Toksyczna rodzina według Disneya | Encanto

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 221

  • @WojnaIdeiPL
    @WojnaIdeiPL  2 ปีที่แล้ว +34

    Zapraszam też na analizę disneyowskiej "Pięknej i Bestii", dającej trafny obraz typowo męskich patologii:
    th-cam.com/video/3-2wsV1jK28/w-d-xo.html

    • @ŚwiętyJudasz
      @ŚwiętyJudasz 2 ปีที่แล้ว +5

      Pasowałby tu też odnośnik do filmu o Aleksandrze Wielkim, gdzie pokazane zostało, jak rodzice wpływali na umysł przyszłego zdobywcy. :)

    • @WojnaIdeiPL
      @WojnaIdeiPL  2 ปีที่แล้ว +5

      @@ŚwiętyJudasz Ależ proszę, na odcinek o Aleksandrze również zapraszam :) th-cam.com/video/1KPMmlAQ6sc/w-d-xo.html

    • @ŚwiętyJudasz
      @ŚwiętyJudasz 2 ปีที่แล้ว +1

      @@WojnaIdeiPL Dziękuję :)

    • @maranatha5473
      @maranatha5473 2 ปีที่แล้ว +2

      Ech te rodziny. Ciągle ten jad dzieciom sączą. Najlepiej to wyrwać dzieci z tego toksycznego środowiska i oddac państwu na wychowanie.

    • @IzayoiArwena
      @IzayoiArwena 2 ปีที่แล้ว

      Ty a zrobiłbyś o Pandzie? Tam jest problem podobny do Encanto właśnie

  • @tomaszmerda5376
    @tomaszmerda5376 2 ปีที่แล้ว +310

    Ten film to 100% obraz mojej rodziny, w której sam jestem Brunem. Będąc w kinie rozwalalo mi mózg w każdej scenie. Ile tam jest niuansów. Jak dla mnie to najlepszy film (nie tylko bajka) jaki powstał od lat.

    • @MaciejTrebacz
      @MaciejTrebacz 2 ปีที่แล้ว +92

      Myślę, że ten film trafił ze swoim przesłaniem do wielu z nas w Polsce. Naszych rodziców wychowała komuna, stan wojenny (a ich dziadków - wojna) i te traumy potem nieświadomie przekazywali dalej. Co więcej, w społeczeństwie istnieje swoisty kult rodzica, co oznacza, że nie można głośno powiedzieć o swoim rodzicu, że nas w jakiś sposób skrzywdził psychicznie, bo przecież "on chciał dla nas tylko jak najlepiej, a my jesteśmy po prostu niewdzięczni".

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey 2 ปีที่แล้ว +10

      @@MaciejTrebacz , warto też wspomnieć ciekawym trendzie.
      O narastającym przerzucaniu winy - przez zwłaszcza młodsze pokolenia - na rodziców, rząd, system, szkołę, kościół, lokalną społeczność itp.
      Owszem, życie bywa ciężkie więc być może to swoista krzywda do "otoczenia" za to co musimy różnych trudności doświadczać. Tym nie mniej taki trend bycia ofiarą narasta.
      Wystarczy spojrzeć na rzekome dyskryminację, gdzie nawet słowo mama i tata zaczyna być zakazane bo może kogoś dyskryminować. Albo np. skrzywdzonych przez matriarchat kobiet. Albo skrzywdzonych bo wzięli za duże kredyty.

    • @patrycjalewandowska2565
      @patrycjalewandowska2565 2 ปีที่แล้ว +1

      Oglądając Encanto czułam się jak nieraz jak Mirabel i Luiza

    • @kiniaen7509
      @kiniaen7509 2 ปีที่แล้ว +7

      Takie filmy/bajki będą teraz powstawać, bo jako społeczeństwo MOIM ZDANIEM albo coraz wolniej dojrzewamy (pochopny seks bez brania odpowiedzialności jednej i drugiej strony za dzieci, przez co mamy plagę samotnych matek) albo wręcz przeciwnie-jesteśmy coraz bardziej świadomi tych traum, coraz częściej korzystamy z pomocy psychologów, psychiatrów-po prostu chcemy dowiedzieć się dlaczego czujemy to co czujemy. Smutne jest to, że za parę lat dziecko w szkole, które nie będzie brało tabletek przeciwko nerwicy albo innemu schorzeniu będzie wytykane palcami. Pytanie też czy za kilka lat w ogóle będą takie dzieci, które od najmłodszych lat nie będą potrzebowały specjalistycznej pomocy jako te, które nie dostały odpowiednio dużo uwagi od rodziców, bo ci żeby spłacić kredyt po prostu muszą harować od rana do wieczora. No ale taka spirala jest już od jakiegoś czasu i na razie nie widać perspektyw, żeby to się zmieniło...

    • @malgorzatabajorek4107
      @malgorzatabajorek4107 2 ปีที่แล้ว

      @@MaciejTrebacz Z obecna tendencja ze czlowiek ma byc przede wszystkim szczesliwy i samorealizacja, trudno sie dziwic ze te filozofie pasuja. Cala psychologia teraz opiera sie ze wszystkie traumy pochodza z rodziny rozbijajac rodziny. Raczej Disneya nie podejrzewalabym o dbanie o dobro spoleczne patrzac kogo skupia tam w swoich kregach. Tyle pedofilii ile tam ostatnio zdemaskowano raczej nie swiadczy za dobrze o tym miejscu.

  • @mariazarzycka2666
    @mariazarzycka2666 2 ปีที่แล้ว +97

    Jeszcze w "Coco" jest to pokazane: żeby się zemścić za to, że mąż ją zostawił, Imelda zabroniła całej rodzinie słuchać muzyki

    • @LewicowyPatriota
      @LewicowyPatriota 2 ปีที่แล้ว +1

      Tym, który "zostawił"/zginął był ojciec Coco.

    • @FreddyFazbears0_0
      @FreddyFazbears0_0 2 ปีที่แล้ว

      @@LewicowyPatriota wlasciwie to byl pradziad

    • @Kendix-tylko-tyle
      @Kendix-tylko-tyle ปีที่แล้ว +2

      @@FreddyFazbears0_0 Hektor był pradziadem Coco?

    • @mikoajprzybylski6773
      @mikoajprzybylski6773 ปีที่แล้ว

      @@Kendix-tylko-tyle Był tatą babci Coco co czyni z niego pradziadka.

    • @DawidStawowski
      @DawidStawowski 21 วันที่ผ่านมา

      I przez to prawie zabiła swojego męża.

