ODMĚNA 1 000 Kč ► Otevři si zdarma účet bez poplatků u Raiffeisenbank, udělej tři platby kartou a dostaneš odměnu 1 000 Kč: ► Začni zde: tinyurl.com/3ykr3k3u ► Podmínky akce: tinyurl.com/ejsta445 ----------------------------------------------------------------- 🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na: ► www.buymeacoffee.com/investicnibr
Richarde a bramboro, opět skvělé video😊 Osobně si takových videí, tedy těch, co na základě podložených výzkumů ukazují, jak nás “zdravý selský rozum” někdy zrazuje, cením nejvíc. Díky tedy za vaši tvorbu Richarde a bramboro, z oblasti investování za mě nejužitečnější český kanál. Ať se daří.
Ideal je stredni cesta. Investovat pravidelne a drzet si mensi rezervu v cashi pro dipy. Efektivitu takove strategie ale tezko nekdo muze spocitat jelikoz je hodne individualni. Ale diky za uzitecne video.
mam jinou strategii, nakupuju pravidelne, ale pokud je propad, tak klidne prikoupim a kdyz je dalsi vetsi dno, tak zase, atd. a pak treba dalsi mesic nemusim tolik nakupovat, ale vetsinou nakupuju dal :)
A jak by to dopadlo, kdyby měla božská strategie odložené peníze na sporicim účtu? Nepredpokladam, že nekdo bude čekat 10let na spravny okamžik pro nákup akcii a peníze nenecha alespon minimálně úročit...
Dotaz : když chci investovat do jednoho etf, je lepší použít na xtb investiční plán nebo spíš kupovat to etf přímo? Je v tom vůbec nějaký podstatný rozdíl?
4 หลายเดือนก่อน +1
Když si nastavíš investiční plán a trvalý příkaz u banky, tak se ti to nakoupí samo automaticky. Jinak si tam musíš každý měsíc poslat peníze, přihlásit se a provést nákup manuálně. Moc času to nezabere, ale když to děje automaticky, tak na to nemůžeš zapomenout, neodložíš to, protože se ti zrovna nechce atd.
U ETf bych s tebou asi souhlasil ale u jednotlivých akcii je časovaní duležity nástroj. I když člověk chce koupit velmi kvalitní společnost musí koukat na cenu. Pokud chce tedy vydělávat s malým rizikem
preco si myslis ze cely trh casvoat nevies ale jednotlive akcie ano? podla mna skor sa da nacasovat cely trh ako jednotlive akcie. Kedze cely trh je len sucet tych akcii
@@jozkomrkvicka7607 jo já ja tada čusu u i ETF ale tam je to spekulativní jestli se to vyplatí nebo ne. Ale u jednotlivych akcii vpostatě časovat musíš pokud chceš na tom něco vydělat
Přesně, pokud vlastním například 20 firem, tak si vyberu ten momentálně nejlevnější nákup. Jenže takový být momentálně nemusí. Koupím další jinou firmu v poklesu a přidělám si tím starosti a zároveň diverzifikuji, nebo to dám třeba do krypta, nebo si to jdu pěkně užít, nebo počkat.Nebo taky můžu umřít. To je téma. Dědickou a další jinou daní se nikdo nezabývá?
Hezký zpracováno, když už jsme u těch statistik, ještě mě napadla jiná myšlenka;) Nakupovat pravidelně, ale i tak začít budovat v období nejistoty, jako je dnes, bokem finanční investiční rezervu, kterou si budu ukládat do středně dobých dluhopisů (ETF), ze kterých mám 4,5%+ úrok a které se mi při poklesu úrokových sazeb zhodnotí. Když nastane recese a (velký) propad trhu, tuto částku přesunout do akcií. Když nenastane, tak se svézt alespoň s poklesem sazeb. Mám na mysli nějaké středně dobé 10 leté vládní USA + mix AA korporátních třeba. Co si o tom myslíš?Od roku 1980 se právě dluhopisy při recesi v průměru nejlépe zhodnotili cca 9%...
