Hipotetyczna podwodna pozaziemska cywilizacja [Podcast]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 1.6K

  • @Smartgasm
    @Smartgasm  3 ปีที่แล้ว +250

    Nie wiem czemu, ale zniknął podział podcastu na rozdziały. Dodam więc timecody tutaj:
    00:00 Wstęp
    06:43 Argumenty za życiem w pozaziemskich oceanach: warunki, powszechność i bezpieczeństwo
    24:23 Argumenty przeciw życia w pozaziemskich oceanach: metabolizm, utleniacze, reduktory, tlen i inna chemia z geologią
    01:03:05 Przykłady „inteligencji” u znanych istot morskich
    01:15:29 Warunki dla powstania inteligencji
    01:23:47 Hipotetyczny wygląd hipotetycznych podwodnych inteligentnych stworzeń
    01:29:02 Prehistoria podwodnych inteligentnych stworzeń: ogień, narzędzia i rolnictwo
    01:34:05 Przechowywanie i przekazywanie informacji (jak i po co)
    01:38:11 Religia i kosmologia podwodnych inteligentnych stworzeń
    01:42:23 Jak udowodnią, że ich ciało niebieskie nie jest płaskie, mierzenie czasu, sztuka
    01:48:46 Metalurgia w warunkach pozaziemskich oceanów
    02:00:12 Opanowanie elektryczności przez podwodnych inteligentnych istot
    02:05:26 Po opanowaniu wysokich temperatur i elektryczności
    02:12:06 Kulminacja z niespodzianką =)
    02:16:16 Uprzedzając pytania w komentarzach

    • @miykolayventzl2356
      @miykolayventzl2356 3 ปีที่แล้ว +5

      Co myślisz o zdjęciach z tego filmu? Chyba nie robiłeś nic jeszcze na ten temat🤔
      th-cam.com/video/BvRx9dywJ20/w-d-xo.html

    • @olivierczartoryski7363
      @olivierczartoryski7363 3 ปีที่แล้ว +17

      Witam ciebie serdecznie, chciałem tylko podziękować za to, że poświęciłeś swój czas aby w sposób merytoryczny pokazać ludziom, którzy wierzą w to co Dr. Zalewski mówi,wierzyłem w to do momentu kiedy oglądnąłem jeden z twoich filmików, to było dosłownie przed chwilą,dlatego zdobywając wiedzę, róbmy to ze zróżnicowanych źródeł informacji, czekałem na chwilę kiedy ktoś uderzy z kontrargumentami, pozdrawiam.

    • @camel259
      @camel259 3 ปีที่แล้ว +8

      @@delysidus925 Glin to inaczej aluminium byczku, zdecydowanie jest metalem

    • @linkalinka2049
      @linkalinka2049 3 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję, wysłucham jeszcze raz-w ratach.Myślę, że łatwiej będzie przyswoić informacje i zrozumieć o co chodzi:)

    • @logrox1
      @logrox1 3 ปีที่แล้ว +3

      Witaj, prośba. Rób filmy z podziałem na tematy tak by YT pokazał ten podział, a nie jak tu napisałeś gdzie co jest. Dzięki.

  • @iwonabartoszewicz7475
    @iwonabartoszewicz7475 2 ปีที่แล้ว +133

    Uwaga, że Autor uczy się języka polskiego jest bardzo sympatyczna, ale Autor już język polski zna i to świetnie! Gratuluję i podziwiam. Oczywiście abstrahując od tematów poszczególnych podcastów, które są przygotowane perfekcyjnie!

    • @jancembala4428
      @jancembala4428 ปีที่แล้ว +2

      ​@Jan Szaman noi?

    • @Kulasowski
      @Kulasowski ปีที่แล้ว +9

      Zna polski nawet lepiej niż niektórzy polacy

    • @penone1
      @penone1 ปีที่แล้ว

      bo to boot lub ejaj

    • @olgagaming5544
      @olgagaming5544 ปีที่แล้ว

      No, ale teraz mieszka we Włoszech z GF od roku chyba a więc też może trochę zapomnieć, to by był jednak rok rozmawiania w Polsce więcej

    • @kamildoe33
      @kamildoe33 ปีที่แล้ว

      ​@@olgagaming5544z GF XDDDEEEEEE

  • @JamtoDK
    @JamtoDK 2 ปีที่แล้ว +15

    Gościu! Skąd Ty się wziąłeś? Toż to genialna twórczość! Nie mega, GIGA! Wiedza, super styl, wyobraźnia. Łeb urywa!
    Gdzie wielkie telewizje!?! Czemu nie kosisz u nich wielkiej kasy? Albo lepiej nie. Zostań tu!
    Dziękujemy.

  • @shiz4849
    @shiz4849 3 ปีที่แล้ว +282

    Podziwiam, że dałeś tag [podcast], a i tak nie poszedłeś na łatwiznę i przygotowałeś oprawę wideo

    • @GenderWoman666
      @GenderWoman666 3 ปีที่แล้ว +5

      Zawsze to robi xD

    • @kendrickchase3186
      @kendrickchase3186 3 ปีที่แล้ว +1

      XD

    • @Mozarz
      @Mozarz 3 ปีที่แล้ว +2

      film "typu podcast"

    • @Smartgasm
      @Smartgasm  3 ปีที่แล้ว +165

      Uważam (mogę się mylić), że większość lubi czymś „zająć” oczy podczas słuchania podcastów, fajnie gdy np. na ekranie przez 10 min jest jakaś wstawka pokazująca obiekt, o którym mowa w podcaście. Ja się staram nad oprawą graficzną dla tych ludzi. Tag #podcast na moim kanale świadczy o tym, że można po prostu posłuchać ten filmik bez oglądania i nic nie stracić bez wizualizacji, pokazanych obrazków i wstawionych wideo. W innych moich filmach często trudno coś zrozumieć bez oprawy graficznej i wizualizacji tego, o czym mowa.

