6000 CYKLI PRACY. KOSZT PRZEROBKI 30ZŁ. LEPSZA BATERIA DO DOMU, KAMPERA I NA DZIAŁKĘ.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 652

  • @pokrec
    @pokrec 2 ปีที่แล้ว +41

    Silicon = krzem
    Silica = krzemionka (dwutlenek krzemu)
    Silica gel = żel krzemionkowy
    Silicone = sylikon (elastomer)

  • @FilipMikus
    @FilipMikus 2 ปีที่แล้ว +2

    Dziękujemy.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 ปีที่แล้ว +1

      dzięki 👍

  • @krzysztofszot9702
    @krzysztofszot9702 2 ปีที่แล้ว +78

    Jeśli ktoś chce się dowiedzieć jaką wielkość cząsteczki ma jego dwutlenek krzemu SIO2, a powinien mieć wielkości mikronowe, to mogę to zmierzyć. Wystarczy przysłać do mnie próbkę, mam odpowiedni sprzęt i zrobię to za darmo, dla dobra nas wszystkich i nauki. :)

    • @toooldtodie
      @toooldtodie 2 ปีที่แล้ว +5

      Można sedymentować proszek i wyliczać jego średnicę z prawa Stokesa. Jeśli dystrybucja granulacji proszku będzie niezbyt jednorodna to wynik będzie mocno przyblizony. Nie było nic o oczekiwanym uziarnieniu, bo mając sita do analizy granulometrycznej gleby można odsiać odpowiednią frakcję krzemionki, aż do ponizej 0,06 mm, czyli 60 mikronów.

    • @stickylabhome7568
      @stickylabhome7568 ปีที่แล้ว

      i jak?

  • @roman4006
    @roman4006 2 ปีที่แล้ว +10

    Genialne, wprowadziłeś mnie w mega zachwyt

  • @kolchoz42
    @kolchoz42 2 ปีที่แล้ว +41

    Niewielki koszt. Mam dwuletnie aku z serii marine, całkiem jeszcze sprawne, przetestuje. Świetny kanał; zaczynam dopiero zabawę z magazynowanie energii, niejako z przymusu bo mieszkam na końcu świata. Sub poleciał

    • @inkoguto69
      @inkoguto69 2 ปีที่แล้ว +7

      ta krzemionka z wiaderka raczej nie będzie się nadawała do tego celu. ma zbyt wiele różnych związków w sobie. trzeba by kupić coś o wyższej czystości a to już inna cena.
      jeśli poeksperymentujesz to daj znać jak to wyszło.
      ja mam na razie aku. litowo polimerowe to se nie poeksperymentuje.

    • @shook12122
      @shook12122 2 ปีที่แล้ว

      Daj koniecznie znać jak wyszło, może zrób relacje z produkcji, testów pomiarów myślę że Arek zrobił by kolejny film o tym albo sam zrób i podlinkuj albo jakieś informacje wrzucić na discordzie społeczności z tego kanału. Powodzenia i trzymam kciuki

    • @sniper100
      @sniper100 2 ปีที่แล้ว

      @@inkoguto69 właśnie o to chodzi aby zrobić eksperyment, czy ta ziemia faktycznie ma dużo zanieczyszczeń, czy może jednak by się nadało i faktycznie więcej cykli by się wycisnęło, ale to testy, testy, testy, a i ziemia okrzemkowa różnych producentów może być różna, chodzi o testy i cięcie kosztów i wydłużanie życia aku - czyli optymalizacja :)

    • @adrians.7978
      @adrians.7978 2 ปีที่แล้ว +1

      No i co wyszlo

    • @olo1299
      @olo1299 2 ปีที่แล้ว +1

      @@inkoguto69 kumpel buduje właśnie taki akumulator i brałem od niego trochę mączki do żywicy epoksydowej. Kupić można czysta bez problemu, tylko nie tą która stosuje się przy zywicach a tą stosowana do filtrów spożywczych..
      A zainteresował się tym bo chce zmniejszyć swój poprzedni akumulator który zbudował tak aby był prawie że wieczny i naprawialny. Powiem szczerze ładnie wygląda to jego poprzednie akwarium w piwnicy 😂
      Az zrobię sobie test i przerobię jeden z moich aku.

  • @b0rewlc224
    @b0rewlc224 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki za otwieranie nowych perspektyw!
    "Mądrej głowie dość pół słowie" -myślę że wielu mądrych ludzi skorzysta z tej wiedzy.

  • @SuperCierbo
    @SuperCierbo 2 ปีที่แล้ว +100

    Dlaczego nie zrobisz tego eksperymentu? Dlaczego nie robisz żadnych eksperymentów? Dlaczego zawsze się kończy na gadaniu mimo, że mądrze i z sensem to tylko gadanie. Ludzie czekają na doświadczenia praktyczne! Proszę się wytłumaczyć szalony surferze!

    • @balcerowicz7990
      @balcerowicz7990 2 ปีที่แล้ว +5

      Dla mnie proste. Bo to kosztuje.
      A z tylu ludzi z sieci ktos zawsze ma coś na zbyciu typu pozostawiony akumulator czy cos innego co nie obciąży kieszeni.
      Zreszta ten test z krysztalowymi aku musi trwać zeby określic czy jest więcej cykli i aku jest bez zasiarczenia.

    • @SuperCierbo
      @SuperCierbo 2 ปีที่แล้ว +17

      @@balcerowicz7990 no dobra ale gość się dzieli wiedzą, tak? Najlepiej tę wiedzę poprzeć testami. Ma już dużą pulę widzów i mam szczerą nadzieję, że czerpie z tego już jakieś korzyści finansowe. Takimi testami raz, że zyska na rzetelności, dwa - zyska większą publiczność do subskyrwentywowywania i trzy - jeszcze zwiększy przychód z YT. Wiem, że nasz szanowny Areczek do żyd i oszczędza na wszystkim ale widzi jaki ma posłuch i mógłby coś zrobić dla swojej publiczności niż tylko kłapanie dziobem :)

    • @balcerowicz7990
      @balcerowicz7990 2 ปีที่แล้ว +8

      Dlatego czlowiek wpada na dobre pomysly bo jest cebularzem jak my wszyscy co subskrybujemy bo nie chcemy przepłacać za rzeczy oczywiste i proste w wykonaniu skoro możemy zrobic je w domu czy garazu.🤣

    • @arturkalubinski3550
      @arturkalubinski3550 2 ปีที่แล้ว +7

      Si02 to jest piasek. Coś tu nie gra?

    • @shocknl
      @shocknl 2 ปีที่แล้ว

      @@arturkalubinski3550 zgadza sie

  • @bodekkowal4825
    @bodekkowal4825 2 ปีที่แล้ว +31

    ciekaw jestem, czy to ten sam ditlenek krzemu, który dodawany jest do " fabrycznych " żelowych.... bo jeśli dodatek ditlenku zwiększy trwałość zwykłego aku nawet tylko dwukrotnie, to w mojej głowie rodzi się kolejna teoria spiskowa- a mianowicie firmy biorą najgorsze, gówniane elementy- robią z nich akumulatory, zalewają żelem i sprzedają po wyższej cenie zarabiając krocie...... Przypomina mi to kwestię kotłów CO- po wprowadzeniu przepisów odnośnie 5 klasy i ecodesign, producenci kotłów wzięli swoje stare modele, dołożyli tzw " palnik ceramiczny" i cena kotła skoczyła z 3 tysi na 7 tysi....( porównywałem przekroje kotłów sprzed i po rewolucji i moim zdaniem nic nie uzasadnia takiego wzrostu ceny). a koszt palnika ceramicznego to max 150 zł . Osobiście , jakieś 10 lat temu przerobiłem swojego " kopciuszka" na kocioł dolnego spalania właśnie z ceramiczną dyszą spalania ( nazwa, jak co najmniej element promu kosmicznego) - kilka cegieł szamotowych i solidny kawał żeliwnej płyty ze złomowiska jako deflektor. Chodzi o to , by spalanie zachodziło w jak najwyższej temperaturze a sam płomień nie miał bezpośredniej styczności z płaszczem wodnym. Powoduje to większą efektywność spalania, koniec kłopotów ze smołą na ściankach, zarastaniem komina, dymieniem i oszczędność paliwa- u mnie jakieś 35 do 40% w porównaniu z paleniem ( od dołu) nieprzerobionego kotła.

    • @MaciekZKlanuToDown
      @MaciekZKlanuToDown 2 ปีที่แล้ว

      mógłbyś podesłać link jak przerobić taki piec? posiadam piec zasypowy ze sterownikiem i dmuchawą

    • @VEKYR900
      @VEKYR900 2 ปีที่แล้ว +2

      taki jest dzisiejszy przemysł, sprzedać gówno za krocie, żeby dożyło końca gwarancji, a potem śmietnik i znów nowy....
      spójrz na rzeczy z prl które służą niektórym po dziś dzień....

    • @bodekkowal4825
      @bodekkowal4825 2 ปีที่แล้ว +3

      @@MaciekZKlanuToDown niestety zdjęć, ani planów nie mam - wszystko rodziło się na bieżąco w trakcie przeróbki, ale daj nazwę , symbol swojego pieca, to może coś poradzę......rozumiem, że masz kopciucha górnego spalania- a palisz od dołu, czy od góry ?

    • @stanisawmarcinkiewicz6432
      @stanisawmarcinkiewicz6432 2 ปีที่แล้ว

      @@bodekkowal4825 jesteście wspaniali,od was się uczę

    • @mirosawjabonski8514
      @mirosawjabonski8514 ปีที่แล้ว

      A jaka jest sprawność takiego kotła ? Skoro płomień nie dotyka wymiennika. Przykład:gotujecie wodę w czajniku szerokim na fajerkach i bez fajerek gdzie płomień styka się z denkiem bezpośrednio. Który sposób szybciej zagotuje wodę ?

