ELEKTROCIEPŁOWNIA W DOMU. 1000$ 200% SPRAWNOŚCI

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 264

  • @bartowl
    @bartowl ปีที่แล้ว +6

    Świetny materiał! I super rozwiązanie na zimę gdzie PV kiepsko sobie radzi…😊

  • @marcing5895
    @marcing5895 ปีที่แล้ว +13

    Waldemar Wawer buduje właśnie taki system 😁 Zeptobox👍👍👍
    Łapka w górę 👍

    • @damianprorok5750
      @damianprorok5750 ปีที่แล้ว +2

      już zbudował ;)

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 ปีที่แล้ว

      Bez sensu buduje na benzynie. Niemieckie Zafiry fabrycznie przystosowane były do pracy w cng

    • @majsterklepka5531
      @majsterklepka5531 ปีที่แล้ว

      tak zbudował ale on troszkę oszukuje silnik pracował na 2000 obrotów i spalił tylko w przeliczeniu 2 litry paliwa to absolutnie niemożliwe by silnik 4 cylindry tak mało spalił.

    • @damiantomski6146
      @damiantomski6146 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@majsterklepka5531oglądasz bez zrozumienia jego silnik ma 3 cylindry

  • @grzegorzkaszuba872
    @grzegorzkaszuba872 ปีที่แล้ว +4

    taaadaaam jesteś pan fenomenalny !!! bardzo dziękuję za kolejny świetny materiał i serdecznie pozdrawiam

  • @sylwektokar4742
    @sylwektokar4742 ปีที่แล้ว +11

    Pomysł bardzo ciekawy dla kilku lub kilkunastu gospodarstw. Takie rozwiązania już są wdrażane u zachodnich sąsiadów. U nas ktoś już zajmował się tematem kogeneracji ale stanęło na silniku spalinowym i bęzynie, oczywiście jest z tego prąd i ciepło ale narazie 0,8l/h
    Pozdrawiam wszystkich in/offów inaczej zakręconych💓

    • @marcint4521
      @marcint4521 ปีที่แล้ว +1

      Przecie można spokojnie gazem silnik zasilać

    • @sylwektokar4742
      @sylwektokar4742 ปีที่แล้ว +4

      @@marcint4521
      @Zepto box narazie walczy z silnikiem. Gazem to łatwo powiedzieć ale...🤔

    • @marcint4521
      @marcint4521 ปีที่แล้ว +2

      @@sylwektokar4742 jakie ale? Całe życie na gazie jeżdżę, a przy generatorze to jeszcze łatwiej bo instalacja może być prostsza

    • @owsiak6
      @owsiak6 ปีที่แล้ว +4

      u nas też są i to kupę lat a biogazownie to co to jest nie kogeneracja to samo

    • @MarcinPracownia
      @MarcinPracownia ปีที่แล้ว +3

      ZeptoBox zrobił teraz testuje.

  • @mieczysawja4171
    @mieczysawja4171 ปีที่แล้ว +8

    Z kad Ty te pomysly bierzesz, ale podoba mi sie. Brawo dla Ciebie😀

    • @JosefMPjess
      @JosefMPjess ปีที่แล้ว

      Skad pomysly bierze - bo to jest taki juz typ, albo nas zbawi albo wymorduje. Ma za duzo testosteronu. Za mojej mlodosci czyli 60 lat temu to nazywalismy ich „pozytywnie pojebani”. A to nie byly latwe czasy dla takich niekonformistow wtedy..

    • @mateomateo-dh5ue
      @mateomateo-dh5ue ปีที่แล้ว +3

      Z dupy . Nie ma to realnego pokrycia w niczym

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 ปีที่แล้ว +3

      Widziałeś choć jeden działający przykład?

  • @mariuszspiewak332
    @mariuszspiewak332 ปีที่แล้ว +1

    Dziękujemy.

  • @tomekzleszna7578
    @tomekzleszna7578 ปีที่แล้ว +2

    i znowu muszę dać Ci like'a ;-)
    ZARĄBISTY FILM ... dobrze, że nie oglądam bezpośrednio przed snem - bo by mi się przyśniło ;-) x różnych zastosowań
    Nie mogę się doczekać kiedy będą do kupienia kity z odzysku od NISSAN'a

  • @grzegorzjastrzebski2089
    @grzegorzjastrzebski2089 ปีที่แล้ว +1

    Czekałem na wypowiedź odnośnie kogeneracji ;] i oto jest!

  • @sawekzalewski880
    @sawekzalewski880 7 หลายเดือนก่อน

    Jak zwykle , Super!

  • @DTaras1
    @DTaras1 ปีที่แล้ว +3

    Jeżeli napędzisz sprężarkę pompy ciepła i prądnicę z jednego wału to możesz przerzucać obciążenie pomiędzy PC a EE a jeżeli PC będzie odzyskiwała ciepło ze spalin czyli nie zejdziemy z temperaturą dolnego źródła poniżej 5 stopni to falownik zsynchronizowany z siecią obciążający prądnicę, podłączony do sterownika może balansować obciążeniem pomiędzy PC a prądnicą aby spalinówka była stale obciążona. Produkcja chłodu z PC latem - cacuszko. Zima to odzysk ciepła z chłodzenia dla CWU i wspomagania pracy CO. Moc silnika spalinowego dla domku jednorodzinnego ok. 5 kW. Gaz ziemny sieciowy tylko E bo Lw jest kiepski do silnika. Za to propan... To ja na to. Nasze uczelnie są na to głuche od lat 20 jak ja to tłoczę... Albo inaczej - nikt nie był zainteresowany 20 lat temu. Wtedy były bardzo drogie falowniki. 10 lat temu też promotor się nie angażował. Może obecne pokolenie...

  • @robertjurkiewicz8946
    @robertjurkiewicz8946 ปีที่แล้ว +12

    Zapomniałeś o gazach wylotowych po wymienniku wodnym jakieś 60 stopni , tam zamontuj pompę ciepła. I z tego odzyskaj energię. A sprawność jeszcze bardziej wzrośnie. Zimne powietrze użyłeś do silnika zimne spaliny oddajesz do atmosfery.

    • @ireneuszs8550
      @ireneuszs8550 7 หลายเดือนก่อน

      O tym nie pomyślałem.
      Pytanie co jest bardziej opłacalne.
      Zamontowanie wymiennika na wydechu i odbiór ciepła do bufora czy skierowanie spalin na wymiennik pompy ciepła

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 6 หลายเดือนก่อน

      Tylko ze pompa ciepła potrzebuje ogromnych ilości powietrza, więc nie do końca będzie to działać czy dawać jakiś wielki wzrost wydajności (poza tym jak odbierzesz część energii wcześniej to gazy wylotowe będą "zimniejsze"). Gdyby nie ten fakt to już bysmy pompy w garażu, pod ziemia (gdzie jest ciepło ) itp instalowali :)

    • @ireneuszs8550
      @ireneuszs8550 6 หลายเดือนก่อน

      @@SOMEONE-ME z drugiej strony jak na dworze jest ujemna temperatura to nawet spaliny schłodzone do dwudziestu stopni są zyskiem

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 6 หลายเดือนก่อน

      @@ireneuszs8550 Tak, ale z tego co rozumiem pompa potrzebuje ogromnej ilości powietrza do "przepuszczenia przez lamele", więc ta część podgrzana to byłby raczej mały ułamek. Inaczej można by np. zasilać pompę z powietrza przepuszczonego przez GWC.

    • @user-er3mj6pc1l
      @user-er3mj6pc1l 5 หลายเดือนก่อน

      @@SOMEONE-ME słuszna bardzo ważna uwaga : pompa ciepła potrzebuje ogromnych ilosci ciepła,ale czy napewno??? sory ale pompa ciepła nie potrzebuje ogromnych ilosci ciepła tylko ogromnego przepływu powietrza! to opanujesz montując pompe ciepła w klatce gdzie są gorące radiatory!!!! przez kture lecą spaliny!!!

  • @MaacAbra
    @MaacAbra ปีที่แล้ว +2

    😮 Wunderbar! ;)

  • @mariuszmondal6184
    @mariuszmondal6184 ปีที่แล้ว

    A na wyjście spalin rekuperator ;) ekstra filmik, inspirujesz człowieku już sup... sby... subys.... klikam w przycisk :)

  • @maciejfranczak8547
    @maciejfranczak8547 6 วันที่ผ่านมา +1

    Jeśli chodzi o to rozwiązanie z Nissana to nie jest ono tak całkowicie nowe . Nieco podobnie są rozwiązania w lokomotywach spalinowych i to już od może 50 lat . Silnik Diesla pracujący najczęściej że stałą szybkością napędza generator prądu o b.duzej mocy . A lokomotywa może być napędzana czterema silnikami elektrycznymi po 1 sztuce w każdym wózku i sterowane są z budki maszynisty ile prądu posłać do każdego silnika elektrycznego . Lokomotywy takie zużywają niekiedy tylko 4 x więcej paliwa niż tir w trasie , a skład pociągu waży na pewno więcej niż 10 tirów . Tak że taki układ się opłaca . Ale obecnie zdecydowana większość lokomotyw to elektryczne z pantografem u góry . Tak że można powiedzieć że np. taka lokomotywa spalinowa to jest zawsze spalinowo - elektryczna .Na ogół silniki z większym skokiem tłoka ( niż średnica cylindra ) posiadają szerszy zakres pracy ( obrotów ) na którym silnik ma duży moment . Natomiast te krótko skokowe odwrotnie . Ale też silniki o długim skoku tłoka mają proporcjonalnie szybszy ruch tego tłoka w metrach na sekundę i no szybsze zużycie układu . Dlatego silniki najbardziej sprawne energetycznie mają niskie obroty i relatywnie długi skok . Pozdrawiam . Wydaje mi się że firma BMW wypuściła na rynek jeden swój samochód terenowy ( miejski ) z takim układem .

