Můj kamarád Aleš Vogel, který má na youtubu kanál CESTOVÁNÍ ZA SVOBODOU, se mnou natočil rozhovor. Povídali jsme si o mých cílech, finanční nezávislosti, cestování a inflaci životního stylu. ROZHOVOR najdete zde: th-cam.com/video/RH78PHq47_Y/w-d-xo.html Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
Sleduji tvůj kanál již nějaký ten měsíc a toto video osobně považuji za jedno z nejvíce užitečných. Sice jsem o podobných věcech již mockrát slyšel, ale stále v tom mám občas guláš, takže podobná videa rozhodně vítám. Nejvíce se mi líbí konkrétní příklady a hlavně jasné odlišení zisku a příjmů.
Ahoj. V současné době investuji do jednotlivých titulů, protože mám na sledování čas. Ale jakmile nebudu mít tolik času zvažuji mnoho společností odprodat a jít cestou taky ETF. Postupně až se to bude blížit tak budu právě do 100 000,- příjmu prodávat. Ale rozhodně si chci nechat i malou část portfolia v jednotlivých akciích, kterým věřím, že se jim bude dařit lépe než trhu. Díky za video ať se daří.
co chce danit když má ztrátu? 😁 mimochodem zamyslel se vůbec nad tím jakej má smysl prodat jednotlivý akcie velkých společností ve ztrátě jako je Apple Amazon Microsoft, a pak je nakoupit ve velkým podílu zpátky v nějakým celosvětovým/US ETF?
Ahoj, bylo by super kdybys udělal video o t212 jak to ten broker vlastně má s daněmi...četl jsem hodně diskuzí a nikdo pořádně neví...jinak super video 😉
T212 má sídlo v UK, takže odvádí daně v rámci zákonů UK, regulaci má i v Bulharsku, takže nastudovat i problematiku zákonů v Bulharsku. Teď jen otázka, proč vás toto zajímá a proč je o tom dost diskuzí, když se vás to jako občana ČR netýká? Chápu ještě zjišťovat jak je broker bezpečný kvůli regulaci v Bulharsku, ale jak to má s daněmi? 🤔🤔
Věc, která se podle mého týká naprosté většiny investorů. Daňové implikace jsou něco, co mnoho z nich může nemile překvapit (stalo se i mně). Je nunté buď daňové implikace velmi dobře u jednotlivých investičních přístupů znát a nebo mít dobrého daňového poradce.
skvěle Richard nebo spíš mistře ETF 👌😏 konečně můžu nějak navázat odpovědi na dané téma, které mě hodně tíží, už pár měsíců 😔 věřím, že ty jsi ten pravý, který dokáže vše objasnit 😉 pošlu ti veškeré informace a dotazy na email ohledně problematice daní, nákupu frakcí a jejich zdanění co se týče t212. budu moc rád a šťastný za toto video na toto téma ve tvém podání👌👏🥳🥳🥳
@@playersilxik6500 asi jsi mě špatně pochopil já právě také žádám Richarda, aby to konečně prověřil a udělal na to video... jak to vlastně s t212 😉 je pravda, že na netu je hodně informací a diskuzi, ale sám nevím co je pravda a co ne 😉 věřím že Richard by konečně do této problematice vznesl 100% pravdu a žádné dezinformace co na netu najdeš 😉 já mu chci jen poslat co jsem našel ohledně daní přímo z podpory t212 a v jaké diskuzi jsem probíral nákup frakcí a daně včetně mých otázek 😉 už jsem kontaktoval asi 4 youtubery s otázkami jsou opravdu vhodné nákupy frakcí s daňového hlediska a vždy stejná odpověď... kontaktujte svého daňového poradce 😏
@@tomas8773 to asi ano, ale věřím kdyby tam zavolal a zeptal se na nákup frakcí u t212 zdali se daní stejně jako akcie asi mi neporadí a odpoví jako zatím všichni... kontaktujte daňového poradce nebo podporu t212 😉
@@majkimaik to určitě nikoliv. Stačí podrobně popsat a poslat na generální ředitelství a oni jsou povinní vám odborně odpovědět. Pozor je potřeba to opravdu dobře srozumitelně popsat a na nic nezapomenout. Odpověď může trvat i několik týdnů
Daňový poradce se hodí, ale vyplatí se do něj investovat tisíce, pokud mám zisky jen par tisíc až desetitisíce Kč/rok a letos dokonce žádné 😀? Při prodeji je dobré pravildo first in first out, ale lze použít i aritmeticky průměr nákupů. Je třeba použít to výhodnější. Je třeba ještě řešit konverzi do CZK... Samé potíže, nejlepší je držet celý trh po dlouho dobu.
Hlavně je důležité si uvědomit, že pro vás velký obrat 120 tisíc na akciích je pro finančák nic. Popřípadě tam něco prdnu dle svého nejlepšího uvážení ... doplnění je pak bez pokuty.
@@senrimer Asi to tak je. Nevím, zda nemají náhodné kontroly. Nebo zda jim nebude divné, že někdo pár let podává DP a pak jednou nepodá. Jsme malé ryby. Pokuta je v % z daně?
@@petr4077 Je to nějaká pokuta a pak inflační pokuta za "ušlé peníze", které jsou dle nějakých tabulek. Nebrat mě za slovo, ale co jsem tak četl je to kolem 30 procent navýšení z neodevzdané daně. To znamená, že pokud si měl zisk 20 tisíc, tak daň je 3000. Pravděpodobně kdyby na tebe přišli tak bys musel zaplatit kolem 4 tisíc.
Myslím, že Michal Domanský to dříve v diskusi napsal dostatečně jednoduše a přesně. Za mne prodat a nakoupit ETF i přes názor "zelenazemell". Jednotlivé akcie jsou vhodné pro někoho, kdo je do nákladů schopen započítat i čas strávený pravidelným přehodnocováním a sledováním, jestli se společnost vyvíjí správným směrem (31 titulů?). Pokud na to nemám čas a věřím, že akciový trh dlouhodobě zajistí dostatečné zisky (dividendy+růst), je ETF výrazně lepší volba. Tolik teorie, sám se nechávám strhnout k výběru jednotlivých akcií a pak si nadávám :-)
Ahoj opět to tu zaznělo a opět jsem to nepochopil. Všichni a všude říkají že časový test se uplatňuje po hodnotovém testu. Znamená to tedy že když prodám etf které držím 3 a více let za 100k a víc tak daním nebo ne?
ปีที่แล้ว
Ahoj. Podle mě nedaníš. Nejsem si ale jistý tím, jestli to nemusíš přiznat.
Prodávat v propadu mi moc moudré nepřijde, člověk by měl držet strategii, kterou si vybral (držet to dlouhodobě). Ne to zabalit po roce, tím akorát realizuje ztrátu, když je velká šance, že se cena časem vrátí a dostane se alespoň na nulu nebo i vydělá. Výnos může být nižší, ale pokud je na výběr potenciálně vydělat o něco méně než X nebo vzít jistou ztrátu, proč vzít tu ztrátu? Navíc, k tomu zisku na etf by musel připočítat tu 8% ztrátu, kterou teď udělá. Však si může akcie nechat a začít kupovat něco jiného a prodat je časem. A prodávat to najednou je taky jisté riziko. Jako existuje pravidelné investování, tak se dá dělat i pravidelný prodej a prodat za průměrnou cenu.
Někdy je potřeba změnit strategii. A teď je ten případ. Je vysoká inflace, trhy jsou v propadu, a máme tu válečný konflikt, který také ovlivňuje trh. Když v současné situaci naskočí do ETF, které jsou také vyklesané tak po otočení trendu smaže ztrátu z prodeje jednotlivých titulů.