6 หลายเดือนก่อน +1
Pokud bude poměr dluhopisů a akcií přesně daný a ze začátku si jen pomalu buduju tu dluhopisovou část, tak je to v podstatě klasické portfolio akcie+dluhopisy s rebalancováním při velkých změnách poměru (typicky propad akcií). Pokud není poměr fixní, tak je to taktická alokace aktiv, která může být do určité míry založená na racionálních základech a odvozená od současných valuací a očekávaných návratností, ale už je to strategie při které hrozí, že udělám nějakou chybu a nechám se příliš unést. Dává to prostor zlobit a nebýt disciplinovaný investor, což se může nakonec vymstít, i když záměr je dobrý. Takže co si o tom myslím: myšlenka dobrá, ale záleží na provedení a to je často kámen úrazu.
ahoj, super video a rád bych se zeptal na aktuální informace. Sleduju a kopíruju tvou strategii už od začátku, protože chci "to samé" co ty a lépe bych to určitě nevymyslel. Tak mě zajímá jestli jsi nějak upravoval poměr, nebo měnil tvých 5 ETF a jestli jsi začal investovat i na xtb? Poslední co vím je, že Degiro stále nemá potřebné dokumenty, a že jsi začal na interactvie brokers : ) děkuji za tvorbu a za odpověď, ať se daří.
Dik az dalsi pekne video. Jen si tak rikam, modelovy pripad. Mesicne investuji pravidelne formou DCA 10.000 Kc. Najednou mam k dispozici jednorazove 700.000 Kc. Co s temi penezi? Nakoupit za plnych 700k jednorazove v dobe, kdy mi prijdou na ucet nebo je rozpocitat terba na rocni zvysene platby DCA nebo co doporucujes v tomto pripade?
Já si kupují každý měsíc za 2000 Vanguard FTSE a příkupuji každý měsíc BTC za 500 na kryptoucet ;) snad za těch 34 let budu mít jednou slušny důchod, pokud ne uzijou si ho děti, těch pár stovek měsíčně mě nestojí tolik práce, akorát mě štve že nemůžu využít DIP protože odvádíme daně v Německu že mzdy
Taky mne to napadlo, zvláště když poslední 2 roky dávají spořící účty 5-6%. Čím dlouhodobější je investiční horizont, tím samozřejmě zmíněná teze platí více. Ale u kratších horizontů jako třeba 10 - 15 let to až tak jednoznačné podle mne není. Jasně, že správné je spořit dlouhodobě, tj. desítky let, ale produkty jako ETF nejsou v ČR běžným občanům dostupné tak masivně jako teď až tak dlouho. Navíc většina lidí spoří významně až ve starším věku, když má splacenou hypotéku, děti ze školy, solidní práci (často začínají jako čtyřicátníci). Pak se do té matematiky kratší horizont promítne. A také fakt, že z každoměsíčního investování ukrojí významně i poplatky, které nejsou u ostatních brokerů nulové jako třeba u XTB. A dát všechny úspory výhradně jednomu brokerovi (XTB) nemusí být ideální, já třeba spořím u třech finančních ústavů. Takže pak je otázka, zda udělat za rok pravidelných 12 plateb (tzn. zaplatit 12x poplatek), nebo dané peníze investovat třeba jen ve 4 tranších, klidně i při menších poklesech (nemusíme trefovat dno) a mezitím je mít na spořícím účtu či ETF na krátkodobé bondy. Každopádně i přes to všechno, co píši, věřím, že má autor pravdu a video je velmi přínosné. Chci jen říci, že to nevidím až tak jednoznačně, zejména z pohledu dnešních čtyřicátníků, kteří mají k dispozici nástroj jako ETF relativně krátkou dobu a chtěli by třeba v 60-ti už z naspořených prostředků čerpat.
V těch studiích se podle mě počítá i s průběžným výnosem ve formě dividend (což je obdoba toho spořicího účtu), to je ta část "připravují se o výnosy", ale akumulační ETF snad v Americe ani moc nemají. Jenže u těch akumulačních tyhle výnosy nejsou, tam záleží čistě na nákupní (a pak prodejní) ceně. U spořicího účtu záleží na době, po jakou tam peníze leží. Ale pokud koupím akumulační ETF za 100 dolarů, tak je jedno, jestli jsem koupil dneska nebo před pěti lety, při prodeji z toho budu mít stejný výnos/ztrátu. V případě akcií/distribučních ETF se část peněz průběžně vrací ve formě peněz nebo dokupování dalších cenných papírů, takže tam hraje roli i ten čas, jak dlouho je zainvestováno.
@@mi.chal. A vite to (cetl jste to) nebo si to jen myslite? ;-) A akumulacni ETF jsou v Americe bezne.
