CZAS PRACY KIEROWCY - Odpoczynek tygodniowy - rekompensata za skrócenie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 เม.ย. 2023
  • W tym materiale Michał rozprawia się z odbiorem rekompensaty za skrócenie odpoczynku tygodniowego.
    Czas pracy kierowcy sprawia Ci problem? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym krok po kroku omawiamy najważniejsze zagadnienia - abc-szkolenia.com/czas-pracy-...
    LUB
    Dołącz do kursu przygotowanego przez ABC Szkolenia i zagwarantuj sobie dostęp do rzetelnej i aktualnej wiedzy z czasu pracy kierowców!
    Nasz kurs zbudowany jest z ponad 40 filmów instruktażowych uzupełnionych o dodatkowe materiały szkoleniowe oraz przykłady praktyczne przedstawione na grafikach. Każdy dział kończy się testem podsumowującym, który pozwala ocenić i utrwalić swoją wiedzę przed przejściem do następnego etapu.
    W sumie czeka na Ciebie ponad 2,5 godziny materiałów wideo podzielonych na krótkie kilkuminutowe tematy i ponad 100 pytań sprawdzających! Nie czekaj dołącz już dziś! :) - transup.eu/kurs/czas-pracy-ki...

ความคิดเห็น • 29

  • @Abcszkoleniawarszawa
    @Abcszkoleniawarszawa  ปีที่แล้ว

    Chcesz się pozbyć wątpliwości związanych z czasem pracy kierowcy? Sprawdź nasz kurs, w którym krok po kroku tłumaczymy wszystkie zagadnienia! :) Nie szukaj więcej odpowiedzi wątpliwej jakości. Dołącz do kursu i ciesz się z dostępu do źródła rzetelnych informacji o czasie pracy kierowcy! :) Dowiedz się więcej na - transup.eu/kurs/czas-pracy-kierowcow-jedyny-kurs-jakiego-potrzebujesz

  • @michalichtfeld5020
    @michalichtfeld5020 10 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za film

  • @Elpis116
    @Elpis116 5 หลายเดือนก่อน

    Świetna robota 👍

  • @konkubentkonkubentowski8029
    @konkubentkonkubentowski8029 10 หลายเดือนก่อน

    Witam,czy w polsce jezdząc po kraju można robic dwie pod rząd skrócone pauzy tygodniowe? Czyli dwa tygodnię praca od Pn do Sb a w trzecim tydniu oddać?

    • @Abcszkoleniawarszawa
      @Abcszkoleniawarszawa  10 หลายเดือนก่อน +2

      Odstępstwo dotyczące dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych w dwóch kolejnych tygodniach (przy założeniu braku innych regularnych pauz tygodniowych w międzyczasie) dotyczy wyłącznie transportu międzynarodowego. To znaczy, że obydwa skrócone odpoczynki muszą mieć miejsce poza krajem siedziby pracodawcy i poza krajem miejsca zamieszkania kierowcy.

  • @Tomek_92
    @Tomek_92 10 หลายเดือนก่อน

    Rozpoczynając przykładowo tydzień pracy w poniedziałek o 8.00 a pauza dobowa między wtorkiem a środą z 11 godzin zrobiła się 26 godzinna to czy mogę ją traktować jako pauzę dobową? To znaczy czy w niedzielę do godziny 8.00 mogę rozpocząć pauze skróconą czy we wtorek muszę zrobić pauzę tygodniową regularną 45h?

    • @Abcszkoleniawarszawa
      @Abcszkoleniawarszawa  10 หลายเดือนก่อน +1

      Odpoczynek tygodniowy powstaje na skutek wydłużenia odpoczynku dziennego. Jeżeli zatem odpoczynek potrwa 26 godzin to można go potraktować jak skrócony odpoczynek tygodniowy. Nowy okres 6 dni pracy rozpocznie się zatem od momentu zakończenia takiego odpoczynku, czyli kolejny odpoczynek tygodniowy musi się rozpocząć najpóźniej we wtorek w następnym tygodniu. W takim jednak wypadku należy pamiętać, że kierowca wykonał skrócony odpoczynek tygodniowy, który należy zrekompensować w ciągu 3 tygodni.