@@p.a.t.r.i.c.i.u.s Proč si myslíte, že ETF porostou, ale ty samotné akcie ne? Obzvláště za situace, kdy jenom akcie Amazon, Apple, Microsoft tvoří 10-15% indexu (podle toho, jestli je to S&P500 nebo nějaký All country). Jak už tu někdo zmiňoval, tohle jsou rady prodat akcie se ztrátou a pak je znovu nakoupit v indexu... Navíc potřebujete, aby to ETF rostlo o 8% víc, aby ty pokrylo ztrátu, co udělá teď.
@@mi.chal. Ano muselo by to být tak jak píšete. Ale pokud se investor (z jakéhokoliv důvodu) přestal cítit komfortně při držení jednotlivých titulů a raději by šel cestou ETF tak si myslim, že je ten pravý čas. Ne konkrétně dnes , ale teď když jde trh dolů. Navíc až porostou tituly obsažené v ETF tak poroste i ETF samotné jen pomaleji a bezpečněji a o to asi investorovi jde.
@@p.a.t.r.i.c.i.u.s Jenže to rozhodnutí má člověk udělat na začátku a držet se ho, právě proto, aby neprodával se ztrátou a nenakupoval jenom předražené kusy během euforického růstu. Pokud mu strategie nevyhovuje, tak ať začne investovat do etf, ale se ztrátou bych to neprodával, pokud to jsou normální velké společnosti a ně něco, kde hrozí krach. Stejně ty společnosti budou v indexu a vývoj indexu bude z velké části ovlivněn tím, jak porostou tyto velké firmy. Pokud zkrachuje nějaká firma ke konci indexu, co bude mít sotva pár promile, tak se to na hodnotě indexu ani nepozná. Když krachnou 3 největší, tak odepíše desetinu hodnoty. Indexy dejme tomu překonávají jednotlivý výběr statisticky, ale to taky neznamená, že to tak je pořád.
@@mi.chal. Nechci mít nutně poslední slovo, ale TRH SE MENI a neni nic spatneho tomu PRIZPUSOBIT nebo ZMENIT ZTRATEGII. Kdybych se loni nedrzel ztrategie trileteho testu tak jsem cast akcii v euforicke vlne investoru s nemalym ziskem odprodal. Nyni jsem na stejnych titulech dokonce pod nakupkou. Ja si nestezuji. Tohle je skola. Mam to jako hobby. Jsem na trhu kazdy den. Denne ho sleduji a ucim se. Zajimaji me jine pohledy, nazory, taktiky, aktualni deni apod. Nakonec se SAM ROZHODNU co a kdy nakoupim nebo prodam. (Nikdy ode me neuslysite "ale ty jsi rikal ze...") Kazdy sveho stesti strujcem! Kazdemu se libi jine spolecnosti nebo jiny sektor. Kdyby vsichni kupovali to same (chovali se stejne) trh by nefungoval!
Ahoj Richarde, ne že bych měl v úmyslu svá ETV prodávat před časovým testem, ale pro ucelený obrázek, mě zdanění zajímá. Myslím si, že ve videu nezaznělo, v jaké zemi bude člověk daň ze zisku ve výši 15% platit. Já investuji v eurech a výplata by mě přišla do německé banky. Dokonce mi na to nebyla schopná odpovědět ani moje sestra, která se živí jako daňařka. Daň z prodeje cenných papírů a dividend je prý dost specifická oblast, kterou nedělá každý daňař.
11 หลายเดือนก่อน
Ahoj. Daníš podle zákonů země, kde máš daňovou rezidenci. Což je země, kde zpravidla pracuješ a kde máš největší část příjmů, ale nemusí to tak nutně být. S určením daňové rezidence by měl daňový poradce pomoct. Pokud máš daňovou rezidenci v Německu, daníš podle jejich zákonů. Rozdíly oproti ČR jsou obrovské. V Německu se například platí daň z dividend i v akumulačním ETF. Neplatí tam časový a hodnotový test jako u nás a míra zdanění při prodeji cenných papírů je o dost vyšší. Doporučuji si tedy zjistit, pod jakou daňovou rezidenci vlastně spadáš.
Ahoj Richarde, mám v portfoliu ETF a akcie jedné firmy (na Degiru). Když budou akcie ziskové (i trochu, čekám na smysluplnou výměnu za ETF) a prodám je a hned za ně přikoupím ETF, bez toho abych si poslal peníze z "volných prostředků" poslal na účet do ČR. Musím přiznávat a danit i tak? Díky za videa :))
2 ปีที่แล้ว +1
Ahoj. Pokud nesplníš hodnotový nebo časový test, tak po prodeji danit musíš a je jedno, co s těmi penězi uděláš.
ahoj Richarde, mam nejake penize ulozene v aktivne spravovanych fondech, pres spolecnost Partners. Jsem presvedceny o tom, ze ETF jsou lepsi varianta, takze uz jsem odrzil veskere trvale prikazy do aktivne spravovanych fondu. Momentalne (jako vsude) jsou tyto akt.fondy dole --> myslis si, ze je lepsi pockat az se to narovna a vybrat? Nebo to vybrat se ztratou a penize postupne investovat do ETF? Diky za odpoved, Kevin.
2 ปีที่แล้ว
Ahoj Kevine. Gratuluju k dobrému rozhodnutí. Na tvůj dotaz už odpovídá toto video. Máš nějaký důvod neprodat se ztrátou (a nemít tedy žádný zisk) a čekat na napravení, abys pak platil daň ze zisku?
@ moc dekuju za odpoved! Ten duvod by mozna byl - investuju pravidelne kazdy mesic uz od roku 2017 a tim padem, bych urcitou cast celkove investice (cca 200 tis Kc celkem) mohl mit osvobozenou od dane. Nejak mentalne mi dela problem to vytahnout, kdyz jsem ve ztrate a vim, ze to zase naroste. Na druhou stranu vim, ze ETF jsou lepsi varianta a ze jsou momentalne taky k dostani "za vyhodnejsi cenu". Dalsi dulezity aspekt meho rozhodnuti je ten, ze realne premyslime s manzelkou o hypotece v rozmezi jednoho roku. Tato hotovost by se nam tedy mohla hodit a ETF jsou spise dlouhodobejsi produkt - jak sam rikas. I vzhledem k te hypotece a vzhledem k ostatnim vecem, ktere uvadim vyse - je dle tveho nazoru lepsi penize vybrat nyni? Jeste jednou ti moc dekuju za odpoved i za tva videa. Zrovna vcera jsem poustel manzelce, ktera je velmi konzervativni, video o financni nezavislosti a souhlasila s tim, ze aplikuje nektere ze 7 kroku, ktere uvadis!
Dotaz: ako fin. úrad zistí finančné pohyby u brokera ak financie nikdy neprídu na účet vedený v banke v ČR? Napríklad: špekulativne kupim akcie za 1000€, tie za 2 roky spravia +500%, akcie po 2 rokoch predám a kúpim ETF ktoré budem držať napr. 15 rokov a po 15. rokoch ETF predám a peniaze prídu na bankový účet.
2 ปีที่แล้ว +2
Zeptej se finančního úřadu 😂 Osobně bych ale nic takového neriskoval. Ve výpisech brokera budou figurovat všechny tranksakce, a pokud bude chtít úřad vidět výpis...
