Króciec na filmiku się wygiął haahah . Rewelacyjny filmik . Do pompy ciepła jednak nikt i nic mnie nie przekona . Ustrojstwo i tyle dość awaryjne jak słychać w koło po czasie . Pozdrawiam wszystkich
Panie Waldku, film super, GOŚĆ ma wiedzę ogromną, Ci co cokolwiek "kumają" w hydraulice na pewno dużo skorzystali. Laicy chcący się dokształcić pewnikiem bardzo dużo "wynieśli". Sadzę, iż przeciwnicy buforów zmienią zdanie po takowym materiale i wykładzie. W 2020 roku chcąc zakładać kolektory słoneczne (solary rurowe) rozmawiałem z inżynierem z firmy PROJPRZEM EKO (Zamość k/Bydgoszczy). Ten pan (poświęcił mi ponad dwie godziny czasu) w tracie rozmowy telefonicznej rozjaśnił sprawę zakładania solarów od strony technicznej. Po tym wykładzie i przeanalizowaniu możliwości założenia solarów na "moim gruncie" odstąpiłem od projektu kolektorów słonecznych i zamontowałem pierwszą mikroinstalacje fortowoltaiczną. Oglądając dzisiaj pana film czułem sie tak jakbym rozmawiał z tym inżynierem z Zamościa. Duża ilość wiedzy technicznej przekazana w jasny, czytelny i prosty sposób, w skondesowanej formie. Mając na wzgledzie serie Pana filmów pokazujących polskie firmy: Sas, Defro, Kołton sadzę, że firma Projmprzem Eko z Zamościa k/Bydgoszczy też jest godna pokazania. Niech ten Zamość zasłynie nie tylko z odnalezienia rakiety w pobliskim lesie, ale i także z polskiej firmy zajmującej sie nie tylko odnawialnymi żródłami energii. Chylę czoła i pozdrawiam - Janek W ze świętokrzyskiego. 👋
Takich instalacji PV termo można zbudować dużo i spać spokojnie - kolektory to przeżytek i wymaga serwisów bądź co bądź. Jak grzejemy wodę przez PV za pośrednictwem dedykowanego przekształtnika grzałkowego to można mieć ciepłą wodę nie mając sieci energetycznej, akumulatorów, GLIKOLU jak w kolektorów ani żadnego sterownika - polecam wszystkim 💪
wężownica higieniczna ma sporą pojemność, w zależności od zbiornika może to być 20-50l zalegającej w wężownicy. Zatem przy pierwszym użyciu dla tej objętości temperatury wody wypływającej będzie miała tyle co bufor, 50C, dopiero po jej zużyciu temp. będzie zależała od przepływu i temp wody zasilajacej.
Ogólnie super jasno i konkretnie opowiedziane. Cieszę się, że w Polsce są tacy ludzie i tacy producenci!Mam jednak pytanie - było wspomniane o możliwości wykorzystania bufora również jako jako magazynu chłodu - OK super funkcja, tylko że wtedy wężownica już nie może stanowić przepływowego podgrzewacza CWU, a w lecie, kiedy potrzebujemy chłodu musimy też mieć dostępną ciepłą wodę. W takim razie jednak oprócz bufora "dla pompy" jest potrzebny bufor CWU. Mam rację, czy jestem w błędzie?
Znakomity film, imponująca wiedza Pana Mikołaja , czy taki bufor firmy Kołton spełni funkcję przy gruntowej pompie NIBE i grzejnikach ? Porszę uprzejmnie Pana Mikołaja o odpowiedz i serdecznie pozdrawiam
Jeśli chodzi o Kołtona to ich problemem jest sprężarka ON/OFF więc u nich bufor musi być. Ciekawe dlaczego zdecydowali się na taka sprężarkę, bo Copeland ma sprężarki inwerterowe z tego co widziałem. Przy sprężarkach inwerterowych potrzeba bufora wynika z wymogów producenta co do minimalnego zładu, preferencji bytowych użytkowników itp. Nie ma, że musi być albo nie musi. Jak instalator mówi, że oni zawsze instalują, to takiemu Panu/Pani od razu można podziękować.
16:45 Mogłoby się wydawać, że na dole bufora jest zimna woda (kolor niebieski), jednak z legendy wynika, iż różnica temperatur pomiędzy górą i dołem to ~5.2 stopnia.
Panie Waldku! Super materiał. Mam takie pytanie. Mam domek 130m2 z lat 78-80 po termomodernizacji. Grzejniki alu. Bez podłogówki. Ekogroszek Defro Sigma5 16 KW. Na lato zbiornik CWU 200L grzałką 4,5KW , fotowoltaika 6kw. Zużycie groszku zimą średnio 3200kg. Pytanie:Czy bufor powiedzmy z wężownicą higieniczną jest w stanie zaoszczędzić ekogroszek? Wyobraźnia mi mówi że tak. Ale nie potrafię tego obliczyć. Czy ktoś to mierzył? Jak to obliczyć?
Bufor do on off tak po to żeby zminimalizować ilość włączenia sprężarki na dobę a na defrost czy z instalacji czy z bufora weźmie bez znaczenia fizyka temp spadnie w inst i w buforze defrost trwa 5 min bez paniki
Pamiętajcie większość zawsze się myli. Ciepło rozchodzi się też poprzez promieniowanie, o tym zapomniał powiedzieć, ze bufor powienien być w dużym pokoju pod telewizorem co nie zmieni faktu że , bufor to strata- zawsze strata. Hipotetycznie 4 doby dużego mrozu średnio -17 stC, obniżona temperatura w buforze - pobrana energia na defrosty i pompa gaśnie - nie ma takiej siły, żeby pracowała - fizyki nie da się oszukać , później nagłe ocieplenie, pompa rusza i musi dźwignąć zamrożony bufor. Bilans zawsze musi wyjść za zero.
A gdzie ja to zmieszczę w moim "DOM XS" ? Na wioskach w całej Polsce jest masa małych domów. Tam polano się wrzucą w kuchnię kaflową i po sprawie. Jest ciepło i wodą w garze ciepła 😊 teraz na lato solary i nie trzeba bufora.
Mam zbiornik 500 l CO od 16 lat. Przy wielu źródłach ciepła to jest niezbedne. A wezownica tylko do CWU. Tylko i tak zbiornik powinien być podzielony, aby grzać różne temp. w roznych wysokosciach grzane przez różne urządzenia.
@@PompaCiepłaiPV dlatego zbiornik jest podzielony na 200 i 300 l z przewężeniem, dzięki temu można kombinować z różnymi źródłami ciepła. Wężownicą też jest podzielona na dwa i jest mieszacz z możliwością sterowania przepływu z górnej i dolnej części. PC grzeje głównie dół, gaz tylko górę, kominek całość. I hula od lat 😁
Ja bez buforu, dom 125m2, podłogówka na 80m2 plus 4 grzejniki w 3 pokojach, temp. 23 st.C, dom wybudowany w 2013r. Fotowoltaika 5kw. Pompa 9kw Panasonic, pełny rok rozliczeniowy, dopłata to rachunku 1200 zł za cały rok grzanie domu plus woda ciepła.
