#2 Czy to jest ekologiczna pułapka na warrozę? System STAN-i-SŁAW: etap II + odpowiedzi na pytania

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 มี.ค. 2021
  • Film opisujący drugi etap walki z warrozą w mojej ekologicznej metodzie STAN-i-SŁAW. Materiał zawiera również odpowiedzi na pytania zadane w komentarzach wcześniejszego filmu. Odniosłem się do większości pytań merytorycznych, które postawiono do tej pory. Film nie przedstawia polemiki z innymi metodami, sposobami i komentarzami, ponieważ nie zmuszam nikogo do stosowania mojego systemu, tylko zachęcam do jego wypróbowania.

ความคิดเห็น • 31

  • @JanKowalski-jc6ke
    @JanKowalski-jc6ke ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję Mistrzu i czyń dalej dobro bo naczej zwariujemy a zło jak ta warroza zeźre nasze próżne czerepy.

  • @ukaszwitek381
    @ukaszwitek381 2 ปีที่แล้ว +3

    Panie Stanisławie dziękuję serdecznie za przekazana wiedzę. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

  • @alku6576
    @alku6576 3 ปีที่แล้ว +3

    Dzięki za filmik i pomysl "ekologiczna pułapka". Myśle ze warto rozwijac, trzeba tez liczyc na wsparcie subskriberow (a liczba rosnie), jakies dodatkowe pomysly zeby dopracowac, az do wytepienia...

    • @alku6576
      @alku6576 3 ปีที่แล้ว +1

      chyba sie nie poddasz w polowie drogi

  • @bogusawbytomski427
    @bogusawbytomski427 3 ปีที่แล้ว +1

    Przed oddymoeniem należy, posmarować dennice najlepiej olejem warroze się przykeji i już nie wejdzie do ula,Pozdrawiam wykład interesujący.

    • @maniekcivic
      @maniekcivic 2 ปีที่แล้ว

      Varroza nie wyjdzie ale jeśli wkładka nie jest posmarowana to wtedy mogą ja wynieść mrówki. W takiej sytuacji nie wiemy jaki jest osyp zeczywisty a to jest ważne. Miałem takie sytuacje że na nie nasmarowanych wkładkach mrówki czyściły wkładkę do 0. A na posmarowaną nie wchodzą praktycznie wogule.

  • @pppppp4771
    @pppppp4771 2 ปีที่แล้ว +1

    Gajewski Piotr. Witam Serdecznie wszystkich, a w szczególności pana Stanisława.
    Chciałem niniejszym poinformować że z racji niedużej odległości miejsca zamieszkania miałem przyjemność poznać w tym sezonie autora ekologicznej pułapki na warrozę.
    Mam nadzieję że Pan Stanisław się nie obrazi jeżeli ujawnię rąbka tajemnicy, że na moją prośbę pan Stanisław obiecał nagrać kolejny filmik, objaśniający i pokazujący kolejne etapy tej metody.
    Sam pomysł zwalczania warrozy tą metodą w mojej ocenie wydaje się bardzo sensowny, logiczny i zgodny z cyklem rozwojowym warrozy.
    Dla mnie jako mało doświadczonego pszczelarza taka forma nauki jest nieoceniona, tym bardziej że pan Stanisław prowadzi badania cały czas.
    Może w czasie gdy pszczelarski sezon się powoli kończy uda się panu Stanisławowi znaleźć trochę czasu ?
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @pasiekastanisaw5379
      @pasiekastanisaw5379  2 ปีที่แล้ว +1

      Jak tylko ogarnę pasiekę na zimę, to postaram się wrzucić kolejne filmy (które już nagrywam). Postaram się, abyście Państwo mieli materiał bardziej szczegółowy na zimowe wieczory. Pozdrawiam.

    • @lucjanmacz
      @lucjanmacz 2 ปีที่แล้ว +1

      Szkoda, że tak późno natknąłem się na ten film. Metoda bardzo logicznie przedstawiona. Bardzo mi podobał się humor Pana Stanisława. Piękny pomysł muzyczny - 😀na ludową nutę. Sam śpiewałem w chórze ponad 15 lat, co prawda muzykę poważną ale każda ładna melodia jest chętnie odbierana. Brawo Panie Stanisławie .
      Z Uszanowaniem Lucjan Mączewski

    • @pasiekastanisaw5379
      @pasiekastanisaw5379  2 ปีที่แล้ว

      @@lucjanmacz Dziękuję za miłe słowa. W następnych filmikach też pośpiewam ;) Pozdrawiam

  • @STUDIO24.fotki.filmiki
    @STUDIO24.fotki.filmiki 17 วันที่ผ่านมา

    Dobrze mówi. Mądrego to dobrze posłuchać!