Jak to funguje reálně nevím, ale řekl bych, že finanční instituce to buď musí reportovat samy nebo poskytnout údaje, pokud je FÚ vyzve a bude se to týkat i těch zahraničních. Při registraci se taky ptají na daňové identifikační číslo a zemi, kde člověk žije, proč by to jinak potřebovali. Druhá věc je, jestli jsou finanční úřady schopny tohle zpracovávat nějak automatizovaně a porovnávat s tím, co lidi dávají do přiznání. To se u nás zatím asi neděje, ale to neznamená, že to nemohou rozjet v budoucnu a že to nikdo nebude zkoumat zpětně. Takže podvádět bych nezkoušel. S platbami na účet to myslím nesouvisí, ty vám může posílat kdokoliv a nemusí to znamenat žádnou daňovou povinnost. Možná to někdo bude zkoumat, pokud se vám tam najednou objeví desítky milionů a celou dobu berete průměrný plat.
@ nedám si pokoj a stejně to zkouším :D Jinak videí o tom, že časovat trh nejde jsem viděl hodně, ale těch o tom, jak je teď situace kolem akcií zlá ještě víc.
2 ปีที่แล้ว +1
Tak to je typické chování. Čím vice pozitivních zpráv a čim více trhy rostly, tim vice lidí naskakuje do relativně nadhodnocených trhů, a čím více negativních zpráv a čím hlubší propady, tím více lidí to vzdává v dobách, kdy jsou akcie relativně levné (a budoucí zisky tedy vyšší). Přičemž mi současné propady nepřipadají zdaleka tak děsivé - ale záleží, kdo má co v protfoliu. Každopádně hodně štěstí a nepropásni vhodnou chvíli k naskočení.
@ v tom je ten problém akcie dnes nejsou levné - pro zvládnutí inflace budou muset centrální banky zvednout úrokové sazby daleko víc, což může srazit ceny ještě klidně o čtvrtinu níž.
2 ปีที่แล้ว +1
Možná ano, možna ne 🤷 Ať to dopadne jakkoliv, statistiky o pokusech časovat trh nesvědčí o velké úspěšnosti.
Základní pravidlo = neztrácej peníze. Já mam akcie u xtb, jen dividendove. Doporucil bych mu teda podrzet dividendove. ETF mam u Degira auz jsem se na ne tri mesice nedival. Mam mix sp500, russel2000, a protoze su geolog tak gold a silver a plstina.
Pokud jsou akcie nakoupené za dobré vstupní ceny, tak bych je určitě nechal. Třeba dobře vybrané 4 velijé akcie z S&P 500 typu alphabet, apple udělají ročně více, než S&P.
2 ปีที่แล้ว +1
Udělaly doposud. Do budoucna nikdo neví a na základě toho, co se dělo s podobnými firmami v minulsoti, budou mít do budoucna spíše podprůměrné výsledky. Většina firem, která se probila do vedení a na top pozice indexu, tak časem dopadla. Stačí se podívat na top10 firem před 10, 20 a 30 lety. Nesmrtelní giganti nejsou a nikdy nebyly tak nesmrtelní, jak si spousta lidí může myslet.
Ahoj Richarde. Díky za super přínosné video. Mám dotaz týkající se této problematiky. Jsem investor nakupující jednotlivé tituly. Příklad: Mám letos již prodej za 4000USD. Daň je mi jasná. Ale jak vypočítat cenu v korunách? Nenakupuji měsíčně za stejnou částku a cena dolaru se během roku letos dost měnila. Je na to nějaké pravidlo, pomůcka nebo trik 😉 Problém je v tom kdyby cena techto dolarů byla přes 25CZK tak jsem přes 100K test a tudíž budu danit, a pokud je nižší tak se vejdu pod 100K a nedaním. Předem dík za Tvůj názor.
Pokud si nevedeš účetnictví (což těch drobných domácích investorů asi netýká), tak se používá jednotný měnový kurz (průměr za celý rok), co vyhlašuje ministerstvo na začátku roku za rok předchozí. Tím se přepočítají všechny obchody v jedné měně (takže bude dolar třeba za 21,70 a je jedno, za kolik se skutečně obchodovalo jeden konkrétní den).
@@mi.chal. Je to těžké. Nakupoval jsem mnohem vice v druhe polovine roku. Tedy za drazsi USD, ale nekdy jsem smenil na Revolut jindy primo za kurs me banky. Casto tedy draz nez 25CZK. Mozna by bylo pro klid lepsi optimalitovat zisk prodejem nejake ztratove pozice jeste letos. Protoze az se na zacatku roku dozvim, ze jsem se diky prumernemu kurzu MFČR pod 100K nevesel, bude jiz pozde na nejaka reseni a budu danit. Vykazu tedy radeji vsechny prodeje FU, ale nebudu mit zisk, ale naopak za dane obdobi ztratu, tudiz nevznikne danova povinnost. Bude to cajk a budu mit klidne spani.
@@p.a.t.r.i.c.i.u.s Tak můžeš to odhadnout, teď je kurz za 25, přes 24 se dostal až v půlce roku, takže průměr nebude nejspíš víc, než 24 (pokud by dolar nevylezl třeba na 30). Přinejhorším to dáš do přiznání; pokud se prodávalo se ztrátou, tak stejně nebude reálně co danit. Akorát je otrava vyplňovat přiznání, ale to jde i online. Za jaký kurz člověk nakupoval a prodával je tady jedno, pokud to není cíleně za účelem zisku (třeba obchodování s měnovými páry na burze, tam se předpokládám musí už vykazovat reálné zisky podle skutečného kurzu).
V tomto případě bych prodal akcie střelné od boku a ponechal velké firmy. Udělal jsem něco podobného, s tím, že jsem koupil/prodal jen 2 malé od boku. Nicméně jsem si držel zásadu mít max 10-15 titulů. V současnosti mám 11 s tím že jeden jsem získal zdarma z důvodu akvizice ATT plus 3x ETFka. Myslím si, že na toto téma už bylo také hodně videí. U drobných investorů se doporučuje max 15 co si tak pamatuji diverzifikované (health, IT, Consumer, Real estate, bank, industry/energy)
Mě by zajímal tak trochu opačný problém, a to je vypořádání akcií při rozvodu či smrti… 😮
2 ปีที่แล้ว
Popřemýšlím o videu, ale sám bych to musel nejprve detailně nastudovat. Každopádně akcie se dědí jako cokoliv jineho - majetek v podílových fondech, dluhopisy atd. Určitě to nepropadne. Jen je dobré mit sepsáné všechny investice a kde jsou, aby vůbec dědicové měli šanci to všechno dohledat.
@@mi.chal. jj pravda, myslím 40% dědická daň, ale jen z amerických burz pokud nakoupíte americké akcie. mimo Ameriku třeba z VB či z eu burz neměl by být problém ... zatím 😉 to by taky Richard mohl Na toto téma udělat video... myslím že hodně lidí o tom neví 😉✌️👈
Jestliže je ve ztrátě, tak může v klidu prodat všechny akcie (i ty ziskové) a žádnou daň platit nebude, protože výsledná daň se počítá z celkového zisku. Takže řešení je všechny akcie prodat, nakoupit ETF a do daňového přiznání uvést ztrátu.
To mi přijde jako pěkná ptákovina. V době, kdy je všechno v propadu, tak by tím akorát realizoval ztrátu. Prostě bych počkal, dokud se to nedostane alespoň na nákupní ceny, ale pořád má potenciál na tom ještě vydělat. Akorát musí dodržet tu strategii, kterou si sám vybral (držet těch 10-20 let) a ne to po roce zabalit...
@@mi.chal. Já pouze doplňuji informace k videu, ať si má každý strategii jakou chce. Každopádně pokud prodá akcie teď a nakoupí ETF, tak sice realizuje ztrátu, ale ETF nakupuje ve slevě, protože jsou teď trhy celkově dole. :)
S ETF ti podniky nepatří, má omezenou platnost, při bankrotu investiční společnosti ztratíš peníze v ETF, tak jak v ADR. Výrobce ETF vlastní 50 až 1600 podniků, ale tobě je jen 30 podniků sympatických. Prodej ETFs a kup 20-30 zdravých a sympatických podniků, jen kmenové akcie s dividendou 3 % až 10 %. Nezkoušej překonávat index! Nemusíš tvé podniky kontrolovat častěji než 1x ročně, buď s nimi ženatý doživotně, pak je zdědí tvoje děti! Od 30 podniků, bank a pojišťoven budeš dostávat 30x až 120x ročně dividendy.