Z podobną konstrukcją spotkałem się w 2022. Niemiecki producent, 3x1000 litrów, PC plus zgazowywanie drewna. Niemcy dobrze zaczęli ale inwestora przerosły koszty więc Polacy dokończyli... Niestety, niewiedza skończyła się brakiem logiki i weszła sama PC plus płaski wymiennik gruntowy, z zbyt długimi pętlami... Jak jest obecnie? Kuleje, ale było tanio...
Ogrzewanie CWU przepływowe ma główną wadę, że temperatura wody zależy od przepływu; czy dobrze usłyszałem że KOŁTON będzie produkował PC inwentorowe, przecież parę razy Twoi goście mówiąc o PC on/off twierdzili że PC inwentorowe to gorsze rozwiązanie.
A co powiecie na takie rozwiązanie: PC tylko do ogrzewania a do CWU oddzielny ogrzewacz z wbudowaną PC? Cenowo wyjdzie podobnie, bo PC do ogrzewania może mieć o jeden rząd mniejszą moc no i tańsze koszty instalacji. A najważniejsze że PC od ogrzewania nie będzie męczyć się latem.
mam pytanie zasadnicze za 100 punktów: taki sam Bufor np 1000 l, czy pompa ciepła , czy grzałka pochłonie wiecej energii, aby go zagrzać do tej samej temperatury , np 80 stopni ? , Ile KW trzeba do zagrzania takiego bufora ( np z 10 do 80 stopni))
Jak wyglada łączeniem buforow w szeregi? Na przykład 3 bufory po 500l połączyć w 1500l. Między buforami trzeba zastosować pompki? Jak wygląga grzanie takich trzech buforów? I jak je trzeba połączyć?
Przy połączeniu szeregowym zasilanie bufora z kotła jest wpięte do pierwszego zbiornika powrót do ostatniego i to tworzy jeden obieg na przykład z kotłem pelletowym i potrzebna jest jedna pompka, bufory łączone są tak że z dołu pierwszego bufora idziemy do góry drugiego itd. Na youtube na kanale Karluk-Hydro są takie instalacje pokazane 😀
Czemu mieszanie wody w buforze nie jest wskazane? Przecież tym zabiegiem można by zagrzać całą pojemność zbiornika po jakimś czasie. Natomiast przy warstwowym układaniu się wody dół zbiornika zostaje zimny (jakaś 1/4 może 1/3 pojemności zbiornika)według tych symulacji. 🤔
Na daną chwilę posiadam bufor 1000l i piec zgazowujący. Planuje dołożenie jakiejś PC do systemu. W sumie wystarcza mi na dobę jak jest tak ok 0stC na zewnątrz że dobiję ten bufor z 20st. na 50 - 55stC. Rozpalam najczęściej co 2 dzień. Jedną nabitką pieca zgazowującego nabijam ten bufor do 80stC i prawie styka na 2 dni. I tu właśnie przydałaby się ta PC. Potrzebowałbym jakąś mała która utrzyma mi 25stC na górze tego bufora. Potrzebuję tak ok 30kwh w cieple na dobę. Ze zgazowującego na pewno nie rezygnuje bo taniej nie będzie. Jak kupiłem opał w 2020r za 2k (20m3) to tej zimy wypalam resztki. Do marca starczy. Co prawda teraz drożej i za 15m3 dałem 2400zł ale na dwa sezony będzie. Potrzebna mi jest tania i słaba PC coś ok 3kW która będzie podnosić z 20 do 25stC. Macie może jakieś namiary na coś takiego?
@robkop2117 witam jaki rodzaj pieca zagazowującego Pan posiada tylko na drewno czy drewno I pellet? Jakiej mocy? Pytam bo właśnie muszę wymienić kopciucha w kostce 160m, dół podłogówka a góra kaloryfery. Czy może posiadasz piec czeskiej marki A...s?
Tak, mam Atmosa 25 + bufor. Też mam 160m2 tylko z 2020r dobrze ocieplone. Idzie mi jakieś 6-7m3 na sezon. Nie wyobrażam sobie grzania podłogówki bez bufora. Do pieca można wszystko wrzucić, ale lubi raczej drobne. Pelet jest drogi.... Ostatnio kupiłem takie ścinki desek dałem 950zł za 7m3 wcześniej sosnę za 1300zł 8m3. Mokre to i zostanie na przyszłość. Ale pójdę chyba w te ścinki z tartaku. Pięknie to pracuje, tylko mokre na razie.
Wszystko ładnie pięknie a problemy pojawiają się wtedy kiedy naganiacze wciskają ludziom bufory po 500l do pomp ciepła o mocy 6-9 kw gdzie bufory powinny być 100/150 litrów...Spotkałem już kilka takich osób i się wszyscy dziwią czemu pompa bierze dużo prądu...Żaden nie zastanowil sie przed instalacją ile trzeba prądu zużyc żeby podgrzać 500l na buforze plus to co jest w układzie. Materiał w internecie to jedno a naganiacze to drugie.
Jedna błąd. Solary pracują na glikolu i musi być wężownica druga. Pozdrawiam.😊 Zwracam honor na koniec pan Mikołaj to powiedział o drugiej wężownicy solarnej 😊.
Wiem, że chcę bufor, ale nie wiem jeszcze jaki... Dom dopiero powstaje 132m2 użytkowe (z poddaszem) + piwnica, ogrzewanie 100% podłogówka z sterowaniem strefowym. Do bufora będzie podpięty kominek z płaszczem + awaryjnie grzałka. Z czasem pewnie pompa ciepła no i może fotowoltaika (grzanie prądem). Rodzina 4os. Nie wiem jaki ten bufor miałby być? Jaki duży? Ile wężownic?
Bufor stosuje do , piec rusztowy, kominek , kolektory, każde niestabilne źródło ciepła , do pompy ciepła nie trzeba jak odpowiednio dobrana a budynek jest dobrze docieplony , chyba że pracuje w g12
@@PompaCiepłaiPV A czy ja coś pisałem, że bufor nie potrzebny? Przy ogrzewaniu strefowym potrzebny, a nawet konieczny jak i przy pompach on-of i jeszcze w wielu innych przypadkach.
Widziałem bufory niemieckie które miały zamontowany specjalny talerz który powodował wyhamowanie strumienia wody przez co nie dochodziło do wymieszania wody
Zgadza się, posiadam niemiecki bufor SKS 3wezownice. To jak jest zbudowany w środku, to szok😂 talerze, wężownice, króćce skierowane do górnej części, jeden prześwit na grzałkę 80cm. W sumie można podłączać kilka źródeł. Kupiłem go w cenie zwykłego baniaka, który sprzedawany jest u nas za 4k
Panie Waldku wszystko pięknie! Jednak fajnie byłoby gdyby Pan odsunął mikrofon trochę od twarzy lub wygenerował brak brak dźwięku gdy Pan nic nie mówi bo słychać oddychanie "sapanie" w tle 😅🙂
Bufor do pompy ON_OFF tak, do pompy z inwenterem i dużym zładzie podłogówki oraz z jednym obiegu grzewczym nie musi być bufora. Mam 200m2 podłogówki bez bufora. Średni czas pracy pompy na jednym załączeniu 1,5 godziny. Jadę na niskim parametrze co podnosi COP. Grzałki wyłączone. Czwarty sezon pracy pompy zero godzin pracy grzałek. Pompa Panasonic 3fazy, T-cap, split. Nikt mnie nie przekona przy takiej instalacji do bufora. Pompa przy dojściu do temperatury zadanej schodzi ze zużyciem energii do 0,6---0,8 kW przy COP 4 do 6 i więcej. Przy sporym mrozie zawsze COP powyżej trzech. Cop niższe przy grzaniu CWU.
