Gramofony i płyty winylowe - Odc.12 [Reduktor Szumu]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 204

  • @MateuszPolaris
    @MateuszPolaris 5 ปีที่แล้ว +12

    Człowieku jesteś genialny wyczerpujesz wszystkie tematy. Mądrego człowieka aż miło posłuchać szczególnie w tych czasach. Pozdrawiam serdecznie

    • @dariuszmichaowski5684
      @dariuszmichaowski5684 2 หลายเดือนก่อน

      Haha, dokładnie! Ja po każdym oddzielnym wątku daje pauzę i przez chwilę kontempluję.... Poziom, zwięzłości, spójności i lapidarnosci, co jednocześnie przekłada się na perfekcyjny przekaz informacji, jest niebywały!!

  • @dasboot5903
    @dasboot5903 7 ปีที่แล้ว +15

    Bardzo lubie profil waszej produkcji, oraz poszczegolne tematy zwiazane z nimi. Ten odcinek, jest szczegolnie bliski mojemu sercu, a jeszcze bardziej mojemu uchu oraz mojej pamieci, bo bylem w PRL-u milosnikiem plyt winylowych do tego stopnia, ze czesc mojej karery zawodowej spedzilem przy ich produkcji. A bylo to w firmie ~Muza~ vel "Polskie Nagrania" w ich tloczni plyt, w dawnej siedzibie przedwojennej fimy "SYRENA" pana Mieczyslawa Foga, meszczacej sie przy ulicy Plockiej, na warszawskiej Woli. Bylem tam zatrudniony w koszmarnych latach czasu biedy w okresie oraz tuz po stanie wojennym lat 80-tych. Potwierdzam zatem, ze polska technologia produkcji winyli oraz zaplecze techniczne, byly dalekie od doskonalosci, chociaz bylo z reguly oparte na imporcie. Niemniej jednak pomimo "towarzyskich" ograniczen wszelkiego czerwonego rodzaju, starano sie jak tylko mozna bylo, ale to zalezalo od ludzi z nizszego, najczesciej to technicznego szczebla .... czyli tzw. pasjonatow. >> Pozdrawiam was bardzo serdecznie :o))

  • @TheSrekaens
    @TheSrekaens 11 ปีที่แล้ว +10

    Czekam na film polecający godne uwagi gramofony w rozsądnej cenie. Świetny kanał.

  • @szpynda
    @szpynda 5 ปีที่แล้ว +36

    Aż się łezka w oku zakreciał gdy usłyszałem, że można kupić tanio i dobrze na portalu aukcyjnym. Paczam na datę materiału, no tak -2013.

    • @Robsoonik
      @Robsoonik 2 ปีที่แล้ว +1

      Nadal można

    • @TheStonedstone
      @TheStonedstone 11 หลายเดือนก่อน

      @@Robsoonik Ale za ile? Kupowałem w 2009 roku Technicsa SL-1500 za 400zł. Teraz to co najmniej 1500zł

  • @przemysaws.9070
    @przemysaws.9070 4 ปีที่แล้ว +1

    Nie wiem czym sugeruje się Pan nagrywający odcinki, ale dobór i trafność tematyki robi naprawdę duże wrażenie. Ogromna dawka wiedzy o audio zarówno w zakresie historycznym, jak i technicznym. Wielu z nas uwielbia słuchać muzyki, inni lubią dłubać w sprzętach. Natomiast Pan "Reduktor" doskonale łączy jedno i drugie. Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem sprzętu vintage, który jest spełnieniem marzeń z dzieciństwa. Reduktor Szumu z pewnością redukuje też dylematy w głowach ludzi stojących przed wyborem starszego i nowego sprzętu. Brawo za chęć dzielenia się wiedzą.

  • @pendol3
    @pendol3 5 ปีที่แล้ว +8

    Dlatego kupiłem swego czasu Duala 1225 ( za 350 zł) z lat 70-tych i mam teraz prawdziwe brzmienie nawet z tej klasy sprzętu. Poprostu odlot, nic dodać.

  • @Secesh1
    @Secesh1 7 ปีที่แล้ว +8

    Uwielbiam jak Reduktor gada po angielsku.

  • @Piorko350
    @Piorko350 11 ปีที่แล้ว +2

    Odcinek jak wszystkie trzyma poziom, popieram pomysł stworzenia filmu o wartościowych modelach gramofonów do konkretnej kwoty albo do kilku kwot (plus porównanie wkładek) Sam musze wymienić swój gramofon, mam obecnie GS464 ale ustawianie obrotów, krzywy talerz i tandetne ramie mnie dobija. Mimo wszystko ma to swój czar, stary gramofon Unitry kupiony 4 lata temu za 20 złotych z jedną zgraną płytą doprowadził do tego że mam ich teraz kilkadziesiąt i słucham ich regularnie. Dzięki i pozdrawiam.

  • @qrwayan
    @qrwayan 4 ปีที่แล้ว +2

    Mega klarownie wytlumaczone ,-dzieki za to ! Wlasnie stalem sie posiadaczem Duala CS5000 - mam nadzieje wrocic po 40 latach do vinyla ! Na Pierwszy ogien SBB Jozia Skrzeka oczywiscie ,ale musze jeszcze zaczekac bo mam zamiar zcostumowac obudowe zeby wygladem nie odstawala od naszych starych gratow !Jesli idzie o wkladke to nie bede szalal mysle ze Ortofon 500 S PRO w zupelnosci dla starego czlowieka z poszarpanymi uszami wystarczy. Pozdrawiam Reduktora ,

  • @OldBoyJefferson
    @OldBoyJefferson 6 ปีที่แล้ว +42

    dotrwałem do czasów, gdy moja osobista kolekcja licząca kilka tysięcy pozycji nie budzi już uśmiechu zażenowania u znajomych, a dokłada mi punktów do statusu kultowości, Big Pozdro

    • @lucjuszfox2741
      @lucjuszfox2741 5 ปีที่แล้ว +4

      Niesamowicie Panu zazdroszczę.

