JAK POWSTAŁ UNIMOG?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- Unimog to niemiecki pojazd transportowo-roboczy o nieprzerwanej historii powstania sięgającej roku 1945. Po II wojnie światowej, niemiecki inżynier Albert Friedrich założył przedsiębiorstwo rolne i postanowił zaprojektować tanie i uniwersalne urządzenie, które miało pomóc w odbudowie kraju. Albert stworzył pierwszy prototyp Unimoga, który został wyprodukowany w 1946 roku. Pierwsze modele Unimoga były przeznaczone głównie dla rolników, ale z czasem znalazły zastosowanie również w innych dziedzinach, takich jak służby miejskie czy straż pożarna. W 1951 roku firma Daimler-Benz przejęła Unimoga i rozpoczęła jego masową produkcję. W latach kolejnych wprowadzono różne wersje i modele Unimoga, które odznaczały się prostą konstrukcją, napędem na wszystkie koła i dużą wszechstronnością. Unimogi były wykorzystywane w wielu branżach i zdobyły popularność na całym świecie. Obecnie produkcję Unimoga prowadzi się w fabryce w mieście Wörth, kontynuując tradycję jako uniwersalne pojazdy transportowo-robocze.
Spodobała Ci się Moja recenzja? zostaw łapkę w górę! 👍
Dzięki za tern materiał! Kawał dobrej roboty!
Fenomenalny materiał fenomenalnie przedstawiony. Oglądnąłem z przyjemnością. Dziękuję.
Bardzo dziękuję! 🙂
Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego nie powiedział nigdy żaden niemiec. Zacny materiał 👏 brawo
Nigdy nie miałem okazji, a jeździłbym każdym z nich. Wszystkie Unimogi wyglądają jak przerośnięte resoraki dla dzieci, jednocześnie dają radę w terenie i mają w sobie coś, co mnie absolutnie nakręca. Bez wątpienia jeden z wyjątkowych projektów w historii motoryzacji, po prostu ikona.
Świetny materiał. Komentarz dla zasięgów.
Bardzo dziękuję! 👍
Wyjątkowa ikona w motoryzacji...
Ciekawy film. Pozdrawiam
Unimog to przekozak. Kamper na takim sprzęcie, to piękna sprawa.
Świetna robota !
Dziękuję
Podpowiem tym, którzy nie jeździli Unimogiem a chcieliby - gdybyście zabłądzili kiedyś w okolice Baden-Baden to tuż obok jest wspomniane Gaggenau gdzie jest muzeum z torem testowym gdzie można się przejechać jako pasażer bądź odbyć kurs nauki jazdy Unimogiem właśnie. Nawet sama jazda jako pasażer robi wrażenie. Szczególnie wjazd i zjazd ze stromych schodów:)
Bardzo wartościowa informacja. Dzięki! 👍
Fajny film. Mam unimoga 404 z bundeswery :)
Ciekawostką jest, że przez wszystkie lata i we wszystkich modelach unimoga jest dokładnie taka sama konstrukcja zawieszenia, oparta na rurach reakcyjnych, służących jako wahacze i osłony wałów napędowych. No i znak rozpoznawczy, mosty portalowe :)
Bardzo wartościowe informacje. Dzięki!
Moim zdaniem największą wadą tych samochodów jest wybierak a dokładniej zmiana biegu z 2 na 3. Potrafi się to blokować, trzeba używać sporo siły albo dwóch rąk mowa tu o starszych modelach lata 60-80 nowszymi nie jeździłem to nie wiem.Drugą wadą jest wyciek oleju ze skrzyni wprost na tłumik, rozgrzany tłumik. Można się delektować aromatem palonego oleju.Można też dodać że górę czuje prędzej niż ty widzisz z tym że pod każdą podjedzie.No i hałas i wysoka temperatura ale to raczej standard niż wada.
Swietny odcinek, zwłaszcza, ze od niedawna jestem właścicielem modelu 424 😊
Zazdroszczę! Wielkie dzięki za dobre słowo.😃
Super film poprosze eiecej tskich fimow o wozidlech cat leebherr terex komatsu💪💪.Pozdrawiam i trzymam kciuki za rozwój kanalu🙂💪.
Jakoś dziwnie podobny jest polski samochód terenowy PZInż 342 zaprojektowany tuż przed wojną. Miał być to ciągnik artyleryjski. Więc wychodzi na to, że Niemcy niczego nowego nie wymyślili tylko udoskonalili polską myśl techniczną.
A nie od dziś wiadomo, że ..... MYŚL TECHNICZNA JEST WAŻNIEJSZA NIŻ SAMA ROBOTA
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w czasach II RP powstały samochody wysokiej mobilności o rewelacyjnych własnościach terenowych i rozwiązaniach wyprzedzających swoje czasy o kilkadziesiąt lat. Były to polski PZInż. 303 Łazik i wspomniany wyżej PZInż. 342.
Niemieckie konstrukcje to było wówczas przedszkole o czym przekonano się w 1939 roku gdy niemiecka logistyka stanęła przed problem zorganizowania mówiąc współczesnym językiem - ekspedycji off-roadowej.