  • @kinashy8863
    @kinashy8863 2 ปีที่แล้ว +115

    Cieszę się, że filmy animowane dla dzieci poruszają tak ważne i potrzebne tematy. Podobne problemy dotyczą wielu rodzin i myślę, że każde dziecko będzie mogło się utożsamić z którymś z bohaterów

  • @brodaczszczuroap7329
    @brodaczszczuroap7329 2 ปีที่แล้ว +15

    Nigdy nie czułam takiej spójności z jakąś postacią, jak z Mirabel. Też byłam całe życie traktowana jako ta gorsza, wymagająca więcej uwagi, mniej zdolna (co prawdopodobnie jest wynikiem mojego ADHD), też byłam outsiderem, też ostatecznie byłam czynnikiem, który "doprowadził" do rozpadu mojej rodziny (niestety nie pojednała się ona po pięciu minutach, bo to rzeczywistość, a nie film Disneya).
    Jedyne czego mi brakuje, to tego ciągłego próbowania, żeby być zaakceptowanym i skłonności do szybkiego wybaczania. Ja bardzo szybko odpuściłam i zaakceptowałam swoją rolę w rodzinie (której oczywiście nie byłam świadoma).
    Teraz, wiadomo, jest lepiej, potrafię się bronić, mam więcej świadomości i wyższą samoocenę. Ale zostały rany w psychice i starannie wypierana połowa dziecinstwa przed którą nie mogę ciągle uciekać i muszę się z nią kiedyś zmierzyć

  • @TrockeyTrockey
    @TrockeyTrockey 2 ปีที่แล้ว +26

    Ważna uwaga, każda rodzina nawet najlepsza ma swoje dysfunkcje. Tylko ma ich mniej.
    To nie jest zero-jedynkowe.
    Zawsze jest coś do naprawienia :)

  • @Djaiizh
    @Djaiizh 2 ปีที่แล้ว +31

    "Musisz zaakceptować własne wady, bo dopiero w tedy zobaczysz, że nie różnisz się od nich tak bardzo jak myślisz"

  • @wiktoriafrozen3913
    @wiktoriafrozen3913 2 ปีที่แล้ว +91

    Genialny i bardzo mądry materiał ^^
    Bardzo lubię dojrzałe podejście do filmów pozornie i głównie dla dzieci i znajdywanie w nich drugiego, bardziej dorosłego dna oraz ważnych, życiowych, a także uniwersalnych morałów ;)
    Poza tym, kocham Encanto właśnie za to, że jak na animację dla całej rodziny porusza tak ważne problemy, przy okazji nie zbaczając z tradycyjnej ścieżkiw wyznaczonej w filmach Disney'a (w sensie, że po pierwsze w samym filmie jest dużo humoru, co nie czyni z Encanto filmu 13+, a także że jest to przedstawione w tak łagodny, subtelny i delikatny sposób, że może to zrozumieć każda osoba podczas seansu, niezależnie czy to dziecko czy dorosły, lub starsza osoba ^^). A także moim zdaniem Abuela Alma, mimo swoich wszystkich wad, jest bardzo ciekawą postacią, której historia idealnie pokazuje, jaki wpływ na człowieka mają traumy, co czyni ją bardzo realistyczną postacią :)

  • @eveeka9525
    @eveeka9525 2 ปีที่แล้ว +28

    Jest błąd. Powiedzieliście młodsze siostry podczas gdy Louisa i Isabella są starsze. W filmie jest nawet wspominane, że przed uroczystością Antonio ostatnią uroczystością była ta Mirabel co wyraźnie pokazuje, że zaraz po Antonia Mirabel jest najmłodszym członkiem rodziny

  • @bartekbartek7036
    @bartekbartek7036 2 ปีที่แล้ว +19

    Ciężko jest wyzwolić się z przytłaczającej atmosfery dysfunkcyjnej rodziny. Często bez pomocy z zewnątrz nie daje się przełamać jej schematów postępowania. Czasem jedno lub kilku członków rodziny dostrzega problem a nawet go trafnie diagnozuje. Jednak trudno jest przeciwstawić się głównej narracji rodzinnej. Szczególnie jeśli nie uzyska się wsparcia.

  • @yvonne7379
    @yvonne7379 2 ปีที่แล้ว +32

    Mam wrażenie, że to zaledwie połowa tematu. Historie Izabeli, Luisy i Antonia też są warte przeanalizowania.

  • @niechcemisiewymyslacnicku.7799
    @niechcemisiewymyslacnicku.7799 2 ปีที่แล้ว +101

    Cóż za zbieg okoliczności akurat wczoraj oglądałem z rodziną.

  • @joanke6880
    @joanke6880 2 ปีที่แล้ว +39

    Pięknie pokoleniową traumę również przedstawia film "To niewypanda." Jest on bardzo ciekawą pozycją Disneya. Polecam każdemu.

    • @omnivore6607
      @omnivore6607 2 ปีที่แล้ว +6

      Dokładnie, aż dziwne, że Disney ma ogwagę ostatnio puszczać serie animacji z motywem patologicznej matriarchalnej rodziny

    • @joanke6880
      @joanke6880 2 ปีที่แล้ว +12

      @Ogrodniczek2 znaczy, że coś średnio zrozumiałeś ten film, pozdrawiam.

    • @maciejpeksa9454
      @maciejpeksa9454 2 ปีที่แล้ว +2

      tragiczny, bohaterka mega irytująca i arogancka, nie polecam

    • @niewiem6064
      @niewiem6064 2 ปีที่แล้ว +11

      @Ogrodniczek2 Nie zrozumiałeś przekazu po prostu. Przecież cały film jest o tym, że dogadanie się jest kluczowe w relacji rodzic-dziecko, a bohaterka ponosi olbrzymie konsekwencje swoich czynów (oczywiście, dało się to rozwiązać, ale trauma pozostanie).

    • @izabelastachowiak8912
      @izabelastachowiak8912 2 ปีที่แล้ว +3

      Traumę pokoleniową dobrze przedstawia Bojack Horseman - co prawda trochę dalej w serii, ale warto przez nią przebrnąć, ponieważ przedstawia wiele innych tematów wartych uwagi :)

  • @Czekomilk
    @Czekomilk 2 ปีที่แล้ว +6

    Jestem tuż po seansie, więc obejrzałam i analizę 🙂 A może by tak analiza "Coco"? Podoba mi się, że ten film pokazuje, że ważny jest nie tylko indywidualizm (o którego ważności zresztą mówi się w dzisiejszych czasach ciągle), ale też rodzina. Dzisiaj jest taka narracja, że jak rodzina przeszkadza ci w samorealizacji, to masz zerwać z nią kontakt, ale to nie jest takie proste. Rodzinę się kocha, nawet jak jest toksyczna.

