Pozdrav iz Srbije🇷🇸 Pozdrav za naše direktne pretke❤💪 Prapostojbina Serba,pre dolaska u centralnu evropu je bio prostor izmedju Kaspijskog i Crnog mora,bliže Kaspijskom, odnosno oko ušća Volge,močvarni predeo. Posle dolaska u centralnu evropu,došlo je do druge migracije, na Balkan... Neka zajednička prezimena:Bodrići,Ljutići,Dragovići,Glamoči,Baljak,Miletići... 2:59 Brl, brlog-blato(srb) Lug-mala šuma(srb) Kaljuža-mokra zemlja,blatnjava,močvarna(srb)... Lužice- Užice(town in Serbia🇷🇸) Moravia- Morava(river in Serbia🇷🇸)
Również pozdrawiam - raz jeszcze. W większości krajów słowiańskich istnieją takie nazwy. Nazwy dla miast, terenów geograficznych nazywaliśmy w naszym prasłowiańskim języku, którym mówili wszyscy Prasłowianie - nasi przodkowie. Dlatego dzisiaj we wszystkich krajach słowiańskich są takie nazwy. Napisze więcej: na przykład w Polsce jest aż kilkadziesiąt miejscowości, miast i wiosek stworzonych od prasłowiańskiego słowa "srb" i są to takie miejscowości jak: Sarby 🇵🇱 Serbin 🇵🇱 Sorbin 🇵🇱 Sarbinowo🇵🇱 Serbsk🇵🇱 Serbsko🇵🇱 Serbów🇵🇱 Sarbia🇵🇱 Sarbino🇵🇱 Sarbinówka🇵🇱 Sarbinów🇵🇱 Sarbka🇵🇱 Sarbków🇵🇱 Sarbicko🇵🇱 Sarbice🇵🇱 Sarbiewo🇵🇱 Serbia🇵🇱 Sarbice Pierwsze 🇵🇱 Sarbice Drugie🇵🇱 I wiele innych... Miejscowości z nazwą "Morawa" i "łuż" w Polsce jest równie dużo. W innych krajach słowiańskich też się zdążają dość często. My dawno temu mówiliśmy w jednym języku prasłowiańskim, dlatego we wszystkich naszych słowiańskich językach istnieją takie słowa jak Srb od którego wy wzięliście nazwę oraz pole od którego Polacy przybrali nazwę czy kraina od którego Ukraina wzięła nazwę...
@@kordianzulawa Srbi sa balkana su se napuštanjem staroslovenskog jezika i reformom jezika i pisma od strane Vuka Stefanovića Karadžića dodatno udaljili od svoje Slovenske braće ali valjda je to normalno, opet se razumemo dosta P.S raz jeszcze-" još jednom" 😉 Moramo da uspostavimo kontakte, turističke,kulturne,sportske pa i diplomatske.Ovde imamo turističke agencije ali sve organizuju posete Pragu,Budimpešti,Beču...a ja bih voleo da posetim turistički i organizovano Lužicu!
Znam cię z FB i zdziwiło mnie, że yt mi to podsunął, choć w sumie zarówno Łużyce, jak i Pomorze, Łemkowszczyzna, Podlasie, czy Polesie pod kątem językowym i etnograficznym to taka moja mała pasja. Świetny film.
Dzieki za filmik,wreszcie znalazlo miejsce wytlumaczenie terazkiego Berlina,a Tomka juz tez subuje latami,pozdrawiam milego weekendu zycze i do uslychu w kolejnych wyjasnieniach schowanej historii.
Jest też inne wytłumaczenie nazwy Serb, opieram się na prof. Sulimirskim i prof Leszku Moszyńskim, że słowo to ma rodowód iranski w tym wypadku sarmacki, Srbб to był "towarzysz walki", dlatego w dzisiejszym nowoperskim, żołnierz to "Sarboz". Były to grupy konnych wojowników, które uległy slawizacji zostawiając nazwę ok V wieku n. e. Właściwie źródła rzymskie odnotowują tę nazwę już w ll w.n.e. Jest też legenda u Konstantyna Porfirogenety (de administrando imperio Xw. Fb) że Serbię bałkańska założyło dwóch braci. W serbskiej tradycji ustnej imię jednego brzmiało Silimir. Faktycznie mieli oni wspierać Samona i migrujących na południe Chorwatów (siedem plemion) przeciw Awarom. Są jeszcze i inne przekazy o pobycie Serbów w północnej Grecji i kolejnej migracji tym razem na północ w okolice Raszki. Skąd późniejsza nazwa Serbów dalmatyńskich - Racowie.