2 ปีที่แล้ว +2
Myslím, že sympatie by neměly v investování co dělat, a to z důvodu omylů v uvažování, které prokázala behaviorální ekonomie. Naše uvažování (a sympatie) nás vedou k často špatným rozhodnutím. Dividenda je pro výběr akciové firmy zcela irelevantní a opět se potvrzuje, že dividendám lidé nerozumí a to ani dividendoví investoři. Dividenda je jen transfer peněz z jednoho mého účtu (akcie) na můj druhý účet (hotovostní účet). Obdržením dividendy se nestaneme o nic bohatšími než před jejím vyplacením, stejně jako když vybereme peníze z bankomatu, tak se nestaneme bohatšími, jen peníze z účtu přesuneme do naší peněženky. Je to behaviorální omyl zvaný mentální účetnictví, kdy neodkážeme chápat souvislosti a různé příjmy si škatulkujeme podle naší domnělé důležitosti, ačkoliv ve skutečnosti mají stejnou váhu. Kapitálový a dividendový zisk jsou dlouhodobě propojené nádoby a oboje má stejnou váhu - nic z toho není lepší ani horší a preference jednoho z nich je zcela iracionální a vede k mylným rozhodnutím, jako je preference dividendových akcií. Kdo si myslí, že se obdržením dividendy stává bohatším, ten nechápe dividendy. Dividenda nejsou kouzelné peníze navíc. Dividenda navíc není garantovaná. Vybrat podniky co měly v posledních letech dividendu 3-10 % je nesmyslné, protože je nulová jistota, že to tak zůstane a bude pokračovat. Člověk soustředící se pouze na dividendový výnos ignoruje celkový výnos (dividenda + zhodnocení kapitálu), který jediný hraje nakonec roli. Pokud na dividendách vyděláme 10 % ale kapitálové zhodnocení bude 12 %, tak jsme 2 % ve ztrátě. Opomíjet celkové zhodnocení a soustředit se jen na jednu jeho část je opět mentální účetnictví. To je jako kdybychom vybírali dům podle velikost, počtu místnosti a vybavení v obývaku a kuchyni a úplně bychom ignorovali, že nemá střechu. Navíc výběrem pouze podniků s dividendou omezujeme dost naši diverzifikaci, jelikož to hodně zužuje výběr - dividendu vyplácí jen menší polovina firem. Spousta firem taky neexistuje doživotně a zanikají a překonává je konkurence. Podívat se na dnešní firmy, o kterých teď víme, že existují už čtvrt století a déle, je survivorship bias/omyl přeživšího. Tím se vracím na začátek zpět k behaviorálním omylům. Omlouvám se svůj výlev, ale neuvěřitelně mě štve, jak lidé kteří očividně nechápu dividendu doporučují investovat do dividendových firem a nejsou si vůbec vědomi, kolik naprosto zásadních děr jejich strategie má.
@ Dividenda nad 3 % musi byt. Bez dividendy je vlastnictvi podniku jako zlato. Kdybys vlastnil 10 bytu nebo 10 hospod, taky musi byt z nich profit kazdy mesic. S dividendami nikdo nechce zbohatnout, ale zdvojnasobit mesicni prijem. Performance 0 % za 20 let u tech nejslabsich 5 akcii z nasich 30, to nevadi, protoze nasich 30 podniku s dividendami zdedi nase deti.
2 ปีที่แล้ว +3
To že firma nevyplací dividendu přece vůbec neznamená, že není profitabilní. Existují stovky firem s miliardovými zisky, které dividendu nevyplácejí a dá se na nich velice dobře vydělat. Ty jsi skrze akcie vlastník firmy. A pokud ti firma, kterou vlastníš, pošle nějaké peníze, tak se o tyto poslané peníze stane chudší. Sice máš více peněz v hotovosti, ale najednou vlastníš chudší firmu. Tvé bohatství se nijak nezměnilo. Po vyplacení dividendy jsi na tom úplně stejně, jako před jejím vyplacením. Fakt to tak je. To je matematika první třídy. Na jednom účtu se peníze odečtou (z firmy, která ti patří, takže je to prakticky tvůj účet) a na druhý účet se ti přičtou. Dohromady máš pořád stejně. Buď máš firmu/akcii o hodnotě 100 EUR a nula na účtu, nebo máš firmu o hodnotě 97 EUR a 3 EUR na účtu. Pořád máš dohromady 100 EUR. Žádné nové bohatství vyplacením dividendy nevznikne. Jen máš najednou méně zainvestováno (což oslabuje složené úročení) a více v hotovosti. Soustřeď se na celkovou návratnost. Ta jediná hraje roli. Dividendová návratnost bez zohlednění kapitálové návratnosti má nulovou vypovídací hodnotu. A nevnímej akciovou firmu, jako cizí subjekt. Ty jsi její vlastník. Patří tobě. Není to nějaká cizí entita, ale tvůj majetek.
@ klidne at se stane mych 30 firem chudsi o dividendu. Kdo ma mzdu nebo duchod 1000€, rad dostane dalsich 1000€ mesicne dividendy. A moje deti dostanou taky po mne 1000€ dividendy, kazde z nich. Kdo drzi dividendove akcie hodne dlouho, dostava uz 100.000€ rocne nebo 8000€ mesicne dividendy. Kdo nechce dividendy, muze taky vlastnit 50 let zlato, nebo 10 bytu bez najemniku, 10 zavrenych hospod. Proste vlastnit podniky ma smysl jen, kdyz je z nich profit kazdy mesic a ne az za 30 let, kdyz se prodaji. Ale pro tebe jsou jen etfs a zadne akcie.
Dalsi "investor buy and hold" co by rad len predaval... 🤣 Hlavne si vsetci pozrite video - nevyhody investovania do etf... 😂 Je rozdiel ci investujete s davom ako 🐑🐑🐑 alebo do samostatnych akcii. Pri investovani do etf sa oberate o "bonusy"
Můj kamarád Aleš Vogel, který má na youtubu kanál CESTOVÁNÍ ZA SVOBODOU, se mnou natočil rozhovor. Povídali jsme si o mých cílech, finanční nezávislosti, cestování a inflaci životního stylu. ROZHOVOR najdete zde: th-cam.com/video/RH78PHq47_Y/w-d-xo.html
Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
Sleduji tvůj kanál již nějaký ten měsíc a toto video osobně považuji za jedno z nejvíce užitečných. Sice jsem o podobných věcech již mockrát slyšel, ale stále v tom mám občas guláš, takže podobná videa rozhodně vítám. Nejvíce se mi líbí konkrétní příklady a hlavně jasné odlišení zisku a příjmů.
Ahoj. V současné době investuji do jednotlivých titulů, protože mám na sledování čas. Ale jakmile nebudu mít tolik času zvažuji mnoho společností odprodat a jít cestou taky ETF. Postupně až se to bude blížit tak budu právě do 100 000,- příjmu prodávat. Ale rozhodně si chci nechat i malou část portfolia v jednotlivých akciích, kterým věřím, že se jim bude dařit lépe než trhu. Díky za video ať se daří.