  • @robsonrobson4008
    @robsonrobson4008 3 ปีที่แล้ว

    Pięknie pan opowiada, czemu kwas jest nieekologiczny? Km jest naturalny, tłucze dręcza pod zasklepem nawet. Przy izolacji matki mam stracha przed wymiana, zawsze mi się to tak kończy🤨

    • @pasiekastanisaw5379
      @pasiekastanisaw5379  3 ปีที่แล้ว +1

      Tak, kwas mrówkowy jest ekologiczny, ale nie dla mnie:), tak jak ostrzegałem w tym filmiku i poprę to przykładem: sprawdzając osyp warrozy w kilku odkładach z młodymi matkami stosowałem ten kwas według instrukcji, a mimo, to wszystkie matki zostały w sezonie wymienione przez pszczoły. Czyli kwas według mnie, kwas mrówkowy uszkodził młode matki pszczele. Stosując go przez kilka lat, myślałem, że matki te wymienione były z innych powodów, np. przez złe unasiennianie. Pozdrawiam.

    • @robsonrobson4008
      @robsonrobson4008 3 ปีที่แล้ว

      @@pasiekastanisaw5379 ok, dziękuję za odpowiedź, nie zdarzyło mi się tak nigdy nawet w odkladach, za to po izolacji niemal zawsze, to samo mam gdy umieszczam matki w ramkach nikota. Pozdrawiam

    • @maniekcivic
      @maniekcivic 2 ปีที่แล้ว

      @@pasiekastanisaw5379 przy zbyt dużych dawkach lub złego aplikowania KM tak się zdarza . Ali i przy stosowaniu w odpowiedni sposób matka wytrzyma nie dłużej jak 3 sezony bo jednak kwas jest śilnym środkiem. Ale są tego plusy ponieważ matki z cichej wymiany są najbardziej wartościowe.

  • @piotrmalek7605
    @piotrmalek7605 6 หลายเดือนก่อน

    Postawa godna najwyższego szacunku ! Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie wtrącił 3 groszy. Dwudziesta minuta
    i wędrówka warrozy. W mojej ocenie - to ucieczka z miejsca zagrożenia. Żywota dokonała, po przejściu granicy/ścianki. Nie sądzę, aby samodzielnie przeszła z ula do ula, bez wsparcia pszczoły/trutnia.

  • @marcinpiwowar2946
    @marcinpiwowar2946 3 ปีที่แล้ว

    Witam wszystkich jak i samego autora przyjaciela Stanisława.
    Co ja tu mogę dodać to poprostu warto spróbować choćby na jednej rodzinie i samemu się przekonać. Co do metody to jedyny mankament jaki widzę to żelazne terminy przy pracy w delegacji robi się pod górkę. Ale każdy kto ma możliwość być częściej w pasiece jest to dobra alternatywa na ,,odebranie'' warrozy z rodziny produkcyjnej do odkładu obok a w odkładzie traktujemy go choćby np. paskami z kw. szczawiowym i drecz zostaje na dennicy. Wypada mi się równierz pochwalić że pierwsze pszczoły mam właśnie od kolegi Stanisława jak i wszelkie cenne rady których ,,trochę '' sie uzbierało podczas mojego pszczelarzenia. Pozdrawiam.

    • @pasiekastanisaw5379
      @pasiekastanisaw5379  3 ปีที่แล้ว +2

      Tak, pasiece trzeba poświęcić dużo czasu. Co do kwasu mrówkowego i szczawiowego ( w ogóle kwasów), to pozostaje przy swojej opinii, że niszczą pasożyta, ale również uszkadzają pszczołę. Ekologia powinna działać w trzy strony: na pasożyta, na pszczołę i na pszczelarza.

    • @marcinpiwowar2946
      @marcinpiwowar2946 3 ปีที่แล้ว +1

      @@pasiekastanisaw5379 Witam dokładnie odeszliśmy od natury i sami wpędziliśmy sie w błędne kolo i skutki są jakie są ale coraz częsciej sie mówi o powrocie do natury i jest to napewno dobry kierunek.

