- 23
- 900 647
Bartek Elektryk
Poland
เข้าร่วมเมื่อ 12 ธ.ค. 2020
Elektryk z ponad 25 letnim stażem. W tym czasie montowałem instalacje NN i SN, sieci teleinformatyczne, monitoring wizyjny. Od 8 lat zajmuje się fotowoltaiką - projektuję, montuję i serwisuję.
Idiota z telefonem i mega fart
Poniedziałek, 17 Czerwiec 2024 - "lecimy" do Wrocławia.
I trafia się nam "idiota", który zamiast na drogę zajmował się telefonem.
Skutek możecie zobaczyć sami, jedno muszę przyznać - miał MEGA szczęście.
I trafia się nam "idiota", który zamiast na drogę zajmował się telefonem.
Skutek możecie zobaczyć sami, jedno muszę przyznać - miał MEGA szczęście.
มุมมอง: 1 048
วีดีโอ
Rozdzielnica dla początkujących
มุมมอง 24K11 หลายเดือนก่อน
Czyli omówimy co powinno się znaleźć w rozdzielnicy, jakich błędów unikać. Wspólnie zaprojektujemy rozdzielnicę.
Złączki i łączenie przewodów - poradnik dla początkujących
มุมมอง 22K2 ปีที่แล้ว
Bardzo wiele osób pytało się mnie jak łączyć przewody i prosili o rady. Oto film z absolutnymi podstawami i radami dla początkujących
Kafarujemy, czyli wbijanie słupa konstrukcji gruntowej.
มุมมอง 17K2 ปีที่แล้ว
Krótki film jak wbijamy słupy konstrukcji gruntowych.
Patoeletryk Level Master Czyli jak nie wykonujemy rozdzielnicy
มุมมอง 58K3 ปีที่แล้ว
Jak nie wykonywać rozdzielnicy - czyli najgorsze wykonanie i błędy.
Pomiar Uziemienia
มุมมอง 69K3 ปีที่แล้ว
Pomiar uziemienia - czyli jak poprawnie wykonać pomiar uziomu metodą techniczną
Uziom Pionowy
มุมมอง 189K3 ปีที่แล้ว
Wykonanie uziomu pionowego - na proźbę widza - jak to wygląda. Niestey warunki masakryczne, nie byłem wstanie nagrać reszty bo telefon się rozładował a GoPro zapomniałem :) :)
Ochronniki i Ochrona Przepięciowa Podstawy
มุมมอง 34K3 ปีที่แล้ว
Ochronniki i Ochrona Przepięciowa Podstawy
Fotowoltaika - Pomiary : Miernik PVChecks
มุมมอง 13K3 ปีที่แล้ว
Fotowoltaika - Pomiary : Miernik PVChecks
Pomiary Elektryczne - czym je wykonać : Miernik HT Macrotest G3
มุมมอง 14K3 ปีที่แล้ว
Pomiary Elektryczne - czym je wykonać : Miernik HT Macrotest G3
Czy pamięta Pan jaka gleba była w tym miejscu ? Piach, glina, przepuszczalna, wilgotna ?
Z tego co pamiętam była tam mieszanka gliny, piachu i "klasycznej" ziemi.
@@bartekelektryk8542 Dziękuję za odpowiedź. Czy ma Pan doświadczenie z piaszczystą glebą, wydmową ? Nie mam uziemienia doprowadzonego do starego domu i zastanawiaem sie nad bednarką i szpilowaniem. Czy piaszczysta gleba niesie ze sobą ryzyko potrzeby wbijania wikeszej ilosci szpil? Do lustra wody jest 9m. Bardzo sucho.
Troszkę sportu by się przydało żeby później nie było za późno 👍
@Bartek Elektryk Panie Bartoszu, bez przesady... Pan jest elektrykiem, więc takie pyt. mogą być banalne, ale nie każdy jest elektrykiem... Proszę spojrzeć na to z drugiej strony, np. dla Pana niekoniecznie to musi prosta sprawa złożyć silnik w samochodzie, a dla mechaników to pestka taka, że wyjadacze jak rzuci Pan model silnika to nawet o północy powiedzą jakie klucze są potrzebne i z jakimi momentami podkręcać śruby, tak więc tutaj wcale nie ma co tak do tego podchodzić, że coś jest łatwe/trudne, bo wszystko jest łatwe jak ciągle to samo się robi np. 20 lat i ma się wprawę... Sam to widzę po sobie, gdzie np. jak potrzebowałem zacisnąć wtyczkę RJ45 to na jeden kabel potrafiłem zmarnować 3 wtyczki i wydawało mi się to nie do przejścia, aby zrobić za pierwszym razem idealnie, a z czasem złapałem już taką wprawę, że teraz jakby tylko było to wykonalne, z zamkniętymi oczami bym to zrobił za pierwszym razem...