Selimir a nie Silimir. Porfirogenita nie wspomina że dwaj bracia założyli tylko że brat władcy białej Serbii, osiedlił serbów na bałkanach za czasów Herakliusza. Porfirogenita zarazem właśnie wspomina że serbowie osiedlili się początkowo nieopodal dzisiejszego miasta Saloniki.
Perskie "sarbāz" wzięło się z połączenia słowo "sar"( głowa) i bâz (puścić). Czyli po prostu odcinający głowy. Sar wzięło się zaś z prairańskiego "*cŕ̥Hah", a to z praindoeuropejskiego "*ḱerh₂-" oznaczające "głowa". Swoją drogą u nas u Słowian z tego samego praindoeuropejskiego słowa "*ḱerh₂-" powstało bałtosłowiańskie słowo "*kárˀwāˀ* oznaczające już głowę rogatą i dalej prasłowiańskie słowo "*kòrva" i obecne polskie słowo krowa oznaczające konkretne zwierzę z rogatą głową. Serb nie ma związku z perskim sarbāz, etymologia tego słowa jest jeszcze przedsłowiańska - praindoeuropejska i oznacza odcinający głowy, oni tak nazwali żołnierzy. Toteż taka argumentacja jest z góry przegrana. Srb oznaczało w prasłowiańskim dziecko, dziedzica, kogoś kto odziedziczy. A pochodzi to z prasłowiańskiego słowa "srbati" oznaczające u Słowian "pić mleko". U nas to słowo przeszło w po prostu "pić", a później "pić głośno" czyli "Sorbać", "Siorbać". Dla Prasłowian jednak oznaczało to pić mleko, dlatego tych którzy pili ich mleko( ich dzieci) nazywali srb, które z pijącego mleko zmieniło się w dziedzica, bo ten kto był dzieckiem dziedziczył. Ta etymologia jest powszechnie uznawana z prawdziwą. Można to udowodnić nawet na przykładzie innych języków, ponieważ Słowianie nie wymyślili sobie słowa "srbati", to słowo przeszło do naszego języka jeszcze od przodków Słowian, czyli Bałtosłowian i jeszcze od ich przodków czyli praindoeuropejczyków. Serb, pochodzi od srb, to od srbati a to do prasłowiańskiego przeszło z praindoeuropejskiego "*srebʰ-" oznaczające "pić". Dlatego włosi mają "absorptio" oznaczające "pochłaniać"( bo przeszło to do łaciny z praindoeuropejskiego). Stąd latynizm w języku polskim jak "absorbować" i "absorpcja". Dlatego Anglicy mają słowo "absorb"( absorbować). U nich z pić mleko przeszło to w pochłaniać( nie tylko mleko), tak jak u nas pić( cokolwiek ale głośno). To Praindoeruopejskie "*srebʰ-" istniało przed jakimkolwiek językiem europejskim czy bliskowschodnim. To z języka praindoeuropejskiego powstały języki celtyckie, słowiańskie, germańskie, romańskie, irańskie. A w praindoeuropejskim oznaczało to "pić". Serb, wzięło się od słowiańskiego srb, srb od prasłowiańskiego srbati, a srbati od praindoeuropejskiego *srebʰ-. Nie jest to słowo obce tylko nasze rdzenne, które jest z nami od początków istnienia naszego ludu jak i ludów z których my wyrośliśmy.
Wychodzi na to że miasto Sorau, czyli Żary to siedziba jednego z dwóch głównych szczepów. I stąd też nazwa. Nie jak sądzono od słowa Żuraw. Wiem że w pobliskim Zielonym Lesie znajdującym się na najwyższych wzniesieniach dziejowej BRANdenBURGi była osada tzw. Kultury Łużyckiej.