  • @przemekp189
    @przemekp189 ปีที่แล้ว +3

    Kuźwa, zaczynam to robić, bo z wodorem trochę lipa (brak urządzeń i ceny), a to, to taniocha. Najlepsze są stare silniki, ale przyjmujące LPG. Ja chcę wprowadzić drobną innowację. Napęd gazem........ drzewnym, bo nie mam ziemnego i nigdy go do mnie nie doprowadzą, a mam las.

  • @kk-zl9pf
    @kk-zl9pf ปีที่แล้ว +1

    Dawno miałem taką ideę, tylko dołożyć pompę ciepłą i tani kolektor słoneczny powietrzny tak aby dmuchać jak słońce świeci no i prosi się bufor/magazyn ciepla i energii elektrycznej

  • @bartekostrowski5096
    @bartekostrowski5096 ปีที่แล้ว +1

    Już dawno ten temat lata w internecie, ale drogę jest paliwo, bo spalanie to 0.8-1L, można to rzucić na gaz , a lepiej to domowybiogas albo gaz zapalania drzewa (są auta z gazogeneratorem który produkuje gaz z drzewa i podawany do silnika spalinowego) a wode z silnika podać na popme ciepła +prąd i zgenerujemy jeszcze więcej ciepła w tedy coś z tego wyjdzie. Dodam ze mi wydaje ze ogrzewanie paliwem to biedzie wydane webasto mokre, 4lata jako kierowca przeżył w aucie i webasto to cud baterii 12v 100a wystarcza na ogrzewanie (suchym webasto, czyli grzeje powietrze) mocy 2,2kwt pracować 6-8 godzin na kabinę busa i potem jeszcze odpalić silnik dysla. Już jest ludzie które mają ogrzewanie garażu webastem mokrym. Niedawno tez odkupił takie na 5kWt, mam 40m2 mieszkalnych na utrzymywanie stałej temperatury wystarcza 2,5-3 kWt grzejników konwektorowy elektrycznych a może i mniej bo jeden 1,25kwt stałe włączony a drugi jak jestem w domu to kasy włączony albo 2kwt albo 0,75kwt i czasem wykańcza co daje mi temperaturę 17-18 stopni , zastanawiam na kolejny sezon zimowy dorobić webasto mokre jako ogrzewanie na czas jak niema mnie w domu, a jak w domu to dogrzewanie kominkowe, No i jak biedzie możliwość docieplić 50%scian bo mam bliźniaka i połowa ścian od sąsiada ciepła .

  • @dalibormichalek9482
    @dalibormichalek9482 ปีที่แล้ว

    That's a fantastic way. It would be nice to find the manufacturer.

  • @prostozgrzewsp.zo.o3297
    @prostozgrzewsp.zo.o3297 ปีที่แล้ว +1

    Władimir Włóżdo prędzej zakręci gaz niż w kraju w którym śpimy na węglu elektrownie przestaną produkować prąd.

  • @chloplubelski
    @chloplubelski 8 หลายเดือนก่อน +1

    👍

  • @sebek6543210
    @sebek6543210 ปีที่แล้ว +1

    Można też ewentualnie użyć pompy ciepła zasilanej gazem, ale wtedy nie mamy prądu

  • @agnieszkabenelak5350
    @agnieszkabenelak5350 ปีที่แล้ว +4

    A więc liczymy :
    Cena benzyny 6,66 zł/l
    Kaloryczność 1/ benzyny - 9kwh
    Ilość potrzebnej benzyny do wyprodukowania 2kwh - ok 1,3l
    Średni COP pompy ciepła listopad-marzec (90% zapotrzebowania na energię w sezonie grzewczym) - 3 COP
    1,3 l x 9kwh=11,7kwh
    11,7- 2kwh( prąd który jest nam potrzebny do PC)= 9,7kwh - dodatkowe ciepło z kogeneracji
    COP 3 x 2kwh= 6kwh - ciepło oddane przez PC
    6kwh+9,7kwh = 15,7 kWh - tyle ciepła wyprodukowaliśmy
    1,3l x 6,66zl =8,66 zł - tyle pieniędzy utopiliśmy
    8,66 zł /15,7kwh=0,55 zł - koszt wyprodukowania 1kwh ciepła w tym systemie
    0,55zl xCOP3=1,65zl - tyle musiałby kosztować prąd z sieci by te rozwiązanie było bardziej opłacalne . Matematyki się nie oszuka.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +3

      no nie oszuka się. ale próbujesz
      koszt 1l LPG to 3,19zł wartość kaloryczna to 7,08kWh
      ilość energii cieplnej dostarczonej do domu bez odzysku ciepła spalin to 1,7* 7= 12kWh
      koszt 1kWh ciepla to 3,19/12= 0,266zł.czyli dla calkowitej ceny 1kWh energii elektrycznej lacznie z VAT(powraca 23%) i oplatami dystrybucyjnymi na poziomie 1,06pln . to może przeczytaj styczniowy rachunek. co? ile zlotychzaplacisz i ile kwh żyłeś podziel jedno przez drugie.
      i to przy najprostszym paliwie jakim jest lpg. Gaz ziemny wychodzi taniej ale nie każdy ma przyłącze. Gaz drzewny czy biogaz to kolejny element umożliwiający tanią niezależność.
      TE WYLICZENIA SĄ DLA KONSERWATYWNIE PRZYJĘTEJ SPRAWNOŚCI SILNIKA NA POZIOMIE 30% !
      DLA 40% TO JEST 200% ENERGII Z 1L LPG. CZYLI 0,91kWh prądu elektrycznego

    • @jerry7376
      @jerry7376 ปีที่แล้ว

      Rządzący zaraz nam podniosą ceny prądu więc może wtedy się będzie opłacało. 😁

    • @knykiec6443
      @knykiec6443 ปีที่แล้ว

      To rozwiązanie raczej dla off gridu. Uzupełnienie fotowoltaiki i turbiny wiatrowej.

    • @jankanownik5029
      @jankanownik5029 6 หลายเดือนก่อน

      Pod warunkiem że wsxystko będzie dostaniesz za darmo i będzie pracowali wielu bez awarii i serwisu .tak uwzględniając te dane to około 4 zł by musiał kosztować.

  • @towarzyszbolo3677
    @towarzyszbolo3677 ปีที่แล้ว +1

    inteesting

  • @SOMEONE-ME
    @SOMEONE-ME 6 หลายเดือนก่อน +2

    Masz kogenerator, pompę, najlepiej tez baterie, zaawansowany układ sterujący = kosmiczny koszt i skomplikowanie całego systemu :)

    • @user-er3mj6pc1l
      @user-er3mj6pc1l 5 หลายเดือนก่อน

      pierdu!,pierdu! najlepiej nic nie robić i skwitowac to w jednym zdaniu! a po co??? a co uczeń z tego ma że wiele,wiele godzin na profilach społecznosciowych odpisuje już za darmo 2-gi rok do 5-6 rano???

  • @KenjiDev
    @KenjiDev ปีที่แล้ว +13

    Trochę optymistyczne te założenia masz... Fakt, ze 30% energii przerobisz na prąd, czyli z pompą ciepła masz te 120%, ale z pozostałych 70% to tylko połowę odbiera płaszcz wodny, pozostała część leci sobie do wydechu, więc mamy jakies 120% energii z generatora + pompy ciepła (COP4) + 35% początkowej energii w postaci odebranej z płaszcza wodnego, co daje jakieś 155%, fakt. koncepcja jest ciekawa i nawet już kiedyś nad nią myślałem. Rozbudowałeś ją tylko o pompę ciepła względem mojej koncepcji ;)

    • @marcint4521
      @marcint4521 ปีที่แล้ว +10

      Wydech też można puścić poprzez wymiennik ciepła. Nie pomyślałeś o ty?

    • @marcint4521
      @marcint4521 ปีที่แล้ว

      @@andrzejs.1276 No przecież piszę, że można dołożyć.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +2

      tak. są do kupienia wymienniki plytowe na wydech

    • @bartekostrowski5096
      @bartekostrowski5096 ปีที่แล้ว

      @@marcint4521 jak zrobić glugą rurę i na końcu biedzie zimny wylot to ten wydech biedzie zapychać , jak puścić przez płaszcz wodny to zacznie w nim skraplał kondensat i tez biedzie zapychać , nawet w osobówkach zalecane czas odczasu wyjechać na autostradę i dać obrotów na jakiś czas.

