Hőszivattyús előadás 2. rész Jobbfajta tárolók? unical.hu homor.hu

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 38

  • @koloshorwen1041
    @koloshorwen1041 4 ปีที่แล้ว +10

    Kedves Homor Úr!
    Én itt nagyon nem értek valamit.Szerintem valamit nagyon benézett ebben az egész csőkígyós témában.Élő saját példával szemléltetem mi a valóság. Adott 14 kw-os kondenzációs kazán. 100L-es tároló 19kw-os csőkígyóval.Teljes hideg tárolót 10 C fokról 50 C fokra (azaz delta t 40 fok) fűti fel a kazán kb 19-20 perc alatt, úgy hogy végig csúcsteljesítményen megy (szervízmenüjében ki tudom íratni vele az aktuális teljesítményt) nem modulál semmit!!! ÉS EGYETLEN CSAP SINCS MEGNYITVA tehát álló víz van a tartályban.Következésképpen: ha a kazán 20 percig megy 14 kw-on akkor a csőkígyó is leadja a tartályban lévő víznek azt a 14 kw-ot ellenkező esetben lemodulálna a kazán.Ha álló víznél az Ön által említett kb 2 kw-os lenne pl egy ilyen csőkígyós tároló akkor az használhatatlan lenne a mindennapi életben-márcsak azért is mert nincs olyan kondenzációs kazán ami le tud modulálni ilyen pici teljesítményre.(talán 1-2 ilyen kazán azért van :-)). és a Q = c*m*delta t képletből kiindulva X kw = 4.2*100kg víz* 40 C fok delta t tehát 16800KJ azaz 4.7 Kw/h kell 100 liter víz 10 fokról 50 fokra melegítéséhez . Ez az Ön elmélete szerint ebben az esetben (ha csak pl 2 kw-os lenne az amúgy 19 kw-os csőkígyó) 4.7 kw/ 2 kw= 2.35 óra felfűtési időt eredményezne.De a valóság 19-20 perc.SAJÁT ÉLŐ PÉLDAKÉNT alátámasztva.
    Úgyhogy itt valami nagyon nem stimmel az elméletében .De nyugodtan javítson ki ha nem jól ismerem a fizikát.
    Ezen hozzászólás nem kötekedés lejáratás céljából íródott. Tisztelem és becsülőm a Homor úr erőfeszítéseit ,munkásságát a gépész szakma "megmentése"érdekében!!!
    Üdvözlettel H Kolos

    • @mikloshomor3749
      @mikloshomor3749 8 หลายเดือนก่อน +2

      Kedves Kolos! Nem néztem be semmit! Totálisan biztos! Mérjen úgy, hogy a kazán nem 85°C-kal fűti a csőkígyót hanem csak 55°C-kal, mint pl. egy napkollektor ősszel, vagy pl. egy hőszivattyú, és tapasztalni fogja a jelentős különbségeket! És utána mérjen úgy is, hogy a kazán szintén 55°C-kal fűti a HMV tárolót, de nem csőkígyót fűt, hanem egy külső hőcserélőn keresztül, pl. Fég-Spirec KN-2 hőcserélőn keresztül, és a hőcserélő és a HMV tároló között pedig egy bronzházas szivattyú keringtet minimum 0,8 m3/ó áramlással és minimum 3,5 mv.o. nyomással. Még nagyobb különbségeket fog tapasztalni!!!

  • @Wictor84
    @Wictor84 5 ปีที่แล้ว +6

    A nyelvészkedőknek javaslom a csomagolás helyett a műszaki tartalomra történő fókuszálást!

  • @csabanemeth
    @csabanemeth 6 ปีที่แล้ว +2

    Lemezes hőcserélővel és kényszeráramlással gyorsabban felfűt a puffertartály, viszont a magas német keménységi fokú használati meleg víz a hőcserélőben fog kikristályosodni. Ezt hogy lehet a víz kezelése nélkül kiküszöbölni?

    • @zsolthorvath9723
      @zsolthorvath9723 5 ปีที่แล้ว

      Szerintem a kezeletlen keményvíz mindent tönkretesz, ahol ki tud válni a vízkő.

    • @mikloshomor3749
      @mikloshomor3749 8 หลายเดือนก่อน

      Nem lemezes hőcserélőt kell alkalmazni! A FÉG-Spirec hőcserélő azért nem vízkövesedik el, mert az inox csőspirál gyakori hőmozgása miatt a csőspirál belseje ledobja a vízkövet. Több száz lakásos társasházakban működnek FÉG-spirec hőcserélők HMV-re és nagyon-nagyon-nagyon ritkán kell vízkő-mentesíteni az ilyen hőcserélőt.