Dziękuję Bardzo!!!
Czy do ogranicznika przepięć powinien być osobny uziom czy łączymy wszystko razem? Czy podczas przepięć napięcie nie wpadnie na obudowy sprzętu?
Jeśli uziom jest prawidłowy to nie :) nie wpadnie. ALE - przy bardzo dużym przepięciu to ochronnik czy piorunochron nam nie pomoże :) i tal się wszystko "sfajczy" :) :) Natomiast jak mamy prawidłowy uziom i poprawnie podłączymy Ochronnik to nas "uratuje" w większości przypadków lub ograniczy straty.
Dla zasięgu . Jako główny elektryk ZGK Wago mam w torbie , skrzynce i zawsze kilka znajdzie się w kieszeni .
Opisz jak robisz pomiar riso tym miernikiem jak podłączasz gdzie przewody pomiarowe pod kabel przewod i co z kablem przewodem z drugiej strony. Czy jest uziemiony. Przewody zwarte itp.
Rad Twoich niegodniśmy słuchać. Super materiał, dla mnie bomba. Sam trzy lata temu przerabiałem w domu na wsi starą instalację z lat sześćdziesiątych i widzę, że muszę wrócić do tematu. Dzięki.
Ekstra materiał 💪 Dzięki...
z jakiego rozporzadzenia wynika koniecznosc wzorcowania i powtarzania wzorcowania ? Znalazlem chyba w prawie budowlanym zapis o dopuszczeniu miernika czyli moim zdaniem o posiadaniu CE
Nie ma obowiązku wzorcowania :) - ALE (zawsze jest jakieś ale :) ) - jak prowadzisz pomiary czy inne prace to musisz "jakoś" potwierdzić, ze je wykonałeś zgodnie ze sztuką. Jak przykładowo robisz pomiary instalacji i wystawiasz protokół to musisz udowodnić dwie rzeczy : że masz wiedzę i umiejętności - to załatwiają Ci uprawnienia - oraz - że Twój sprzęt pomiarowy działa poprawnie i że "dostarcza" prawidłowych wyników. A to możesz uzyskać dokonując Wzorcowania.
@bartekelektryk8542 zgoda. Niemniej wiekszosc miernikow nawet bardzo waznych nie jest wzorcowanych, np. szybkosciomierze w samochodach, termometry w szpitalach itp i zyjemy z tym. Wmawianie przez niektorych, ze co 13mcy nalezy elektroniczny miernik ipz wzorcowac jest absurdem i nabijaniem kasy. Tym bardziej, ze przyjete powszechnie procedury nie przewidują testowego wyzwolenia wyłacznika nadprądowego /przeciwnie do rcd/ wiec niespecjalnie miarodajne te liczenie ipz... tak jak niewiele wnosi wzorcowanie miernika gdy wyłącznik praktycznie nigdy nie jest testowany.
@@naszadynastia W szpitalach krytyczny sprzęt jest wzorcowany. Samochodowe prędkościomierze mają legalizację. Przy testach RCD nie wyzwalają bo nie ma potrzeby - to miernik ma "podać" odpowiedni prąd. A wzorcowanie sprawdza czy ów prąd jest poprawny, czy np. miernik poprawnie mierzy czas. Wzorcowanie nie jest aż tak drogie, po drugie sprawdza nam poprawność działania sprzętu.
Chodzi mi o to, ze wzorcowanie co rok to nadmierna "troskliwosc" skoro sprawdzenie warunku samoczynnego wyłączania zasilania nie przewiduje testowania samego wyłącznika nadprądowego, ktory moze byc zepsuty. Nie twierdze, ze wzorcowanie jest w ogole niepotrzebne ale powtarzanie go co rok to zbedny wydatek. Do niezbednych pomiarow nie musimy miec soneli czy unitów, mozna je wykonać amperomierzem, woltomierzem, rezystorem regulowanym i impedorem.....ale wygodne to nie jest... Czy kolega co rok wzorcuje swoj miernik uniwersalny ? No nie...i czy w zwiazku z tym nie wierzy miernikowi ? A szybkosciomierz w samochodzie raczej legalizowany nie jest nigdy, auto jako obiekt ma homologacje czyli jest dopuszczone. Podobnie w ustawie prawo budowlane mowi sie o pomiarach sprzetem dopuszczonym
@@naszadynastia Problem jest taki, ze w Polsce nie ma obowiązku stosowania norm - ALE - jak coś się stanie to w Sądzie biegli i tak się powołają na Normy Europejskie oraz na wytyczne producenta sprzętu. :) :) Wzorcując testery mamy "dupochron" :) :) to po pierwsze, po drugie wpisując "coś" w protokół musimy mieć pewność, że sprzęt pomiarowy działa poprawnie. A to nam załatwia wzorcowanie. Multimetrów nie wzorcujemy - ALE - nie podajemy ich wskazań w protokole :) :) więc nie ma to znaczenia. Ja dla świętego spokoju wzorcuję, nie kosztuje to dużo a mam pewność :) :)
Więcej takich live.
