Histogram: pokonał światłomierz w aparacie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ส.ค. 2024
  • Zapomnij o światłomierzu, gdy wiesz jak odczytywać informację z histogramu w aparacie. / Następny film: "Gdybym zaczynał z fotografią w 2022" • Gdybym zaczynał z foto...

ความคิดเห็น • 28

  •  2 ปีที่แล้ว

    Następny film: "Gdybym zaczynał z fotografią w 2022" th-cam.com/video/qTD2Wt08IXs/w-d-xo.html

  • @olecki
    @olecki 2 ปีที่แล้ว +1

    dzięki za film, dużo fajnej wiedzy na Twoim kanale.

  • @foto
    @foto 2 ปีที่แล้ว +1

    To prawda. Odkąd przesiadłem się na bezlusterkowce zapomniałem o światłomierzu. Przypomniał mi dopiero o tym A7RIII i opcja mierzenia samych świateł. W połączeniu z histogramem jest to zabójcze combo.
    Pozdrawiam

  • @ryszardorowski7409
    @ryszardorowski7409 2 ปีที่แล้ว

    Znowu konkret nawet dla tych co coś liznęli teorii w praktyce i wydaje się że coś wychodzi super bawiłem się razem z Tobą histogramem coś trochę bardziej go rozumiem bo nie specjalnie było mi po drodze z nim teraz to już troszkę lepsze spojrzenie na histogram już nie taki straszny fajowo jest się z Tobą posuwać do przodu.

  • @darekw1967
    @darekw1967 2 ปีที่แล้ว

    Co do histogramu. Jak zaczynalem focic DRUH-em a pozniej stara wersja SMIENA8 to przez wiele lat zapisywalem w zeszycie warunki w jakich robilem i jakie dobieralem ekspozycje i czas. Stworzylem baze danych i z tego co zapamietalem stosowalem ustawienia ekspozycja/czas. Jak zaczalem korzystac z tekturowej tabeli naswietlen to bylem jeszcze bardziej zadowolony. Jak pojawil sie swiatlomierz to najpierw korzystalem z wbudowanego ogolnego w Zenit 11 T a pozniej w Canonie EOS 3000 ktory mierzyl swiatlomierzem przez obiektyw. Minelo wiele lat zanim zetknalem sie z cyfrowym kompaktem Olympus C-4000Z gdzie pojawil sie histogram ;) Pozniej juz polecialo....

  • @Simkofoto
    @Simkofoto 2 ปีที่แล้ว

    Fajnie i jasno przedstawione. 👍 👍 👍

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki, staram się jak najprościej te sprawy ujmować. Fotografia dla każdego - coś w tym stylu 😅

  • @Bizon-q2u
    @Bizon-q2u 2 ปีที่แล้ว +1

    Właśnie mam przerwę w pracy. Idealnie :)

    •  2 ปีที่แล้ว

      Super, trzymam kciuki za dalszą część pracy po tej przerwie :)

    • @Bizon-q2u
      @Bizon-q2u 2 ปีที่แล้ว

      @
      Byle do 22 i niech w końcu skończy się ta szarówka. Południowe kraje mi się marzą 😄

  • @robertszota1210
    @robertszota1210 2 ปีที่แล้ว

    Very useful Information for everyone 👍

  • @GalAnonim304
    @GalAnonim304 2 ปีที่แล้ว +1

    Patrz na zdjęcie nie na wykres. Zgodzę się, że warto rozumieć czym ten histogram jest i jest to prawidłowo wytłumaczone, jednak korzystanie z niego może niepotrzebnie rozpraszać w czasie fotografowania. Osobiście nie korzystam, a jeżeli komuś mam wątpliwą przyjemność doradzić, to tylko mówię co to jest i kończę zdaniem które napisałem na początku. Zmieniam natomiast to zdanie jeżeli chodzi o postprodukcję. Skracając do minimum wypowiedź, histogram jest dla mnie pierwszą informacją o ty, że "coś jeszcze" mogę zrobić ze zdjęciem, jeżeli widzę, że jest mało równomierny. Taka podpowiedź, że jest dużo świateł, albo czerni. Powtórzył bym więc kilkakrotnie, że jest to DOADTKOWA informacja o zdjęciu i niewiele o nim mówi. Oczywiście po za tym, że patrzenie na histogram nie jest "pro", bo z takimi opiniami się już spotykałem. Dzięki za film, będę polecał, bo jak dotąd nie spotkałem bardziej klarownego i szybkiego wytłumaczenia czym ten wykres jest, bo zrozumienie tego wykresu to zrozumienie, że fotografia cyfrowa składa się z... pikseli. (PS. Stosuję zasadę 20% zdjęcie 80% postprodukcja więc "RAW i wyłączony podgląd" pozwala mi skupić się na tym co w kadrze i światle. "Histeriogram" się dość łatwo "koryguje, żeby był ładny". :) ) Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy z mnóstwem dobrej i jasno przekazanej wiedzy.