7 หลายเดือนก่อน +1
Američani mají možnost zapnout si automatické reivnestování, ale k vyplacení dividendy stejně dojde, jen ji pak broker/firma znovu zainvestuje. To je ale něco jiného, než akumulační ETF.
Zdravím je to trošku zavadějící vzhledem k tomu že to ukazuješ na grafu indexu kdežto index může být nahoře ale některé akcie budou dole třeba jako teď kdy index táhne 10 akcií a zbytek je dole nepřu se ohledně DCA jen že ohledně indexu to může být zavádějící
Zavádějící to není, protože index se přesně takto chová, v minulosti choval a v budoucnosti chovat bude. Tahounů v indexu je prostě jenom pár. Ale které firmy budou těmi tahouny právě nikdo neví. Proto investujeme do akciových indexů aby nám tito tahouni neunikly. Protože neumíme časovat trh a neumíme vybírat vítězné akcie....:)))
@@PajaRocky zavádějící to je ukažte mi akcii která má graf jako index
6 หลายเดือนก่อน +1
Tady je alr řeč o investování do celého trhu skrze ETF, které ho kopíruje a to má stejný graf jako index - protože ho sleduje. Je řeč o časování TRHU, ne individuálních akcií. S individuálními akciemi je to násobně složitější.
píšete že investujeme do akciových indexů ale to není pravda investujete do akciových etf indexje pouze ukazatel ( ale ukazatel všech akcií i těch které nejsou v etf proto to je zavádějící a proto žádný etf nebude mí doslova stejný graf když vezmu etf vusa nebo vuaa tak ti budou mít uplně jiný graf než indeš a nedá se tudížn říct že dno trefím o dva měsíce když se kouknu na dna tak jsou v jiném období než má index a proto říkám že toto je zavádějící index může být dole a etf na hoře a naopak není to právě o tom že i etf chce porážet trhy ?
dokoukal jsem do 10 minuty a bavíte se ve videu o akciích ani jednou tam nepadlo slovo etf v tom je prostě rozdíl já investuji do akcií a tudíž do jednotlivých titulů a když se nad tím zamyslím žádná akcie nemá graf jako index psal jste že se bavíte o etf ale ani jednou jste tam etf nezmínil aspoň do 10 minuty proto tvrdím že je to zavádějící toto video
Akorát jestli by si pak bůh nerval vlasy, že tím ztrácel čas. :) Z dlouhodobého hlediska budou ty výkyvy ve většině měsíců nejspíš celkem bezvýznamné. A my smrtelníci stejně to minimum nepoznáme. Řeč je každopádně asi spíš o strategii, kdy člověk čeká s investicí na propad. Třeba teď uz tak třičtvrtě roku čtu, jak jsou akcie přeceněné, bublina... A ano, může to zítra splasknout, ale třeba taky za rok, roky, nebo se stát něco úplně jiného.
nazyvat tuto strategiu "bozskou" je neferove a krasne to ilustruje ta osamela bodka v breznu 2009 okolo 4:42 - 4:57. Bozska strategia by bola nakupovat vtedy ked sa to oplati, nie vtedy ked to povie nejaky mylny algoritmus z ktoreho vypadne len ta jedina bodka v breznu 2009
Zdravicko .sledujem tvoje videa al pomohlo by vysvetlenie medzi SWAP etf a Full replicant co je lepsie?
6 หลายเดือนก่อน
Ahoj. Full replication ETF drží skutečné podkladové akcie. Kopíruje tedy index tím, že prostě drží akcie, které v něm jsou. SWAP ETF (syntetická replikace) kopíruje index skrze deriváty. Nedrží tedy podkladová aktiva, ale uzavírá s finanční institucemi smlouvy, díky kterým dostane návratnost indexu. Tím může ušetřit například na dani z dividend (dostane čistý výnos bez zadržovací daně), ale zase když přijde finanční krize, tak hrozí riziko, že protistrana nebude schopná dostát svým závazkům a nevyplatí požadovanou částku. Deriváty jsou tedy podle mě o něco rizikovější, než když ETF drží skutečné akcie.
Však ji taky nepotopil, to ta hora ledu :-). Btw, před časem jsem narazil na dokument, kde říkali o tom, že jim na palubě celou cestu hořela jedna zásobárna uhlí (což se u skladovaného uhlí občas stávalo i na lodích), to se prakticky nedá uhasit a jediná možnost je to uhlí spálit v kotli. To pak vedlo k tomu, že museli cestovat vyšší rychlostí, při zpomalení by ani nedopluli, protože by jim došlo. A druhá věc byla, že ten žár způsobil degradaci oceli, která pak není tak odolná. To ovlivnilo jak ten plášť, tak vodotěsnou přepážku mezi komorami. Bez toho by to třeba taky dopadlo jinak.