Dziekuje za szczegolowe wyjasnienie, tego wlasnie szukalem. Rewelacja!
Jestem poczatkujacym pomiarowcem i podczas pracy na etacie pracowalem na mpi 520. Glownie szukam miernika do odbioru domow. Czy miernik mpi 520 nie spelniaja już jakiś norm czy cos w tym stylu? Sa wymagane jakies nirmy ktore mierniki muszą spelniac czy po prostu musza wykonac wszystkie pomiary ktore sa obowiazkowe przy odbiorze? Chodzi o to ze dany miernik staje sie przestarzaly?
Witam! A co z fotowoltaiką na gruncie? Wiem, że jest uziemiona. Widziałem jak szukali miejsca i wbijali uziom (pilon). Inwerter jest przy panelach. Do domu jest przewód 5x6 kwadrat, około 60 m. Czy w tablicy głównej w domu muszę zastosować ogranicznik przepięć i jaki? Poza tym, jeżeli planuję oprócz rozdzielnicy głównej w piwnicy, rozdzielnice na parterze, I piętrze i na strychu - docelowo poddaszu, to czy w rozdzielnicy gł. mogę zastosować Typ I a w rozdzielnicach na poszczególnych piętrach typ II?
W rozdzielnicy głównej T1+T2, jeśli odległość od następnej rozdzielnicy wynosi więcej niż 10 m to w niej dajemy T2. W przypadku instalacji na gruncie z falownikiem, to jeśli odległość od rozdzielnicy do której go podłączamy wynosi więcej niż 10m to dajemy T2 przy falowniku. Pamiętać należy, że niektóre falowniki (Huawei, Foxess itp.) mają wbudowane ochronniki T2 AC i DC więc nie trzeba ich dawać.
A czym różni się UT595 od UT593?
Ma dodatkowy tryb pomiaru RCD - a dokładnie czas zadziałania przy prądzie różnicowym x2
Dzień Dobry, jaką literaturę bądź źródła Pan poleca dla początkujących elektryków ? Jestem samoukiem po szkole elektronicznej i mam dopiero rok stażu w zawodzie (na utrzymaniu). Średnio mam się od kogo uczyć bo do żadnych konkretniejszych firm nie chcą mnie na ten moment przyjąć. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Deep Purple Rulez! :D
Ja poznałem czy są różne z omawianych tu problemów, bo ostatnio przyszło do głowy kupić sobie palnik indukcyjny pod woka, 5kW jednofazowy - jedno wklęsłe pole. W przyszłości są plany na potężny restauracyjny 3-fazowy 15kW, ale to jak się wyniosę z obecnego miejsca. Wcześniej nie interesowałem się elektryką i nie miałem pojęcia, że sama instalacja może mi ograniczyć możliwości wykorzystania takiego sprzętu, wiadomo 230V to 230V, więc kto by wnikał w szczegóły. Przypadkiem trafiłem na temat ograniczeń instalacyjnych w USA i zacząłem badać sprawę jak to wygląda w PL, całe szczęście przed podłączeniem palnika. Zdziwił mnie też dodatek do zestawu wyłącznika nadprądowego 32A 1P+N (których tak na boku mówiąc, w Polsce chyba nigdy nie stosuje się w domach). Gdy zacząłem się edukować, dzięki kanałom taki jak ten, to zrozumiałem, że rozdzielnica w mieszkaniu to fuszerka bez wyłącznika i zabezpieczeń, na jednym rozłączniku 3-fazowym 25A, są tylko 2 szyny i całość można by zainstalować psu w budzie. Ponadto połowa instalacji jednofazowej w domu jedzie na przewodach 3-żyłowych a połowa na 2-żyłowych, więc mnóstwo gniazdek nie ma nawet uziemienia. Nawet gdybym coś zrobił zrobił z rozdzielnicą i dodał gniazdo 1-fazowe 32A na drutach 4mm2, to na klatce mam zaplombowany ogranicznik zalicznikowy 25A, a druty z klatki do mieszkania nie jestem pewien, ale albo 6mm2, albo co grosza 4mm2, więc generalnie jestem w dupie.
