Tomi8547-i2n może nie ile od okna tylko najdalej od drzwi mawiew
Bardzo wartościowy film. Skąd jednak rekuperator wie, że został włączony okap?
Słyszy. Okap jest przecież dosyć głośny
Ufff. Na szczescie teraz nie bylo nikogo, kto przerywalby Markowi w polowie zdania i mozna bylo wiele ciekawego sie dowiedziec ;)
😂
Odnośnie okapu moje zdanie jest takie, że u 90% użytkowników wystarczy dobry łapacz tłuszczu nad kuchenką plus wyciąg w suficie anemostatem do rekuperatora i to wszystko:)
I bardzo często tak jest
@@marekborys4952 pytanie dla tłuszczofobów: czy taki anemostat w kuchni ciągnie tłuszcz czy nie
Czyli uważa Pan, że nie ma sensu przebijać się przez ścianę by opak miał swój kanał wentylacyjny i dobry pochłaniacz plus rekuparacja wystarczy?? Nie chciałbym bez sensu robić dziury w elewacji :( dzięki za odpowiedź 😊
W otwartej kuchni to nigdy nie działa. Chyba, że przygrzewa się w niej pudełka. By wietrzyć kuchnię intensywnie potrzebuje wyciąg 800, a cały rekuperator ma pół tego na cały dom.
Troszkę odbiegając od tematu, jak rozwiązać problem montażu wyciągu gdy w domu nie ma komina. Kuchnia podczas gotowania jest zaparowana jak sauna. Wiem ze można przebić się przez pietro i wyjść przez strych na dach jednak to oznacza remont całego pionu 😆 myślałam o przebiciu przez ścianę zewnętrzną tylko na mój babski rozum czy przewód wentylacyjny położony w poziomie przy wylocie nie spowoduje zaplamiania i zawilgocenia elewacji, zastoju wody w rurze a tym samym rozwoju grzyba? Zwykły pochłaniacz z filtrem węglowym to według mnie jakieś nieporozumienie.
Montaż przez ścianę to porażka. Brud, hałas i zapachy. U mamy zaczęło po 3 latach wychodzić, mimo czyszczenia
@@F0RCEK92 niestety wentylator już został w taki sposób zamontowany. Panowie budowlańcy powiedzieli, że to super rozwiązanie, zobaczymy😆 Remont był robiony pod moją nieobecność, wydałam majątek na cichy wentylator i panowie zarzekali się, że zgodnie z moją prośbą nie użyli karbowanej rury, kłamali i teraz mam kombajn zamiast okapu 🫣
Połączenie okapu z centralą wentylacyjną przedstawione przez instalatora jest logiczne i jak najbardziej będzie to działać, ale co w sytuacji kiedy będę coś gotować przez 2-4 godziny ⏳ zimą ☃️ gdy na zewnątrz jest -10 albo -20 ❄️? Rekuperator przez ten cały czas będzie pracował na 100% wydajności? Jednostka z wymiennikiem obrotowym nie zamarznie, ale nawiewane powietrze będzie lodowate 🥶 Chyba, że się mylę. Pozdrawiam 👍
no chyba że się mylisz. Może wypowie się ktoś kto montuje jednostki obrotowe - czy to prawda z tym lodowatym powietrzem ???
Lodowate będzie tylko w sytuacji gdy w domu będzie lodowato, przy gotowaniu ten stan będzie trudny do uzyskania:)
Centralka jest urządzeniem którego praca na maksymalnej wydajności nie ma prawa przerażać
@@marekborys4952 jak to przerażać, wentylacja czy rekuperacja jest przerażająca?
@@moralniezwichrowany9880 praca na maksymalnej wydajności przerażac nie powinna
Czyli jednak można to jakos mądrze zrobić ;).
Co do zarzutów to nie dawałbym rozdzielacza w podłodze, bo nie ma do niego dostępu, a wentylacje trzeba czasem wyczyścić, dużo łatwiej to zrobić mając dostęp do rozdzielacza.
PS: można prosić model rekupeatora? Tzn nie chodzi o koniecznie ten, tylko takiego, który umozliwia podłączenie tego okapu bez bajpasu.
A dlaczego bez bajpasu?
@@marekborys4952 chodzi mi o to zeby powietrze z okapu szlo przez wymiennik, bo chyba o to toczy sie gra, zeby odzyskac to cieplo. Jak okap ma isc bajpasem to nie ma to wszystko sensu.
@@mateuszjak4645 aaa no tak, są centrale z pięcioma króćcami ale to w nich okap idzie bokiem, każda centrala z czterema będzie ok, pod warunkiem doboru wydajności i funkcji
Chryste panie, matko prze... coraz więcej tych rur w domu, z taką tendencją za parę lat to z rur będzie konstrukcja domu, pustaki dostawić dla ozdoby :d . Żartuje, czy to daje ogólnie oszczędności jakieś w ogrzewaniu, czy to tylko chodzi i jakość powietrza, bo rekuperacja to chyba ma być odwrotność temperatury zewnętrznej do wewnątrz.