Waldku ja Ci kiedyś pisałem abyś zrobił prosty test ile litrów pobiera Twoja słuchawka prysznicowa. Ot przez minutę spuszczać wodę pod prysznicem. Różnicę są naprawdę duże jeśli chodzi o przepływ. Od 6L po 16L na minutę. To ma znaczenie przy przepływowym ogrzaniu wody co zresztą Mikołaj mówi na filmie. Ja u siebie zastosowałem taki reduktor pomiędzy słuchawką a wężem. Można też wymienić słuchawkę ale to wychodzi drożej.
@@PompaCiepłaiPV Tu jest parę rzeczy do ugrania. Wyższa temperatura na wyjściu wody przy przepływowym grzaniu, mniejsze zużycie wody, mniejsze opłaty za ścieki, rzadsze włączanie pompy ciepła. Jako przykład 5 osób x 5 minut prysznic x 8L = 200L, 5 osób x 5 minut prysznic x 12L = 300L
Może ktoś mi jednak bardziej wyjaśni kwestię rozwarstwienia wody w buforze i preferowanego jej nie mieszania. Przecież jak by woda w dolnej cześci zbiornika też była ogrzewana, lub mieszana z ciepła, to łącznie zgromadzili byśmy więcej energii. Czy ktoś mógłby mnie oświecić w tej kwestii?
Energia to koszt, a nie zawsze warto ten koszt ponosić. Poza tym po to pilnuje się rozwarstwienia aby różne poziomy bufora miały różną temperaturę. Przykładowo, masz trzy źródła ciepła: nisko temperaturowe (np. PC), nim ogrzewasz dół, ciepło i tak idzie w górę. Z tego poziomu bierzesz wodę CO. Samą górę ogrzewasz do wyższej temperatury na potrzeby CWU. Tę część dogrzewasz tylko w miarę potrzeb gazem, grzałką lub PC na wyższych parametrach. CO korzysta z tego poziomu tylko wtedy, gdy brakuje ciepła na dole bufora. To jest układ na lato i okres przejściowy. Jak jest bardzo zimno, to odpalasz, np. kominek z płaszczem wodnym i nim grzejesz wodę w całym buforze jako magazyn. I tak pokrótce jest idea warstwowania wody o rożnej temperaturze w zbiorniku. Kombinacji może być wiele, efekt zawsze taki sam, grzejesz wodę tym, co w danej chwili jest najtańsze i tym, co zapewni wystarczającą temperaturę na potrzeby CO i CWU. CWU grzeje się naturalnie płynąc od dołu do góry.
Im prostsza pompa on-off tym większy bufor do każdej instalacji i większe straty. Jak jest inteligentniejsza pompa umiejąca modulować moc wyjściową to mniejszy bufor lub bez jeśli odpowiednia instalacja.
Mnie zastanawia czy można zrobić układ pompa ciepła + kominek tak by nic złego nie działo się z samą pompą przez wprowadzenie dużo gorętszej wody do układu z kominka z płaszczem
4 sezon instalacja bezpośrednia bez problemów i ekonomicznie.Lecz założyłbym duuuży bufor na przyszłość jako akumulator i wykorzystanie autokonsumpcji z PV w net billingu.Dopiero w planach...edition .Waldek dawaj do kolesia co sprzedawał kiedyś te mega 1000l bufory z grzalami w 2 taryfie...Please
O FV to zapomnij bo zimą w PL FV nie istnieje, więc to tylko mrzonki, że sobie z FV będziesz bufor grzał. W grudniu możesz mieć np. 15kWh za cały miesiąc. 2 razy tyle latem masz w 1 dzień więc masz porównanie :) Zima z FV to możesz sobie na żarówkę 5W zbierać, a nie na zasilanie pompy :) Tania taryfa jest w nocy, a zimą w nocy temp są relatywnie niskie, więc COP spada dramatycznie i twój zysk z taniego prądu idzie na dużą mniejsza sprawność pompy. Dodaj koszty bufora 1000l (razem z reszta sprzętu, miejscem zajętym itp.) i jakikolwiek ewentualny zysk z takiego rozwiązania będzie ci się to 20 lat zwracał. Takie to oszczędne jak pompa sama w sobie (szczególnie bez FV, a nawet i z FV przy dzisiejszych cenach).
@@adamusekk No to u mnie taka lipa tylko bo zacienione. Nawet jak masz 400kwh to i tak to jest nic na potrzeby grudniowe. Latem masz pewnie dziennie po 200kwh w dobre dni. Znowu przepaść jak porównasz i nie ma co z tym zrobić ( chyba że masz klime albo elektryka).
@@SOMEONE-ME nie takie nic, od polowy do 1/3 zuzycia. Mam 7xklima, 2 elektryki i grzałkę do CWU + rekuperację z 2 grzałkami do powietrza (wiatraki też swoje biorą) + stare zasady - zawsze mam co zrobić z prądem ;)
PC, kotły na paliwa stałe jak pellet czy ekogroszek mają modułowaną wartość energetyczną, od do...to po co bufor?. No chyba, że producentowi zależy żeby jego urządzenie pracowało na maksymalnej wartości!
Temu analitykowoi/projektantowi z Solidworksem to by się przydała mysz 3D Connexion, żeby się chłop na starość nie skarżyl na bóle w nadgarstu ;) A i ludzie, cieszta się bo dział badań i rozwoju to twierdza nad twierdzami zazwyczaj i oglądanie chociaż wycinka to rarytas :) No i proszę uważać na terminologię bo turbulencja może być wynikiem konwekcji lub istnienia przeszkody a nie na odwrót ;) Z tym króćcem to trochę jak u Muska z szybą, też się miała nie potłuc w Tesli pickupie ;)
😂ja nie mogę już ludzie przecież to kolejne xxx litrów wody do nagrzania, z pustego Salomon nie naleje,to zwykły zbiornik z blachy ocieplony o danym litrażu i to wszystko. Wymyślają żeby tylko sprzedać i tyle.
Zamiast doktoryzować się z buforów wystarczy połączenie 3pkt . Pompa inwerterowa i zawór nadmiarowy na wypadek zamknięcia się termostatów puszcza wodę na górę bufora, powrót z instalacji też z góry bufora. Z dołu pobiera pompa - woda przepływa z góry na dół , wykorzystujemy cały bufor i nie walczymy z grawitacją . Taka analiza komputerowa też trochę uboga nie uwzględnia innych pomp obiegowych pracujących z buforem nie zawsze synchronicznie. Pompa ciepła przy +7 generuje np 15kW przy -20*C 9kW , żeby utrzymać 5* delty w pierwszym przypadku potrzebuje 45l/min w drugim wypadku 25l/min. Sam budynek potrzebuje zupełnie odwrotny przepływ i moc. Bufory , kierownice leczą brak modulacji mocy. Bufor równolegle to zawsze strata czy 2 czy 5*C i to się odbija na COP i poborze energii. Bufor większy niż na defrost dla opisanej sytuacji z podłogówką też nieporozumienie bo 200 czy nawet 500l bufor przy zasilaniu podłogi rzędu 25*C powoduje, że zgromadzona energia jest symboliczna tak więc bufor przy podłogowym ogrzewaniu taktowania nie wyleczy.