    • @piotrmalek7605
      @piotrmalek7605 6 หลายเดือนก่อน

      @@pasiekastanisaw5379 "Ekologia powinna działać w trzy strony: na pasożyta, na pszczołę i na pszczelarza." DOKŁADNIE !

    • @piotrmalek7605
      @piotrmalek7605 6 หลายเดือนก่อน

      @@marcinpiwowar2946 Tylko droga powrotna prowadzi bezdrożami, a nawet przez pustynię.

  • @danielmikrut6301
    @danielmikrut6301 2 ปีที่แล้ว

    Warroza nie uodparnia się na kwasy bo działają miejscowo paraliżując części ciała.

  • @maniekcivic
    @maniekcivic 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajna metoda jednak mniej pracy wymaga całkowita izolacja i leczenie bez czerwiu niż takie przekładanie ramek . Pozdrawiam.

    • @pasiekastanisaw5379
      @pasiekastanisaw5379  2 ปีที่แล้ว +1

      Według mnie przy całkowitej izolacji, kiedy matka nie czerwi, warroza emigruje do innych rodzin, kiedy wyczuje, że w takiej rodzinie jest czerw otwarty. Przy całkowitej izolacji pozbywamy się też pewnej ilości pszczół.

    • @maniekcivic
      @maniekcivic 2 ปีที่แล้ว

      @@pasiekastanisaw5379 leczenie należy przeprowadzać jednocześnie we wszystkich rodzinach a izolacja powoduje większe zbiory miodu . Proszę zobaczyć jak robią to na Ukrainie tam matki są izolowane prawie cały sezon a ule kipią od pszczoły. Pszczoła która nie wychowuje czerwiu potrafi żyć przez 11 miesięcy co udowadniał chyba Małachin.

    • @pasiekastanisaw5379
      @pasiekastanisaw5379  2 ปีที่แล้ว +1

      Nie spotkałem się z taką sytuacją, żeby pszczoła żyła prawie rok, a zagłębiam się w literaturę fachową od początku mojej pszczelarskiej pasji:) Ale Wołodymyr Małychin powiedział też: "Nie mądrze postępuje ten, kto ślepo odrzuca innowacje ( mówimy o pszczelarstwie), podobnie jak ten kto wprowadza nieprzemyślane zmiany w całej pasiece bez dokładnego rozeznania rujnując wszystkie dotychczasowe zasady" :)

    • @piotrmalek7605
      @piotrmalek7605 6 หลายเดือนก่อน

      NIEZMIERNIE WAŻNA uwaga ! Inaczej bym ją może sformułował, mianowicie: gdy V. d. nie wyczuwa obecności czerwiu w ulu - MIGRUJE na masową skalę, tworząc bazę dla re inwazji pasożyta !!!
      Innymi słowy, sami sobie szkodzimy, na wszelkie możliwe sposoby. Do rabunkowej "gospodarki" pasiecznej dokładamy re inwazję pasożyta.

    • @piotrmalek7605
      @piotrmalek7605 6 หลายเดือนก่อน

      @@maniekcivic Mity, a rzeczywistość ! "NIEZMIERNIE WAŻNA uwaga ! Inaczej bym ją może sformułował, mianowicie: gdy V. d. nie wyczuwa obecności czerwiu w ulu - MIGRUJE na masową skalę, tworząc bazę dla re inwazji pasożyta !!!
      Innymi słowy, sami sobie szkodzimy, na wszelkie możliwe sposoby. Do rabunkowej "gospodarki" pasiecznej dokładamy re inwazję pasożyta."

  • @adambies1949
    @adambies1949 ปีที่แล้ว

    W którym momencie ginie warroza skoro cały czas jest na dwóch ramkach pod zasklepem na każdym etapie metody . Co Pan robi z tymi ramkami po wyjęciu z odkładu, niszczy je Pan

    • @pasiekastanisaw5379
      @pasiekastanisaw5379  ปีที่แล้ว

      Witam, tłumaczyłem to już wcześniej, polecam zaglądnąć do dzisiejszego filmu - #9 na pewno znajdzie Pan tam tę informację.

  • @blondynb6228
    @blondynb6228 2 ปีที่แล้ว

    Przczelarz nie oszukuje