Velice zajímavé video. Trochu se týká i mě. Jen tak dál.
co chce danit když má ztrátu? 😁 mimochodem zamyslel se vůbec nad tím jakej má smysl prodat jednotlivý akcie velkých společností ve ztrátě jako je Apple Amazon Microsoft, a pak je nakoupit ve velkým podílu zpátky v nějakým celosvětovým/US ETF?
Díky, řeším stejný problém jako Michal 😅.
Ahoj, bylo by super kdybys udělal video o t212 jak to ten broker vlastně má s daněmi...četl jsem hodně diskuzí a nikdo pořádně neví...jinak super video 😉
T212 má sídlo v UK, takže odvádí daně v rámci zákonů UK, regulaci má i v Bulharsku, takže nastudovat i problematiku zákonů v Bulharsku.
Teď jen otázka, proč vás toto zajímá a proč je o tom dost diskuzí, když se vás to jako občana ČR netýká?
Chápu ještě zjišťovat jak je broker bezpečný kvůli regulaci v Bulharsku, ale jak to má s daněmi? 🤔🤔
Z tradingu 212 bych hlavně vypadl co nejdriv 🤣
Z tradingu 212 bych hlavně vypadl co nejdriv 🤣
Z tradingu 212 bych hlavně vypadl co nejdriv 🤣
@@KaspaClubBoys duvod ?
Zajímalo by mne, jak dopadl Michal po roce?😊
Věc, která se podle mého týká naprosté většiny investorů. Daňové implikace jsou něco, co mnoho z nich může nemile překvapit (stalo se i mně). Je nunté buď daňové implikace velmi dobře u jednotlivých investičních přístupů znát a nebo mít dobrého daňového poradce.
skvěle Richard nebo spíš mistře ETF 👌😏 konečně můžu nějak navázat odpovědi na dané téma, které mě hodně tíží, už pár měsíců 😔 věřím, že ty jsi ten pravý, který dokáže vše objasnit 😉 pošlu ti veškeré informace a dotazy na email ohledně problematice daní, nákupu frakcí a jejich zdanění co se týče t212. budu moc rád a šťastný za toto video na toto téma ve tvém podání👌👏🥳🥳🥳
ahoj, Michale byl jsi ochotný mi poslat problematiku daní u t212 též ? např. mail, discord
@@playersilxik6500 asi jsi mě špatně pochopil já právě také žádám Richarda, aby to konečně prověřil a udělal na to video... jak to vlastně s t212 😉 je pravda, že na netu je hodně informací a diskuzi, ale sám nevím co je pravda a co ne 😉 věřím že Richard by konečně do této problematice vznesl 100% pravdu a žádné dezinformace co na netu najdeš 😉 já mu chci jen poslat co jsem našel ohledně daní přímo z podpory t212 a v jaké diskuzi jsem probíral nákup frakcí a daně včetně mých otázek 😉 už jsem kontaktoval asi 4 youtubery s otázkami jsou opravdu vhodné nákupy frakcí s daňového hlediska a vždy stejná odpověď... kontaktujte svého daňového poradce 😏
@@majkimaik 100% pravdu má finanční úřad
@@tomas8773 to asi ano, ale věřím kdyby tam zavolal a zeptal se na nákup frakcí u t212 zdali se daní stejně jako akcie asi mi neporadí a odpoví jako zatím všichni... kontaktujte daňového poradce nebo podporu t212 😉
@@majkimaik to určitě nikoliv. Stačí podrobně popsat a poslat na generální ředitelství a oni jsou povinní vám odborně odpovědět. Pozor je potřeba to opravdu dobře srozumitelně popsat a na nic nezapomenout. Odpověď může trvat i několik týdnů
Daňový poradce se hodí, ale vyplatí se do něj investovat tisíce, pokud mám zisky jen par tisíc až desetitisíce Kč/rok a letos dokonce žádné 😀? Při prodeji je dobré pravildo first in first out, ale lze použít i aritmeticky průměr nákupů. Je třeba použít to výhodnější. Je třeba ještě řešit konverzi do CZK... Samé potíže, nejlepší je držet celý trh po dlouho dobu.
Hlavně je důležité si uvědomit, že pro vás velký obrat 120 tisíc na akciích je pro finančák nic. Popřípadě tam něco prdnu dle svého nejlepšího uvážení ... doplnění je pak bez pokuty.
@@senrimer Asi to tak je. Nevím, zda nemají náhodné kontroly. Nebo zda jim nebude divné, že někdo pár let podává DP a pak jednou nepodá. Jsme malé ryby. Pokuta je v % z daně?
@@petr4077 Je to nějaká pokuta a pak inflační pokuta za "ušlé peníze", které jsou dle nějakých tabulek. Nebrat mě za slovo, ale co jsem tak četl je to kolem 30 procent navýšení z neodevzdané daně. To znamená, že pokud si měl zisk 20 tisíc, tak daň je 3000. Pravděpodobně kdyby na tebe přišli tak bys musel zaplatit kolem 4 tisíc.
profík se sympatickým projevem, to se ne vždy vidí.
Richard Rumpel musí být optimista jinak mu tu budou posluchači páchat sebevraždy
Myslím, že Michal Domanský to dříve v diskusi napsal dostatečně jednoduše a přesně. Za mne prodat a nakoupit ETF i přes názor "zelenazemell". Jednotlivé akcie jsou vhodné pro někoho, kdo je do nákladů schopen započítat i čas strávený pravidelným přehodnocováním a sledováním, jestli se společnost vyvíjí správným směrem (31 titulů?). Pokud na to nemám čas a věřím, že akciový trh dlouhodobě zajistí dostatečné zisky (dividendy+růst), je ETF výrazně lepší volba. Tolik teorie, sám se nechávám strhnout k výběru jednotlivých akcií a pak si nadávám :-)
Tím že koupíte ETF se úplně zbytečně připravíte o možnost využít margin of safety což je velmi podstatná věc při následném zhodnocení vašich investic
Ahoj opět to tu zaznělo a opět jsem to nepochopil. Všichni a všude říkají že časový test se uplatňuje po hodnotovém testu. Znamená to tedy že když prodám etf které držím 3 a více let za 100k a víc tak daním nebo ne?
Ahoj. Podle mě nedaníš. Nejsem si ale jistý tím, jestli to nemusíš přiznat.
Prodávat v propadu mi moc moudré nepřijde, člověk by měl držet strategii, kterou si vybral (držet to dlouhodobě). Ne to zabalit po roce, tím akorát realizuje ztrátu, když je velká šance, že se cena časem vrátí a dostane se alespoň na nulu nebo i vydělá. Výnos může být nižší, ale pokud je na výběr potenciálně vydělat o něco méně než X nebo vzít jistou ztrátu, proč vzít tu ztrátu? Navíc, k tomu zisku na etf by musel připočítat tu 8% ztrátu, kterou teď udělá. Však si může akcie nechat a začít kupovat něco jiného a prodat je časem. A prodávat to najednou je taky jisté riziko. Jako existuje pravidelné investování, tak se dá dělat i pravidelný prodej a prodat za průměrnou cenu.
Někdy je potřeba změnit strategii. A teď je ten případ. Je vysoká inflace, trhy jsou v propadu, a máme tu válečný konflikt, který také ovlivňuje trh. Když v současné situaci naskočí do ETF, které jsou také vyklesané tak po otočení trendu smaže ztrátu z prodeje jednotlivých titulů.
@@p.a.t.r.i.c.i.u.s Proč si myslíte, že ETF porostou, ale ty samotné akcie ne? Obzvláště za situace, kdy jenom akcie Amazon, Apple, Microsoft tvoří 10-15% indexu (podle toho, jestli je to S&P500 nebo nějaký All country). Jak už tu někdo zmiňoval, tohle jsou rady prodat akcie se ztrátou a pak je znovu nakoupit v indexu... Navíc potřebujete, aby to ETF rostlo o 8% víc, aby ty pokrylo ztrátu, co udělá teď.
