Byłem pewny, że to Kromka prowadzi ten kanał. Na początku myślałem, że to jakiś żart, jak zobaczyłem Mestre (nawet usta nie chodzą idealnie z głosem), a potem się kapnalem, że tamten facet, którego miałem w głowie prowadzi przecież kanał Kromka, a nie ten. Nie pytajcie, głos trochę podobny + rzadko oglądam i coś mi się pokićkało 😅
Wiem ziomek co czujesz bo mam to samo 😢 . To jest najgorsze ze ktoś zacznie robić coś wybitnego a przyjdzie Trol i wszystko z zniweczy popsuje , zmiecie do szufelki i zaczyna Trolic .
Myslisz ze w takim Mercedesie auta sa projektowane przez tych samych ludzi co 20 lat temu? to normalne ze w tak wielkiej firmie jest rotacja pracownikow
I końcowy shot Mestre, uśmiechniętego niby to z drobnego zawstydzenia nowych formatem, którego uśmiech i tak rozjaśnia te śnieżne noce :D Dzięki wielkie za wspaniały odcinek.
jeśli chodzi o call of duty i csa, to destrukcja nie ma najmniejszego sensu ze względu na balans rozgrywki czy też optymalizację, gdzie wiemy że każdy w tych produkcjach uwzględnia spadki fps nawet o 10 klatek przez co potrafi zrezygnować z rozgrywki na danej mapie ... dobry materiał jak zwykle :) Pozdrawiam
Dobry krok z pokazaniem się. Fajnie i odpowiednio ilościowo wymieszałeś momenty kiedy pokazujesz siebie a kiedy jesteś narratorem gameplayu. Świetnie wyszło, propsy
Jak zwykle strzał w dziesiątkę. Często odnoszę wrażenie, że twórcy pokazują nam raz fajną fizykę, w następnej części grafikę i udźwiękowienie ale z jakiegoś powodu zapominają o tym i w kolejnych częściach nie wykorzystują już gotowych możliwości. Dzięki Mestre!
ale w tym sek ze one nie sa gotowe. Mestre uzywa tutaj filmiku pokazowego z Unreal4 pokazujacego destrukcje, ale w zadnej grze to nie zostalo zastosowane. Odpowiedz - renderowanie w czasie rzeczywistym. Jak masz studio ktore pracuje kilka lat na jakiejs wersji silnika, a masz tam ludzi wszelkiego rodzaju, nie tylko specow od silnika. Praca w wielkiej korporacji to standardy i wspolgranie roznych oddzialow.
Muszę przyznać, że zmiana formatu, to całkowicie nowa jakość. Twoje aktualne materiały, to definicja profesjonalizmu pod absolutnie każdym możliwym względem, montaż, udźwiękowienie, wizualne aspekty filmu, czy oczywiście sama merytoryka i narracja. Wszystko w mojej opinii jest na najwyższym poziomie. Moim cichym życzeniem byłaby jedynie większa częstotliwość pojawiania się materiałów (chociaż jeden film w tygodniu) i tu pozwolę sobie zapytać. Czy jest szansa, że pojawią się tu, poza aktualnie publikowanymi treściami, regularne recenzje najnowszych produkcji, jak chociażby stosunkowo świeże Callisto Protocol czy God of War? Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału!
Oj nawet nie wiesz jak bardzo chciałbym mieć więcej czasu na robienie filmów :) Mam zamiar robić recenzje regularnie i The Callisto Protocol jest w planie jak najbardziej :)
Od kiedy zacząłeś się pokazywać, poziom kanału jeszcze bardziej poszedł w górę. Dla mnie obecnie Twój kanał jest jednym z najlepszych na polskim YT. A co do tematu to boli mnie strasznie, że obecne gry również te singlowe to w większości piękne wydmuszki bez dobrego AI ani fizyki otoczenia z zerową destrukcją.
20 lat temu, destrukcja w Red Faction robiła ogromne wrażenie. Po tak wielu latach doskonale pamiętam jak grałem w niego w kawiarence internetowej (nie posiadając w domu komputera, co dopiero internetu). zaraz obok gier takich jak Unreal, Project I.G.I, cs 1.5, Quake, to właśnie między innymi RF spowodowało, że pokochałem gry :) Warto kiedyś może poruszyć temat rewolucji w branży kiedy pojawił się HL2, wg mnie oraz z tego jak ten okres zapamiętałem, było czymś niestawionym, mam mega sentyment do tej gry i tego okresu. Zawsze obiecuje sobie zimą, że przejdę HL2, choćby dla tych wspomnień. Świetny materiał
Pamietam to jak wczoraj, że zacząłem cię oglądać zza czasów Battlefield 4 jako dzieciak, a dzisiaj mam 18 lat i widzę po raz pierwszy twoją twarz i przez te lata twojego nagrywania widywałem u ciebie progres. Pełen profesjonalizm.. i jak to kiedyś powiedział Mervo powinieneś mieć o wiele wiecej subów! :D
Produkcje muszą się zgadzać finansowo i oferować to czego oczekują casualowi gracze, to co jest modne w main streamie. Poświęcanie czasu na dopracowanie gier jak optymalizacja czy destrukcja otoczenia będzie więcej kosztować, co wyjdzie ujemnie w tabelkach finansowych. Może kiedyś twoje i nasze życzenie się spełni Film jak zwykle top 😀
Ja tam wole gorsza grafike i mniej klatek , ale za to fizyke otoczenia na najwyzszym poziomie.Fizyka w grach zawsze sprawiala u mnie usmiech na twarzy i wielka frajde z grania
Świetny materiał. Co do destrukcji otoczenia to wydaje mi się, że często producenci wolą skupić się na grafice bo tym łatwiej zachęcić ludzi do zakupu gry.
Kozacki format! Widać, że swój styl masz:D A co do destrukcji otoczenia, to po prostu czas najwyższy, żeby w grach było to po prostu standardem. Ile jeszcze mamy męczyć się z pancernymi drzewami...
Mam dość nieoczywisty przykład który niedawno zrobił na mnie wrażenie...space invaders. Pisałem swojego własnego klona tej gry i jak zobaczyłem niszczenie barykady to szczeka mi opadła jak coś takiego było możliwe w tych czasach na automatach.
Widziałem Twój post na karcie społeczności z 2 tygodnie temu i szczerze wyczekiwałem odcinka z twarzą :D Graczem to ja bardziej odświętnym jestem i mam od wielu lat zaledwie kilka stałych pozycji. Jednak od daaaawna uwielbiam oglądać Twoje materiały, bo robisz to świetnie! Nic tylko uczyć się od Ciebie poziomu realizacji filmów! :) Trzymaj tak dalej (lub jeszcze lepiej :D )
Jaka zawiść się ulewa, popracuj nad sobą bo w przyszłości będziesz miał duże problemy ze zdrowiem psychicznym. Myślisz, że firmy branży gier robią to charytatywnie?, każdy chce zarobić jedni potrafią to zrobić w sposób bardziej przyjazny dla konsumenta inni nie. Wyczuwam u Ciebie podejście tchnące komunistyczną nutą - bogaty=zły ?!?
Mestre, oglądam Cię od kilku miesięcy i od zawsze ceniłem w Twojej pracy rzetelność oraz merytorykę zawartą w Twoich materiałach. Przez ten czas jakość filmów w mojej opinii naprawdę skoczyła do góry, a Twój kanał jest jednym z najlepszych o tematyce gier. Ten materiał jest tak samo świetny! Dziękuję, życzę dalszego rozwoju i wszystkiego dobrego.
Myślę, że równie ważny co destrukcja powinien być klimat w grze a to dawałoby spójny efekt przekładający się na zadowolenie z rozgrywki-coś jak BF BC2 czy BF1- a do tego ultra realistyczna tekstura grafiki i chyba byłby ideał FPS-a :). Mestre- pełen profesjonalizm- a teraz jeszcze jako dodatkowy plus autor kanału się pokazuje- nie masz powodu obawiać się stresu przed kamerą- jest naturalnie, Materiały zawsze jako całokształt treści- jakościowo przygotowane wręcz epicko. Pozdrawiam i do usłyszenia kolejnym razem, dzięki serdeczne za materiał. Trzymaj się cieplutko! 😎
Super film, lepszy dźwięk jak przy pierwszej próbie. Co destrukcji otoczenia to tak jak wspomniałeś krótko w materiale to wszystko zależy od typu gry. W takim CODzie nie wyobrażam sobie destrukcji otoczenia. Natomiast w BF jak najbardziej, niestety jest ona coraz gorszej jakości (z wyjatkami) z drugiej strony być może otoczenia na wpół-zniszczalne tez mają sens kiedy nie chcemy by np. Mapa w multiplayerze nie była kompletnie „płaska” po takiej destrukcji. Myśle ze za poziom destrukcji odpowiada wiele czynników, nie zmienia to faktu ze sama ich jakość i częstotliwość (używana w grach) pozostawia wiele do życzenia.