Cesaratwo Rzymskie nie upadło wcześniej bo Bizancjum przetrwało. A *pasьrbъ z tego co pamiętam oznaczało brata który ma jednego rodzica tego samego, a drugiego innego
Wytłumaczę; Słowa zmieniają znaczenie. Dzisiaj to oznacza "Pasierb". Pasierb to w polszczyźnie syn lub córka męża lub żony, pochodzący/a z poprzedniego małżeństwa lub związku. Jest to, więc ktoś kto został doklejony do rodziny ale dziedziczy. To słowo pochodzi od prasłowiańskiego "Pasrbъ", ale ono samo oznaczało kogoś kto dziedziczy(nie doklejonego tylko po prostu dziedziczącego), dziedzica, dziecko... Sorbać oznaczało ssać mleko. Ktoś kto sorbie jest wychowywany. Sorb to dosłownie dzedziczący, pijący mleko tej Matki lub tej Ziemi. A skąd pochodzi samo słowo "Pasrbъ"? Odpowiadam z "sṝbati" - czyli na współczesne ssać. Najpierw było sṝbati czyli ssać. Z niego powstało Pasrbъ. Pasrbъ to ktoś kto po-sorbał( possał), najpierw Pasrbъ oznaczało dziedzica(dziecko, ktoś kto dziedziczy). W takim kontekście użyli go Sorbowie oraz Serbowie, bo byli dziedzicami swojej ziemi. Pasrbъ z kolei w polszczyźnie przeszło w pasierb i zmieniło znaczenie na kogoś kto dziedziczy ale nie jest spokrewniony, czyli syn lub córka męża lub żony z poprzedniego związku. Słowa zmieniają swoje znaczenie.
Cały materiał jest merytoryczny i oparty na źródłach historycznych, a mimo to przez muzykę w tle i ton głosu ma to vibe teorii spiskowej pokroju "Wielkiej Lechii", specyficznie... XD
@@wodekkuczynski9038 Nie musiałem sprawdzać, bo doskonale wiem, że Francuzi czytają to jako"werdę", i mało i mnie to interesuje. Na Nowy Jork też mówisz njujork? Na poprzednią odpowiedź nie odpowiedziałeś, a już walisz jakimiś nieistotnymi zarzutami o wymowę jakiegoś słowa...
@@wodekkuczynski9038 A wiesz jak Verdun czytają Anglicy, Amerykanie? Myślisz, że oni czytają to jak Francuzi jako "Werdę", nie. Czytają Verdun jako "Werdan" lub "Werden" i tak możesz usłyszeć na anglojęzycznych filmach, bo oni tak czytają to słowo, według swojego własnego języka, bez jakichś kompleksów. A ty naoglądałeś się jakichś polskich historyków co usilnie próbują naśladować francuski akcent i będziesz mi tu wypisywał bzdury, że wszystko co powiedziałem jest mało wartę, bo Verdun, który nie jest nawet tematem filmu powiedział z polską wymową jako "Werdun" a nie z francuskim akcentem jako "Werdę". No po prostu XD.
Również nie przepadam za anglicyzmami i dziękuję za uwagi, ale ich tutaj nie ma. Sorbowie to nie anglicyzm( ja powiem, że to słowiańskie słowo, bo ma całkowicie słowiański rdzeń "srb", choć można też je podpiąć pod galicyzm- Łużyczanie to we francuskim "Sorabes" i to z francuskiego powstało angielskie słowo "Sorbs", także w angielszczyźnie słowo "Sorbs" jest uważane za slawizm/galicyzm). Protosławia to również nie anglicyzm. "Sławia" to synonim wyrazu Słowiańszczyzna, to słowiańskie słowo, powszechnie używane przez środowiska pro-słowiańskie i panslawistyczne na określenie "Matki Słowiańszczyzny". Stąd określenie Jugosławia, w polszczyźnie również nie mówimy "królestwo południowej Słowiańszczyzny" tylko "królestwo Jugosławii" i jest to wyraz całkowicie Słowiański. Wyraz "proto" jest zaś helenizmem(i to jedyny człon obcy w tych słowach), bo pochodzi od greckiego "prṓtos" czyli "początek. Anglicyzmów tu żadnych nie ma. Jeżeli to mamy wyjaśnione to odpowiem tak, że Protosławia(wyraz słowiańsko-grecki), czy Prasławia moim zdaniem brzmi lepiej niż prasłowiańszczyzna. To tylko moje zdanie. A wyraz Sorbowie jest bardziej uniwersalny. Nazwa Łużyczanie została nadana Sorbom dość późno, bo pierwotnie Serbołużyczanie/ Łużyczanie to byli tylko sami Dolni Łużyczanie- dlatego na przykład w zapiskach historycznych gdy władcy polscy przejmowali Łużyce pisano o zajęciu Milska i Łużyc. Ponieważ w naszej historiografii łużyce to termin na określenie "Dolnych Łużyce", a współczesne "Górne Łużyce"( ten termin stworzono później) były zwane kiedyś Milskiem( od plemienia Milczan). Milsko jako określenie na Górne Łużyce funkcjonowało aż do XV wieku, a dopiero później zostało wyparte przez nazwę "Górne Łużyce". Dlatego tutaj zastosowałem nazwę Sorbowie, by nikt nie pomyślał, że mówię o samych Dolnołużyczanach tylko o całej grupie łużyckiej, a wyraz Sorbowie określa ją całą, w przeciwieństwie do wyrazu serbołużyczanie, które kiedyś określało tylko Dolnołużyczan. Tak czy owak pozdrawiam.