Mieszanie w równoległym buforze często powoduje taktowanie bo temperatura powrotu nie jest stabilna przez zawirowania i pojawią się trudności w utrzymaniu zadanej delty. Pompa będzie zmieniać moc, przepływ żeby nadrobić i w efekcie zatrzyma sprężarkę. Pan przedstawiciel niechcący uzasadnił wyższość pompy inverterowej nad on off kiedy mówił o instalacji bez bufora.
Haha, kolega w czerwonym wykonal mlotkowa zmeczeniowa analize nieniszczaca :).... btw uwazam ze grzenie buforow przy PC na starych zasadach (prosument) nie ma sensu. No chyba ze sama jednostka tego wymaga , bo sam bufor to tylko straty.
Nie wiem co wy chcecie w tych buforach magazynować zimą z FV? Bo zima to sobie można na żarówkę 5W zmagazynować. Całe 20kWh za grudzień, czyli na 2 dni dla takiego Kołtona :) A bufor 1000l litrów swoje kosztuje i miejsca zabiera tak samo. Jakieś mrzonki. Podobnie z produkcja nocą. W dzień np. 2C a nocą - 5C. Sprawdźcie COP Kołtona dla tych dwóch wartości. Policzcie ile na tanim prądzie zaoszczędziliście, odejmijcie straty z niższego COP przy - 5C. Dodajcie koszty takiego bufora z osprzętem i - pewnie 15-20lat będzie się zwracało :) Tak samo ekonomiczne jak pompa ciepła bez FV (albo i FV przy dzisiejszych cenach pomp i FV).
Po pierwsze nie mówcie że potrzebna energia tylko ciepła woda bo część widzów nie rozumie . Bufor stosują majstry bo instalacja staje się idiotoodporna i maskuje buble instalatora.
Rozmowa o grzejnikach...? To jakaś herezja. To ma być do bloku czy do domu wolnostojącego ? Pompa ciepła jak kocioł gazowy kondensacyjny to źródło NISKOTEMPERATUROWE !!! A gdzie w tym jest ogrzewanie podłogowe ???
Coś czuję, że "pewni ludzie", nie Pan, próbują wcisnąć pompy ciepła do starych domów kostka PRL i tam właśnie są grzejniki... Tylko w taki sposób tłumaczę sobie tok tej rozmowy... 😊
@@PompaCiepłaiPV ... prócz tych, którzy chcą zrobić skok na kasę. Sprzedają z dużą marzą shit, nie będący na liście ZUM, tzeba tylko dodać. Oj będą zwrotny dotacji i będzie płacz 😭, że kopciucha już nie ma.
Chłopie kogo ty zapraszasz? „Ekspert „ żadnej myśli nie potrafi dostrzec do końca, ma biegunkę słowną i NIC NA TEMAT! Samemu coś rozumieć i UMIEĆ WYŁĄCZYĆ TO INNYM -zupełnie różne rzeczy! Kanał w ban.
@@PompaCiepłaiPV Sorki za ostry ton. Ten zwrot, krytykowany może zbyt mocno, jest z góry nastawiony na krytykę danego rozwiązania. A przecież wiadomo, że mamy poznawać "nowe" rozwiązania z pogłębioną analizą. Taka jest w tym odcinku? Bo nie oglądałem jeszcze. Analiza, wypunktowanie w kilku zdaniach zalet i wad. Jak zminimalizować wady, jak podnieść na wyższy poziom zalety. O, takie coś jest interesujące. Pozdrawiam.
Podziwiam biegłość w temacie oraz talent dydaktyczny przedstawiciela firmy Kołton z Jabłonki - ocena 100/100 !!! Brawo!
Króciec na filmiku się wygiął haahah . Rewelacyjny filmik . Do pompy ciepła jednak nikt i nic mnie nie przekona . Ustrojstwo i tyle dość awaryjne jak słychać w koło po czasie . Pozdrawiam wszystkich
@@Andrzejb-w6e gruntowa panie, gruntowa
Bardzo dobry materiał! Gość wyjaśnił w prosty sposób o co z tym chodzi, każdy to zrozumie.
Mega wiedza pana Mikołaja dziękujemy za tą wiedzę :)
Ciekawy techniczne materiał. Dziękuję.
😂 króciec od czujnika ugięty i reakcja gościa bezcenna😅
Pozdrawiam
Świetny materiał
😄
Bach Harat kruciec ugięty i co proszę nic temu nie jest 😂😂😂... " Jak cię złapią za rękę , mów że to nie twoja " ...😅😅😅
@@wm.g.w.917 No nie poszlo mu ...Fakt 😃
Panie Waldku, film super, GOŚĆ ma wiedzę ogromną, Ci co cokolwiek "kumają" w hydraulice na pewno dużo skorzystali. Laicy chcący się dokształcić pewnikiem bardzo dużo "wynieśli". Sadzę, iż przeciwnicy buforów zmienią zdanie po takowym materiale i wykładzie. W 2020 roku chcąc zakładać kolektory słoneczne (solary rurowe) rozmawiałem z inżynierem z firmy PROJPRZEM EKO (Zamość k/Bydgoszczy). Ten pan (poświęcił mi ponad dwie godziny czasu) w tracie rozmowy telefonicznej rozjaśnił sprawę zakładania solarów od strony technicznej. Po tym wykładzie i przeanalizowaniu możliwości założenia solarów na "moim gruncie" odstąpiłem od projektu kolektorów słonecznych i zamontowałem pierwszą mikroinstalacje fortowoltaiczną. Oglądając dzisiaj pana film czułem sie tak jakbym rozmawiał z tym inżynierem z Zamościa. Duża ilość wiedzy technicznej przekazana w jasny, czytelny i prosty sposób, w skondesowanej formie. Mając na wzgledzie serie Pana filmów pokazujących polskie firmy: Sas, Defro, Kołton sadzę, że firma Projmprzem Eko z Zamościa k/Bydgoszczy też jest godna pokazania. Niech ten Zamość zasłynie nie tylko z odnalezienia rakiety w pobliskim lesie, ale i także z polskiej firmy zajmującej sie nie tylko odnawialnymi żródłami energii. Chylę czoła i pozdrawiam - Janek W ze świętokrzyskiego. 👋
Potwierdzam Danfoss/Polska...
Witam, czyli nie solary a fotowoltaika do ogrzewania CWU.
Takich instalacji PV termo można zbudować dużo i spać spokojnie - kolektory to przeżytek i wymaga serwisów bądź co bądź. Jak grzejemy wodę przez PV za pośrednictwem dedykowanego przekształtnika grzałkowego to można mieć ciepłą wodę nie mając sieci energetycznej, akumulatorów, GLIKOLU jak w kolektorów ani żadnego sterownika - polecam wszystkim 💪
Super a zwłaszcza o zbiornikach higienicznych cwu.
Bardzo ładnie wytłumaczone. Jestem pod wrażeniem.
Dzięki za merytoryczny materiał 👍
wężownica higieniczna ma sporą pojemność, w zależności od zbiornika może to być 20-50l zalegającej w wężownicy. Zatem przy pierwszym użyciu dla tej objętości temperatury wody wypływającej będzie miała tyle co bufor, 50C, dopiero po jej zużyciu temp. będzie zależała od przepływu i temp wody zasilajacej.