@@mi.chal. Ano muselo by to být tak jak píšete. Ale pokud se investor (z jakéhokoliv důvodu) přestal cítit komfortně při držení jednotlivých titulů a raději by šel cestou ETF tak si myslim, že je ten pravý čas. Ne konkrétně dnes , ale teď když jde trh dolů. Navíc až porostou tituly obsažené v ETF tak poroste i ETF samotné jen pomaleji a bezpečněji a o to asi investorovi jde.
@@p.a.t.r.i.c.i.u.s Jenže to rozhodnutí má člověk udělat na začátku a držet se ho, právě proto, aby neprodával se ztrátou a nenakupoval jenom předražené kusy během euforického růstu. Pokud mu strategie nevyhovuje, tak ať začne investovat do etf, ale se ztrátou bych to neprodával, pokud to jsou normální velké společnosti a ně něco, kde hrozí krach. Stejně ty společnosti budou v indexu a vývoj indexu bude z velké části ovlivněn tím, jak porostou tyto velké firmy. Pokud zkrachuje nějaká firma ke konci indexu, co bude mít sotva pár promile, tak se to na hodnotě indexu ani nepozná. Když krachnou 3 největší, tak odepíše desetinu hodnoty. Indexy dejme tomu překonávají jednotlivý výběr statisticky, ale to taky neznamená, že to tak je pořád.
@@mi.chal. Nechci mít nutně poslední slovo, ale TRH SE MENI a neni nic spatneho tomu PRIZPUSOBIT nebo ZMENIT ZTRATEGII. Kdybych se loni nedrzel ztrategie trileteho testu tak jsem cast akcii v euforicke vlne investoru s nemalym ziskem odprodal. Nyni jsem na stejnych titulech dokonce pod nakupkou. Ja si nestezuji. Tohle je skola. Mam to jako hobby. Jsem na trhu kazdy den. Denne ho sleduji a ucim se. Zajimaji me jine pohledy, nazory, taktiky, aktualni deni apod. Nakonec se SAM ROZHODNU co a kdy nakoupim nebo prodam. (Nikdy ode me neuslysite "ale ty jsi rikal ze...") Kazdy sveho stesti strujcem! Kazdemu se libi jine spolecnosti nebo jiny sektor. Kdyby vsichni kupovali to same (chovali se stejne) trh by nefungoval!
Ahoj Richarde, ne že bych měl v úmyslu svá ETV prodávat před časovým testem, ale pro ucelený obrázek, mě zdanění zajímá. Myslím si, že ve videu nezaznělo, v jaké zemi bude člověk daň ze zisku ve výši 15% platit. Já investuji v eurech a výplata by mě přišla do německé banky. Dokonce mi na to nebyla schopná odpovědět ani moje sestra, která se živí jako daňařka. Daň z prodeje cenných papírů a dividend je prý dost specifická oblast, kterou nedělá každý daňař.
Ahoj. Daníš podle zákonů země, kde máš daňovou rezidenci. Což je země, kde zpravidla pracuješ a kde máš největší část příjmů, ale nemusí to tak nutně být. S určením daňové rezidence by měl daňový poradce pomoct. Pokud máš daňovou rezidenci v Německu, daníš podle jejich zákonů. Rozdíly oproti ČR jsou obrovské. V Německu se například platí daň z dividend i v akumulačním ETF. Neplatí tam časový a hodnotový test jako u nás a míra zdanění při prodeji cenných papírů je o dost vyšší. Doporučuji si tedy zjistit, pod jakou daňovou rezidenci vlastně spadáš.
Ahoj Richarde, mám v portfoliu ETF a akcie jedné firmy (na Degiru). Když budou akcie ziskové (i trochu, čekám na smysluplnou výměnu za ETF) a prodám je a hned za ně přikoupím ETF, bez toho abych si poslal peníze z "volných prostředků" poslal na účet do ČR. Musím přiznávat a danit i tak? Díky za videa :))
Ahoj. Pokud nesplníš hodnotový nebo časový test, tak po prodeji danit musíš a je jedno, co s těmi penězi uděláš.
@ ok, díky.
ahoj Richarde, mam nejake penize ulozene v aktivne spravovanych fondech, pres spolecnost Partners. Jsem presvedceny o tom, ze ETF jsou lepsi varianta, takze uz jsem odrzil veskere trvale prikazy do aktivne spravovanych fondu. Momentalne (jako vsude) jsou tyto akt.fondy dole --> myslis si, ze je lepsi pockat az se to narovna a vybrat? Nebo to vybrat se ztratou a penize postupne investovat do ETF? Diky za odpoved, Kevin.
Ahoj Kevine. Gratuluju k dobrému rozhodnutí. Na tvůj dotaz už odpovídá toto video. Máš nějaký důvod neprodat se ztrátou (a nemít tedy žádný zisk) a čekat na napravení, abys pak platil daň ze zisku?
@ moc dekuju za odpoved! Ten duvod by mozna byl - investuju pravidelne kazdy mesic uz od roku 2017 a tim padem, bych urcitou cast celkove investice (cca 200 tis Kc celkem) mohl mit osvobozenou od dane.
Nejak mentalne mi dela problem to vytahnout, kdyz jsem ve ztrate a vim, ze to zase naroste. Na druhou stranu vim, ze ETF jsou lepsi varianta a ze jsou momentalne taky k dostani "za vyhodnejsi cenu".
Dalsi dulezity aspekt meho rozhodnuti je ten, ze realne premyslime s manzelkou o hypotece v rozmezi jednoho roku. Tato hotovost by se nam tedy mohla hodit a ETF jsou spise dlouhodobejsi produkt - jak sam rikas.
I vzhledem k te hypotece a vzhledem k ostatnim vecem, ktere uvadim vyse - je dle tveho nazoru lepsi penize vybrat nyni?
Jeste jednou ti moc dekuju za odpoved i za tva videa. Zrovna vcera jsem poustel manzelce, ktera je velmi konzervativni, video o financni nezavislosti a souhlasila s tim, ze aplikuje nektere ze 7 kroku, ktere uvadis!
Dotaz: ako fin. úrad zistí finančné pohyby u brokera ak financie nikdy neprídu na účet vedený v banke v ČR? Napríklad: špekulativne kupim akcie za 1000€, tie za 2 roky spravia +500%, akcie po 2 rokoch predám a kúpim ETF ktoré budem držať napr. 15 rokov a po 15. rokoch ETF predám a peniaze prídu na bankový účet.
Zeptej se finančního úřadu 😂 Osobně bych ale nic takového neriskoval. Ve výpisech brokera budou figurovat všechny tranksakce, a pokud bude chtít úřad vidět výpis...
A odkud odchszely penize k brokerovi? Z uctu v CR. To zjisti urad v pohode. Defacto i ucty v cizine, vsechny musis zalozit s nejakym dokladem.
Jak to funguje reálně nevím, ale řekl bych, že finanční instituce to buď musí reportovat samy nebo poskytnout údaje, pokud je FÚ vyzve a bude se to týkat i těch zahraničních. Při registraci se taky ptají na daňové identifikační číslo a zemi, kde člověk žije, proč by to jinak potřebovali. Druhá věc je, jestli jsou finanční úřady schopny tohle zpracovávat nějak automatizovaně a porovnávat s tím, co lidi dávají do přiznání. To se u nás zatím asi neděje, ale to neznamená, že to nemohou rozjet v budoucnu a že to nikdo nebude zkoumat zpětně. Takže podvádět bych nezkoušel. S platbami na účet to myslím nesouvisí, ty vám může posílat kdokoliv a nemusí to znamenat žádnou daňovou povinnost. Možná to někdo bude zkoumat, pokud se vám tam najednou objeví desítky milionů a celou dobu berete průměrný plat.