Hi! We like the content quality and knowledge you share. We want to send you the most popular voltage monitoring relay for an honest review, but we can't find your contact email. How do you like this offer? Which communication channel is preferable for you?
W marketach są dokładnie te same wkrętaki co w każdym innym sklepie. Anie wera ani wiha ani nikt inny nie produkuje gorszych wkrętaków do castoramy a lepszych do "profesjonalnego" sklepu narzędziowego pana Genka. Warto zwalczać takie mity.
Może więc była to fatalna seria a ja kupując gdzie indziej trafiłem na lepszy "wypust". Faktem jest to, że podobne przypadki miało wielu. Więc stąd moje podejrzenia, ze może markety dostają coś innego.
Dlaczego oddawanie mocy biernej do sieci jest złe? Pytam po części w kontekście instalacji fotowoltaicznych, gdzie moc wytwarzana w takiej instalacji też jest oddawana do sieci? Czemu energetyka nie każe nam płacić za moc wytworzoną w takich instalacjach, podobnie jak chce by płacić jej za moc bierną zwracaną do sieci? Czy istnieje jakaś różnica między mocą bierną zwracaną do sieci, a mocą wytwarzana w instalacji fotowoltaicznej zwracanej do sieci?
"Złapać się jedną łapką za kabel na linii wysokiego napięcia" -- a jak się złapiemy dwoma łapkami za ten sam kabel? Np. ptaszki siedzą chyba na dwóch nogach na takiej linii i im nic sie nie dzieje. :)
No tak, energetyka nie chce TNS stosować, bo koszty ale zwykłych ludzi to już można zmuszać i koszty wtedy nie mają już najmniejszego znaczenia. :)
dzięki bardzo. powodzenia
Podpisuje się pod wszystkimi pozytywnymi komentarzami. Mama 2 pytania. 1 w które miejsce w rozdzielnicy należy "wpiąć" się z zasilaniem z paneli PV i czy zastosować dodatkowy ogranicznik przepięć, rozłącznik? Panele są w gruncie, 50 m od domu. 2 jak zabezpieczyć się przed skutkami zaniku przewodu N na zasilaniu, przed przyłączem kablowym np. gdzieś na słupach? Czy jest do Pana jakiś kontakt, np. e-mail'owy? Pozdrawiam
1. Najlepiej "przed" Wył RCD (róznicówkę), czasem przy wpięciu falownika za RCD może ją "wywalać" - zależy to od upływności na instalacji. Po za Wyłącznikiem Nadprądowym nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elementów po stronie AC. Chyba, że odległość między falownikiem a rozdzielnicą jest większa niż 10m a w rozdzielnicy jest ochronnik (najczęściej T1+T2) wtedy warto zastosować ochronnik T2 przy falowniku. Warto pamiętać, ze wielu producentów wyposaża falowniki we wbudowane ochronniki T2 (Huawei, Foxess i inni). 2. Strona DC - w przypadku gdy odległość jest większa niż 10m między falownikiem i konstrukcją, gruntu należy przy "panelach" dać ochronnik T2, a drugi przy falowniku, chyba, że falownik ma wbudowany, to tam nie dajemy. 3. Zabezpieczenie przed przerwaniem N - uszkodzenie N sprowadza się do powstania Asymetrii zasilania. Co skutkuje wzrostem napięcia na jednej a spadkiem na drugiej fazie. Są dedykowane Czujniki / Przekaźniki Asymetrii Faz, które zabezpieczają obwodey. Bardzo często spotyka się je przy silnikach 3 Fazowych. Przykład to produkt F&F CZF-331.