Ogólnie super jasno i konkretnie opowiedziane. Cieszę się, że w Polsce są tacy ludzie i tacy producenci!Mam jednak pytanie - było wspomniane o możliwości wykorzystania bufora również jako jako magazynu chłodu - OK super funkcja, tylko że wtedy wężownica już nie może stanowić przepływowego podgrzewacza CWU, a w lecie, kiedy potrzebujemy chłodu musimy też mieć dostępną ciepłą wodę. W takim razie jednak oprócz bufora "dla pompy" jest potrzebny bufor CWU. Mam rację, czy jestem w błędzie?
Znakomity film, imponująca wiedza Pana Mikołaja , czy taki bufor firmy Kołton spełni funkcję przy gruntowej pompie NIBE i grzejnikach ? Porszę uprzejmnie Pana Mikołaja o odpowiedz i serdecznie pozdrawiam
Jeśli chodzi o Kołtona to ich problemem jest sprężarka ON/OFF więc u nich bufor musi być. Ciekawe dlaczego zdecydowali się na taka sprężarkę, bo Copeland ma sprężarki inwerterowe z tego co widziałem.
Przy sprężarkach inwerterowych potrzeba bufora wynika z wymogów producenta co do minimalnego zładu, preferencji bytowych użytkowników itp. Nie ma, że musi być albo nie musi. Jak instalator mówi, że oni zawsze instalują, to takiemu Panu/Pani od razu można podziękować.
Sprężarka on/off nie jest problemem tylko zaletą, Copeland będzie pracować min. 20 lat bez awaryjnie, to jest niezniszczalne.
dobry vlog. dzięki.
16:45 Mogłoby się wydawać, że na dole bufora jest zimna woda (kolor niebieski), jednak z legendy wynika, iż różnica temperatur pomiędzy górą i dołem to ~5.2 stopnia.
Czyli tyle ile obliczeniowo ma pompa ciepła generować. Zgadza się.
POZDRAWIAM .
Ciekawie się zapowiada🙂
Dzięki i zapraszam
Witam panie Waldku jak z poborem energii w nowej pompie mniejszy czy nie?
Panie Waldku! Super materiał. Mam takie pytanie. Mam domek 130m2 z lat 78-80 po termomodernizacji. Grzejniki alu. Bez podłogówki. Ekogroszek Defro Sigma5 16 KW. Na lato zbiornik CWU 200L grzałką 4,5KW , fotowoltaika 6kw. Zużycie groszku zimą średnio 3200kg. Pytanie:Czy bufor powiedzmy z wężownicą higieniczną jest w stanie zaoszczędzić ekogroszek? Wyobraźnia mi mówi że tak. Ale nie potrafię tego obliczyć. Czy ktoś to mierzył? Jak to obliczyć?
Grzejniki w łazienkach i na korytarzu mam zwykłe zawory nie inteligentne ale bufor ciepła już mam w głowie dzięki za materiał informacji
Bufor do on off tak po to żeby zminimalizować ilość włączenia sprężarki na dobę a na defrost czy z instalacji czy z bufora weźmie bez znaczenia fizyka temp spadnie w inst i w buforze defrost trwa 5 min bez paniki
Pamiętajcie większość zawsze się myli. Ciepło rozchodzi się też poprzez promieniowanie, o tym zapomniał powiedzieć, ze bufor powienien być w dużym pokoju pod telewizorem co nie zmieni faktu że , bufor to strata- zawsze strata. Hipotetycznie 4 doby dużego mrozu średnio -17 stC, obniżona temperatura w buforze - pobrana energia na defrosty i pompa gaśnie - nie ma takiej siły, żeby pracowała - fizyki nie da się oszukać , później nagłe ocieplenie, pompa rusza i musi dźwignąć zamrożony bufor. Bilans zawsze musi wyjść za zero.
Bufor masz w kotłowni/ garażu. Po prostu bufor to ogrzewa zamiast grzejnik.
A gdzie ja to zmieszczę w moim "DOM XS" ?
Na wioskach w całej Polsce jest masa małych domów. Tam polano się wrzucą w kuchnię kaflową i po sprawie. Jest ciepło i wodą w garze ciepła 😊 teraz na lato solary i nie trzeba bufora.
A solary nie potrzebują bufora 🤔
Sporo o buforach ale zabrakło mi jednego - jak duży bufor dobrać?
Dobre!!
Mam zbiornik 500 l CO od 16 lat. Przy wielu źródłach ciepła to jest niezbedne. A wezownica tylko do CWU. Tylko i tak zbiornik powinien być podzielony, aby grzać różne temp. w roznych wysokosciach grzane przez różne urządzenia.
Tylko że woda i tak się sama uwarstwia
@@PompaCiepłaiPV dlatego zbiornik jest podzielony na 200 i 300 l z przewężeniem, dzięki temu można kombinować z różnymi źródłami ciepła. Wężownicą też jest podzielona na dwa i jest mieszacz z możliwością sterowania przepływu z górnej i dolnej części. PC grzeje głównie dół, gaz tylko górę, kominek całość. I hula od lat 😁
Dlatego należy stosować zawory mieszajace
Ja bez buforu, dom 125m2, podłogówka na 80m2 plus 4 grzejniki w 3 pokojach, temp. 23 st.C, dom wybudowany w 2013r. Fotowoltaika 5kw. Pompa 9kw Panasonic, pełny rok rozliczeniowy, dopłata to rachunku 1200 zł za cały rok grzanie domu plus woda ciepła.
Zachodnia Polska dodam bo to pewnie ważne
Z podobną konstrukcją spotkałem się w 2022.
Niemiecki producent, 3x1000 litrów, PC plus zgazowywanie drewna.
Niemcy dobrze zaczęli ale inwestora przerosły koszty więc Polacy dokończyli... Niestety, niewiedza skończyła się brakiem logiki i weszła sama PC plus płaski wymiennik gruntowy, z zbyt długimi pętlami... Jak jest obecnie? Kuleje, ale było tanio...
Czy przy CWU z wężownicy higienicznej można mieć cyrkulację CWU?
Ogrzewanie CWU przepływowe ma główną wadę, że temperatura wody zależy od przepływu; czy dobrze usłyszałem że KOŁTON będzie produkował PC inwentorowe, przecież parę razy Twoi goście mówiąc o PC on/off twierdzili że PC inwentorowe to gorsze rozwiązanie.
A co powiecie na takie rozwiązanie: PC tylko do ogrzewania a do CWU oddzielny ogrzewacz z wbudowaną PC? Cenowo wyjdzie podobnie, bo PC do ogrzewania może mieć o jeden rząd mniejszą moc no i tańsze koszty instalacji. A najważniejsze że PC od ogrzewania nie będzie męczyć się latem.
Bufor to magazyn ciepła, moźe być z róźnych źródeł...szczególnie potrzebny przy piecu bez zasobnika ale takźe przy fotowoltaice i solarach...
mam pytanie zasadnicze za 100 punktów: taki sam Bufor np 1000 l, czy pompa ciepła , czy grzałka pochłonie wiecej energii, aby go zagrzać do tej samej temperatury , np 80 stopni ? , Ile KW trzeba do zagrzania takiego bufora ( np z 10 do 80 stopni))
Wysłuchane z zaciekawieniem „od deski do deski” Pozdrawiam.