Nijako
Doufám že pořád platí ta sázka na utajovanou měnovou reformu ;)
Hold teď před krizí? Lepší držet cash v dolarech
Časování trhu? Ale to snad ne... :)
@ nedám si pokoj a stejně to zkouším :D Jinak videí o tom, že časovat trh nejde jsem viděl hodně, ale těch o tom, jak je teď situace kolem akcií zlá ještě víc.
Tak to je typické chování. Čím vice pozitivních zpráv a čim více trhy rostly, tim vice lidí naskakuje do relativně nadhodnocených trhů, a čím více negativních zpráv a čím hlubší propady, tím více lidí to vzdává v dobách, kdy jsou akcie relativně levné (a budoucí zisky tedy vyšší). Přičemž mi současné propady nepřipadají zdaleka tak děsivé - ale záleží, kdo má co v protfoliu.
Každopádně hodně štěstí a nepropásni vhodnou chvíli k naskočení.
@ v tom je ten problém akcie dnes nejsou levné - pro zvládnutí inflace budou muset centrální banky zvednout úrokové sazby daleko víc, což může srazit ceny ještě klidně o čtvrtinu níž.
Možná ano, možna ne 🤷 Ať to dopadne jakkoliv, statistiky o pokusech časovat trh nesvědčí o velké úspěšnosti.
Základní pravidlo = neztrácej peníze.
Já mam akcie u xtb, jen dividendove. Doporucil bych mu teda podrzet dividendove.
ETF mam u Degira auz jsem se na ne tri mesice nedival. Mam mix sp500, russel2000, a protoze su geolog tak gold a silver a plstina.
Proč nemáš i ETF u XTB? co se týče poplatků tak to vychází lépe ne? U degira máš pouze jednou měsíčně u vybraných ETF bez poplatků.
Pokud jsou akcie nakoupené za dobré vstupní ceny, tak bych je určitě nechal. Třeba dobře vybrané 4 velijé akcie z S&P 500 typu alphabet, apple udělají ročně více, než S&P.
Udělaly doposud. Do budoucna nikdo neví a na základě toho, co se dělo s podobnými firmami v minulsoti, budou mít do budoucna spíše podprůměrné výsledky. Většina firem, která se probila do vedení a na top pozice indexu, tak časem dopadla. Stačí se podívat na top10 firem před 10, 20 a 30 lety. Nesmrtelní giganti nejsou a nikdy nebyly tak nesmrtelní, jak si spousta lidí může myslet.
Ahoj Richarde. Díky za super přínosné video. Mám dotaz týkající se této problematiky. Jsem investor nakupující jednotlivé tituly. Příklad: Mám letos již prodej za 4000USD. Daň je mi jasná. Ale jak vypočítat cenu v korunách? Nenakupuji měsíčně za stejnou částku a cena dolaru se během roku letos dost měnila. Je na to nějaké pravidlo, pomůcka nebo trik 😉 Problém je v tom kdyby cena techto dolarů byla přes 25CZK tak jsem přes 100K test a tudíž budu danit, a pokud je nižší tak se vejdu pod 100K a nedaním. Předem dík za Tvůj názor.
Pokud si nevedeš účetnictví (což těch drobných domácích investorů asi netýká), tak se používá jednotný měnový kurz (průměr za celý rok), co vyhlašuje ministerstvo na začátku roku za rok předchozí. Tím se přepočítají všechny obchody v jedné měně (takže bude dolar třeba za 21,70 a je jedno, za kolik se skutečně obchodovalo jeden konkrétní den).
Ministerstvo financí ČR ve svém finančním zpravodaji každoročně vyhlašuje jednotný směnný kurz pro převod měn pro danění příjmů v cizí měně.
@@mi.chal. Je to těžké. Nakupoval jsem mnohem vice v druhe polovine roku. Tedy za drazsi USD, ale nekdy jsem smenil na Revolut jindy primo za kurs me banky. Casto tedy draz nez 25CZK. Mozna by bylo pro klid lepsi optimalitovat zisk prodejem nejake ztratove pozice jeste letos. Protoze az se na zacatku roku dozvim, ze jsem se diky prumernemu kurzu MFČR pod 100K nevesel, bude jiz pozde na nejaka reseni a budu danit. Vykazu tedy radeji vsechny prodeje FU, ale nebudu mit zisk, ale naopak za dane obdobi ztratu, tudiz nevznikne danova povinnost. Bude to cajk a budu mit klidne spani.
@@p.a.t.r.i.c.i.u.s Tak můžeš to odhadnout, teď je kurz za 25, přes 24 se dostal až v půlce roku, takže průměr nebude nejspíš víc, než 24 (pokud by dolar nevylezl třeba na 30). Přinejhorším to dáš do přiznání; pokud se prodávalo se ztrátou, tak stejně nebude reálně co danit. Akorát je otrava vyplňovat přiznání, ale to jde i online. Za jaký kurz člověk nakupoval a prodával je tady jedno, pokud to není cíleně za účelem zisku (třeba obchodování s měnovými páry na burze, tam se předpokládám musí už vykazovat reálné zisky podle skutečného kurzu).
V tomto případě bych prodal akcie střelné od boku a ponechal velké firmy. Udělal jsem něco podobného, s tím, že jsem koupil/prodal jen 2 malé od boku. Nicméně jsem si držel zásadu mít max 10-15 titulů. V současnosti mám 11 s tím že jeden jsem získal zdarma z důvodu akvizice ATT plus 3x ETFka. Myslím si, že na toto téma už bylo také hodně videí. U drobných investorů se doporučuje max 15 co si tak pamatuji diverzifikované (health, IT, Consumer, Real estate, bank, industry/energy)
Mě by zajímal tak trochu opačný problém, a to je vypořádání akcií při rozvodu či smrti… 😮
Popřemýšlím o videu, ale sám bych to musel nejprve detailně nastudovat. Každopádně akcie se dědí jako cokoliv jineho - majetek v podílových fondech, dluhopisy atd. Určitě to nepropadne. Jen je dobré mit sepsáné všechny investice a kde jsou, aby vůbec dědicové měli šanci to všechno dohledat.
@ Ještě se různě tvrdí, že třeba v USA je na zděděných cenných papírech dost vysoká daň. To může být taky problém.
@@mi.chal. jj pravda, myslím 40% dědická daň, ale jen z amerických burz pokud nakoupíte americké akcie. mimo Ameriku třeba z VB či z eu burz neměl by být problém ... zatím 😉 to by taky Richard mohl Na toto téma udělat video... myslím že hodně lidí o tom neví 😉✌️👈
@@majkimaik jo, to se týkalo USA. A taky nějak záleží na hodnotě, s rostoucí hodnotou rostou i ta procenta.
@@majkimaik doporučuji vybrat brokera které vaše osobní údaje nesděluje někam na potkání a už vůbec ne americkému berňáku :-)
Jestliže je ve ztrátě, tak může v klidu prodat všechny akcie (i ty ziskové) a žádnou daň platit nebude, protože výsledná daň se počítá z celkového zisku. Takže řešení je všechny akcie prodat, nakoupit ETF a do daňového přiznání uvést ztrátu.
Daně se počítají z příjmu, ne zisku. Proto se to nazyva dan z prijmu a ne dan ze zisku.
@@joewellosobni943 Ale no tak... Velikost prijmu je dulezita pro rozhodnuti, zda podavat danove priznani, ale dan se plati ze zisku...