@@bartekelektryk8542 Witam! Dziękuję za odpowiedź! Chciałem podać parę szczegółów odnośnie pierwszgo pytania. Instalacja PV zrobiona jest przez firmę i ma zabezpieczenia po stronie DC (DEHNcombo DCB YPV 1200) i AC (VCX-P-4-B+C i wył. naprąd. 3 fazowy B20). Od instalacji PV do domu jest 60m. Moje pytanie dotyczy podłączenia "kabla" od PV do rozdzielnicy gł. w domu. Czy np. mogę najpierw połączyć z WLZ i dopiero "wejść" do rozdzielnicy? Czy powinienem zastosować najpierw ogranicz. przepięć? Czy jeszcze inaczej? W który "punkt" rozdzielnicy powinienem się "wpiąć? Co do pytania drugiego; jak działają Czujniki / Przekaźniki Asymetrii Faz (o których Pan wspomniał)? Czy one po prostu rozłączają fazy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam jozef@staryzamek.pl
@@jozefkrzewski1479 Ochronnik VCX to totalne gów.. - to po pierwsze. :) WLZ nie powinno się przerywać - Masz kilka opcji, jeśli bliżej jest do Złącza Kablowego to tam można się wpiąć, spełniając warunki oczywiście. Można też doprowadzić kabel do rozdzielnicy w domu, Wpinać się powinno za Głównym Wył. lub Rozłącznikiem przed różnicówkami. Warto dodać też dodatkowe zabezpieczenie w samej rozdzielnicy - tak by ew. uszkodzenie kabla do PV nie powodowało zadziałania zabezpieczeń "głównych" np. w Złączu Kablowym. Biorąć pod uwagę wartość B20A to zakąłdam, że 60 metrowy kabel to jest 6mm2 ?? Jeśli tak to rozłącznik z wkładkami topikowymi gG 35A zapewni nam selektywność. Zrobił bym to tak : w rozdzielnicy zamontował bym rozłącznik bezpiecznikowy np. Schneider Acti9 D02-63-3 z wkładkami gG 35A do niego doprowadził bym zasilanie z Wył Gł (przed RCD) i z niego "poszedł" bym na instalację PV z B20A. Ochronniki to temat rzeka :) ale - dajemy je generalni na tzw. Granicy Stref - czyli, ściana domu lub rozdzielnica :) Jak mamy np. instalację na gruncie, falownik na konstrukcji, oddaloną więcej niż 10 metrów to dajemy ochronnik przy falowniku, co więcej wystarcza tam T2 - nie trzeba dawać T1+T2 - no chyba, że to np. budynek gospodarczy :) :) kryty blachą - to wtedy T1+T2. I uwaga jeśli w rozdzielnicy budynku mamy (a zwykle powinniśmy mieć) ochronnik T1+T2 to nie ma potrzeby dawania kolejnego w w tej rozdzielnicy ochronnika do PV. Czyli jeden na PV jeśli mamy więcej niż 10 metrów od rozdzielnicy. Można też spróbować takiej metody : WLZ "przecinamy" i wstawiamy dodatkowe Złącze Kablowe w którym wykonujemy "podział" na dom i PV. Ale to ostateczność.
Wybuchła Tobie kiedyś różnicówka od samego przycisku test? Dziś tak klient miał. Ciekawe rzeczy.
Nie, ale spotkałem takie z "zaspawanymi" stykami, które się nie wyłączały :) :)
@bartekelektryk8542 O widzisz to jest standard, jak jak w stycznikach czy też czujkach ruchu większych... 😃
@@AC400V W moim przypadku też spotykam "popalone" styczniki - bo w fotowoltaice jest możliwość awaryjnego zasilania z falownika PV - a tam mamy zwykle 2 styczniki, które "odcinają" nas od sieci. Źle dobrane lub kiepskiej jakości i padają :) :)
Pozdrawiam Panie Bartku. A jaka jest różnica między unit 595 a unit 593 ?
Właśnie kupiłem 593 i przy pomiarze impedancji pętli zwarcia z RCD nie mierzy wartości między L -PE wyświetla RCD. Nie wiem czy popsuty czy po prostu tak on tego nie umie
@@Lukasz14S11 Można przyciskiem przełączać pokazywany wynik :) :) z L-N na L-PE - robimy to za pomocą przycisku F1 - działa to na ustawieniu : LOOP NO TRIP.
UT595 ma pomiar czasu zadziałania RCD przy 2x prądu różnicowego. Po za tym są takie same.
@@januszabax6916 udało się tylko jest problem po pomiarze wyświetla się RCD zamiast wyniku chyba uszkodzony
Co do tego plastiku na wago, bardziej opłaca się inny wariant (nie na złączki 221) tylko taki na złączki zwykłe ale podwójne - więcej przewodów można podłączyć. Jeżeli zaś chodzi o zaciski, to więcej przewodów można włożyć ale lepiej zacisnąć je tulejką - jeżeli ktoś to musi zrobić to dobrze by było takie przewody wcześniej skręcić. Nie pochwalam tego typu połączeń w zaciskach w rozdzielnicy, ale żaden producent tego nie zabrania - nie ma informacji, że można ani nie ma informacji że nie można - interpretacja pozostaje indywidualna, czyli co fachowiec to technologia. Jedno wiem na pewno - czas w wykonywaniu elektryki, oraz szybkość prac jest rzeczą drugorzędną - ważna jest jakość i właściwe wykonanie instalacji, ponieważ za to ponosi się odpowiedzialność, a nie tylko zarabia. A jeszcze jedno - w dużych przemysłowych rozdzielnicach i w automatyce nie ma wago tylko zugi zaciskowe.