    • @marcint4521
      @marcint4521 ปีที่แล้ว

      @@bartekostrowski5096 to akurat najmniejszy problem

  • @ireneuszs8550
    @ireneuszs8550 ปีที่แล้ว +2

    Ja to próbowałem szacować ciut inaczej:
    Silnik benzynowy zasilany lpg,który na biegu jałowym generuje moc ok 5kw
    Do takiego silnika silnika zamontowany alternator z autobusu 3,6kw/24v
    Prąd z alternatora bezpośrednio na akumulatory,a ciepło na bufor.Trzeba też zbudować wymiennik odzyskujący ciepło spalin.
    Oczywiście bateria na tyle duża,by mogła przyjąć ładowanie tak dużym pradem.

    • @MrBazor17
      @MrBazor17 7 หลายเดือนก่อน

      Dobry pomysł jeśli chodzi o sfere offgridową, a ja bym to połączył w sposób taki, że ciepło ładuje bufor i dodatkowo prąd z generatora połączony bezpośrednio do grzałek bufora i tym samym szybciej go naładujemy

    • @ireneuszs8550
      @ireneuszs8550 7 หลายเดือนก่อน

      @@MrBazor17 w takiej formie to się raczej nie będzie opłacało.
      Sprawność pospolitego kotła gazowego jest na tyle wysoka,że taka rzeźba z generatorem tylko na potrzeby ciepła to po prostu rzeźba.
      Żeby to miało sens to trzeba z tego wyciągnąć jak najwięcej prądu na potrzeby domu najlepiej ladując akumulatory.
      Na przykładzie swojego domu wiem,że potrzebuje ok 10 kWh energii elektrycznej na dobę i około 36 kWh energii cieplnej.
      Gdyby się to udało ogarnąć przy założeniu,że generator pracuje jakieś trzy godziny na dobę i spala ok 4 litrów LPG ma godzinę to daje koszt ok 40 PLN na dobę.
      Póki co dla mnie interes mało opłacalny.
      Na dzi n dzisiejszy koszt grzania na dobę dla mojego domu to ok 14 PLN i podobne pieniądze na prąd.

  • @mariusz07
    @mariusz07 ปีที่แล้ว +6

    W sumie nic nowego. W latach 80 można było ogrzewać pokój telewizorem Rubin 714 :)

    • @lukaspulut3162
      @lukaspulut3162 ปีที่แล้ว +1

      tata taki miał :)

    • @user-er3mj6pc1l
      @user-er3mj6pc1l 5 หลายเดือนก่อน

      Rubin 714 brał około 500watt,bodaj wcześniejszy brał 700watt bodaj był to rubin 710 ale te telewizory sie paliły!

    • @mariusz07
      @mariusz07 5 หลายเดือนก่อน

      @@user-er3mj6pc1l , paliły się dlatego bo ludzie bezrefleksyjnie wkładali je w ciasne meblościanki gdzie nie było dopływu powietrza. Ja miałem Rubina 714 przy oknie i nigdy mi się nie zapalił.

    • @j.r.kruger-paprota3920
      @j.r.kruger-paprota3920 2 หลายเดือนก่อน

      Pięknie ładnie, tylko ile wtedy kosztowała 1kWh, hmm ?

  • @mariuszpisarek3748
    @mariuszpisarek3748 ปีที่แล้ว +1

    w niemczech od dawna są takie systemy na bio-gazowniach. Problemem był serwis bo średnio raz na miesiąc jeździliśmy do Bauera celem regulacji zaworów lub wymiany części ( tłoki, turbina ) silniki SCANIA 8, 10 i 12 zaworowe, silnik pracował 24/7 i oddawał cały prąd do sieci . Pracowałem na serwisie w 2011 roku, nie wiem jak teraz z awaryjnością takich rozwiązań.

    • @user-er3mj6pc1l
      @user-er3mj6pc1l 5 หลายเดือนก่อน

      co tam Niemcy??? patrzmy na swój ogrudek! Niemiecka gospodarka upada! 10Euro za 1 zł Polnisch!

  • @zenonczerwik984
    @zenonczerwik984 ปีที่แล้ว +1

    Moje klimaty super pomysł z stym ze nić za darmo pozrowienia z darlowa ślę PASIONAT hydro akiv i ogrodów eko

  • @marcinwolny6005
    @marcinwolny6005 ปีที่แล้ว

    1) można ale cicho sza bo jak się skarbówka dowie to karze akcyzę dopłacić bo jest inna na ogrzewanie a inna na zużytą w silniku ...
    2) lepszy olej niż gaz ziemny bo temperatura spalania gazy ziemnego jest wysoka i powoduje wypalenie zaworów jeśli się ich specjalnie nie uszlachetni ...

  • @patrykmarkiewicz2546
    @patrykmarkiewicz2546 ปีที่แล้ว +2

    Dokładnie taki system sobie zaplanowałem. Tylko mam pytanie do ciebie, masz jakiś pomysł jak oddawać nadwyżkę tego prądu do sieci? Z gen. na mostek prostowniczy i podpiąć do falownika po stronie dc. Czy może generator zbudowany z silnika i kilku alternatorów podpiętych pod osobne akumulatory połączone szeregowo i podpięte pod falownik? Będę wdzięczny za kontakt na pw

  • @samja1421
    @samja1421 ปีที่แล้ว +1

    Już dawno o tym myślałem, myśl mistrzu bo gość na @chiny Dziennik już kręci interes super gość polecam!

  • @ansuz3653
    @ansuz3653 ปีที่แล้ว +5

    Wiele, wiele lat temu na to wpadłem i zamierzam zrobić to w moim nowym domu taka instalacja będzie uzupełniała energie ze słońca i wiatru.
    Mam już wysokowydajny silnik diesla z samochodu, który będzie napędzał prądnicę a ciepło odprowadzał do domowej instalacji.
    Zamierzam użyć silnika z samochodu Smart (0.8L)

    • @jarekglowacki9638
      @jarekglowacki9638 ปีที่แล้ว +1

      Trwałość tego silnika jest nędzna chyba że wersja brabus

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 ปีที่แล้ว +2

      @@jarekglowacki9638 Trwałość benzynowego (też Brabus) jest kiepska, ale ja jasno napisałem, że mam silnik CDI 0,8 l który ma ZNACZNIE lepszą trwałeś niż benzyniaków ze Smarta.
      (od lat mam CDI cabrio i roadstera wiec świetnie znam temat)

    • @krzysztofkwiat7844
      @krzysztofkwiat7844 ปีที่แล้ว

      Optymalna temperatura pracy silnika spalinowego to około 85/90stopni, jezzeli będzie pracował ,, niedogrzany,, to jego żywotność się drastycznie ograniczy

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 ปีที่แล้ว

      @@krzysztofkwiat7844 Niestety mam ten problem w CDI, potrzebuje co najmniej 50km, aby złapać odpowiednią temperaturę, ale w zamian udało mi się zdrobić 2,7L/100km

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 ปีที่แล้ว

      @@krzysztofkwiat7844 nadrabiam olejem 0W40

  • @rolnikfarmer1631
    @rolnikfarmer1631 ปีที่แล้ว +6

    Znane rozwiązania wolnoobrotowy esiok czyli S 320 silnik jednocyldrowy produkuje 3 kW mocy elektrycznej i 6 kW goracej wody 100 *C zuzywajac 0,5 ltra oleju opałowego na godzinę czyli 12 litrówna dobe dając 3 kw pradu i jak jest pompa ciepła da razem 12 KW ciepła jakopompa ciepła i 6 kw ciepłaod goracej wody razem 18 Kw czyli na KW h ciepła z 30 gram oleju opałoweg 1 kWh ciepła czyli 20 groszy bez zadnych fotofaltaik i inny badziewi

    • @andrzejs.1276
      @andrzejs.1276 ปีที่แล้ว

      Przy tych obliczeniach to jeszcze musi spalać pół litra oleju silnikowego 😀

    • @rdcabal
      @rdcabal ปีที่แล้ว

      Zalej to olejem z frytek i ryby. Po co wylewać.

  • @dalibormichalek9482
    @dalibormichalek9482 ปีที่แล้ว

    Supr ☕️

  • @darekmistrz4364
    @darekmistrz4364 ปีที่แล้ว +2

    Przecież silniki w hybrydowych Toyotach już (chyba) przynajmniej 10 lat mają około 40-50% sprawności bo silniki są projektowane pod cykl Atkinsona. Tam jest fajnie bo można jeszcze LPG zamontować, jest też akumulator więc tak naprawdę wystarczy kupić cały samochód i wszystkie części tego systemu już są.

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska ปีที่แล้ว

    Czekam jeszcze na silnik bez korbowodu, z dwoma tłokami w cylindrze. Wtedy być może będzie to miało sens. Rozwiązanie ww. jest nadmiernie skomplikowane. Koszty eksploatacji skasują dużą część zysków. To się opłaci przedewszystkim firmie, która to produkuje.