    • @madyogi6164
      @madyogi6164 4 ปีที่แล้ว +1

      Ja jestem na powiedzmy, początku tej drogi, Samochwało! xD Pozdr.!

    • @KarskaMusic
      @KarskaMusic 2 ปีที่แล้ว

      @@lucjuszfox2741 ja tak samo

    • @TheStonedstone
      @TheStonedstone 11 หลายเดือนก่อน

      @@KarskaMusic Ja z kolei pod koniec lat 90tych, kiedy wszyscy wyrzucali winyle, kupiłem w komisie Bernarda, special edition za ...40 zł i zacząłem kolekcjonować płyty.

  • @metalboomer
    @metalboomer 6 หลายเดือนก่อน

    Ten kanał to ZUOTO. Ukłony do samej ziemi!

  • @jacekgiewon2949
    @jacekgiewon2949 6 ปีที่แล้ว +2

    pamiętam kiedyś w sklepach Unitry były takie " Kombajny" Gramofon radio z czasem i kaseciak. Warto było by zrobić coś na ten temat. Wtedy taki sprzęt był w sferze moich dziecięcych marzeń. Program Bomba!!! Wielki szacun dla Autorów!

  • @aerodynamikapieroga
    @aerodynamikapieroga 8 ปีที่แล้ว +27

    łapka w górę za czołówkę i wyjątkową oprawę tego odcinka :)

  • @magdalenakorinka8262
    @magdalenakorinka8262 8 ปีที่แล้ว +1

    Wow! właśnie czegoś takiego potrzebowałam! Próbuję skompletować sobie sprzęt audio i potrzebuję wskazówek. Kompletnie się na tym nie znam, wiem tylko, kiedy coś mi nie gra, nie brzmi dobrze. Wszystko jest wytłumaczone tak jasno i klarownie, że taki laik jak ja jest w stanie coś zrozumieć i wiedzieć co robić :) dziękuję!

  • @mirekbucki358
    @mirekbucki358 4 ปีที่แล้ว +1

    Odkryłem Pana w Sylwestra 😉👍świetne materiały,

  • @gilo7171
    @gilo7171 7 ปีที่แล้ว +4

    Świetny odcinek - na to czekałem!!

  • @VinylSharkTV
    @VinylSharkTV 3 ปีที่แล้ว +2

    fantastyczny odcinek

  • @patrrickoo
    @patrrickoo 11 ปีที่แล้ว +3

    dzięki, że jesteście/ jest Pan

  • @KrystorTranzystor
    @KrystorTranzystor 6 ปีที่แล้ว +6

    Przydał by się jeszcze odcinek o wkładkach gramofonowych - o układach pracy, geometrii zakończenia igieł, kultowych modelach itp :)

  • @gregorymovieshorts
    @gregorymovieshorts 11 ปีที่แล้ว +2

    bardzo fajny filmik, sporo się dowiedziałem na temat gramofonu

  • @JacekRWielkaPolska
    @JacekRWielkaPolska 10 ปีที่แล้ว +15

    Kolejny świetny odcinek.

    • @JacekRWielkaPolska
      @JacekRWielkaPolska 10 ปีที่แล้ว +2

      Mariusz Polak
      Tymczasowo mam eltax-a z wykopalisk domowych(prawie nie latany),o dziwo całkiem nieźle gra;)
      Tak jak pisałem,z kolekcji płyt parę sztuk gra rewelacyjnie.
      Cyfrowy zapis to jednak tak samo cyfrowy dźwięk,analog jest bardziej wymagający;)
      Mam chrapkę na dobry gramofon,ale...
      Może kiedyś kupię dobrą sztukę.

    • @jerzybakulski8374
      @jerzybakulski8374 10 ปีที่แล้ว +2

      Gramofon z tubą,to jest moje marzenie.Są podróbki,ale oryginał,to oryginał.Może kiedyś taki dojdę.

    • @JacekRWielkaPolska
      @JacekRWielkaPolska 10 ปีที่แล้ว +1

      Jerzy Bakulski
      Sprzedają takie na "Bazar na Kole" w Warszawie,cena sprawnego i w przyzwoitym stanie to ok. 500 zł.(w tym często parę płyt).

    • @jerzybakulski8374
      @jerzybakulski8374 10 ปีที่แล้ว +1

      *****
      Jakoś Jacek Murawa,co się tam szlaja co niedzielę,na zdjęciach tego nie eksponował.

    • @JacekRWielkaPolska
      @JacekRWielkaPolska 10 ปีที่แล้ว +1

      Jerzy Bakulski
      Ja każdorazowo kiedy jestem tam,widzę minimum 5 sztuk takich patefonów,z czego co najmniej 2 sztuki wyglądają ekstra;)

  • @Krisowski89
    @Krisowski89 11 ปีที่แล้ว

    Jestem fanem kanału od jakiegoś czasu. Jedyny mój zarzut jak do tej pory był taki, że raz tłumaczycie totalne podstawy, które dla mnie jako początkującego audiofila są ciekawe, ale chaotycznie przechodziliście do pojęć których przeciętny widz nie rozumie. W tym odcinku jednak wszystko płynnie przeszło od ogółu do szczegółu - który też był dobrze wyjaśniany. Pozdrawiam !