To mi přijde jako pěkná ptákovina. V době, kdy je všechno v propadu, tak by tím akorát realizoval ztrátu. Prostě bych počkal, dokud se to nedostane alespoň na nákupní ceny, ale pořád má potenciál na tom ještě vydělat. Akorát musí dodržet tu strategii, kterou si sám vybral (držet těch 10-20 let) a ne to po roce zabalit...
@@mi.chal. Já pouze doplňuji informace k videu, ať si má každý strategii jakou chce. Každopádně pokud prodá akcie teď a nakoupí ETF, tak sice realizuje ztrátu, ale ETF nakupuje ve slevě, protože jsou teď trhy celkově dole. :)
@@kamkul No právě, jsou dole, takže i ty akce mu časem vyrostou. Tak proč brat ztrátu teď když může ještě vydělat.
Par let po krachu prodej ETF beze ztraty a dividendove akcie drz navzdy pro duchod z dividend!
Opravdu mi musi byt kazdy z mych 30 podniku sympaticky, kdyz ho chci vlastnit kvuli dividendam dozivotne. Tedy nerikej, ze sympatie neni dulezita!
S ETF ti podniky nepatří, má omezenou platnost, při bankrotu investiční společnosti ztratíš peníze v ETF, tak jak v ADR. Výrobce ETF vlastní 50 až 1600 podniků, ale tobě je jen 30 podniků sympatických. Prodej ETFs a kup 20-30 zdravých a sympatických podniků, jen kmenové akcie s dividendou 3 % až 10 %. Nezkoušej překonávat index! Nemusíš tvé podniky kontrolovat častěji než 1x ročně, buď s nimi ženatý doživotně, pak je zdědí tvoje děti! Od 30 podniků, bank a pojišťoven budeš dostávat 30x až 120x ročně dividendy.
Myslím, že sympatie by neměly v investování co dělat, a to z důvodu omylů v uvažování, které prokázala behaviorální ekonomie. Naše uvažování (a sympatie) nás vedou k často špatným rozhodnutím.
Dividenda je pro výběr akciové firmy zcela irelevantní a opět se potvrzuje, že dividendám lidé nerozumí a to ani dividendoví investoři. Dividenda je jen transfer peněz z jednoho mého účtu (akcie) na můj druhý účet (hotovostní účet). Obdržením dividendy se nestaneme o nic bohatšími než před jejím vyplacením, stejně jako když vybereme peníze z bankomatu, tak se nestaneme bohatšími, jen peníze z účtu přesuneme do naší peněženky. Je to behaviorální omyl zvaný mentální účetnictví, kdy neodkážeme chápat souvislosti a různé příjmy si škatulkujeme podle naší domnělé důležitosti, ačkoliv ve skutečnosti mají stejnou váhu. Kapitálový a dividendový zisk jsou dlouhodobě propojené nádoby a oboje má stejnou váhu - nic z toho není lepší ani horší a preference jednoho z nich je zcela iracionální a vede k mylným rozhodnutím, jako je preference dividendových akcií. Kdo si myslí, že se obdržením dividendy stává bohatším, ten nechápe dividendy. Dividenda nejsou kouzelné peníze navíc.
Dividenda navíc není garantovaná. Vybrat podniky co měly v posledních letech dividendu 3-10 % je nesmyslné, protože je nulová jistota, že to tak zůstane a bude pokračovat. Člověk soustředící se pouze na dividendový výnos ignoruje celkový výnos (dividenda + zhodnocení kapitálu), který jediný hraje nakonec roli. Pokud na dividendách vyděláme 10 % ale kapitálové zhodnocení bude 12 %, tak jsme 2 % ve ztrátě. Opomíjet celkové zhodnocení a soustředit se jen na jednu jeho část je opět mentální účetnictví. To je jako kdybychom vybírali dům podle velikost, počtu místnosti a vybavení v obývaku a kuchyni a úplně bychom ignorovali, že nemá střechu.
Navíc výběrem pouze podniků s dividendou omezujeme dost naši diverzifikaci, jelikož to hodně zužuje výběr - dividendu vyplácí jen menší polovina firem. Spousta firem taky neexistuje doživotně a zanikají a překonává je konkurence. Podívat se na dnešní firmy, o kterých teď víme, že existují už čtvrt století a déle, je survivorship bias/omyl přeživšího. Tím se vracím na začátek zpět k behaviorálním omylům.
Omlouvám se svůj výlev, ale neuvěřitelně mě štve, jak lidé kteří očividně nechápu dividendu doporučují investovat do dividendových firem a nejsou si vůbec vědomi, kolik naprosto zásadních děr jejich strategie má.
@ Dividenda nad 3 % musi byt. Bez dividendy je vlastnictvi podniku jako zlato. Kdybys vlastnil 10 bytu nebo 10 hospod, taky musi byt z nich profit kazdy mesic. S dividendami nikdo nechce zbohatnout, ale zdvojnasobit mesicni prijem. Performance 0 % za 20 let u tech nejslabsich 5 akcii z nasich 30, to nevadi, protoze nasich 30 podniku s dividendami zdedi nase deti.
To že firma nevyplací dividendu přece vůbec neznamená, že není profitabilní. Existují stovky firem s miliardovými zisky, které dividendu nevyplácejí a dá se na nich velice dobře vydělat.
Ty jsi skrze akcie vlastník firmy. A pokud ti firma, kterou vlastníš, pošle nějaké peníze, tak se o tyto poslané peníze stane chudší. Sice máš více peněz v hotovosti, ale najednou vlastníš chudší firmu. Tvé bohatství se nijak nezměnilo. Po vyplacení dividendy jsi na tom úplně stejně, jako před jejím vyplacením. Fakt to tak je. To je matematika první třídy. Na jednom účtu se peníze odečtou (z firmy, která ti patří, takže je to prakticky tvůj účet) a na druhý účet se ti přičtou. Dohromady máš pořád stejně. Buď máš firmu/akcii o hodnotě 100 EUR a nula na účtu, nebo máš firmu o hodnotě 97 EUR a 3 EUR na účtu. Pořád máš dohromady 100 EUR. Žádné nové bohatství vyplacením dividendy nevznikne. Jen máš najednou méně zainvestováno (což oslabuje složené úročení) a více v hotovosti.
Soustřeď se na celkovou návratnost. Ta jediná hraje roli. Dividendová návratnost bez zohlednění kapitálové návratnosti má nulovou vypovídací hodnotu. A nevnímej akciovou firmu, jako cizí subjekt. Ty jsi její vlastník. Patří tobě. Není to nějaká cizí entita, ale tvůj majetek.
@ klidne at se stane mych 30 firem chudsi o dividendu. Kdo ma mzdu nebo duchod 1000€, rad dostane dalsich 1000€ mesicne dividendy. A moje deti dostanou taky po mne 1000€ dividendy, kazde z nich. Kdo drzi dividendove akcie hodne dlouho, dostava uz 100.000€ rocne nebo 8000€ mesicne dividendy. Kdo nechce dividendy, muze taky vlastnit 50 let zlato, nebo 10 bytu bez najemniku, 10 zavrenych hospod. Proste vlastnit podniky ma smysl jen, kdyz je z nich profit kazdy mesic a ne az za 30 let, kdyz se prodaji. Ale pro tebe jsou jen etfs a zadne akcie.
@ V pripade dividend jedno bohatstvi nekomu vznika - stat dostane dan :-)
Dalsi "investor buy and hold" co by rad len predaval... 🤣 Hlavne si vsetci pozrite video - nevyhody investovania do etf... 😂 Je rozdiel ci investujete s davom ako 🐑🐑🐑 alebo do samostatnych akcii. Pri investovani do etf sa oberate o "bonusy"
o ake bonusy?
aké nevýhody?
@@miso3685 třeba o margin of safety ale to asi nevíš co to je