    • @alexanderkovacs6072
      @alexanderkovacs6072 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@zsolthorvath9723csokigyon annyira nem veszes mind az ő hocserelojukon.

  • @Nightbow9
    @Nightbow9 6 ปีที่แล้ว

    Én is úgy tudom, hogy a külső hőcserélő hamar el fog vízkövesedni. Ezt hogy lehet orvosolni, kivédeni? Ennek ellenére is én is ezt a megoldást preferálom.
    Szeretném megkérdezni, hogy mi a véleménye a köpenyes tartályokról (ahol a hőátadás a tartály falán történik a hőátadás, a hőcserélő "körülöleli" a tartályt), illetve a "tartály a tartályban" (egy nagy tartályban (inkább a felső térben) van egy kisebb HMV tartály) rendszerekről.
    Előre is köszönöm a választ!

    • @mikloshomor3749
      @mikloshomor3749 8 หลายเดือนก่อน

      A FÉG-Spirec hőcserélő azért nem vízkövesedik el, mert az inox csőspirál gyakori hőmozgása miatt a csőspirál belseje ledobja a vízkövet. Több száz lakásos társasházakban működnek FÉG-spirec hőcserélők HMV-re és nagyon-nagyon-nagyon ritkán kell vízkő-mentesíteni az ilyen hőcserélőt.
      A tartály-a-tartályban megoldások a tartály gyártóknak jók, de én magam nem alkalmaznám!

  • @DANY89173
    @DANY89173 2 ปีที่แล้ว

    de ha nem csőspirálos puffert javasol akkor mit? Én arra lettem volna kíváncsi! Meg milyen rendszerre?

    • @lukacs8446
      @lukacs8446 2 ปีที่แล้ว

      Nem kell komolyan venni ezt az "értékesítő-szakembert"!
      Az elektromos bojlerben sincs keringtetés, de a víz teljesen átmelegszik.
      Ugyanis e szakértő csak azt mondogatja, hogy az amit a csőkígyó felmelegít, az felfelé áramlik. De akkor ha melegebb,mint a felső réteg víz. Ha azonban az hidegebb akkor az pedig lefelé. Tehát kialakul egy gravitációs áramlás.
      Mindegy, hogy melegvízzel fűtjük a csőkígyót vagy egy elektromos fűtőpatronnal.

    • @mikloshomor3749
      @mikloshomor3749 8 หลายเดือนก่อน

      Ezek szerint nem nézte végig a videókat! HMV tároló mellé FÉG_Spirec hőcserélő és ....