  • @olgagaca3184
    @olgagaca3184 2 ปีที่แล้ว +62

    Mam wrażenie, że dużo filmów Disneya/Pixara koncentruje się na konflikcie pokoleń by pokazać, że wszystko co lepsze przychodzi od młodych, lub tych, którzy myślą inaczej niż ich przodkowie, natomiast to co złe - od starszych.

    • @Vatras888
      @Vatras888 2 ปีที่แล้ว +4

      No bo tak jest

  • @johanngambolputtydevonausf3483
    @johanngambolputtydevonausf3483 2 ปีที่แล้ว +13

    Twój film pomógł mi w zadaniu z Historii i Społeczeństwa. Dzięki za rzetelne filmy.

  • @bazejp.6964
    @bazejp.6964 2 ปีที่แล้ว +26

    Po obejżeniu tego filmu wiedząc że wyrażenia mają miejsce na przełomie XIX i XX wieku sprawdziłem historię Kolumbii która przeszła kilka wojen domowych. Miejscowość "ukryta" w górach oraz chęć akceptacji członków rodziny Matrigal przez lokalną społeczność poprzez eliminację indywidualizmu obrazuje strach przed zagrożeniem zewnętrznym jak i potępieniem że strony sąsiadów.

    • @wyslanniknewworldorder9525
      @wyslanniknewworldorder9525 2 ปีที่แล้ว +1

      Czemu sie mamy bac jakichs dziadygow i babc? 🤣🤣

    • @marysiachucky5546
      @marysiachucky5546 2 ปีที่แล้ว +1

      To jest raczej odniesienie do 100 lat samotności

    • @bazejp.6964
      @bazejp.6964 2 ปีที่แล้ว

      @@marysiachucky5546 to znaczy ? Mógłabyś rozwinąć

    • @marysiachucky5546
      @marysiachucky5546 2 ปีที่แล้ว +5

      @@bazejp.6964 fabuła książki „100 lat samotności”, „100 años de soledad” kolumbijskiego laureata Nagrody Nobla, Gabriela Garcíi Marqueza. Książka jest istnym arcydziełem i pięknym przykładem charakterystycznego dla Ameryki Łacińskiej (a w szczególności Kolumbii) gatunku realizmu magicznego (obok przywoływanej podczas pandemii „Miłości w czasach zarazy”, tego samego autora). Mam nadzieje, że wyjaśniłam. Encanto jest mocno w realizmie magicznym osadzone, co widać chociażby po nazwie filmu/wioski. Co prawda mogłeś równie dobrze to wygooglować, ale cała przyjemność po mojej stronie.

    • @joanke6880
      @joanke6880 2 ปีที่แล้ว +2

      @@marysiachucky5546 poprawcie mnie, ale w Encanto chyba można trochę z liczyć nawiązań do Marqueza, np w motywach złotych motyli.

  • @AngieNTheComettes
    @AngieNTheComettes 2 ปีที่แล้ว +12

    Według najnowszych badań PTSD jest dziedziczony na ok. 2-3 pokolenia. Jeżeli dana osoba przeżyje traumę, przekazuje ją dalej. Trwają jeszcze badania, żeby ustalić bardziej szczegółowo, na ile to kwestia genów / predyspozycji, a na ile przekazywanie określonych schematów

    • @malgorzatabajorek4107
      @malgorzatabajorek4107 2 ปีที่แล้ว

      A kto te najnowsze badania robi?

    • @AngieNTheComettes
      @AngieNTheComettes 2 ปีที่แล้ว

      @@malgorzatabajorek4107 Na necie jest fajny artykuł, zawierający rozmowę z prof. Jadwigą Jośko-Ochojską :) Moi wykładowcy również się zajmują PTSD i mówią dużo o tym przy okazji zajęć

    • @malgorzatabajorek4107
      @malgorzatabajorek4107 2 ปีที่แล้ว

      @@AngieNTheComettes To bylo retoryczne pytanie. Obecnie psychologowie i pedagodzy sa szkoleni wlasnie w kierunku nowoczesności gdzie podstawa jest parytet, kobieta ma die realizowac a patriarchat to sredniowiecze. Nie widze zdrowego spoleczenstwa pomimo tylu specjalistow, a wrecz powiedzialabym ze jest coraz gorzej. Dzieci lykaja pdychotropy, dorastaja i dalej lykaja i tak cale zycie. Calkurm niezle Wam ta nauka wychodzi, nue ma co.

    • @AngieNTheComettes
      @AngieNTheComettes 2 ปีที่แล้ว

      @@malgorzatabajorek4107 Bo same studia psychologiczne nie dają żadnej wiedzy ani kompetencji. Dopiero kursy, podyplomowki, szkoły psychoterapeutyczne, specjalizacje i stopnie naukowe dają jakąkolwiek wiedzę na temat pomagania ludziom. Niestety, wielu psychologów z tego rezygnuje i potem krzywdzą ludzi

  • @Stag_Knight
    @Stag_Knight 2 ปีที่แล้ว +13

    Trochę mnie bawi, że we wstępie, który mówi o odejściu Disneya od miłości romantycznej do rodzinnej, jest fragment Meridy Walecznej. Jest to film nie tyle Disneya co Pixara, który ma już 10 lat na karku...
    W dodatku Pixar nigdy nie szedł w miłość romantyczną, niemal zawsze poruszając głębsze tematy. Taki mocniejszy wątek romantyczny to był chyba tylko u Pixara ostatnio w Toy Story 4. Wcześniej w WALL-E i może trochę w Autach ? Ale żaden z tych wątków nawet nie podchodzi do miłości większości Księżniczek z Disneya.

  • @moonotaku1789
    @moonotaku1789 2 ปีที่แล้ว +33

    Mirabel ja cię rozumiem...sama jestem w toksycznej rodzinie. Mi łatwo było kiedyś o szaleństwo, i próbuje nadal dorosnąć.. nie chcę się poddać...a Bruno mimo iż jest dziwakiem, to go lubiłam w nasze magiczme escanto ✨😒.

    • @superslavbross9935
      @superslavbross9935 2 ปีที่แล้ว +5

      Nie poddawaj się, dasz radę 💪

    • @YBGIR-23
      @YBGIR-23 28 วันที่ผ่านมา +1

      Współczuję sam jestem jak Mirabel

  • @blackcat19778
    @blackcat19778 2 ปีที่แล้ว +11

    Abuela to babcia po hiszpańsku tak swoją drogą 😉

  • @AngieNTheComettes
    @AngieNTheComettes 2 ปีที่แล้ว +7

    Bardzo prawdziwy film - serdecznie miałam dosyć tego słodzenia, gdzie wszyscy się wzajemnie kochają

  • @Stag_Knight
    @Stag_Knight 2 ปีที่แล้ว +4

    Niemal w tym samym czasie wyszło "To nie wypanda" (ten tytuł to jakiś żart) od Pixara, gdzie film opiera się na bardzo podobnym wątku konfliktu w rodzinie: matka - córka. Tyle że zrobionym dobrze. Super porównanie tych dwóch filmów zrobili na kanale "Napisy Końcowe".

