PODSTAWY FOTOGRAFII | Pełna a niepełna klatka | Co musisz wiedzieć?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 ก.ย. 2024
  • Dzień dobry, cześć!
    Tym razem porozmawiamy sobie trochę o aparatach pełnoklatkowych i tych o niepełnej klatce. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania śmiało zostawiajcie je w komentarzach! :)
    Miłego oglądania!
    Mój Instagram:
    / panifennel
    #fotografia #podstawyfotografii #pełnaklatka #niepełnaklatka

ความคิดเห็น • 25

  • @borysthebutcherpojeb8842
    @borysthebutcherpojeb8842 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję. Rozpoczynam przygodę z fotografią i bardzo potrzebowałem takiego wyjaśnienia. Kupiłem nikon d700

  • @AndrzejDozynko
    @AndrzejDozynko 5 หลายเดือนก่อน

    Witam Panią. Bardzo przyjemnie się ogląda jest sporo informacji. Ja wielu latach gdy fotografowałem jeszcze moją Sienną 8 dzisiaj oglądam wszystko , ucząc się od nowa. Dziękuję za bardzo ciekawy film. Pozdrawiam

  • @andrzejrzejak9125
    @andrzejrzejak9125 11 หลายเดือนก่อน

    Fajne filmik i w przystępny sposób wytłumaczona różnica w wymiarach matrycy . Dziękuję i pozdrawiam oraz czekam na kolejne materiały !

  • @terminusek
    @terminusek หลายเดือนก่อน

    Dobrze wyjaśniane.

  • @Mrkrzyh
    @Mrkrzyh ปีที่แล้ว +1

    więcej powiedzmy - oglądając zdjęcia na telewizorze UHD 4K to tak naprawdę zobaczymy tylko 8,3MP ....

  • @mieczysawuczak5985
    @mieczysawuczak5985 7 หลายเดือนก่อน

    Witam czy można rozpoznać obiektyw do jakiego systemu należy nie podpinając go do body,nie zawsze występują oznaczenia na obiektywach...

    • @panifennel
      @panifennel  7 หลายเดือนก่อน +1

      Najprościej rozpoznać po mocowaniu. Każde wygląda trochę inaczej i po tym można poznać czy to obiektyw np. do Nikona czy do Sony. W przypadku starych obiektywów o mniej znanych mocowaniach zawsze można poprosić wujka Google o pomoc :)

  • @krzysztofkowalski4265
    @krzysztofkowalski4265 ปีที่แล้ว +1

    Strasznie fajnie mówisz. Jestem przed wyborem co kupić, mając małe pojęcie w temacie i z przyjemnością obejrzałem Twój film, zrozumiały dla takich osób jak ja. Wielkie dzięki :)

    • @panifennel
      @panifennel  ปีที่แล้ว

      Dziękuję Ci za komentarz! Bardzo się cieszę, że film się podoba :)

  • @nemezix5983
    @nemezix5983 ปีที่แล้ว +1

    Ale super kanał! widać że zna się Pani na rzeczy :) Zostawiam subskrypcję i czekam na kolejne materiały!

    • @panifennel
      @panifennel  ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję! Jest mi naprawdę bardzo, bardzo miło:)

  • @miloszdudzik
    @miloszdudzik ปีที่แล้ว +1

    Bardzo przydatny film, oby tak dalej. Sub dla motywacji :)

    • @panifennel
      @panifennel  ปีที่แล้ว +1

      Mam nadzieję, że będzie tylko lepiej! :)

  • @dominikradzioch2805
    @dominikradzioch2805 ปีที่แล้ว +1

    Przyjemnie się słucha, nawet bardzo. Można było jeszcze wspomnieć o wpływie rozmiaru matrycy na efekt bokeh. Inaczej wygląda głębia ostrości przy FF 50mm f1.8, a inaczej mikro4/3 przy ekwiwalencie czyli 25mm f1.8

    • @panifennel
      @panifennel  ปีที่แล้ว

      Tak, zgadza się :) Mam w planach nagrać osobny materiał w którym wyjaśnię dokładnie od czego zależy głębia ostrości. Dziękuję za miły komentarz, każda uwaga jest mile widziana :)

    • @dominikradzioch2805
      @dominikradzioch2805 ปีที่แล้ว

      @@panifennel Bardzo fajnie bo miło posłuchać i popatrzeć. Pozdrawiam serdecznie

    • @RajmanYou2Be
      @RajmanYou2Be ปีที่แล้ว +1

      Rozmiar matrycy nie wpływa w tym przypadku na efekt bokeh, a odległość od fotografowanego obiektu. Jeśli weźmiemy dla przykładu zdjęcie z FF i Mikro 4/3 wykonane tym samym obiektywem z tej samej odległości to bokeh będzie ten sam. Można to zauważyć przycinając takie zdjęcie z FF do pola widzenia matrycy Mikro 4/3. Sytuacja się zmieni, gdy będziemy się oddalali od obiektu, aby uzyskać kadr taki sam jak w przypadku matrycy FF. Wtedy odległość od fotografowanego obiektu na matrycy MFT wypłynie na głębię ostrości i tym samym efekt bokeh, który będzie mniejszy. :) Odbiegając od tematu fajny kanał i życzę powodzenia w rozwoju. :)