Ani Boh nepotopi tuto loď TITANIC. Mal napisany slogan . Stacil jeden ladovec a titanic narazil na dno. 😢 historia sa opakuje. Dnes Titanic je financny trh. Velka modla😢
Pokud by bylo P/E Ratio celého indexu na hodnotě 50 a více asi by bylo dobré posečkat. Ale když se P/E Ratio pohybuje pod 30 tak s tím nemám žádný problém.
Toto je zatím nejslabší video od Richarda. Jinak se mi většinou líbí. Hloupý název a především výpočet je přizpůsoben požadovanému výsledku. V reálu by ideální investor na ath prodal a na dně koupil. Pak by to ovšem vyšlo úplně jinak, že?!
Já se vám to pokusím vysvětlit protože jsme očividně nepochopil o co jde Jedná se o vysvětlení a vizualizaci toho, když má člověk v plánu budovat dlouhodobé portfólio, že se neplatí vyčkávat na propady, ale pravidelně investovat a to i za předpokladu že by se dařilo kupovat na minimech
@@TomasJKouba-lb3nx samozřejmě může to bezesporu ovšem prodat na absolutním vrcholu je zhruba stejně pravděpodobné jako koupit na dně, Když trh roste.a.je FOMO málo.kdo prodává nemluvě o dalších aspektech jako časový test ATD. Takže video smysl má ale.jak se říká 100lidi 100chuti
@@TomasJKouba-lb3nx Já už o tomhle četl před časem, tam vycházelo, že se statistický nevyplatí, ani kdyby Bůh prodal na maximu před propadem. Někdo ano, ale bude víc případů, kdy je lepší kupovat pravidelně. Podobně jsou diskuze, jestli se vyplatí investovat jednorázově nebo průběžně. Tam zase vychází, že většinou investovat všechno naráz. Ale pořád je asi třetinová pravděpodobnost, že to dopadne hůře, než nakupovat průběžně.
Ahoj Tome, jsi na kanále, který se zabívá převážně long-term pasivním investování... To co zminuješ ty je již aktivní investování jelikož se snažíš stále prodávat na vrcholu a nakupovat na dnu a na to potřebuješ dost času a furt je to celkem gembl. Jestli tě zajímá aktivní investování zkusil bych najít jiného tvůrce. Přeji hezký den.
Jako silně věřícího člověka me ten Váš headline uráží a irituje, ale jelkož sám dělám denní DCA na BTC za 1000Kč denně a to již pět let odpustím Vám to - protože je pravda, že to je neporazitelná strategie, ale Pána Boha do teho již prosím nemontujte - nevíte co říkáte.... Děkuji Jirka 53 let
ODMĚNA 1 000 Kč
► Otevři si zdarma účet bez poplatků u Raiffeisenbank, udělej tři platby kartou a dostaneš odměnu 1 000 Kč:
► Začni zde: tinyurl.com/3ykr3k3u
► Podmínky akce: tinyurl.com/ejsta445
-----------------------------------------------------------------
🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investicnibr
Díky, ale krvavé peníze raději ne.
Richarde a bramboro, opět skvělé video😊 Osobně si takových videí, tedy těch, co na základě podložených výzkumů ukazují, jak nás “zdravý selský rozum” někdy zrazuje, cením nejvíc. Díky tedy za vaši tvorbu Richarde a bramboro, z oblasti investování za mě nejužitečnější český kanál. Ať se daří.
Super, jako obvykle skvělé video. Děkuji
Ideal je stredni cesta. Investovat pravidelne a drzet si mensi rezervu v cashi pro dipy. Efektivitu takove strategie ale tezko nekdo muze spocitat jelikoz je hodne individualni. Ale diky za uzitecne video.
mam jinou strategii, nakupuju pravidelne, ale pokud je propad, tak klidne prikoupim a kdyz je dalsi vetsi dno, tak zase, atd. a pak treba dalsi mesic nemusim tolik nakupovat, ale vetsinou nakupuju dal :)
A jak by to dopadlo, kdyby měla božská strategie odložené peníze na sporicim účtu? Nepredpokladam, že nekdo bude čekat 10let na spravny okamžik pro nákup akcii a peníze nenecha alespon minimálně úročit...