  • @SFtheGreat
    @SFtheGreat 5 ปีที่แล้ว +2

    Warto wspomnieć, że Columbia opatentowała swoje płyty jako LP record, a RCA jako EP record, zarówno long jak i extended odwoływały się do płyty SP - standard play o prędkości 78 rpm, co zostało blednie podane jako "single play" w odniesieniu do płyty EP. Dziś termin EP błędnie używa się do określania mini-albumu.
    A w 2019 ceny są już wywindowane, zwłaszcza za nowe.

  • @mfrank7025
    @mfrank7025 7 ปีที่แล้ว +3

    świetny odcinek

  • @sp5sjt
    @sp5sjt 9 ปีที่แล้ว +5

    Krzysztof, z tą korekcją RIAA to nie do końca tak!
    Jakkolwiek znaczenie ma sposób zapisu płyty, nie możemy jednak pominąć właściwości fizycznych wkładki magnetycznej, która z samym sposobem zapisu płyty ma raczej mało wspólnego, bo ona odtwarza, nie nagrywa. Właściwością przetworników magnetycznych jest zależność poziomu uzyskanego sygnału, od jego częstotliwości (właściwość przetworników tzw. prędkościowych), korekta była by więc potrzebna (może w mniejszym stopniu) także bez korygowania zapisu na płycie. Korektą przy odczycie zbijamy więc też właściwość przetwornika, czego albo nie powiedziałeś, albo mi umknęło, czego nie stosuje się przy wkładkach piezo, bo nie jest to potrzebne, acz można to zrobić, bocznikując zaciski opornikiem ok. 10 kOhm (tyle użyłem przy eksperymencie), wtedy charakterystyka wkładki, z, powiedzmy liniowej, zmienia się na podobną do wkładki magnetycznej, dotyczy to też poziomów sygnału. Dokładna budowa takiego bocznika umknęła mi, bo nie miałem czasu i możliwości szczegółowego badania, ale pobawiłem się trochę i efekty były obiecujące.
    Tyle na razie, twórz dalej, świetna robota, choć pojawiają się pewne nieścisłości. Ale nie myli się tylko ten, co nic nie robi. Poziom twojej wiedzy jest znakomity, nie masz także tej cechy, którą niestety, dość często mają osoby mające dużą wiedzę - chodzi o zarozumialstwo, czy jak to zwą, co nie pozwala takim osobom zaufać. Prezentacje są bardzo konkretne i takie mi odpowiadają. A jakbym miał dać ci coś do naprawy, to nie krępowałbym się, bo wiedziałbym, że zrobisz to dobrze i porządnie.
    Pozdrawiam i dziękuję za to, co już przejrzałem.

    • @dasboot5903
      @dasboot5903 7 ปีที่แล้ว +2

      100 /100 >> Pozdrawiam !!!

  • @Yasio_Mutrix
    @Yasio_Mutrix 3 หลายเดือนก่อน

    Świetny odcinek!🔥🔥🔥

  • @jackchilloutchinch8737
    @jackchilloutchinch8737 11 ปีที่แล้ว +2

    dobra robota , trzymacie poziom , gratuluje i udostępniam :)

  • @coder86s
    @coder86s 11 ปีที่แล้ว +2

    Jak zwykle z formie :P

  • @OldPolishMachines
    @OldPolishMachines 5 ปีที่แล้ว +2

    pracuje w zakładzie pronit jako ślusarz dawniej produkowano tam płyty winylowe zespołów takich jak :perfekt, lombard, tsa, czerwone gitary ,andrzej rosiewicz itd płyty obecnie znajdują się w całej polsce

    • @serialsmusic2959
      @serialsmusic2959 3 ปีที่แล้ว +1

      to może też i u mnie? Perfekt posiadam.

  • @seybr
    @seybr 6 ปีที่แล้ว +1

    Jeżeli chodzi o dji to Technics 1200 mk5 rządzi. Mam ten sprzęt kupę lat i nadal jest w cenie. Większość współczesnych dji gra z cyfrowych decków. Główny prym wiedzie CDJ 2000 od Pioneera. Widać widmo utworów, wkładasz pena i grasz z mp3. Większość muzyki, nowej wychodzi wyłącznie w mp3, piszę o muzyce którą słyszymy na eventach ala Ultra. Czarne płyty owszem spotyka się, ale to margines.

  • @McIntoshClasseOlivierbu
    @McIntoshClasseOlivierbu 7 ปีที่แล้ว +1

    dobry material i na Poziomie!

  • @logosborman
    @logosborman 5 ปีที่แล้ว +4

    I ja stary chłop dowidziałem się czegoś nowego , pozdrawiam i dziękuję

  • @mnichtt
    @mnichtt 11 ปีที่แล้ว +1

    Uwielbiam każdy jeden odcinek :]

  • @CrizeR6772
    @CrizeR6772 10 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawie i wyczerpująco wyjaśnione ;) Sam posiadam Unitra Fonomaster 76 z wbudowanym wzmacniaczem, nie narzekam na brzmienie

    • @Mikexception
      @Mikexception 9 ปีที่แล้ว +1

      ***** Fonomaster którego też miałem miał o ile pamiętam dobry wzmacniacz. Jego kolumny na głośnikach GDN16/15 z szarymi memmbranami i tweeterach GDW 1,5/15 miały duży potencjał - przerobiłem je w siedemdziesiątych latach powielając zwrotnice razy dwa i zasilając oddzielnie podwójne glośniki. Dzięki temu wzroła dobroć filtrowania i zrobiły się z tego wtedy naprawdę wręcz znakomite głośniki.