  • @pokrec
    @pokrec 2 ปีที่แล้ว +13

    Zasięgnąłem języka u speca od ogniw kwasowych do wózków widłowych. Zwrócił mi uwagę, że jak połowę elektrolitu zastąpi się obojętną krzemionką, to pojemność akumulatora zmaleje tez o połowę. Bo pojemność akumulatora ołowiowego zależy nie tylko od masy czynnej w płytach, ale też od ilości kwasu siarkowego w ogniwach. Przy rozładowywaniu akumulatora tlenek ołowiu w płytach zamienia się w siarczan ołowiu kosztem kwasu siarkowego w elektrolicie (gęstość elektrolitu spada). Ilość masy czynnej w płytach jest tak dobrana, żeby odpowiadała ilości kwasu w elektrolicie. Jeśli połowę kwasu zastąpimy krzemionką, to w czasie cyklu połowa masy czynnej w płytach będzie po prostu niewykorzystana. Stąd też będą mniejsze problemy z zasiarczeniem. Dlaczego? Bo po prostu będzie mniej siarki w akumulatorze (zastąpionej krzemionką).
    W akumulatorze ołowiowym elektrolit nie jest tylko "przewodnikiem jonów" jak w ogniwach litowo - jonowych, ale sam jest też niejako "elektrodą czynną", gdzie jony siarczanowe zamiast interkalowac w elektrodzie (jak litowe w graficie) - "interkalują" w elektrolicie jako kwas siarkowy. Usunięcie połowy tego elektrolitu to jak usunięcie połowy elektrody węglowej z ogniwa Li-ion. Czego się spodziewacie po takim zabiegu?
    Jak chcesz z akumulatora 100 Ah zrobić akumulator 50 Ah zastępując połowę elektrolitu krzemionką (a przy okazji zwiększając opór wewnętrzny akumulatora) - proszę bardzo, Twoje pieniądze.
    Nie, to nie jest żaden spisek ani niepatentowalność, akumulatory żelowe są robione według tej technologii, ale tam dodatek krzemionki jest już uwzględniony na etapie projektowania.
    Naprawdę, to nie jest spisek. Gdyby to działało, to wszyscy by tak robili z prostego względu - bo konkurencja tak robi i jej akumulatory są chętniej kupowane.

    • @Wrublos212
      @Wrublos212 2 ปีที่แล้ว +1

      Super wyjaśnione. Dzięki za informacje!

    • @krystynakobedzapaduch3402
      @krystynakobedzapaduch3402 ปีที่แล้ว

      Toja teza sprawdza się się w W moim experymencie, bo pojemność spadła, opór w wzrósł, elektrolitu dałem max, więcej niż w filmiku, bo domyślam się że spadnie pojemność, a na tym ofgridowcom zalezy

  • @pawenawrocki5964
    @pawenawrocki5964 2 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuje za kolejny świetny odcinek!

  • @johnf631
    @johnf631 2 ปีที่แล้ว +4

    dziękuję za super informacje

  • @andruszyk76
    @andruszyk76 2 ปีที่แล้ว +4

    Dzięki za super info. Szukam informacji właśnie o starej technologii.

  • @a.blacksmith187
    @a.blacksmith187 ปีที่แล้ว +4

    Na innym kanale gość zrobił doświadczenie i zmieszał połowę kwasu z akumulatora z krzemem aż do osiągnięcia gęstości kurzego białka. I okazało się, że musi dorobić resztę, bo nie był wstanie zalać płyt. Krzem rozpuszczony w kwasie nie zwiększa objętości kwasu. Dziwne ? Wcale nie. Mieszanina zwiększa gęstość , ale nie objętość . Warto też mieć możliwość podczas zalewanie tym żelem , od czasu do czasu poddać akumulator działaniu podciśnienia, w celu odpowietrzania. Powodzenia .

  • @marcinkalisz8357
    @marcinkalisz8357 2 ปีที่แล้ว +1

    To jest cudowna wiadomośc dla mnie.Dziekuje!!

  • @distalrapid5878
    @distalrapid5878 2 ปีที่แล้ว +1

    Zdrówka! Dzięki wielkie za film!

  • @piotrwacawski1918
    @piotrwacawski1918 2 ปีที่แล้ว +12

    Brawo ! Wolność i niezależność ponad wszystko !Dzięki i pozdrowienia !

  • @banytube
    @banytube 2 ปีที่แล้ว +3

    Dwutlenek krzemu, to również pospolity piasek kwarcowy. Jego dodanie zamiast elektrolitu, powoduje obniżenie pojemności akumulatora o połowę. Ponieważ ilość materiału płyt w akumulatorze, jest dobierana do ilości kwasu, połowa elektrolitu powoduje reakcję tylko z połową masy czynnej. Efekt podobny jak operowanie na pojemności między 50 a 100%, lub rozrzedzenie elektrolitu pół na pół z wodą. Oczywiście ruchliwość jonów w obu przypadkach ingerencji w elektrolit spada, co ujemnie odbija się na wydajności prądowej akumulatora. Jest takie stare i sprawdzone powiedzenie: Po fabryce nie poprawiaj.

  • @andrzejmrugaa139
    @andrzejmrugaa139 2 ปีที่แล้ว +5

    Fantastyczna jest to rzecz.
    Szacunek mój za Twoją mądrość i rzeczowość.

  • @barnaba8717
    @barnaba8717 2 ปีที่แล้ว +7

    Mówiłem już ale muszę jeszcze raz. Mega Kozak z Ciebie 👍 Pozdrawiam 😉

    • @pancerowany2008
      @pancerowany2008 2 ปีที่แล้ว +4

      Żaden kozak. Zwyczajnie, "Wariat z Meksyku". :) I niech się nie zmienia.

    • @mariuszwasylyk370
      @mariuszwasylyk370 2 ปีที่แล้ว

      Bo gada siedząc na kanapie?

  • @artpyt1793
    @artpyt1793 2 ปีที่แล้ว +12

    Arku doczytaj temat tej krzemionki, czy ma być ona w czystej postaci.
    Ten wypełniacz do żywic nie jest czystą postacią krzemionki/dwutlenku krzemu/krzemu ditlenkiem, a czysta krzemionka zaczyna się od 20 zł za 100g.

    • @olo1299
      @olo1299 2 ปีที่แล้ว +1

      Nie tylko. Można kupić filtr krzemionkowy spożywczy. Jest czysty i kosztuje 200 kilka zl za 100kg. Też sprzedawana na wiadra z tym że czysty i mamy do wyboru gramature mączki.

    • @artpyt1793
      @artpyt1793 2 ปีที่แล้ว

      @@olo1299 100g za 20 zł x10= 1000g za 200 zł czyli na to samo wychodzi cenowo, czy nie ?

    • @olo1299
      @olo1299 2 ปีที่แล้ว +1

      @@artpyt1793 1000g to nie 100kg 😉

  • @robertotterski8630
    @robertotterski8630 2 ปีที่แล้ว +22

    Jest pan super ogarnięty . W czasach kiedy z każdej strony karmią nas jakąś gouwno papką miło mi posłuchać kogoś kto mówi prawdę i to nie jeszcze w większosci przetestowane. Bo ja mam dość kłamstwa w moim życiu. Czekam również na więcej filmów na temat alternatywnych domów, domków.
    Pozdrawiam

    • @machit6705
      @machit6705 2 ปีที่แล้ว +3

      Pytanie do pana "ogarniętego" ;) - czy w efekcie tej operacji spada pojemność akumulatora? Jeżeli tak, to w jakim stopniu?

    • @bezsciemy.-kc6tz
      @bezsciemy.-kc6tz ปีที่แล้ว +1

      @@machit6705 Tu gościu to zrobili pierwsze testy są. Jeśli pojemność nawet spadnie, ale znacząco wydłuży się żywotność to warto. Jednak potrzebne są dalsze testy
      th-cam.com/video/fRdNCgEwSBM/w-d-xo.html
      th-cam.com/video/u1FrEhHiasQ/w-d-xo.html

    • @user-xr8fr2es3b
      @user-xr8fr2es3b ปีที่แล้ว

      Wielka bzdura z tym tlenkiem krzemu Niewolno w akumulatorze kwasowym zmieniać elektrolitu poprzez dodanie tlenku krzemu do elektrolitu ponieważ separatory nie są do takiej mieszaniny dostosowane i zostaną zatkane wskutek czego akumulator z miejsca traci bezpowrotnie około 30% swojej pojemności Ah Separatory do żelowych mają zupełnie inną przepustowość Poza tym by taką konsystencję uzyskać profesjonalne firmy mają dodatki które rozpuszczą tlenek krzemu w takim stopniu by miał konsystencję pozwalającą na swobodny przepływ elektronów przez separatory i to jest wielką tajemnicą producentów jak to uzyskują I na koniec jak ktoś ma zamiar zniszczyć sobie akumulator to niech sobie tego się posłucha i powodzenia bo będziesz szybko kupował sobie nowy

  • @Wktr777
    @Wktr777 2 ปีที่แล้ว +16

    Dziękuję!! Zrobię ten eksperyment 👏🏼👏🏼💥

    • @inkoguto69
      @inkoguto69 2 ปีที่แล้ว +2

      ale chyba nie z tą krzemionką z wiaderka?
      zobacz ile tam jest różnych związków i pomyśl jak to zareaguje z elektrolitem,

    • @elespe8167
      @elespe8167 2 ปีที่แล้ว +1

      szkoda aku😕

  • @ukaszw.7289
    @ukaszw.7289 2 ปีที่แล้ว +5

    Dzięki za materiał bardzo dobry, poszukam jakiegoś Aku i sam spróbuję.

  • @siula1989
    @siula1989 2 ปีที่แล้ว +20

    No tylko chciałbym w końcu zobaczyć jak Pan to stosuje/używa. Nie tylko teoria.