  • @TheJarektyszko
    @TheJarektyszko ปีที่แล้ว

    W pewnym sensie rozwiązanie istnieje na rynku jako gotowy produkt, ale raczej do zastosowania w większych obiektach i jest to system GHP VRF (Gazowa Pompa Ciepła w systemie zmiennego przepływu freonu) - wg mojej wiedzy produkuje to PANASONIC i AISIN. Panasonic robi to na silnikach Nissana a AISIN na silnikach Toyoty.
    Zasada działania jest taka, że gaz zasila silnik spalinowy który to z kolei bezpośrednio zasila sprężarkę a ta w obiegu freonowym pracuje albo jako źródło ciepła lub chłodu (klimatyzacji).
    GHP VRF jako rozwiązania posiada swoje zalety i wady:
    - Urządzenie jest powietrzną pompą ciepła ale dzięki temu że spalany jest gaz to urządzenie bez problemu pracuje przy ekstremalnie niskich temperaturach.
    - W trybie produkcji chłodu urządzenie również produkuje ciepło (np do podgrzewu ciepłej wody latem) tylko alby efektywnie pracowało trzeba te ciepło odbierać i wykorzystywać inaczej zostanie odprowadzone do otoczenia.
    - Urządzenie nie pracuje jako jako generator energii elektrycznej (silnik spalinowy bezpośrednio napędza sprężarkę)
    - Urządzenie ma zabudowaną automatykę pod konkretne działanie (ogrzewanie / chłodzenie)
    - Rozwiązanie to jest raczej do zastosowań w większych systemach.
    P.S. na stronie: www.art-klima.pl coś piszą o urządzeniu z dodatkowym niewielkim generatorem energii (GHP High Power)

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      no nawet Vaillant wprowadził ale male turbiny gazowe ktore oni używają mają sprawność 20%

  • @szermierz7798
    @szermierz7798 ปีที่แล้ว

    Można prosić o filmik dotyczący pieca indukcyjnego jako formy ogrzewania domu z instalacji off-gid, w sensie lepiej zastosować pompę ciepła z wężownicą w gruncie czy piec indukcyjny z buforem ciepła zamontowanym gdzieś obok pieca?

  • @ijot128
    @ijot128 9 หลายเดือนก่อน

    To "ponad 100%" to nie jest oszustwo, tylko sposób liczenia. Zanim powstała technika kondensacyjna spalania, liczono sprawność w odniesieniu do wartości opalowej paliwa. Wartość opałowa paliwa nie odzwierciedla całej energii, wyzwalanej w procesie spalania, bo powstała w procesie spalania para wodna też zawiera energię, dla gazu ziemnego ta wartość to ok. 11% wartości opałowej. Jeśli para zostanie (w kotle) skroplona - odda energię, stanowiącą ciepło parowania wody. Jeśli policzymy sprawność kotła kondensacyjnego w odniesieniu do wartości opałowej paliwa, to okaże się, że sprawność przekracza 100% - bo uzyskane ciepło jest powiększone o ciepło z kondensacji. Jeśli natomiast policzymy sprawność w odniesieniu do ciepła spalania, to kocioł kondensacyjny będzie miał sprawność 90 i parę procent, ale również kocioł niskotemperaturowy nie będzie miał wówczas sprawnosci 90%, tylko bliżej 80%.

  • @marekmarek4277
    @marekmarek4277 ปีที่แล้ว +2

    Sorki, ale chyba nie dopowiedziałeś wszystkiego
    Silnik spalinowy raczej nie przepracuje dłużej niż 3000h. to jest 125 dni ciągłej pracy. Uznajmy że pracuje 1/3 doby. Tak czy inaczej zajedziemy silniczek w rok.
    Teraz dodajmy ok 20 wymian oleju.
    Więc podliczmy same koszty amortyzacji bez paliwa.
    Olej wymiana 4 l + filtry robota gratis ,liczę taniochę 150zł x 20 + 3000zł na wymianę oleju rocznie.
    Amortyzacja samego silnika. W rok zajechany do zera. Przyjmijmy byle grata , aby sprawny i z małym przebiegiem 10.000 do 100.000zł
    licz złoma za 10.000zł
    Więc licząc nierealnie niskie koszty amortyzacji masz 13,000zł w rzeczywistości na pewno będzie więcej. Myśle że ok 30.000zł jak nie więcej.
    A gdzie paliwo ?
    Średniie zużycie silnika ok 50- 70 hp przy 40% optymistycznie policz 2 L. Wiesz że pewnie będzie 5: ) Ale liczmy 2.
    2 L x supper tanie paliwo po 5 zł 10 za godzinę.
    Silnik przepracował 3000 godzin. Co mnożone x 10zł godnina daje 30.000zł na paliwo
    Licząc nierealnie optymistycznie ,koszt rocznej eksploatacji bez kosztów użycia innych systemów niż tylko silnik wynosi 43.000zł
    I to są nierealnie niskie koszty.
    Dolicz prądnicę, akumulatory i realny koszt paliwa z eksploatacja silnika a wyjdzie XXX razy więcej.
    więc do domu bezsens. Jedynie w miejscu bez dostępu do sieci może się opłaci . I to tylko w pewnych warunkach. Przecież możesz zainstalować panele. Na działkę idealne i wiele tańsze i bezobsługowe.
    Dla mnie materiał wprowadzający w błąd. Takie systemy chyba na statkach się sprawdzą. NIe w domu.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      10 000h. masz nawet przebitkę w filmie. możesz porozmawiać z obsługą dieslowskich generatorów nt zabaw z olejem i filtrami. podobno gaz drzewny mocniej zanieczyszcza przy malych instalacjach. ale niestety nie znam praktyka z instalacji poniżej 100kW. a duże generatory 200-300kW pracują w chinach 3-4lata bez remontu glownego. w zakladach o ruchu ciągłym. akurat gaz drzewny mnie interesował to dopytywałem.
      to nie są generatory za 1200$ ale też warunki mają ciezsze

    • @okoproroka1561
      @okoproroka1561 ปีที่แล้ว

      Koszt samej pompy ciepła to 30 000 zł , a bez pompy cała instalacja nie ma sensu tak samo jak bez prądnicy. W ogóle nie ma słowa o stratach ciepła na przesyle, magazynowaniu i tak samo generowanie energii elektrycznej 90% sprawności, przesył prądu 90%*90%=81
      oraz sama sprawność pompy i znowu transport tego ciepła.
      Mogę drut oporowy rozłożyć na podłodze w salonie i przedpokoju 25m 1ohm/m podłączyć do gniazdka to będę miał grzałkę 2000 W licząc prąd z taurona 0,74 zł/kWh to będzie 1,48 zł za godzinę grzania.
      Silnik spalinowy czterosuwowy ma sprawność tylko 40% , ale to nie oznacza że reszta 60% to ciepło, bo silnik aby pracować(podtrzymać cykl) zużywa sporo energii kup sobie mały silniczek i spróbuj zakręcić korbowodem tarcie tłoków, panewek, sprężanie mieszanki, zasysanie i wydychanie spalin to wszystko kosztuje energię, a tak jak piszesz cena olejów, filtrów, paliwa i remont silnika przed kolejnym sezonem.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      nie. sprawność prądnic na magnesach stalych to 98% przesył to strata 0,1-1Watt czyli 0,1%

  • @rekawek6
    @rekawek6 ปีที่แล้ว +1

    Co do samochodów to takie konstrukcje jak nissan robi były już z 10 lat temu. Był to Chevrolet Volt/Opel Ampera. U nas w kraju już ktoś zaczął temat kogeneracji ale nie śledzę tematu.

  • @amixo1
    @amixo1 ปีที่แล้ว +3

    Pomysł stary jak świat i myślenie życzeniowe Jak można to zastosować w fabryce to w przypadku domu czy mieszkania pomysł niewykonalny Żywotność małych kogeneratorów to ok 5 lat i to dobrych marek silników Poza tym hałas który wyklucza to z zastosowania w budynku mieszkalnym @ szt takich wynalazków montowałem i likwidowałem po 5 latach z hotelu

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      technologia idzie do przodu. mieszkałem w miejscach zasilanych generatorami i czuć bylo glownie te wielkie na cale miasteczko. popatrz że już w i3 tego range extendera praktycznie nie czuć

    • @amixo1
      @amixo1 ปีที่แล้ว +4

      @@4nrgy Ma Pan całkowitą rację tylko to co wychodzi w siłowni okrętowej to co wychodzi z silnika od lokomotywy czy silnika stacjonarnego wielkości domu z 300 czy 600 obrotami na minutę i tłokami wielkości beczki 400 l nie wychodzi z silnikiem 15 hp z obrotami 3000 !To pierwsze ma okres międzyremontowy 20 czy 50 lat a to drugie wydusi się po 5 Na wyspach greckich pracują silniki Cegielskiego napędzane dieslem lub mazutem które pracują od lat 50 Sama idea kogeneracji jest bardzo dobra ale ciężka do sensownej realizacji w skali mikro a wiec takiej jak potrzeba dla małego gospodarstwa

  • @saweksawek951
    @saweksawek951 ปีที่แล้ว +1

    🇵🇱

  • @MarcinPracownia
    @MarcinPracownia ปีที่แล้ว +3

    Maestro zamieniasz paliwo na ciepło + prąd następnie z tego prądu podłączasz pompę ciepła i zamieniasz to w ciepło.