Skąd teza, że Saksończycy mówili po słowiańsku? Chyba pomylił/a Pan/Pani Saksończyków (dzisiejsza dolna Saksonia przy morzu północnym na granicy z Holandią) z dzisiejszymi "saksończykami" czyli zgermanizowanymi Łużyczanami. Tak, Łużyczanie mówili po słowiańsku i dzisiaj ich ziemię Niemcy nazywają Saksonią, ale ta nazwa została nadana przez Saksońskich kolonizatorów z terenów starej Saksoni, w której absolutnie nie mówiono po słowiańsku.
@@kordianzulawa "W danych czasach" (to ciekawa data) nie było Niemców, a Słowianie zajmowali tereny 11 tyś. lat temu wraz z ustępującym lodowcem z kierunku Panonii. Rozprzestrzenili się na całą Europę gdzie np. zachodnia granica słowiańskiej kultury sznurowej opierała się na Loarze, podobnie jak kultura pul popielnicowych. Państwo niemieckie to zlepek różnych ludów którego język za czół się dopiero kształtować 900 lat temu, jeszcze w VII w. nad renem mówiono dialektami słowiańskimi.
@@kordianzulawa Another interesting fact from Balkan Serbia related to the Saxons. Did you know that the Serbian ruler from the Balkans invited Saxon miners to Serbia in year 1250, to help and improve mining in the "Novo Brdo" mine? It is believed that the contact was made through Lusatian Serbs...
@@wodekkuczynski9038 Skąd niby taki pomysł? Łużyce są na terenach bagnistych stąd obecność takich nazw tam, ale jest też wiele nazyw nawiązujących do ognia i ciepła na tych terenach. Nie mówiąc już o całej słowiańszczyźnie, nazwy nawiązujące do bagien to promil. Przecież prawie wszystkie nazwy miast w Polsce mają pochodzenie słowiańskie! Czy one wszystkie nawiązują do bagien?
@@kordianzulawa I think word Serb have deeper meaning in Vedas is mentioned hero Srbinda who was fighting against god Indra anyway thank you great video greetings from Serbia
Urodziłem i mieszkam na Łużycach dokładnie Górnych pozdrawiam.
milo sie oglada, dobrze wytlumaczone
fajne
świetny film!
Pozdrav iz Srbije🇷🇸
Pozdrav za naše direktne pretke❤💪
Prapostojbina Serba,pre dolaska u centralnu evropu je bio prostor izmedju Kaspijskog i Crnog mora,bliže Kaspijskom, odnosno oko ušća Volge,močvarni predeo.
Posle dolaska u centralnu evropu,došlo je do druge migracije, na Balkan...
Neka zajednička prezimena:Bodrići,Ljutići,Dragovići,Glamoči,Baljak,Miletići...
2:59 Brl, brlog-blato(srb)
Lug-mala šuma(srb)
Kaljuža-mokra zemlja,blatnjava,močvarna(srb)...
Lužice- Užice(town in Serbia🇷🇸)
Moravia- Morava(river in Serbia🇷🇸)
Również pozdrawiam - raz jeszcze.