    • @rafsandomierz5313
      @rafsandomierz5313 2 ปีที่แล้ว +5

      Znaczy tytuł działa tutaj dobrze, bo tutaj skupia się na tym że matka często mówi głównej bohaterce co ta ma robić, jaka być itd. dodatkowo to że odkryła swoją moc transformacji po przez wewnętrzne emocje działa tutaj całkiem dobrze jako gra słów.

  • @maciejsuchowiejko1919
    @maciejsuchowiejko1919 2 ปีที่แล้ว +22

    Świetny film ze wspaniałą muzyką. Analiza również OK.

  • @StepsisterStuck
    @StepsisterStuck 2 ปีที่แล้ว +8

    Bruno trochę mi przypomina Syriusza Blacka z Harry'ego Pottera

    • @anini8057
      @anini8057 2 ปีที่แล้ว +6

      A mnie umarłego ojca muzyka z Coco

  • @masumi158
    @masumi158 2 ปีที่แล้ว +18

    Chciałabym abyś zrecenzował Raya. Ostatni smok. Ciekawe czy Twoje przemyślenia będą takie jak moje.

  • @juliabachowicz4667
    @juliabachowicz4667 2 ปีที่แล้ว +21

    2:08 tu powiedziałeś "młodszę,, siostry a przecież to Mirabel jest najnłodsza

    • @camillo1168
      @camillo1168 2 ปีที่แล้ว +1

      Tak, w bajce jest wspomniane ze przed tym jak Antonio dostał dar miała swoją uroczystość Mirabel co oznacza że jest prawie najmłodsza

  • @natalias50
    @natalias50 2 ปีที่แล้ว +11

    Swietny material. Ja osobiscie zauwazam ogromne zmiany w podejsciu nas Polakow do swoich dzieci, w pozytywna strone.
    Edit: pamietam ze moja prababcia do konca zycia chowala w roznych miejscach w domu puszki z jedzeniem, tak na wypadek wojny…

    • @niemamnicku1359
      @niemamnicku1359 2 ปีที่แล้ว +1

      i ty uwazasz ze twoja babcia byla jakas dziwna?
      jak mi ciebie żal :)
      Widac ty totalnie nie rozumiesz życia, a dane socjologiczne mòwia o coraz wiekszej patologizacji mlodych pokoleń, a nie "poprawy" ich rodzicow. Z twojej perspektywy zapewne tak jest, bo nie wiesz co dobre a co zle.

    • @natalias50
      @natalias50 2 ปีที่แล้ว +13

      @@niemamnicku1359 nie uwazam zeby byla dziwna, tylko nigdy nie otrzasnela sie z traumy jaka przezyla w czasie niemiecko-radzieckiej okupacji.
      Mozna jej tylko wspolczuc ze zostala tak bardzo skrzywdzona.
      Wg mnie za komuny byl jeszcze wiekszy problem z pijanstwem i alkoholizmem i to ogromnie wyniszczalo rodziny, szczegolnie dzieci.
      Takich statystyk nie znam, to tylko moje obserwacje.

    • @MaciejTrebacz
      @MaciejTrebacz 2 ปีที่แล้ว +15

      @@niemamnicku1359 "i ty uwazasz ze twoja babcia byla jakas dziwna" - taka rada na przyszłość - nie zakładaj z góry złych intencji drugiej osoby po jej jednej wypowiedzi, bo jak widać na załączonym obrazku możesz się bardzo pomylić.

    • @natalias50
      @natalias50 2 ปีที่แล้ว +1

      @Lukke mialam okazje studiowac w Finlandii, faktycznie edukacja jest na bardzo wysokim poziomie. Infrastruktura, dostep do informacji (e-biblioteki), wysokie dofinansowanie do akademikow i wyzywienia- edukacja nieodplatna- polecam, nawet jesli to tylko rok z Erazmusa.
      Nie bylabym jednak tak krytyczna w ocenie Polski, Finlandia miala w koncu 44 lata przewagi nad nami. Mysle ze Polska radzi sobie calkiem dobrze. Pewnie ze mogloby byc lepiej, ale mysle ze nie jest zle.
      Osobiscie martwi mnie recesja, ktora chyba jednak dosiegnie nasz kraj, ale mam nadzieje ze szybko sie odbijemy.

  • @czujesiekrzesem5285
    @czujesiekrzesem5285 2 ปีที่แล้ว +5

    2:07 nie młodsze, tylko starsze. W rodzinie Madrigal jest tylko jedna osoba młodsza od Mirabel.

  • @patrykpiesinski3812
    @patrykpiesinski3812 2 ปีที่แล้ว +16

    2:11 Mirabel była jedną z najmłodszych dziewczyn.

    • @ArriBakka3721
      @ArriBakka3721 2 ปีที่แล้ว +5

      actually, była najmłodszą dziewczyną, młodszy od niej był tylko Antonio

    • @patrykpiesinski3812
      @patrykpiesinski3812 2 ปีที่แล้ว

      A Camilo był w tym samym wieku.

    • @gizmo9290
      @gizmo9290 2 ปีที่แล้ว +2

      @@patrykpiesinski3812 Być może, ale w filmie jest wyraźnie powiedziane, że ostatnią ceremonią przed ceremonią Antonia była nieudana ceremonia Mirabel. Więc nawet jeśli Camilo ma tyle samo lat, co kuzynka, albo urodził się w tym samym roku, to musi być jednak choć trochę od niej starszy.

  • @mariannaskiba6402
    @mariannaskiba6402 2 ปีที่แล้ว +7

    tak dziękuje za ten materiał!

  • @adam.sam.
    @adam.sam. 2 ปีที่แล้ว +2

    Nie oglądałem tego filmu, ale coś mi tu pachnie „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza

    • @wiktoriafrozen3913
      @wiktoriafrozen3913 2 ปีที่แล้ว +3

      Bo Encanto było inspirowane tą książką 😌

  • @ИраГригорьева-ш1я
    @ИраГригорьева-ш1я 2 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo dziękuję za odcinek, już wiem co będę oglądała dziś wieczorem. Jeszcze proponuję wziąć na warsztat film Pixara "Co w duszy gra", też porusza ciekawe kwestie.

  • @DuDiiC
    @DuDiiC 2 ปีที่แล้ว +2

    Przeczytałem wielki napis "dziedziczenie" i już się bałem, że chcesz mi wykładać programowanie obiektowe. Na szczęście to jednak Disney.