Pamiętam jak grałem w Red Faction. Niszczenie ścian, sufitu czy podłoża by przedostać się dalej sprawiało mi ogromną frajdę. Sekretne miejsca z apteczkami i uzbrojeniem były zawalone. Więc trzeba było użyć kilku ładunków wybuchowych czy rakiet by dostać się do zasobów. Dziś polecam zapoznać się z tym tytułem.
Poruszyłeś bardzo ciekawy temat. Byłem wielkim fanem Battlefield ów i dostępnej destrukcji nawet w multi, ale przyznam szczerze że producenci gier tak sprytnie i po cichu zaczęli ją wygaszać że nawet łatwo było się przyzwyczaić. Myślę że w tej chwili większość zapaleńców multiplayer już nawet nie zwraca uwagi na to czy jest jakaś destrukcja czy nie. Moim zdaniem możliwość zburzenia ściany C4ką czy RPGiem powinno być możliwe w grach ale już powalanie całych wieżowców to lekka przesada. Dzięki za kolejny ciekawy odcinek i ciekawy temat. Czekam na kolejne! Piona!
Jak bylem malym chlopcem, z ustesknieniem czekalem na niedzielne odcinki GameBoxa, teraz jestem juz duzy i znowu mam takie odczucia 😉 posrod tylu bylejakosci w yt, Mestre przywraca wiare w ludzi 😉 uczta dla oczu, uszu i rozumu 😉
O moj Boże dobry głos nabrał wyglądu. A to niespodzianka na plus. A co do destrukcji otoczenia. Podobała mi sie w bf1 i bf5 destrukcja w tych częściach nadawała klimatu wojny. W nowym codzie chcialbym czasem wywalic dziure w scianie, nic wiecej zrobić sobie wyjscie z obleganego pomieszczenia i zmienic przebieg gry.
Ten banan na końcu 😁😁 Brawo, następny świetny materiał 👌 Takie powinny być programy w stacjach tv o tematyce gier typu Polsat Games(czy jak to się tam nazywa)!!
Chciałbym zobaczyć więcej możliwości destrukcji otoczenia w grach, bo daje to naprawdę wiele możliwości podczas grania. Nie mówię tu nawet o destrukcji w trybach multi bo zdaje sobie sprawę że nie zawsze jest to dobry krok, ale chociaż w grach solowych było by to naprawdę miłe urozmaicenie.
W strzelankach online totalna destrukcja nie zawsze idzie w parze z jakością rozgrywki. Lokacje mogą stracić na jakości jeśli zamienimy je w ruiny. Z pewnością to fajny bajer, ale musi być zaimplementowany z głową. Dla mnie najważniejsze by destrukcji ulegały obiekty, które potrafią blokować jazdę czołgu, np. słupy, płoty, mniejsze obiekty. Totalną rozwałkę bardziej widziałbym w kampaniach jednoosobowych, ewentualnie odpowiednio zaprojektowanych mapach do gry online.
Świetnie sobie radzisz przed kamerą. Zdecydowanie nie było się czego obawiać :) Gratuluje Ci pokonania swoich obaw i pchnięcia kanału w, jak widać, dobrą stronę.
Jako gracz CODa nie chciał bym destrukcji otoczenia w małym stopniu ale jednak pokazał to Vanguard a w szczególności jedna mapa nie pamiętam jak się nazywa ale były tam coś ala stodoły i na koniec meczów mapa nie wyglądała już za ciekawie co wpływało mocno na rozgrywkę. Natomiast na dużych mapach tak jak w Warzone destrukcja moim zdaniem była by ciekawym rozwiązaniem ale komu chciało by się nad tym pracować. Format materiałów zmienił się na plus i tak trzymać Mestre 🙂
Oho, filmik od Mestre w leniwą niedzielę z okropną aurą. :D Idealny vibe pod tematy gamingowe! Nowy format naprawdę się sprawdza, dużo przyjemniej ogląda się teraz twoje materiały. Robisz kawał dobrej roboty, jeśli ktoś zasłużył na suba to na pewno Ty, haha! Myślę, że teraz subskrybentów będzie Ci tylko przybywać. ;) Co do destrukcji otoczenia to niesamowite, jak branża gier, szczególnie segment AAA zrobił krok wstecz... W ogóle teraz mam wrażenie, że gry są bardziej casualowe, pełne ułatwień, podpowiedzi i choć wyglądają ładniej to sam świat bywa mniej podatny na wpływ gracza. Ach jak ja się cieszę, że wychodzą jeszcze takie gry jak chociażby RDR2! Pozdro mordo, miłego dzionka! :D
Mądrze że w końcu pokazałeś twarz, masz dobrą prezencję w połączeniu z tym głosem - szkoda to marnować. Odcinek też świetny i bliski memu sercu bo jako nastolatek mocno się jarałem fizyką, interakcją z otoczeniem i jego destrukcją w czasie Red Faction, Red Faction Guerilla, Company of Heroes, serii Mercenaries, Crysis czy Far Cry 1 i 2. Niestety srogo się zawiodłem po latach bo mimo postępu technologicznego mało jakie studia rozwijały tematykę. Parę perełek jak Teardown albo BeamNG jeszcze mamy ale to gry indie. Tytuły AAA nadal zaliczają pod tym względem regres. Regres Battlefielda boli szczególnie bo był on praktycznie ostatnim bastionem jakiejkolwiek większej destrukcji w grach AAA. Myślę że w video powinien być wspomniany też Far Cry 2. Gra może nie miała niesamowitego systemu zniszczeń budowli bo tam niszczyć mogliśmy szopy i przybudówki ale wyglądało to już świetnie w połączeniu z niesamowitą interaktywnością otoczenia które mogliśmy spalić czy odstrzeliwać albo zdmuchiwać wybuchem poszczególne gałęzie i liście z roślin. Następne Far Cry aż do 6 nadal używają wersji rozwojowych silnika Dunia który zadebiutował w FC2 a nigdy nie zbliżyły się już do tego poziomu.
Zgadzam się z toba w 100%. Mogłeś jeszcze wspomnieć o Cyberpunku i astroneer tam też występuje destrukcja otoczenia. W cyberpunku szukać ją ze świecą ale mają ją kilkanaście obiektów. Astroneer cały się na tym opiera ale tam świat jest tworzony automatycznie także chyba średnio się liczy.
Ostatnio też miałem rozkminki w tym temacie. Wnioski jakie z tego wysnułem to... W dzisiejszych czasach firmy produkujące gry stały się leniwe i grają bezpiecznie. Nie chcą kombinować i próbować nowych rzeczy 😒 Co jest dużą stratą dla nas graczy. A co do filmu to sztosik jak zwykle 👍
Syndicate Wars - 1996 rok - gra taktyczna, widok izomeryczny, 3D - mapy były płaskie, ale można było rozwalać budynki. To wtedy zaczęła się destrukcja otocznia w grach, przynajmniej z mojej perspektywy.
Ubolewam nad tym że w obecnym świecie marka często jest tylko marką. Ludzie przychodzą i odchodzą. Zmiana tego poziomu jest drastycznie odczuwalna dla graczy. Pozbywanie się 'podstawowych' mechanik w nowych odsłonach, zmiany kierunku designu. Regres na wielu polach. Może to mrzonki, ale Pańskie materiały bardzo dobrze to punktują. Aktualnie mam wrażenie że żyjemy w 'świecie wykreowanym przez wielkie marki'. Mimo że gry mogą być dowolne, to najwięcej środków ładuje się tam gdzie jest to nwm. 'sprawdzone' ? Świetny materiał i liczę na kolejne o podobnej tematyce. Pozdrawiam.
Ha ha początek jest najlepszy pokazujesz Red faction a potem taki gniot BF :,-) niesamowite porównanie i wyjaśnienie uśmiałem się, oczywiście materiał najwyższej jakości pozdrawiam Mestre
Fajnie, że ktoś poruszył ten temat. Destrukcja otoczenia to jedna z fajniejszych rzeczy w gierkach, dająca sporo ciekawych możliwości. Szkoda, że temat raczej nie ruszony przez producentów. Jakby nie patrzeć w branży brakuje trochę innowacyjności, większe studia idą zdecydowanie bezpieczniejszą ścieżką i ulepszają znane mechaniki i rozwiązania. Co nie jest złe, bo gameplay najlepszych tytułów jest lepszy niż kiedykolwiek ale technologicznie to mimo upływu tylu lat, graficznie to nadal mamy "bajery", a nie coś co by popchnęło branżę do przodu. 60 klatek w UHD, zmienia jakość zdecydowanie ale to nadal bajer, kwestia optymalizacji i wydajniejszego sprzętu.
Panie Mestre, jak zwykle, świetny materiał. Oby przyszły projekt-cud byłych pracowników studia DICE namieszał na rynku. Pozdro i nie przestawaj Pan tworzyć !
Świetny materiał - miło było sobie przypomnieć te wszystkie gry i jednocześnie zobaczyć jak krok do przodu niwelowany był dwoma krokami wstecz :( PS. zdecydowanie zbyt optymistycznie patrzysz w przyszłość.