    • @GenderWoman666
      @GenderWoman666 3 ปีที่แล้ว +11

      @@Smartgasm bardzo prawidłowo 👍👍

  • @deutpol
    @deutpol 2 ปีที่แล้ว +5

    Najlepszy film i przemyslenia na ten temat, jakie kiedykolwiek widzialem czy czytalem. Wielkie brawa dla Autora filmiku!
    Moje mysli po obejrzeniu, mysli absolutnego laika, zadnego naukowca czy inzyniera:
    Bron: W sprawie broni to bym sie nie martwil. Jesli tylko pojawia sie inteligencja to pierwszym wynalazkiem jest z zasady zawsze cos, czym mozna skutecznie rozwalic leb drugiemu inteligentnemu osobnikowi. Pierwszym narzedziem do zabijania nie jest wcale narzedzie do polowania, pierwszym narzedziem jest zawsze narzedzie do zabijania sobie podobnych. Jest to zarowno osobniczo jak i gatunkowo ze wszech miar racjonalne, obowiazuje wiec zapewne powszechnie. Pod woda efektywna bedzie bron elektryczna kontaktowa, soniczna kierunkowa oraz przede wszystkim chemiczna, zarowno kontaktowa jak i dzialajaca kierunkowo i powierzchniowa, to jest chcialem powiedziec objetosciowo. Plus wszystkie rodzaje broni barycznych, powodujacych nagle lokalne lub kierunkowe zmiany cisnienia. Zmiany te wywolane moga byc eksplozyjnie lub implozyjnie, chemicznie lub mechanicznie. Plus bron biologiczna w postaci lawic jakichs agresywnych czy tam trujacych zyjatek szczutych na przeciwnika. Duzo innych tu jeszcze mozliwosci widze, z bronia powiedzmy masowego razenia wlacznie.
    Z racji punktowego wystepowania kominow geotermalnych a co za tym idzie punktowego wystepowania bogatych zrodel pozywienia strategia walk (oraz organizacja spoleczna, ekonomiczna, polityczna) bedzie, przynajmniej poczatkowo, czyms na wzor niezaleznych miast-panstw. Powszechne niewolnictwo (niewolnikami staja sie pozostali przy zyciu mieszkancy pokonanego miasta-panstwa) jest raczej nieuchronnie wpisane w system, jako zwyczjnie najbardziej ekonomiczne wykorzystanie zdobytych zasobow, no trudno zeby sie zasoby zdobytego komina marnowaly.
    Metalurgia, elektrycznosc itd.: Droga rozwoju cywilizacji poprzez rozwoj technologiczny wydaje sie najbardziej efektywna i najbardziej oczywista ale nie musi byc droga jedyna. Droga swiadomych i celowych manipulacji chemicznych, biologicznych, genetycznych mozna stworzyc nie tylko farmy zywnosci ale i odpowiedniki wiekszosci narzedzi, maszyn czy bardzo wielu procesow technologicznych. Lacznie z biologicznym, zywym analogiem maszyn liczacych czy biologicznego, zywego analoga sztucznego satelity. Tak, to czysta spekulacja, ale nie jest to bioologicznie niemozliwe. Cywilizacja oparta nie o technologiczna produkcje maszyn i narzedzi, a o biochemiczna i genetyczna hodowle takich zywych maszyn i narzedzi wpisuje sie w warunki wszechogarniajacego oceanu w miare racjonalnie. Tak samo pozyskiwanie metali i innych pierwiastkow ze skal, rud i osadow nie za pomoca metod termicznych czy elektrolitycznych a za pomoca metod chemicznych, biochemicznych i bioologicznych jest znane nawet i na Ziemi. Na Ziemi w wiekszosci tak nieefektywne i nieekonomiczne, ze nawet nie warto probowac. Nie warto na Ziemi. Dalsza obrobka moglaby polegac na hodowaniu kolonii bakterii czy nawet mikroorganizmow zawierajacych w sobie te metale czy inne pierwiastki, nie koniecznie nawet hodowli amorficznej, moze byc juz o celowo zadanych ksztaltach makroskopowych. A potem z tych elementow nasze hipotetyczne cwane osmiorniczki skladaja sobie bardziej skomplikowane przedmioty i narzedzia, przy pomocy ktorych skladaja sobie z kolei coraz bardziej skomplikowane urzadzenia i maszyny. Dobra, fantastyka, ale zasad i praw fizyki w sumie nie lamie.
    Wytworzenie przestrzeni wolnej od wody, w znaczeniu baniek czy pecherzykow pary wodnej: Jest stosunkowo proste i zostaloby zapewne opanowane jako jedna z pierwszych umiejetnosci przez taka hipotetyczna cywilizacje. Nie na zasadzie termicznej. Na zasadzie kawitacyjnej. Spadek cisnienia za szybko poruszajacym sie w cieczy cialem stalym. No dobra, na glebokosci kilkunastu kilometrow nie byloby z tym pewnie az tak rozowo, machanie jakims kijem, znaczy jakas koscia czy tam oscia mogloby nie wystarczyc, ale juz jakby wprowadzic taka kosc w szybki ruch wirowy... To sie da policzyc, czy sie da. Jest jakis inzynier na sali?)) No, a jesli umiemy, znaczy my, cwane osmiorniczki, jesli umiemy juz sztucznie wytworzyc przestrzenie wolne od wody to zasadniczo dalsze eksperymenty, co sie da zrobic w takich przestrzeniach nie roznia sie specjalnie od eksperymentow ludzi co da sie zrobic w sztycznie wytworzonych przestrzeniach bez powietrza. Dotyczy to zarowno metalurgii, jak i elektrycznosci, jak i wszystkich innych procesow fizycznych i chemicznych. Bylbym ostrozny w niedocenianiu cwanych osmiorniczek;)
    Co do wizyty jakichkolwiek obcych u nas: To raczej na pewno bedzie gatunek agresywny z natury, tak jak czlowiek. Inny zwyczajnie nigdy i nigdzie sie nie wybierze. Krowa rozprzestrzeni sie jak daleko tylko siega pastwisko, prawda. Ale pustyni czy lancucha gor nie pokona. Wilk owszem, pokona. W nadziei na jeszcze tlustsze lupy za ta gorka. My dlatego wlasnie latamy w kosmos, nie oszukujmy sie. Wiec jak inni do nas przyleca, to raczej motywacja bedzie ta sama. No ale dobra, nazywajmy to glodem wiedzy i zadza poznania;) De facto, to zadza wiedzy i poznania, jakie to tluste kaski sa za tymi gorkami, no badzmy uczciwi sami ze soba. Co do wspolpracy: Wspolpraca nie jest warunkiem koniecznym w obrebie gatunkow nieagresywnych. Wspolpraca jest warunkiem koniecznym w obrebie gatunkow agresywnych. Owce czy krowy nie za bardzo ze soba wspolpracuja. Mrowki, szczury czy wilki owszem, wspolpracuja calkiem dobrze. Im bardziej gatunek jest agresywny, tym bardziej osobniki sa zmuszone wyksztalcic reguly wspolpracy. Co nas prowadzi do oczywistej konkluzji: Im bardziej dany gatunek ma wyksztalcone reguly wspolpracy, tym bardziej agresywny jest to gatunek. Koniecznosc i zlozonosc zachowan spolecznych jest wymuszona stopniem agresywnosci osobniczej jak i populacyjnej danego gatunku. Rekin czy krokodyl wcale nie jest agresywny w porownaniu z dowolna malpa czy nawet malpiatka, nie mowiac o czlowieku. Jak nie musi, nie zaatakuje, szkoda mu energii i nawet sie nie ruszy. Wilk czy malpa zaatakuje z ciekawosci, z nudy, ze zlosci, z frustracji jako zachowanie kompensacyjne, dla zabawy w koncu, malpy naczelne dodatkowo z zawisci, z zazdrosci i jeszcze z kilkuset fajnych powodow)) Tym sie wlasnie roznimy od krokodyla czy krowy. Nam nie szkoda energii na takie zachowania. Tygrys to jest pikus przy dowolnym ludzkim dziecku. Zaden tygrys nie wpadnie nigdy na pomysl odrywania czemus zywemu dla zabawy po jednej konczynie, zeby zobaczyc, jak sie to wtedy bedzie poruszac. Bo to ciekawe. Tylko jeden gatunek na Ziemi tak sie bawi. I to ten gatunek lata w kosmos. Wiec jak jakis inny przyleci...

  • @nieciekaweciekawostki1451
    @nieciekaweciekawostki1451 3 ปีที่แล้ว +144

    film pełnometrażowy od Smartgasma to marzenie...
    Tymczasem Smartgasm:

    • @radekhurkaa8610
      @radekhurkaa8610 3 ปีที่แล้ว +9

      Smartgasm bawi się w Camerona :)

  • @karpio00
    @karpio00 3 ปีที่แล้ว +44

    Ten film jest genialny. Świetna robota. Oglądałem to z otwartą gębą 😁. Świetne połączenie faktów z natury, z terią oraz Twoimi przemyśleniami. Po prostu brak mi słów.

  • @nekomarik
    @nekomarik 3 ปีที่แล้ว +681

    Po długości materiału można stwierdzić dwie rzeczy:
    -materiał jest świetny
    -dlatego cię nie było miesiąc

    • @bishbish9111
      @bishbish9111 3 ปีที่แล้ว +45

      Po długości materiału można stwierdzić tylko jego długość, ale po niektórych komentarzach, że niektórzy widzowie są pozbawieni krytycznego myślenia, tudzież są po prostu idiotami lubiącymi lizać rowisko.

    • @Shaderon
      @Shaderon 3 ปีที่แล้ว +5

      No właśnie miałem coś podobnego napisać, dzięki, że mnie wyręczyłeś xDD

    • @Mr4hitch
      @Mr4hitch 3 ปีที่แล้ว +89

      @@bishbish9111 Daj spokój. Smartgsm znany jest z wnikliwych i trafnych spostrzeżeń, które nie wynikają z jego przemyśleń a są poparte dowodami naukowymi i eksperymentalnymi. Bardzo rzadko widuje się własną opinię a jak już jest to jest zaznaczana. Z tego powodu dla widza, który śledzi kanał od dawna można od razu stwierdzić że materiał będzie dogłębny a tym samym świetny

    • @RunningVandal.
      @RunningVandal. 3 ปีที่แล้ว +35

      @@bishbish9111 Tak jak pisze Mr4hitch. Na razie smartgasm się na tej regule nie przejechał, więc w jego przypadku stwierdzenie że długość=jakość jest uzasadnione.

    • @ifoofi9276
      @ifoofi9276 3 ปีที่แล้ว +5

      @@bishbish9111 jesli chodzi o ciebie to tylko pozostaje Marianski.moglbys ty i twoi klakierzy tam skończyć...powodzenia

  • @_Marson_
    @_Marson_ 3 ปีที่แล้ว +67

    Właśnie skończyłem słuchać tego podcastu. Był taki długi, że rozłożyłem go sobie na cały tydzień. Z każdą minutą podcast stawał się coraz lepszy. Niesamowity film jak i niesamowity twórca! Nie zmieniaj się!