    • @touldie573
      @touldie573 ปีที่แล้ว +1

      Prąd tak czy siak musisz wyprodukować na potrzeby elektroniki. Pewnie cały szkopuł tkwi w konstrukcji silnika od Nissana.

  • @oMTSo
    @oMTSo ปีที่แล้ว +1

    Niestety jest problem z podlaczeniem do sieci gazowej, na chwile obecna prywatnie jako konsument sie nie da, nikt nie podbije papierów przy odbiorze

  • @gradagal2049
    @gradagal2049 ปีที่แล้ว

    W jednym odcinku pokazał Pan jak zbudować przenośny magazyn energii w torbie na kółkach. Proszę powiedzieć jakie warunki musi spełniać inwerter. Poleci Pan odpowiedni model? Najlepiej taki który da się kupić w Polsce.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      zależy od odbiorników. dla lodowki i pomp wody musi być pelen sinus. dla zwyklych odbiorników na działkę cokolwiek z nazwą 1500W (prawdziwa moc będzie ok 700W)

  • @arturpodkowinski8622
    @arturpodkowinski8622 ปีที่แล้ว +1

    Śliniki Toyoty naj sprawność trochę ponad 40%, nawet ten 1.8 z 2010 roku. Co do Toyoty to kupić taka w USA z 2010 roku cały system wyjąć z auta i zmienić mu zasilanie na gaz ziemny a awaryjnie na LGP z butli i jesteśmy niezależni. System doładowuje akumulatory, włącza silnik spalinowy by nagrzać wnętrze pojazdu( c można przenieść do domu lub do bojlera ), steruje ładowniami akumulatorów. To może być ciekawy pomysł do w miarę łatwego ogarnięcia przez kumatą złota rączkę

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      swietny pomysł na gotowo.

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 ปีที่แล้ว +1

      napięcie na aku niklowo-wodorkowych 201,6V pojemność 1,3 kWh j. Silnik MG1 który jest generatorem prądu i rozrusznikiem dla silnika spalinowego ma moc 42kW. NA postoju drugo silnik elektryczny MG2, który wspomaga spalinowy nie działa więc nie ma problemu, że coś pójdzie na skrzynie biegów i na półosie i to będzie strata. Kupić złoma po bocznym strzale lub po strzale w tył i zrobić z tego z jakim inwerterem hybrydowym grzanie, klimatyzację, magazyn energii i zasilanie awaryjne w jednym i w zasadzie wszystko działające na oprogramowaniu i czujnikach z samochodu

  • @krzysztofrz82
    @krzysztofrz82 6 หลายเดือนก่อน +1

    Obecnie mam piec 50kw na 350m2 moim zdaniem za dużo. Zastanawiam się jak dobrać agregat (zasilacz chce go gazem) Czy agregaty mają układ wtryskowy czy tylko gaźnik? Chciałbym zasilacz go gazem przy użyciu sterownika lpg samochodowego 4 generacji. To zapewni prawidłowe AFR co w osi czasu zapewni ekonomię oraz trwałość. Tak sobie kombinuje. Co o tym Pan myśli?

    • @4nrgy
      @4nrgy  6 หลายเดือนก่อน

      zobaczymy co na to Chińczycy. pierwsze będą w marcu. wtedy zobaczymy z czym to się je. w specyfikacji wszystkie są na wtrysku

  • @knykiec6443
    @knykiec6443 ปีที่แล้ว +2

    Ostatnio myślałem o takim samochodzie i generatorze w domu a ty wrzucasz dokładnie to samo. Fotowoltaika na lato a generator na zimę do tego magazyn energii i mamy niezależny energetycznie dom.

  • @Mathaeusz
    @Mathaeusz ปีที่แล้ว +3

    Panele latem, wiatrak cały rok (kiedy wieje), kogenerator zimą kiedy mało słońca i z wiatrem różnie.

    • @mirek8862
      @mirek8862 ปีที่แล้ว +1

      Mój dom tak funkcjonuje

    • @Mathaeusz
      @Mathaeusz ปีที่แล้ว +1

      @@mirek8862 Super, Żyjesz 100% offgrid? Kogenerator sam zrobiłeś czy kupiłeś gotowy?

    • @mirek8862
      @mirek8862 ปีที่แล้ว

      Elektrownia wiatrowa mojej produkcji 16 Kw która podłączona jest do pieca elektrycznego i alternator 28V 120A pod aku trakcyjne 24V 780Ah oraz ogrodzenie z paneli 3 Kwp w off gridzie i 9,4 Kwp do sieci . Kogenerator 20Kw i 36Kw energi cieplnej plus bufor 1000 l .Elektrycznie ogrzewam do końca roku potem kogenerator pracuje 1.10 min na dobę na wiosnę dokładam 8 Kwp także kogenerator bedzie pracował około dwóch najzimniejszych miesięcy .Kogenerator oryginalny

    • @Mathaeusz
      @Mathaeusz ปีที่แล้ว

      @@mirek8862 Duża. Jaki metraż to ogrzewa? Bojler grzejesz prądem? Nie myślałeś o np pompie ciepła?

    • @mirek8862
      @mirek8862 ปีที่แล้ว

      Szkoda kasy a jak prąd wyłączą to co po tej pompie .

  • @piotrsza5952
    @piotrsza5952 11 หลายเดือนก่อน

    Przy temperaturze wody z silnika PC nie ma sensu, bo nie ma potrzeby przepompowywac tego przez sprężarkę. Mam wówczas grzanie paliwem a dodatkowym plusem jest ilość energii elektrycznej przy tej okazji wygenerowanej.

  • @ansuz3653
    @ansuz3653 ปีที่แล้ว +3

    by the way...
    ...od lat wożę w terenówce (używam na kempingach) walizkowy, wyciszony, miniaturowy agregat prądotwórczy (około 10kg), dokupiłem do niego elastyczną rurę stalową (taką jak od odkurzacza, tylko cienka i stalowa) Rura przechodzi przez całe auto i jest podłączona do wydechu agregatu, więc po za energią elektryczną pozyskuję ciepło ze spalin. :)
    Niestety chłodzony jest powietrzem, więc trudno wykorzystać to ciepło a wstawienie do wnętrza auta odpada, gdyż pomimo dobrego wyciszenia jest i tak głośny.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      no! jest trochę skuterów chlodzonych plynem. bo motocyklowe silniki mają beznadziejną sprawność

  • @rafamuraszkowski6218
    @rafamuraszkowski6218 ปีที่แล้ว +1

    tak tylko nawiązując do wiedzy z ogólniaka. W Polsce w równaniach termodynamicznych (do obliczeń wymienników) w członie dotyczącym spalin istnieje teka wielkość jak.. UWAGA! : wartość opałowa. Wartość ta nie uwzględnia ciepła kondensacji pary wodnej w spalinach. A więc każdy kociołkondensacyjny (nie tylko gazowy) obliczany z uwzględnieniem wartości opałowej a mający tak rozbudowany człon wymiennika , że zachodzi włąśnie kondensacja pary wodnej (energia z przemiany fazowej pary wodnej w wodę trafia do czynnika roboczego kotła), może przekroczyć 100% sprawności. Na zachodzie nie operują wartością opałową a ciepłem spalania (ta wartość uwzględnia całą energię w spalinach). Ten sam kocioł, na tym samym paliwie, w tych samych warunkach pracy (temperatura otoczenia, ciśnienie, wilgotność, strumien i temperatura wody obiegowej) liczony tymi dwiema wartościami będzie miał sprawność 108% (wartość opałowa) lub 91,5% (ciepło spalania). A jako ciekawostka: kocioł pirolityczny, kondensacyjny, opalany drewnem świeżym o wilgotności 40% i temperaturze spalin na wylocie z kotła 78oC będzie miał sprawność 123% (według równań z wartością opałową) - i takie konstrukcje istnieją na rynku.

    • @grzegxyzasd7207
      @grzegxyzasd7207 6 หลายเดือนก่อน

      Czytam czytam i odpowiedzi w większości 0 wiedza. Ten komentarz mi się spodobał i myślę jakiś naukowiec to pisze.... Wracam do nagłówka pył i tu Muraszkowski.... Witam Ciebie Rafale, Grzesiek elektronik.