Dotaz : když chci investovat do jednoho etf, je lepší použít na xtb investiční plán nebo spíš kupovat to etf přímo? Je v tom vůbec nějaký podstatný rozdíl?
Když si nastavíš investiční plán a trvalý příkaz u banky, tak se ti to nakoupí samo automaticky. Jinak si tam musíš každý měsíc poslat peníze, přihlásit se a provést nákup manuálně. Moc času to nezabere, ale když to děje automaticky, tak na to nemůžeš zapomenout, neodložíš to, protože se ti zrovna nechce atd.
A jak to vychází, když bych čekal na propad, ale ty peníze nenechám jen tak, ale mam někde za 6 %?
U ETf bych s tebou asi souhlasil ale u jednotlivých akcii je časovaní duležity nástroj. I když člověk chce koupit velmi kvalitní společnost musí koukat na cenu. Pokud chce tedy vydělávat s malým rizikem
U ETF platí to, co se říká ve videu, na tom se shodneme. Výběr individuálních akcií nemá smysl, o tom už je zase jiné video :)
preco si myslis ze cely trh casvoat nevies ale jednotlive akcie ano? podla mna skor sa da nacasovat cely trh ako jednotlive akcie. Kedze cely trh je len sucet tych akcii
@@jozkomrkvicka7607 jo já ja tada čusu u i ETF ale tam je to spekulativní jestli se to vyplatí nebo ne. Ale u jednotlivych akcii vpostatě časovat musíš pokud chceš na tom něco vydělat
Přesně, pokud vlastním například 20 firem, tak si vyberu ten momentálně nejlevnější nákup. Jenže takový být momentálně nemusí. Koupím další jinou firmu v poklesu a přidělám si tím starosti a zároveň diverzifikuji, nebo to dám třeba do krypta, nebo si to jdu pěkně užít, nebo počkat.Nebo taky můžu umřít. To je téma. Dědickou a další jinou daní se nikdo nezabývá?
@@HonzaHudrlík na SK neije dedicska dan neviem ako je to v cr
XTB má poslední dny až týdny problém se stabilitou. Věčně nejede a to i v obchodních hodinách. Je odvážné je teď doporučovat .
Dajú sa cez nejakého brokera v EÚ kúpiť aj americké ETF, ktoré nevyhovujú EÚ regulácii UCITS? Napr. Interactive Brokers?
načo? kúp si do koláča akcie firiem, ktoré tvoria to americké etf
Boží epizoda!
Hezký zpracováno, když už jsme u těch statistik, ještě mě napadla jiná myšlenka;) Nakupovat pravidelně, ale i tak začít budovat v období nejistoty, jako je dnes, bokem finanční investiční rezervu, kterou si budu ukládat do středně dobých dluhopisů (ETF), ze kterých mám 4,5%+ úrok a které se mi při poklesu úrokových sazeb zhodnotí. Když nastane recese a (velký) propad trhu, tuto částku přesunout do akcií. Když nenastane, tak se svézt alespoň s poklesem sazeb. Mám na mysli nějaké středně dobé 10 leté vládní USA + mix AA korporátních třeba. Co si o tom myslíš?Od roku 1980 se právě dluhopisy při recesi v průměru nejlépe zhodnotili cca 9%...
Pokud bude poměr dluhopisů a akcií přesně daný a ze začátku si jen pomalu buduju tu dluhopisovou část, tak je to v podstatě klasické portfolio akcie+dluhopisy s rebalancováním při velkých změnách poměru (typicky propad akcií). Pokud není poměr fixní, tak je to taktická alokace aktiv, která může být do určité míry založená na racionálních základech a odvozená od současných valuací a očekávaných návratností, ale už je to strategie při které hrozí, že udělám nějakou chybu a nechám se příliš unést. Dává to prostor zlobit a nebýt disciplinovaný investor, což se může nakonec vymstít, i když záměr je dobrý. Takže co si o tom myslím: myšlenka dobrá, ale záleží na provedení a to je často kámen úrazu.
ahoj, super video a rád bych se zeptal na aktuální informace. Sleduju a kopíruju tvou strategii už od začátku, protože chci "to samé" co ty a lépe bych to určitě nevymyslel. Tak mě zajímá jestli jsi nějak upravoval poměr, nebo měnil tvých 5 ETF a jestli jsi začal investovat i na xtb? Poslední co vím je, že Degiro stále nemá potřebné dokumenty, a že jsi začal na interactvie brokers : ) děkuji za tvorbu a za odpověď, ať se daří.