Pamiętam pierwszą grę z taką destrukcją, potrafiłem bawić się w jednym miejscu długi czas, ale nie spodziewałem się, że oleją nie dość destrukcje, to i fizykę, a dziś mamy tego efekty. Mam nadzieje, że silniki graficzne, wprowadzą taki zaawansowany system, żeby ewentualnie był do drobnej modyfikacji, dla poszczególnych wymagań :)
Problemem może być też że jak się zrówna z ziemią większość obiektów na planszy np. w takim BF2042 to nie będzie się gdzie ukryć ale z drugiej strony będą gruzy które raczej nie będą równo z ziemią. Najpewniej jest tak jak mówisz: trzeba dużo umiejętności i czasu żeby zaimplementować dobrą destrukcję w grze - a to są pieniądze :( Może kiedyś się doczekamy czasów że jak będziemy chcieli przejść poziomo to weźmiemy bazookę i sobie utorujemy drogę w skale (tak jak w demie ze szklanym domem) i po prostu wyjdziemy na końcu korytarza. PS. Świetny film i bardzo fajny zabieg że to Ty do nas mówisz :) a nie "tylko" Twój głos :) - życzę Ci jak najwięcej subów i łapek w górę :)
Fajna muzyczka na koniec. Siemano ! Ciekawa refleksja, miałem już na początku pisać że w CoDzie do dziś niema destrukcji, ale faktycznie fanatycy w to grają - mi coś takiego szybko się nudzi. Faktycznie kiedy można coś rozwalić jest to urozmaicenie gry, dodanie indywidualnej niestandarowej sytuacji ( przejścia z punktu A do punktu B.... ale weźmy taką mapę z BF4 - Strefa Powodziowa , czy Targ Pereł - dziś studiom nie chce się tworzyć w ogóle map zurbanizowanych... pare kontenerów pancernych... i te q.. skórkiiiiiiiiiiiiii🤮ale materiał 👍
Bad Company 2 to byl chyba jeden z serii w którego grałem bo właśnie ta destrukcja otoczenia mi sie podobała. 👍 W takim COD albo CS GO moglo by choc troche dac sie zniszczyć jakieś sciany, gra była by wtedy bardziej nieprzewidywalna
Był Crisis gdzie można było ścinać palmy czy przebijać opony w Hamvee, C2 i C3 to już skoki wstecz a nie kroki w aspekcie fizyki i destrukcji. Był BC2, gdzie nadal jest niedościgniony pod względem równania otoczenia podczas rozgrywki, każda kolejna część to skoki w tył weszli w levolution. Przydała by się gra RPG gdzie rzucając Fireball lub jakiegoś blizzarda można by równać domy, drzewa etc.
Ło Panie... pamiętam Red Faction bardzo dobrze a to dlatego, że grafa w budzie była za słaba na inne przyjemności. Tunele kopało się kilometrami 🙂 Dopiero przy Radeonie 9550 oczarował mnie pierwszy Far Cry i o RF zapomniałem. RF2 nie zrobiła już na mnie takiego wrażenia. Twoje materiały są coraz lepsze 💪dobrze się słucha i ogląda. Co do destrukcji w grach... fajnie jak jest dobrze zaimplementowana, ale jak nie ma a gra przyciaga wszystkim innym to mi nie przeszkadza. Dzięki za nowy content i czekam na więcej. Pozdrawiam 🖐
Cóż, nie jest to gra 3D ale warto też wspomnieć grę Noita. Jest to platformówka 2D w której każdy pixel jest symulowany oddzielnie, woda to woda, ogień to ogień, są też gazy, lód, a do tego każdy materiał ma swoje unikalne cechy fizyczne takie jak np gęstość czy łatwopalność. Polecam.
Red faction - pierwsza część po prostu genialna była :) Jeśli chodzi o częściową destrukcję to obecnie rainbow six sige daje ciekawe możliwości. Battelbit reamastered też może być ciekawym przykładem. Dzięki prostej grafice jedna osoba potrafi zrobić tak dobrą grę
Mega mi brakuje destrukcji otoczenia w dzisiejszych grach. W zeszłym roku odświeżyłem sobie Red Faction 1 oraz 2 - i kurde jakie to wciąż są dobre gry.
Dobry materiał jak zawsze ale jest jedno ale, we fragmentach gdy widać Ciebie, przydałby się mikrofon lepszy bo ten co masz przypinany do odzieży trochę upłyca twoją głębię głosu który jest twoja mega zaletą :). Co do treści materiału, wydaje mi się, że pogoń za kasą i jak najlepszymi pikselami powoduje, że temat destrukcji otoczeń. Podałeś przykład gry CoH3. Ta gra trochę jest w produkcji i dzięki temu może mieć świetną destrukcję otoczenia. W przypadku gier jak CoD nie spodziewałbym się jakieś rewolucji, bo to jest seria nastawiona na co roczny tryb wydawniczy i tam nie ma nikt czasu na bujanie się z destrukcja otoczenia. Oni mają problem żeby naprawić takie rzeczy jak stabilność serwerów albo inne bugi a co dopiero mówić o tak zaawansowanych rzeczach graficznych. Destrukcja otoczenia na tak, jeśli gra będzie wspierana wiele lat i będzie miało to sens. Nie, jeśli gry mają taki tryb wydawniczy jak cod.
Jak dobrze pamiętam, to przy premierze BF Bad Company 2 twórcy powiedzieli dla czego nie chcą wprowadzić takiej samej destrukcji, co w części pierwszej. A mianowicie. Po skończeniu rundy w multi plansza wyglądała bardzo płasko. A po kilku minutach grania. Nie było już osłon. Dla tego z tego usprawnienia zrezygnowali.
Jestem miłośnikiem taktycznych shooterów ala squad, PS i hell let loose. Brakuje destrukcji bardzo. Te gry mają piękne animacje eksplozji, ale co z tego jak po kanonadzie wszystko stoi jak stało... Walenie z bazooki w gniazdo z mg i patrzenie jak rozczłonkowane truchło wylatuje przez dziurę w ścianie dodawałoby nieco immersji. Pomijając fakt, iż dawałoby to od groma nowych taktycznych opcji.
Klasyczne uwagi dotyczace tego tematu: 1. Renderowanie destrukcji w grach multiplayer bardzo obciaza serwery. Im wiecej graczy i w im wiecej w jednym miejscu, plus wszystkie bajery graficzne, cienie, swiatla, wybuchy, czasteczki etc. 2. Gry multi vs single player. 3. Celowosc destrukcji, czy tylko to jest taki efekt jak levolucja w bf4 czy tornado w nowym, czy ma jakis sensowny cel w grze. 4. Wplyw na flow mapy. Najlepsza destrukcja w serii bf byla w bf5, zaawansowana plus mozna bylo budowac. 5. Fortnite ma i destrukcje i budowanie? jak mogles o tym zapomniec? (Battlebit rowniez) 6. Teardown dziala na Proprietary engine, nie Unreal. 7. Produkcji Embark destrukcje zapewni customowa wersja Unreal5, bedzie to ogolnie dostepne? ps. rowniez pokazujesz niedestruktywne kontenery w bf2042 podczas gdy mozna pokazac inny przyklad jak rownaz z ziemia Arica harbor albo wioski na Hourglass
Ad 1. W poprzednich odsłonach serii Battlefield całkiem dobrze radzono sobie z tym problemem. Chodzi o brak rozwoju. Ad 2. Wspominam o tym w filmie również w kwestii gier fabularnych. Ad 3. Nie chodzi o cel ale o rozwój technologii oferującej destrukcję otoczenia oraz narzędzia optymalizacyjnych. Ad 4. To jest temat balansu rozgrywki a nie problem związany z narzędziami deweloperskimi. Czy była najlepsza? Polemizowałbym ;) Ad 5. Podobnie jak nie wspomniałem o serii Just Cause i kilku innych konkretnych grach. To nie skleroza ale celowy zabieg, musiałem coś wybrać. Ad 6. Gdzie mówię, że działa na Unreal? Grę pokazuję w kontekście umiejętności i pasji tworzenia niewielkiej grupy twórców. Nie chodzi o konkretny silnik ale o plan biznesowy jaki oferuje Unreal, to tylko przykład. Ad 7. "Customowa" ale działająca na ogólnodostępnym silniku. Dzięki temu masz większy rynek potencjalnych specjalistów, którzy nie muszą się uczyć od podstaw - to jest klucz. Co do Twojego "ps" - tak można pokazać inne przykłady i mówiłem o tym w innym filmie. Chodzi mi o brak konsekwencji, uwstecznienie i wybiórczą destrukcję w tej grze. Patrz punkt 1.