    • @kiae-niro549
      @kiae-niro549 2 ปีที่แล้ว +7

      niedoczekanie

    • @user-xr8fr2es3b
      @user-xr8fr2es3b ปีที่แล้ว +1

      Wielka bzdura z tym tlenkiem krzemu Niewolno w akumulatorze kwasowym zmieniać elektrolitu poprzez dodanie tlenku krzemu do elektrolitu ponieważ separatory nie są do takiej mieszaniny dostosowane i zostaną zatkane wskutek czego akumulator z miejsca traci bezpowrotnie około 30% swojej pojemności Ah Separatory do żelowych mają zupełnie inną przepustowość Poza tym by taką konsystencję uzyskać profesjonalne firmy mają dodatki które rozpuszczą tlenek krzemu w takim stopniu by miał konsystencję pozwalającą na swobodny przepływ elektronów przez separatory i to jest wielką tajemnicą producentów jak to uzyskują I na koniec jak ktoś ma zamiar zniszczyć sobie akumulator to niech sobie tego się posłucha i powodzenia bo będziesz szybko kupował sobie nowy

    • @andrzejwrobel6411
      @andrzejwrobel6411 ปีที่แล้ว +1

      @@user-xr8fr2es3b Skąd wiesz, że to bzdura? Bo producenci powiedzieli? Im nie zależy abyśmy mieli wieczne akumulatory, bo musimy od nich kupować co 2 lata nowe. Częciowo masz rację, bo jest spadek pojemności ale popatrz sobie na wyniki pomiarów na kanale "Majsterek". Po 30-stu cyklach ładowania i rozładowania prądem 2C, pojemność przerobionego i nieprzerobionego akumulatora praktycznie się zrównuje i co ciekawe pojemnośc przerobionego akumulatora z każdym ładowaniem się nieznacznie zwiększa, a zwykłego kwasowego cały czas maleje. Gdyby były inne separatory, to napewno wynik byłby lepszy, ale i tak wyniki wyglądają obiecująco, Z tego co wiem, to Majsterek dalej katuje te akumulatory i może opublikuje wyniki bardziej długodystansowych testów.

  • @gorskilukasz
    @gorskilukasz 2 ปีที่แล้ว +8

    Ciekawy temat, na pewno niezmiernie wartościowy, ALE najważniejsze będą testy(na normalnych aku trakcyjnych, etc.)

  • @kwalitypikczers3490
    @kwalitypikczers3490 2 ปีที่แล้ว +79

    No nic innego na temat tego kanału nie można powiedzieć. Proszę państwa człowiek wspaniały, oczytany i analizujący wszystko dla nas, by żyło się lepiej. Energetyczny kolego jakby każdy w tym kraju był jak Ty bylibyśmy potęgą

    • @przygocki6190
      @przygocki6190 2 ปีที่แล้ว +11

      Wszystko ok, tylko szanuj się chłopie, bo jak Ciebie zabraknie, to kto nas będzie uświadamiał. Pozdrawiam

    • @SARASTREFA
      @SARASTREFA 2 ปีที่แล้ว +4

      Święte słowa kwality....

    • @krismarczyk
      @krismarczyk 2 ปีที่แล้ว

      szkoda tylko ze n na "mailo " nie odpowiada , Pozdrawiam

    • @krzysztofprzespolewski5395
      @krzysztofprzespolewski5395 2 ปีที่แล้ว +6

      @@krismarczyk a Ty byś odpowiadał na pierdyljon e-maili?

    • @wicekwickowski8537
      @wicekwickowski8537 2 ปีที่แล้ว +2

      @@krzysztofprzespolewski5395 ja tak jeżeli bym prowadził taki kanał dlaczego nie ?

  • @pieknyzen
    @pieknyzen 2 ปีที่แล้ว +24

    Bardzo ciekawe jest to co Pan mówi... Chyba zrobię eksperyment

    • @92nuki
      @92nuki 2 ปีที่แล้ว +11

      Czekam na wyniki 👍

    • @abiogaz
      @abiogaz 2 ปีที่แล้ว +7

      Dałem suba na zachętę

    • @MartinEsz
      @MartinEsz 2 ปีที่แล้ว +7

      Dasz znać jak ci wyszło i ile tej krzemionki na litr dałeś ?

    • @sylwektokar4742
      @sylwektokar4742 2 ปีที่แล้ว +5

      @@MartinEsz 1:1 objętościowo

    • @rompi1884
      @rompi1884 11 หลายเดือนก่อน

      Jak ten akumulator się spisuje​@@sylwektokar4742

  • @arkadiuszrzymyszkiewicz4301
    @arkadiuszrzymyszkiewicz4301 2 ปีที่แล้ว +26

    Dzięki, że z niesłabnącym zaangażowaniem dzielisz się z nami swym doświadczeniem! Kolejny super odcinek z dawką solidnej wiedzy!

    • @user-xr8fr2es3b
      @user-xr8fr2es3b ปีที่แล้ว

      Wielka bzdura z tym tlenkiem krzemu Niewolno w akumulatorze kwasowym zmieniać elektrolitu poprzez dodanie tlenku krzemu do elektrolitu ponieważ separatory nie są do takiej mieszaniny dostosowane i zostaną zatkane wskutek czego akumulator z miejsca traci bezpowrotnie około 30% swojej pojemności Ah Separatory do żelowych mają zupełnie inną przepustowość Poza tym by taką konsystencję uzyskać profesjonalne firmy mają dodatki które rozpuszczą tlenek krzemu w takim stopniu by miał konsystencję pozwalającą na swobodny przepływ elektronów przez separatory i to jest wielką tajemnicą producentów jak to uzyskują I na koniec jak ktoś ma zamiar zniszczyć sobie akumulator to niech sobie tego się posłucha i powodzenia bo będziesz szybko kupował sobie nowy

  • @MichalK_ielektro
    @MichalK_ielektro 2 ปีที่แล้ว +19

    Jest mój "świr". Każdy Twój odcinek daje niesamowitego Powera. Napięcie dotykowe na smartfonie przekracza wszelkie normy. Tak trzymaj. Niech fale Cię niosą.

  • @Kiera9977
    @Kiera9977 2 ปีที่แล้ว +13

    No to czekamy na testy i toturial 😉

    • @user-xr8fr2es3b
      @user-xr8fr2es3b ปีที่แล้ว

      Wielka bzdura z tym tlenkiem krzemu Niewolno w akumulatorze kwasowym zmieniać elektrolitu poprzez dodanie tlenku krzemu do elektrolitu ponieważ separatory nie są do takiej mieszaniny dostosowane i zostaną zatkane wskutek czego akumulator z miejsca traci bezpowrotnie około 30% swojej pojemności Ah Separatory do żelowych mają zupełnie inną przepustowość Poza tym by taką konsystencję uzyskać profesjonalne firmy mają dodatki które rozpuszczą tlenek krzemu w takim stopniu by miał konsystencję pozwalającą na swobodny przepływ elektronów przez separatory i to jest wielką tajemnicą producentów jak to uzyskują I na koniec jak ktoś ma zamiar zniszczyć sobie akumulator to niech sobie tego się posłucha i powodzenia bo będziesz szybko kupował sobie nowy

  • @piotrkuzmicz5961
    @piotrkuzmicz5961 2 ปีที่แล้ว +17

    Wiadro towaru kupione, jak mi wpadnie w łapy jakieś aku z odzysku to potestuję. Dzięki wielkie Arku za wiedzę👍Zastanawia mnie tylko zawartość 12,5% tego amelinium w składzie, po co to jest? żeby akumulatora nie dało się pomalować?😜 Pozdrawiam!!!

    • @adamjakimiuk1060
      @adamjakimiuk1060 2 ปีที่แล้ว +3

      I co, robiłeś testy? Ja kupiłem, wydałem 60zł, bo sprzedawane po 2kg. I co, guwno! Po zmieszaniu z elektrolitem zrobiło się błoto, a nie kisiel... 60zł w błoto, dosłownie błoto...
      To już drugi raz kasa wydana za poleceniem Arka, że coś super i poleca, i kasa w błoto 😔

    • @MsWaldx
      @MsWaldx 2 ปีที่แล้ว +1

      @@adamjakimiuk1060 Super. Nareszcie ktoś zrobił test i teraz powinna być zrzutka tych zachwyconych kanałem i informacjami, bo koleś za te teorie swoje z yt zgarnia i klakierzy powinni beknąć. A swoją drogą kiedyś budowałem pierwszy generator wodoru wg. takich fanatyków internetowych i okazało się, że ponad 75% z ich info, to lipa. Jednak byłem zawzięty i wreszcie zbudowałem co posiali, ale większym kosztem doświadczeń i materiałów. Jeśli chcesz coś zbudować, to nie łam się wydatkiem na błoto, ale na takich powieściopisarzy bierz poprawkę. Pozdrawiam wszystkich doświadczających...

    • @lukaszkie5046
      @lukaszkie5046 2 ปีที่แล้ว +1

      @@adamjakimiuk1060 aż mi się przypomniała historyjka rodzinna o dwóch dzieciakach którzy dla eksperymentu nasypali piasku do baku ursusa c330 dziadka :) Można powiedzieć że stara trzydziestka dostała lepsze paliwo z dwutlenkiem krzemu hahahaaa.

    • @blazejkucz
      @blazejkucz 2 ปีที่แล้ว

      @@adamjakimiuk1060 No to jest konkret. A oglądałeś filmik podlinkowany w opisie? Co dokładnie dosypałeś do elektrolitu? Czy to było to samo, co w podlinkowanym filmie? W sensie - zrobiłeś dokładnie to samo, co ten gość z ju-łes-ej?

  • @sotyson3833
    @sotyson3833 2 ปีที่แล้ว +17

    Jak byś zrobił filmik na YT z tytułem - Tani super akumulator - lejemy krzemionkę do Akumulatora i testujemy wyniki. Miałbyś wiele wyświetleń bo takie eksperymenty widzowie uwielbiają

    • @kiae-niro549
      @kiae-niro549 2 ปีที่แล้ว +4

      przecież on gada by gadać nic nie zrobi.