W większości krajów słowiańskich istnieją takie nazwy. Nazwy dla miast, terenów geograficznych nazywaliśmy w naszym prasłowiańskim języku, którym mówili wszyscy Prasłowianie - nasi przodkowie. Dlatego dzisiaj we wszystkich krajach słowiańskich są takie nazwy.
Napisze więcej: na przykład w Polsce jest aż kilkadziesiąt miejscowości, miast i wiosek stworzonych od prasłowiańskiego słowa "srb" i są to takie miejscowości jak:
Sarby 🇵🇱
Serbin 🇵🇱
Sorbin 🇵🇱
Sarbinowo🇵🇱
Serbsk🇵🇱
Serbsko🇵🇱
Serbów🇵🇱
Sarbia🇵🇱
Sarbino🇵🇱
Sarbinówka🇵🇱
Sarbinów🇵🇱
Sarbka🇵🇱
Sarbków🇵🇱
Sarbicko🇵🇱
Sarbice🇵🇱
Sarbiewo🇵🇱
Serbia🇵🇱
Sarbice Pierwsze 🇵🇱
Sarbice Drugie🇵🇱
I wiele innych...
Miejscowości z nazwą "Morawa" i "łuż" w Polsce jest równie dużo. W innych krajach słowiańskich też się zdążają dość często. My dawno temu mówiliśmy w jednym języku prasłowiańskim, dlatego we wszystkich naszych słowiańskich językach istnieją takie słowa jak Srb od którego wy wzięliście nazwę oraz pole od którego Polacy przybrali nazwę czy kraina od którego Ukraina wzięła nazwę...
@@kordianzulawa Srbi sa balkana su se napuštanjem staroslovenskog jezika i reformom jezika i pisma od strane Vuka Stefanovića Karadžića dodatno udaljili od svoje Slovenske braće ali valjda je to normalno, opet se razumemo dosta
P.S raz jeszcze-" još jednom" 😉
Moramo da uspostavimo kontakte, turističke,kulturne,sportske pa i diplomatske.Ovde imamo turističke agencije ali sve organizuju posete Pragu,Budimpešti,Beču...a ja bih voleo da posetim turistički i organizovano Lužicu!
Znam cię z FB i zdziwiło mnie, że yt mi to podsunął, choć w sumie zarówno Łużyce, jak i Pomorze, Łemkowszczyzna, Podlasie, czy Polesie pod kątem językowym i etnograficznym to taka moja mała pasja. Świetny film.
Spoko film
Fajnie wyjaśnione.👍🏻
Czyli pasierb, to ktoś, kto dziedziczy (mimo, że nie jest biologicznym dzieckiem). Ciekawe.
Dzieki za filmik,wreszcie znalazlo miejsce wytlumaczenie terazkiego Berlina,a Tomka juz tez subuje latami,pozdrawiam milego weekendu zycze i do uslychu w kolejnych wyjasnieniach schowanej historii.
Jest też inne wytłumaczenie nazwy Serb, opieram się na prof. Sulimirskim i prof Leszku Moszyńskim, że słowo to ma rodowód iranski w tym wypadku sarmacki, Srbб to był "towarzysz walki", dlatego w dzisiejszym nowoperskim, żołnierz to "Sarboz". Były to grupy konnych wojowników, które uległy slawizacji zostawiając nazwę ok V wieku n. e. Właściwie źródła rzymskie odnotowują tę nazwę już w ll w.n.e. Jest też legenda u Konstantyna Porfirogenety (de administrando imperio Xw. Fb) że Serbię bałkańska założyło dwóch braci. W serbskiej tradycji ustnej imię jednego brzmiało Silimir. Faktycznie mieli oni wspierać Samona i migrujących na południe Chorwatów (siedem plemion) przeciw Awarom. Są jeszcze i inne przekazy o pobycie Serbów w północnej Grecji i kolejnej migracji tym razem na północ w okolice Raszki. Skąd późniejsza nazwa Serbów dalmatyńskich - Racowie.
I to ma większy sens niż bajduły, że Serb to kto inny niż Sorb
Selimir a nie Silimir. Porfirogenita nie wspomina że dwaj bracia założyli tylko że brat władcy białej Serbii, osiedlił serbów na bałkanach za czasów Herakliusza. Porfirogenita zarazem właśnie wspomina że serbowie osiedlili się początkowo nieopodal dzisiejszego miasta Saloniki.