  • @crazyscorpia1694
    @crazyscorpia1694 2 ปีที่แล้ว +1

    Encanto to moj ulubiony film Disneya z ostatnich lat. Zachwyca mnie w nim wszystko: muzyka, animacja a przede wszystkim- bohaterowie I relacje miedzy nimi. Nie liczylam tutaj na ten material, ale ciesze sie bardzo( swietna robots)! Jest wiele innych dziel Disneya/pixara, ktore sa warte omowienia np. SOUL(moim zdaniem najlepszy Pixar ostatnich lat).

  • @ellvik
    @ellvik 2 ปีที่แล้ว +2

    2:06 młodsze? Tylko Antonio jest młodszy od Mirabel...

  • @szymon823
    @szymon823 2 ปีที่แล้ว +1

    6:30 mi się wydaje: że ofiarą rodziny jest osoba która niejako naj mniej się broni, albo naj mniej się broni fizycznie bo jest naj słabsza, albo naj mniej się broni na poziomie charyzmy, na poziomie angażowania otoczenia w swoje sprawy i decyzje, pozwala innym najbardziej na przekraczanie swoich granic, albo najbardziej sofa swoje granice. żeby pozwolić sobie na dziwactwo trzeba mieć odwagę przeciwstawienia się otoczeniu, ale jeśli jesteśmy mocno związani z grupą i przeciwstawimy się jej całej może ona się skrzyknąć by nas do siebie dopasować na siłę, jeśli nie ulegniemy dostatecznie długo i grupa sama nie powstrzyma się od kontynuowania zmowy, to sytuacja się zaostrza czasem na tyle że już nic co zrobi ofiara nie jest w stanie odwrócić zachowania grupy.
    jeśli chodzi o grupy tymczasowe np. w szkole sytuację można zmienić poprzez zerwanie kontaktu, zmiany w kontaktach, zgadanie się na początek tylko z 1 osobą która z dobrym lub złym zamiarem zwykle żeby się dopasować do grupy, żeby nie zająć naszego miejsca lub żeby się razem z nami w tym miejscu nie znaleźć odłącza się od ofiary wracając tam gdzie jej było wygodnie czyli z większą ilością osób z jakimi się dogaduje zamiast jednej, a czasami porzuca grupę i dołącza się do tej jednej. ale w grupie typu rodzina taka tymczasowość może nigdy nie nadejść, szczególnie jeśli rodzina uzależnia się od ofiary, lub ofiarę od siebie, lub kiedy zachowanie rodziny niszczy drogi jakie ofiara obiera na cel.
    innymi słowy każda grupa ma interes w posiadaniu kozła ofiarnego, każda charyzmatyczna osoba musi być w czymś bardziej charyzmatyczna od otoczenia czyniąc trochę z elementów otoczenia lub z całego otoczenia takie ofiary. chodzi o to żeby tego nie robić za bardzo i żeby nie koncentrować tego na jednej osobie,, kiedy ktoś to koncentruje na sobie możemy to nazwać niską samooceną

  • @IzayoiArwena
    @IzayoiArwena 2 ปีที่แล้ว +2

    Ja zauważyłam że ostatnio matki (albo babcie) w Disneyu są strasznymi sukami. Abuela to wredne kurwisko, matka Mei, czyli Pandy tak samo. Nie akceptuje jej taką jaką jest i że dorasta, ale ona też ma traumę. I bała się babci, czyli swojej matki, ale ona akurat była spoko. Możesz też o nich opowiedzieć. To samo matka Meridy. Wcale się nie dziwię Meridzie że chciała ją zamienić w niedźwiedzia (skoro to są Pixary, to może Merida i Mei są ze sobą spokrewnione? Tym bardziej że Pixary są połączone). Tylko ona w odróżnieniu od Ming i Abueli nie ma traumy żadnej. Z kolei ojcowie są mili i dobrzy, ale gdzieś tam w tle i nie mają nic do gadania. Ojciec Meridy to dziecinny idiota, a Mei to klasyczny pantofel. Ale oni je biorą takie jakie są. Dlaczego matki nie mogą? A z kolei w starych Disneyach to ojcowie są wredni i nadmiernie zdyscyplinowani. Ale ja myślę że to efekt wojny, bo wtedy wszyscy musieli tacy być, przymusowe wojsko, te sprawy i to w nich zostało. I wtedy matki były tymi dobrymi przyjaciółkami, ale też w tle, albo nawet ginęły. Tak było bardzo długo. Zawsze jeden z rodziców jest surowy. Albo oboje. I ten surowy zostaje, bo łagodny ginie. Jakoś nigdy nie ma tak, żeby oboje byli łagodni. A powinni być. Czemu nigdy nie ma obojga łagodnych rodziców? Teraz jak na początku powiedziałeś o rodzinie Ti mi się jeszcze Kraina lodu nasunęła, bo tu też jest bardziej wątek rodziny niż miłosny. Bo skupia się na relacji Anny i Elzy, czyli sióstr, po śmierci ich rodziców. I to mi się podoba. Fajnie że to nazwałeś po imieniu, bo się nie zastanawiałam nad tym, że teraz może chodzić o rodzinę.