    • @sotyson3833
      @sotyson3833 2 ปีที่แล้ว

      @@kiae-niro549 trochę tak bo to mu idzie ale powoli się nudzi i w sumie już mi się znudziło

    • @stanisawmarcinkiewicz6432
      @stanisawmarcinkiewicz6432 2 ปีที่แล้ว

      @@kiae-niro549 to nie słuchaj go.

    • @kiae-niro549
      @kiae-niro549 2 ปีที่แล้ว +1

      @@stanisawmarcinkiewicz6432 i tak zrobiłem tym bardziej ekoniezalezny mówi ze on opowiada bajki

  • @edwardciecko8833
    @edwardciecko8833 2 ปีที่แล้ว +3

    Jeżeli dobrze rozumuję to kwas siarkowy jest niejako nośnikiem energii i jego przemieszczanie się z elektrolitu na płyty ołowiowe to jest potencjał oddawany w postaci prądu . Jeżeli zrobimy tak jak Pan mówi w tym filmie to polowe elektrolity trzeba odlać zastępując go dwutlenkiem krzemu. Czy nie oznacza to połowy pojemności? Oraz w związku z tym że płyty ołowiowe będą się zasiarczały tylko do połowy swoich możliwości to będzie równoznaczne z połowicznym rozładowywaniem co by się mogło przełożyć na te 3000- 6000 cykli 😀.
    To może też stąd ten mit a tym że się akumulator niezasiarczy.
    Przy 10 procentach elektrolitu i 90 % czegokolwiek jako wypełniacz to taki akumulator wytrzyMa i milion cykli tyLe że będzie miał 10 % pojemnosci
    Co.ten dwutlenek krzemu robi w tym Aku? Jaka reakcja zachódzi i co powstaje?

    • @Wrublos212
      @Wrublos212 2 ปีที่แล้ว

      I taki akumulator by posiadał 10% pierwotnej wydajności prądowej (10 krotnie wyższa rezystancja wewnętrzna). Reakcja pewnie powstaje ta sama co w głowach twórców tych pomysłów. Coś wiadomo, jest fantastyczne, niedostępne bo aku byłby do 30% cięższy ( jakby np. w samochodzie miało to ogromne znaczenie czy aku waży 15kg czy 20kg) ale w zasadzie nie wiadomo o co chodzi. Ale jest bomba.

    • @edwardciecko8833
      @edwardciecko8833 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Wrublos212 Dziękuję za wpis. Jest to przesłanka że dobrze kombinuje . Bo ja w tej dziedzinie jestem dyletantem i biorę to na zdrowy chłopski rozum. Mógł by się jeszcze wyPowiedzieć jakiś chemik, co powstaje po wymieszaniu elektrolitu z dwutlenkiem krzemu i jakie toto ma właściwości względem płyt ołowiowych bo możliwe że tym sposobem zmieniamy całkowicie charakter i sposób działania akumulatora. Ale intuIcja mi podpowiada że jest tak jak napisałem na wstępie. A cała ta historia to urban legend.

    • @edwardciecko8833
      @edwardciecko8833 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Wrublos212 Na kalkulatorze reakcji chemicznych wychodzi coś takiego 2 H 2 SO 4 + SiO 2 → 2 H 2 O + Si(SO 4 ) 2 co się wykłada iż efektem końcowym sa2 cząsteczki wody i jedna cząsteczka siarczanu krzemu (4).
      Więc rozwiązaniem mogło by być użycie wyższego stężenia roztworu kwasu siarkowego z wodą ( skoro podczas reakcji otrzYmujemy dwie jednostki wody).

  • @krzysiekspiable
    @krzysiekspiable ปีที่แล้ว +6

    Wykonałem przeróbkę nowych akumulatorów około 3 miesiące temu i mogę stwierdzić że akumulatory są o wiele bardziej stabilniejsze w ładowaniu i rozładowaniu. Póki co to nie widzę żeby przeróbka im zaszkodziła a ile wytrzymają to się okaże. Przeróbkę wykonałem na podstawie innego filmu na TH-cam w którym były przeprowadzone testy ze stu cyklami ładowania i rozładowania aku. I dla tego się zdecydowałem. Sama teoria nie zawsze przekonuje.

    • @przmyslawgrabowski5379
      @przmyslawgrabowski5379 ปีที่แล้ว +2

      Dałbyś jakieś namiary na ten filmik z przeróbki?

    • @ciaczeq
      @ciaczeq ปีที่แล้ว

      Podpinam sie pod chec filmiku z przerobka

  • @ToProTyp
    @ToProTyp 2 ปีที่แล้ว +9

    7:53 to jest najwazniejsze decentralizacja i samostanowienie

  • @wiesiekkruc284
    @wiesiekkruc284 2 ปีที่แล้ว +6

    Jak pięknie zacząłeś! Brawo Arku 👏👍👌... Tak powoli, łagodnie, spokojnie, czyli tak jak każda dziewczyna, koleżanka czy kobieta by chciała.
    Każdy kto obejrzy filmik w takim wykonaniu to *z-a-s-u-b-s-k-r-y-wowywawewuje* Cię od razu, wystarczy nie prosić o to 😉🤪😉
    Krótko mówiąc jest coraz to lepiej.
    Odpowiedni przekaz to podstawa sukcesu.
    Jak coś wklejasz o czym mówisz to zostaw to na pulpicie trochę dłużej. Podziel ekran, zrób się mniejszy w którymś rogu i nawijaj dalej. Będzie to dużo ciekawsze.
    Łapka poleciała w górę, a subskrypcja jest od jakiegoś czasu, pomimo tego iż pierwsze Twoje filmiki pobieżnie przeglądałem już bardzo dawno temu.
    Pozdrawiam 😉

    • @blazejkucz
      @blazejkucz 2 ปีที่แล้ว +1

      Mam dość podobne odczucia, więc dopiszę się do tego komentarza. Łapka i sub z dzwonkiem jest.
      Z Twoich filmów wynika, że Twoja wiedza i doświadczenie wielokrotnie przewyższają to, co średnio wykształcony Polak ma w głowie. Starasz się mówić prosto i jasno, w gruncie rzeczy wychodzi Ci to, ale mimo wszystko.... Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, kiedy stosujesz skróty myślowe, jak mówisz o rzeczach oczywistych. Oczywiste są one dla Ciebie :) Materiały, które wrzucasz, są cholernie inspirujące, przekazujesz ogrom pozytywnej energii, po obejrzeniu każdego filmu (widziałem kilkanaście w ciągu ostatniego roku - i to jest komentarz do tych wszystkich filmów) aż chce się wstać od kompa i zacząć działać, żeby zmienić swoje życie na mniej zależne od systemu :) Niestety, ja mam humanistyczne wykształcenie, w szkole średniej na fizyce nie całowałem się z dziewczynami i sporo z tego obszaru ogarniam, choćby intuicyjnie, nigdy nie unikałem artykułów popularnonaukowych z tego obszaru, ale żeby wyciągnąć 100% z Twoich filmów musiałbym chyba skończyć jeszcze jakieś techniku elektryczne :) Myślę, że wielu ludzi ogląda Twoje filmy z podziwem, ale nic z tym nie robią w praktyce, bo nie nadążają za Tobą.
      Mam dwie prośby do Ciebie: 1. przemyśl proszę, czy pasowałoby Ci zacząć serię filmów wyjaśniających czym są ampery i inne tego typu volty, z założeniem, ze filmy byłyby kierowane do ludzi z wykształceniem ogólnokształcącym - takich, którzy mieli lekcje fizyki ostatnio w szkole średniej, potem przez lata zajmowali się sprawami z innych obszarów, chcieliby korzystać z Twoich rad, ale nie rozumieją w jaki sposób policzyłeś w głowie, że z czterech akumulatorów o parametrach X ah, można uzyskać Y kW; 2. jeśli nie pasuje Ci punkt 1 (w sumie mam nadzieję, że nie pasuje, bo dla wszystkich będzie lepiej, jeśli zamiast poświęcać dwa lata na nagrywanie filmów uzupełniających nasze braki wiedzy na szybko zgodzisz się zrobić pkt 2 i wrócisz do tego, co do tej pory robiłeś), zrób proszę listę książek, które poleciłbyś do przeczytania swojemu dziecku, żeby w zdobywaniu wiedzy zbliżyło się do tego miejsca, w którym Ty jesteś. Z góry dzięki. Jasna cholera, jaki długi komentarz wyszedł...

  • @Bemx2k
    @Bemx2k 2 ปีที่แล้ว +6

    Jeżeli posiadasz jakąś wiedzę to może byś zrobił film o Solid State Battery ? ponoć Toyota już je produkuje

  • @Aditesto
    @Aditesto 2 ปีที่แล้ว +2

    Wszystko pięknie, ale może jakieś konkrety? Ile trzeba sio2 na litr elektrolitu? Ile elektrolitu jest w aku np 100ah. Itp, itd. Ładna guwnoburza ale konkretów brak.....
    To taka informacja jak atomowa bateria Muska.... bez obrazy

  • @streetrockbike
    @streetrockbike 2 ปีที่แล้ว +1

    Trzeba zrobić tak. Przyklad stosujac różne metale i kwasy.
    Gdybyśmy do otrzymywania kwasu krzemowego użyli tlenku krzemu (IV), czyli SiO2 i zmieszali go w wodzie, to powinien powstać nam kwas krzemowy (IV). Ale nie powstaje. Dlaczego? Ponieważ tlenek krzemu (IV) nie rozpuszcza się w wodzie. SiO2 to krzemionka, czyli składnik piasku. Piasek to głównie kwarc, czyli dwutlenek krzemu. Jak można otrzymać kwas krzemowy (IV)? Na drodze wymiany. Dwutlenek krzemu traktujemy na przykład zasadą sodową, w wyniku tej reakcji powstaje krzemian sodu, który jest solą oraz woda. Teraz trzeba otrzymaną sól potraktować na przykład kwasem solnym, w wyniku czego powstanie kwas krzemowy (IV), który jest nierozpuszczalny w wodzie oraz chlorek sodu będący zwykłą solą kuchenną. Gotowe. Kwas krzemowy jest osadem. To znaczy, że jak powstaje kwas krzemowy (IV) to my to elegancko widzimy.
    Wzor:
    SiO2 + 2NaOH → Na2SiO3 + H2O
    lub lub SiO2 + 2NaOH → Na2SiO3 + H2O
    Na2SiO3 + 2HCl → H2SiO3 + 2NaCl
    lub Na2SiO3 + 2HCl → H2O + SiO2 + 2NaCl
    lub Na2SiO3 + 2HCl → H2O ∙ SiO2 + 2NaCl
    Zamiast Na w równaniach może być też inny metal np. K, Li. Zamiast NaOH można też użyć np. KOH. Zamiast HCl można użyć innego kwasu, który jest mocniejszy od H2SiO3

  • @jarekp4973
    @jarekp4973 2 ปีที่แล้ว +9

    Raz kozie śmierć, właśnie kupiłem wiaderko tej krzemionki i w jednym z moich traktorów mam nówka akumulator 100 ah zrobię eksperyment bo cały czas ma problem z urwanymi celami. Zobaczę co wyjdzie.