@@MestrePL Ad 1. Ale rowniez poprzednie czesci byly na 64 graczy i nie byly crossplay. Ad.2 Owszem, ale trzeba pamietac ze to niebo a ziemia, zwlaszcza ze single moze i fajnie dzialac w 60 fps i renderuje tylko jednej osobie. ad.3 no ale cel musi byc w gameplayu, tak jak Nintendo ma zasade "liczy sie tylko gameplay (albo fun)", rozwijanie jakiejs technologii dla samej sztuki nie ma sensu, a glownie nie ma sensu z podejscia biznesowego, gdzie 50% zyskow w branzy gier przynosza gry na komorke.. ad.4 Byla, bo miala najbardziej zaawansowane technologie oraz dzieki budowaniu i destrukcji punktowej dalo sie wykorzystac taktycznie, no ale pewnie masz na mysli bad company gdzie dalo sie rownac budynki z ziemia. ad. 5 ale Fortnite (oprocz uproszczonych grafik) jest massive multiplayer shooterem ktory na dodatek jest (byl) mega popularny i swietnie zoptymalizowany ad. 6 to tak dodalem gwoli scislosci, no ale niestety najlepsza destrukcje maja silniki customowe, DayZ tez ma fajna destrukcje :) ad.7 Pytanie czy ten "zloty gral" destrukcji jak sami mowili bedzie latwo dostepny i przyswajalny dla innych specjalistow. ale to czas pokaze. w bf2042 jest stosunkowo malo destrukcji ktora ma gameplayowe zastosowanie, a szkoda, widocznie zabraklo czasu i rak do pracy. Na nowej mapie sa wreszcie sciany na punktach C i E ktore mozna zniszczyc/zrobic dziure, i wykorzystac. W bf3 w cale tak duzej destrukcji nie bylo, w bf4 glownie lewolucja, w bf1 zaleznie od mapy podobnie bf5. Mapy jak Marita, Arras, Provence maja ganialna dest. podczas gdy Iwo Jima albo Devastation maja jej 0. dzieki za dyskusje i odpowiedz P.S. fajny nowy format z twarza. na pewno da to duzego boosta w odbiorach
@@MestrePL a i jeszcze kwestia ad1. Frostbite byl troche evenementem jezeli chodzi o zastosowanie destrukcji, i Frostbite dzwigal ja koncertowo. Ale nie wiadomo jakie sa priorytety devsow, dla przykladu Battlefront od DICE ktory tez jest na Frostbite i wyglada super i dziala super, destrukcji nie ma praktycznie wcale, a na to devsi mowili ze lasery nie niszcza budynkow :D czyli eufemizm na - mamy inne priorytety. I jeszcze mozna wspomniec Firestorm, czyli jedyny BR (oprocz fortnite) z destrukcja, gdzie rozwalanie norweskich chatek/drzew/barakow mialo kluczowy wplyw na rozgrywke i swietnie kontrowalo kamperow
@@chaimkobylinski1988 Kurde, spodziewałem się jakiejś niemiłej i toksycznej dyskusji a tu miłe zaskoczenie. Dziękuję i wszystkiego dobrego. Pozdrowionka :)
Pamiętam do dziś jak przypadkiem pobrałem demo Crysisa, ważyło chyba 2 - 2.5 giga, z moim Internetem było to wtedy conajmniej 6 - 7 godzin pobierania... Jak tylko odpaliłem tą gierkę byłem w szoku... grałem w demo chyba z 20 godzin nim odkryłem w ustawieniach że grafika ustawiona jest zaledwie na medium... minęło dobre 5 lat nim ponownie odpaliłem tą gierkę, tym razem na lepszym komputerze, pełna wersja gry i ustawienia graficzne na maxa... Gra zrobiła na mnie jeszcze większe wrażenie niż sprzed laty, świetnie się w to grało... podobne wrażenie zrobił na mnie dopiero Max payne 3 :>
10:43 No nie bardzo... Słyszałeś może o grze "Cell Factor" z 2006 roku, która była robiona specjalnie pod akceleratory Ageia PhysX? Później firma Ageia została wykupiona przez Nvidie i dalej już same biblioteki były wypuszczane pod logiem zielonych równocześnie z ich wsparciem sprzętowym przez GPU. Poza tym warto było wspomnieć w filmie o Unreal Tournament 3 oraz patchu PhysX - mapach gdzie poziom destrukcji był całkiem interesujący. W ogóle wczesne lata bibliotek PhysX były bardzo interesujące pod względem fizyki w grach, pojawiło się kilka demek technologicznych oraz gier w mniejszym lub większym stopniu korzystających z tej technologii. Praktycznie wszystko nad czym się teraz ludzie zachwycają już w 2007/9 było możliwe ale producenci gier nie bardzo chcieli z tego korzystać. Sama rozbudowana fizyka czy destrukcja w grze była jedynie opcjonalnym smaczkiem bez wpływu na rozgrywkę.
Powiem szczerze, w BF 2042 gram już dość długo i to co jest tam zaoferowane w kwestii destrukcji otoczenia w zupełności mi wystarcza, ale filmik ciekawy. Pozdro👍😉
100% moje przemyślenia. Dla mnie gry wręcz sie cofały. To że grafika wyglada epicko (gigantyczna rozdzielczość tekstur, świetne owietlenie, RT i inne bajery) to jedno, ale jezeli ja nie mam żadnego wpływu na to środowisko to odbiera mnie to 70% immersji. Pierwszym Crysisem się zachwycałem, nie spodziewałem się że kilkanascie lat później będzie to nadal jakis wyznacznik.
Problem Implementacji destrukcji otoczenia jest to że trzeba to tak zoptymalizować aby działało to sensownie na każdej Konfiguracji sprzętu, plus dochodzi ogólny zamysł mapy, twórcy pozwalają tylko na szczątkową destrukcję aby nie doprowadzić do sytuacji ze gracze będą biegać po kwadratowej mapie bez jakichkolwiek osłon.
A więc tak wygląda ten głos
Dzięki wielkie :)
Tak wyglada ten głos!
Dokładnie to samo powiedziałem w mojej głowie
ja to mialem wrazenie jakby Mestre podkladal glos jakiemus gosciowi🤣
Byłem pewny, że to Kromka prowadzi ten kanał. Na początku myślałem, że to jakiś żart, jak zobaczyłem Mestre (nawet usta nie chodzą idealnie z głosem), a potem się kapnalem, że tamten facet, którego miałem w głowie prowadzi przecież kanał Kromka, a nie ten. Nie pytajcie, głos trochę podobny + rzadko oglądam i coś mi się pokićkało 😅
Zmiana formatu jest prześwietna 🔝
Dziękuję! :)
Super
@@MestrePL Przystojniacha 😉
Materiały jak w Tv , moc!
Problem Battlefielda jest taki że ci ludzie co go tworzyli już tam nie pracują i to jest ból że aż mnie oczy dęba staneli cholera jasna 😔🐢
Nie pracują bo może za dużo chcieli zarabiać?
@@nocnynapoleon nie pracują bo nie podobał im się kierunek w którym idzie dice
Wiem ziomek co czujesz bo mam to samo 😢 . To jest najgorsze ze ktoś zacznie robić coś wybitnego a przyjdzie Trol i wszystko z zniweczy popsuje , zmiecie do szufelki i zaczyna Trolic .
Myslisz ze w takim Mercedesie auta sa projektowane przez tych samych ludzi co 20 lat temu? to normalne ze w tak wielkiej firmie jest rotacja pracownikow
@@chaimkobylinski1988 ale ci nowi pracownicy Dice podobno w ogóle nie mieli pojęcia jak używać nowego silnika forstbite
A to raczej nie jest zwyczajem
Boże, ten kanał jest po prostu mistrzowski!
I końcowy shot Mestre, uśmiechniętego niby to z drobnego zawstydzenia nowych formatem, którego uśmiech i tak rozjaśnia te śnieżne noce :D Dzięki wielkie za wspaniały odcinek.
jeśli chodzi o call of duty i csa, to destrukcja nie ma najmniejszego sensu ze względu na balans rozgrywki czy też optymalizację, gdzie wiemy że każdy w tych produkcjach uwzględnia spadki fps nawet o 10 klatek przez co potrafi zrezygnować z rozgrywki na danej mapie ...
dobry materiał jak zwykle :) Pozdrawiam
Panie i12 uciągnie
Dobry krok z pokazaniem się. Fajnie i odpowiednio ilościowo wymieszałeś momenty kiedy pokazujesz siebie a kiedy jesteś narratorem gameplayu. Świetnie wyszło, propsy
Dzięki 👍
Jak zwykle strzał w dziesiątkę. Często odnoszę wrażenie, że twórcy pokazują nam raz fajną fizykę, w następnej części grafikę i udźwiękowienie ale z jakiegoś powodu zapominają o tym i w kolejnych częściach nie wykorzystują już gotowych możliwości. Dzięki Mestre!
ale w tym sek ze one nie sa gotowe. Mestre uzywa tutaj filmiku pokazowego z Unreal4 pokazujacego destrukcje, ale w zadnej grze to nie zostalo zastosowane. Odpowiedz - renderowanie w czasie rzeczywistym. Jak masz studio ktore pracuje kilka lat na jakiejs wersji silnika, a masz tam ludzi wszelkiego rodzaju, nie tylko specow od silnika. Praca w wielkiej korporacji to standardy i wspolgranie roznych oddzialow.