  • @filipganiek1668
    @filipganiek1668 7 หลายเดือนก่อน

    Czy tachograf policzy wszystko?
    Jesli wykorzystam 3 skrócone odpoczynku w tygodniu np: w pon,wt,śr to czy w czwatek i piątek pokaze mi że nie mam do dyspozycji 15h tylko 13h?

    • @lord4853
      @lord4853 29 วันที่ผ่านมา

      Vdo pokazuje.

  • @jacekrosinski7175
    @jacekrosinski7175 7 หลายเดือนก่อน

    A co w sytuacji gdy robi sie pauze np 40h i za dwa dni zrobisz np kolejne 40h to tachograf widzi to nie jako rekompensate tylko kolejna pauze skróconą i zeruje od nowa 3x9 jazdy mozliwa w tygodniu tak wyglada w nowych tachografach takze chyba to nie jest rekompensata a kolejna pauza skrocona dobowa czy nie tak ?

    • @Abcszkoleniawarszawa
      @Abcszkoleniawarszawa  7 หลายเดือนก่อน +1

      Kierowca musi wykorzystać w każdych dwóch kolejnych tygodniach co najmniej dwa kwalifikowane odpoczynki tygodniowe. Kluczowe są tutaj słowa "co najmniej". Odpoczynków tygodniowych może być więcej niż wspomniane minimum. Jeśli kierowca wykorzysta 40h odpoczynku to kolejne 40h może potraktować jako 35 godzin odpoczynku tygodniowego i 5 godzin rekompensaty. Wówczas taki odpoczynek rozpoczyna nam nowy cykl pracy (144 godziny) czyli ponownie mamy możliwość wykorzystania 3 skróconych odpoczynków dziennych. Należy jednak pamiętać, że zrekompensowanie odpoczynku nie powoduje że traktuje się go jako regularny - nadal w danym tygodniu zaliczony nam zostanie tygodniowy odpoczynek skrócony.
      Na koniec warto pamiętać, że tachograf nie stanowi wyznacznika wiedzy. Jego zadanie to rejestracja czasu pracy a jedną z dodatkowych funkcji jest podpowiadanie pewnych limitów i ograniczeń.

  • @marcinossr3119
    @marcinossr3119 11 หลายเดือนก่อน

    Czy jeżeli rekompensatę dodam do skróconego odpoczynku dobowego(np. 9+3), to ten skrócony odpoczynek staje się regularnym?

    • @Abcszkoleniawarszawa
      @Abcszkoleniawarszawa  11 หลายเดือนก่อน +1

      Naszym zdaniem nie, podobnie jak skrócony odpoczynek tygodniowy (np. 40 godzin) po dodaniu rekompensaty (np. 5 godzin) nie stanie się tygodniowym odpoczynkiem regularnym.

  • @Max-pn4rs
    @Max-pn4rs 3 หลายเดือนก่อน

    Czyli jak mam do zrekompensowania 2 h bo stałem 43 to rekompensata nastąpi przy wykonaniu 11 h pauzy .No bo dodaje do 9 te 2 brakjakce godziny .wtedy jest wszystko ok ? Chodzi mi o to .ze poporostu wraz z zrobienem pauzy regularnej (jedenastki) rekompensata nastapi

    • @Abcszkoleniawarszawa
      @Abcszkoleniawarszawa  2 หลายเดือนก่อน +2

      Rekompensatę można odebrać z każdym odpoczynkiem, nawet z 9-tką. Musisz jednak pamiętać, że w przytoczonym przez Ciebie przykładzie mimo że będziesz stał 11 godzin to zaliczy Ci się odpoczynek skrócony (bo 2 godziny to będzie czas rekompensaty)

    • @Max-pn4rs
      @Max-pn4rs 2 หลายเดือนก่อน

      @@Abcszkoleniawarszawa A to ciekawe i nie oczywiste .Dziekuje za odpowiedz

    • @guramidwuplamy9523
      @guramidwuplamy9523 หลายเดือนก่อน

      @@Max-pn4rs
      jak byś chciał odpoczynek dzienny regularny uzyskać i połączyć z 2h rekompensatą, to musiałbyś stać te 13h.