  • @mirekk1775
    @mirekk1775 ปีที่แล้ว +1

    Ma się to nikaj bo brano pod uwagę silnik diesla o znacznie wyższej sprawności niż klasyczny benzyniak.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      epower jest z silnikami z zaplonem iskrowym( gaz, alkohol, benzyna)

  • @kkrystus
    @kkrystus ปีที่แล้ว +3

    Czyli z grubsza to co robią elektrociepłownie w miastach

  • @lumberjack1917
    @lumberjack1917 ปีที่แล้ว

    Pomysł silnika jako generatora pojawił się w autach Opel Ampera. Mitsubishi Outlander PHEV może pracować w trybie generatora. Nie jest to żadna nowość. Opel Ampera nie zdobył rynku swoim rozwiązaniem więc coś mimo wszystko się nie kalkuluje.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      nie chodzi o pomysł tylko o wykonanie. Co innego generator jak z lat 60tych a co innego silnik ze sprawnością 50%. Tu nie jest istottne że to auto elektryczne- istotne jest że pod kazdym wzgledem jest lepsze od napedzanego bezpośrednio silnikiem spalinowym i pod wzgledem ekonomii i ekologii i wlasciwosci jezdnych. aut spalinowych już od dawna być nie musi/nie powinno

    • @lumberjack1917
      @lumberjack1917 ปีที่แล้ว +2

      @@4nrgy Jak to się ma do przysłowiowego Kowalskiego. Ciągłe topienie pieniędzy w technologie z "garażu". Takie technologie typu magazyny energii, generatory itp to pozorne oszczędności. Korporacje i instytucje "prospołeczne" nie pozwolą na zamoistnienie jednostki bez regulacji. Zysk z jakiegoś rozwiązania czy to ekologicznego czy ekonomicznego jest chwilowy i nie gwarantuje stabilnej przyszłości. Każda pozytywna innowacja jest duszona w zarodku regulacjami i restrykcjami.

    • @knykiec6443
      @knykiec6443 ปีที่แล้ว +1

      @@lumberjack1917 Dlatego wprowadzają nowy ład bo obecne technologie już dały by ludziom wolność.

  • @WojciechWieczorek-jz5cj
    @WojciechWieczorek-jz5cj ปีที่แล้ว

    czy można kupić jednostkę CHP na alibaba i jaki koszt transportu/opłat celno-skarbowych,te ceny podane w linkach to podejrzanie niskie

  • @markrerntier6195
    @markrerntier6195 หลายเดือนก่อน

    to jaki kogenerator ma silnik Nissana e-Power?

  • @tkgubin
    @tkgubin ปีที่แล้ว +1

    chłyt marketingowy
    proponuję termin "sprawność odczuwalna"

  • @wojciechmielec2363
    @wojciechmielec2363 ปีที่แล้ว

    A co powiecie na taki pomysł, aby PC była pompą woda/woda i korzystała z ciągle grzejącej sie wody chłodzącej generator prądu . Wystarczy zrobić obieg zamknięty. COP skacze nam wtedy do około 7 , niepotrzebne są studnie, jedyny minus taki że agregat i pompa ciepła muszą chodzić cały czas równolegle. Aaaa pozostaje tylko problem nadprodukcji prądu, Firma na lit T przyjęłaby takiego prosumenta? 🤣

  • @robertkalinowski9413
    @robertkalinowski9413 5 หลายเดือนก่อน +1

    Ja dam więcej...500% sprawności !!! Co nas powstrzymuje ?! ...a tam, ja dam 750% sprawności ch...j tam z fizyką i nauką 1000% sprawności !!!!!

  • @wiesaw564
    @wiesaw564 ปีที่แล้ว +2

    Super rozwiązanie, może Pan podać stronę z tymi kogeneratorami w cenie powyżej 1000 dolarów i czy są na gaz, bo na alliexpres są ale drogie bo na olej. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +2

      w podpisie pod filmem

    • @wiesaw564
      @wiesaw564 ปีที่แล้ว

      @@4nrgy Aaa faktycznie nie zwróciłem uwagi, szczerze mówiąc jak dla mnie trochę podejrzanie niska cena tej mocy w porównaniu z innymi agregatami w obecnym czasie, dzięki i pozdrawiam.

  • @franciszekcega509
    @franciszekcega509 ปีที่แล้ว +2

    Lubię pana oglądać. To tutaj, takie cudo, piękna maszyneria, sterowanie.. Ale jaką masz pan gwarancję, że eko-komuniści nie uchwalą, że SPALANIE GAZU będzie zakazane? Przyjdzie nakaz z Bruxeli i koniec! Trzeba zakazać! Nie ma innego wyjścia!
    Ludzie techniki mają super pomysły, ale posłami, radnymi, zostają mistrzowie gadania i wietrzenia interesu: co wymyśleć żeby firma szwagra mogła zarobić!

  • @paolo4285
    @paolo4285 ปีที่แล้ว +1

    Myślałem, że znowu jakieś perpetum mobile, ale na szczęście nie. Pozdrawiam.

  • @maxr4855
    @maxr4855 ปีที่แล้ว +2

    😇

  • @testechnika393
    @testechnika393 ปีที่แล้ว +4

    Moim zdaniem to 800%😀 co Pan opowiada silnik spalinowy ma sens tylko wtedy kiedy mamy paliwo odpadowe albo jesteśmy w pełnym offgridzie gdzie niema żadnych mediów. Silnik spalinowy ma sprawność mechaniczną ok30% a 70% to są straty i to nie znaczy że 70% to ciepło! To nie elektronika! Ciągła wymiana gazów zamiana siły posówito zwrotnej na obrotową. Elektrociepłownie mają silniki cieplne czyli turbiny parowe i można by zaliczyć silniki Stirlinga wtedy sprawność cieplna jest na poziomie 90% bo część ciepła też wypływa przez komin. Na TH-cam widzę mnóstwo jakiś kogeneratorów które mają energię elektryczną za darmo tylko ile do ciepła dołożą tego nie liczą. Już mało osób wierzących w perpetemobile to teraz kogeneratory sprawne 200% w górę. Uważam Pana za osobę z dużą wiedzą techniczną ale to jest wyssane z palca.

  • @slawekslawek6268
    @slawekslawek6268 ปีที่แล้ว +1

    Przyjmując, że te założenia są prawdziwe i da się wyciągnąć te 170%. Przy cenie rzędu 0.3 zł za 1kWh z gazu da to koszt 0.176 zł za 1kWh ciepła. A jak kupimy prąd za 0.74 zł za 1kWh (tegoroczna cena z tauronu, do 2000 kWh) z pompy ciepła dostaniemy (przyjmując to same COP co przyjąłeś) 0.185 zł/za 1kWh ciepła. Niby drożej, ale to kilka procent. Jeszcze trochę więcej wyjdzie po przekroczeniu 2MWh. Ale potrzebne dodatkowe urządzenie, które kosztuje, wymaga przeglądów i serwisowania i nie wierzę, że bardzo sprawne i długowieczne będzie 1-2 tys. USD, które też trzeba uwzględnić w kalkulacji. Opłacalność tego nie jest taka oczywista, a nawet powiedziałbym, że wątpliwa. Do tego, nie wiemy jak w przyszłości będzie się kształtować relacja ceny gazu do prądu, a to tutaj jest istotne - na razie wszystko jest wywrócone do góry nogami i sztucznie kreowane. Może w przyszłym roku się wyjaśni, ale kierunek trudno przewidzieć.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      nie jest oczywista dla zuzycia poniżej 2000kWh rocznie i bez awarii energetycznych. Prawda.
      Ten system mozesz zasilać gazem drzewnym(gaz "drzewny" mozna też uzyskać ze zgazowywania węgla) . Alkoholem. również metanolem. dla mnie to brakujące ogniwo w niezaleznym zasilaniu w warunkach klimatu umiarkowanego i zimnego.

    • @lukaspulut3162
      @lukaspulut3162 ปีที่แล้ว +1

      @@4nrgy ceny gazu dla konsumentów indywidualnych są zaniżone o 300%-400% względem 2020 tak mi pani w PGNIG powiedziała 2 tygodnie temu.

  • @Adamo3A
    @Adamo3A ปีที่แล้ว +1

    Właśnie w ostatnim czasie myślałem nad czymś podobnym
    Magazyn energii, do tego za dużo paneli w pionie oczywiście, w lato oddawać do sieci w zimę brać wszystko do grzania splitami, w razie braków silnik że szrotu który będzie lądował magazyn a spaliny będą grzać wodę, zależnie od wielkości domu myślę że całość powinna się zamknąć w 50, może 70k...
    Tymczasem dziś dowiedziałem że że znajomi wydali na pompę ciepła (odwierty) 120k 🤦‍♂️

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      😱

    • @KenjiDev
      @KenjiDev ปีที่แล้ว +2

      Ciekawe czy im powiedzieli że latem musi klima chodzić bo po 2 latach im źródło wymarznie..?

    • @Adamo3A
      @Adamo3A ปีที่แล้ว +2

      @@KenjiDev właśnie mam już masę pytań jak się będę widział xd

    • @KenjiDev
      @KenjiDev ปีที่แล้ว

      @@Adamo3A zdaj mi później relację bo aż jestem ciekaw:)

    • @jerry7376
      @jerry7376 ปีที่แล้ว

      @@KenjiDev a z jakiego powodu ma zamarznąć?
      Przecież te odwierty robi się po to żeby pozyskać z nich ciepło. Chyba że coś się zmieniło i nie zauważyłem.