    • @Aleksander.
      @Aleksander. 2 ปีที่แล้ว +5

      Podziel się proszę opinią po wykonaniu tego eksperymentu

    • @jarekp4973
      @jarekp4973 2 ปีที่แล้ว +5

      @@Aleksander. ok

    • @dariuszhebda3062
      @dariuszhebda3062 2 ปีที่แล้ว +1

      Ja tez jestem ciekawy co Ci wyszlo

    • @jarekp4973
      @jarekp4973 2 ปีที่แล้ว

      @@dariuszhebda3062 czekam na drugi dwutlenek krzemu bo ten co kupiłem wcześniej był zly

    • @dariuszhebda3062
      @dariuszhebda3062 2 ปีที่แล้ว

      @@jarekp4973 a powiedz jaki powinien być ten dwutlenek krzemu skoro jeden co kupiłeś był niedobry widziałem na Allegro że są takie wiaderka po 10 kg dwutlenku krzemu ale one mają jeszcze inne dodatki na przykład tlenek glinu

  • @sueski3272
    @sueski3272 2 ปีที่แล้ว +2

    GENIALNE 👍🙆‍♂

  • @artpyt1793
    @artpyt1793 2 ปีที่แล้ว +14

    Arku zaliczyłeś dachowanie ?
    Chyba nie po uzupełnianiu elektrolitu% 😜

    • @banytube
      @banytube 2 ปีที่แล้ว +2

      To wygląda raczej na słuchanie płyt.😀

  • @lukasz40
    @lukasz40 2 ปีที่แล้ว +2

    Jak dla mnie jesteś gość.

  • @yurecart
    @yurecart 2 ปีที่แล้ว +2

    Wydaje się genialne.

  • @cascadepay7086
    @cascadepay7086 2 ปีที่แล้ว +4

    Kilka uwag.
    Uzyłem w 2021r tej krzemionki i załatwiłem akumulator w kilka tygodni.. a dlaczego?? bo zawartość krzemu to tylko 70% reszta to różne tlenki w tym te niepożądane.. Czystość powinna być min 99% a taki kosztuje 5kg około 200zł i ma niecałe 99% Moje spostrzeżenia były takie na tym mocno zanieczyszkonym tlenkami żelaxza i innych metali, padały dosyć szybko.. dlatego zmieniłem koncepcję..
    System przeróbki wygląda tak : akumulator po naładowaniu, zlewamy kwas.. zagęszczamy przed mieszaniem do około 1,45mg na cm3, mieszamy bardzo długo .. ja używałem mieszadła z nierdzewki i wiadra 10l z pokrywką gdzie wyciąłem otwór. Okazało się by uzyskać jednorodną wartość co zresztą opisane jest na mjlorton forum i w dyskusjach pod jego testami czas samego mieszania jest bardzo długi... Ważne że po zalaniu co trwa dosyć długo musi postać kilka dni by ewentualne powietrze mogło wypełznąć z płyt..
    Jaka pojemność statyczna? Raczej żadnych wielkich zmian.. Jakie prądy ładowania? Podobne.. Gazowanie również występuje choć w znacząco mniejszym stopniu .. Tam niby jest od 0V a to bzdura totalna że mu nie szkodzi... tak samo kwas rozładuj na 0V kilka razy przeżyje.. a więcej?? Poza tym przy pojemności podobnie po zalaniu działa prawo Peukerta i o podobnej charakterystyce..
    Cóż jedyna prawda to to że ilosc cykli faktycznie wydłuża się 2 a nawet 3 krotnie.. ale musza byc do tego użyte akumulatory premium a nie najtańsze.. dlaczego ? Dlatego samego co w autach kupowane aku po 200zł co 3 lata..

    • @cascadepay7086
      @cascadepay7086 2 ปีที่แล้ว +2

      Poczytałem te komenty to Panowie i Panie tu nie ma co się podniecać.. bo przerabiacie kwasa na żel bez zaworów ciśnieniowych i pracy w nadciśnieniu i bzdurą jest jakieś 3 czy 6 tys cykli tak samo jak w LFP, LI-ION czy NMC:
      1. Żel otrzymywany z zaabsorbowanym dikrzemianem to to samo co macie w żelowych aku tylko objętościowo w samej cieci jest 42% kwas używany do tego a nie około 38% =1,28
      2. Wolniejszy rozpad i degradacja płyt następuje tylko dlatego iż gęstość medium nie pozwala za bardzo na odparowanie czy gotowanie elektrolitu oraz tym samym szybsze odparowywanie, pękanie i powstawanie mikroszczelin i tym samym dłuższa żywotność.. no i rozsypywanie po dnie tego mułu co czasem powoduje zwarcia
      3. wypełnienie go krzemionką powoduje tylko i wyłącznie zmniejszenie objętości kwasu a nie jego rozrzedzenie ale by sprawdzić testowo wytrzymałość tego wynalazku to dlatego jego % zwiększamy z 38 do 42% "gotując kwas pow 150*C ale pamiętać należy ze kwas wrze coś około 300.. bo chcemy odparować z każdego 1l.. 40ml wody..
      4. Przy założeniu że nie chcemy szybko go załatwić nie może być w nim domieszek tlenków metali ani soli.. i jego czystość powinna być bliska 100%.. (spożywczy ma min 99% i to już od biedy można stosować)
      5. Swego czasu bawiłem się z krzemionką i aku działa tak samo jak na samym kwasie z tym ze brak zaworów VRLA powodował ze przy dużych prądach w aku potrafił bąblować żel.
      6. Żadnych aku które chcecie użyć nie mogą być zajechane bo mają sporo zanieczyszczeń chyba że wypłuczecie to co w nich jest ale to dalej będzie zajechany aku.. bo nie dosyć ze użyłem tej krzemionki 70% to jeszcze wziąłem na test 2 padła niby działały ale padły totalnie po 3 tygodniach..
      7. Testy aku z żelem nie potwierdziły ze wydajność wzrosła tylko żywotność aczkolwiek mam taką nadzieję .. jeden nadal lata w busie od lata 2021 z przerobionego aku czerwonego 75ah 5 letniego TOPLA i nie zauważyłem by coś się działo.. co najlepsze to to że w tamtym roku radio go wyssało do zera i postał przez święta od 23.12 i przed nowym rokiem padł ...i zamarzł na kość.. a po odkręceniu korków żel zdobił się jak twardy plastik i co zauważyłem że żel nie zwiększył swojej objętości. Przed nowym rokiem zrobiło się ciepło i wstawiłem go rano do garażu pod ładowarkę i o dziwo.... po kilu dobrych godzinach zaczął brać prąd...i odżył.,. i lata do dziś..
      8. Co do oporności wygląda bardzo podobnie przed i po przeróbce tester pokazuje również nadal rozruch około 750ah a areometru już nie użyję.. :) więc gęstości nie znam..
      9. Warto zwrócić uwagę że w odróżnieniu od rozruchowych w żelowych odległości pomiędzy płytami są mniejsze, mostki są słabsze i cieńsze a wytrzymałość na obciążenia jest sporo mniejsza niż w rozruchach.. Rozruchowe można obciążać pracą o wartości c 0,5 a żelowych już nie.. po zżelowaniu akumulatora rozruchowego ładowałem nawet 25amper bo tyle ma prostownik i ładnie idzie..
      10. Nie uzupełniałem od roku żelem bo raczej potrzeby takiej nie będzie aż do jego śmierci..

  • @SamSeRobie
    @SamSeRobie 2 ปีที่แล้ว +5

    Czekamy na testy😉

  • @wojciechmichalec7332
    @wojciechmichalec7332 2 ปีที่แล้ว +2

    bardzo ciekawy film - pomysł. Oczywiście jeżeli ktoś wierzy bezkrytycznie i myśli że znalazł instrukcje na wszystko na YT - to gratuluje. Co do samego pomysłu czyli dwutlenku krzemu faktycznie spotyka się takie obserwacje i informacje, ale aby coś poznać trzeba się zaangażować... Przeczytałem chyba wszystkie komentarze pod publikacją i jestem lekko skołowany o co ludziom chodzi...? Jedni pękają z zachwytu - drudzy pękają z nienawiści ale jedni i drudzy jeżeli już, oczekują że dostaną gotowca i wszystko będzie takie ładne bezproblemowe... Osobiście skierował bym ten pomysł na zajęcia do szkoły "Pracownia elektryczna" - tam zwyczajnie uczniowie mają czas na ściąganie charakterystyk i prowadzenie testów - tutaj zwyczajnie co najwyżej wymieniamy się ciekawostkami na poziomie intelektualnym a praktyka dopiero jest w stanie zweryfikować każdą idee. Dla mnie interesujący jest wpływ temperatury na proces i sprawność układu ... Pozdrawiam W

  • @mb-qi6xv
    @mb-qi6xv 2 ปีที่แล้ว +3

    A czy to nie jest tak ze ten elektrolit z krzemem nie zwieksza objetosci o nawet 400% wraz z ładowaniem????
    Trzeba by bylo poeksperymentowac z iloscia elektrolitokrzemu...
    Prawdopodobne... trzeba by bylo uwazać z głebokim rozładowaniem?
    Czy obniżajacy sie poziom elektrolitu wraz z rozładowaniem wpływa negatywnie na elektrody?