Dik az dalsi pekne video. Jen si tak rikam, modelovy pripad. Mesicne investuji pravidelne formou DCA 10.000 Kc. Najednou mam k dispozici jednorazove 700.000 Kc. Co s temi penezi? Nakoupit za plnych 700k jednorazove v dobe, kdy mi prijdou na ucet nebo je rozpocitat terba na rocni zvysene platby DCA nebo co doporucujes v tomto pripade?
Na tohle udělal analýzu jeden CZ bloger. Nemohu si teď vzpomenout na jméno. Každopádně se vyplatí nakoupit ihned.
Skejwin
Na tohle mám taky video: Mám investovat ihned, postupně, nebo počkat?│Investiční strategie pro nákup akcií th-cam.com/video/-4nm-E0ek2A/w-d-xo.html
Tak když to je v 20% , nebo max 30% dole se na nic už nečeká. Dno nedno. Taky není akcie jako akcie. Může to taky shortnout 0$. 😅
Já si kupují každý měsíc za 2000 Vanguard FTSE a příkupuji každý měsíc BTC za 500 na kryptoucet ;) snad za těch 34 let budu mít jednou slušny důchod, pokud ne uzijou si ho děti, těch pár stovek měsíčně mě nestojí tolik práce, akorát mě štve že nemůžu využít DIP protože odvádíme daně v Německu že mzdy
Pocitalo se v tom srovnani s tim, ze ty penize nelezi na 0% ale na sporicim na 2-5% (podle roku)?
Taky mne to napadlo, zvláště když poslední 2 roky dávají spořící účty 5-6%. Čím dlouhodobější je investiční horizont, tím samozřejmě zmíněná teze platí více. Ale u kratších horizontů jako třeba 10 - 15 let to až tak jednoznačné podle mne není. Jasně, že správné je spořit dlouhodobě, tj. desítky let, ale produkty jako ETF nejsou v ČR běžným občanům dostupné tak masivně jako teď až tak dlouho. Navíc většina lidí spoří významně až ve starším věku, když má splacenou hypotéku, děti ze školy, solidní práci (často začínají jako čtyřicátníci). Pak se do té matematiky kratší horizont promítne. A také fakt, že z každoměsíčního investování ukrojí významně i poplatky, které nejsou u ostatních brokerů nulové jako třeba u XTB. A dát všechny úspory výhradně jednomu brokerovi (XTB) nemusí být ideální, já třeba spořím u třech finančních ústavů. Takže pak je otázka, zda udělat za rok pravidelných 12 plateb (tzn. zaplatit 12x poplatek), nebo dané peníze investovat třeba jen ve 4 tranších, klidně i při menších poklesech (nemusíme trefovat dno) a mezitím je mít na spořícím účtu či ETF na krátkodobé bondy. Každopádně i přes to všechno, co píši, věřím, že má autor pravdu a video je velmi přínosné. Chci jen říci, že to nevidím až tak jednoznačně, zejména z pohledu dnešních čtyřicátníků, kteří mají k dispozici nástroj jako ETF relativně krátkou dobu a chtěli by třeba v 60-ti už z naspořených prostředků čerpat.
V těch studiích se podle mě počítá i s průběžným výnosem ve formě dividend (což je obdoba toho spořicího účtu), to je ta část "připravují se o výnosy", ale akumulační ETF snad v Americe ani moc nemají. Jenže u těch akumulačních tyhle výnosy nejsou, tam záleží čistě na nákupní (a pak prodejní) ceně. U spořicího účtu záleží na době, po jakou tam peníze leží. Ale pokud koupím akumulační ETF za 100 dolarů, tak je jedno, jestli jsem koupil dneska nebo před pěti lety, při prodeji z toho budu mít stejný výnos/ztrátu. V případě akcií/distribučních ETF se část peněz průběžně vrací ve formě peněz nebo dokupování dalších cenných papírů, takže tam hraje roli i ten čas, jak dlouho je zainvestováno.
@@mi.chal. A vite to (cetl jste to) nebo si to jen myslite? ;-)
A akumulacni ETF jsou v Americe bezne.
Američani mají možnost zapnout si automatické reivnestování, ale k vyplacení dividendy stejně dojde, jen ji pak broker/firma znovu zainvestuje. To je ale něco jiného, než akumulační ETF.