Perskie "sarbāz" wzięło się z połączenia słowo "sar"( głowa) i bâz (puścić). Czyli po prostu odcinający głowy.
Sar wzięło się zaś z prairańskiego "*cŕ̥Hah", a to z praindoeuropejskiego "*ḱerh₂-" oznaczające "głowa". Swoją drogą u nas u Słowian z tego samego praindoeuropejskiego słowa "*ḱerh₂-" powstało bałtosłowiańskie słowo "*kárˀwāˀ* oznaczające już głowę rogatą i dalej prasłowiańskie słowo "*kòrva" i obecne polskie słowo krowa oznaczające konkretne zwierzę z rogatą głową.
Serb nie ma związku z perskim sarbāz, etymologia tego słowa jest jeszcze przedsłowiańska - praindoeuropejska i oznacza odcinający głowy, oni tak nazwali żołnierzy. Toteż taka argumentacja jest z góry przegrana.
Srb oznaczało w prasłowiańskim dziecko, dziedzica, kogoś kto odziedziczy. A pochodzi to z prasłowiańskiego słowa "srbati" oznaczające u Słowian "pić mleko". U nas to słowo przeszło w po prostu "pić", a później "pić głośno" czyli "Sorbać", "Siorbać". Dla Prasłowian jednak oznaczało to pić mleko, dlatego tych którzy pili ich mleko( ich dzieci) nazywali srb, które z pijącego mleko zmieniło się w dziedzica, bo ten kto był dzieckiem dziedziczył. Ta etymologia jest powszechnie uznawana z prawdziwą.
Można to udowodnić nawet na przykładzie innych języków, ponieważ Słowianie nie wymyślili sobie słowa "srbati", to słowo przeszło do naszego języka jeszcze od przodków Słowian, czyli Bałtosłowian i jeszcze od ich przodków czyli praindoeuropejczyków.
Serb, pochodzi od srb, to od srbati a to do prasłowiańskiego przeszło z praindoeuropejskiego "*srebʰ-" oznaczające "pić".
Dlatego włosi mają "absorptio" oznaczające "pochłaniać"( bo przeszło to do łaciny z praindoeuropejskiego). Stąd latynizm w języku polskim jak "absorbować" i "absorpcja". Dlatego Anglicy mają słowo "absorb"( absorbować). U nich z pić mleko przeszło to w pochłaniać( nie tylko mleko), tak jak u nas pić( cokolwiek ale głośno).
To Praindoeruopejskie "*srebʰ-" istniało przed jakimkolwiek językiem europejskim czy bliskowschodnim. To z języka praindoeuropejskiego powstały języki celtyckie, słowiańskie, germańskie, romańskie, irańskie. A w praindoeuropejskim oznaczało to "pić".
Serb, wzięło się od słowiańskiego srb, srb od prasłowiańskiego srbati, a srbati od praindoeuropejskiego *srebʰ-. Nie jest to słowo obce tylko nasze rdzenne, które jest z nami od początków istnienia naszego ludu jak i ludów z których my wyrośliśmy.
@@kordianzulawasvaka čast-razumno!
👍👍👍
Wychodzi na to że miasto Sorau, czyli Żary to siedziba jednego z dwóch głównych szczepów. I stąd też nazwa. Nie jak sądzono od słowa Żuraw. Wiem że w pobliskim Zielonym Lesie znajdującym się na najwyższych wzniesieniach dziejowej BRANdenBURGi była osada tzw. Kultury Łużyckiej.
Can we get translation in English?
Cesaratwo Rzymskie nie upadło wcześniej bo Bizancjum przetrwało.
A *pasьrbъ z tego co pamiętam oznaczało brata który ma jednego rodzica tego samego, a drugiego innego
Wytłumaczę; Słowa zmieniają znaczenie. Dzisiaj to oznacza "Pasierb". Pasierb to w polszczyźnie syn lub córka męża lub żony, pochodzący/a z poprzedniego małżeństwa lub związku. Jest to, więc ktoś kto został doklejony do rodziny ale dziedziczy. To słowo pochodzi od prasłowiańskiego "Pasrbъ", ale ono samo oznaczało kogoś kto dziedziczy(nie doklejonego tylko po prostu dziedziczącego), dziedzica, dziecko...