  • @rolinn6
    @rolinn6 ปีที่แล้ว +1

    Każdy silnik spalinowy jest" MASZYNĄ CIEPLNĄ".

  • @proxmetpl
    @proxmetpl ปีที่แล้ว

    Witam
    czasy II wojny światowej takie systemy były stosowane w bunkrach do ogrzewania i uzyskania energii elektrycznej
    Wiadomo technologia poszła na przód więc sprawność jest dużo większa w drugiej strony kto się wtedy zastanawiał nad sprawnością energetyczną miało się nie psuć i tyle
    Sam się nad tym zastanawiałem ale póki co nawet na gazie nie jest to opłacalne

  • @michapustuka7618
    @michapustuka7618 ปีที่แล้ว +1

    Więc może o krok dalej. Spaliny skierować na wymiennik pompy i może złapie się cpu 10?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +1

      po co pompy. robi się teraz w adregatach wymiennik na wydechu. jest ciszej i dodatkowe 10% ciepła

    • @michapustuka7618
      @michapustuka7618 ปีที่แล้ว

      @@4nrgy ooo mądrego to i dobrze posłuchać 😊. Ale powiem ze się nie spotkałem a temat ciekawy. Sam myślałem o budowie koagregatu na starym polskim dieslu 15km, ten silnik jest niezniszczalny, posiada ogromne koło zamachowe które fajnie działa z prądnica bo się ten silnik nie dusi i po podaniu obciążenia ma czas się zebrać. Natomiast wszystkie nowoczesne agregaty bardzo mnie denerwują bo miby mają 20kw ale tak naprawdę na starał maksymalnie można obciążyć 10kw

  • @jerzyswizdor712
    @jerzyswizdor712 ปีที่แล้ว

    Ile kosztuje 1kWh z tego gazu zasilającego silnik?

  • @ireneuszuba6913
    @ireneuszuba6913 ปีที่แล้ว +5

    Czyżby wkrótce jakiś cross z Zepto? 😉

  • @JosefMPjess
    @JosefMPjess ปีที่แล้ว +3

    Nie kwestionując wyliczen..
    Male generatory z silnikami jedno cylindrowymi sa bardzo halasliwe. Nie wyobrazam sobie zycia w domu z ciaglym halasem.
    Poza tym idea bardzo interesujaca..

    • @mareknizio8205
      @mareknizio8205 ปีที่แล้ว +1

      W małych generatorach są silniki chłodzone powietrzem i z natury rzeczy są głośniejsze a najważniejsze, że aby z tych silniczków wydobyć więcej mocy pracują na 3000 obrotów. I jeszcze dodatkowo gaz spala się łagodniej więc silnik jest cichszy. I obudowa może być wygłuszona. Wyjdzie ciszej niż pralka na wirowaniu a nie masz przecież tego w mieszkaniu.

    • @knykiec6443
      @knykiec6443 ปีที่แล้ว

      No zapomniałeś chyba że są technologie które pozwalają wyciszyć taki generator do zera.

    • @JosefMPjess
      @JosefMPjess ปีที่แล้ว

      @@knykiec6443 - zapewne w teorii, bo ani mi ani nikomu kogo znam to sie nie udalo.
      No ale jak znasz sposob to podziel sie z nami.

    • @knykiec6443
      @knykiec6443 ปีที่แล้ว

      @@JosefMPjess Z tym zerem to pewności nie mam ale napewno był by to poziom akceptowalny w nocy. Tylko że uruchamianie agregatu w nocy nie jest konieczne wystarczy mieć magazyn energii.

    • @JosefMPjess
      @JosefMPjess ปีที่แล้ว

      @@knykiec6443 - najlepsze co ja osiagnalem j i widzialem podobne na youtubie to 4 dcb. - z 70 na 66. Oczywiscie mozna konstruować dzwiekochlonne klatki, ale koszty tego sa horrendalne, a poza tym dochodzi problem z wentylacja tych obudow. A maly magazyn energii mam.

  • @robertpasierbski9360
    @robertpasierbski9360 ปีที่แล้ว

    Prąd za darmo ?
    Silnik pracuje na powietrze?

  • @sutanzotarasia7799
    @sutanzotarasia7799 4 หลายเดือนก่อน

    Szkoda że to produkty głównie dla firm drogie i dużej mocy. Pozatym dość duży hałas jak na domek jednorodzinny. Zastanawia mnie czy silnik elektryczny chłodzony cieczą podłączony pod alternator nie dawał by podobnego zastosowania i był długowieczny.

  • @Ginkobil50
    @Ginkobil50 9 หลายเดือนก่อน

    kilka lat temu studenci z MIT dostali za podobny projekt złoty medal. Tylko oni użyli silnik starego samochodu, który zużywa się znacznie wolniej, niż karoseria!

  • @krzysztofwrzodek3418
    @krzysztofwrzodek3418 ปีที่แล้ว

    Hmmmm a jakby pompe Ciepla dać w pomieszczeniu gdzie jest ten generator ;> ? i pompa ciepla miała by do odebrania ciepło z ciepłego pomieszczenia ? wtedy mozna by było wykorzystać mniejsze agregaty chłodzone powietrzem wykorzystywać ;) i cieplo jak i energie z nich wykorzystywała by pompa/klimatyzator ;)

  • @sierracosworth96
    @sierracosworth96 ปีที่แล้ว +2

    Silnik robi dużo hałasu? A to ciekawe 😅 Czemu w samochodzie ten sam silnik i go praktycznie nie słychać.
    Silnik można obudować a wydech poprowadzić z dala od domu i nic nie słychać - wiem bo przerabiałem.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      no! obudowane agregaty gdy mamy do dyspozycji uklad chlodzenia o dużej wydajności to podstawa. teraz czestszy jest też wymiennik ciepła dla spalin czyli zmniejsza się prędkość wylotowa gazów na wyjsciu a więc i fala uderzeniowa na spotkaniu z cisnieniem atmosferycznym

  • @zbigniewmajkowski1263
    @zbigniewmajkowski1263 ปีที่แล้ว

    Może dodałby Pan cos na temat generatora H2 i uzyskanym gazem zasilanie takiego spaliniaka? Tylko czekać aż nam deszczówkę bardziej opodatkują...

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +1

      Jaka jest efektywność takiego generatora H2 i w jaki sposób sprężysz H2 w domowych warunkach aby podać pod ciśnieniem do silnika spalinowego?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      oczyszczanie do 98%(bo bum) i sprawność elektrolizy 30%. wg mnie są lepsze inwestycje

    • @jqanowalski2852
      @jqanowalski2852 ปีที่แล้ว

      @@4nrgy Kiedyś jak węgiel był dużo tańszy , to można się było zastanawiać nad zastosowaniem gazu HHO do zgazowywania węgla, gaz syntezowy z takiego procesu teoretyczni powinien mieć około 6 razy większą energię od użytego HHO

    • @zbigniewmajkowski1263
      @zbigniewmajkowski1263 ปีที่แล้ว

      @@4nrgy ale to nadal 30% z substancji która kosztuje grosze lub nic.

  • @zenswid
    @zenswid 6 หลายเดือนก่อน

    Fizyka się kłania , ciepła skroplenia powstałej wody w procesie spalania gazu to Wais? U mnie piec pracując na minimum wiadro wody dziennie skroplin, a żeby uzmysłowić ile to energii to próbujcie odparować wiadro wody ile trzeba grzać.

  • @Sylwano
    @Sylwano ปีที่แล้ว +2

    Zaraz się okaże że palenie węglem w silniku parowym gdzie mamy gorącą wodę do ogrzewania domu i moment obrotowy kosmiczny silnika parowego aby napędzić generator prądu to najprostsze rozwiązanie a ludzie szukają i wymyślają uja do Upy 😜

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +1

      sprawność silnika spalania zewnetrznego to max 12-13% to lepiej zgazować węgiel i syngazem zasilać silnik spalinowy. wiecej energii i czyściej

    • @Sylwano
      @Sylwano ปีที่แล้ว +1

      @@4nrgy no ok ale wiemy o co chodzi ;) natomiast silnik taki typowy współczesny generuje hałas poprzez wybuch mieszanki paliwowo powietrznej co jest piorunującym minusem w zastosowaniu domowym

    • @JosefMPjess
      @JosefMPjess ปีที่แล้ว +1

      @@Sylwano - dokladnie. Mam generator 8Kw, na benzyne i na gaz ziemny, uzywany tylko jak pradu zabraknie. Niestety nie probowalem nawet uzywac go w nocy, bo halas jest okrutny, i sasiedzi by mnie chyba zamordowali. Na noc mam zasilacz z bateria litowa 1800Wh, 120VAC, ladowany 12VDC, albo 120VAC, tyle tylko zeby piec gazowy w zimie napedzil, lodowke i internet oraz kilka ledowych swiatel.