    • @bejbiface4686
      @bejbiface4686 2 ปีที่แล้ว +3

      Takie rzeczy się na raz oglada

    • @_Marson_
      @_Marson_ 2 ปีที่แล้ว +2

      @@bejbiface4686 Można, ale ja nie potrafię się długo skupiać na jednej rzeczy, więc po jakichś 30 min wysiadam i muszę sobie zrobić przerwę

  • @filiprogowski515
    @filiprogowski515 3 ปีที่แล้ว +294

    Juz sie zaczynałem martwić bo dawno nic nie wrzuciłeś. No to oglądamy

    • @MrCrazycorrado
      @MrCrazycorrado 3 ปีที่แล้ว +4

      O tym samym pomyślałem.

    • @overstudio7252
      @overstudio7252 3 ปีที่แล้ว +3

      Również tak pomyslalem

    • @Toudi74
      @Toudi74 3 ปีที่แล้ว +3

      Witam w klubie 💪😜

    • @SzajbonLipsky
      @SzajbonLipsky 3 ปีที่แล้ว +1

      Pseudonaukowcy go dojechali

    • @overstudio7252
      @overstudio7252 3 ปีที่แล้ว +6

      @@SzajbonLipsky dr franc Zalewski mocą soku brzozowego rzucił kilka zaklęć

  • @marcins50
    @marcins50 3 ปีที่แล้ว +119

    Zgadzam się prawie ze wszystkim co powiedziałeś ale osobiście uważam że takim epokowym wydarzeniem w dziejach podwodnej cywilizacji (porównywalnym z ujarzmieniem ognia przez ludzi) mogło by być umiejętność wytworzenia.... "pustki" czyli miejsca całkowicie pozbawionego wody do którego istoty te będą miały dostęp. Ludzkość wielu odkryć dokonała tworząc "środowiska" w których normalnie żyć nie możemy lub nie występują w naszych warunkach bytowych np. próżnia. dzięki temu możemy obserwować zjawiska niedostępne w naszym środowisku naturalnym i dzięki nim wytwarzać przedmioty i materiały których nie udało by się normalnie wytworzyć .
    Umiejętność stworzenia miejsca bez wody dała by możliwość takiej cywilizacji dokonania ogromnego skoku rozwojowego być może wytworzyć i kontrolować prąd. Sama idea pustki może powstać w myśli tych "kosmitów" np. podczas obserwacji jakiś bąbli gazów które mogą się wytworzyć w głębinie. Dalej to już scenariusz jest znany jakaś jednostka zada sobie pytanie a jak by stworzyć taki wieeelki i mocny bąbel....
    Nie wiem jak wygląda to od strony nauki fizyki jak oni mieli by wypompować wodę z takiego "bąbla" itd. ale wydaje mi się by wyjść z epoki kamienia będzie im potrzebny tak epokowe odkrycie. A może po prostu cywilizacja się rozwinie dzięki "przypadkowi" jakiemuś zbiegowi okoliczności który spowoduje wytworzenia jakiejś ogromnej jaskini bez wody którą te inteligentne istoty odkryją i wykorzystają do dalszego rozwoju. W powstaniu ludzkiej cywilizacji też miało miejsce mnóstwo nietypowych "przypadków" i zbiegów okoliczności które spowodowały nasz rozwój (choćby wzniecenia ognia przez piorun). Pozdrawiam i dzięki za rozbudzenie mojej wyobraźni :)

    • @Smartgasm
      @Smartgasm  3 ปีที่แล้ว +48

      >Nie wiem jak wygląda to od strony nauki fizyki
      Nie rozważyłem ten temat, bo to też nie jest takie „różowe”. Nie w każdym gazie da się rozpalić ognisko i nie w każdym da się odkryć zjawiska elektrostatyki i elektryczności w ogóle. Np., jak wynika z moich rozważań, metan oraz tlen+wodór mogą być najczęściej występowanymi gazami w takich światach i w obu środowiskach spalanie lub iskra prowadzi do wybuchu. Najlepiej, gdy tym gazem będzie tlen+azot, tak jak u nas, ale o tlenie powiedziałem wystarczająco i on raczej nie będzie powszechny w takich światach. Żeby te hipotetyczne istoty zrozumieli o co chodzi z wybuchem w takich środowiskach, to oni już powinni być zaawansowane, chociażby na poziomie naszej starożytności. Ale kto wie. W każdym razie dziękuję za uzupełnienie mojego materiału, pozdrawiam!

    • @emilianiwanicki8080
      @emilianiwanicki8080 2 ปีที่แล้ว +2

      A po co rząd? Do grabienia naiwniaków?

    • @marcins50
      @marcins50 2 ปีที่แล้ว +2

      @@emilianiwanicki8080??? chyba za dużo polityki oglądasz

  • @majsterkali4336
    @majsterkali4336 3 ปีที่แล้ว +70

    Kolego, czekałem i oczekiwałem. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile swoich znajomych twoimi filami zainteresowałem. Pozdrawiam serdecznie.

    • @Smartgasm
      @Smartgasm  3 ปีที่แล้ว +38

      Trochę czuję się wirusem po tym komentarzu 🦠

    • @ilonaj.1191
      @ilonaj.1191 3 ปีที่แล้ว +3

      @@Smartgasm 🤣

  • @Macialkewicz
    @Macialkewicz 3 ปีที่แล้ว +32

    Doskonały film... muzyka w tle robi niesamowity klimat, wręcz taki oniryczny. Świetnie się tego słucha. Proszę, nie przestawaj nigdy tworzyć

  • @Somnum_Paralysin
    @Somnum_Paralysin 3 ปีที่แล้ว +90

    Taki rarytas w sobotę, dziękuję :)

  • @pascalkrakow
    @pascalkrakow 3 ปีที่แล้ว +10

    Twoje podejście do nauki, ciekawy sposób jej przedstawienia i ogólny "vibe" Twojego stylu powinien zostać wydany w postaci książki. Jesteś niesamowity! Smartgasm - sięganie do gwiazd przez wyobraźnię. Pozdrawiam!!

  • @Dawidoss1
    @Dawidoss1 2 ปีที่แล้ว +44

    Ile ty pracy wkładasz w te wszystkie filmy, Respect.

  • @arturho7
    @arturho7 3 ปีที่แล้ว +4

    Jestem pod wrażeniem, jakości materiału i ogromu włożonej pracy. Nie wspominając o wiedzy niezbędnej do stworzenia czegoś takiego. Cieszę się że jesteś na YT i robisz to dla ludzi.

  • @TheMuszekOkruszek
    @TheMuszekOkruszek 3 ปีที่แล้ว +18

    Facet widać że dużo się napracowałeś, dziękuję za ogrom zebranej wiedzy ;) uwielbiam takie materiały.

    • @Alkow403
      @Alkow403 2 ปีที่แล้ว

      Facet !!! To jest Twój partner !!!

  • @tomeknieradka5051
    @tomeknieradka5051 ปีที่แล้ว +2

    Oglądam 3 raz w ciągu 2 lat. Mega robota . Jest w tym materiale tyle informacji że przy zwykłym oglądaniu i słuchaniu wiele umyka. Z tego co wiem dość biegle wypowiadasz się w kilku językach. Wybrałeś język polski. Szacunek. Mogłeś angielski i mieć zasięgi. Nie zwracaj uwagi na wredne komentarze, że masz rosyjski akcent. Dla mnie np . to bez znaczenia, nie ma granic. Rasy. Koloru skóry . Jezyka. Jesteśmy mieszkańcami tej planety . Takie materiały uświadamiają jak łatwo możemy ją zniszczyć i jak długo nasze dzieci ,dzieci naszych dzieci będą mogły tutaj żyć.Świetna robota.