Sorbać oznaczało ssać mleko. Ktoś kto sorbie jest wychowywany. Sorb to dosłownie dzedziczący, pijący mleko tej Matki lub tej Ziemi.
A skąd pochodzi samo słowo "Pasrbъ"? Odpowiadam z "sṝbati" - czyli na współczesne ssać.
Najpierw było sṝbati czyli ssać. Z niego powstało Pasrbъ.
Pasrbъ to ktoś kto po-sorbał( possał), najpierw Pasrbъ oznaczało dziedzica(dziecko, ktoś kto dziedziczy). W takim kontekście użyli go Sorbowie oraz Serbowie, bo byli dziedzicami swojej ziemi. Pasrbъ z kolei w polszczyźnie przeszło w pasierb i zmieniło znaczenie na kogoś kto dziedziczy ale nie jest spokrewniony, czyli syn lub córka męża lub żony z poprzedniego związku. Słowa zmieniają swoje znaczenie.
Cały materiał jest merytoryczny i oparty na źródłach historycznych, a mimo to przez muzykę w tle i ton głosu ma to vibe teorii spiskowej pokroju "Wielkiej Lechii", specyficznie... XD
Co do głosu to co poradzić, a z muzyką to miałem naprawdę duży dylemat xD. Operowałem tylko takimi, które są "no-copyrigcht" więc wyszło jak wyszło
Tak, tak traktat z Verdun. Skoro nie chciał Ci się nawet sprawdzić jak się czyta Verdun to reszta materiału jest zapewne niewiele warta.
@@wodekkuczynski9038 Nie musiałem sprawdzać, bo doskonale wiem, że Francuzi czytają to jako"werdę", i mało i mnie to interesuje. Na Nowy Jork też mówisz njujork? Na poprzednią odpowiedź nie odpowiedziałeś, a już walisz jakimiś nieistotnymi zarzutami o wymowę jakiegoś słowa...
@@wodekkuczynski9038 A wiesz jak Verdun czytają Anglicy, Amerykanie? Myślisz, że oni czytają to jak Francuzi jako "Werdę", nie. Czytają Verdun jako "Werdan" lub "Werden" i tak możesz usłyszeć na anglojęzycznych filmach, bo oni tak czytają to słowo, według swojego własnego języka, bez jakichś kompleksów. A ty naoglądałeś się jakichś polskich historyków co usilnie próbują naśladować francuski akcent i będziesz mi tu wypisywał bzdury, że wszystko co powiedziałem jest mało wartę, bo Verdun, który nie jest nawet tematem filmu powiedział z polską wymową jako "Werdun" a nie z francuskim akcentem jako "Werdę". No po prostu XD.
Jaka protosławia, jacy Sorbowie? Prasłowiańszczyzna i Serbołużyczanie! Nie wtłaczaj anglicyzmów. A tak to bardzo dobry film
Również nie przepadam za anglicyzmami i dziękuję za uwagi, ale ich tutaj nie ma. Sorbowie to nie anglicyzm( ja powiem, że to słowiańskie słowo, bo ma całkowicie słowiański rdzeń "srb", choć można też je podpiąć pod galicyzm- Łużyczanie to we francuskim "Sorabes" i to z francuskiego powstało angielskie słowo "Sorbs", także w angielszczyźnie słowo "Sorbs" jest uważane za slawizm/galicyzm). Protosławia to również nie anglicyzm. "Sławia" to synonim wyrazu Słowiańszczyzna, to słowiańskie słowo, powszechnie używane przez środowiska pro-słowiańskie i panslawistyczne na określenie "Matki Słowiańszczyzny". Stąd określenie Jugosławia, w polszczyźnie również nie mówimy "królestwo południowej Słowiańszczyzny" tylko "królestwo Jugosławii" i jest to wyraz całkowicie Słowiański. Wyraz "proto" jest zaś helenizmem(i to jedyny człon obcy w tych słowach), bo pochodzi od greckiego "prṓtos" czyli "początek. Anglicyzmów tu żadnych nie ma.