  • @RockinParrot
    @RockinParrot 11 ปีที่แล้ว +5

    Cóż. Ja mam bernarda z wkładka ortofonu i wcale tak źle nie jest :) Jak dla mojego małego pokoju, to gra bardzo porządnie.

  • @DJTresorman
    @DJTresorman 10 ปีที่แล้ว +1

    Fajny filmik, dodałbym jeszcze kilka zdań na temat rodzajów gramofonów (manualny, półautomatyczny, automatyczny) oraz napędów, bo to też ważny element gramofonu... stabilizacja obrotów kwarcem, napęd bezpośredni, paskowy, kółkowy. Od tego zależy jakość i trwałość gramofonu.

  • @osiemnascie
    @osiemnascie 11 ปีที่แล้ว +2

    mega ciekawy odcinek! Sam jestem DJem, a nie wiedziałem połowy z tych rzeczy :P Czekam na odcinek o stereo do 3000 zł!

  • @PsychePone
    @PsychePone 11 ปีที่แล้ว +3

    posiadam unitre i nie narzekam ale niestety nie mam porównania, świetny odc.

  • @sp5sjt
    @sp5sjt 9 ปีที่แล้ว +5

    I jeszcze jedno - pięknie zmiażdżyłeś audiovoodoo. Ja też jestem audiofilem, ale nie mam zboczenia na punkcie rzeczy zupełnie nieistotnych, czy nie mających wpływu na jakość. A kiedyś przechodziłem koło sklepu z jakimś hi-end i cóż... pięknie szumiało, choć nie każdy by ten szum usłyszał, ale, ja to jestem centralowiec telefoniczny i mam wręcz "zboczenie" ale zdrowe, zawodowe, pod kątem niuansów w dźwięku. Dość, ze wysłyszę różnicę między MP3 320 Insane, a nieskompresowanym WAV.
    Jeszcze raz pozdro, pół dnia przeglądam i nie mogę się oderwać! :))

  • @leszekzachara6482
    @leszekzachara6482 5 ปีที่แล้ว +1

    Szacunek!

  • @ReduktorSzumu
    @ReduktorSzumu  11 ปีที่แล้ว +2

    Oczywiście masz rację, nie chcę jednak rozwlekać odcinka, by nie zanudzać słuchaczy.

  • @piotrn9450
    @piotrn9450 5 ปีที่แล้ว +3

    Mam wkładkę Ortofon OM5e i po podłączeniu do Yamaha R-S300 do gniazda phono dźwięk jest bardzo zniekształcony. Po podłączeniu do innego wejścia - wszystko jest ok. Dlaczego?

  • @DamianSwarlik
    @DamianSwarlik 6 ปีที่แล้ว +2

    świetny odcinek w , którym po raz kolejny odkryłem Amerykę :)

  • @imcpan2590
    @imcpan2590 7 ปีที่แล้ว +18

    Różnica między cd a winylami wynika z nawyków miksowych i masteringowych a nie z technologii. Technologia CD jest lepsza pod względem dynamiki, pasma, wow and flutter etc. Zmienia się kultura fonograficzna, nadużywa się kompresji dynamicznej. Komercjalizacja i masowe gusta wymuszają spadek jakości, albo raczej: równanie do pewnego średniego poziomu kosztem brzmień hifi. Motłoch nie potrzebuje hifi przecież. To ten proces historyczny sprawia, że współczesne nagrania (głównie na cd) są gorsze niż stare (głównie na winylu). Nie dajmy sięteż nabierać na winylowe wersje nowych nagrań. Często jest to ten sam miks i mastering, więc nawet gorsza jakość niż na cd. Oczywiście dzisiaj (prawie) nikt nie nagrywa analogowo, bo gwiazdy nie umieją śpiewać ani grać tak jak kiedyś i muszą montować i stroić fałsze.

  • @mikelo303
    @mikelo303 11 ปีที่แล้ว +2

    Super!

  • @ReduktorSzumu
    @ReduktorSzumu  11 ปีที่แล้ว +5

    Oczywiście próbkowania nie ma, ale nie zapominajmy o ziarnistości winylu, z którego wykonana jest płyta.
    Nic nie jest doskonałe...

    • @serialsmusic2959
      @serialsmusic2959 3 ปีที่แล้ว

      I dla tego jest takie unikalne i piękne. Trudno to słowem opisać..

  • @henrykstawiarski4510
    @henrykstawiarski4510 5 ปีที่แล้ว +2

    Super Robota!@🤔😉😍😂😂😂🤣🤣😘🤩🤗🙂😎😤

  • @MrocznyTechnik
    @MrocznyTechnik 11 ปีที่แล้ว +5

    Trochę za szybko i zbyt chaotycznie. Pominięto kila istotnych kwestii: masa talerza, odległość łożyska ramienia od środka płyty, antyskating. Ma Pan ogromną wiedzę, ale Reduktor Szumów miał mieć przede wszystkim walor edukacyjny. Oczywiście jak zwykle ogromy 'szacun' za propagowanie rzetelnej wiedzy technicznej. Bo chyba tylko w okół motoryzacji narosło więcej mitów niż wokół audio.

  • @MartinvonWärmer
    @MartinvonWärmer 11 ปีที่แล้ว +3

    Świetny odcinek! A co do polskich gramofonów, to mam Unitrę, która działa od jakichś 30 lat i jest niezawodna do dziś.

  • @Patenciarz
    @Patenciarz 7 ปีที่แล้ว +2

    Mogę tanio kupić w świetnym stanie Sanyo G 7002 czy to 3 w1 ma dobry gramofon na początek przygody ?