  • @mirosawjabonski8514
    @mirosawjabonski8514 ปีที่แล้ว

    Facet wie że coś dzwoni tylko nie wie gdzie. Jeśli do sypiemy SIO2 to zmieści się mniejsza objętość elektrolitu. Zawartość kwasu ma być taka żeby była na reakcję z ołowiem nie więcej. Stężenie ma być od 1,28 do 1, 15 po rozładowaniu. Jeśli damy mniej elektrolitu to będzie kwasu brakować do reakcji z ołowiem. Trzeba by dać większe stężenie. O ile ? No i kombinować z nowym akumulatorem. Wylać kwas po całkowitym naładowaniu i zalać tym szuwaksem. W jakich proporcjach ? Najlepiej to robić w akumulatorac suchoładowanych. Żel lepiej by wnikał w suche płyty.

  • @rafalstaskowiak
    @rafalstaskowiak 2 ปีที่แล้ว +4

    Jestem pełen podziwu Twojej mega pozytywnej osobowości!!! Chłopie, dajesz innym szansę na łatwiejsze życie i to bez kredytów na te wszystkie technologie które oferują firmy montujące chociażby np. fotowoltaikę...
    Wiele można zdziałać samemu i to dzięki Twojej ogromnej wiedzy i wskazówkom przekazanym na youtube...
    Brawo TY!!! w tych ciężkich czasach...

    • @pawegawe6170
      @pawegawe6170 2 ปีที่แล้ว

      ...zejdź na ziemię, nie wszystko jest takie proste i opłacalne jak opowiedziane w filmikach...

  • @voltosg
    @voltosg 2 ปีที่แล้ว +21

    Wszystko fajnie, ja bym chciał zobaczyć jak wykonujesz takie eksperymenty. Wtedy wszyscy widzowie mieli by super tutorial, a póki co to tylko teoria.

    • @Albopilosum
      @Albopilosum 2 ปีที่แล้ว +1

      W sumie na pewno bardzo fajnie by to wyglądało.

    • @wojtek1415wojtek
      @wojtek1415wojtek 2 ปีที่แล้ว

      baterie w których elektrolit jest ciałem stałym faktycznie wytrzymują dużo większą liczbę cykli, słyszałem o 2 różnych rozwiązaniach lecz gotowego produktu nie widziałem

    • @franekw5274
      @franekw5274 2 ปีที่แล้ว

      A odwiedziłeś linka z opisu filmu...? ;))

  • @michalp.1484
    @michalp.1484 2 ปีที่แล้ว +11

    zobaczyłem kilka odcinków i stwierdzam, że cała wartość YT sprowadza się właśnie do takich kanałów ja twój, zostaję na dłużej

  • @alexweber8486
    @alexweber8486 2 ปีที่แล้ว +3

    Superowo👍👍👍

  • @user-xr8fr2es3b
    @user-xr8fr2es3b ปีที่แล้ว +1

    Były robione testy na akumulatorach kwasowych po dodaniu do elektrolitu tlenku krzemu i prawdą jest że akumulator z taką mieszaniną zaraz traci swoją pojemność o około 30% ma ją o tyle mniejszą Alfabat bo taka jest nazwa testera to wykazuje i lepiej nie kombinować bo na pewno gwarancja akumulatora idzie do śmietnika poza tym jest też spadek prądu rozruchu i to też około 25 % Więc jak jest akumulator 2-3 letni to po takim zabiegu jak będzie miał 40-50 % swojej pierwotnej mocy to tylko tyle będzie warty POWODZENIA tym co się tym zachwycają!!!🪓😲😯😳

  • @bobwuk3589
    @bobwuk3589 2 ปีที่แล้ว +1

    Dodają też ałun do Aku,po uprzednim zneutralizowaniu kwasu.

  • @balcerowicz7990
    @balcerowicz7990 2 ปีที่แล้ว +2

    Obiecany temat z Lajwa😁 powstal ekspresowo.
    Czyli co...upuscic plyn ustrojowy z naladowanego akumulatora,
    Odlać polowę i do niej wsypywać i mieszac dwutlenek krzemu az do konsystęcji gluta bialka jaja.
    Wpakowac to do cel po równo a jak trzeba uzupełnic resztą odlanego elektrolitu, jak przeczytalem powinno byc dość ale mozna uzupełnic odlsnym jak braknie.
    Wiadomo że płyty muszą być przykryte, sa nawet kreski ile.

  • @RWBteam1
    @RWBteam1 6 หลายเดือนก่อน

    Tlenek krzemu tylko i wyłącznie spożywczy ! Puder i Biały jak śnieg ! Elektrolit lekko podgrzewać i odparować około 5% wody i do ciepłego sypiesz tlenek aż zrobi się żel tylko nie za gęsty bo po wlaniu on wystygnie i sam zgęstnieje :) cała filozofia :)

  • @bogumigoebiewski9391
    @bogumigoebiewski9391 2 ปีที่แล้ว +4

    Waham się z tym sperymentem , bo CDA SiO2 to minimum 80 dych za kilo, a taki wypełniacz 10 l za 50 dych ale z kilkoma bo około 30 proc to inne tlenki. Ten zasyfiony to chyba popsuć może zabawę.🤔

    • @VEKYR900
      @VEKYR900 2 ปีที่แล้ว +2

      no ale chyba nie potrzba tego ze 100 kg na aku.... jeżeli tak znaczaco wydłuży to życie aku to chyba warto no i tak taniej będzie niż jakiś żelowy syf za kilka tysi...

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 ปีที่แล้ว +1

      tak zwlaszcza metale w skladzie mogą popsuć

    • @inkoguto69
      @inkoguto69 2 ปีที่แล้ว +3

      zdecydowanie masz rację. ten z wiaderka nie będzie się do tego eksperymentu nadawał. jeśli już to trzeba kupić czysty związek i cena aku będzie taka jak by kupił droższy w sklepie ;)

    • @radiochrystusakrolapl
      @radiochrystusakrolapl ปีที่แล้ว +1

      Niech Pan tego nie robi !!! - Sama krzemionka w akumulatorach jest wskazana, robi za dodatkowy separator i utrzymuje ściany elektrod na swoim miejscu. ALE TO MOŻNA ZROBIĆ w procesie produkcji akumulatora - (akumulatorów żelowych). Taka sytuacja z krzemionką najbardziej jest potrzebna dla elektrody DODATNIEJ (+) która ulega destrukcji naturalnej. Na elektrodzie dodatniej narasta cały czas Tlenek Ołowiu Pbo2 - która wnika w głąb elektrody dodatniej i pomalutku się wykrusza - degraduje elektrodę dodatnią. Taki proces jest naturalny i nieunikniony w akumulatorach ołowianych - kwasowych, ale dzięki temu akumulatory ołowiowe - kwasowe mogą działać, a działają jak działają.
      --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Sama krzemionka jest doskonałym izolatorem dla prądu, zarazem jest wspaniałym nośnikiem dla jonów - oczywiście gdy jest nasączona elektrolitem.

    • @krystynakobedzapaduch3402
      @krystynakobedzapaduch3402 ปีที่แล้ว

      Musi być b. Drobny, chyba nazwa aerosil.

  • @gsmfanboy
    @gsmfanboy ปีที่แล้ว +1

    Stały elektrolit w domowych warunkach 🤔😱???? Aż wierzyć mi się nie chce czemu giganci tego nie lansują, tylko kwestia ciężaru jest przeciwko temu wynalazkowi?

  • @pankkpankk8586
    @pankkpankk8586 2 ปีที่แล้ว +2

    Mam akumulatory już jakiś czas używane. Myślę aby dodać dwutlenek krzemu należy najpierw rozładować akumulator i odessać elektrolit i wtedy zrobić mieszankę i ponownie zalać następnie go naładować.

    • @inkoguto69
      @inkoguto69 2 ปีที่แล้ว +1

      naładować i dopiero odlać elektrolit.
      ale kup czysty dwutlenek krzemu a nie ten z filmiku co jest we wiaderku.

  • @sylwektokar4742
    @sylwektokar4742 2 ปีที่แล้ว +10

    Czy trzeba przed ,,zabiegiem,, naładować czy nie, akumulator?.Dwutlenek krzemu zamówiony😁 Dziękuję Ci Arek. Wiadomo że idziemy do przodu, zdobywając doświadczenie💓

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 ปีที่แล้ว +11

      jak nie naladujesz to będzie woda a nie elektrolit

    • @KRISUPLAY
      @KRISUPLAY 2 ปีที่แล้ว +4

      @@4nrgy czyli magicznym sposobem woda zamienia się w elektrolit?

    • @sylwektokar4742
      @sylwektokar4742 2 ปีที่แล้ว +2

      @@KRISUPLAY
      Szukam informacji jak jest lepiej zalewać naladowanym czy rozladowanym elektrolitem i dlaczego?

    • @ZaciewskiW
      @ZaciewskiW 2 ปีที่แล้ว +4

      @@4nrgy Elektolit to przecież 20-25% kwas siarkowy, a nie woda.

    • @artpyt1793
      @artpyt1793 2 ปีที่แล้ว +4

      @@ZaciewskiW elektrolit jest roztworem kwasu siarkowego i wody destylowanej do póki akumulator jest naładowany. Podczas rozładowywania następuje rozpad tego roztworu.