  • @marcingorny7393
    @marcingorny7393 3 ปีที่แล้ว +31

    Jeden z najciekawszych materiałów w sieci

    • @dorota3346
      @dorota3346 2 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się, jest naprawdę świetny, chociaż mam własne zdanie

  • @StoneWoP
    @StoneWoP 3 ปีที่แล้ว +90

    Co do obróbki i w ogóle metalurgii, pomysł wrzucenia metali do lawy odpada. Temp. stopionej skały jest niewystarczająca poza tym, cała metalurgia opiera się na tym by z metalu zrobić COŚ a nie bezkształtną zanieczyszczoną bryłę. Tutaj potrzeba pomysłu jak usunąć z metalu zanieczyszczenia - bardzo trudnym i przełomowym wydarzeniem dla przemysłu było wynalezienie sposobu na produkcję oczyszczonego stopu żelaza z węglem tj. stali - jest to prawdziwy skok (chodzi mi o procesy konwertorownia). Przed nim wszystkie inne technologie przypominały z grubsza prehistoryczne dymarki albo były niezwykle niewydajne czasowo i energetycznie. Do tego procesu jest potrzebny tlen, poza tym ważną rolę odgrywa zgar, którego ni jak wykonać pod wodą. Wgl. woda ma ten problem, że bardzo szybko chłodzi cokolwiek - wbrew pozorom psuje to bardzo metal. Więc mamy kolejny problem technologiczny do rozwiązania, którego nie było na powierzchni. Co do stali, mógłbym jeszcze dodać, że jest to materiał konstrukcyjny produkowany w największej ilości od momentu rewolucji przemysłowej - produkcji innych metali, razem wziętych to pikuś, można sobie to sprawdzić. Stąd można wysunąć ciekawy wniosek, że w zasadzie to mamy epokę stali, mimo oczywiście znajomości nanomateriałów, kompozytów, superstopów czy carbonu - te ostatnie są bardzo trudne w produkcji i technologia (metody produkcji) nie nadąża za techniką (wiedzą techniczną samą w sobie). Jedna rzecz to coś wiedzieć a druga umieć masowo produkować - co prowadzi do postępu.
    Myślę natomiast, że jeśli chodzi o produkcję w miarę czystych metali - można masowo robić to elektrolizą, tak jak w przypadku przemysłowej miedzi. Nawiasem mówiąc, wynalezienie masowego sposobu na produkcję czystej miedzi, również było niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju ludzkości - umożliwiło rozpowszechnienie się elektroniki. W ogóle pojawia się problem jak produkować stopy, ale rozwiązaniem może być metalurgia proszków. Tylko kiedy czytam te moje dość luźne rozważania zastanawiam się nad jedną kwestią - my jako ludzkość, poznaliśmy te wszystkie metody w pewnej ścisłej kolejności - chodzi mi o to, że jedno odkrycie umożliwiało drugie odkrycie i faktycznie większość rzeczy wydarzyła się "przypadkowo" tak jak z tym wrzuceniem miedzi do ogniska. Teraz z punktu widzenia istot znających dobrze fizykę, chemię, możemy sobie spekulować na wielością procesów i technik - tutaj spostrzeżenie, że pomimo to z trudem wyobrażamy sobie jak można by je wszystkie odkryć pod wodą. I być może wymyślimy coś, tylko czy to coś nie będzie jakoś wzajemnie zapętlone? Np. aby wynaleźć elektryczność będzie potrzeba czystych metali a do czystych metali potrzeba elektryczności. To chyba clue problematyki filmu.
    Ode mnie to tyle. Pozdrawiam. Mgr inż. metalurg :)

    • @nowyfolderzesponawesele225
      @nowyfolderzesponawesele225 3 ปีที่แล้ว +3

      Tak pomyslalem, że aby pozbyć się problemów z wodą należałoby stworzyć szczelną kopułę na dnie, wypompować z niej wodę a wpompować odpowiedni gaz, i w takiej sztucznej atmosferze na dnie można by działać jak na powierzchni. Pozdrawiam!

    • @MrFizoloff
      @MrFizoloff 3 ปีที่แล้ว +9

      Wszystko racja panie Mateuszu, ale z naszego punktu widzenia. Dla nas wynalezienie czegokolwiek pod wodą jest po prostu wyzwaniem, szaradą, która de facto nie ma dla żyjących na powierzchni sensu. Co innego budowanie cywilizacji pod wodą od samego startu. Bardzo możliwe, że przez tysiące lat "potrzeb" - a te są matkami wszystkich wynalazków - udałoby się wypracować nie tyle mechanizmy, wytwarzania tego, co już znamy, ale nowe materiały potrzebne do zaawansowanych technologii. Rzucam luźno - przykładowo materiały organiczne. To mi trochę przypomina antropologię i oglądanie "filmów historycznych", w których zakłada się zachowania znane nam ze współczesności. Im dalej cofamy się w przeszłość, tym kolebka naszej cywilizacji wygląda bardziej obco naszym wyobrażeniom. Drugie porównanie, które momentalnie mi się narzuca to geometria nieeuklidesowa, która dla większości jest czarną magią, a dla niektórych nawet oszustwem w aksjomatach. A teraz zmieniamy jeden aksjomat z powietrza na wodę i mamy totalnie inną historię ;) Pozdrawiam.

    • @Mondryjal
      @Mondryjal 3 ปีที่แล้ว +3

      Może nie potrzebnie fiksujemy się na znanych nam i działających w naszym środowisku technologiach. Spójrzmy tak bioinżynieryjnie - te wszystkie kości, pancerze, pióra. Organizm biologiczny przyciśnięty presją ewolucyjną wytworzy prawie wszystko, nawet prąd el.. Mogę sobie wyobrazić stworzenia posiadające metaliczne organy, że zamiast rogowych dziobów itd. są z metalu. Nawet gdzieś

    • @Mondryjal
      @Mondryjal 3 ปีที่แล้ว +2

      c.d. Nawet gdzieś czytałem o zwierzątku ziemskim z żelazowym pancerzem. Na początku inteligentne istoty wykorzystują takie elementy innych organizmów, nast. je hodują, aż wreszcie, w drodze hodowli selektywnej lub inż. gen. osiągają co im potrzebne. Bez gazowej tlenowej atmosfery, wysokich temperatur. Trochę taki biologiczny druk 3D bym przewidywał.
      Pozdrawiam

    • @Covsky
      @Covsky 3 ปีที่แล้ว +1

      Panie metalurg, nic nie powiedziałeś o podwodnej obróbce samorodków złota na zimno? Przecież to jest tak kowalny metal, że pod wodą możesz kamieniem łączyć samorodki w większe bryły, z których wyklepiesz blachę, czy wykujesz przedmioty o określonym kształcie.

  • @panfistaszek8328
    @panfistaszek8328 3 ปีที่แล้ว +105

    Zawsze gdy robisz dłuższą przerwę, wiadomo że szykujesz coś dużego👌

    • @falconheavy5749
      @falconheavy5749 3 ปีที่แล้ว +5

      Facet daje 100 procent od siebie. Takich ludzi nam potrzeba!

  • @aleksandraczerny9503
    @aleksandraczerny9503 3 ปีที่แล้ว +63

    BBC, czy National Geographic nie nakreciloby lepszego filmu. Poziom mega wysoki. Wielkie DZIĘKUJĘ. Czekam na więcej takich filmów.

    • @andrzejt5039
      @andrzejt5039 ปีที่แล้ว

      Oni nie są w stanie nakręcić takiego filmu. Nie opłacało by się.

    • @antoniwysocki9613
      @antoniwysocki9613 10 หลายเดือนก่อน

      Zgadzam sie z tym,a jakiego kraju on pochodzi?zdolny gosc.

    • @bogwojny4740
      @bogwojny4740 9 หลายเดือนก่อน

      made by ukraina@@antoniwysocki9613

    • @Ansset0
      @Ansset0 6 หลายเดือนก่อน

      "Mega" wysoki? Głowy używasz wyłącznie jako pojemnika na zęby?!

  • @PachOOL
    @PachOOL 3 ปีที่แล้ว +8

    Człowieku! Najlepszy film jaki zrobiłeś! Discovery się chowa! Rewelacja!

