Polski kryminał - Czytajmy Polskich Autorów #4
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 5 ก.พ. 2025
- Odcinek stworzony we współpracy z WAMI! Najlepsze kryminały polskich autorów zaproponowane przez Was! ❤🇵🇱
Miłego oglądania! 😄
🎈#WBBINGO: wielkibuk.com/...
📌wielkibuk.com/
📧 wielkibukblog@gmail.com
📚 / 158682488145200
📌 Nie zapomnijcie zajrzeć na:
Blog: wielkibuk.com/
Facebook: / wielkibuk
Twitter: / wielkibuk
Instagram: / wielkibuk
Snapchat: @wielkibuk
🎵 Muzyka:
-"Carefree" Kevin McLeod (incompetech.com)
❗ Wszystkie recenzje i teksty publikowane na stronie WielkiBuk.com, jak również filmiki publikowane na niniejszym kanale TH-cam, są moim tworem i zastrzeżoną własnością. Chcesz użyć lub wykorzystać w dowolny sposób - zapytaj.
Joanna Chmielewska jest jedną z moich ulubionych polskich autorek. Zaczynałam przygodę z nią jeszcze w podstawówce, od serii o przygodach Janeczki i Pawełka. To bardzo dobra literatura dla młodzieży, która z czasem wcale nie straciła na wartości. Moje ulubione książki dla dorosłych Joanny Chmielewskiej, to te pisane najdawniej, czyli Całe zdanie nieboszczyka, Wszyscy jesteśmy podejrzani i, moja najulubieńsza, Wszystko czerwone. Naprawdę, można się uśmiać do łez przy lekturze. Gdy jest mi smutno, sięgam po Chmielewską
Chmielewską koniecznie spróbuj poznać :-) Moje ulubione to "Romans wszech czasów", "Wszystko czerwone", chociaż wszystkie mają swój urok a najbardziej te pierwsze w kolejności wydania :) nie czytałam jej autobiografii. Są też ekranizacje, stare bardzo :) Widziałam chyba tylko jedną - to naprawdę stare kino :) - ‘LEKARSTWO NA MIŁOŚĆ’ (na podstawie książki "Klin") z 1966r. nie wiem czy gdzieś jeszcze do obejrzenia :) dla koneserów kina lat 60 :) Była jeszcze jedna polska ekranizacja w 1979 ‘SKRADZIONA KOLEKCJA’ (na podstawie ksiązki "Upiorny Legat:)
Czytałam 'Uwikłanie' Zygmunta Miłoszewskiego. Przeczytałam do 152 strony dokładnie i nie byłam w stanie czytać dalej, poddałam sie. To było nudne jak flaki z olejem. Nieciekawa 'zbrodnia', ciągłe opisywanie życia codziennego i romansu Teodora.
Po tej książce przez długi czas kryminały omijałam szerokim łukiem.
Dopiero niedawno wynalazłam Maxa Czornyja i jego książki. Coś niesamowitego! Uwielbiam.
Super film. :) Nawet nie wiesz jak mnie cieszy, że promujesz polskich autorów, bo o wielu z tych nazwisk nie miałem pojęcia, a zgadam się, że warto czytać to, co najbliższe nam duchowo i pamiętać o swoich autorach, którzy często nie mają prostego żywota zarobkowego. Ogólnie więc raz jeszcze: super film! :)
Świetny film. Kilku autorów, o których nie słyszałam. Dzięki. Mogę dodać świetne kryminały "Pod psem" Marty Matyszczak (pierwszy tom " Tajemnicza śmierć Marianny Biel") oraz serię "Garsta z Ustki" Anety Jadowskiej (póki co pierwszy tom "Trup na plaży i inne sekrety rodzinne")
Dzięki za ściągę! Miałabym problem z tą kategorią w wbbingo, ale na pewno coś dla siebie tutaj znajdę 😊
Bardzo fajny filmik, wielu z tych autorów zupełnie nie znałam. Chmielewską czytałam w podstawówce, ale potem porzuciłam, bo kolejne książki były bardzo wtórne, choć "Klin" lubię do dziś. Znalazłam w domu jakieś stare kryminały wydane w PRL, głównie z serii z Jamnikiem i z serii z Kluczem, ale nie tylko. Te polskich autorów to niestety nie przeszły próby czasu.
Mam świetne dwa przykłady do kolejnego odcinka z porównaniami :)
- Stanisława Fleszarowa - Muskat i Elena Ferrante - powieści kobiece, bardzo subtelne i często bez pędzącej akcji, takie intymne, z pewną dozą niedopowiedzenia. Chociaż w tym wypadku nasza polska autorka dla mnie wygrywa :)
- Alina Zerling - Konopka i Philippa Gregory - od jakiegoś czasu szukałam polskiego odpowiednika dla Gregory i jak dla mnie Zerling - Konopka jest lepsza niż wiele bardziej znanych polskich pisarek historycznych. Jej ,,Rozalia Lubomirska. Kwiat Podola" w ciekawy i barwny sposób przybliża zapomnianą postać jedynej Polki, która padła ofiarą Wielkiej Rewolucji Francuskiej oraz jej córki, która próbuje odtwarzać losy matki i znaleźć dla niej usprawiedliwienie.