  • @Karesz76
    @Karesz76 4 ปีที่แล้ว +5

    Hát ha neki így működik a napkollektoros rendszere akkor valamit szarul csinált. (pl, alul volt méretezve a tartályban a csőkígyó, vagy fordítva volt bekötve a bejövő és az elmenő víz )
    Nekem 30 csöves napkollektorom van, 300L-es belső csőkígyós tartállyal, de én az elhangzottakat nem tapasztaltam, pedig már 5-6 éve megvan a rendszer.
    Általában a belépő és a kilépő víz közötti különbség nagyjából állandó.
    A vízkeveréssel egy a baj, ha mondjuk a tartályban lévő víz télen 10 fokos, és teszem azt 4-6 órán keresztül süt a nap, akkor gravitáció úton megtermelve a tartály felső részében kb: 35 fokos víz fog összegyűlni, amit ha csak 1 ember használ, akkor ezzel a vízzel akár le is tud tusolni, anélkül, hogy plusz energiát kellene a rendszerbe bevinni.
    Na most tegyük fel, hogy ugyanezt a hőmennyiséget keveréssel juttatom be a tartályba, akkor a végeredmény az lesz, hogy lesz 300 liternyi 18-20 fokos vizem.
    Elképzelhető, hogy a 300 liternyi 20 fokos vízben több a hőenergia, mint az 50 liternyi 35 fokos+250 liter 10 fokos vízben. De ezt tusoláskor nehéz pozitívan értelmezni.
    Az elképzelhető, hogy a keverés miatt a visszatérő ágon (ha jól van méretezve a hőcserélő) akkor alacsonyabb lesz a hőmérséklet, ami miatt picit javul a hatékonyság, szóval az elmondottak igazak (egy bizonyos szintig, vagy inkább bizonyos hőfokig)
    Viszont 20 fokos vízben senki nem fog zuhanyozni, azaz ahhoz hogy ez a víz használható legyen, kell egy fűtőpatron ami minimum 35-40 fokosra felfűti a tartály (felét, mivel a fűtőpatron jellemzően a tartály felét fűti csak)
    Elképzelhető, hogy az első esetben is rá kell fűteni, de mivel a tartály felső részében lényegesen melegebb a víz, akkor is kevesebb energiát kell bejuttatni.
    Na most ki lehet számolni, hogy melyik megoldással olcsóbb tusolni.
    Aztán tegyük fel, a család elutazott, nem volt vízkivétel a tartályban.
    A gravitációs rendszernél a tartály alsó része még mindig 10 fok körül van, míg a kevert víznél egységesen 20 fokos a víz.
    Másnap jön a napsütés, a gravítációs rendszernél a kollektorból kilépő mondjuk 50 fokos víz a 10 fokos víznek kell hogy leadja az energiáját, míg a kevert víznél a 20 fokos víznek. Minél nagyobb a hőmérséklet különbség, annál nagyobb a hőáramlás, azaz jobb a hatékonyság.
    Másnap a csőkígyós tartály felső részén már akár 100 liter 60 fokos víz is lesz, míg a keverős tartályban 300 liter 40 fokos víz lesz. (és minél melegebb a kevert víz annál rosszabb lesz a hőcsere hatékonyság, míg a gravitációs rendszernél az alsó víztömeg, ahol a csőkígyó nagy része van, még mindig viszonylag hideg 15-20 fokos vízben lesz csak )
    De azért megjegyezném, azt is, hogy gyakorlatilag minden (amit eddig láttam) HMW tartályon van 1 pár keverő cső csatlakozás. És ha véletlenül nincs ilyen, akkor is lehet egy 2db T elágazással ilyet létrehozni, aztán lehet kevergetni a csőkígyós rendszerben is a vizet. Jobb háztartásokban vízkivétel nélkül is van folyamatos keverés, hogy ha megnyitod a csapot, akkor rögtön meleg legyen a víz, ne keljen kiengedni 20 liter vizet a csatornába.
    Továbbá az még ennél is lényegesebb, hogy a csőkígyós rendszernél egy hatalmas felületen adódik át a hő, ami nem fog vízkövesedni, (én az enyémet most ősszel pucoltam ki 3 év után), és vízkő csal a fűtőszálon volt pedig a tartályba 85 fokos víz volt nyáron. Ellenben egy kis felületű hőcserélőn ha 60 fokos víznél melegebbet akarunk, akkor gyorsan elkezd vízkövesedni, ami folyamatosan rontja a hatásfokot.

    • @selymi70
      @selymi70 4 ปีที่แล้ว +1

      Nekem is ilyen rendszer van fönt, egyet értek veled, nekem is bevált. Tavasszal kihúzom a fűtőszál konektorját, és csak a napocska melegít. Négy tagú a család. :)

    • @alexanderkovacs6072
      @alexanderkovacs6072 3 ปีที่แล้ว

      Szerintem is igy van. A eloado sokszor megeroszakolja a fizikat 😁😁😁

    • @mikloshomor3749
      @mikloshomor3749 8 หลายเดือนก่อน

      A HMV-tároló és a napkollektorok által fűtött külső hőcserélő között 3 csatlakozási pont van, így eleve nem fordul elő amit Ön hosszan ecsetel, nézze végig a videókat rendesen és alaposan, mert részletesen elmagyarázom bennük a kiváló "germán" megoldást. És ha kér rajzot, tervmintát, akkor tudok küldeni, de akkor e-mailt írjon a homor.hu honlap alsó e-mail címei alapján, mert ezeket a videó alatti hozzászólásokat sok évig meg sem nézem. A FÉG-Spirec hőcserélő azért nem vízkövesedik el, mert az inox csőspirál gyakori hőmozgása miatt a csőspirál belseje ledobja a vízkövet. Több száz lakásos társasházakban működnek FÉG-spirec hőcserélők HMV-re és nagyon-nagyon-nagyon ritkán kell vízkő-mentesíteni az ilyen hőcserélőt.

    • @MEA-mk7tg
      @MEA-mk7tg 29 วันที่ผ่านมา

      Nekem két csőkigyós van, elektromos fűtés nélkül. Össze van kötve a két csőkigyó mert nem használok napkollektort. 5 év után kibontottam , hogy kitakaritom a tartályt a vízkőtől. Hát soha többet nem nyitom ki, mert nem volt benne vizkő az anód rudnak sem volt hibája. Van keringtető szivattyúm, ami 3Wattot fogyaszt és időzitőre van téve óránként 5 percet megy reggel 4 től este 21 ig és azonnal van melegvíz mikor nyitom a csapot.