Jeżeli to mamy wyjaśnione to odpowiem tak, że Protosławia(wyraz słowiańsko-grecki), czy Prasławia moim zdaniem brzmi lepiej niż prasłowiańszczyzna. To tylko moje zdanie. A wyraz Sorbowie jest bardziej uniwersalny. Nazwa Łużyczanie została nadana Sorbom dość późno, bo pierwotnie Serbołużyczanie/ Łużyczanie to byli tylko sami Dolni Łużyczanie- dlatego na przykład w zapiskach historycznych gdy władcy polscy przejmowali Łużyce pisano o zajęciu Milska i Łużyc. Ponieważ w naszej historiografii łużyce to termin na określenie "Dolnych Łużyce", a współczesne "Górne Łużyce"( ten termin stworzono później) były zwane kiedyś Milskiem( od plemienia Milczan). Milsko jako określenie na Górne Łużyce funkcjonowało aż do XV wieku, a dopiero później zostało wyparte przez nazwę "Górne Łużyce". Dlatego tutaj zastosowałem nazwę Sorbowie, by nikt nie pomyślał, że mówię o samych Dolnołużyczanach tylko o całej grupie łużyckiej, a wyraz Sorbowie określa ją całą, w przeciwieństwie do wyrazu serbołużyczanie, które kiedyś określało tylko Dolnołużyczan.
Tak czy owak pozdrawiam.
Srp - Срп - Srpy - Srpi - Sierpy - Српови - Серпы😁
Ja bym zajechał w tym filmie bardziej do Ks. Kopanickiego
aczkolwiek etymologia słowa Berlin (berł - bagno) jest ciekawa i w temat ks. Kopanickiego poniekąd wchodzi
Skąd ta teza że Saksończycy byli Niemcami. Mówili w języku słowiańskim i ich haplogrupa to R1a1a7
Skąd teza, że Saksończycy mówili po słowiańsku? Chyba pomylił/a Pan/Pani Saksończyków (dzisiejsza dolna Saksonia przy morzu północnym na granicy z Holandią) z dzisiejszymi "saksończykami" czyli zgermanizowanymi Łużyczanami. Tak, Łużyczanie mówili po słowiańsku i dzisiaj ich ziemię Niemcy nazywają Saksonią, ale ta nazwa została nadana przez Saksońskich kolonizatorów z terenów starej Saksoni, w której absolutnie nie mówiono po słowiańsku.
@@kordianzulawa "W danych czasach" (to ciekawa data) nie było Niemców, a Słowianie zajmowali tereny 11 tyś. lat temu wraz z ustępującym lodowcem z kierunku Panonii. Rozprzestrzenili się na całą Europę gdzie np. zachodnia granica słowiańskiej kultury sznurowej opierała się na Loarze, podobnie jak kultura pul popielnicowych. Państwo niemieckie to zlepek różnych ludów którego język za czół się dopiero kształtować 900 lat temu, jeszcze w VII w. nad renem mówiono dialektami słowiańskimi.
@@janlach3540 Może od razu 50 tysięcy lat temu?
@@kordianzulawa
Another interesting fact from Balkan Serbia related to the Saxons. Did you know that the Serbian ruler from the Balkans invited Saxon miners to Serbia in year 1250, to help and improve mining in the "Novo Brdo" mine? It is believed that the contact was made through Lusatian Serbs...
Serb - Sierp - Wąż.
Chyba wszystkie nazwy słowiańskie wywodzone są od błota, mokradeł, bagna, opadów, topieli, pluchy czy wilgoci itp. a Anglicy narzekają na pogodę!
@@wodekkuczynski9038 Skąd niby taki pomysł? Łużyce są na terenach bagnistych stąd obecność takich nazw tam, ale jest też wiele nazyw nawiązujących do ognia i ciepła na tych terenach. Nie mówiąc już o całej słowiańszczyźnie, nazwy nawiązujące do bagien to promil. Przecież prawie wszystkie nazwy miast w Polsce mają pochodzenie słowiańskie! Czy one wszystkie nawiązują do bagien?
gada jak diadia wowa ...
Nie many nic wspólnego z Serbami z Jugosławii!
@@SilesianBrethren oczywiście, że mamy. Jesteśmy Słowianami.
@@kordianzulawa I think word Serb have deeper meaning in Vedas is mentioned hero Srbinda who was fighting against god Indra anyway thank you great video greetings from Serbia