Rekuperacja pozwala na kontrolowaną wymianę powietrza przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat ciepła przez wentylację.
@@iZZiinstalacje a jakie straty są przy wentylacji z rekuperacją 🤔
Wszystko fajnie, też tak chciałem zrobić, ale Reqnet w instrukcji zabrania podłączenia okapu pod kanał wyciągowy - być może oni mają inne doświadczenia z tłuszczem. Pytanie czy są producenci, którzy mają podobne podejście jak Pan Marek?
Poproszę o kontskt z panem Markiem
Proszę: 605 540 556 Namiary na instalatorów podajemy też w opisach filmów 😉
Dziękuję.
No proszę. Okap będzie wpięty w rekuperator. I to z obrotowym wymiennikiem odzysku ciepła. I "nie będzie mieszał powietrza". A większość uważa, że reku z obrotowym to samo zło i musi mieszać powietrze wyciągane z nawiewanym.
Przeciwprad tez pewnie miesza, dom to nie sala operacyjna. 1-2% smieszne wartosci.
@@patryksz3215 przeciwprądowy to nie chałupa dla myszy, jak dziury wygryzą to miesza ale zazwyczaj nie bardzo
@@marekborys4952 Tylko, że rekuperator to nie tylko sam wymiennik przeciwprądowy. Trzeba go traktować, jako całe urządzenie, bo największe przecieki wewnętrzne (mieszanie powietrza) są na obudowie rekuperatora. Badania pokazują (np. Instytutu Passive House), że rekuperatory z wymiennikami obrotowymi mają podobny poziom mieszania powietrza, co rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi.
@@piotrwisniewski5784 no ale co wy się tak boicie tego mieszania ja tego nie rozumiem, siedząc w domu oddychacie o wiele większym procentem mieszanki zużytego że świeżym i nikomu to nie zawadza a jak centralce coś się piernie to afera i od razu doktoraty na ten temat
Wszystko można podłączyć do rekuperatora ale nie wszystko będzie działać tak, jak byśmy chcieli...
Co za śliczna katastrofa :-)
Fryzura moja czy Damiana?
książkowa wręcz
Właśnie chciałem usłyszeć opinie Łukasza 😉
Moim zdaniem makaron na uszy a później inwestor płacze 😭
Chetnie zobaczylbym dyskusje Marka z kims, kto dalby rade go zagiac i przy okazji poprzec to logicznym wyjasnieniem. Chetnie tez zobaczylbym wnetrze 14 letnich kanalow podpietych pod okap... dla dodania pikanterii, moze byc wlasnie w takiej kolejnosci ;)
Czyli wiele się nie pomyliłem z tą puszka
O Boże jacy wy jesteście mądrzy
Pan Marek ma duży problem, bo okapu z rekuperatorem się nie łączy. Tak jak opowiadał tłuszcz jest lotny i osiadła na elementach wentylacji nie tylko na pierwszych częściach. Filtry nie przefiltruja wszystkiego i zacznie się problem z brudem w wymienniku. A różnica ciśnień sama się wyrówna z kubatura pomieszczeń.
Czy 14 lat pracy okapu razem z wentylacja bez kłopotów i zaswinionych wymiennikow to mało czy dużo? dla mnie wystarczająco by nie bać się tematu :)
@@marekborys4952 uczyli mnie że takich zeczy się nie robi. A używanie okapu, gdzie różni się od gospodarstwa domowego, jedni używają sporadycznie a drudzy zawsze przy każdym gotowaniu nawet wody więc lepiej wyodrębnić ten system. A każda ingerencja mechaniczna wymiany powietrza typu okap( który ma własną turbinę ) powoduje niepoprawne dzialanie rekuperatora.
@@TheLuker997 niepoprawną? jwiem że tak mówią podręczniki ale pisane były też przez ludzi, rozdzielenie okapu od wentylacji jest poprawnym zabiegiem bo okap to nie wentylacja tylko wyciąg technologiczny, ale można zmusić wentylację do współpracy z okapem zachowując kilka przykazań, okap domowy to nie wyciąg w jakiejś frytkarni, jest kilka podobnych parametrów które można skorelować tak by wyciąg nie gryzł się z wentylacja, ale nic na siłę
To się pospieszyłem z tymi grzybkami wentylacyjnymi🤦♂️🤦♂️🤦♂️
Niekoniecznie, może te akurat ładnie wygladaja
@@marekborys4952 nie są złe, tylko okap do tego podłącze a rekuperacja od chłopaków. 👊😉Polecam ich naprawdę świetna ekipa
Jeden grzybek wentylacyjny do okapu a wentylacja kuchni do reku? Ja w projekcie mam dwa obok siebie grzybki wentylacyjne w kuchni, nie wiem po co jak ma być właśnie reku jestem na etapie dachu i nie wiem ile tych grzybków kupić, jeden do okapu i jeden do garażu myślałem @@arturcemel5441