  • @adamcichowicz1474
    @adamcichowicz1474 5 ปีที่แล้ว +1

    W latach 70. miałem gramofon WG-500 produkcji Fonica (był z wbudowanym wzmacniaczem i dwiema kolumnami). Był to gramofon stereofoniczny z wkładką piezoelektryczną. Jak pamiętam, sprawiał się znakomicie. Mam przy tym uwagę: czy przy nagrywaniu wtedy płyty stereofonicznych była stosowana technika korekcji RIAA? Wkładka dawała silny sygnał. Czy nie jest tak, że przedwzmacniacze z korekcją RIAA dotyczą sygnału z wkładek magnetycznych?

  • @JohnyFoxx
    @JohnyFoxx 3 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe... bez kitu: o tym jak zapisywany jest "bas" i dlaczego, nie miałem pojęcia... thx! :)

  • @MrocznyTechnik
    @MrocznyTechnik 11 ปีที่แล้ว +3

    Słyszał ktoś może o jakimś programie modyfikującym nagrania 'pod winyl'? Nie chodzi mi o dodawanie trzasków, ale o te wszystkie zabiegi związane z pasmem i szybkościami narostu. Od pewnego czasu skłaniam się do teorii, że jeśli dźwięk brzmi zbyt 'sterylnie', słuchanie nie sprawia przyjemności. Ostatnio odkopałem swojego MDS4421. Jakoś żadna, przyjemność słuchania....niebo i poezja :)

  • @Nowix1996
    @Nowix1996 6 ปีที่แล้ว +3

    Właśnie chce kupić sobie gramofon który będzie grał nieźle i za niewielkie pieniądze a posiadam wzmacniacz crown ws 440 w którym jest wejście phono to jest wersja eksportowa diory

  • @ergot1938
    @ergot1938 10 ปีที่แล้ว +3

    Cześć, czy przewidujesz nagranie odcinka o gramofonach w serii Legendy Unitry?

  • @AdamAdamski69
    @AdamAdamski69 2 ปีที่แล้ว

    Tak się ostatnio zastanawiałem jak brzmiałaby muzyka z winylu, gdyby rowki nie były przebiegiem fali dźwiękowej jako takiej, tylko zmodulowaną falą nośną. FM i lub AM, która podlegałaby demodulacji przez gramofon. W szczególności jestem ciekaw jaki by to miało wpływ na szumy i trzaski charakterystyczne dla płyt winylowych. Zdaję sobie sprawę że pasmo przenoszenia takiego adaptera musiałoby być dużo większe ale czytałem ostatnio wyliczenia z których wynikało (przynajmniej teoretycznie), że geometryczne właściwości igły gramofonowej dobrej jakości pozwalałyby na pasmo ok. 300 kHz.

  • @quenapolskamateuszpecak7561
    @quenapolskamateuszpecak7561 5 ปีที่แล้ว +3

    Dlaczego nie polecasz polskich ? Chciałbym kupić unitre

  • @krzysztofporadzinski9183
    @krzysztofporadzinski9183 4 ปีที่แล้ว +1

    no i wszystko jasne :)

  • @Aureus2011
    @Aureus2011 5 ปีที่แล้ว +1

    Mam Nottinghama Horizon z MP300 i zdecydowanie bardziej wolę jego brzmienie od moich płyt cd. Zdaję sobie sprawę, że zapewne dużą rolę odgrywa mastering, ale dźwięk i tak wydaje się dużo pełniejszy, naturalniejszy i nieograniczony w przeciwieństwie do cyfry. Po słuchaniu przez ostatni tydzień tylko nagrań z gramofonu moje cd brzmią dziwnie płasko. Za odcinek 👍

  • @witoldwielki201
    @witoldwielki201 5 ปีที่แล้ว +2

    to je dobre

  • @mattaimp
    @mattaimp 4 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego na polskim kanale zabrakło naprawy/recencji produktów Foniki - gramofonów???

  • @tomasztyrka6361
    @tomasztyrka6361 4 ปีที่แล้ว +1

    A jeśli zainstalowało by się potencjometr który kontrolowałby silnik

  • @Marekgtr2
    @Marekgtr2 11 ปีที่แล้ว +2

    Co się stało z odcinkiem w którym doradzaliście wzmacniacz oraz kolumny do danej kwoty?

  • @stereohi-fi4229
    @stereohi-fi4229 4 ปีที่แล้ว +2

    Może odcinek jak i czym czyścić płyty?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 4 ปีที่แล้ว +1

      Możesz kupić myjki. Ja posiadam ręczną myjkę Knosti "disco-antistat" i jestem z niej zadowolony (używam ponad 18 lat). Jest prosta w użyciu i w miarę tania, myje płyty skutecznie. Płyny? Najtańszy jest alkohol izopropylowy, ale nie polecam, lepsza jest mieszanina płynów. Możesz kupić taką także od Knosti o tej samej nazwie co myjka. Podobnych jej jest wiele na rynku. Niektórzy zalecają po umyciu płyty wypłukać ją jeszcze raz w wodzie destylowanej z dodatkiem 3% procent zwilżacza fotograficznego np.: Tetenal Mirasol. Moim zdaniem płyn do mycia jest wystarczająca antystatyczny. Dodatkowo możesz kupić specjalne koperty do płyt, które są antystatyczne (np.: GOLDRING EXSTATIC INNER SLEEVES), zwykłe foliowe koperty z czasów PRL wyrzuć do kosza. Papierowe koperty też nie są za dobre, bo rysują powierzchnię płyty.