Dobry materiał, ale pomysł z buforami do inwenterow genialny!!
Jak wyglada łączeniem buforow w szeregi? Na przykład 3 bufory po 500l połączyć w 1500l. Między buforami trzeba zastosować pompki? Jak wygląga grzanie takich trzech buforów? I jak je trzeba połączyć?
Ciekawy temat... Zgłębię. Pozdrawiam
Dziękuję, będę wdzięczny za odpowiedź, jak czegoś się dowiesz. Pozdrawiam!
Przy połączeniu szeregowym zasilanie bufora z kotła jest wpięte do pierwszego zbiornika powrót do ostatniego i to tworzy jeden obieg na przykład z kotłem pelletowym i potrzebna jest jedna pompka, bufory łączone są tak że z dołu pierwszego bufora idziemy do góry drugiego itd. Na youtube na kanale Karluk-Hydro są takie instalacje pokazane 😀
Na karluk-hydro w którymś z filmów tłumaczyli jak łączyć na sposób germański.
Dziękuję pięknie. Już szukam filmów 😊
Czemu mieszanie wody w buforze nie jest wskazane? Przecież tym zabiegiem można by zagrzać całą pojemność zbiornika po jakimś czasie. Natomiast przy warstwowym układaniu się wody dół zbiornika zostaje zimny (jakaś 1/4 może 1/3 pojemności zbiornika)według tych symulacji. 🤔
Na daną chwilę posiadam bufor 1000l i piec zgazowujący. Planuje dołożenie jakiejś PC do systemu. W sumie wystarcza mi na dobę jak jest tak ok 0stC na zewnątrz że dobiję ten bufor z 20st. na 50 - 55stC. Rozpalam najczęściej co 2 dzień. Jedną nabitką pieca zgazowującego nabijam ten bufor do 80stC i prawie styka na 2 dni. I tu właśnie przydałaby się ta PC. Potrzebowałbym jakąś mała która utrzyma mi 25stC na górze tego bufora. Potrzebuję tak ok 30kwh w cieple na dobę. Ze zgazowującego na pewno nie rezygnuje bo taniej nie będzie. Jak kupiłem opał w 2020r za 2k (20m3) to tej zimy wypalam resztki. Do marca starczy. Co prawda teraz drożej i za 15m3 dałem 2400zł ale na dwa sezony będzie. Potrzebna mi jest tania i słaba PC coś ok 3kW która będzie podnosić z 20 do 25stC. Macie może jakieś namiary na coś takiego?
@robkop2117 witam jaki rodzaj pieca zagazowującego Pan posiada tylko na drewno czy drewno I pellet? Jakiej mocy? Pytam bo właśnie muszę wymienić kopciucha w kostce 160m, dół podłogówka a góra kaloryfery. Czy może posiadasz piec czeskiej marki A...s?
Tak, mam Atmosa 25 + bufor. Też mam 160m2 tylko z 2020r dobrze ocieplone. Idzie mi jakieś 6-7m3 na sezon. Nie wyobrażam sobie grzania podłogówki bez bufora. Do pieca można wszystko wrzucić, ale lubi raczej drobne. Pelet jest drogi.... Ostatnio kupiłem takie ścinki desek dałem 950zł za 7m3 wcześniej sosnę za 1300zł 8m3. Mokre to i zostanie na przyszłość. Ale pójdę chyba w te ścinki z tartaku. Pięknie to pracuje, tylko mokre na razie.
Wszystko ładnie pięknie a problemy pojawiają się wtedy kiedy naganiacze wciskają ludziom bufory po 500l do pomp ciepła o mocy 6-9 kw gdzie bufory powinny być 100/150 litrów...Spotkałem już kilka takich osób i się wszyscy dziwią czemu pompa bierze dużo prądu...Żaden nie zastanowil sie przed instalacją ile trzeba prądu zużyc żeby podgrzać 500l na buforze plus to co jest w układzie. Materiał w internecie to jedno a naganiacze to drugie.
Jedna błąd.
Solary pracują na glikolu i musi być wężownica druga.
Pozdrawiam.😊
Zwracam honor na koniec pan Mikołaj to powiedział o drugiej wężownicy solarnej 😊.
No właśnie. Uff doczytałem do końca bo już miałem Ci powiedzieć 😜
Wiem, że chcę bufor, ale nie wiem jeszcze jaki... Dom dopiero powstaje 132m2 użytkowe (z poddaszem) + piwnica, ogrzewanie 100% podłogówka z sterowaniem strefowym. Do bufora będzie podpięty kominek z płaszczem + awaryjnie grzałka. Z czasem pewnie pompa ciepła no i może fotowoltaika (grzanie prądem). Rodzina 4os. Nie wiem jaki ten bufor miałby być? Jaki duży? Ile wężownic?
Odpowiem
Z jakiej firmy ten pan z filmiku
Bufor stosuje do , piec rusztowy, kominek , kolektory, każde niestabilne źródło ciepła , do pompy ciepła nie trzeba jak odpowiednio dobrana a budynek jest dobrze docieplony , chyba że pracuje w g12
Jakiej firmy jest ten bufor z tymi kierownicami?
Przy obecnych cenach za m2 bufory to stracone metry. Konkurencja od lat robi lodówki i inne "małe" produkty.
O czym mówisz cena M2?
Próbują odkryć odkryte, wystarczy wstawić przegrody, jedną lub więcej.
A w jakim celu?
@PompaCieplaiPV Dokładnie w takim samym, by zmniejszyć podmieszanie.
@@PompaCiepłaiPV W ramach poszerzania wiedzy. th-cam.com/video/XfmSzN4Dc8s/w-d-xo.html
@@marcindugosz3104 Argument średni, bo zawsze znajdzie się miejsce, a jak nawet tak niewiele miejsca nie ma to znaczy że dom bufora nie wymaga 😜
@@PompaCiepłaiPV A czy ja coś pisałem, że bufor nie potrzebny? Przy ogrzewaniu strefowym potrzebny, a nawet konieczny jak i przy pompach on-of i jeszcze w wielu innych przypadkach.
Widziałem bufory niemieckie które miały zamontowany specjalny talerz który powodował wyhamowanie strumienia wody przez co nie dochodziło do wymieszania wody
Niemieckie.... To się źle kojarzy 😜 Taki żarcik. Pozdrawiam.
@@PompaCiepłaiPV z Junkersem? Takim bombowcem?
Zgadza się, posiadam niemiecki bufor SKS 3wezownice. To jak jest zbudowany w środku, to szok😂 talerze, wężownice, króćce skierowane do górnej części, jeden prześwit na grzałkę 80cm. W sumie można podłączać kilka źródeł. Kupiłem go w cenie zwykłego baniaka, który sprzedawany jest u nas za 4k
czy te bufory nowatorskie kolton robi z nierdzewwki???
Wszystko pięknie ale dlaczego kołton daje gwarancję na pompę 2 lata a u innych 10 lat
Panie Waldku wszystko pięknie! Jednak fajnie byłoby gdyby Pan odsunął mikrofon trochę od twarzy lub wygenerował brak brak dźwięku gdy Pan nic nie mówi bo słychać oddychanie "sapanie" w tle 😅🙂
Czemu Pan pogiął króciec od czujnika w swoim buforze ?