Rób te filmy z kadrem na Ciebie te wstawki są mega, super pozytywne zaskoczenie zobaczyć Autora moich ulubionych materiałów :)
Muszę przyznać, że zmiana formatu, to całkowicie nowa jakość. Twoje aktualne materiały, to definicja profesjonalizmu pod absolutnie każdym możliwym względem, montaż, udźwiękowienie, wizualne aspekty filmu, czy oczywiście sama merytoryka i narracja. Wszystko w mojej opinii jest na najwyższym poziomie. Moim cichym życzeniem byłaby jedynie większa częstotliwość pojawiania się materiałów (chociaż jeden film w tygodniu) i tu pozwolę sobie zapytać. Czy jest szansa, że pojawią się tu, poza aktualnie publikowanymi treściami, regularne recenzje najnowszych produkcji, jak chociażby stosunkowo świeże Callisto Protocol czy God of War? Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału!
Oj nawet nie wiesz jak bardzo chciałbym mieć więcej czasu na robienie filmów :) Mam zamiar robić recenzje regularnie i The Callisto Protocol jest w planie jak najbardziej :)
Cudownie, w takim razie ponownie, trzymam kciuki za dalszy rozwój, coraz większe profity z kanału i wyczekuję z niecierpliwością!
Od kiedy zacząłeś się pokazywać, poziom kanału jeszcze bardziej poszedł w górę. Dla mnie obecnie Twój kanał jest jednym z najlepszych na polskim YT. A co do tematu to boli mnie strasznie, że obecne gry również te singlowe to w większości piękne wydmuszki bez dobrego AI ani fizyki otoczenia z zerową destrukcją.
Dziękuję I miło mi🙏
20 lat temu, destrukcja w Red Faction robiła ogromne wrażenie. Po tak wielu latach doskonale pamiętam jak grałem w niego w kawiarence internetowej (nie posiadając w domu komputera, co dopiero internetu). zaraz obok gier takich jak Unreal, Project I.G.I, cs 1.5, Quake, to właśnie między innymi RF spowodowało, że pokochałem gry :) Warto kiedyś może poruszyć temat rewolucji w branży kiedy pojawił się HL2, wg mnie oraz z tego jak ten okres zapamiętałem, było czymś niestawionym, mam mega sentyment do tej gry i tego okresu. Zawsze obiecuje sobie zimą, że przejdę HL2, choćby dla tych wspomnień. Świetny materiał
Pamietam to jak wczoraj, że zacząłem cię oglądać zza czasów Battlefield 4 jako dzieciak, a dzisiaj mam 18 lat i widzę po raz pierwszy twoją twarz i przez te lata twojego nagrywania widywałem u ciebie progres. Pełen profesjonalizm.. i jak to kiedyś powiedział Mervo powinieneś mieć o wiele wiecej subów! :D
Dziękuję ogromnie i miło widzieć komentarz od długoletniego widza :) Pozdrowionka!
@@MestrePL również 🙌
Produkcje muszą się zgadzać finansowo i oferować to czego oczekują casualowi gracze, to co jest modne w main streamie. Poświęcanie czasu na dopracowanie gier jak optymalizacja czy destrukcja otoczenia będzie więcej kosztować, co wyjdzie ujemnie w tabelkach finansowych. Może kiedyś twoje i nasze życzenie się spełni
Film jak zwykle top 😀
Ja tam wole gorsza grafike i mniej klatek , ale za to fizyke otoczenia na najwyzszym poziomie.Fizyka w grach zawsze sprawiala u mnie usmiech na twarzy i wielka frajde z grania
Mestre jak zwykle kapitalna merytoryka i kapitalne wykonanie. REWELA.👊
Dzięki!
Świetny materiał. Co do destrukcji otoczenia to wydaje mi się, że często producenci wolą skupić się na grafice bo tym łatwiej zachęcić ludzi do zakupu gry.
Kozacki format! Widać, że swój styl masz:D
A co do destrukcji otoczenia, to po prostu czas najwyższy, żeby w grach było to po prostu standardem. Ile jeszcze mamy męczyć się z pancernymi drzewami...
Dzięki i robię co mogę :) Pozdrowionka!
Mam dość nieoczywisty przykład który niedawno zrobił na mnie wrażenie...space invaders. Pisałem swojego własnego klona tej gry i jak zobaczyłem niszczenie barykady to szczeka mi opadła jak coś takiego było możliwe w tych czasach na automatach.
Widziałem Twój post na karcie społeczności z 2 tygodnie temu i szczerze wyczekiwałem odcinka z twarzą :D Graczem to ja bardziej odświętnym jestem i mam od wielu lat zaledwie kilka stałych pozycji. Jednak od daaaawna uwielbiam oglądać Twoje materiały, bo robisz to świetnie! Nic tylko uczyć się od Ciebie poziomu realizacji filmów! :) Trzymaj tak dalej (lub jeszcze lepiej :D )
Dziękuję ogromnie. Pozdrowionka! :)
Niby prosty temat, a daje tyle do myślenia. Za to uwielbiam Twoje filmy!
Świetny materiał. Każdy materiał w którym ciśniesz tych bogatych autorów gier którzy robią to tylko dla pieniędzy jest swietny. Gnidy
Jaka zawiść się ulewa, popracuj nad sobą bo w przyszłości będziesz miał duże problemy ze zdrowiem psychicznym.
Myślisz, że firmy branży gier robią to charytatywnie?, każdy chce zarobić jedni potrafią to zrobić w sposób bardziej przyjazny dla konsumenta inni nie.
Wyczuwam u Ciebie podejście tchnące komunistyczną nutą - bogaty=zły ?!?
Widać że co raz lepiej czujesz się przed kamerą, świetny materiał!
Mestre, oglądam Cię od kilku miesięcy i od zawsze ceniłem w Twojej pracy rzetelność oraz merytorykę zawartą w Twoich materiałach. Przez ten czas jakość filmów w mojej opinii naprawdę skoczyła do góry, a Twój kanał jest jednym z najlepszych o tematyce gier. Ten materiał jest tak samo świetny! Dziękuję, życzę dalszego rozwoju i wszystkiego dobrego.
Myślę, że równie ważny co destrukcja powinien być klimat w grze a to dawałoby spójny efekt przekładający się na zadowolenie z rozgrywki-coś jak BF BC2 czy BF1- a do tego ultra realistyczna tekstura grafiki i chyba byłby ideał FPS-a :). Mestre- pełen profesjonalizm- a teraz jeszcze jako dodatkowy plus autor kanału się pokazuje- nie masz powodu obawiać się stresu przed kamerą- jest naturalnie, Materiały zawsze jako całokształt treści- jakościowo przygotowane wręcz epicko. Pozdrawiam i do usłyszenia kolejnym razem, dzięki serdeczne za materiał. Trzymaj się cieplutko! 😎
Podoba mi się taki format szczerze mówiąc, szanuje za odwagę👍
@@zbigniewiksinski Zdziwiłbyś się ile to kosztuje.
@@zbigniewiksinski za pokazanie twarzy na filmie, uwierz mi czasem ciężko jest się przełamać
@@MestrePL i mam wrażenie że przy ujęciach z tobą, cos dziwnego stało się z dźwiękiem, w sensie jest jakiś taki dziwny poszum, albo coś w tym stylu
Super film, lepszy dźwięk jak przy pierwszej próbie. Co destrukcji otoczenia to tak jak wspomniałeś krótko w materiale to wszystko zależy od typu gry. W takim CODzie nie wyobrażam sobie destrukcji otoczenia. Natomiast w BF jak najbardziej, niestety jest ona coraz gorszej jakości (z wyjatkami) z drugiej strony być może otoczenia na wpół-zniszczalne tez mają sens kiedy nie chcemy by np. Mapa w multiplayerze nie była kompletnie „płaska” po takiej destrukcji. Myśle ze za poziom destrukcji odpowiada wiele czynników, nie zmienia to faktu ze sama ich jakość i częstotliwość (używana w grach) pozostawia wiele do życzenia.
Jak zawsze filmik na poziomie. Najpierw myślałem, że kogoś innego wrzuciłeś, dopiero po chwili się połapałem, że to Ty Mestre
Pamiętam jak grałem w Red Faction. Niszczenie ścian, sufitu czy podłoża by przedostać się dalej sprawiało mi ogromną frajdę. Sekretne miejsca z apteczkami i uzbrojeniem były zawalone. Więc trzeba było użyć kilku ładunków wybuchowych czy rakiet by dostać się do zasobów. Dziś polecam zapoznać się z tym tytułem.
Poruszyłeś bardzo ciekawy temat. Byłem wielkim fanem Battlefield ów i dostępnej destrukcji nawet w multi, ale przyznam szczerze że producenci gier tak sprytnie i po cichu zaczęli ją wygaszać że nawet łatwo było się przyzwyczaić. Myślę że w tej chwili większość zapaleńców multiplayer już nawet nie zwraca uwagi na to czy jest jakaś destrukcja czy nie. Moim zdaniem możliwość zburzenia ściany C4ką czy RPGiem powinno być możliwe w grach ale już powalanie całych wieżowców to lekka przesada. Dzięki za kolejny ciekawy odcinek i ciekawy temat. Czekam na kolejne! Piona!