    • @stereohi-fi4229
      @stereohi-fi4229 4 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger Dzięki za radę . jestem nowy w temacie a opinii wiele. Jakiego roztworu używasz? To znaczy co zawiera i jakie proporcje?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 4 ปีที่แล้ว

      @@stereohi-fi4229 Gotowy płyn producenta myjki (Knosti "disco-antistat"), jest wielokrotnego użytku. W opakowaniu jest instrukcja użycia i sączek do filtrowania.

  • @Mateusz-ts2mo
    @Mateusz-ts2mo 6 ปีที่แล้ว +2

    Pionner tez jest np solidny

  • @donmarciano1981
    @donmarciano1981 11 ปีที่แล้ว +6

    Zróbcie materiał o loudness war.

    • @Romet05
      @Romet05 11 ปีที่แล้ว +3

      Już jest :D

  • @UNITRAAdam
    @UNITRAAdam 9 ปีที่แล้ว +2

    Witam. Mam pytanie. W moim gramofonie wbudowanym w radio Unitra Diora DMT-352 znajduje się dodatkowa prędkość 16 obr/min. Do jakich płyt stosuje się tą prędkość?Pozdrawiam

    • @dasboot5903
      @dasboot5903 7 ปีที่แล้ว +2

      A ja pamietam taka predkosc 16 rpm w prymitywnym krazkowo napedzanym gramofonie elektrycznym produkcji radzieckiej, ktory posiadali moi kumple-sasiedzi w latach 60-tych. Ale ta dziwna predkosc obrotu talerza, wynikala z jakichs ... jop waszu mac .... sowieckich zapomnienych standardow !!!! Poniewaz w CCCP, bylo wiele bardzo dziwnych rzeczy ... wiec to trzeba by uznac jako ogolne wytlumaczenie tego ze tak powiem ... "zjawiska" :o)) Pozdrawiam.

    • @semafor5640
      @semafor5640 5 ปีที่แล้ว +2

      Prędkość 16 rpm, była stosowana b. rzadko, głównie tam, gdzie liczyła się duża pojemność zapisu, a pogorszenie jakości było mniej istotne. W Polsce wydano pewną liczbę płyt z nagraniami poezji i literatury czytanej przez aktorów. W USA istniał np. popularny system dystrybucji muzyki do supermarketów "Seeburg 1000" bazujący właśnie na płytach 16 rpm. W sieci jest dużo materiałów na jego temat, a także kanał stale odtwarzający tę muzykę.

  • @sp3sfzslawek555
    @sp3sfzslawek555 7 ปีที่แล้ว +5

    Kiedyś nagrałem płytę CD, która zawierała sygnał z gramofonu analogowego. Wszyscy słuchający stwierdzali zgodnie, że brzmi lepiej, niż ta sama płyta wydana na CD. To była taka dziwna płyta CD, bo trzeszczała, i miała tylko dwa utwory :).

  • @TheLwd11
    @TheLwd11 8 ปีที่แล้ว +2

    jaki model Duala do 500 zł

  • @Marekgtr2
    @Marekgtr2 11 ปีที่แล้ว +2

    Pytam ponieważ bardzo mi zależy na tego typu materiałach video Pozdrawiam

  • @WCiacho
    @WCiacho 2 หลายเดือนก่อน

    Gdzieś wypierniczyło Twój filmik nr 15 o kalibracji gramofonu :(

  • @Koobello589
    @Koobello589 9 ปีที่แล้ว +3

    Że niby różnica między CD a LP rzędu 70 złotych to mało?

  • @wonder3623
    @wonder3623 ปีที่แล้ว

    Witam ,czy gramofon Sansui SR 737 jest wart uwagi za kwote 500euro?pozdrawiam

  • @uzytkownikinternetu5514
    @uzytkownikinternetu5514 9 ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanko do redakcji, czy plyty winylowe 12 cali mozna odtwarzac na gramofonach przystosowanych do plyt 7 '' ??

  • @Psaawkel
    @Psaawkel 11 ปีที่แล้ว +1

    Możesz rozwinąć dlaczego nie polecasz polskich gramofonów - jakieś konkrety?
    zastanawiam się nad kupnem i szczerze najbliżej moim gustom wizualnym leżą właśnie polskie gramofony - wiem, że nie wygląd się liczy więc chciałbym dowiedzieć się co jest nie tak z dźwiękiem polskich gramofonów...
    Z tego co mi się wydaje to w największym stopniu wpływ na dźwięk ma igła i wkładka a reszta ma tylko być niezawodna i stabilnie obracać talerzem, opuszczać ramię i nie przenosić drgań mechanicznych...

  • @Cinek400
    @Cinek400 4 ปีที่แล้ว +2

    To nie nagrania z winyla są lepsze, tylko raczej nagrania cyfrowe są zepsute - na gramofonie ciężko wziąć udział w wojnie głośności.

  • @robosy3399
    @robosy3399 5 ปีที่แล้ว +2

    Czyli dzwiek znieksztalcony teraz sie nazywa naturalnym... Brawo !

  • @mioszporowski9771
    @mioszporowski9771 3 ปีที่แล้ว

    Mój pierwszy gramofon unitra fonica

  • @muzykaretro
    @muzykaretro 4 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo skomplikowana wiedza gdy zaczyna się elektronika.