  • @agnieszkanowak1448
    @agnieszkanowak1448 3 ปีที่แล้ว +9

    Pochłonęłam ten podcast w jeden dzień - pewnie jeszcze nie raz będę go słuchać. Świetnia praca - przemyślana od początku do końca, poparta (w miarę możliwości) faktami naukowymi a przede wszystkim bardzo ciekawa. Cieszę się, że jesteś na youtubie i dajesz nam tak niesamowite materiały. Btw twój polski jest zajebisty. Pozdrawiam ;)

  • @danielpatyjewicz4671
    @danielpatyjewicz4671 3 ปีที่แล้ว +6

    To że Twoje odcinki są interesujące,ciekawe, odkrywcze ale i nauczające to chyba wszyscy subskrybenci wiedzą, ale to w jak merytoryczny , rzetelny i co najważniejsze poparty naukowo sposób przekazujesz nam to wszystko, wielki szacunek!!!!. Do zobaczenia i powodzenia;)

  • @teczowependolino8194
    @teczowependolino8194 3 ปีที่แล้ว +2

    Jak się cieszę, że wróciłeś. Ja już po przesłuchaniu, dzisiaj zamierzam przesłuchać drugi raz i pewnie jeszcze kilka razy kiedyś :) kuuuupa dobrego materiału.
    Z moich przemyśleń :
    Bardzo podobały mi się te ciekawostki o rybach! Te przejawy ich inteligencji, to jak hodują glony, mają zalążki moralności i wyganiają złe osobniki. Kurde, jakbyś więcej w tym temacie opowiedział, byłoby cudownie, a jest chyba o czym!
    To, że człowiek który rodzi się i wychowuje sam, byłby głupszy od małpy, to dało mi wiele do myślenia. Inteligencja i świadomość to tylko potencjał, ten potencjał można wypełnić dobytkiem cywilizacji, ale jeśli tego nie zrobisz, nie zaistnieje!
    Co do wojny tylko się nie zgodzę. Przedstawiłeś ją tylko jako motyw degradujący, a to nie prawda. Kontrolowana wojna to potężny motor rozwoju. Gdyby nie ona, możliwe, że do dziś nie opuscilibysmy atmosfery, nie mieli internetu itd. Z resztą sam powiedziałeś, że prawie wszystkie inteligentne gatunki to mięsożercy i to prawda. Ale swiadczy to o tym że inteligencja koreluje z walką i wojną.
    Z resztą całe życie jako zjawisko to ciągła wojna z materii entropią :)
    Mega odcinek! Merytoryka na 6!
    Mam nadzieję, że nie każesz czekać długo na następny odcinek!

    • @Smartgasm
      @Smartgasm  3 ปีที่แล้ว +2

      Cieszę się, że Ci się podobało =)
      Teraz odcinki mają być w miarę regularnie, ten podcast to trochę zajął mi czasu
      Pozdrawiam!

  • @janekm8297
    @janekm8297 3 ปีที่แล้ว +55

    Łapka w górę w ciemno, Twój kanał jest zawsze mega interesujący.
    Pozdrawiam

    • @maciejarosz
      @maciejarosz 3 ปีที่แล้ว

      Łapkę zawsze można zdjąć. Nic nie sugeruję, rzecz jasna

  • @EfMIPL
    @EfMIPL 3 ปีที่แล้ว +7

    Mam zaszczyt być od dziś Twoim patronem. Robisz świetną robotę i ogrom pracy. Czekamy na kolejne produkcje!

    • @dwdw6951
      @dwdw6951 3 ปีที่แล้ว +1

      Masz dużo do nadrobienia. Ja oblecialem wszystkie odcinki bez żadnego przesuwania jeszcze od czasów jak było słychać łamana polszczyznę, teraz to się słucha elegancko i... Nadal bardzo rzeczowo :)

    • @EfMIPL
      @EfMIPL 3 ปีที่แล้ว

      @@dwdw6951 ja również ale dopiero teraz zostałem patronem

  • @Dejv_OOL
    @Dejv_OOL 3 ปีที่แล้ว +4

    Ogrom pracy, zaangażowania, zamiłowania do tematu ;) oprócz bardzo rzetelnej merytoryki, wszystkie emocje zostały poprawnie przez Ciebie przekazane ;) Wspomniałeś kiedyś że nie jesteś geniuszem a tylko przekazujesz wiedzę dalej. Ale to, w jaki sposób wiedzę przyswajasz, rozumiesz, porządkujesz ją sobie w głowie i nam ją przekazujesz, myślę że tego wspomnianego wyżej geniusza z Ciebie właśnie kreuje.
    Dziękuje bardzo za tak kolosalny materiał ! Oby więcej.
    Edit: szkoda że YT tam słabo pozycjonuje i proponuje takie filmy jak ten :( zerkając na wyświetlenia myślałem że będzie juz jakiś milion ..:o

  • @smartinertiarc3039
    @smartinertiarc3039 3 ปีที่แล้ว +11

    Świetny film, bardzo dużo tematów zostało poruszonych i przyjemnie się tego słucha. Powodzenia.

  • @grzegorzkolbrecki8344
    @grzegorzkolbrecki8344 3 ปีที่แล้ว +9

    Miałem naprawiać samochód ale głównie leżałem pod nim i słuchałem, co za wieczór :D

  • @namenoname2590
    @namenoname2590 2 ปีที่แล้ว

    Kapitalny materiał który daje do myślenia.Podziwiam Twoje umiejętności przekazu tak zawiłych tematów.

  • @jacoplaco4794
    @jacoplaco4794 3 ปีที่แล้ว +7

    Brawo. Porządny materiał z ogromną ilością kontentu. Ciężko jest tak na gorąco opisać swoje myśli, a jako stały widz kanału należałoby jakoś zareagować chociażby komentując film. Tak na szybko opiszę moje odczucia co do ewolucji inteligencji, która w zasadzie jest meritum tego odcinka. Zatem pojawia się u mnie takie przemyślenie o inteligencji jako czymś bardzo powszechnym. Bardziej powszechnym niż może się nam wydawać. Skoro wiele gatunków, ba - większość jeśli nie wszystkie taką posiadają, to czy aby jest owa inteligencja czymś nieuniknionym w ewolucji. Natomiast od razu zauważamy jakość tej inteligencji. No bo porównując ludzkie możliwości a na przykład ryb, to jest ona diametralnie różna. Właśnie apropo ryb, bardzo dziękuję że znalazł się tu o nich krótki epizod. Jako akwarysta podzielę się moim spostrzeżeniem, polegającym na pewnego rodzaju wykształceniu w tak małym środowisku jak akwarium pewnego rodzaju prób komunikacji, czy wywołania bodźców na otoczenie przez rybę właśnie. Ten spryciarz to welon. Wyuczył sobie takie zachowanie gdzie nabiera kamyk z podłoża do pyszczka i wypluwa go w kierunku szklanej szybki akwarium powodując stuknięcie słyszane w innym pomieszczeniu. O co chodzi? Nie bez powodu dodałem, że jest słyszane gdzieś poza pomieszczeniem gdzie znajduje się zbiornik. Bowiem kiedy ktoś jest w pokoju gdzie on stoi to rybka nigdy tego nie robi. Ja odczytuję to jako chęć zwrócenia na siebie uwagi, na przykład poprzez podanie pokarmu. Albo zwyczajne mówienie do zwierzęcia tak jak to się robi w przypadku kota czy psa. Oczywiście reagując w te dwa wspomniane sposoby nauczyłem rybę, zasadności jej działań. Śmiało można też stwierdzić że kamień w tym przypadku odgrywa rolę narzędzia. Jeśli to nie jest inteligencja to proszę niech mi ktoś powie co to jest. Na pewno ja sam jej tego nie nauczyłem.
    Zatem powracając do terminu Jakość w kontekście inteligencji może być różna dla różnych stworzeń. A skoro kreuje ją ewolucja to inteligencja (powtarzam się, że może być nieunikniona) może mieć granice o wiele szersze niż Ziemia na której żyjemy. Może istnieć w każdych warunkach gdzie powstaje jakiekolwiek życie, chociażby jednokomórkowce. I w zasadzie tylko te warunki determinują jak rozbudowana ta inteligencja będzie. Innym pozwoli budować statki kosmiczne, a inni będą u szczytu swoich możliwości inteligencji stukając cichutko kamykiem w szybkę.

  • @djronin00
    @djronin00 2 ปีที่แล้ว +2

    Cieszę się bardzo, że oglądam Twoje filmy od dawna, przez to mam nieprzerwalny wgląd na progress, który z każdym kolejnym materiałem jest wyśrubowany do granic możliwości. 🙂
    To dobrze, tak trzymaj!