Jak bylem malym chlopcem, z ustesknieniem czekalem na niedzielne odcinki GameBoxa, teraz jestem juz duzy i znowu mam takie odczucia 😉 posrod tylu bylejakosci w yt, Mestre przywraca wiare w ludzi 😉 uczta dla oczu, uszu i rozumu 😉
Zmiana formatu bomba - bez tego miałem wrażenie że słucham jakiegoś buca. Teraz to wbiło filmiki na nowy poziom. Oglądam z przyjemnością.
Jesteś absolutnym mistrzem rzetelnych materiałów, które potrafią zainteresować chyba każdego. Tak trzymaj. Super materiał.
Dzięki wielkie🙂👍
O moj Boże dobry głos nabrał wyglądu. A to niespodzianka na plus. A co do destrukcji otoczenia. Podobała mi sie w bf1 i bf5 destrukcja w tych częściach nadawała klimatu wojny. W nowym codzie chcialbym czasem wywalic dziure w scianie, nic wiecej zrobić sobie wyjscie z obleganego pomieszczenia i zmienic przebieg gry.
Ten banan na końcu 😁😁
Brawo, następny świetny materiał 👌
Takie powinny być programy w stacjach tv o tematyce gier typu Polsat Games(czy jak to się tam nazywa)!!
Chciałbym zobaczyć więcej możliwości destrukcji otoczenia w grach, bo daje to naprawdę wiele możliwości podczas grania. Nie mówię tu nawet o destrukcji w trybach multi bo zdaje sobie sprawę że nie zawsze jest to dobry krok, ale chociaż w grach solowych było by to naprawdę miłe urozmaicenie.
W strzelankach online totalna destrukcja nie zawsze idzie w parze z jakością rozgrywki. Lokacje mogą stracić na jakości jeśli zamienimy je w ruiny. Z pewnością to fajny bajer, ale musi być zaimplementowany z głową. Dla mnie najważniejsze by destrukcji ulegały obiekty, które potrafią blokować jazdę czołgu, np. słupy, płoty, mniejsze obiekty. Totalną rozwałkę bardziej widziałbym w kampaniach jednoosobowych, ewentualnie odpowiednio zaprojektowanych mapach do gry online.
Jeśli chodzi o BF, to aż tak wielkiego kroku w tył się nie spodziewałem. BF2042 wygląda gorzej niż BF1. Jak zwykle, dobry materiał :) Pozdrowionka!
Świetnie sobie radzisz przed kamerą. Zdecydowanie nie było się czego obawiać :)
Gratuluje Ci pokonania swoich obaw i pchnięcia kanału w, jak widać, dobrą stronę.
Dzięki wielkie🙂🙏
Jako gracz CODa nie chciał bym destrukcji otoczenia w małym stopniu ale jednak pokazał to Vanguard a w szczególności jedna mapa nie pamiętam jak się nazywa ale były tam coś ala stodoły i na koniec meczów mapa nie wyglądała już za ciekawie co wpływało mocno na rozgrywkę. Natomiast na dużych mapach tak jak w Warzone destrukcja moim zdaniem była by ciekawym rozwiązaniem ale komu chciało by się nad tym pracować. Format materiałów zmienił się na plus i tak trzymać Mestre 🙂
Oho, filmik od Mestre w leniwą niedzielę z okropną aurą. :D Idealny vibe pod tematy gamingowe! Nowy format naprawdę się sprawdza, dużo przyjemniej ogląda się teraz twoje materiały. Robisz kawał dobrej roboty, jeśli ktoś zasłużył na suba to na pewno Ty, haha! Myślę, że teraz subskrybentów będzie Ci tylko przybywać. ;) Co do destrukcji otoczenia to niesamowite, jak branża gier, szczególnie segment AAA zrobił krok wstecz... W ogóle teraz mam wrażenie, że gry są bardziej casualowe, pełne ułatwień, podpowiedzi i choć wyglądają ładniej to sam świat bywa mniej podatny na wpływ gracza. Ach jak ja się cieszę, że wychodzą jeszcze takie gry jak chociażby RDR2! Pozdro mordo, miłego dzionka! :D
Dzięki Wiciu! :)
aaa i brawo za zmiane formy... pokazanie facjaty daje same pozytywy. Między innymi kontakt wzrokowy - jednostronny z widzem.
Kapitalny i rzetelny materiał👍 Mam nadzieję że twórcy gier powrócą do takiej destrukcji przynajmniej jaką znamy z BF3.
BF3 ?
BBC2
Mądrze że w końcu pokazałeś twarz, masz dobrą prezencję w połączeniu z tym głosem - szkoda to marnować.
Odcinek też świetny i bliski memu sercu bo jako nastolatek mocno się jarałem fizyką, interakcją z otoczeniem i jego destrukcją w czasie Red Faction, Red Faction Guerilla, Company of Heroes, serii Mercenaries, Crysis czy Far Cry 1 i 2. Niestety srogo się zawiodłem po latach bo mimo postępu technologicznego mało jakie studia rozwijały tematykę. Parę perełek jak Teardown albo BeamNG jeszcze mamy ale to gry indie. Tytuły AAA nadal zaliczają pod tym względem regres. Regres Battlefielda boli szczególnie bo był on praktycznie ostatnim bastionem jakiejkolwiek większej destrukcji w grach AAA.
Myślę że w video powinien być wspomniany też Far Cry 2. Gra może nie miała niesamowitego systemu zniszczeń budowli bo tam niszczyć mogliśmy szopy i przybudówki ale wyglądało to już świetnie w połączeniu z niesamowitą interaktywnością otoczenia które mogliśmy spalić czy odstrzeliwać albo zdmuchiwać wybuchem poszczególne gałęzie i liście z roślin. Następne Far Cry aż do 6 nadal używają wersji rozwojowych silnika Dunia który zadebiutował w FC2 a nigdy nie zbliżyły się już do tego poziomu.
Zgadzam się z toba w 100%. Mogłeś jeszcze wspomnieć o Cyberpunku i astroneer tam też występuje destrukcja otoczenia. W cyberpunku szukać ją ze świecą ale mają ją kilkanaście obiektów. Astroneer cały się na tym opiera ale tam świat jest tworzony automatycznie także chyba średnio się liczy.
Siema Mestre, miło Cie w końcu zobaczyć :D
Fajnie było Cie w końcu zobaczyć!
Swietnie sie oglada nowe odcinki.
Miło mi i dziękuję!
Ostatnio też miałem rozkminki w tym temacie. Wnioski jakie z tego wysnułem to...
W dzisiejszych czasach firmy produkujące gry stały się leniwe i grają bezpiecznie. Nie chcą kombinować i próbować nowych rzeczy 😒 Co jest dużą stratą dla nas graczy. A co do filmu to sztosik jak zwykle 👍
Propsy byczku, ten krok i następne, kibicuję ci mocno!
Dzięki wielkie :)
Genialny , profesjonalny meteriał i hipnotyzujący głos Pana prowadzącego 🌀
Syndicate Wars - 1996 rok - gra taktyczna, widok izomeryczny, 3D - mapy były płaskie, ale można było rozwalać budynki. To wtedy zaczęła się destrukcja otocznia w grach, przynajmniej z mojej perspektywy.
Trafiłem tu przypadkiem i chyba zostanę na dłużej :D fajny rzetelny materiał! Leci sub!
Ubolewam nad tym że w obecnym świecie marka często jest tylko marką. Ludzie przychodzą i odchodzą. Zmiana tego poziomu jest drastycznie odczuwalna dla graczy. Pozbywanie się 'podstawowych' mechanik w nowych odsłonach, zmiany kierunku designu. Regres na wielu polach. Może to mrzonki, ale Pańskie materiały bardzo dobrze to punktują. Aktualnie mam wrażenie że żyjemy w 'świecie wykreowanym przez wielkie marki'. Mimo że gry mogą być dowolne, to najwięcej środków ładuje się tam gdzie jest to nwm. 'sprawdzone' ? Świetny materiał i liczę na kolejne o podobnej tematyce. Pozdrawiam.
żyłem w tym "teoretycznym czasie" 3:06 i to co sobie wyobraziłem za te 20 lat nijak ma się do rzeczywistości😊
Ha ha początek jest najlepszy pokazujesz Red faction a potem taki gniot BF :,-) niesamowite porównanie i wyjaśnienie uśmiałem się, oczywiście materiał najwyższej jakości pozdrawiam Mestre
Red Faction kozak gierka która naprawdę wprowadziła coś fajnego. Ostatni BF w jaki się zagrywałem to legendarne BC2
Oczywiście uśmiałem się z tego bfa że Red miał taką destrukcję otoczenia A Bf młodsza gra i taka lipa pozdro
Jak zwykle zajebiscie się oglądało a od gier więcej by się chciało. Pozdro!