I tu by się pan zdziwił, bo można łatwo udowodnić, że skrętka jest lepsza od wago na przykładzie chociażby łączenia żył kabli internetowych, gdzie pomiar wykazuje odchylenia jeżeli coś z kablem lub złączem jest nie tak. Jak zastosuje Pan tam wago, to pomiar nie wyjdzie. Stosowanie wago jest łatwiejsze, ale nie stuprocentowe - wszystko zależy gdzie jest zastosowane i jakie będzie jego długotrwałe odciążenie. A argumenty, że jakiś inżynier coś wymyślił i jest to sprawdzone - to sory ale nie jest to żaden pewnik. Ile razy w wielu procesach technologicznych wychodziły buble. W dzisiejszych czasach ktoś coś wynajduje, kto inny sprawdza, a jeszcze kto inny przygotowuje do produkcji, no i kto inny wykonuje (i przynajmniej jeden z procesów technologicznych przechodzi przez chiny). W rezultacie jakość produktów zawęża się do jednej formuły - chińskiej jakości. Przykładów takich wtop jest cała masa w elektronice, ale i w mniej skomplikowanych produktach. Nie przeczę, że wago jest fajne i łatwe w użyciu, ale nie można go stosować wszędzie. Nie mówiąc już o aspekcie niewłaściwego ich użycia. A i jeszcze jedno - idzie Pan do marketu kupuje wago i dość czysto parę lub paręnaście kostek idzie w śmietnik, bo są wadliwe. Dlatego osobiście, jeżeli puszka ma być zatynkowana, to zawsze kable skręcam i dodatkowo je lutuję.
Proponuję Byś udowodnił że skrętka wytrzyma 32 A ???? Zwłaszcza kiedy musisz powołać się na normy, bo tak jest np w "przemyśle" czy jak wykonujesz instalację w budynkach publicznych. Ciekawe na jaką normę się powołasz przy skręcaniu. Nawet jak zlutujesz to i tak normy cię obowiązują. To, że w telekomunikacji się stosowało połączenia skręcane to wiem - ALE - były do tego DEDYKOWANE specjalne "bolce" (o przekroju kwadratu) i owijało się przewód specjalnym narzędziem określoną ilość razy - i takie połączenie NIE !!! przenosiło obciążeń tylko sygnały. Złączki porządnych firm, kupowane w sprawdzonych sklepach i poprawnie wykonane zawsze będą lepsze niż skrętka.
@@bartekelektryk8542 Nie raz spotykałem się ze stopionymi wago, pomimo iż producent certyfikował je na dane warunki - to raz. Z praktyki - realizując instalacje w szpitalach (bliki operacyjne i intensywna terapia) oraz laboratoriach wiem, że tam nie pozwolą Panu zastosować wago - pytanie dlaczego. Co do skrętki w komunikacji podałem to jako przykład - bo wykazuje wyższość tego rodzaju rozwiązania nad złączkami. Ma Pan racje, że są to niskie napięcia. Jednakże w wyższych również są sytuacje kiedy skrętka jest lepsza od złączki - dlaczego wyjdzie to tylko i wyłącznie w przypadku zastosowania bardziej wyspecjalizowanych technik pomiarowych niż standardowo stosowane mierniki elektryczne. Normy to mantra elektryków - jednak ich założenia są często błędne lub zbyt ogólnikowe przy specjalistycznych zastosowaniach. Tak jak Pan upierałem się przy normach ale inspektorzy mieli inne wytyczne. Zresztą powołuje się Pan na przemysł - to proszę bardzo PKP, zakłady przemysłu spożywczego - jak ma Pan kontakty, to proszę obie zobaczyć ile norm jest zachowanych w obiektach tego rodzaju. Szanowny Panie przeszło 40 % instalacji elektrycznych jest niezgodnych z normami - można polemizować ale taka jest prawda. Nawet w samych elektrowniach sytuacja nie wygląda rewelacyjnie - owszem procedury są, ale jakby się Pan przeszedł nawet w remontowanych obiektach - to zgrozą powiewa. Miałem możliwość poznać te aspekty na terenie prawie całej Polski, z wyjątkiem zachodnio pomorskiego (ale podejrzewam, że bez większej różnicy w porównaniu do reszty kraju). A jeszcze jedno w przypadku skrętki w telekomunikacji - ethernet kat. 7 FTP ekranowane - połączenie o którym pisałem nie było realizowane za pomocą złączy dedykowanych tylko zwyczajnie skręcane żyły. Coś co dla mnie było nie do pomyślenia (jak mi to pokazano), okazało się skuteczniejsze w pomiarach niż złącze dedykowane - w sytuacji uszkodzenia kabla. Pisze Pan złączki porządnych firm - w hipermarkecie również można kupić wago. Nie mniej jednak, czy wago jest z hurtowni elektrycznej, czy z hipermarketu jest produkowane masowo i jego jakość jest masowa. Poza tym normy zastosowania, a specyfika zasilania to dwie różne rzeczy - elektrownia nie zagwarantuje Panu idealnych warunków, nie ma też Pan warunków ich wykorzystania w praktyce, co może skutkować ich uszkodzeniem (stopieniem złączki). Jako informatyk podałbym Panu taki typowy przykład z dziedziny inżynierii, elektroniki i zasilania jakim była afera z procesorami intela 13 i 14 generacji. Jak to normy i inżynierowie potrafią się spektakularnie mylić, a skutki tych pomyłek idą w miliardy. Dlatego też zdecydowanie twierdzę, że normy nie są idealną wytyczną do wszystkiego i nie rozwiązują wielu problemów jakie napotyka się podczas realizacji instalacji o większym spektrum skomplikowania niż zwykłe rozdzielnice domowe, czy lekka przemysłówka - co zdecydowanie bardzo dobrze widać w przypadku kolei - gdzie jakieś normy są, ale z całą pewnością daleko im do norm elektrycznych.
