#172

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 มิ.ย. 2024
  • Partnerem podcastu jest polska marka probiotyków Sanprobi: sanprobi.pl/ #współpracareklamowa
    Gościem 172. odcinka podcastu jest prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, lekarz chorób wewnętrznych z wieloletnim stażem i specjalizacją z dietetyki klinicznej, a także prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Głównym tematem rozmowy jest choroba otyłościowa - jej przyczyny, a także leczenie.
    Posłuchaj odcinka jeśli chcesz dowiedzieć się:
    Czy porada “jedz mniej, więcej się ruszaj” jest odpowiednia dla osób chorujących na otyłość
    Jakie są przyczyny choroby otyłościowej
    Jaki jest wpływ snu na powstawanie choroby otyłościowej
    Jakie czynniki psychologiczne mogą sprzyjać powstawaniu choroby otyłościowej
    Na jakie czynniki mamy wpływ, a których nie możemy kontrolować
    W jaki sposób można leczyć otyłość
    Dlaczego choroba otyłościowa jest często stygmatyzowana
    Czym jest zapotrzebowanie energetyczne i jak osiągnąć ujemny bilans energetyczny
    Od czego najlepiej zacząć leczenie choroby otyłościowej
    Jakie trudności może napotkać osoba chorująca na otyłość w trakcie procesu leczenia
    Czy można uniknąć skutków ubocznych leczenia farmakologicznego
    Prof. Lucynę Ostrowską znajdziesz:
    Strona - lucynaostrowska.pl/
  • บันเทิง

ความคิดเห็น • 11

  • @kreska07
    @kreska07 13 วันที่ผ่านมา

    o jakich dystrybutorach z napojami mowa? chyba nie było nic takiego w szkołach? u nas jest automat ze słodyczami i napojami, wolałabym, aby go nie było..

  • @annako8458
    @annako8458 5 วันที่ผ่านมา

    Myślę, że nie rozumiemy do końca jako społeczeństwo jak głęboko "behawioralnie" są osadzone choćby przyczyny środowiskowe tycia (jeśli występują).
    Mogę podać swój przykład choć nie jestem osobą otyłą. Staram się schudnąć, słucham mnóstwa Twoich podcastów, bardzo wiele zmian już wprowadziłam w życie i już na tym etapie jest OGROMNIE dużo czynniki sprzyjających tyciu, których dotąd nie dostrzegałam.
    Np. w pracy wstawiono nam nowy automat vendingowy. Nie potrzebowałam go dotąd osobiście, ale gdy jest to kusi, korzystam z niego kupując colę, którego gdyby nie on to sobie w pracy nie kupowałam. 🙈
    Poza tym: przyzwyczajenia naszego partnera- na serio może się zdarzyć, że będziemy jako para mieszanką mega sprzyjająca tyciu: np. gdy ja już wieczorem czuje się syta/ zjadłam już swoje kalorie na ten dzień - on zamawia fastfood z dostawą do domu, który oczywiście, że mnie kusi (a jestem podobno na diecie odchudzającej).
    Albo z 2 str: ja postanowiłam schudnąć, a partner jakby że strachu przed tym co moja dieta może przynieść niekorzystnego jemu - przytył przez te kilka miesięcy.
    Generalnie: trochę błędne koło i ogrom pracy, ogarniania spraw, rozważania ich.

  • @atramaj
    @atramaj 17 วันที่ผ่านมา +2

    Bardzo ciekawa rozmowa, ale niestety przeslanie jest takie, ze jeśli kogos nie stac na drogie leczenie, badania i leki to sie nie wyjdzie z otyłości.

    • @killerpopmachine
      @killerpopmachine 17 วันที่ผ่านมา +1

      operacje bariatryczne są refundowane przez NFZ, tak samo jak badania przed zabiegiem.

    • @atramaj
      @atramaj 16 วันที่ผ่านมา +2

      ​​@@killerpopmachineAle tu pani doktor nie mówi o operacjach, mówi o innych rodzajach leczenia. Poza tym takie operacje to nie jedyne rozwiązanie i nie są dla wszystkich po prostu.

    • @MagdalenaHajkiewiczMielniczuk
      @MagdalenaHajkiewiczMielniczuk  16 วันที่ผ่านมา +3

      Dużo się dzieje w kwestii działań na rzecz refundowania leczenia otyłości. Jesteśmy dopiero na początku drogi, więc trzymamy wszyscy kciuki aby niebawem sytuacja finansowa nie była przeszkodą w drodze do zdrowia, jeśli sytuacja rzeczywiście wymaga włączenia farmakoterapii. Pani Profesor jest bardzo zaangazowana to, aby tak było

    • @elzbietahorba2494
      @elzbietahorba2494 13 วันที่ผ่านมา +2

      Warto wspomnieć, że pacjenci mogą również bezpłatnie na NFZ skorzystać z porady dietetyka w POZ w ramach opieki koordynowanej. Jest to tylko kropla w morzu potrzeb bo są to tylko 3 wizyty w roku, ale mam nadzieję, że za sprawą Pani Profesor Ostrowskiej i innych zaangażowanych osób będzie coraz lepiej. Sama pracuje jako dietetyk w kilku przychodniach w województwie podlaskim, a z Profesor Ostrowską miałam przyjemność mieć wykłady 10 lat temu na studiach dietetycznych w Białymstoku. Miło ją ponownie usłyszeć 😊

    • @MagdalenaHajkiewiczMielniczuk
      @MagdalenaHajkiewiczMielniczuk  13 วันที่ผ่านมา +1

      @@elzbietahorba2494 dokładnie tak! I myślę, że z roku na rok będzie coraz lepiej w kwestii dostępności tych usług na NFZ!