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs6072 3 ปีที่แล้ว +1

    Amit a csokigyos modszerrol mond az a fizika megeroszakolasa. Nem szigetelo amagbol.van a csokigyo, hanem jo hovezetobol. A viz pedig nagyon jol atveszi a meleget forgatas nelkul is. Tudom en hogy el kell adni amit arul de azert fizikat eroszakolni nem kell.

    • @mikloshomor3749
      @mikloshomor3749 8 หลายเดือนก่อน +1

      Aki nem ért hozzá, annak nem kellene beleszólnia! Ön butaságokat ír! Önnek fogalma sincs a hőcserélők méretezéséről és hogy egy víz-víz hőcserélő teljesítménye mennyire függ a víz sebességétől!

  • @csaszarjanos1903
    @csaszarjanos1903 5 ปีที่แล้ว

    14:45 nél, a hőenergia az száll, repül vagy terjed jelen esetben? Hát ezért nincs szakember!

    • @Ateesh6782
      @Ateesh6782 2 ปีที่แล้ว

      Ezt még én, a totál laikus is értettem. Nem mindig a halál precíz terminológia segít - éppen ellenkezőleg. (Szerintem a szerelők is értették.)

    • @csaszarjanos1903
      @csaszarjanos1903 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Ateesh6782 Egy oktató jelegű előadásnál, a pontos és vitathatatlan megfogalmazás, mindennél többet ér!

    • @archmagosdominusbelisarius8836
      @archmagosdominusbelisarius8836 9 หลายเดือนก่อน +1

      @@csaszarjanos1903 persze dobálj az emberekre olyan fogalmakat amiket nem értenek akkor majd megtanulják

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs6072 3 ปีที่แล้ว +1

    A nagy tartalyban nem aramlika a viz, de a radiatorba meg nagyon aramlik 😁😁 valami nem koser

    • @mikloshomor3749
      @mikloshomor3749 8 หลายเดือนก่อน

      A HMV-tárolóban lévő víznek semmi köze a radiátorokban lévő vízhez!

    • @alexanderkovacs6072
      @alexanderkovacs6072 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@mikloshomor3749perszehogy nincs. De a gazkazan ugyanugy csokigyoval melegit es szepen felfuti. Meg milyen 30KW/ora horol beszel hogy 40nfokra rudta felmelegiteni a vizet. 1kw/ora 1 fokkal emeli 1000 liter vizbqtlaghomersekletet. 30 az 30 fokkal emelne 1000 lotert , nem 120 litert. Amugy is 30 kw/ora hoz 180 perc alatt is legalabb 15-20 m2 napkollektor kell. Annyi meg senkinek sincs. Nekem a gazkazan at tud adni csokigyoval 20Kw ot, akkor a napkollektor is. Meselhetnek amitvakarnak. Mindenki el akarja adni dragan a termeket.

  • @gergelypalmai1681
    @gergelypalmai1681 7 วันที่ผ่านมา

    Ez gondolom a sima fűtési pufferre is igaz

  • @miklosnyiri9766
    @miklosnyiri9766 2 ปีที่แล้ว

    jól van aggor

  • @imretatar8527
    @imretatar8527 5 ปีที่แล้ว +2

    "Buta épületgépész". Miért kell ez?

  • @zoltanmegotharom8763
    @zoltanmegotharom8763 6 ปีที่แล้ว

    Szegény magyar nyelv. Hol tanult meg beszélni ez a csodálatos szolár szakértő? Szörnyű előadás.

    • @kacsa506
      @kacsa506 5 ปีที่แล้ว +1

      Én értettem, hogy mit mond. Örülj, hogy valaki feldolgozta ezt a témát! Nekem tetszett.

    • @zsolthorvath9723
      @zsolthorvath9723 5 ปีที่แล้ว

      Vegyük észre, ez az ember egy nagyon felkészült, profi szakember, gyakorlott előadó! Azt azért nem várhatjuk el, hogy Kazinczy-díjas nyelvművelő is legyen. Boldog lennék, ha ma ez lenne az átlagszínvonal.
      Én is érzek valami érdekes akcentust, de ez nem baj.

    • @Ateesh6782
      @Ateesh6782 2 ปีที่แล้ว

      A “hidr[aul]ikus” szót nekem is eltartott egy ideig dekódolni, de ettől még érthető az előadás. Sokkal pusztítóbb, amikor szépen artikulálva megy a semmitmondás.