    • @Max-pn4rs
      @Max-pn4rs หลายเดือนก่อน

      @@guramidwuplamy9523 dziękuję 😉

  • @Oklon86
    @Oklon86 ปีที่แล้ว +2

    Czyli jezeli skrocilem odpoczynek regularny (45h) o 5h to moge go odebrac z kazda inna mozliwa pauzą np z 9tką? I wtedy po prostu sie pauzuje 14h?

    • @Abcszkoleniawarszawa
      @Abcszkoleniawarszawa  ปีที่แล้ว

      Dokładnie tak. Odebranie musi nastąpić do końca trzeciego tygodnia następującego po tygodniu w którym wystąpiło skrócenie. Jedyny haczyk to fakt, że nie zawsze można skrócić odpoczynek tygodniowy.

    • @Oklon86
      @Oklon86 ปีที่แล้ว

      @@Abcszkoleniawarszawa dobrze ale teraz jak sytuacja wygląda podczas gdy wykonuje kolejno po sobie dwa odpoczynki skrócone. Czy mogę po pierwszym tygodniu pracy wykonać odpoczynek skrócony a potem go zrekompensować z jakąś 9 albo 11 już w kolejnym tygodniu a potem znowu wykonać odpoczynek skrócony i znowu go w kolejnym tygodniu zrekompensować??
      Czy jednak zrobienie dwóch skróconych odpoczynków jeden po drugim zmusza do zrekompensowania ich tylko i wyłącznie przed kolejnym odpoczynkiem tygodniowym...

    • @Abcszkoleniawarszawa
      @Abcszkoleniawarszawa  ปีที่แล้ว +1

      @@Oklon86 w takim przypadku, jeżeli kierowca wykona 2 kwalifikowane skrócone odpoczynki tygodniowe w dwóch kolejnych tygodniach (kierowca musi wykonywać międzynarodowy przewóz rzeczy żeby móc skorzystać z tego prawa) to cała rekompensta jest dołączana obowiązkowo do tygodniowego odpoczynku regularnego odbieranego w trzecim tygodniu (po tych dwóch skróceniach).
      Podstawa prawna: art. 8 ust. 6b Rozporządzenia 561/2006: W przypadku gdy wykorzystano dwa kolejne skrócone tygodniowe
      okresy odpoczynku zgodnie z ust. 6 akapit trzeci, następny okres tygodniowego odpoczynku musi być poprzedzony okresem odpoczynku
      wykorzystywanym jako rekompensata za te dwa skrócone tygodniowe
      okresy odpoczynku.

  • @969brodyaga
    @969brodyaga 2 หลายเดือนก่อน

    TYDZIEN 1: SKRUCENIE TYGODNIOWE 6h. Tyd 2: Pauza wikedowa 45h. Tyd.3 firma muwie zedy robil znow skrucenie. Tyd.4 : 45+6 Taka polityka firmy transportowej. Czy to jesc dobrze czy ni?

    • @Abcszkoleniawarszawa
      @Abcszkoleniawarszawa  2 หลายเดือนก่อน

      Na pierwszy rzut oka wygląda w porządku :) Trzeba by jednak sczytać dane z karty, wtedy więcej będzie można stwierdzić

    • @guramidwuplamy9523
      @guramidwuplamy9523 หลายเดือนก่อน

      @@Abcszkoleniawarszawa
      Nie mogę się zgodzić w tym przypadku: należy pamiętać o odpoczynku dziennym, a w przytoczonym przykładzie o tym nie ma mowy, dlatego o tym piszę. Trzeba pamiętać, że rekompensata nie może nakładać się na odpoczynek ani dzienny ani tygodniowy w przeciwieństwie do łączenia odpoczynków dziennych z tygodniowymi.
      Moim skromnym zdaniem poprawnie będzie jeśli zrobimy:
      I wariant:
      6h(rekompensata) + 9h(odpoczynek dzienny skrócony) + 45(odpoczynek tygodniowy regularny) = 60h
      II wariant (jeśli nie mamy już do wykorzystania odpoczynku dziennego skróconego, to musimy zrobić tak):
      6h(rekompensata) + 11h(odpoczynek dzienny regularny) + 45(odpoczynek tygodniowy regularny) = 62h
      P.S.
      Niestety urzędnicy sprawę skomplikowali i dodatkowo trzeba było by spełnić dodatkowy warunek, o którym w filmie nie wspominacie, a mianowicie kolejność użycia rekompensaty i odpoczynków.
      Brodyaga w swojej wypowiedzi użył zapisu: 45+6, a to może mieć wpływ na błędne odebranie rekompensaty.
      Najpierw zawsze liczymy godziny z rekompensaty, a dopiero później godziny z odpoczynków.
      Należy przy tym pamiętać, że odebrane godziny z rekompensaty muszą zakończyć się "nie później niż 144h licząc od ostatniego odpoczynku tygodniowego (czyli tzw.: 6 okresów x 24h = 144h. Inaczej mówiąc: odpoczynek dzienny musi rozpocząć się przed 144h od ostatniego odpoczynku tygodniowego.
      Niestety aktualnie pozostaje nam się tylko doktoryzować w przepisach i analizach, jeśli chcemy jeździć jako kierowcy zawodowi.