Po prostu w II RP w zasadzie nie istniały drogi asfaltowe i Niemcom na potęgę psuły się samochody. Ale wiele się nie nauczono i niemiecka logistyka rozpadła się po ataku na ZSRR.
Dopiero po IIWŚ niemiecki przemysł zaczął budować porządne rasowe samochody terenowe.
Bardzo ciekawy film, sub pozdro
Miałem w pracy unimoga ze 170 konnym silnikiem. To był smok . Z każdego terenu wyszedł bez problemu. Tylko po po roku mojej nie obecności w pracy. Inni zakatowali skrzynię biegów.
Wielka szkoda.. Dzięki za komentarz! 👍
Beautiful!
Ciekawy film, wlasciwie sa monopolistami w tym segmencie, a ceny sa spore, ciekawe co by bylo gdyby na podzespolach naszego STARA stworzono taki pojazd.
Myślę, że zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej byłaby to ciekawa alternatywa dla Unimogów. Ciekawe podejście!
Gdyby, gdyby, gdyby...
W gdybaniu jesteśmy mocarstwem.
Już lepszy radziecki gaz 66 od stara 244
Tu też dochdzą opłaty patentów.
@@monochromeherpestes8921 jakie patenty?? Mosty zwolnicowe?? Czy WOM?? TO posiada każdy ciągnik od 80 lat więc raczej niema patentów lub wygasły.
Szkoda tylko, ze dzis juz tylko nielicznych na nie stac bo ceny sa kosmiczne. Wiadomo sluzby i instytucje kupuja je pomimo ceny.
Bardzo dobry odcinek
Wielkie dzięki!
A w Polsce? Tarpan... Którego nawiasem dawno juz nie ma...
Trzeba przyznać, że pomiędzy Tarpanem a Unimogiem, jest przepaść praktycznie nie do przeskoczenia.. 😅
@@WedrowkiZMaszynami Unimog by ją po dnie przejechał;)
A kto miał ten pojazd zbudowac jak cała polska elita zarówno ta patryjotyczna jak i naukowa zginęła na gracie, w niemieckich obozach, na Syberii, albo w ruskich rowach od strzału w głowę. To co ruskie miały nam dobrze robić?
Tarpan to był ulep o który nikt nie prosił .W ten sposób chciano czyścić magazyny z nadwyżek produkcyjnych.
Mogliśmy mieć jeszcze Budołaza ale utknął na etapie prototypów niestety.
Jestem kierowcą-operatorem unimoga u400
W poniedziałek zaczynam pracę jako kierowca
@damiantyrolski ooo a jakiego modelu i rocznika ? W razie pytań,mogę podpowiedzieć coś jak będzie trzeba.
fajny film, ale też musi być od dział w UK ( okolice Wrexham)bo spawałem i wyginałem dla nich rurki olejowe ok 20-25 sztuk rocznie brali, extra chłodzenie skrzyni biegów.Pozdrawiam
Super historia. Dzięki i również pozdrawiam! 👍
Pierwsze modele były tworzone jako pojazdy przeznaczone dla rolnictwa i przemysłu leśnego bo na to zezwalali amerykanie. Unimogi nie mogły służyć jako pojazdy wojskowe, zmieniło się to chyba po wybudowaniu muru berlińskiego przez ZSRR.
Nie pierwszy raz w historii niemieckie pojazdy "rolnicze" trafiły do armii - pod koniec lat 20. ich "ciągniki" testowali ruscy na swoich poligonach (Panzerschule Kama, jak ktoś ciekawy). A potem efekty tych testów oglądano w całej Polsce i nie tylko.
Wtedy naziści zmienili stronę wstąpili do NATO i zaczęli bronić demokracji w Europie 🤣
👍
Ta modrzewina ma jakiś pointer na Google maps ?
wymawiane universal motor geret
Racja, dzięki za sprostowanie 👍
Heh, historycznie rzecz ujmując, taki trochę niemiecki Tarpan 😅
Jaki kraj, taki Tarpan :D
Niemiecka technologia zawsze mnie oszałamia
Moc 80 km a później zwiększono do 30 i 34?. Tr,eBay poprawić.
Te informacje tyczą się różnych modeli, zgodnie z informacjami w materiale 😉.
Marka mercedes oznacza tyle że płacisz podwójnie za znaczek mercedesa .Unimog był prosty i prymitywny ale tani. Pojazdy mercedesa są drogie i prymitywne .
Bzdury piszesz.
Zobacz ile kosztują Unimogi😂
@@monochromeherpestes8921fakt z cenami ich srogo pojebało nie mówiąc już o używkach
@@KoBart89jestem na odwyku, dzięki
@@pawe6532 xD
Mercedes to kupa gówna, ja wszystkie hitleroskievmarki dzisiaj. A największym gównem jest kałdi
A w Polsce zrobili nawet 4 BUDOŁAZ odpowiedniki UNIMOGa i jak zawsze na tym się skończyło!
Swoją drogą baardzo fajne prototypy. Ostatnio się im przyglądałem.