  • @marekbodzon6440
    @marekbodzon6440 2 ปีที่แล้ว +1

    no witam i przyznam ze jestem zaskoczony bo w kamperwanie mam dwie baterie AMG czyli musialbym kupic zalewana kwasem deep cykle.Tu w australii mamy jeden plus ze jest w miare cieplo musze sprobowac pozdrawiam

  • @udaizd
    @udaizd ปีที่แล้ว

    Zajebisty gość, mistrz "wydawadztwa", poszuka gdzieś tam w internetach, pogada o badaniach i swoich testach i ma zgraję wyznawców. Jest taki pewien próg wiedzy, której nie da się przeskoczyć wydawadztwem. Ogólnie to robi dobrą robotę, bo przynajmniej idzie w dobrym kierunku.
    Pozdrawiam

  • @dariuszdragan499
    @dariuszdragan499 2 ปีที่แล้ว +2

    Świetny pomysł. Z pewnością wypróbuje. Czy ma Pan swój sklep, czy u Pana można kupić turbiny? Wielkie dzięki.

  • @Tristan-yt6bp
    @Tristan-yt6bp 2 ปีที่แล้ว +1

    Może zrobi Pan program o peroskitach? Pozdrawiam

  • @MaacAbra
    @MaacAbra 2 ปีที่แล้ว +4

    Dzięki za bardzo ciekawy materiał! Jeśli uda mi się dorwać ten mielony piasek;) to przeznaczę jakiś akumulator na testy i dam znać.

    • @MrRattle5
      @MrRattle5 2 ปีที่แล้ว +1

      Hej, udało się zrobić test?

    • @blazejkucz
      @blazejkucz 2 ปีที่แล้ว

      @@MrRattle5 Przyłączam się do pytania

    • @stanisawzagaja5939
      @stanisawzagaja5939 2 ปีที่แล้ว

      @@MrRattle5 i co zadziałało jest ok

    • @ukixx4
      @ukixx4 ปีที่แล้ว +1

      Pewnie że zadziała, tylko taki akumulator nie nadaje się do samochodu a jedynie jako magazyn energii. A jak ktoś chce to może kupić w sklepie gotowy akumulator żelowy zamiast babrać się w piasku z elektrolitem.

    • @MaacAbra
      @MaacAbra ปีที่แล้ว

      Niestety, na razie nie mam składników i czasu, może bliżej lata się coś uda - gdyby tak to na pewno dam tu znać.
      A akumulator żelowy sam mam w aucie już ponad 10 lat i jest na razie niezniszczalny ;)

  • @abiogaz
    @abiogaz 2 ปีที่แล้ว +4

    Dzień dobry, ktoś już próbował?

  • @balcerowicz7990
    @balcerowicz7990 2 ปีที่แล้ว +2

    Mam 3 letnia ukrainska zoltą westę 72ah w starym aucie....przyszła zima wiec trochę się cykam. Może zrobić test na 12v 11ah baterii Yuasa z motoru bo i tak lezy juz ze 3 lata tylko ja doladowuję...

  • @agusiasz2981
    @agusiasz2981 4 หลายเดือนก่อน +1

    Na ile ta bateria starcza? Czy "obsłuży" dom jednorodzinny przez minimum rok, albo i dłużej? Czy można ją ładować i jak to zrobić?
    Czy przypadkiem ten patent na takie baterie nie jest w rękach USA? To wyjaśniałoby brak produkcji takich baterii.

  • @marekjozkowicz173
    @marekjozkowicz173 2 ปีที่แล้ว +1

    To ma być dodatek tiksotropujący do żywic (techniczna nazwa Areosil), nie wypełniacz. Wypełniacz zawiera mnóstwo zanieczyszczeń, wystarczy przeczytać skład. Zastrzegam że nie mam zielonego pojęcia czy to będzie działać w akumulatorze.

  • @Barthez83
    @Barthez83 2 ปีที่แล้ว +1

    Arku, wyglądasz z tym plastrem trochę jak Marek Kondrat w "Dniu świra" ;-) Pozdrawiam z Białegostoku 🙂

  • @sideford
    @sideford 2 ปีที่แล้ว +6

    W opisach akumulatorów żelowych piszą że to elektrolit zmieszany z krzemionką, więc czym różni się taki zwykły żelowy od takiego w którym sam dosypię krzemionki?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 ปีที่แล้ว +2

      "in gel batteries or "gel cells", the electrolyte is in the form of a paste like gel created by adding silica and other gelling agents to the electrolyte"

    • @ravmacabre8507
      @ravmacabre8507 2 ปีที่แล้ว +2

      Mam to samo pytanie. Bo krzemionka to ditlenek krzemu czyli dwutlenek krzemu. To czym ma być lepszy od zwykłego żelowego. Chyba że proporcjami. Czekamy na sprostowanie od Arka. Ewentualnie na wyprostowanie nas;D Z drugiej strony, pamiętam, że był kiedyś poruszany temat żeby płyty w aku dodatkowo rozdzielić matami węglowymi. A może to połączyć z tym kwasem z dodatkiem krzemionki. Hmmm

    • @sideford
      @sideford 2 ปีที่แล้ว +4

      Jeśli przeróbka jest bezproblemowa to i tak fajny pomysł żeby najtańsze marketowe przerobić na żelowe, ciekawe co by z tego wyszlo

    • @Aleksander.
      @Aleksander. 2 ปีที่แล้ว +5

      @@4nrgy
      Czy w takim razie podczas mocnego ładowania nie powstają uwięzione pęcherze ktore ograniczają sprawność akumulatora?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 ปีที่แล้ว +5

      kurcze. jest trochę testów na yt i nikt się nie skarżył

  • @patrykmaksymilianu.9886
    @patrykmaksymilianu.9886 2 ปีที่แล้ว +3

    Serwus :) Fajnie jakbys podal proporcje, stosunek ilosci elektrolitu do ilosci krzemionki. Dzieki za kanal powodzenia.

    • @mariozotaraczka5173
      @mariozotaraczka5173 2 ปีที่แล้ว

      Też na to czekam sam zrobię test

    • @stanisawmarcinkiewicz6432
      @stanisawmarcinkiewicz6432 2 ปีที่แล้ว

      @@mariozotaraczka5173 posłuchaj jeszcze raz to będziesz wiedział

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 2 ปีที่แล้ว

      zaznaczasz poziom, odlewasz polowe i uzupelniasz do zaznaczonego poziomu?

    • @patrykmaksymilianu.9886
      @patrykmaksymilianu.9886 2 ปีที่แล้ว

      @@DawidKliszewski Wolałbym otrzymać dokładne proporcje ilościowe. To chyba każdy zrozumiał z filmu o "odlewaniu polowy" ale dzięki za odpowiedź.

    • @patrykmaksymilianu.9886
      @patrykmaksymilianu.9886 2 ปีที่แล้ว

      @@stanisawmarcinkiewicz6432 Jesli podchodzi się do tematu profesjonalnie, to stosunek proporcji ilościowej (czyli tyle gram czegoś na tyle gram czegoś;) ). A nie konsystencja jajka, albo kreska poziomu na pojemniku... I tak dziękuję za odpowiedź. A z filmu o odlewaniu chyba nawet dziecko wie o co chodzi, ale to nie są dokładne proporcje niestety, jak wspomniałem wyżej... pozdrawiamy

  • @shook12122
    @shook12122 2 ปีที่แล้ว +3

    Mam 4 nowe kwasiaki głębokiego rozładowania ale nie mają rewelacyjnej ilości cykli. To było by mistrzostwo świata. Są gdzieś filmy z takiej przeróbki jakiej konsystencji powinien być elektrolit, proporcje itp?

    • @endrjuendrju4570
      @endrjuendrju4570 2 ปีที่แล้ว +2

      Też szukam, nic nie ma. Jak coś znajdziesz daj proszę znać.

    • @wiesawa2231
      @wiesawa2231 2 ปีที่แล้ว

      Mówił że konsystencji jak białko z jajka.

    • @franekw5274
      @franekw5274 2 ปีที่แล้ว

      Tu jest ciekawy filmik: th-cam.com/video/SoFfldA7w3g/w-d-xo.html

  • @cichociemny8607
    @cichociemny8607 2 ปีที่แล้ว +1

    Czyli co wystarczy piachu wymieszać z elektrolitem, wszystko władować do aku i już ? Chyba czegoś nie rozumiem czy piasek nie jest obojętny dla H2SO4?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 ปีที่แล้ว

      teoretycznie jest ale widzisz z całą inżynierią materiałową jest tak że najciekawsze rzeczy zachodzą na styku właściwości fizycznych i chemicznych. natura nie jest fachowcem i nie chce się zamykać tylko w jednej dziedzinie 🤷

  • @arikad4641
    @arikad4641 2 ปีที่แล้ว +2

    Panie, mam akumulator kupuję robię badam

  • @tadeuszb7476
    @tadeuszb7476 2 ปีที่แล้ว

    Raczej należy stosować dwutlenek krzemu chemicznie czysty. Proszek do żywic ma w składzie
    SiO2 : 74,86%,
    Al2O3 : 12,58%
    TiO2 : 0,06%
    Fe2O3 : 0,70%
    CaO : 0,75%
    MgO : 0,26%
    Na2O3 : 3,40%
    K2O : 4,78%
    Nie wiem jak zachowają się inne tlenki ale np. tlenki wapnia, sodu i potasu reagują gwałtownie nawet z wodą a co dopiero z kwasem siarkowym.

  • @najemnik76
    @najemnik76 2 ปีที่แล้ว +2

    czym naraziłeś się lokalnemu kartelowi? ;)

  • @andrzejczubinski1994
    @andrzejczubinski1994 2 ปีที่แล้ว

    Witam krzem też jest popularny w rolnictwie

  • @andrzejmrugaa139
    @andrzejmrugaa139 2 ปีที่แล้ว +1

    W wykonaniu żywic epoksydowych w lotnictwie ten proszek jest stosowany w połączeniu z żywicą w proporcjach zależnych od efektu jaki ma mieć zastosowanie.
    Popularna nazwa to żelkot.
    Proszek Aerosil.
    O czystości aptekarskiej najlepiej.
    Genialnie wypełnia nierówności.
    Sądzę że w akumulatorach po przeróbce to jest jeszcze bardziej GENIALNA RZECZ.
    Co do proporcji to sądzę że leniwi odpuszczą.
    I bardzo słusznie.
    Dociekliwy człowiek nie odpuści i znajdzie formułę.
    I o to chodziło.