  • @marekmareckionline8493
    @marekmareckionline8493 3 ปีที่แล้ว +14

    najdłuższy film na kanale, no nic będę oglądał na dwa razy ;)

  • @walekoniawnocy
    @walekoniawnocy หลายเดือนก่อน

    Jestem niesamowicie wdzięczny że mogę słuchać twoich filmów, dziękuję ❤

  • @1987filozof
    @1987filozof 3 ปีที่แล้ว +8

    Dzięki za sobotnie spotkanie z nauką :)

  • @michalorek3055
    @michalorek3055 3 ปีที่แล้ว +1

    Wspaniały, dokładny, świetnie zrealizowany podcast - gratuluję i dziękuję, warto było czekać. Do wątków stymulujących rozwój hipotetycznej cywilizacji dorzuciłbym jakieś katastrofy powodujące wąskie gardła ewolucyjne. Kwestia przebicia się przez skorupę lodową nie koniecznie musiałaby odbywać się poprzez wiercenie. Można by wykorzystać mechanizm topienia się lodu, umieszczając taki tunel ponad podwodnym wulkanem itp, co zapobiegało by zamarzaniu już wydrążonej przestrzeni

  • @radekhurkaa8610
    @radekhurkaa8610 3 ปีที่แล้ว +15

    Wow Smartgasm zrobiłeś mi weekend XD, jak pooglądam do końca to się wypowiem :)

    • @maciejarosz
      @maciejarosz 3 ปีที่แล้ว +1

      Wypowiedź złoż najlepiej tutaj pod tym swoim komentarzem. Bo będzie łatwiej znaleźć

    • @radekhurkaa8610
      @radekhurkaa8610 3 ปีที่แล้ว +1

      Pierwsza rzecz.
      Wspomniałeś o kamieniu w celu obróbki pisma i przechowywania informacji. Czemu by nie zastosować ją do budowy struktur przy dnie - dotyczyć to będzie tylko stworzeń o stosunkowo nie głębokim dnie. Stworzenia denne (np: ziemia + wysokie ciśnienie nie pozwoli chyba takim stworzeniom stworzyć sensownych kończyn) tutaj przykład ośmiornica dumbo około 7 000 m źródło wiki.
      druga rzecz
      wydry obgryzają rybom płetwy, tak aby żyły zanim zostaną skonsumowane na zimę. Tamtejsze stworzenia mogą wykonywać podobne czynności, przy czym karmiąc je i hodując. Przecież ludzie też w pewien sposób niewolą zwierzęta aby je hodować. np: obcinanie rogów, aby zmniejszyć rany w przypadku ich agresji, przywiązywanie liną do słupa. itp.
      źródło: Magia natury kanał YT
      jeśli na coś wpadnę to jeszcze dopiszę coś

  • @michatemplariuszmarten9976
    @michatemplariuszmarten9976 3 ปีที่แล้ว +32

    Jezu cały miesiąc czekałem na materiał od smarta !! zostawiam towar na noc :) pozdro byki

  • @NecoEmilio
    @NecoEmilio 3 ปีที่แล้ว +4

    Przyznam, że nie udało mi się obejrzeć całości jednym tchem, ale zobaczyłem całość. Materiał przyjemnie się słucha. Miałem go włączony w trakcie pracy w laboratorium na drugiej zmianie. Podoba mi się logika podanych argumentów.

  • @Vacontas
    @Vacontas 3 ปีที่แล้ว +14

    Jak zawsze rewelacja. Prawdziwa gratka dla każdego myślącego Homo Sapiens 😍

  • @nubipl3216
    @nubipl3216 3 ปีที่แล้ว +15

    Chłop pograł w subnautice i się wkręcił pozdro zajebistą robotę robisz bardzo miło się tego słucha, ogląda jeszcze raz pozdrawiam . Rób więcej filmów.

    • @kuudlaty696
      @kuudlaty696 2 ปีที่แล้ว +1

      W trakcie filmu przyznał że nie grał.

  • @mirasalvatore8968
    @mirasalvatore8968 3 ปีที่แล้ว +26

    Dziękuję Ci za cudowny film. ❤️ Obejrzałam wszystkie reklamy, mam nadzieję że chociaż trochę na tym zyskasz.

  • @teczowependolino8194
    @teczowependolino8194 3 ปีที่แล้ว +1

    Cieszę się, że wróciłeś! Słuchania na noc, na drogę do pracy, na pracę, cały dzień po trochu :)

  • @jerryo8161
    @jerryo8161 3 ปีที่แล้ว +4

    Zawarta wiedza, montaż, kreatywność, sposób przekazania - jednym słowem - rewelacja 👍

  • @bartosznastaj1069
    @bartosznastaj1069 3 ปีที่แล้ว +3

    Ty to jesteś gość . Umiesz tak przedstawić ciekawie nauke i to jeszcze w obcym dla ciebie języku. Fenomen

  • @Zmiana_Pogody
    @Zmiana_Pogody 3 ปีที่แล้ว +8

    🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬
    W pierwszej kolejności możemy pospekulować nad cywilizacją delfinów. Bo to wodne inteligentne stworzenia, które mamy na Ziemi.

  • @pawelewandowski974
    @pawelewandowski974 3 ปีที่แล้ว +4

    Najlepszy kanał. Aż czasami wybucha mózg. Geniusz...... 😍

  • @coondelboory9936
    @coondelboory9936 3 ปีที่แล้ว +24

    Oczy są bardzo kosztowne i kompletnie nieuźyteczne w mroku głebin. Co innego zmysł akustyczny i elektryczny. Obróbkę kamieni świetnie robi się ultradżwiękami,
    Żelazo (a pewnie magnetyt też) ulega namagnesowaniu wskutek działania czynników mechanicznych - kto wiercił otwory w stali widział namagnesowane opiłki). Istoty wrażliwe na pole elektryczne poczują każde poruszenie takich naturalnych magnesów. Więc wytwarzanie elektryczności przez poruszane magnesy odkryli by pewnie bardzo wcześnie

  • @dariuszkwiecinski4956
    @dariuszkwiecinski4956 3 ปีที่แล้ว

    Dla mnie niesamowity przekaz. Pobudza do zadumy, refleksji. Serdeczne dzięki. Pozdrawiam.

  • @janekmikulski5560
    @janekmikulski5560 3 ปีที่แล้ว +5

    Prawie 2.5h. Miód na moje serce!

  • @filipmaksymow4740
    @filipmaksymow4740 3 ปีที่แล้ว +7

    Gratulacje wiedzy i umiejętności jej znajdowania. Film genialny!

    • @Alkow403
      @Alkow403 2 ปีที่แล้ว

      Twoje gratulacje są nie na miejscu !!

  • @magdalenak8424
    @magdalenak8424 3 ปีที่แล้ว +5

    Omg najlepszy ze wszystkich ❤️ prosze rozwazyc temat roznych stanow lodu. Dziekuje za tworczosc

  • @pawewojtkowski1829
    @pawewojtkowski1829 8 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję i szanuję

  • @accidental-traveller
    @accidental-traveller 3 ปีที่แล้ว +4

    Robisz jeden z najlepszych kanałów naukowych w języku polskim.

    • @Zmiana_Pogody
      @Zmiana_Pogody 3 ปีที่แล้ว

      Joł, Smartgasm, a robisz też analogiczne filmy po rosyjsku i ukraińsku oraz angielsku? Bo w sumie musiałbyś się trzy razy powtarzać, ale o ile więcej publiki 😍
      Oraz po delfińsku by się przydało przynajmniej ten jeden
      przetłumaczyć ;) 🐬🐬🐬🐬

  • @ricksanchez4257
    @ricksanchez4257 2 ปีที่แล้ว

    Uwielbiam naukę a ten film to jedno z najlepszych naukowych doświadczeń jakie przeżyłem od bardzo dawna i nie wiem do czego mógłbym to porównać. Coś wspaniałego.

  • @steeldragon445
    @steeldragon445 3 ปีที่แล้ว +7

    Łooo, ale długi odcinek. Byłem ostatnio zniecierpliwiony tym że tak długo żaden się nie pojawił, a tu jeb. 2 godziny - jeszcze tak ciekawy temat. 😎

  • @Hawro71
    @Hawro71 3 ปีที่แล้ว +2

    boze jak ja sie ciesze ze znalazlem ten kanal, czlowieku jestes niesamowity, rozwinales bardzo moj umysl, dziekuje

  • @XDXD-nl5po
    @XDXD-nl5po 3 ปีที่แล้ว +11

    Spodziewałem się 20 minut, a tu takie zaskoczenie. Szykuje się porządny materiał

  • @janusz1228
    @janusz1228 2 ปีที่แล้ว

    Prześwietny, inspirujący, poszerzający granicę wyobraźni i wiedzy podcast! Dziękuję.

  • @proxuu2993
    @proxuu2993 3 ปีที่แล้ว +9

    Oglądałem ten film z jakieś 2 tygodnie, za każdym razem przed snem sobie go włączałem aż zasypiałem i tak na nowo i dzisiaj w końcu go skończyłem, uwielbiam BARDZO takie filmy, nagraj coś innego w takim stylu np. O życiu na super ziemiach. Z chęcią obejrzę kolejny tak długi podcast

    • @Alkow403
      @Alkow403 2 ปีที่แล้ว

      Dobry ?? Na sen - jak widzę !!! Ale starzy ludzie tak mają !!!

