Zimowe błędy w górach - skalnik.pl

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.ย. 2024
  • Turystyka zimowa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie stanowiąc już aktywności zarezerwowanej wyłącznie dla doświadczonych ludzi outdooru. To fantastyczny trend, który odciąga nas od telewizorów - jednak ze względu na swoją rosnącą popularność wśród amatorów może stanowić także potencjalne niebezpieczeństwo. Dlatego dzisiejszy film postanowiliśmy poświęcić właśnie na to, by omówić najważniejsze i najbardziej niebezpieczne błędy w górach, tak, by Wasz nadchodzący trekking mógł skończyć się szczęśliwym powrotem w doliny.
    Nie ma wątpliwości, że zima wśród górskich szczytów jest okresem zdecydowanie bardziej wymagającym, niż sezon letni, dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Jak to zrobić? Posłuchajcie sprawdzonych porad i zasad Angeli.
    By spędzać czas bezpiecznie w górach należy rozpocząć planowanie swojej wyprawy od żelaznej zasady, by mierzyć cele na zamiary. Z naszego nagrania dowiecie się, co to w zasadzie oznacza i jak się do tego zabrać. A skoro już o realistycznych celach mowa, to turystyka zimowa nie mogłaby mieć miejsca bez podstawowego sprzętu, który powinniście zawsze zabierać ze sobą w teren; to między innymi raczki turystyczne, czyli niepozorne, ale niezwykle ważne akcesorium, które dopasowuje się do każdego rodzaju trekkingowego obuwia, zapewniając przy tym niezbędną stabilizację i przyczepność na śliskiej, zmrożonej nawierzchni.
    Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach, należy jednak skupić się nie tylko na sprzęcie, ale także na ubiorze - i opanować sztukę dobierania odpowiednich warstw, a następnie zdejmowania ich i zakładania, gdy zajdzie taka potrzeba. Wskazówki Angeli pozwolą Wam opanować trudną sztukę ubierania się na cebulkę i przygotowywania się na wszelkie możliwe scenariusze pogodowe, obejmując takie detale, jak dobór odpowiednich skarpet czy noszenie stuptutów.
    Jako zimowe błędy w górach można zakwalifikować także nieumiejętne przygotowanie się do trekkingu pod kątem prowiantu, czyli picia i jedzenia. Z naszego filmu dowiecie się, dlaczego sama woda to za mało i czemu tak istotny jest porządny termos, ale Angela sprzeda Wam też kilka patentów na prowiant podpowiadając, jakiego rodzaju posiłki przetrwają próbę minusowych temperatur.
    Nieodpowiednio dobrane do górskiego wyzwania akcesoria także mogą powodować uciążliwe (a czasem i niebezpieczne) błędy popełniane zimą. Co to właściwie oznacza? Z dzisiejszego materiału dowiecie się, w jaki sposób ochronić wzrok i dlaczego jest to tak istotne mimo tego, że nie oświetla Was upalne, letnie słońce. Promieniowanie UV nie jest jednak zagrożeniem wyłącznie dla Waszych oczu, dlatego przypominamy o zabraniu i regularnym używaniu odpowiedniego kremu z filtrem.
    Od niego przechodzimy płynnie do… kijów trekkingowych. W jaki sposób można zaliczyć je do zimowego błędu w górach? Dzięki doświadczeniu Angeli dowiecie się, o czym należy pamiętać, by tego rodzaju akcesorium stanowiło faktyczną podporę i wsparcie, ale w naszym materiale nie zabrakło miejsca także dla innych, równie istotnych elementów ekwipunku, np. apteczki, którą na zimę warto dodatkowo doposażyć, czy kompasu, który przyniesie Wam ratunek, kiedy zawiedzie nowoczesna elektronika. Pamiętaliśmy także o tym, o czym niestety wciąż zapomina wielu turystów, czyli czekanie i kasku, które mogą mieć decydujący wpływ na Wasze bezpieczeństwo w górach - nawet na szlakach, które z łatwością pokonujecie w sezonie letnim.
    Nasz materiał zwieńczamy przypomnieniem o zdobyciu podstawowych umiejętności i wiedzy, a także respektowaniu trudnych i nieprzewidywalnych, zimowych warunków.
    Jeśli już obejrzałeś/aś, to krótkie przypomnienie poniżej - tego się wystrzegaj:
    - zbyt ambitne cele na początek, niedopasowane do warunków,
    - zapominanie o regulowaniu termiki,
    - brak odpowiednich i zapasowych skarpet,
    - wychładzanie dłoni,
    - zamarzające jedzenie i picie,
    - brak zimowych akcesoriów np. talerzyki do kijów, stuptuty,
    - brak czołówki,
    - niewłaściwa ochrona oczu,
    - nieznajomość terenu / przebiegu szlaków,
    - igranie z pogodą, lekceważenie prognoz,
    - nieumiejętność obsługi raków i czekana,
    - niezadbanie o sprzęt po powrocie z wycieczki...
    ...i wiele więcej w filmie.
    Możecie też zajrzeć na naszego bloga, żeby doczytać więcej o interesujących was problemach: www.skalnik.pl...
    Jeśli wiecie już jakiego sprzętu potrzebujecie na wasze zimowe wycieczki górskie, zajrzyjcie do naszego sklepu: skalnik.pl/

ความคิดเห็น • 58