Ok, dik za info. 😉
Zdravím je to trošku zavadějící vzhledem k tomu že to ukazuješ na grafu indexu kdežto index může být nahoře ale některé akcie budou dole třeba jako teď kdy index táhne 10 akcií a zbytek je dole nepřu se ohledně DCA jen že ohledně indexu to může být zavádějící
Zavádějící to není, protože index se přesně takto chová, v minulosti choval a v budoucnosti chovat bude. Tahounů v indexu je prostě jenom pár. Ale které firmy budou těmi tahouny právě nikdo neví. Proto investujeme do akciových indexů aby nám tito tahouni neunikly. Protože neumíme časovat trh a neumíme vybírat vítězné akcie....:)))
@@PajaRocky zavádějící to je ukažte mi akcii která má graf jako index
Tady je alr řeč o investování do celého trhu skrze ETF, které ho kopíruje a to má stejný graf jako index - protože ho sleduje. Je řeč o časování TRHU, ne individuálních akcií. S individuálními akciemi je to násobně složitější.
píšete že investujeme do akciových indexů ale to není pravda investujete do akciových etf indexje pouze ukazatel ( ale ukazatel všech akcií i těch které nejsou v etf proto to je zavádějící a proto žádný etf nebude mí doslova stejný graf když vezmu etf vusa nebo vuaa tak ti budou mít uplně jiný graf než indeš a nedá se tudížn říct že dno trefím o dva měsíce když se kouknu na dna tak jsou v jiném období než má index a proto říkám že toto je zavádějící index může být dole a etf na hoře a naopak není to právě o tom že i etf chce porážet trhy ?
dokoukal jsem do 10 minuty a bavíte se ve videu o akciích ani jednou tam nepadlo slovo etf v tom je prostě rozdíl já investuji do akcií a tudíž do jednotlivých titulů a když se nad tím zamyslím žádná akcie nemá graf jako index psal jste že se bavíte o etf ale ani jednou jste tam etf nezmínil aspoň do 10 minuty proto tvrdím že je to zavádějící toto video
Nesrovnává se to zpravidla spíš s investicí na minimu v každém měsíci? Pak to bude mít snad vždy přínos a bůh by vydělal v 99+%.
Akorát jestli by si pak bůh nerval vlasy, že tím ztrácel čas. :) Z dlouhodobého hlediska budou ty výkyvy ve většině měsíců nejspíš celkem bezvýznamné. A my smrtelníci stejně to minimum nepoznáme.
Řeč je každopádně asi spíš o strategii, kdy člověk čeká s investicí na propad. Třeba teď uz tak třičtvrtě roku čtu, jak jsou akcie přeceněné, bublina... A ano, může to zítra splasknout, ale třeba taky za rok, roky, nebo se stát něco úplně jiného.
Amerika je strašně zadlužená a zadlužuje je pořád obrovským tempem klidně může zkrachovat a přijdeme o všechno
jinak dobre video
Tyhle videa mě vždycky nemotivují v tom, že to má smysl. 🙂 Dík.
nazyvat tuto strategiu "bozskou" je neferove a krasne to ilustruje ta osamela bodka v breznu 2009 okolo 4:42 - 4:57. Bozska strategia by bola nakupovat vtedy ked sa to oplati, nie vtedy ked to povie nejaky mylny algoritmus z ktoreho vypadne len ta jedina bodka v breznu 2009
Zdravicko .sledujem tvoje videa al pomohlo by vysvetlenie medzi SWAP etf a Full replicant co je lepsie?
Ahoj. Full replication ETF drží skutečné podkladové akcie. Kopíruje tedy index tím, že prostě drží akcie, které v něm jsou. SWAP ETF (syntetická replikace) kopíruje index skrze deriváty. Nedrží tedy podkladová aktiva, ale uzavírá s finanční institucemi smlouvy, díky kterým dostane návratnost indexu. Tím může ušetřit například na dani z dividend (dostane čistý výnos bez zadržovací daně), ale zase když přijde finanční krize, tak hrozí riziko, že protistrana nebude schopná dostát svým závazkům a nevyplatí požadovanou částku. Deriváty jsou tedy podle mě o něco rizikovější, než když ETF drží skutečné akcie.