  • @MacrossFaltenmeyer
    @MacrossFaltenmeyer 2 ปีที่แล้ว

    Wow.Arcyciekawy materiał.Najlepszy jaki do tej pory oglądałem. Gratuluje tej jakośći.
    Ja sam podejrzewam że życie pozaziemskie jest powszechne ale głównie w wersji "mało-skomplikowanej" czyli jednokomórkowców. Tak skomplikowane życie jak na Ziemi potrzebuje bardzo dużo czasu do tego by wyewoluować, a w kosmosie ciągle dochodzi do bardzo dużych kolizji meteorytów, komet oraz wybuchów Supernowych. Trzeba mieć naprawdę sporo szczęścia żeby przez setki tysięcy lat nie doszło do którejś z takich katastrof.
    Strzelam że cywylizacji takich jak nasza może być tak mało że znajdzie się parę na krzyż w całej drodze mlecznej,a dystanse między nimi mogą uniemożliwiać kontakt (nawet radiowy).

  • @beniamin7878
    @beniamin7878 3 ปีที่แล้ว +24

    Naprawdę długi filmik wrzuciłeś i bardzo mnie to cieszy. Ktoś tu chyba grał w subnauticę ostatnio.

    • @Grzybek1582
      @Grzybek1582 3 ปีที่แล้ว +1

      z tego co mówił w filmie, to nie grał, ale grę kojarzył

    • @Smartgasm
      @Smartgasm  3 ปีที่แล้ว +3

      Jak wyżej. Nie grałem, tylko kojarzyłem. Nie gram w gry, ale przy okazji wykorzystuję z nich wstawki w swoich filmach. Czasami świetnie pasują do omawianego tematu

    • @beniamin7878
      @beniamin7878 3 ปีที่แล้ว +2

      @@Smartgasm Ja napisałem ten komentarz zaraz po wstawieniu filmiku, zanim go obejrzałem. Wielkie dzięki za odpowiedź. Też uważam że takie wstawki pasują.

  • @shoti1111
    @shoti1111 3 ปีที่แล้ว

    Jeden z najlepszych filmów/podcastów smartgasma. Genialny ! Jest tu wszystko, nauka, szczypta sf ( prawdziwego sf, o podstawach naukowych ) super animacje i obrazki...i ten uspokajający głos. Nie można było lepiej spędzić dwóch godzin w ten smutny, deszczowy poniedziałek.

  • @piotrekk3191
    @piotrekk3191 3 ปีที่แล้ว +3

    Jakbys takie podcasty wrzucał na spotify to w pracy już by się nie nudziło😃

  • @uzer863
    @uzer863 2 ปีที่แล้ว +2

    Słucham już drugi raz i czekam na kolejny taki podcast 👍

  • @BartekEVH
    @BartekEVH 3 ปีที่แล้ว +10

    Omg 😳 myślałem, że mam zwidy patrząc na czas na dole. Ale fajnie!! 😊 Pozdrawiam.

  • @jacekrokita6742
    @jacekrokita6742 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo, bardzo fajny materiał. Rozłozyłeś życie na czynniki pierwsze, profesjonalnie i lepiej niż Discovery . Esencja wiedzy. Niesamowite ile wiedzy mieści się w tobie. Dzięki za profesjonalny materiał. Zgrałem go na dysk dla dzieci.

  • @zscorporation
    @zscorporation 3 ปีที่แล้ว +4

    Mega dobry Odcinek !!! Daje wiele do myślenia :) Dziękujemy :D Czyli niewystępowanie życia gdzieś tam jest niemożliwe ;)

  • @KroosDe
    @KroosDe 3 ปีที่แล้ว +1

    Właśnie pobiłem rekord długości obejrzanego przeze mnie filmu na jutubach :D Dzieki Smartgasm :)

  • @niezwyciezonyzwyciezca7020
    @niezwyciezonyzwyciezca7020 3 ปีที่แล้ว +6

    2godz 20minut tak na to czekałem ten miesiąc 👍

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 ปีที่แล้ว

    Jesteś niewątpliwie oryginalny. Piękna naukowa fantastyka. Dziękuję, pozdrawiam i życzę abyś pozostał sobą.

  • @bladlogiczny7711
    @bladlogiczny7711 3 ปีที่แล้ว +38

    "Pod kopułą" ha, ha, bardzo śmieszne gdy się pomyśli o teoriach płaskoziemców o istnieniu "kopuły". Świetny materiał!

    • @wandalechitka7159
      @wandalechitka7159 2 ปีที่แล้ว

      Spójrz na kształt tęczy, to półokrąg. Nic ci to nie mówi? Nasza Ziemia jest większa niż nam się to wmawia. Więc ta kopuła jest i my jesteśmy odizolowani od reszty globu. Dlaczego poza granicę Antarktydy czy Arktyki samoloty nie mogą latać? Nie wspomnę już o cywilnych samolotach. Nawet nad tym obszarem nie pozwala się latać.

    • @horecanetgrzegorz5897
      @horecanetgrzegorz5897 ปีที่แล้ว +1

      @ pangea? super kontynent....

  • @psizna
    @psizna 3 ปีที่แล้ว +2

    Super 2 godziny podcastu to to czego potrzebowałem od dawna 😃

  • @marcinjarzabek6907
    @marcinjarzabek6907 3 ปีที่แล้ว +4

    "tak więc...!" kawał dobrej roboty! :)

  • @rigux7739
    @rigux7739 ปีที่แล้ว +1

    drugi raz słucham, bardzo dobra robota

  • @tomatiniable
    @tomatiniable 3 ปีที่แล้ว +3

    gratulacje, świetny, merytoryczny i naprawdę przemyślany materiał :)

  • @aikenPL
    @aikenPL 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dziękuję za film, miałem obejrzeć fragment bo było późno, ale w końcu obejrzałem dzisiaj pozostałą część i nie żałuję. Temat mnie fascynuje od dawna i dużo o nim rozmyślałem, ale w swojej analizie nigdy nie zszedłem tak głęboko dlatego cieszę się że ten materiał obejrzałem, bo pokazałeś mi wiele nowych zamkniętych drzwi za którymi mogę sobie teraz wyobrażać różne wizje. Z niecierpliwością czekam na misje eksploracyjne Europy lub innego księżyca. Myśle że pierwsza taka udana misja mocno zweryfikuje nasze predykcje prawdopodobieństwa istnienia takich cywilizacji, zwłaszcza jeśli znajdziemy tam zaawansowane życie. W innym przypadku będziemy dalej w niepewności.
    W każdym bądź razie w końcu muszę odwiedzić Patronite, bo już ogrom wiedzy zdobyłem dzięki Twoim filmom i aż mi wstyd, że jeszcze żadnej donacji nie udzieliłem.

    • @andrzejp.5327
      @andrzejp.5327 3 ปีที่แล้ว

      "Europa report" opublikowano w 2013 r. ...

  • @tomaszhormanski7275
    @tomaszhormanski7275 3 ปีที่แล้ว +7

    😊 nie mogłem się już doczekać 😊
    Dzięki!!!

  • @anitahoangvan4524
    @anitahoangvan4524 2 ปีที่แล้ว

    Uwielbiam wszystkie Twoje podcasty, każdy jest mega interesujący i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Jestem pełna podziwu dla Ciebie!!!!

  • @Banana-bv4qs
    @Banana-bv4qs 3 ปีที่แล้ว +11

    Cześć, zrobiłbyś film o różnych rodzajach lodu jak lód 5 który nazwałeś "egzotycznym"?
    Może mają różne ciekawe właściwości albo zastosowania?

  • @swojeswojak7121
    @swojeswojak7121 3 ปีที่แล้ว +2

    Świetna robota! Merytoryczność i długość materiału w pełni wynagradza czas oczekiwania. Podoba mi się jak podkreśliłeś, że życie dostosowuje się do warunków w jakich powstaje i że może być oparte na zupełnie odmiennych zasadach, od tych które znamy. Wiele razy słyszałem i czytałem, że w takich to, a takich warunkach życie nie może istnieć i nikt nie dodał że mówi o życiu w formie takiej jaką znamy. A później się okazywało że odkryto ekstremofile żyjące w kwaśnych, lub alkaicznych środowiskach, które w kilka chwil wykończyłyby inne formy życia. Jeszcze tylko mam uwagę co do moralności " kosmitów" i ich pokojowego nastawienia. Wystarczy się rozejrzeć wokół, żeby dostrzec jak inteligentne istoty traktują nawet swoich pobratymców, nie wspomnę już o innchych gatunkach, a dla "swoich" są w pełni moralni. Może się okazać, że będziemy kosmicznym źródłem taniej siły roboczej, lub pokarmu, więc pozostanę sceptyczny jeśli chodzi o stosunki interplanetarne.