Koniecznie chce przeczytać w tym roku coś Mroza, bo jeszcze go nie znam.
Myślałam o Chyłce, ale w serialu bohaterka tak mnie irytowała zachowaniem, że chyba zdecyduje się na Forsta ;D
A ja wciąż czekam na odcinek o polskich młodzieżówkach (Siesicka!!!) :D
Mnie świetnie się czytało Miłoszewskiego i nie mogę przeboleć, że odszedł od kryminału :( Byłam naprawdę pod wrażeniem jego historii.
Takie filmy uwielbiam. Bardzo lubie polski kryminal, a moim ulubionym jest R. Cwirlej, przeczytalam wszystkie jego ksiazki. Ale widze ze mam wiele do nadrobienia bo o niektorych nie slyszalam :)
Polecam okrutnie wszystkim miłośnikom mrocznych kryminałów książkę Jarosława Jakubowskiego "Rzeka Zbrodni". Książkę dostałem niejako w prezencie i okazała się fe-no-me-nalną historią. Coś dla miłośników Krajewskiego Marka, gdyż tą historię można ściślej podpiąć do kategorii retro-kryminału.
Akcja dzieje się w 1920 r. gdzie na mocy traktatu wersalskiego miasto Bromberg przechodzi w ręce polskie i przyjmuje nazwę Bydgoszcz. I wtedy właśnie dochodzi do makabrycznej zbrodni dokonanej na całej rodzinie. Antagonizmy polsko-niemieckie czuć w powietrzu, ale czy polityka ma związek z tym okrutnym mordem? Szczerze polecam, mega kryminał.
Pozdrawiam.
świetny odcinek, wiele nieznanych mi nazwisk, ostatnio odkryłam Roberta Małeckiego, dodałabym jeszcze Paulinę Świst-jej Komisarz stoi u mnie na półce wstydu i czeka w kolejce na przeczytanie, więc nic o stylu nie mogę napisać, , a co do Joanny Chmielewskiej - gorąco Ci polecam, jest zagadka kryminalna i jest humor, podczas czytania niektórych jej książek śmiałam się w głos
U mnie stoi Prokurator Pauliny Świst i też czeka...
Może zrobilabys odcinek polskie książki wojenne?🤔😏 tez z tak długa lista autorów 🤓
Ja jestem za! Świetny pomysł!
Może następny filmik o polskim fantasy lub science fiction? :-) Z polskiego fantasy czadu daje Adam Przechrzta no i oczywiście Grzędowiczz a sci fi Rafał Dębski i Robert Schmidt o którym niedawno opowiadałaś :))
Ooo tak proszę o polskie fantazy! :)
Wg mnie czadu daje Andrzej Sapkowski ale to już chyba każdy wie😀
@@zanetabrzezawska7063 No Sapkowski to podstawa ;)
Jestem za 😉
Ciekawy odcinek. Skorzystam z tej listy.
Uwielbiam takie filmiki ! :)
Cieszy mnie to bardzo!
Ja gram w Bingo! :) ale zapominam zaznaczać bo czytam co lubie😀ale zabiorę się za to. Za to kryminałów niestety nie lubię... Ale filmik i tak miło było wysłuchać 😀
"Podpalacza" serdecznie ci polecam. Słuchamy z mamą trzeciej części cyklu i, jak na razie, pierwsza jest najlepsza!
Ale lista do nadrobienia :-) wielu nie znałam, warto poznać.
Najlepsze kryminały Joanny Chmielewskiej to te najwcześniejsze czyli m.in. "Lesio", "Klin", "Wszystko czerwone", bardzo dobre do czytania w czasie choroby, pomagają wyzdrowieć :)
Kocham Lesia
Dodam jeszcze "Boczne drogi" i "Studnie przodków" - niezmiennie bawią
Do tego imiona bohaterów są Polskie a nie rzadko mam z nimi problem bo nie umiem ich nigdy poprawnie przeczytać. Dla mnie kryminał to Remek M to właśnie te Zimowe pogonie za Bestią z Giewontu no Super Super trochę takie Skandynawskie zimna a zarazem Polskie😀
Moje ukochane książki Chmielewskiej to "Wszystko czerwone" i " Lesio". Gorąco polecam, tylko od razu uprzedzę, najlepiej czytać w zaciszu domowym, bo powodują niekontrolowane wybuchy śmiechu.