    • @panifennel
      @panifennel  ปีที่แล้ว +1

      Tam w komentarzu powyżej chodziło o sytuację gdy będziemy fotografować z tej samej odległości raz aparatem FF np. z obiektywem 50mm a raz Micro 4/3 z obiektywem 25mm zakładając tą samą przysłonę w obu przypadkach. :) Zdjęcie otrzymane aparatem Micro 4/3 będzie miało mniej rozmyte tło. Lecz faktycznie nie wynika to z wielkości matrycy a z krótszej ogniskowej użytej by otrzymać taki sam kadr jak w przypadku FF z 50mm.
      Masz rację, że rozmiar matrycy nie wpływa bezpośrednio na efekt bokeh a narosło tu tyle mitów, że muszę to chyba wyjaśnić :)

  • @sorrowex8879
    @sorrowex8879 ปีที่แล้ว +1

    1) Nie ma i nie było nigdy bezlusterkowca FujiFilm z sensorem M43. X-T4 to APS-C
    2) Proponuję wyłączyć autofocus do takich ujęć bo jego pulsowanie (szczególnie widoczne na bluzie, mikrofonie i kawałku monitora) bardzo męczy wzrok.
    3) Większość nowych aparatów pełnoklatkowych posiada tryb APS-C, a więc pozwala na korzystanie z obiektywów przeznaczonych pod APS-C

    • @panifennel
      @panifennel  ปีที่แล้ว +2

      Ad. 1 Dzięki za zwrócenie uwagi :) mój błąd, który już naprawiłam.
      Ad 2. Ciągle testuję ustawienia bo to moje początki z video
      Ad 3. Tak masz rację, natomiast w tym filmie chodzi o zwrócenie uwagi jaki obiektyw kupić do jakiego aparatu. Nie ma najmniejszego sensu by kupować pełną klatkę i używać jej z obiektywami do APS-C mimo że się da. Takie jest moje zdanie :)

    • @rexaljimire6775
      @rexaljimire6775 ปีที่แล้ว +2

      @@panifennel ad 3 jest sens, lepsza jakość ze środka FF

    • @panifennel
      @panifennel  ปีที่แล้ว

      W przypadku stosowania na pełnej klatce obiektywów przeznaczonych do APS-C z ustawionym w aparacie trybem APS-C otrzymujemy tak realnie po prostu aparat z mniejszą matrycą. Część matrycy jest wtedy niewykorzystana.
      Równie dobrze można wykonać zdjęcie pełną klatką z obiektywem do niepełnej klatki i wyciąć fragment kadru ze środka. Jakość nie będzie tu w żadnym wypadku lepsza niż w aparacie APS-C. ff z trybem APS-C = APS-C (oczywiście jeszcze ma tu wpływ rozdzielczość, fizyczna wielkość pikseli, rodzaj matrycy, obecność filtra dolnoprzepustowego itd.)
      Pewne korzyści może mieć natomiast sytuacja odwrotna czyli stosowania obiektywów do pełnej klatki na APS-C i to chyba masz na myśli :) Tu się zgadam, obiektyw taki z reguły faktycznie na APS-C da mniejsze winietowanie, lepszą ostrość zwłaszcza na krawędzi kadru niż jego odpowiednik do mniejszej matrycy. Chociaż tu też dużo zależy od konkretnego modelu. Są to filmy dla początkujących i czasem pewne uproszczenia czy niedopowiedzenia będą występować ponieważ nie da się wszystkiego wyjaśnić od razu by było to zrozumiałe ;)

    • @radzimiv
      @radzimiv ปีที่แล้ว

      @@rexaljimire6775 generalnie to może być prawdą, ale nie musi
      środek obiektywu pod FF musi mieć rezerwę ostrości przy której zysk da mniejsza, ale bardziej upakowana pikselami matryca, tak by jakość faktycznie była większa niż w przypadku zwykłego cropa ze zdjęcia zrobionego pełną klatką
      w praktyce jak sam przechodziłem z m4/3 na Sony FE wszystkie manuale które przepiąłem między starym, a nowym systemem dawały lepszą jakość w skali całego kadru na FE, jakby nie patrzeć w rogach czy na krawędziach nikt nie umieszcza motywu zdjęcia, więc ewentualny zysk wyłącznie w tych rejonach jest bez znaczenia :)

  • @mariobar4207
    @mariobar4207 ปีที่แล้ว

    Fajny materiał! 👌