  • @bialazaba8504
    @bialazaba8504 6 ปีที่แล้ว

    mała poprawka fonograf na "woskowe" a tak naprawdę mydlane cylindry stworzyła firma Aleksandra Bella w latach 80-tych XIX wieku. Edison wypowiedział to zdanie do fonografu na folię cynową a fonografy na wałki stworzył by nie stracić kontroli nad swym wynalazkiem

  • @DanielDaniel-du2rx
    @DanielDaniel-du2rx 6 ปีที่แล้ว

    A co z prędkością 78?to jest najszybsza i tylko jeden utwór po jednej stronie na płycie się mieści ? Jak amplituner ma preamp tylko na MM to MC nie będzie działało? Pozdrawiam wszystkich z Reduktora Szumów,mowicie jasno by każdy zrozumiał,lubie Wasz kanał

    • @semafor5640
      @semafor5640 5 ปีที่แล้ว

      Płyty 78 rpm mają bardzo małą pojemność i potrzebują wkładki z grubszą igłą, bo mają szerszy rowek. W ich zapisie nie stosowano korekcji RIAA, więc żaden współczesny preamp z odwrotną korekcją nie będzie odpowiedni. Jeśli zaś chodzi o wkładki MC, to nie będą właściwie pracowały z preampem MM, ponieważ maja dużo niższy sygnał wyjściowy.

  • @apex6n2
    @apex6n2 11 ปีที่แล้ว +2

    Ok, ja mam Bernarda GS-431 i mam krzywy talerz. To co zrobić żeby był prosty?
    I polskie gramofony dobre są xD

  • @89jacek
    @89jacek 10 ปีที่แล้ว +1

    8:18 Cool edit pro :D

  • @piotrkaczmarek3836
    @piotrkaczmarek3836 7 ปีที่แล้ว +1

    A ja tam mam gramofon medion USB i fajnie się słucha muzyki z niego .

  • @123Santur
    @123Santur 2 ปีที่แล้ว +1

    Masakra. Zawsze mnie to zastanawiało jak to jest z tymi rowkami i igłą. Jakim cudem igła zamienia rowki na dźwięk? Tutaj jest wszystko pięknie pokazane. Niby proste. Igła i rowki na płycie. A to nie tak hop siup jest. SZACUN.

  • @TDA7050
    @TDA7050 11 ปีที่แล้ว +2

    O. Dobrze że w końcu ktoś przełamał tabu - polskie gramofony wcale nie są dobre. Miałem bernarda i co chwilę coś odwalał.. a to nie startował, neonówka nie chciała świecić, nie trzymał obrotów itp.. mam teraz Grundiga PS3500 i chodzi duużo lepiej.
    Tak w ogóle to wzmacniacze lampowe są uważane za najlepsze brzmieniowo, a jak wiadomo produkują masę zniekształceń :) Chyba właśnie dźwięk niedoskonały jest dla ludzi doskonały :)

  • @TrancerGTR
    @TrancerGTR 11 ปีที่แล้ว +2

    Powrót do przeszłości...

  • @michalekxtreme
    @michalekxtreme 7 ปีที่แล้ว +2

    Nie mówi się ErSiEj, Tylko ArCiEj, gdyż litera R czytana jest jako AR

  • @solarr2
    @solarr2 4 ปีที่แล้ว +1

    👍😎🤓👍🤘

  • @gctechs
    @gctechs 11 ปีที่แล้ว

    Jest tu pewna nieścisłość. 9:55 - jeśli 12 calowy singiel z prędkością 45 nie przyjął się, to z czego grali DJe przez ostatnie ponad 30 lat? Od połowy lat 70-tych do około 2010 roku (popularność plików cyfrowych) był to nr 1 nośnik dla DJ-ów i słuchaczy muzyki na początku disco (amerykańskiego), potem ogółnie elektroniki, w tym d&b, house itd.

    • @semafor5640
      @semafor5640 5 ปีที่แล้ว

      DJ to bardzo wąski segment rynku.

    • @gctechs
      @gctechs ปีที่แล้ว

      ​@@semafor5640 Bzdura, w latach 90 i 2000 DJ był głównym segmentem rynku (mainstream wolał kasety i CD), dopóki DJ-e nie zaczęli grać z plików w latach 2010-tych, wtedy też winyl stał się formatem kolekcjonerskim. Poza tym, to nawet nie chodzi o DJ-ów, 12 calowe single 45 rpm to jak najbardziej standard, i to obowiązujący przez kilka dekad. Discogs zawiera informację o setkach tysięcy takich wydawnictw. W samym tylko roku 2022 według Discogs ukazało się 5091 takich płyt. To wideo zawiera nieprawdziwą informację - takie płyty jak najbardziej były, i wciąż jeszcze są standardem.

  • @MarekGFC
    @MarekGFC 11 ปีที่แล้ว

    Zadbany Technics będzie działał wiele, wiele lat. Bez szczotkowy napęd z kwarcową stabilizacją- to wysoka kultura pracy i bardzo przyzwoity odsłuch, no i najważniejsze: zero przydźwięku spowodowanego złym uziemieniem. :) W przeciwieństwie do wzmacniaczy- niemal każdy gramofon tej marki to dobry wybór.

  • @sugiero90
    @sugiero90 11 ปีที่แล้ว +3

    A ja podłączałem muzykę z laptopa pod wejście Phono i się dziwiłem, czemu tak niektóre niskie częstotliwości dudnią i czemu tego basu w kółko za dużo...

  • @michalekxtreme
    @michalekxtreme 7 ปีที่แล้ว +1

    Ja posiadam nacinarke płyt, Neumann. Cholernie drogie urządzenia ale ja znalazłem ją na złomie. Sama głowica nacinająca to już wydatek 8000 zł, a cała maszyna to nawet 80 000 zł

  • @Michalmas64
    @Michalmas64 11 ปีที่แล้ว +2

    Witam!
    Czy jesteś pewien, że na pewno dobrze rozumiesz pojęcie "częstotliwość próbkowania"?
    Pozdrawiam!