    • @mariazarzycka2666
      @mariazarzycka2666 2 ปีที่แล้ว +2

      Jeszcze można to zauważyć w Coco: po odejściu Hèctora, Imelda zabroniła całej rodzinie słuchać muzyki i pozbyła się wszystkiego co miało związek z mężem, jego zdjęcie nie było nigdy stawiane na ołtarzyku, jedyną osobą w rodzinie, która go pamiętała, była jego córka Coco. Wnuczka Imeldy, Elena, prowadziła dom tak samo jak jej babka (matriarchinią formalnie była Coco, ale ona nie kontaktowała), posunęła się nawet do tego że zniszczyła gitarę wnuka. Chciała koniecznie wykształcić wnuka na szewca, mimo jego sprzeciwu, i nikt z rodziny nie stanął w jego obronie, dopiero jak wnuk uciekł z domu i o mało co nie stracił życia, rodzinka przejrzała na oczy. W "Naszym Magicznym Encanto" Alma narzucała swoje zdanie całej rodzinie. Faworyzowała Isabelę, ale chciała ją zmusić do poślubienia mężczyzny, którego nie kochała (Isa nawet chciała wejść w ten związek dla dobra rodziny), a Mirabel traktowała jak wyrzutka, najmłodszej córki bronili tylko rodzice i wuj. Ming (To nie wypanda) jest typowym przykładem tygrysiego macierzyństwa - nacisk na oceny i karierę (chce, żeby Mei została Sekretarz Generalną ONZ). Mei się stara, ale matka nie chce jej puścić na koncert, bo uważa, że za dużo w tym seksu (Z drugiej strony jednak pozwala córce oglądać seriale pełne przemocy, jak wielu rodziców - nie zwraca uwagi na przemoc, ale jak pojawi się jakiekolwiek nawiązanie do seksu, to od razu zakaz), podobnie rodzice Abby, która jest pół-Koreanką (Z tego samego powodu). Mei musi ukrywać swoją buntowniczą naturę przed matką, a Ming nie chce zaakceptować faktu, że Mei Mei nie jest już małym dzieckiem, ba - Mei udowadnia swoją dorosłość, jak sama zarabia na bilety na koncert, bo rodzice nie chcą jej dać pieniędzy. Ming uważa, że koleżanki mają na jej córkę zły wpływ, a jak Mei wkracza w wiek zainteresowania chłopcami, to wpada w furię (moja matka też mówiła jak miałam 13 lat, że jestem na to za młoda, i że mam się zająć nauką, a nie chłopakami, ba, uważała, że to mężczyzna powinien zrobić ten pierwszy krok (w 21 wieku, kiedy kobieta się może nawet oświadczyć), jak zaprosiłam kolegę z klasy do kina, to dostałam tygodniowy szlaban). Ja byłam w podobnej sytuacji jak Mei - jak dostałam 4, to była awantura i nic nie dawały tłumaczenia, że na tle klasy i tak wypadłam dobrze ("Mnie nie interesuje klasa"), za to jak chciałam obejrzeć coś, co widzieli wszyscy w klasie, tylko nie ja, to słyszałam "Ty nie jesteś "; już pomijam to, że kazała mi się na siłę przyjaźnić z dziewczynami (żeńską część klasy interesowała moda, makijaż, zainteresowania typowo babskie, mnie to jakoś nie rajcowało, wolałam pogadać z chłopakami o sporcie). Uff, rozpisałam się, ale musiałam

  • @kubacezak
    @kubacezak 2 ปีที่แล้ว +3

    Tej, Abuela to po prostu Babcia po hiszpańsku

  • @ichtisek
    @ichtisek 2 ปีที่แล้ว +1

    Nie spodziewałam się tego po dzisiejszym Disneyu, super!Koniecznie muszę obejrzeć!

  • @tomaszodz4178
    @tomaszodz4178 ปีที่แล้ว

    jedna z lepszych bajek jaką obejrzałem. Usiadłem niezobowiązująco z dzieciakami i wciągnęła mnie. Każda postać niesie za sobą jakieś znaczenie. Wątki Isabeli i Luizy można by omówić równie bogato jak tytułowej bohaterki.

  • @marekpatrzaek5610
    @marekpatrzaek5610 2 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo interesujący komentarz, zachęcił do obejrzenia filmu:)

    • @Breslauerin71
      @Breslauerin71 2 ปีที่แล้ว

      Mocna bajka. Az mi łzy naplynęły na wspomnienie sceny jak Bing Bong opuścił wózek...
      Miłość ofiarna wywołuje we mnie silne emocje. Bez skrępowania zalewam się łzami przy córce, kiedy czytam jej "Małego Księcia" albo "Pax". 😌

  • @filiplisowski5619
    @filiplisowski5619 2 ปีที่แล้ว +2

    2:07 starsze*
    Mirabel była młodsza od większości rodziny

  • @michatober6765
    @michatober6765 2 ปีที่แล้ว +5

    Wszystkie jej siostry i kuzynki są starsze, jest druga najmłodsza w rodzinie

  • @elginalska9078
    @elginalska9078 8 หลายเดือนก่อน

    Ale mega dobra analiza. Dzięki!

  • @grosiko2401
    @grosiko2401 2 ปีที่แล้ว +4

    Napisy prawie jak z Netflixa XD

  • @nessiobesio848
    @nessiobesio848 2 ปีที่แล้ว +7

    Oczy my wyszły z orbit, kiedy usłyszałem głos Pastolektora w tym filmie. Niestety, głos pochodził z drugiej karty, a to byłby ciekawy crosower, jednakże imponujące było zgranie tych dwóch filmów, obydwa rozpoczęły się w tym samym momencie XD

  • @theharoox8066
    @theharoox8066 2 ปีที่แล้ว +6

    Zrób odcinek o metal gear rising A szczególnie o napakowanym Morawieckim i jego wizji świata

  • @Natalia-lt6ug
    @Natalia-lt6ug 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobry materiał :) Bardzo podobny film to również Coco, chyba nawet lepszy.

  • @pawosa1964
    @pawosa1964 ปีที่แล้ว

    Skoro tak Ci dobrze idzie z najnowszymi produkcjami Disneya to może zrobisz analizę mniej znanych lub niedocenianych produkcji np: Pioruna

  • @lambert1257
    @lambert1257 2 ปีที่แล้ว +1

    Co za zbieg okoliczności, akurat ostatnio to rozkminiałem haha

  • @friktermind
    @friktermind 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki, koniecznie zrób coś takiego o Polsce. Namawiam od lat znajomych psychologów, żeby zajęli się naszą traumą, bo jest w nas wiele niezrozumienia i braku współczucia dla nas samych, co bardzo odbywa się na stosunki i pozycję międzynarodową.

  • @Anheles25
    @Anheles25 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawe nigdy nie patrzyłam na bajki disneya w ten sposób. Choć w innych bajkach zauważyłam takie problemy jak dorastałam dlatego nie za bardzo lubiłam bajki typu Kopciuszek czy śpiąca królewna. Ale bardzo ciekawy film zostaje na dluzej 😄

  • @maciejpeksa9454
    @maciejpeksa9454 2 ปีที่แล้ว +2

    i może dlatego czuje taką niechęć do Niemieckiego narodu, a inni się dziwią czemu nie umiem zaufać niemcom i nazywają mnie ksenofobem a ja zwyczajnie w genach mam uraz do tego kraju :D

  • @geeka
    @geeka 2 ปีที่แล้ว +2

    Potrzebujemy więcej analiz mądrych animacji!!

  • @pandabear9903
    @pandabear9903 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak zawsze świetny odcinek. Czekam na analizę W głowie się nie mieści.

  • @Antyweszka
    @Antyweszka 2 ปีที่แล้ว +1

    Piękny tytuł filmu, który wyraża więcej niż rafaello❤️ To dziedziczenie traumy jest jeszcze głębsze. Nosi nazwę epigenetyka i udowadnia Słowa, które Bóg wyraził w Dekalogu z Księgi Wyjścia (o przekleństwie do trzeciego i czwartego pokolenia na tych, którzy czczą dzieła ludzkich rąk). Trauma kształtuje sposób myślenia, a epigenetyka udowadnia, że rezultaty naszych decyzji są przekazywane za pomocą nasienia i komórki jajowej do przynajmniej trzech, czterech następnych pokoleń. Zostawiamy dzieciom i wnukom nasze „myślowe” dziedzictwo. Ta myśl pochodzi z badań dr Caroline Leaf.