Cześć, a czy da rade jakoś we własnym zakresie zweryfikowač czy wskazania takiego miernika są miarodajne? Chodzi o ten miernik rezystancji uziemienia, np. robiąc jakieś pomiary multimetrem?
Po to robi się Wzorcowanie by sprawdzić poprawność wyników. multimetrem nie ma szans, innym podobnym miernikiem już tak.
@bartekelektryk8542 poszukałem trochę informacji i radzili by miedzy elektrodami prądowymi i napięciowymi dać opornik 6,35ohm, i wtedy jeśli się da opornik miedzy elektrodę mierzona i elektrodę napięciową, to powinno się uzyskać taka wartość opornika jaka się tam wsadzi, Czyli jak wsadzimy 5ohm, to powinno pokazać 5ohm. U mnie są drobne odchyły ale poniżej 1%, np przy oporniku 5,7, pokazuje 5,6, a przy 335,6, pokazuje 332,5. Także niby się zgadza. Można w ten sposób sprawdzać, czy coś to przekombinowane? 😃
@@mikhailmorfikov4400 To jest czysta partyzantka :) :) Trzeba mieć precyzyjne źródło prądu i napięcia. Odpowiednio to przeliczyć. Nawet dawniej były do tego dedykowane zestawy. :) :) Ja wolał bym oddać miernik do wzorcowania :) :) i już bym wiedział, czy pomiar jest poprawny,
@@bartekelektryk8542No tak, wzorcowanie jest OK, ale dla przeciętnego kowalskiego, który by chciał sobie od czasu do czasu coś zweryfikować (albo trochę się pobawić/podszkolić/potestować by się oswoić z pomiarami i nabrać jakiegoś doświadczenia), to takie wzorcowanie jest trochę pozbawione sensu, bo ile on tych pomiarów zrobi w rok? :) To mniej więcej tak, jak ze zwykłym multimetrem, który też ludzie wykorzystują w domowych pomiarach ale raczej niewielu ludzi wzorcuje te multimetry. Dlatego tak się zastanawiałem czy domowym sposobem dałoby radę jakoś oszacować czy taki miernik pokazuje w miarę nieodbiegające od rzeczywistych wartości. :)
w końcu ogarnołem program Legranda , bardzo ciekawy filmik
Bardzo fajny materiał. Dużo ciekawych i przydatnych informacji. Serdecznie pozdrawiam Pana 👍
W rozdzielnicy warto zainstalować przeciwpożarowy detektor iskrzenia AFDD, w przyszłości będzie obowiązkowy.
Panie Bartku na tym filmie mówił Pan, że kanał nie umarł, a widzę, że nie żyje :(
Fajny grunt.Robiłem w zeszłym tygodniu .Wbiłem 9 m miedziowanych szpilek.Majster elektryk zmierzył wyszło 12 .Wbiłem jeszcze 3m ,wyszło 8.Majster chciał wbić jeszcze jedną ale nie miałem. Po tygodniu wbiłem jeszcze 3m .Teraz jest 15m.Kolejny pomiar nie był robiony.Zakładam że będzie OK ?
Pamiętaj, że trzeba zastosować współczynniki. Dla głębokości większej niż 5 m ten "najgorszy" to 1.3 - wartość pomiaru 8 mnożymy przez 1.3 i to ma być mniej niż 10.
👍
Czy jak jest rozdzielnica pionu w bloku (w piwnicy) i tam są bezpieczniki C25 (po jednym na każde mieszkanie), to czy taka skrzynka powinna być zabezpieczona przez energetykę? Pytam, bo tutaj niby jest miejsce na kłódkę ale takiej brakuje, przez co praktycznie każdy może sobie tę skrzynkę otworzyć i np. wyłączyć komuś prąd w chacie (mamy tutaj takiego delikwenta właśnie). Co zrobić w takim przypadku?