    • @Abcszkoleniawarszawa
      @Abcszkoleniawarszawa  หลายเดือนก่อน +1

      @@guramidwuplamy9523 tutaj z kolei my absolutnie nie możemy się zgodzić. Odpoczynek tygodniowy nie wygląda w taki sposób: 9h dziennego odpoczynku + 45h odpoczynku tygodniowego + rekompensata. Obowiązuje nas zapis art. 8 ust. 3 rozporządzenia 561/2006: "dzienny okres odpoczynku może zostać przedłużony do rozmiarów regularnego lub skróconego tygodniowego okresu odpoczynku". W tym względzie dobrze wyjaśnione jest to w dokumencie wydanym przez TRACE dla inspekcji transportu drogowego ("Wyjaśnienie rozporządzenia 561/2006, str. 43): "Kwalifikujący się dzienny okres odpoczynku może zostać przedłużony, żeby kwalifikować się jako tygodniowy okres odpoczynku. W ten sposób kierowca nie musi odbywać zarówno dziennego jak i tygodniowego odpoczynku na koniec tygodnia".
      Dlatego też w odpowiedzi na komentarz pominęlismy odpoczynek dzienny ponieważ "zawiera się on" w odpoczynku tygodniowym zgodnie z przytoczoną podstawą prawną.

    • @guramidwuplamy9523
      @guramidwuplamy9523 หลายเดือนก่อน +1

      @@Abcszkoleniawarszawa
      Ok, dziękuję za odpowiedź.
      Zatem ja coś pomieszałem:)
      Byłem przekonany, że nie można łączyć dziennego z tygodniowym w sytuacji kiedy jednocześnie odbieramy rekompensatę.
      Człowiek całe życie się uczy:)
      Ale rozumiem, że reszta mojej wypowiedzi była ok?:)
      To znaczy o:
      - wykorzystaniu rekompensaty przed rozpoczęciem odpoczynku tygodniowego
      - wykorzystanie rekompensaty nie później niż 144h od ostatniego odpoczynku tygodniowego
      ?
      Dziękuję za sprostowanie.

    • @guramidwuplamy9523
      @guramidwuplamy9523 หลายเดือนก่อน

      @@Abcszkoleniawarszawa
      No i niestety galimatias na całego....
      Odnalazłem artykuł, w którym jest analizowana rekompensata po 2 tygodniach skróconych. Teraz się zorientowałem, że powyższy przykład opisany przez brodyaga nie dotyczy 2 skróconych, ale ciekaw jestem co Wy na to?
      Jaka jest Pana interpretacja?
      Wszystko zostało opisane przez "Omega Pilzno", film w youtube: "Już zmieniają pakiet mobilności". Nie podaję linku, bo youtube nie pozwoli, ale wystarczy wpisać ten tytuł.
      Podobno są różne interpretacje 8 rozporządzenia 561/2006, ustęp 6b. Inne interpretacje GiDT, a inne NFMTiIC.
      GiDT uważa, że nie można łączyć dziennego z tygodniowym w przypadku w przypadku rekompensat i uważają, że trzeba robić tak: 9(odpoczynek dzienny)+rekompensata + odpoczynek tygodniowy. Nie wolno łączyć OD z OT ze względu na tę kolejność rekompensaty.
      Co Pan uważa?
      P..S.
      Wychodzi na to, że istotą nie jest samo prawo, a jego niestety interpretacja....