  • @LewicowyPatriota
    @LewicowyPatriota 2 ปีที่แล้ว

    Dla mnie podobnym, ale dużo bardziej emocjonującym filmem animowanym Disney'a była "Coco".

  • @Jakub1500
    @Jakub1500 2 ปีที่แล้ว +5

    Dobry film.

  • @piotrjawor6994
    @piotrjawor6994 2 ปีที่แล้ว +3

    Cześć :) Czy w przyszłości zrobiłbyś odcinek, w którym omówiłbyś film "Zwierzogród" z 2016 roku?

    • @Breslauerin71
      @Breslauerin71 2 ปีที่แล้ว +3

      Jedna z nielicznych bajek, ktora na przestrzeni ostatnich lat, tak bardzo mnie urzekła. :)

  • @matiwjertara2390
    @matiwjertara2390 2 ปีที่แล้ว +6

    Czy tylko mi rodzina Madrigal i jej problemy przypominają Kościół Katolicki? Rodzina jest bardzo skupiona na efektach, wynikach, misji itp, a cierpią na tym relacje. Abuela zachowuje się identycznie jak większość biskupów. Osoby, które tak jak Mirabel myślą inaczej i chcą wyjść ze wszechobecnego skostnienia są niezrozumiane i odsuwane na bok.

  • @nobodyknows791
    @nobodyknows791 2 ปีที่แล้ว

    Świetny materiał, jestem tu pierwszy raz ale bardzo mi się spodobało 🥰

  • @pink1886
    @pink1886 2 ปีที่แล้ว +3

    świetny film

  • @prospara
    @prospara 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję

  • @perciol9371
    @perciol9371 2 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda, że nie ma filmu na twoim kanale, który mógłby pomóc takim osobom. Film typowo, o wyjściu z takich sytuacji albo który niósłby ze sobą rady czy coś w rodzaju pomocy a nie tylko analizę sytuacji, bo to przeanalizować, że ktoś żyje w dysfunkcyjnej rodzinie łatwo nie jest.

  • @kanapkuba4072
    @kanapkuba4072 2 ปีที่แล้ว +3

    Może obejrzę sobie na Disney plus

  • @joansca4121
    @joansca4121 2 ปีที่แล้ว +1

    witam i pozdrawiam [ w 6 min 45 sek zaczynasz wygłaszać pewną teorię czy fakt? jakieś opracowania na poparcie tych słów ?

  • @wojtekszalankiewicz4601
    @wojtekszalankiewicz4601 2 ปีที่แล้ว +4

    W kastylijskim ,,abuela ,, ( babcia ),wymawia sie , : aVuela ....wiele slow w ,, castillano,, gdzie jest ,,B,, wymawia sie jako ,,V,, i vice versa .

  • @Alix49
    @Alix49 2 ปีที่แล้ว +2

    *po prostu Maru join the chat*

  • @shoguninternetu2987
    @shoguninternetu2987 2 ปีที่แล้ว +1

    Ja ostatnio myślałem o tym.
    I mówiłem iż dobrze by było zrobić to co Mojżesz. (Mojżesz podróżował tak długo czyli 40 lat aż ci co pamiętali niewolnictwo wymrą by nie pamiętali tego niewolnictwa)
    Ale na dzisiejsze standardy to niemożliwe bo ziemia jest w miare zaludniona i ludzie dłużej żyją. :P

  • @gabrielgawron
    @gabrielgawron 2 ปีที่แล้ว +2

    Komentarz do statystyk

  • @luka_yt8531
    @luka_yt8531 2 ปีที่แล้ว

    Nie rozumiem przecież posiadanie mocy przyszłości nie jest złe

  • @ladywifi6271
    @ladywifi6271 2 ปีที่แล้ว

    2:05 Starsze siostry

  • @genoitodrugiedno
    @genoitodrugiedno 2 ปีที่แล้ว +1

    My przeprowadziliśmy analizę pod kątem teologicznym. Zapraszamy!
    th-cam.com/video/sPsVt3BY3cU/w-d-xo.html

  • @jozek3989
    @jozek3989 2 ปีที่แล้ว +3

    Dzień dobry

  • @piomio8583
    @piomio8583 2 ปีที่แล้ว +2

    nagrywam materiały o grach

    • @Alix49
      @Alix49 2 ปีที่แล้ว +1

      okm

  • @lelumierevert1204
    @lelumierevert1204 2 ปีที่แล้ว

    Nikt nie pytał, każdy potrzebował

  • @tirnanox9616
    @tirnanox9616 2 ปีที่แล้ว

    Ja tam już na disneya nie chodzę

  • @matyjaszmatyszek7306
    @matyjaszmatyszek7306 2 ปีที่แล้ว +1

    A może byś spróbował wpierw wyjaśnić, czemu toksyczne stosunki międzyludzkie przedstawiono na przykładzie tradycyjnej rodziny meksykańskich emigrantów w USA.

  • @olafbaran4363
    @olafbaran4363 2 ปีที่แล้ว

    Akurat chciałem zaproponować taki materiał

  • @kaskakaska6688
    @kaskakaska6688 2 ปีที่แล้ว +3

    👍💪🥰

  • @nanab256
    @nanab256 2 ปีที่แล้ว +1

    disney wymawia się dizni a nie disnej

  • @aizxawa4630
    @aizxawa4630 2 ปีที่แล้ว +1

    🖤🖤

  • @tylkoprawda9831
    @tylkoprawda9831 2 ปีที่แล้ว +1

    Głupota kultury staje na drodze postępu Ludzie giną z powodu głupoty i otępienia świata th-cam.com/video/NQR4Hh5Hzu0/w-d-xo.html

  • @magorzatamynarczyk3950
    @magorzatamynarczyk3950 2 ปีที่แล้ว

    Jakbym o mojej rodzinie słyszła. A szczególnie o babci! 😩😩

  • @wiktoriakaczmarczyk6923
    @wiktoriakaczmarczyk6923 2 ปีที่แล้ว +1

    Po obejrzeniu tego filmu wyrzuciłam go z głowy i nie chciałam go sobie interpretować. Za bardzo bolało, za bardzo rel. I nie podoba mi się zakończenie. Nie jest realistyczne i nie satysfakcjonuje.

  • @zjaranyarab
    @zjaranyarab 2 ปีที่แล้ว

    Camila Cabello¿

  • @koprolity
    @koprolity 2 ปีที่แล้ว +34

    Niestety u nas toksyczna rodzina nadal jest promowana jako "tradycyjny model rodziny".

    • @polonusx
      @polonusx 2 ปีที่แล้ว +10

      A to w jaki sposób?