Kolejny profesjonalny materiał - miód! 👍
Dzięki!
Miło Cię zobaczyć na "żywo" :)
Fajnie, że ktoś poruszył ten temat. Destrukcja otoczenia to jedna z fajniejszych rzeczy w gierkach, dająca sporo ciekawych możliwości. Szkoda, że temat raczej nie ruszony przez producentów. Jakby nie patrzeć w branży brakuje trochę innowacyjności, większe studia idą zdecydowanie bezpieczniejszą ścieżką i ulepszają znane mechaniki i rozwiązania. Co nie jest złe, bo gameplay najlepszych tytułów jest lepszy niż kiedykolwiek ale technologicznie to mimo upływu tylu lat, graficznie to nadal mamy "bajery", a nie coś co by popchnęło branżę do przodu. 60 klatek w UHD, zmienia jakość zdecydowanie ale to nadal bajer, kwestia optymalizacji i wydajniejszego sprzętu.
Świetnie się Ciebie słucha a od niedawna i ogląda. Super tak trzymac !! :)
Panie Mestre, jak zwykle, świetny materiał. Oby przyszły projekt-cud byłych pracowników studia DICE namieszał na rynku. Pozdro i nie przestawaj Pan tworzyć !
Dziękuję i pozdrawiam! :)
Świetny materiał, czekam na kolejne! 😁
Świetny materiał - miło było sobie przypomnieć te wszystkie gry i jednocześnie zobaczyć jak krok do przodu niwelowany był dwoma krokami wstecz :(
PS. zdecydowanie zbyt optymistycznie patrzysz w przyszłość.
Dziękuję Mistrzu i tak, z tym optymizmem to masz rację ;)
Pamiętam pierwszą grę z taką destrukcją, potrafiłem bawić się w jednym miejscu długi czas, ale nie spodziewałem się, że oleją nie dość destrukcje, to i fizykę, a dziś mamy tego efekty. Mam nadzieje, że silniki graficzne, wprowadzą taki zaawansowany system, żeby ewentualnie był do drobnej modyfikacji, dla poszczególnych wymagań :)
Problemem może być też że jak się zrówna z ziemią większość obiektów na planszy np. w takim BF2042 to nie będzie się gdzie ukryć ale z drugiej strony będą gruzy które raczej nie będą równo z ziemią. Najpewniej jest tak jak mówisz: trzeba dużo umiejętności i czasu żeby zaimplementować dobrą destrukcję w grze - a to są pieniądze :( Może kiedyś się doczekamy czasów że jak będziemy chcieli przejść poziomo to weźmiemy bazookę i sobie utorujemy drogę w skale (tak jak w demie ze szklanym domem) i po prostu wyjdziemy na końcu korytarza. PS. Świetny film i bardzo fajny zabieg że to Ty do nas mówisz :) a nie "tylko" Twój głos :) - życzę Ci jak najwięcej subów i łapek w górę :)
Dziękuję 👍
Witam miło cię było ujrzeć . Mestre
Dużo lepiej niż ostatnio - tak trzymaj!
Niezłe zaskoczenie zobaczyć w końcu ten głos :D
Dzięki Mestre, jak zawsze dobry odcinek 👍
Jak zwykle mega dobry materiał, czekam na kolejny! :D
Fajna muzyczka na koniec. Siemano !
Ciekawa refleksja, miałem już na początku pisać że w CoDzie do dziś niema destrukcji, ale faktycznie fanatycy w to grają - mi coś takiego szybko się nudzi. Faktycznie kiedy można coś rozwalić jest to urozmaicenie gry, dodanie indywidualnej niestandarowej sytuacji ( przejścia z punktu A do punktu B.... ale weźmy taką mapę z BF4 - Strefa Powodziowa , czy Targ Pereł - dziś studiom nie chce się tworzyć w ogóle map zurbanizowanych... pare kontenerów pancernych... i te q.. skórkiiiiiiiiiiiiii🤮ale materiał 👍
Twoje filmy dużo mi dają :D super materiał 👍
Bad Company 2 to byl chyba jeden z serii w którego grałem bo właśnie ta destrukcja otoczenia mi sie podobała. 👍 W takim COD albo CS GO moglo by choc troche dac sie zniszczyć jakieś sciany, gra była by wtedy bardziej nieprzewidywalna
Świetny materiał 💪w. No Man's Sky można tak drążyć tunele w ziemi 😁
Był Crisis gdzie można było ścinać palmy czy przebijać opony w Hamvee, C2 i C3 to już skoki wstecz a nie kroki w aspekcie fizyki i destrukcji. Był BC2, gdzie nadal jest niedościgniony pod względem równania otoczenia podczas rozgrywki, każda kolejna część to skoki w tył weszli w levolution. Przydała by się gra RPG gdzie rzucając Fireball lub jakiegoś blizzarda można by równać domy, drzewa etc.
Ło Panie... pamiętam Red Faction bardzo dobrze a to dlatego, że grafa w budzie była za słaba na inne przyjemności. Tunele kopało się kilometrami 🙂 Dopiero przy Radeonie 9550 oczarował mnie pierwszy Far Cry i o RF zapomniałem. RF2 nie zrobiła już na mnie takiego wrażenia. Twoje materiały są coraz lepsze 💪dobrze się słucha i ogląda. Co do destrukcji w grach... fajnie jak jest dobrze zaimplementowana, ale jak nie ma a gra przyciaga wszystkim innym to mi nie przeszkadza. Dzięki za nowy content i czekam na więcej. Pozdrawiam 🖐
Dobry film. Do dziś zastanawiam się czemu tak jest jak jest
Cóż, nie jest to gra 3D ale warto też wspomnieć grę Noita. Jest to platformówka 2D w której każdy pixel jest symulowany oddzielnie, woda to woda, ogień to ogień, są też gazy, lód, a do tego każdy materiał ma swoje unikalne cechy fizyczne takie jak np gęstość czy łatwopalność. Polecam.
Red faction - pierwsza część po prostu genialna była :) Jeśli chodzi o częściową destrukcję to obecnie rainbow six sige daje ciekawe możliwości. Battelbit reamastered też może być ciekawym przykładem. Dzięki prostej grafice jedna osoba potrafi zrobić tak dobrą grę
Battlebit robi 3 osoby.
Jak zawsze świetny materiał. Mam nadzieję że przyzwyczaiłeś się już do tego formatu i zostanie z nami na dobre 😉
Dzięki wielkie ale cały czas się uczę, także mam nadzieję, że będzie lepiej :)
Świetny kontent profesjonalnie poprowadzony materiał za każdym razem bardzo dobrze się to ogląda.
Powodzenia z kanałem 👍👍
Mega mi brakuje destrukcji otoczenia w dzisiejszych grach. W zeszłym roku odświeżyłem sobie Red Faction 1 oraz 2 - i kurde jakie to wciąż są dobre gry.
Jak zawsze jakwyzszy poziom przekazu 👍🎧🎮 Pozdrawiam serdecznie 😉
Pozdrawiam również :)
Podłączam się pod wszystkich zmiana na lepsze 👌💪💪💪💪
Dzięki!
Dobry materiał jak zawsze ale jest jedno ale, we fragmentach gdy widać Ciebie, przydałby się mikrofon lepszy bo ten co masz przypinany do odzieży trochę upłyca twoją głębię głosu który jest twoja mega zaletą :). Co do treści materiału, wydaje mi się, że pogoń za kasą i jak najlepszymi pikselami powoduje, że temat destrukcji otoczeń. Podałeś przykład gry CoH3. Ta gra trochę jest w produkcji i dzięki temu może mieć świetną destrukcję otoczenia. W przypadku gier jak CoD nie spodziewałbym się jakieś rewolucji, bo to jest seria nastawiona na co roczny tryb wydawniczy i tam nie ma nikt czasu na bujanie się z destrukcja otoczenia. Oni mają problem żeby naprawić takie rzeczy jak stabilność serwerów albo inne bugi a co dopiero mówić o tak zaawansowanych rzeczach graficznych. Destrukcja otoczenia na tak, jeśli gra będzie wspierana wiele lat i będzie miało to sens. Nie, jeśli gry mają taki tryb wydawniczy jak cod.
Mestre jak zwykle na poziomie świetne materiały tego brakowało i tak trzymaj jest gites 🤌
Dzięki!🙂👍
Jak dobrze pamiętam, to przy premierze BF Bad Company 2 twórcy powiedzieli dla czego nie chcą wprowadzić takiej samej destrukcji, co w części pierwszej. A mianowicie. Po skończeniu rundy w multi plansza wyglądała bardzo płasko. A po kilku minutach grania. Nie było już osłon. Dla tego z tego usprawnienia zrezygnowali.
Jestem miłośnikiem taktycznych shooterów ala squad, PS i hell let loose. Brakuje destrukcji bardzo. Te gry mają piękne animacje eksplozji, ale co z tego jak po kanonadzie wszystko stoi jak stało... Walenie z bazooki w gniazdo z mg i patrzenie jak rozczłonkowane truchło wylatuje przez dziurę w ścianie dodawałoby nieco immersji. Pomijając fakt, iż dawałoby to od groma nowych taktycznych opcji.
