Daryna Obloh - Iwona Dziedzicka: Na marginesie czy w centrum wydarzeń?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 4 ก.พ. 2025
- Idzbark to wieś w województwie warmińsko-mazurskim graniczącym z Obwodem Królewieckim. Kiedy Polska przystąpiła do UE w 2004 r., region ten był jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Historyczny region Warmii i Mazur - dawniej leżący w obrębie Prus Wschodnich - po II wojnie światowej i nowym wytyczeniem granic stały się częścią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, co przyniosło nie tylko „zysk” w postaci nowych terytoriów (takich jak części dawnych Prus Wschodnich), ale także utratę Kresów i przymusowe przesiedlenia - w tym na dzisiejsze Warmię i Mazury. Burzliwa historia regionu sprawia, że jest to nie tylko fascynujące miejsce, ale także szczególny przypadek w historii Polski pod względami kulturowo-historycznym, socjologicznym i obywatelskim. W województwie obecne są różne mniejszości narodowe i etniczne. Największymi z nich są mniejszość ukraińska (która została przymusowo przesiedlona do tego regionu w wyniku akcji "Wisła" po II wojnie światowej), mniejszość niemiecka oraz mniejszość sinti i romska.
W projekcie międzygeneracyjnym z okazji dwudziestolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej młodzież z trzech grup narodowo-etnicznych (polskiej, niemieckiej i ukraińskiej) przeprowadza wywiady z osobami mieszkającymi w Idzbarku i Starych Jabłonkach (województwo Warmińsko-Mazurskie) pod kątem ich doświadczeń w czasie, w którym Polska jest państwem członkowskim Unii Europejskiej.Projekt jest finansowany przez ifa ze środków MSZ Niemiec.
Dzisiejszą rozmowę prowadzi Daryna Obloh z Olsztyna.
Daryna Obloh ma 16 lat i pochodzi z Ukrainy. Interesuje się sportem, sztuką, czasami dziennikarstwem. Jej pasje to malowanie obrazów po numerach, gra na pianinie i gitarze, w wolnym czasie gra w koszykówkę, lubi haftować, śpiewać, tańczyć i podróżować, współpracuje także z Fundacją Sztuka Wolności. W projekcie zainteresowało ją poznanie siebie od strony dziennikarskiej, poznanie nowych ludzi i czegoś nowego.
Iwona Dziedzicka jest mamą trzech synów, mieszka w sąsiedniej wsi Stare Jabłonki i jest nauczycielką chemii, biologii i języka niemieckiego w szkole podstawowej we wsi Zwierzewo. W Starych Jabłonkach pani Iwona razem z mężem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, gdzie częstymi gośćmi są obcokrajowcy, szczególnie z Niemiec. Nasza rozmówczyni często podróżuje po Europie, także w ramach programów unijnych dla szkół. Pani Iwona pochodzi z Olsztynka, od 15 roku życia mieszkała w Olsztynie, a później także w Niemczech. Dopiero jako osoba około 30-letnia przeprowadziła się na wieś, do Starych Jabłonek.
#mniejszośćniemiecka #poniemieckie #warmiaimazury #deutscheminderheitinpolen #warmiaimazury #polskawue #polskawUE #polskawue20lat #polskawieś