PODCAST 21. díl: Vývojová dysfázie 2. díl: Rady a tipy pro pedagogy a rodiče

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ส.ค. 2024
  • Ve 2. dílu podcastu o vývojové dysfázii s logopedkou Martinou Křivkovou přinášíme nejen konkrétní tipy o možnostech nápravy, ale celou řadu dalších informací o práci s těmito dětmi v předškolních i školních zařízeních.
    Vývojová dysfázie: Rady a tipy pro rodiče a děti
    V minulém dílu podcastu s logopedkou Martinou Křivkovou jsme se blíže seznámili s problematikou vývojové dysfázie a naučili si ji nezaměňovat s opožděným vývojem řeči. Alfou a omegou je včasná a přesná diagnóza, obvykle kolem 4. roku věku dítěte, a následná práce s dítětem.
    Při nápravě vývojové dysfázie je nutné po stanovení diagnózy vyhledat pomoc ze strany nejrůznějších odborníků - jedná se o tzv. kruhový model spolupráce, do nějž se zapojují rodiče, pedagogové, logopedi, případně další odborníci (psycholog, foniatr apod).
    Poté, co psycholog stanoví diagnózu, vysvětlí rodičům, oč se u vývojové dysfázie jedná, a pošle je s dítětem za logopedem. Logoped posléze řídí dlouhodobou terapii a vede v ideálním případě logopedický deník.
    Tipy a doporučení při nápravě vývojové dysfázie
    Klíčové je zapojení vícesmyslového vnímání. Pokud něco nejde sluchem, je ideální zapojit další smysly - zrak, čich, hmat.
    Více se dozvíte v podcastu nebo v textu k podcastu na webu Zapojmevšechny.cz, kde najdete mj. logopedický deník a spousty tipů k další práci s dětmi s VD: zapojmevsechny....
    Toto video je licencováno pod licencí CC BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou dostupné zde: creativecommon...

ความคิดเห็น • 5

  • @TheAssez
    @TheAssez 2 ปีที่แล้ว +3

    *Děkujeme.*

  • @lucievargova9291
    @lucievargova9291 11 หลายเดือนก่อน

    Děkuji za skvělý rozhovor. Mně by zajímalo, kdy by se to mělo začít řešit. Mám silné podezření, že syn dysfazii motorickou má, máme to i v rodině, teď mu byly čerstvě 3 roky, začal chodit do školky.

    • @Zapojmevsechny
      @Zapojmevsechny  11 หลายเดือนก่อน +1

      dobrý den, děkujeme! v textu k článku se píše, že pokud ve 4 letech problémy zůstávají, chce to jít za odborníkem: zapojmevsechny.cz/clanek/detail/podcast-20-dil-vyvojova-dysfazie-1-dil-jak-se-lisi-od-opozdeneho-vyvoje-reci

    • @casstoxx
      @casstoxx 10 หลายเดือนก่อน +1

      A já bych to začala řešit klidně hned. Všude jsou dlouhé čekací lhůty. My řešíme vývojovou dysfázii od 2,5 let (březen 2023), kdy se ORL lékařka vyděsila, že to ještě neřešíme a to bylo furt od ostatních ať počkáme, apod. Objednali jsme se na foniatrii, neurologii, logopedii a do SPC kvůli psychologickému vyšetření + zařízení asistenta na příští rok do školky. A možná příští rok na jaře to budeme mít všechno už oběhané. Není to hned a rozhodně je důležité to začít včas řešit. To, kdy to začít řešit, se mezi odborníky liší. Já jsem ráda, že jsem to začala řešit hned.

  • @hanadoubravska9011
    @hanadoubravska9011 ปีที่แล้ว

    Děkuji