Czemu zaraz pogoł ł 🤔
Bufor do pompy ON_OFF tak, do pompy z inwenterem i dużym zładzie podłogówki oraz z jednym obiegu grzewczym nie musi być bufora. Mam 200m2 podłogówki bez bufora. Średni czas pracy pompy na jednym załączeniu 1,5 godziny. Jadę na niskim parametrze co podnosi COP. Grzałki wyłączone. Czwarty sezon pracy pompy zero godzin pracy grzałek. Pompa Panasonic 3fazy, T-cap, split. Nikt mnie nie przekona przy takiej instalacji do bufora. Pompa przy dojściu do temperatury zadanej schodzi ze zużyciem energii do 0,6---0,8 kW przy COP 4 do 6 i więcej. Przy sporym mrozie zawsze COP powyżej trzech. Cop niższe przy grzaniu CWU.
Przecież mówili od czego zależy dobór.
Waldku ja Ci kiedyś pisałem abyś zrobił prosty test ile litrów pobiera Twoja słuchawka prysznicowa. Ot przez minutę spuszczać wodę pod prysznicem. Różnicę są naprawdę duże jeśli chodzi o przepływ. Od 6L po 16L na minutę. To ma znaczenie przy przepływowym ogrzaniu wody co zresztą Mikołaj mówi na filmie.
Ja u siebie zastosowałem taki reduktor pomiędzy słuchawką a wężem. Można też wymienić słuchawkę ale to wychodzi drożej.
Sprawdzimy. Fajny pomysł. Dzięki 👌
O jakiej słuchawce mówisz ??
@@mirawm4119 telefonicznej 🤣😜 Nie no o tej pod prysznicem, z której woda leci 😉
@@PompaCiepłaiPV Tu jest parę rzeczy do ugrania. Wyższa temperatura na wyjściu wody przy przepływowym grzaniu, mniejsze zużycie wody, mniejsze opłaty za ścieki, rzadsze włączanie pompy ciepła. Jako przykład 5 osób x 5 minut prysznic x 8L = 200L, 5 osób x 5 minut prysznic x 12L = 300L
@@PompaCiepłaiPV
🤣🤣 Dobre zapomniałam że takowe też były. Chodziło mi raczej o firmę 🤣🤣
Może ktoś mi jednak bardziej wyjaśni kwestię rozwarstwienia wody w buforze i preferowanego jej nie mieszania. Przecież jak by woda w dolnej cześci zbiornika też była ogrzewana, lub mieszana z ciepła, to łącznie zgromadzili byśmy więcej energii.
Czy ktoś mógłby mnie oświecić w tej kwestii?
Energia to koszt, a nie zawsze warto ten koszt ponosić. Poza tym po to pilnuje się rozwarstwienia aby różne poziomy bufora miały różną temperaturę. Przykładowo, masz trzy źródła ciepła: nisko temperaturowe (np. PC), nim ogrzewasz dół, ciepło i tak idzie w górę. Z tego poziomu bierzesz wodę CO. Samą górę ogrzewasz do wyższej temperatury na potrzeby CWU. Tę część dogrzewasz tylko w miarę potrzeb gazem, grzałką lub PC na wyższych parametrach. CO korzysta z tego poziomu tylko wtedy, gdy brakuje ciepła na dole bufora. To jest układ na lato i okres przejściowy. Jak jest bardzo zimno, to odpalasz, np. kominek z płaszczem wodnym i nim grzejesz wodę w całym buforze jako magazyn. I tak pokrótce jest idea warstwowania wody o rożnej temperaturze w zbiorniku. Kombinacji może być wiele, efekt zawsze taki sam, grzejesz wodę tym, co w danej chwili jest najtańsze i tym, co zapewni wystarczającą temperaturę na potrzeby CO i CWU. CWU grzeje się naturalnie płynąc od dołu do góry.
Im prostsza pompa on-off tym większy bufor do każdej instalacji i większe straty. Jak jest inteligentniejsza pompa umiejąca modulować moc wyjściową to mniejszy bufor lub bez jeśli odpowiednia instalacja.
👌
Mnie zastanawia czy można zrobić układ pompa ciepła + kominek tak by nic złego nie działo się z samą pompą przez wprowadzenie dużo gorętszej wody do układu z kominka z płaszczem
Można
Czekam na odcinek o tej szafie hydraulicznej
Mam bufor 1600 l do swojego kopciucha i w nim wężownice na kaloryfery. Jestem szczęśliwa, bo ciepło w domu o każdej porze
💪👍💪
Kiedy pompy ciepła Kołton zaliczą w końcu obniżkę ?
Panie Waldku! Podgrzewane jeziorko za domem - takie Karlove Vary o temp. 90'C - wrzuca Pan wężownicę -
i może Pan lać i lać i lać ile natura dała...
4 sezon instalacja bezpośrednia bez problemów i ekonomicznie.Lecz założyłbym duuuży bufor na przyszłość jako akumulator i wykorzystanie autokonsumpcji z PV w net billingu.Dopiero w planach...edition
.Waldek dawaj do kolesia co sprzedawał kiedyś te mega 1000l bufory z grzalami w 2 taryfie...Please
O FV to zapomnij bo zimą w PL FV nie istnieje, więc to tylko mrzonki, że sobie z FV będziesz bufor grzał. W grudniu możesz mieć np. 15kWh za cały miesiąc. 2 razy tyle latem masz w 1 dzień więc masz porównanie :) Zima z FV to możesz sobie na żarówkę 5W zbierać, a nie na zasilanie pompy :)
Tania taryfa jest w nocy, a zimą w nocy temp są relatywnie niskie, więc COP spada dramatycznie i twój zysk z taniego prądu idzie na dużą mniejsza sprawność pompy. Dodaj koszty bufora 1000l (razem z reszta sprzętu, miejscem zajętym itp.) i jakikolwiek ewentualny zysk z takiego rozwiązania będzie ci się to 20 lat zwracał. Takie to oszczędne jak pompa sama w sobie (szczególnie bez FV, a nawet i z FV przy dzisiejszych cenach).
@@SOMEONE-MEnie przesadzajmy z tych 15kwh miesięcznie, mam instalacje 22kwp, w grudniu 400kwh jest produkcji
@@adamusekk No to u mnie taka lipa tylko bo zacienione. Nawet jak masz 400kwh to i tak to jest nic na potrzeby grudniowe. Latem masz pewnie dziennie po 200kwh w dobre dni. Znowu przepaść jak porównasz i nie ma co z tym zrobić ( chyba że masz klime albo elektryka).
@@SOMEONE-ME nie takie nic, od polowy do 1/3 zuzycia. Mam 7xklima, 2 elektryki i grzałkę do CWU + rekuperację z 2 grzałkami do powietrza (wiatraki też swoje biorą) + stare zasady - zawsze mam co zrobić z prądem ;)
@@adamusekk Przy takich potrzebach to tak😂
PC, kotły na paliwa stałe jak pellet czy ekogroszek mają modułowaną wartość energetyczną, od do...to po co bufor?. No chyba, że producentowi zależy żeby jego urządzenie pracowało na maksymalnej wartości!
