Jak SZYBCIEJ czytać książki i WIĘCEJ z nich pamiętać? Strategia Nelsona Dellisa

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 17

  • @nikola.tesla525
    @nikola.tesla525 4 ปีที่แล้ว +2

    Mi wyobrażanie sobie treści przychodzi bardzo naturalnie. Często nawet nie pamiętam czy czytałam książke czy oglądałam film, bo w głowie mam zapamiętane obrazy. Nad kilkoma aspektami z filmiku na pewno popracuje. Bardzo fajny materiał. Pozdrawiam!

    • @dobrapamiec
      @dobrapamiec  4 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję serdecznie, Weroniko! To dla mnie duża przyjemność wiedzieć, że wyobraźnia funkcjonuje u Ciebie naturalnie i bez problemów. Niestety w dzisiejszych czasach procesy poznawcze borykają się z ogromnym przebodźcowaniem i nie jest łatwo utrzymać koncentrację, pamięć czy wspomnianą wyobraźnię w należytym ładzie. Piątka! :)

  • @skorpionmaciek6895
    @skorpionmaciek6895 4 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki :)

  • @imperiumpsycholasu9665
    @imperiumpsycholasu9665 4 ปีที่แล้ว +2

    Czy zmiany środowiska, w którym czytamy mają duży wpływ na jakość naszego czytania i koncentracji na tekście? Bądź ogólnie uczenia się i zapamiętywania?

    • @dobrapamiec
      @dobrapamiec  4 ปีที่แล้ว

      Dzięki za super pytanie. :))
      W Stanach robiono badania, podczas których pierwsza grupa studentów uczyła się materiału w jednej sali, a druga w dwóch różnych. Okazywało się, że na testach ta druga grupa miała skuteczność lepszą o ok. 20%.
      Wychodzi na to, że odtwarzamy z pamięci nie tylko sam materiał, ale także okoliczności środowiskowe, w jakich się go uczyliśmy i jeżeli mamy możliwość, by często je zmieniać, to możemy usprawnić zapamiętywanie.
      Wyżej wymienione badania opisuje artykuł: www.eastbaytutoring.com/tutoring-blog/2018/3/4/study-in-different-places-not-just-one
      Co do koncentracji i jakości czytania ciężko jednoznacznie powiedzieć. Jeśli zmieniany środowisko na głośną knajpę, to słabo tam o koncentrację, ale ulubiona kawiarnia, w której nie ma przebodźcowania, może być strzałem w dziesiątkę. :D

    • @imperiumpsycholasu9665
      @imperiumpsycholasu9665 4 ปีที่แล้ว +1

      @@dobrapamiec Dziękuję za odpowiedź :) Bardzo ciekawe badanie. Też zauważyłam u siebie, że w momencie, gdy przypominam sobie coś co robiłam, czego się uczyłam, przypominają mi się też okoliczności w jakich to robiłam. Jaka muzyka leciała w tle, smak gumy do żucia, pora dnia, albo jaki kolor ubrania miał na sobie mój rozmówca. Mózg zdecydowanie lubi łączyć bodźce, byle nie za wiele, jak w zatłoczonej i głośnej knajpie, gdzie faktycznie słabo by się czytało :D

    • @dobrapamiec
      @dobrapamiec  4 ปีที่แล้ว +1

      @@imperiumpsycholasu9665 Zdecydowanie. Mózg jest całkiem niezły w układaniu wątków, jeśli mu się na to pozwoli. ;-)

  • @gyerczol2484
    @gyerczol2484 4 ปีที่แล้ว +2

    Hej możesz zobaczyć ten link : artofmemory.com/blog/memory-palace-ideas-for-historic-dates-1927.html i powiedział czy taka 'postać' pałacu pamięci jest dobra?

    • @gyerczol2484
      @gyerczol2484 4 ปีที่แล้ว

      Z góry dziękuje!

    • @dobrapamiec
      @dobrapamiec  4 ปีที่แล้ว

      @@gyerczol2484 Cześć! Bardzo się cieszę, że przeglądasz Art of Memory. To świetne źródło wiedzy i porad w zakresie technik pamięciowych. :) Josh to bardzo ogarnięta osoba w kontekście mnemotechnik i zaufałbym mu, jeśli chodzi o tę strategię do historycznego pałacu pamięci. Przy historii faktycznie trzeba trochę kombinować, by sensownie umieszczać skojarzenia w zależności od wieku i dat. Myślę, że na tym forum znajdziesz mnóstwo praktycznych porad, jak robić pałace w tej dziedzinie, a ten artykuł na pewno się do takich porad zalicza. :) Jeśli chcesz się tym zainspirować, by zbudować swój własny pałac, to bym się nie wahał.

    • @gyerczol2484
      @gyerczol2484 4 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuje, pomogłeś!

    • @dobrapamiec
      @dobrapamiec  4 ปีที่แล้ว

      @@gyerczol2484 Do usług! A swoim historycznym pałacem możesz podzielić się na grupie Dobra Pamięć Crew. :)

    • @gyerczol2484
      @gyerczol2484 4 ปีที่แล้ว +2

      Na Facebooku?

  • @netrix9665
    @netrix9665 4 ปีที่แล้ว

    Mogę użyć tego sposobu na bazie podręczników np;
    Fizyki czy biologii?
    Pozdrawiam

    • @dobrapamiec
      @dobrapamiec  4 ปีที่แล้ว +1

      Wiesz, każda książka jest inna i każda ma nieco inne przeznaczenie. Domyślam się, że przy podręczniku z fizyki, będziesz z tej wiedzy egzaminowany i warto, żebyś na pewno znał jej zawartość. Wtedy nie zaszkodzi, jeśli dodasz do tego więcej notowania i powtarzania samych notatek, żeby utrwalić najważniejsze informacje z podręcznika.

    • @netrix9665
      @netrix9665 4 ปีที่แล้ว +1

      @@dobrapamiec Dziękuję za odpowiedź.
      Pozdrawiam