  • @Bizon-q2u
    @Bizon-q2u 9 หลายเดือนก่อน

    Zastanawiam się jak mam rozumieć histogram logarytmiczny? Chętnie bym też obejrzał materiał o histogramie waveform:)

  • @golemczternasty
    @golemczternasty 2 ปีที่แล้ว

    1. Starzy mistrzowie fotografii nie używali niczego poza własną wiedzą i światłomierzem a tym bardziej nie ekraników co nie znaczy, że dziś by z nich nie korzystali 🙂
    2. Nie ufamy ekranikom bo producenci często optymalizują wyświetlanie obrazu pod swoje LCD, szczególnie w aparatach z niskiej i średniej półki.
    3. Nie ufamy ekranikom, ze względu na "efekt małego ekraniku".
    4. Robimy kalibrację monitorów komputerowych, wydruków ale czy robimy kalibrację ekraników LCD w aparatach? Może coś mnie ominęło?
    5. OK. Dosyć żartów. Widziałem warsztat Joanny Kustry przy jej fotografii modowej i ona używała do podglądu zdjęć kalibrowanego monitora podpiętego pod aparat kablem. Niektórzy vlogerzy używają zewnętrznych monitorów wpinanych na zimną stopkę do podglądu nagrywanego materiału. Oznacza to, że dla niektórych zgodność tego co widzą z tym co otrzymają jest ważna i nie mają zaufania do wbudowanych ekraników...
    6. Mi najbardziej przeszkadza "efekt małego ekraniku" to, że prawie wszystkie zdjęcia są na nich ostre a w komputerze mydło albo ostrość nie tam, gdzie miała być. Jeśli chodzi o prześwietlenia, to używam wzoru zebry - to też dobry patent.

  • @darekw1967
    @darekw1967 2 ปีที่แล้ว

    W wielu aparatach ktorymi focilem byly przeklamania w histogramach. Problem polegal na tym, ze oprogramowanie przy foceniu w JPG-u bralo do pomiarow i prezentacji histogramu dane z obrazu w miniaturze zapisany w JPG. Po wczytaniu calego JPG-a na komputerze okazywalo sie ze jest PRZEPAL...

  • @ukaszgieratowski1223
    @ukaszgieratowski1223 2 ปีที่แล้ว

    Mam wrażenie, że to tajemnica poliszynela fotografów ślubnych, albo to dobrze nie wybrzmiało, że do niektórych zdjęć niezbędny jest RAW i manipulacja suwakami. Może da się zrobić zdjęcie z poprawną ekspozycją osoby na tle śniegu i słońca w środku dnia dysponując analogiem, asystentem z blendą, czy też filtrem połówkowym, ale to jest promil przypadków. W pozostałych 99,9% suwaki pójdą w ruch i nie ma w tym nic złego. Ewentualnie możemy zrezygnować ze zdjęć ludzi pod słońce, ale tu dochodzimy do kolejnej tajemnicy?

    • @darekw1967
      @darekw1967 2 ปีที่แล้ว

      Paradoksalnie wiele zdjec wykonywanych "na szybko" pod Slonce dobrym smartfonem dadza lepsze efekty niz foty z lustrzanek czy bezluster ;)

  • @adamkuzmicz3720
    @adamkuzmicz3720 2 ปีที่แล้ว

    Czy strony lewa prawa tu ciemne a tu jasne histogramu są w każdym aparacie jednakowo ?
    W motoryzacji różnie bywa😀

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      W aparatach i Lightroomie masz tak samo. To działa na takiej samej zasadzie jak światłomierz. Umowa wszystkich ze wszystkimi 😂

    • @sebastianmichael5208
      @sebastianmichael5208 2 ปีที่แล้ว

      Raczej, lewa to czerń, prawa strona to biel, pomiędzy nimi wartości pośrednie. Nie widziałem jeszcze histogramu dla leworęcznych.

    • @adamkuzmicz3720
      @adamkuzmicz3720 2 ปีที่แล้ว

      @ No właśnie o to mi chodziło.
      Dzięki

    • @adamkuzmicz3720
      @adamkuzmicz3720 2 ปีที่แล้ว

      @ No właśnie o to mi chodziło.
      Dzięki

    • @adamkuzmicz3720
      @adamkuzmicz3720 2 ปีที่แล้ว

      @ No właśnie o to mi chodziło . Dzięki

  • @trzyznaki639
    @trzyznaki639 2 ปีที่แล้ว

    I znowu pytanie, co się stało z dźwiękiem przy 1:29 ? :D

    •  2 ปีที่แล้ว

      Tym razem to mój figiel 😂

    • @trzyznaki639
      @trzyznaki639 2 ปีที่แล้ว

      @ Haha, żeby nie było, materiały są wg mnie świetne merytorycznie i nie przestawaj Jacku ich nagrywać 🤗 Ze mną jednak tak to już jest, że jestem fanem takich różnych dziwnych smaczków, które się zdarzają i będą się zdarzać. Przez chwilę się zastanawiam, co tu się właściwie wydarzyło 😅 Pozdrawiam!

  • @retrozgred9748
    @retrozgred9748 2 ปีที่แล้ว

    Ekranik potrafi przekłamać. W A350 tak miałem.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Ekrany niby coraz lepsze, a nadal jest problem bo to nawet od ustawionej jasności lcd zależy to jak my to potem widzimy.