    • @jarosawkonieczny500
      @jarosawkonieczny500 2 ปีที่แล้ว

      Już? Wylałeś/łaś swoją żółć? Lepiej Ci choć trochę? Naprawdę w niedzielne południe nie masz nic lepszego do robienia?

    • @aston6807
      @aston6807 2 ปีที่แล้ว +11

      Właśnie dlatego potrzebujemy więcej samotnych matek i rodzin patchworkowych. Kompletna, kochająca się rodzina... fuj!

    • @ten_tego_teges
      @ten_tego_teges 2 ปีที่แล้ว +2

      Otóż nie.

    • @pawmal1988
      @pawmal1988 2 ปีที่แล้ว +4

      Ale bzdury dziś w TVN podali. Mógłbyś chociaż czasem dać to komuś do sprawdzenia albo nie powtarzał bezmyślnie komunałów.

  • @radosny4056
    @radosny4056 2 ปีที่แล้ว +1

    To jest scenariusz jakiejś bajki, calkowicie zmyślony. Jak można sie do tego odnosić? To jest nie poważne

    • @JanKwapis
      @JanKwapis ปีที่แล้ว

      Zgadzam się całkowicie.

    • @radosny4056
      @radosny4056 ปีที่แล้ว

      @a_person111 człowieku, słyszymy co jest mówione w materiale. to jest nie poważne

    • @radosny4056
      @radosny4056 ปีที่แล้ว

      @a_person111 jesteś z innej gliny, skoro potrafisz to sobie wytłumaczyć

    • @radosny4056
      @radosny4056 ปีที่แล้ว

      @a_person111 ja tu widzę tylko streszczenie scenariusza

  • @ytpremium4305
    @ytpremium4305 2 ปีที่แล้ว +2

    Co k*rwa? XD

  • @MrMariusz8
    @MrMariusz8 2 ปีที่แล้ว +4

    Matriarchat dobrze, patriarchat źle.

  • @JanKwapis
    @JanKwapis ปีที่แล้ว

    Wszymon nawet najlepszy film rozwali swoim głupim gadaniem.

  • @klemens_gak
    @klemens_gak 2 ปีที่แล้ว +1

    Lektura dla Niemców. Nic tylko przetłumaczyć to na niemiecki i wysyłać to każdemu Niemcowi.

  • @radosaworman7628
    @radosaworman7628 2 ปีที่แล้ว +4

    Cóż wszyscy czasami musimy poradzić sobie z kwaśną Mirabelką. Czasem jest ich wiele w rodzinie…
    Twarde,kwaśne i małe

  • @pawmal1988
    @pawmal1988 2 ปีที่แล้ว +5

    Zaraz będzie wysyp płaczków jak to oni ciężko nie mieli...

    • @Amelie-te7ef
      @Amelie-te7ef 2 ปีที่แล้ว +10

      Wydajesz się być naprawdę okropnym człowiekiem. To że ktoś się dzieli swoimi traumatycznymi przeżyciami na forum pokazuje jego siłę a nie słabość. Czasami napisanie paru zdań w internecie może być ważnym krokiem do przepracowania traumy. Słabi są ci co jak ty prześmiewczo komentują ukazując swoje tłumione frustracje. Także zastanów się kto naprawdę gorzej się zaprezentował w komentarzach oni czy raczej ty

    • @pawmal1988
      @pawmal1988 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Amelie-te7ef Jak chcą to przepracować to niech mówią to rodzinie, przyjaciołom albo terapeutom. Co ma do tego napisanie kilku zdań na forum ?

    • @Amelie-te7ef
      @Amelie-te7ef 2 ปีที่แล้ว +3

      A to, że często jest to krok w terapii. Mówienie głośno o złych doświadczeniach pomaga sobie z nimi poradzić. A przecież nie powiedzą kolegom, z pracy.

    • @Amelie-te7ef
      @Amelie-te7ef 2 ปีที่แล้ว +3

      A co do rodziny i przyjaciół to raczej tylko w bajkach można im powiedzieć takie rzeczy... lepiej już komuś obcemu kto nie ma możliwości tego wykorzystać

  • @krystianlewicki8608
    @krystianlewicki8608 2 ปีที่แล้ว

    kds

  • @lilianna02lili25
    @lilianna02lili25 2 ปีที่แล้ว

    Ta bajka byla slaba

  • @turbokisiel
    @turbokisiel 2 ปีที่แล้ว +2

    Film o Encanto - wyjątkowo nie obejrzę. To największy CRAP disneya ever.

  • @janpolski8682
    @janpolski8682 2 ปีที่แล้ว +3

    Skąd się biorą popaprane lgbetki? Otóż z uszkodzonych rodziców, którzy nie potrafili przekazać swoim dzieciom, właściwych wzorców . Tak to wygląda :(

    • @bgg506
      @bgg506 2 ปีที่แล้ว +10

      Co ty pierdolisz

    • @lechitasowianinpolak8168
      @lechitasowianinpolak8168 2 ปีที่แล้ว +1

      Biorą sie bo taka zjebana moda zachodu, w sumie i tez masz racje

  • @damnedmadman
    @damnedmadman 2 ปีที่แล้ว +3

    Ehh te dzisiejsze rozintelektualizowane bajki. Może dobre dla domorosłych filozofów, ale na pewno nie dla dzieci.

    • @TheTorment
      @TheTorment 2 ปีที่แล้ว +14

      Jeżeli przeszkadza Ci, że bajka ma drugie dno i morał, to w zasadzie przeszkadza Ci cały gatunek, jakim bajka od zawsze jest...

    • @niemamnicku1359
      @niemamnicku1359 2 ปีที่แล้ว +1

      ​@@TheTorment jak ci to przeszkadza to wyjedz z Polski

    • @gizmo9290
      @gizmo9290 2 ปีที่แล้ว +1

      @@TheTorment No, mało który film animowany jest tego rodzaju bajką, "Encanto" z pewnością nie. Za długie. Niewierszowane. I skierowane jednak głównie do dzieci😉. Bajkę, o której piszesz, od bajki, o której pisze twój przedmówca, różni bardzo dużo.

    • @gizmo9290
      @gizmo9290 2 ปีที่แล้ว +4

      Czy ja wiem... To, że dzieła skierowane głównie do dzieci potrafią zainteresować i skłonić do refleksji również dorosłych, uważam akurat za zaletę. Każdy - a przynajmniej każdy, kto z góry nie odrzuca tego rodzaju rozrywki - może znaleźć w nich coś dla siebie, tak dziecko, jak i dorosły.

    • @damnedmadman
      @damnedmadman 2 ปีที่แล้ว +1

      @@TheTorment Przeszkadza, bo to "drugie dno i morał" zwykle są zupełnie inne, niż się naiwnym ludziom wydaje.