Klasyczne uwagi dotyczace tego tematu:
1. Renderowanie destrukcji w grach multiplayer bardzo obciaza serwery. Im wiecej graczy i w im wiecej w jednym miejscu, plus wszystkie bajery graficzne, cienie, swiatla, wybuchy, czasteczki etc.
2. Gry multi vs single player.
3. Celowosc destrukcji, czy tylko to jest taki efekt jak levolucja w bf4 czy tornado w nowym, czy ma jakis sensowny cel w grze.
4. Wplyw na flow mapy. Najlepsza destrukcja w serii bf byla w bf5, zaawansowana plus mozna bylo budowac.
5. Fortnite ma i destrukcje i budowanie? jak mogles o tym zapomniec? (Battlebit rowniez)
6. Teardown dziala na Proprietary engine, nie Unreal.
7. Produkcji Embark destrukcje zapewni customowa wersja Unreal5, bedzie to ogolnie dostepne?
ps. rowniez pokazujesz niedestruktywne kontenery w bf2042 podczas gdy mozna pokazac inny przyklad jak rownaz z ziemia Arica harbor albo wioski na Hourglass
Ad 1. W poprzednich odsłonach serii Battlefield całkiem dobrze radzono sobie z tym problemem. Chodzi o brak rozwoju.
Ad 2. Wspominam o tym w filmie również w kwestii gier fabularnych.
Ad 3. Nie chodzi o cel ale o rozwój technologii oferującej destrukcję otoczenia oraz narzędzia optymalizacyjnych.
Ad 4. To jest temat balansu rozgrywki a nie problem związany z narzędziami deweloperskimi. Czy była najlepsza? Polemizowałbym ;)
Ad 5. Podobnie jak nie wspomniałem o serii Just Cause i kilku innych konkretnych grach. To nie skleroza ale celowy zabieg, musiałem coś wybrać.
Ad 6. Gdzie mówię, że działa na Unreal? Grę pokazuję w kontekście umiejętności i pasji tworzenia niewielkiej grupy twórców. Nie chodzi o konkretny silnik ale o plan biznesowy jaki oferuje Unreal, to tylko przykład.
Ad 7. "Customowa" ale działająca na ogólnodostępnym silniku. Dzięki temu masz większy rynek potencjalnych specjalistów, którzy nie muszą się uczyć od podstaw - to jest klucz.
Co do Twojego "ps" - tak można pokazać inne przykłady i mówiłem o tym w innym filmie. Chodzi mi o brak konsekwencji, uwstecznienie i wybiórczą destrukcję w tej grze. Patrz punkt 1.
@@MestrePL Ad 1. Ale rowniez poprzednie czesci byly na 64 graczy i nie byly crossplay.
Ad.2 Owszem, ale trzeba pamietac ze to niebo a ziemia, zwlaszcza ze single moze i fajnie dzialac w 60 fps i renderuje tylko jednej osobie.
ad.3 no ale cel musi byc w gameplayu, tak jak Nintendo ma zasade "liczy sie tylko gameplay (albo fun)", rozwijanie jakiejs technologii dla samej sztuki nie ma sensu, a glownie nie ma sensu z podejscia biznesowego, gdzie 50% zyskow w branzy gier przynosza gry na komorke..
ad.4 Byla, bo miala najbardziej zaawansowane technologie oraz dzieki budowaniu i destrukcji punktowej dalo sie wykorzystac taktycznie, no ale pewnie masz na mysli bad company gdzie dalo sie rownac budynki z ziemia.
ad. 5 ale Fortnite (oprocz uproszczonych grafik) jest massive multiplayer shooterem ktory na dodatek jest (byl) mega popularny i swietnie zoptymalizowany
ad. 6 to tak dodalem gwoli scislosci, no ale niestety najlepsza destrukcje maja silniki customowe, DayZ tez ma fajna destrukcje :)
ad.7 Pytanie czy ten "zloty gral" destrukcji jak sami mowili bedzie latwo dostepny i przyswajalny dla innych specjalistow. ale to czas pokaze.
w bf2042 jest stosunkowo malo destrukcji ktora ma gameplayowe zastosowanie, a szkoda, widocznie zabraklo czasu i rak do pracy. Na nowej mapie sa wreszcie sciany na punktach C i E ktore mozna zniszczyc/zrobic dziure, i wykorzystac.
W bf3 w cale tak duzej destrukcji nie bylo, w bf4 glownie lewolucja, w bf1 zaleznie od mapy podobnie bf5. Mapy jak Marita, Arras, Provence maja ganialna dest. podczas gdy Iwo Jima albo Devastation maja jej 0.
dzieki za dyskusje i odpowiedz
P.S. fajny nowy format z twarza. na pewno da to duzego boosta w odbiorach
@@MestrePL a i jeszcze kwestia ad1. Frostbite byl troche evenementem jezeli chodzi o zastosowanie destrukcji, i Frostbite dzwigal ja koncertowo. Ale nie wiadomo jakie sa priorytety devsow, dla przykladu Battlefront od DICE ktory tez jest na Frostbite i wyglada super i dziala super, destrukcji nie ma praktycznie wcale, a na to devsi mowili ze lasery nie niszcza budynkow :D czyli eufemizm na - mamy inne priorytety.
I jeszcze mozna wspomniec Firestorm, czyli jedyny BR (oprocz fortnite) z destrukcja, gdzie rozwalanie norweskich chatek/drzew/barakow mialo kluczowy wplyw na rozgrywke i swietnie kontrowalo kamperow
@@chaimkobylinski1988 Kurde, spodziewałem się jakiejś niemiłej i toksycznej dyskusji a tu miłe zaskoczenie. Dziękuję i wszystkiego dobrego. Pozdrowionka :)
Podświetlone gitara i odkurzacz Roomba na ścianie sztos!🔥
Daje łapkę w górę za zmianę 💪
W Call of Duty wciąż cegły ze ściany nie wybijesz :D
Dobry materiał, pozdro.
Pamiętam do dziś jak przypadkiem pobrałem demo Crysisa, ważyło chyba 2 - 2.5 giga, z moim Internetem było to wtedy conajmniej 6 - 7 godzin pobierania...
Jak tylko odpaliłem tą gierkę byłem w szoku... grałem w demo chyba z 20 godzin nim odkryłem w ustawieniach że grafika ustawiona jest zaledwie na medium... minęło dobre 5 lat nim ponownie odpaliłem tą gierkę, tym razem na lepszym komputerze, pełna wersja gry i ustawienia graficzne na maxa...
Gra zrobiła na mnie jeszcze większe wrażenie niż sprzed laty, świetnie się w to grało... podobne wrażenie zrobił na mnie dopiero Max payne 3 :>
10:43 No nie bardzo... Słyszałeś może o grze "Cell Factor" z 2006 roku, która była robiona specjalnie pod akceleratory Ageia PhysX? Później firma Ageia została wykupiona przez Nvidie i dalej już same biblioteki były wypuszczane pod logiem zielonych równocześnie z ich wsparciem sprzętowym przez GPU. Poza tym warto było wspomnieć w filmie o Unreal Tournament 3 oraz patchu PhysX - mapach gdzie poziom destrukcji był całkiem interesujący. W ogóle wczesne lata bibliotek PhysX były bardzo interesujące pod względem fizyki w grach, pojawiło się kilka demek technologicznych oraz gier w mniejszym lub większym stopniu korzystających z tej technologii. Praktycznie wszystko nad czym się teraz ludzie zachwycają już w 2007/9 było możliwe ale producenci gier nie bardzo chcieli z tego korzystać. Sama rozbudowana fizyka czy destrukcja w grze była jedynie opcjonalnym smaczkiem bez wpływu na rozgrywkę.
Kolejny super odcinek
Powiem szczerze, w BF 2042 gram już dość długo i to co jest tam zaoferowane w kwestii destrukcji otoczenia w zupełności mi wystarcza, ale filmik ciekawy. Pozdro👍😉
100% moje przemyślenia. Dla mnie gry wręcz sie cofały. To że grafika wyglada epicko (gigantyczna rozdzielczość tekstur, świetne owietlenie, RT i inne bajery) to jedno, ale jezeli ja nie mam żadnego wpływu na to środowisko to odbiera mnie to 70% immersji. Pierwszym Crysisem się zachwycałem, nie spodziewałem się że kilkanascie lat później będzie to nadal jakis wyznacznik.
Problem Implementacji destrukcji otoczenia jest to że trzeba to tak zoptymalizować aby działało to sensownie na każdej Konfiguracji sprzętu, plus dochodzi ogólny zamysł mapy, twórcy pozwalają tylko na szczątkową destrukcję aby nie doprowadzić do sytuacji ze gracze będą biegać po kwadratowej mapie bez jakichkolwiek osłon.
Mega profesjonalne materiały. Dzięki :)