  • @martinbiedronski8772
    @martinbiedronski8772 2 หลายเดือนก่อน

  • @unitromaniak3547
    @unitromaniak3547 8 ปีที่แล้ว +11

    Jak to unitra gra źle ?!? słyszałem HiFi bardzo ładnie się słuchało

  • @Bizon-q2u
    @Bizon-q2u 4 ปีที่แล้ว +1

    Grundig ps 4500 rewelacja. Podobno jest to 100 % konstrukcja Technicsa

    • @tomekwawa2
      @tomekwawa2 3 ปีที่แล้ว

      Ten Grundig to konstrukcja firmy Philips a nie Technics. Philips miał w swojej ofercie analogiczny modę.

  • @FUBU19845
    @FUBU19845 9 ปีที่แล้ว +3

    a ja nie wiem jak nastawić prędkość w gramofonie mam schneidera tylko zapomniałem jaki model

  • @Piterek425
    @Piterek425 5 ปีที่แล้ว +2

    Witam,
    mam pytanie, jestem miłośnikiem Unitry,
    czemu Pan odradza zakup tego typu gramofonu ? bardzo prosiłbym o konkrety , bo nie zgadzam się z Pańskim stwierdzeniem,
    dziękuję

    • @serialsmusic2959
      @serialsmusic2959 3 ปีที่แล้ว

      ja chociaż miłośnikiem bernardów nie jestem, to też dołączam się do pytania.

  • @jacekchojnacki4664
    @jacekchojnacki4664 10 ปีที่แล้ว +1

    Super odcinek! Zastanawiam się nad jedną rzeczą. Można by dokonać masteringu jak dla płyty winylowej ale całość nagrać na kompakt i wtedy płyta kompaktowa grałaby jak winyl. Po co męczyć się z gramofonami, wkładkami, przekładaniem strony. Może popełniam jakiś błąd ale na pierwszy rzut oka tak można by zrobić...Proszę o fachową opinię na temat takiego pomysłu. Dziękuję i pozdrawiam.

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  10 ปีที่แล้ว

      Dokonać masteringu z czego? Z już zmasterowanego materiału?

    • @jacekchojnacki4664
      @jacekchojnacki4664 10 ปีที่แล้ว

      *****
      Rozważałem taką ewentualność: jeszcze przed premierą i tłoczeniem nowej płyty jakiegoś wykonawcy, fachowcy ze studia przygotowują materiał na płytę CD oraz winyl (w przypadku winyla jak sami wskazujecie największej korekcji podlegają niskie tony). I teraz: zamiast tłoczyć CD oraz winyl tłoczymy 2 CD; jeden z oryginalnym dźwiękiem przeznaczonym właśnie na CD a na drugim CD umieszczamy dźwięk który był przeznaczony na winyla. W ten sposób otrzymujemy jakość winyla ale z płyty CD. Oczywiście pomijam tutaj dodatkowy ujemny wpływ gramofonu oraz ograniczenia zapisu na winylach chociażby zmienne pasmo w zależności od odległości od środka płyty. Zakładam, że taką operację można zrobić i wychodzi mi na to, że wydawanie płyt na winylach nie ma sensu, bo wystarczy odpowiednio zremasterować dźwięk aby brzmiał tak jak na winylu ale był zapisany na innym nośniku. Czy to ma sens, czy może czegoś nie widzę? Dziękuję za odp.

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  10 ปีที่แล้ว

      Jacek Chojnacki Nikogo dziś nie interesują takie zabiegi. Poza tym fachowcy ze studia kosztują. Nikt za to nie zapłaci.

    • @jacekchojnacki4664
      @jacekchojnacki4664 10 ปีที่แล้ว

      *****
      Słucham takiej muzyki gdzie bardzo często wydawane jest CD i LP jednocześnie, więc fachowcy już swoje zrobili, dźwięk jest już przygotowany, Dlaczego więc obu matek nie wydać na CD? Zaznaczam iż mój pomysł opiera się na założeniu, że adapter nie wnosi już nic dodatkowego do jakości odtwarzanego i przeznaczonego dla niego dźwięku i wobec tego brzmienie dźwięku dla CD i dla LP mimo że odtwarzane oba z CD brzmiałyby jak odpowiednio z CD i z winyla.

    • @Mikexception
      @Mikexception 9 ปีที่แล้ว

      Jacek Chojnacki Wg mnie na wrażenie słuchowe największy wpływ ma technika zapisu pierwotnego. Analogi maja wszystko. Analogowe nagrania przeniesione na cyfrę dla mnie brzmią równorzednie więc OK.. Jednak biorąc pod uwagę trwałość zapisu nie mam przekonania do "wygodnych" nośników cyfrowych bo są bardziej wymagające w odtwarzaniu ( jakość przetwornika, czystość płyty, zarysowania) . Nagrania cyfrowe w dzisiejszych studiach są perfekcyjne ale "wyprane z sensacji". Przynajmniej takie sa moje wrażenia porównując winyle, taśmy, kasety, streaming CD i MP3. Mając do wyboru między tą samą płytą nagraną na CD i na kasecie chętniej słucham dobrze nagranych kaset. Są napewniejsze, najmniej wymagające w traktowaniu i mają dźwięk "wypasiony"więc się dzieje. :). Może chodzi o pełną dynamikę? A może o składowe filtrowane w zapisie CD? . A przecież i tak już słyszę do 14 kHz więc grubo poniżej granicy mojego kasetowca:).