OMG i znowu moja lista książek do przeczytania się wydłuży 😅😅
"Gdzie jesteś, Leno?" koniecznie muszę nadrobić, tylko wszędzie jest niedostępna...
Przeczytaj Joanny Chmielewskiej "Zbrodnię w efekcie" - dla mnie bomba! :)
Jest z czego czerpać natchnienie do zakupów 😉📚
Dorzucam Michała Larka i jego cykl "Dekada" oraz najnowszą powieść "Chirurg". Są to powieści w sporej części oparte o prawdziwe zbrodnie i wydarzenia. Autor prowadzi też podcasty "Zabójcze Opowieści". Pozdrawiam.
Jeszcze Joe Alex (pod tym pseudonimem krył się polski pisarz Maciej Słomczyński) dla wszystkich miłośników Agathy Christie, ponieważ jego książki napisane są w podobnym duchu. :)
Tez mi go tu brakowało :)
Zdecydowanie wolę polskie kryminały od skandynawskich czy amerykańskich;)
Też się tak czuję. :)
Ja polecam reportaże kryminalne Przemysława Semczuka! Świetne książki pomimo trudnych ale z życia wziętych tematów
Ojojoj ale się tego uzbierało, chyba zacznę od Marty Guzowskiej i Joanny Chmielewskiej, ale nie ukrywam że z wszystkimi bym się zapoznała...
Hm, a znasz może książki Marka Harnego? Jeśli tak, to co uważasz o jego książkach? Czytałem tylko jego "W imię zasad". Czy bym polecił? Nie jest to zła książka, ale nic nadzwyczajnego. Może inne jego kryminały są lepsze.
Nie czytałam i nie znam niestety... 🤓
Parę nazwisk jest dla mnie nowych, trzeba spróbować. Czornomyj zdecydowanie nie dla mnie, za krwawy.
O jeny - przeczytaj najpierw książki które polecasz - bo oprócz fajnych perełek poleciłaś kilka gniotów - gdzie autor - jedzie szablonem, który znalazł w poradniku " jak napisać kryminał" Błagam - gnioty Ćwirleja dla 10 latków i Dziurawiec tragedia. Nawet dobre nazwiska nie gwarantują wyniku, Chmielarz i Mróz też miewają gorsze powieści gdzie się nie popisali, mimo dobrego warsztatu i ciekawego dorobku czasami mają niemoc twórczą i błagałem aby powieść się już skończyła, Jak chcesz aby widzowie ci coś polecali to może ankietę robić bo statystycznie to może średnia wyjdzie pozytywnie i polecane będą dobre powieści.
Uwielbiam Chmielarza czytałam Żmijowisko rana i wyrwa polecam
A "obsesja" Katarzyny bereniki miszczuk? No i paranoja czyli 2 cześć obsesj ? Czytałaś?
Nie czytałam - polecasz? 😊 To zapisuję i jak się uzbiera kolejna pula nazwisk umieszczę z przyjemnością 😊
@@WielkiBuk no oczywiście że polecam 💖💖 są naprawdę pyszne spróbuj a się przekonasz może też pokochasz 💖💖💖
@@carriewhite9137 ja czytałam jej serię Kwiatu Paproci. Fajne lekkie i bardzo przyjemne😀 ale to nie kryminały
@@zanetabrzezawska7063 dla mnie to jest kryminał więc wiesz...zdania nie zmienię
@@carriewhite9137 słuchaj... Ja nie mówiłam że Twoje tytuły to nie kryminały. Wierzę że są to kryminały. Napomknelam że ja czytałam inne pozycje tej autorki,ktore nie były kryminalami i jestem ciekawa tych pozostalych
Pani naprawdę to wszystko się podoba?
Dziwne pytanie - czy podoba mi się ten gatunek czy podobają mi się wybrane przeze mnie i przeczytane tytuły, które polecam? To chyba mówi samo przez siebie ☺️
@@WielkiBuk Dziwne ? :) Pytam, ponieważ bardziej mi się to wydaje lokowaniem produktu niż szczerą, krytyczną recencją.
A jednak - czytam ☺️ i nigdy nie mówiłam o krytycznych recenzjach, bo te (wraz z czytelniczym snobizmem) zostawiłam za mną po studiach literaturoznawczych. W moich filmach i w tekstach i wpisach zachęcam do czytania, do literatury, do wychodzenia poza swoje granice komfortu. I robię to od 8 lat. Jeśli nie podoba się Pani ten kanał, albo Blog, albo moja osoba - nie trzeba zaglądać. ☺️ W sieci istnieje mnóstwo innych miejsc.
@@WielkiBukO ile mi wiadomo Internet to chyba przestrzeń publiczna i każdy może zaglądać gdzie chce. To wszystko z mojej strony, dziękuję.
Akurat Piotr Tarczyński nie jest przyjacielem tylko mężem Jacka Dehnela