    • @knykiec6443
      @knykiec6443 ปีที่แล้ว

      @@Sylwano Przecież można go wyciszyć nawet nie będzie go słychać.

  • @akbone9844
    @akbone9844 ปีที่แล้ว

    A jakby to połączyć z gazem Browna którego sami możemy wygenerować z zasilania wygenerowanego przez ten silnik to brzmi jak perpetuum mobile

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      Ale tylko brzmi. Biorąc pod uwagę sprawność silnika spalinowego i efektywność pozyskiwania wodoru nie ma szans aby taki układ pozostawał w stanie równowagi, czyli napędzał sam siebie.

  • @MarcinPracownia
    @MarcinPracownia ปีที่แล้ว +1

    Ja zrobię generator + pompę ciepła na wale silnika spaliny będą wymieniały ciepło z pompy ciepła
    I to ja powiem taram. Zobacz niżej komentarz. ⬇️

  • @michalwojcik1109
    @michalwojcik1109 6 หลายเดือนก่อน +1

    dobry pomysł to generator na zgazowane drewno . bo gaz i olej nie jest kompatybilny z planami EU. 🤓

    • @user-er3mj6pc1l
      @user-er3mj6pc1l 5 หลายเดือนก่อน

      co tam Niemcy??? patrzmy na swój ogrudek! Niemiecka gospodarka upada! 10Euro za 1 zł Polnisch!

  • @robertandrzejewski9293
    @robertandrzejewski9293 ปีที่แล้ว

    Dlaczego ofhrid ! przecież przy rozliczeniu godzinowym włączamy agregat gdy jest prąd drogi a gdy spada cena używamy z sieci

  • @tomkwi352
    @tomkwi352 ปีที่แล้ว +1

    Silniki stałe długo nie wytrzymują na biegach jałowych zachodzą sadzą

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      ale też nie ma sensu ich na biegu jałowym trzymać bo to po prostu rozwala na ekonomię

    • @tomkwi352
      @tomkwi352 ปีที่แล้ว

      @@4nrgy Gówno tam wiesz taki silnik spali mnóstwo paliwa w pracy ciągłej, trzeba odchodzić od paliw kopalnych a nie je promować bo już nie ma czym oddychać!!!

  • @maciekhg
    @maciekhg ปีที่แล้ว

    LOL Chłop co łykną chińską reklamę następnego super wynalazku XD

  • @--T1000
    @--T1000 ปีที่แล้ว

    Silnik też traci na opory wewnętrzne i to z 15 % a prądnica też nie jest w 100% sprawna jak byś nie liczył 100 procent nie doniesiesz. Ciekawe gdyby koogenerator zasilał pompę ciepła i ją wspomagał.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      nic nie traci. energii nie da się stworzyć ani zniszczyć 🤷 te 15% (bardziej 3-5%) silnik oddaje jako ciepło.

  • @abiogaz
    @abiogaz ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry. 😄kiedyś zbuduje dla biogazu.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +1

      i tylko tak!

    • @abiogaz
      @abiogaz ปีที่แล้ว +1

      @@4nrgy czemu tylko to może być nowy sposób na ogrzewanie kotły stałopalne z pompą ciepła.

  • @mmaciejowski
    @mmaciejowski ปีที่แล้ว +1

    A gdyby tak biogazownia + generator i latem (kto na starych zasadach) ładujemy sobie konto kw w magazynie taurona na zimę? 😁

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      3x TAK . Tyle że biogazownia potrzebuje sporo biomasy żeby nakręcić te 20kWh/dobę

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 ปีที่แล้ว

      Bez sensu. Ciepło ci latem niepotrzebne. Zmagazynować gaz i robić to zimą. Bez yaurona i jego oplat stałych, które w tym roku płacą wszyscy, choć do tej właściciele oze nie płacili za oze i kogeneracyjnej.

  • @charli800117
    @charli800117 4 หลายเดือนก่อน

    Dlaczego nie zrobią pompy ciepła napędzanej silnikiem spalinowym zasilanym gazem zamiast silnika elektrycznego?

    • @4nrgy
      @4nrgy  4 หลายเดือนก่อน

      są takie pompy w sprezarkach chlodni na przykład

  • @sylwesterkrawczyk4766
    @sylwesterkrawczyk4766 ปีที่แล้ว +1

    Przecież nadmierny odbiór ciepła z takiego silnika znacząco obniży sprawność ,ale co ja tam wiem?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      no. termodynamika i cykl carnota płaczą w kącie.sie doucz

    • @sylwesterkrawczyk4766
      @sylwesterkrawczyk4766 ปีที่แล้ว +1

      @@4nrgy tak... doucz się .. bardzo słuszne .... sprawdź ile chleje paliwa silnik zimny,a ile wygrzany .. teraz schłodź ten silnik odbierając mu ciepłotę .. sprawdzaj dalej ..sprawdzaj uczciwie ,czyli zgodnie z zasadami fizyki .. Kilka eksperymentów mam na swoim sumieniu ,, nie będę się zbytnio chwalił ,bo i nie ma czym .. udowodniły wystarczająco
      a gwiazdą YT nie zamierzam być ... pokaż mi sprawność silnika spalinowego na poziomie wskazanym przez Ciebie ..podłącz,odpal i pokaż ..reszta jest .... milczeniem ... pomijam shadowbana

  • @knykiec6443
    @knykiec6443 ปีที่แล้ว +2

    Oglądam te filmy i najbardziej mnie boli że nie mam domu w którym mógł bym zastosować tę technologie. :( Marzy mi się pełen off grid. Najlepiej jeszcze mieć las obok domu produkować gaz drzewny i napędzać generator.

  • @andrzejs.1276
    @andrzejs.1276 ปีที่แล้ว +1

    Czyli 100KM=74kW z tego 30% to max generator 25kW?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      dla normalnego silnika tak wyjdzie zobacz przy jakich obrotach masz 80% momentu. to będą obroty max sprawnosci 80-90% momentu obr. to z charakterystyki silnika wyjdzie że to jest 30% mocy? dla diesli pewnie wiecej. ale po prostu wystarczy przyłożyć krzywe momentu i mocy do siebie.
      z tym że 25kW pradnica to olbrzym i wielka bateria potrzebna. dla domowego zuzycia 20-30kWh/dobę to prądnica 3-4kW powinna robić robotę czyli silnik 15KW? w wiekszych generatorach czesto są silniki które nie kręcą się powyzej 2000obr/min wtedy moc jest podawana przy 2000 i często jest 20% większa niż moc prądnicy

  • @jankanownik5029
    @jankanownik5029 6 หลายเดือนก่อน

    W fizyce nie ma nic za darmo ,nigdy ilosc emergii uzyskanej nie bedzie wieksxa ilosci energii wlozonej ,bo niby skad .rozmonozyla sie .proste .do tego dolicz koszty zakupu i serwisu ,a to juz pokazne kwoty .owszem niektprxy rolnicy cos takiego montuja ,tylko maja bio gaz za darmo ,w dpdatku nie musza placic wysokich kar za uwolnienie gaxow cieplarnianych ,a nie ze tak jezt taniej .naped typu range exceler ,(silnik spalinowy ciagnie generator ) stosuje sie bo tak jest duzo latwiej przetworzyc moc silnika na wysoki moment .najczescifj stosuje sie to w wozidlacj kopalnianych i buldozetach. Tam jest pitrzebny potezny moment przy kazdych obrotach ,a cos takiego to tyljo elektryki pitrafia .

  • @user-re7cq3wy6r
    @user-re7cq3wy6r ปีที่แล้ว

    B Z D U R A. silnik spalinowy nie ma więcej jak 48% sprawności., Odzysk ciepła słaby. Na straty tarcia idzie ponad 15% energii. Awaryjnie owszem,. w samochodach tak też jest. Odzyskiwanie wszystkiego co się da. ps. nissan? opel ampera. nie śpij

  • @gregoryd326
    @gregoryd326 ปีที่แล้ว

    Jak się mogę z tobą skontaktować , jak się zarejestrować do twojej strony?
    Chciałbym złożyć zamówienie
    Pozdrawiam

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +1

      na razie chiński nowy rok do dzisiaj. zobaczymy co odpowiedzą od poniedziałku

    • @gregoryd326
      @gregoryd326 ปีที่แล้ว +1

      @@4nrgy myśleliśmy zakupić elektryczne „pick upy” cały kontejner do USA
      Pozdrawiam z New Jersey

    • @gregoryd326
      @gregoryd326 ปีที่แล้ว

      Witam można gdzieś znaleść kontakt do ciebie czy mam szukać na własną rękę ?
      Pozdrawiam

  • @krzysztofgutowski1910
    @krzysztofgutowski1910 ปีที่แล้ว

    Ciekawe, że nikomu nie przyszło do głowy aby sprężarkę pompy ciepła jak również pompę wodną napędzać bezpośrednio silnikiem spalinowym na gaz ziemny a prądnicą 3kW zasilić dom. A co powiecie na 3 W na metr kwadratowy na ogrzewanie w domu pasywnym. Po co komu te kilowaty na ogrzewanie