"Jeżeli podłączamy się do bednarki, która pełni rolę LPS (odgromu), to zawsze włączymy się pod ziemią (nigdy nad ziemią)." Czy mógłbyś w paru słowach wyjaśnić tę kwestię? Czemu nie można takiego połączenia wykonać nad ziemią?
W skrócie : chodzi o to by wyładowanie "idące" do ziemi, nie "skręciło" :) czasem do naszego domu i rozdzielnicy. Jak mamy połączenie w ziemi to tam się "rozpływa" w większości lub całości. W wielkim uproszczeniu "pod ziemią" mamy wspólny i najniższy potencjał.
@@bartekelektryk8542 rozumiem, dzięki :)
Cześć, mógłbyś wytłumaczyć pokrótce czemu w przypadku uziomu pionowego czasami potrzebnych jest mniej a czasami więcej szpilek?
Bo musimy uzyskać odpowiednio niską wartość Rezystancji Uziemienia. I to determinuje jak głęboko musimy zejść - a więc ilość wbitych szpil.
@@bartekelektryk8542 no tak, ale czy to zależy od długości tej całej szpilki, czy od tego, że np. niżej ziemia jest wilgotniejsza i trzeba się do tego wilgotniejszego gruntu dostać?
@@mikhailmorfikov4400 Generalnie tak, jest wiele czynników jak rodzaj ziemi, jak utrzymuje wilgotność czy poziom wód gruntowych. Jak Masz gliniastą, wilgotną ziemię i wysoki poziom wód gruntowych to wystarczy 3 m (dwie szpilki, zwykle 1.5 m) ale jak Masz piasek i żwir to czasem wbijasz 10 szpilek i na 15 metrach rezystancja jest grubo powyżej 10 Omów (dla ogólnych przypadków, np. dla stacji trafo musi być poniżej 1 Oma).
@@bartekelektryk8542rozumiem 😃
Dzięki za live. Oby więcej takich 👍.
Dziękuję вardzo
Jaki model cęgów do pqa ?
Standardowo w zestawie z moim PQA824 dostajemy elastyczne cewki do 3000A HTFLEX33E. 4 szt. Dodatkowo ja kupiłem 4 szt HT4005N - dwuzakresowe 5A/100A.
Chodziło mi o model cęgów do macrotest g3 do analizatora sieci bo nigdzie nie mogę znaleźć w opisach.z góry dziękuje bardzo
Analizatora jakości Energi 😅
@@CapitanSpalding Do Macrotest G3 ja dokupiłem HT96U - mają zakresy 1/10/100A - najczęściej używam ich do pomiaru prądu upływu na przewodach PE. Bardzo rzadko 1 fazowa analiza jakości energii, bo od tego mam PQA824 :) :)
@@bartekelektryk8542 dziękuję bardzo i czekam na kolejne filmy 👍
Świetnie wytłumaczone, wracam co jakiś czas do filmiku dla powtórzenia. Pozdrawiam
Panie Bartku, 10 amperów, 20 woltów, 1 amper. Nie 20 amper.
Panie Bartku - jak zwykle super materiał. Proponuję rozszerzyć zagadnienia typów sieci w oparciu o zewnętrzne źródła zasilania pracujące w układzie IT - potem przejście z układu IT na TN-C-S oraz wszystkie aspekty szeroko pojętego bezpieczeństwa. Pozdrawam.
Panie Bartku, Jak zwykle merytorycznie i profesjonalnie. Pełen profesjonalizm, poparty pracą i doświadczeniem. Super.
Kostki jedli się nadają i można ich urzyc to wydaje mi się że nie są bezsensowne.
El elektrody mogą się krzyżować?
Krzyżować w sensie zamiany kolejności ? To nie. Przewody do elektrod nie mają znaczenia.
Panie Bartku mam takie pytanie, czy w auto zawsze mierzy RCD czy można ustawić np zabezpieczenie mcb. Pytam bo muszę wykonać pomiary a wyrzuca w pierwszej kolejności różnicowke która jest przed.
Zmiana na MCB nic nie da. W czasie pomiaru miernik "robi" sztuczny upływ, swoiste "zwarcie" , które nie przekracza 15 mA - ale jeśli w obwodach z daną róznicówką występują jakieś upływy to po zsumowaniu ich z tymi "generowanymi" przez tester, RCD może zadziałać. W skrajnym przypadku trzeba "zmostkować" RCD, pominąć ją i wtedy przeprowadzić pomiar.
Bartku elektryku jakis kontakt do Ciebie?