  • @krystian9570
    @krystian9570 3 ปีที่แล้ว +11

    W odcinku o językach kosmitów powiedz o badaniach nad komunikacją nietoperzy, delfinów, orek, mrówek, pszczół, ośmiornic, echolokacji, elektrolokacji, feromonach, wzorach na ciele, ewentualnych językach takich jak nasze i systemach pisma, o prawdopodobieństwie języków fikcyjnych takich jak klingoński, mandaloriański, aurabesz, navi i o lincosie(lingua cosmica) , czyli o sztucznym języku stworzonym specjalnie do komunikacji z kosmitami za pomocą radia przez Franka Fraudenthala i udoskonalonym przez Alexandra Ollogrena i uniwersalnym tłumaczu ze Star Treka.

  • @ludwikaw-p4094
    @ludwikaw-p4094 2 ปีที่แล้ว

    Swietna sprawa taki pouczający i mądry film o nieznanej cywilizacji pozaziemskiej. Bardzo logiczne zobrazowanie całego Wszechświata. Bardzo dziękuję!!! Solidny materiał filmowy i wspaniały Pan Lektor. Moja Babcia mówiła do podziwu, do podziwu !!! Ja dodam - do ogromnego Podziwu !!!

    • @Smartgasm
      @Smartgasm  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuję 🙂

  • @Smartgasm
    @Smartgasm  3 ปีที่แล้ว +23

    Czemu by nie?

    • @Janusz_kosmosu
      @Janusz_kosmosu 3 ปีที่แล้ว +8

      Zaimonowałeś mi tym filmem. Nie tylko fizyka i nauki ścisłe. Ale i wyobraźnia. Tyle pracy ale warto. Jako widz jestem poruszony. Pozdrawiam.

    • @otrzasnijsieej4173
      @otrzasnijsieej4173 2 ปีที่แล้ว

      Ty xg

  • @RobertoAntares
    @RobertoAntares 3 ปีที่แล้ว

    Najważniejsze i najpiękniejsze przesłanie moim zdaniem: (1:21:12 do 1:21:27).
    Dobra robota! Kolejny ciekawy materiał, którego przyjemnie się słucha. Dziękuję.

  • @mikoajyzwa239
    @mikoajyzwa239 3 ปีที่แล้ว +3

    Rzadko Cię oglądam, tylko jak coś się pojawi na głównej, zawsze mnie bolał twój język który ledwo rozumiałem ale teraz to mnie poprostu zatkało jak Cię usłyszałem. Super ci idzie i oby tak dalej, gdyby nie kilka słówek nie poznałbym że masz jakiś obcy akcent. No i film też super ciekawy jak praktycznie każdy inny

  • @aquaprojectvideo
    @aquaprojectvideo ปีที่แล้ว

    Genialny materiał. Ogrom pracy. Doceniam. Dziękuję.

  • @andrzejp.5327
    @andrzejp.5327 3 ปีที่แล้ว +8

    Piękny wykład. W dodatku w bardzo interesującej mnie tematyce :)
    Napiszę po prostu - po to właśnie wymyślono Internet!
    Niedawno przeczytałem "Wyobrażone życie" - ale autorzy tylko "liznęli" temat. Ty pięknie rozwinąłeś konkretny przypadek.
    Chociaż konkluzja jest nieco smutna - UWAGA spoiler - że istoty rozumne rozwijające się w dużo bezpieczniejszych od naszych warunkach (wymierań na Ziemi było kilka...) są najprawdopodobniej uwięzione.
    Przy okazji może się to okazać właściwym rozwiązaniem "Paradoksu Fermiego".
    Ja myślę, że taka cywilizacja będzie się raczej rozwijać w kierunku cywilizacji opartej na naukach biologicznych, genetyce.
    Albo, tu popuśćmy wodze fantazji - cywilizacja która poszła w kierunku rozwijania "siły umysłu", u nas to tylko zjawiska "paranormalne". Ale gdyby istniały istoty dla których takie zjawiska byłyby "normalne"?
    Jeszcze raz dziękuję. Warto było czekać.

  • @marcinleszczynski1358
    @marcinleszczynski1358 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo, bardzo, bardzo ciekawy podcast!! Przesłuchałem i obejrzałem cały, dziękuję Ci za to co robisz!
    Jesteś wielki, ogromny szacunek za poświęcony czas i wiedzę, która posiadasz.
    "Do zobaczenia i powodzenia"

  • @Zmiana_Pogody
    @Zmiana_Pogody 3 ปีที่แล้ว +27

    2,5 h - długość filmu kinowego ❤️

  • @viva7752
    @viva7752 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki za merytoryczne treści, a twoja wymowa robi dodatkowy klimat.Pozdrawiam.
    🎩📡🔬

  • @wszystker
    @wszystker 3 ปีที่แล้ว +8

    Oj, z tego co widzę opłacało się czekać na film

  • @MrDrecki
    @MrDrecki 3 ปีที่แล้ว +1

    Super film, jak nigdy nie oglądam tak długich materiałów ten obejrzałem jednym tchem. Ciekawe przemyślenia w nim zawarłeś, jednak podejmujesz tematy w bardzo ludzki sposób, naukowo, ale to jest nasza nauka, gazowa. Problemem jest przeniesienie naszego środowiska do środowiska wodnego. Nasze postępy cywilizacyjne od zarania zależą od tego, że żyjemy w powietrzu, mamy inne czynniki środowiskowe, inne zjawiska. Wiem, że ludzkość bada głębiny oceaniczne i życie jakie się w nich wytworzyło, oraz jakie tam panują warunki chemiczne, fizyczne i termiczne. Mamy bardzo dużą wiedze, jednak jest ona odnoszona i porównywana do naszego naturalnego środowiska. Pierwsze co mnie zaskoczyło to to, że w filmie woda była przedstawiona jako podstawowy problem w rozwoju takiej cywilizacji, cały czas porównywałeś warunki panujące w wodzie do warunków na naszej planecie. To tak jakby powiedzieć, że powietrze jest złe i przeszkadza nam w rozwoju i za wszelka cenę starać się wypełnić to powietrze wodą i w takich warunkach dokonywać postępu. Tak samo w wodnym świecie nasz ludzki umysł dąży do stworzenia bąbla, miejsca bez wody wypełnionego jakimś gazem aby tam mogła się dokonać cała magia postępu cywilizacyjnego. Wiem, że nasze zjawiska, a raczej te którymi się my posługujemy, wymagają środowiska gazowego, jednak będąc od zawsze w wodzie raczej się skupimy na odkryciach ze stanem skupienia ciekłym. Druga sprawa to kamienie milowe rozwoju cywilizacji. Jestem przekonany, że nie będą się pokrywały z naszymi przełomowymi odkryciami, więcej, nigdy nie odkryją tych zjawisk co ludzkość i cała ich nauka nie będzie miała żadnych cech naszej. Może wszystko będą opierali na chemii , żelach, być może nigdy nie poznają grawitacji z powodu wyporności, za to skupią się na ciśnieniu. Może się okazać, że metale w ogóle nie będą im potrzebne jak nam. Niemniej bardzo ciekawy materiał i podkreślę jeszcze raz świetnie się go oglądało. Pozdrawiam

  • @wadektrzcinski5055
    @wadektrzcinski5055 3 ปีที่แล้ว +9

    39:20 Wciąż śni mi się po nocach i myślę, że do matury nie przestanie. 😅
    BTW, myślałeś może nad wrzucaniem takich materiałów na platformy typowo podcastowe? Myślę, że byłoby to dużo wygodniejsze do słuchania.
    Pozdro, jak zwykle świetny odcinek.

  • @spaceinternational9593
    @spaceinternational9593 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ale ten podkast jest piękny. Co jakiś czas dalej do niego wracam

  • @falconheavy5749
    @falconheavy5749 3 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo szybko przyswajasz wiedzę z różnych dziedzin, zazdroszczę i życzę powodzenia (mam też na myśli języki), widać że nie tylko głowa jest ważna ale też pasja!

  • @zofiabajak
    @zofiabajak 2 ปีที่แล้ว +1

    No i zarwałam noc.Ale było warto.Bardzo dziękuję i proszę o więcej.Powodzenia.