Temu analitykowoi/projektantowi z Solidworksem to by się przydała mysz 3D Connexion, żeby się chłop na starość nie skarżyl na bóle w nadgarstu ;) A i ludzie, cieszta się bo dział badań i rozwoju to twierdza nad twierdzami zazwyczaj i oglądanie chociaż wycinka to rarytas :)
No i proszę uważać na terminologię bo turbulencja może być wynikiem konwekcji lub istnienia przeszkody a nie na odwrót ;)
Z tym króćcem to trochę jak u Muska z szybą, też się miała nie potłuc w Tesli pickupie ;)
😂ja nie mogę już ludzie przecież to kolejne xxx litrów wody do nagrzania, z pustego Salomon nie naleje,to zwykły zbiornik z blachy ocieplony o danym litrażu i to wszystko. Wymyślają żeby tylko sprzedać i tyle.
Jaki największy bufor w ofercie ?
Napisz do nich, ja tam nie wiem
Zamiast doktoryzować się z buforów wystarczy połączenie 3pkt . Pompa inwerterowa i zawór nadmiarowy na wypadek zamknięcia się termostatów puszcza wodę na górę bufora, powrót z instalacji też z góry bufora. Z dołu pobiera pompa - woda przepływa z góry na dół , wykorzystujemy cały bufor i nie walczymy z grawitacją . Taka analiza komputerowa też trochę uboga nie uwzględnia innych pomp obiegowych pracujących z buforem nie zawsze synchronicznie. Pompa ciepła przy +7 generuje np 15kW przy -20*C 9kW , żeby utrzymać 5* delty w pierwszym przypadku potrzebuje 45l/min w drugim wypadku 25l/min. Sam budynek potrzebuje zupełnie odwrotny przepływ i moc. Bufory , kierownice leczą brak modulacji mocy. Bufor równolegle to zawsze strata czy 2 czy 5*C i to się odbija na COP i poborze energii. Bufor większy niż na defrost dla opisanej sytuacji z podłogówką też nieporozumienie bo 200 czy nawet 500l bufor przy zasilaniu podłogi rzędu 25*C powoduje, że zgromadzona energia jest symboliczna tak więc bufor przy podłogowym ogrzewaniu taktowania nie wyleczy.
Mieszanie w równoległym buforze często powoduje taktowanie bo temperatura powrotu nie jest stabilna przez zawirowania i pojawią się trudności w utrzymaniu zadanej delty. Pompa będzie zmieniać moc, przepływ żeby nadrobić i w efekcie zatrzyma sprężarkę. Pan przedstawiciel niechcący uzasadnił wyższość pompy inverterowej nad on off kiedy mówił o instalacji bez bufora.
14:41
Haha, kolega w czerwonym wykonal mlotkowa zmeczeniowa analize nieniszczaca :).... btw uwazam ze grzenie buforow przy PC na starych zasadach (prosument) nie ma sensu. No chyba ze sama jednostka tego wymaga , bo sam bufor to tylko straty.
Ja uważam że bufor daje stabilizację, a straty o których mówisz i tak zostają w domu...
@@PompaCiepłaiPV o ile nie stoi w garazu :)
@@Thingrim a garaż nie potrzebuje ciepła 🤔
Tylko jak masz trzykondygnacyjny budynek to grzejesz piwnicę a nie mieszkanie?😋
Nie wiem co wy chcecie w tych buforach magazynować zimą z FV? Bo zima to sobie można na żarówkę 5W zmagazynować. Całe 20kWh za grudzień, czyli na 2 dni dla takiego Kołtona :) A bufor 1000l litrów swoje kosztuje i miejsca zabiera tak samo. Jakieś mrzonki. Podobnie z produkcja nocą. W dzień np. 2C a nocą - 5C. Sprawdźcie COP Kołtona dla tych dwóch wartości. Policzcie ile na tanim prądzie zaoszczędziliście, odejmijcie straty z niższego COP przy - 5C. Dodajcie koszty takiego bufora z osprzętem i - pewnie 15-20lat będzie się zwracało :) Tak samo ekonomiczne jak pompa ciepła bez FV (albo i FV przy dzisiejszych cenach pomp i FV).
dawaj w króciec jeszcze raz! hahhahahahah
Waldek klient petarda- gada jak najęty, a w dodatku słabo kłamie, hmm... może nie potrafi. Takich gości Ci życzę.😊😊😊
Kruciec od czujnika nie przeszedł testu🫣
Jak się chce walić młotkiem po rurce z gwintem wewnętrznym,to należało by wkręcić korek lub nypla.Inaczej gwint będzie do d..py.😉😘
Po pierwsze nie mówcie że potrzebna energia tylko ciepła woda bo część widzów nie rozumie . Bufor stosują majstry bo instalacja staje się idiotoodporna i maskuje buble instalatora.
Rozmowa o grzejnikach...? To jakaś herezja. To ma być do bloku czy do domu wolnostojącego ? Pompa ciepła jak kocioł gazowy kondensacyjny to źródło NISKOTEMPERATUROWE !!! A gdzie w tym jest ogrzewanie podłogowe ???
W tym samym miejscu gdzie grzejniki tylko przez zawór trójdrożny ...
Coś czuję, że "pewni ludzie", nie Pan, próbują wcisnąć pompy ciepła do starych domów kostka PRL i tam właśnie są grzejniki... Tylko w taki sposób tłumaczę sobie tok tej rozmowy... 😊
@@andrzejs6532 Nie sądzę, bo nikomu nie jest na rękę zakładanie źródła ciepła tam, gdzie to nie ma logicznego przełożenia
@@PompaCiepłaiPV ... prócz tych, którzy chcą zrobić skok na kasę. Sprzedają z dużą marzą shit, nie będący na liście ZUM, tzeba tylko dodać. Oj będą zwrotny dotacji i będzie płacz 😭, że kopciucha już nie ma.
Pompy Kołtona są na liście ZUM
Piotr
No panowie instalatorzy, niech czuje sie zaszczycony ten, który dostanie ten bufor. A dostanie.
Chłopie kogo ty zapraszasz?
„Ekspert „ żadnej myśli nie potrafi dostrzec do końca, ma biegunkę słowną i NIC NA TEMAT!
Samemu coś rozumieć i UMIEĆ WYŁĄCZYĆ TO INNYM -zupełnie różne rzeczy!
Kanał w ban.
Jak ja nie znoszę zawołania:
- czy to ma sens?
Nawet tego nie oglądam, sam tytuł i z tym zawołaniopytaniem wszystko mi mówi.
Sens jakiś musi być...
@@PompaCiepłaiPV
Sorki za ostry ton.
Ten zwrot, krytykowany może zbyt mocno, jest z góry nastawiony na krytykę danego rozwiązania.
A przecież wiadomo, że mamy poznawać "nowe" rozwiązania z pogłębioną analizą.
Taka jest w tym odcinku?
Bo nie oglądałem jeszcze.
Analiza, wypunktowanie w kilku zdaniach zalet i wad.
Jak zminimalizować wady, jak podnieść na wyższy poziom zalety.
O, takie coś jest interesujące.
Pozdrawiam.
@@dako3482 Pozdrawiam 👌
Bez sensu, to tak jakby walic po pompie ciepla czy kotle gazowym i mowic ze to dziadostwo bo się ugina......
Do Gejzera się wybierz w końcu!
ta innowacja w buforach to zwykłe kolanko w bok 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Grubas siorbie jak prosie 😢😢
Debilu jaki gwint jak nie skośny do szkoły '.😅