Až na názov videa super video :) dik. ani buh nemoze potopit tuto lod niekto povedal o titanicu
Souhlasím 👍
Šel jsem trošku cestou clickbaitu :) Kdo ví, možná si nabíhám na boží trest.
Ja věřím že ne😉 držím palce.
Však ji taky nepotopil, to ta hora ledu :-). Btw, před časem jsem narazil na dokument, kde říkali o tom, že jim na palubě celou cestu hořela jedna zásobárna uhlí (což se u skladovaného uhlí občas stávalo i na lodích), to se prakticky nedá uhasit a jediná možnost je to uhlí spálit v kotli. To pak vedlo k tomu, že museli cestovat vyšší rychlostí, při zpomalení by ani nedopluli, protože by jim došlo. A druhá věc byla, že ten žár způsobil degradaci oceli, která pak není tak odolná. To ovlivnilo jak ten plášť, tak vodotěsnou přepážku mezi komorami. Bez toho by to třeba taky dopadlo jinak.
Čo je zlé na tom názve? :D
👌
Ani Boh nepotopi tuto loď TITANIC. Mal napisany slogan . Stacil jeden ladovec a titanic narazil na dno. 😢 historia sa opakuje. Dnes Titanic je financny trh. Velka modla😢
Tento chlapik dava uzitocne informacie.
asi je to vše pravda. Ale nikdo nechce začít investovat na ATH
Pokud by bylo P/E Ratio celého indexu na hodnotě 50 a více asi by bylo dobré posečkat. Ale když se P/E Ratio pohybuje pod 30 tak s tím nemám žádný problém.
Toto je zatím nejslabší video od Richarda. Jinak se mi většinou líbí. Hloupý název a především výpočet je přizpůsoben požadovanému výsledku. V reálu by ideální investor na ath prodal a na dně koupil. Pak by to ovšem vyšlo úplně jinak, že?!
Já se vám to pokusím vysvětlit protože jsme očividně nepochopil o co jde
Jedná se o vysvětlení a vizualizaci toho, když má člověk v plánu budovat dlouhodobé portfólio, že se neplatí vyčkávat na propady, ale pravidelně investovat a to i za předpokladu že by se dařilo kupovat na minimech
@@davidzedek5226 Vy jste nepochopil mě. Copak investor nemůže nějakou investici prodat?! Proto je tato exhibice nesmyslná.
@@TomasJKouba-lb3nx samozřejmě může to bezesporu ovšem prodat na absolutním vrcholu je zhruba stejně pravděpodobné jako koupit na dně,
Když trh roste.a.je FOMO málo.kdo prodává nemluvě o dalších aspektech jako časový test ATD.
Takže video smysl má ale.jak se říká 100lidi 100chuti
@@TomasJKouba-lb3nx Já už o tomhle četl před časem, tam vycházelo, že se statistický nevyplatí, ani kdyby Bůh prodal na maximu před propadem. Někdo ano, ale bude víc případů, kdy je lepší kupovat pravidelně. Podobně jsou diskuze, jestli se vyplatí investovat jednorázově nebo průběžně. Tam zase vychází, že většinou investovat všechno naráz. Ale pořád je asi třetinová pravděpodobnost, že to dopadne hůře, než nakupovat průběžně.
Ahoj Tome, jsi na kanále, který se zabívá převážně long-term pasivním investování... To co zminuješ ty je již aktivní investování jelikož se snažíš stále prodávat na vrcholu a nakupovat na dnu a na to potřebuješ dost času a furt je to celkem gembl. Jestli tě zajímá aktivní investování zkusil bych najít jiného tvůrce. Přeji hezký den.
Jako silně věřícího člověka me ten Váš headline uráží a irituje, ale jelkož sám dělám denní DCA na BTC za 1000Kč denně a to již pět let odpustím Vám to - protože je pravda, že to je neporazitelná strategie, ale Pána Boha do teho již prosím nemontujte - nevíte co říkáte.... Děkuji Jirka 53 let
Malá nadsázka nemůže vadit. Lidi dneska řeší každou kravinu.... :/
@@RetexB Pán Bůh není nadsázka, příteli. Ale kdo jsem já, abych Vás soudil. Takže BTC fór evér a GBY 🫥
A v ktoreho z x bohov verite? Heliosa? Zeusa? Nike? Loba? Budha ? Alebo este niekoho ineho?
Já věřím jen v peníze 😂
@@mudryp1 Mně stačí ten Pravý, pak Duch Svatý, Ježíš Kristus a BTC.