Tautība - roms. Raidījuma "Piešķil savu empātiju!" 2. epizode
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024
- Kāda ir dzīve Latvijā, esot mazliet tumšākas ādas krāsas cilvēkam? Kā ir, kad citi Tevi uztver kā nevēlamu savas iepriekšējās pieredzes dēļ, kura nav saistīta ar Tevi pašu? Vai romi Rīgā jūtas tāpat, kā jūtas romi Ventspilī? Vai tautībai 21. gadsimtā ir kāda nozīme? Šoreiz topošā juriste, vienlaikus sabiedriskā aktīviste, kurai interesē arī pasaules elpa un telpa, Patrīcija Anna Vavilova vaicā diviem romu tautības cilvēkiem, kāda ir viņu pieredze Latvijā un arī pasaulē, dzīvojot mūsdienu sabiedrībā? Vai romu dzīvi joprojām nosaka kastas? Vai romu līdztiesība Latvijā ir iespējama un kā rīkoties, lai to panāktu? Noskaties raidījumu “Piešķil savu empātiju!” 2. epizodi par tēmu - “Tautība - roms”.
Agnese Korvstiļeva ir mūzikas skolotāja, vokālā pedagoģe. Ruslans Okurļaks ir Taizemes boksa treneris. Abi strādā ar dažādu tautību bērniem un jauniešiem un ir vienisprātis, ka diskrimināciju diemžēl arī mūsdienās īpaši pieredz romu bērni, kas būtiski ietekmē viņu tālākās izaugsmes iespējas. Agnese un Ruslans uzskata, ka viņi, būdams pozitīvs piemērs, var izglītot gan citu tautību pārstāvjus par to, ka daudzi romi ir uzņēmīgi, mērķtiecīgi un veiksmīgi, gan iedrošināt savus tautiešus, aicinot viņus mācīties, iesaistīties, iestāties par sevi un savējiem. Romu kultūrā tā izsenis ir bijis, ka viņi tic un paļaujas daudz vairāk tad, kad sarunājas ar savas tautības pārstāvi.
Agnese, ieskicējot romu ģimenes modeli, norāda, ka meita sākotnēji ir vecāku ietekmē. Vecāki nosaka meitas ceļu, nākotni. Meita var izteikt viedokli, taču ne vienmēr viņa tiek sadzirdēta. Pati Agnese ļoti iestājas par sieviešu tiesībām, tāpēc, neatkarīgi no tā, ka viņa ļoti lepojas un ciena savas saknes un kultūru, reizēm rodas jautājums - kad un vai romu sievietei ir brīvība un tiesības dzīvot savu dzīvi tā, kā pati vēlas? Papildinot savu domu, Agnese akcentē, ka viņa ir pateicīga savai mammai, kura vienmēr ir uzsvērusi, mācoties no savas pieredzes, ka ļoti būtiski ir vispirms iegūt izglītību un tikai tad domāt par kāzām un ģimeni. Attīstot diskusiju, Ruslans uzsver, ka hierarhija romu ģimenēs joprojām pastāv, tēvs un māte ir noteicēji, vienlaikus viņš ar lielu pārliecību pauž, ka ģimenes interesēs nav vēlēt savam bērnam ko sliktu. Patrīcija mazliet provokatīvi atļaujas tomēr vaicāt, vai tas ir pieņemami, ka sieviete tiek nolikta zemāk, nekā vīrietis? Ruslans uzsver, ka tā neesot nolikšana zemāk. Sieviete drīkst strādāt, pelnīt naudu, viņas viedoklis ir svarīgs, tomēr pastāvot kādi nerakstītie likumi par dalījumu vīriešu un sieviešu darbos.
Ieskaties un pārliecinies, ka romi gluži tāpat kā jebkuru tautību pārstāvji ir dažādi! Piešķil savu empātiju, atmet stigmu un palīdzi iekļauties kādam, kurš pārstāv citu tautību, bet mīl to pašu zemi un vērtības, kuras Tu!
Noskaties sarunu, piešķil savu empātiju!
Sarunas veidošanā mums talkā nāca mūsdienās tik populārais mākslīgā intelekta rīks “ChatGPT”, lai uzzinātu, kādi ir sabiedrībā mītošie stereotipi par dažādām diskriminācijas formām. Pēcāk apkopojām stereotipus, sagatavojām mazliet provokatīvus jautājumus, lai iekustinātu un piešķiltu Tavu empātiju - liktu aizdomāties par cilvēkiem, par sabiedrību citā gaismā.
Tavai vērībai! Mēs kategoriski iebilstam pret jebkādiem aizskarošiem komentāriem, diskusija ir vēlama, viedokļi un pieredzes var atšķirties. Agresīvu, naidu kurinošu komentāru gadījumā komentārus dzēsīsim. Cienīsim viens otru!
Seko mūsu jaunumiem, dalies, palīdzi mazināt diskrimināciju un padari sabiedrību iekļaujošāku!
#PiešķilSavuEmpātiju
Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūra (FRA) kopā ar septiņu ES valstu nacionālajām cilvēktiesību institūcijām (NHRI) un Eiropas Nacionālo cilvēktiesību institūciju tīklu (ENNHRI) īsteno reģionālo projektu, lai atbalstītu nacionālās cilvēktiesību institūcijas pamattiesību un tiesiskuma aspektu uzraudzībā. Projektu finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija ar EEZ un Norvēģijas reģionālās sadarbības grantu fonda starpniecību. Nosaukums: “Atbalsts nacionālajām cilvēktiesību iestādēm pamattiesību un tiesiskuma aspektu uzraudzībā” (Nr. 2018-1-1440)
Plašāk par projektu lasi Tiesībsarga biroja mājaslapā: www.tiesibsarg...