    • @receopadajo
      @receopadajo 2 ปีที่แล้ว +1

      Żelkot to tylko nazwa warstwy laminatu i nie musi zawierać akurat krzemionki w dodatku o tej nazwie, lub o takich właściwościach.. Analogicznie, nie każda zupa jest z pomidorów.

  • @Aleksander.
    @Aleksander. 2 ปีที่แล้ว +5

    Szanowny kolega robił już takie eksperymenty?

  • @lukaasz93
    @lukaasz93 2 ปีที่แล้ว +1

    Gdzieś musi być haczyk, musi to by było zbyt piękne w takim razie lifepo4 ma ogromnego konkurenta na domowym rynku

  • @husc7775
    @husc7775 ปีที่แล้ว

    Wydaje mi się że LiFePO4 masakrują wszystko przy rozładowywaniu do 20% mają podobno 6000 cykli a 100% 3500 cykli oczywiście to tylko dane producentów ale są ludzie którzy to testują i za kilka lat poznamy odpowiedz.

  • @dobrakoncepcja
    @dobrakoncepcja ปีที่แล้ว +1

    Ja zrobię ten eksperyment.przed tym odcinkiem widziałem inny materiał właśnie o krystalicznym Aku i spodobało mi się.warto to sprawdzić.akumulator do eksperymentu mam w dobrym stanie czekam tylko na dwutlenek krzemu.w weekend może się uda.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      dzięki! dawaj znać co wyszło

    • @dobrakoncepcja
      @dobrakoncepcja ปีที่แล้ว +1

      Zrobię materiał i będzie u mnie na kanale

    • @dobrakoncepcja
      @dobrakoncepcja ปีที่แล้ว

      @@4nrgy kolego nagrałem materiał.za nie długo będzie u mnie na kanale a za godzinę będzie drugi materiał związany z aku

  • @krystynakobedzapaduch3402
    @krystynakobedzapaduch3402 2 ปีที่แล้ว +2

    Zmieszałem wylany alektrolit z proszkiem Sio2, i jest na początek ok. Napięcie i nie spadło, opór w. Bez zmian,, ładuje i sprawdzę pojemność, ilość cykli okaże się po czasie.

    • @krystynakobedzapaduch3402
      @krystynakobedzapaduch3402 ปีที่แล้ว

      Pojemność mierzona Konwey 510, bez zmian prawie, lubię eksperymenty, będzie ok.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      @@krystynakobedzapaduch3402 Konnwei 510 nie mierzy pojemności.

    • @krystynakobedzapaduch3402
      @krystynakobedzapaduch3402 ปีที่แล้ว

      Po rozładowaniu przy pomocy 2 zarowek, nat. Prądu ok, 6,8 A, pojemność wyszła ok. 40Ah,przy nom. 95Ah.ten Konwey 510 to zabawka.

    • @krystynakobedzapaduch3402
      @krystynakobedzapaduch3402 ปีที่แล้ว

      Po kilku dniach w banku en. Ten elektrolit poszarzal. Może baterię trzeba odnowić płukaniem, by więcej weszło kryształowego wypełnienia? Tak zrobię z następną baterią.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +1

      @@krystynakobedzapaduch3402 Właściwy prąd rozładowania dla akumulatora 95Ah powinien wynosić 4,75A. W przypadku zastosowania wyższego prądu i znając czas rozładowania należało przeliczyć pojemność z twierdzenia Peukerta, w tej chwili stwierdzona pojemność jest zaniżona. Trudno zresztą mieć jakiś punkt odniesienia nie wiedząc jaka pojemność była przed dodaniem wypełniacza. KW510 to tylko tester szacujący kondycję akumulatora i ładowarka w jednym, nie należy zbyt wiele oczekiwać.

  • @adamwydmuch5134
    @adamwydmuch5134 2 ปีที่แล้ว +4

    Sz. Arku jaki stosunek krzemu do elektrolitu.

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 ปีที่แล้ว

      szukałem i są tylko bzdury marketingowe

  • @baronvon9706
    @baronvon9706 2 ปีที่แล้ว +1

    Panie po zakazie sprzedarzy elektrolitu Pan mówisz o bombie jednak z całego akumulatora to teraz zakażą całych akumulatorów i dwutlenku krzemu a nas wyznawców kanału posadzą za tetoryzm

  • @TwinkiWinki
    @TwinkiWinki 2 ปีที่แล้ว

    Tak to jest jak się eksperymentuje głową :P Ale tak na poważnie to możemy zobaczyć zdjęcie "tego drugiego"? :D

  • @wieslawpiwowarczyk2472
    @wieslawpiwowarczyk2472 ปีที่แล้ว +1

    No powiedz co z tego że wyjmuje telefon sprawdzam kiedy nic nie mogę znaleźć z tego co mi potrzebne bo wszystko jest poblokowane

  • @darekkowalski6068
    @darekkowalski6068 2 ปีที่แล้ว +3

    Zalałem 45ah papką , rozrusznik w zimnym dieslu odpalił silnik , aku trzyma napięcie. W poniedziałek test pojemności.

    • @raaster69
      @raaster69 2 ปีที่แล้ว

      Ile weszło dwutlenku do tego aku ? czy kupiłeś ten dodatek do lakieru ? czy może inny ?

    • @darekkowalski6068
      @darekkowalski6068 2 ปีที่แล้ว +1

      @@raaster69 dokładnie to nie wiem, pobierałem prosto z wiadra . Elektrolitu zostało jakieś 1/6 .krzemionka z wiadra ale typ 180. 0,2mm.

    • @raaster69
      @raaster69 2 ปีที่แล้ว

      @@darekkowalski6068 dzięki ! informuj co i jak z Twoim aku , ja trzymam kciuki !! :)

    • @darekkowalski6068
      @darekkowalski6068 2 ปีที่แล้ว +1

      Mój 45ah, pięcioletni po pomiatach pojemności ma 44 ah,obciążony na opornicy 400a zszedł do 10,3 i odbija napięcie w górę. Teraz będę rozładowywał do 10v kilka razy i ładował. Jak do tej pory nie zepsułm aku

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 2 ปีที่แล้ว

      @@darekkowalski6068 niezly wynik, czyli prawdopodobnie nie ma sensu probowac z czysta kremionka, bo ta wystarczy w zupelnosci?

  • @raczek1
    @raczek1 2 ปีที่แล้ว +2

    Dzisiaj bez zeskrobywania?

  • @andrzejjarosz4482
    @andrzejjarosz4482 2 ปีที่แล้ว +1

    No ciekawe trza będzie spróbować

  • @tomaszwojcik8772
    @tomaszwojcik8772 2 ปีที่แล้ว +1

    Zaintrygowal mnie temat i znalazlem:
    "podczas gdy w akumulatorach żelowych kwas łączony jest z dwutlenkiem krzemu tworząc żel, który unieruchamia elektrolit.".
    Dla mnie brzmi to podobnie jak rozwiazanie z filmu. Ja sie nie znam... Ktos, cos wyjasni/rozjasni? :)

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 ปีที่แล้ว

      krzem w zelowych stanowi b.duzy procent ale... dodatki żelujące robią resztę i aku się nie krystalizuje. tak przynajmniej mówią producenci

    • @tomaszwojcik8772
      @tomaszwojcik8772 2 ปีที่แล้ว

      @@4nrgy crystal battery to chyba jednak cos innego. Nadal ciekawy temat:)

  • @gorskilukasz
    @gorskilukasz 2 ปีที่แล้ว +2

    chyba najciekawszy byłby test na jakimś AGM

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 ปีที่แล้ว +1

      A jak wylejesz elektrolit z AGMa? 😉

  • @TheGwiazdek
    @TheGwiazdek 2 ปีที่แล้ว +1

    Testuje na 6V Trojanie T125 tylko zaraz zabraknie materiału :)

  • @gepardchester6495
    @gepardchester6495 ปีที่แล้ว

    przykład ecobat krystaliczny eclc 12 - 9 100% DOD 500 cykli ; 80% DOD ~ 700 cykli ; większe ich modelę maja przy 80 %DOD 1200 - 1600 cykli ( od temp i prądu zależy ) np 100 Ah 12V według karty produktu

  • @lukchojny1887
    @lukchojny1887 2 ปีที่แล้ว +4

    Co ci się stało z czołem ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  2 ปีที่แล้ว +1

      bum na desce.

    • @bobwuk3589
      @bobwuk3589 2 ปีที่แล้ว

      Korkiem aku w czoło :D

  • @dorotajazwiecka4731
    @dorotajazwiecka4731 2 ปีที่แล้ว

    Nie rozumiem, raz mówisz o tlenku tytanu koloidalnym, a następnie o tlenku krzemu.

  • @pawegawe6170
    @pawegawe6170 2 ปีที่แล้ว +3

    Facet ma tyle ciekawych teorii,tylko jeszcze żadnej nie zechciał zademonstrować i pokazać,że faktycznie działa, opłaca się i da się wszystko tak zrobić jak mówi... Niestety takich cudownych teorii jest dużo, tylko większość z nich jest fake newsami albo nie warta skóry za wyprawę.

    • @radiochrystusakrolapl
      @radiochrystusakrolapl ปีที่แล้ว

      Facet ma gadanego i dorabia na oglądalności. Ciekawe tematy porusza ale tak jak piszecie, nic nie zrobił i nic nie pokazał jak to zrobić. Musi uczyć się od Adama Słodowego. :)

  • @tomc1875
    @tomc1875 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam, świetny film. Czy mógłby pan podpowiedzieć ile tego dwutlenku krzemu wsypać na np. litr elektrolitu ?