KRK Rokit 5 vs Rokit 7, a może Rokit 8 5G (piątej generacji)? TEST CAŁEJ SERII

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 มี.ค. 2024
  • MOJA STRONA: musoneo.com/
    FACEBOOK: / musoneo
    Dziś przyjrzę się nowej, piątej generacji monitorów KRK Roktit. Od razu poprosiłem o wszystkie trzy modele, z 5, 7 i 8-calową membraną. Wypożyczyłem także Rokit 5 poprzedniej generacji, aby sprawdzić różnice pomiędzy 4 i 5 generacją.
    Testy wykonuję w swojej pracowni, zaadaptowanej wg projektu portugalskiej firmy Vicoustic. Zdjęcia mojej pracowni znajdziecie na stronie. Po wdrożeniu korzystając z symulacji REW i eksperymentując, odnalazłem optymalne ustawienie w rogach tuż przed tzw. bass-trapami i z pomiarów wykonanych za pomocą systemu Sonarworks i dedykowanego mikrofonu uzyskałem niemal całkowicie płaską charakterystykę w najniższym paśmie od 30 do 100 Hz. Dlatego właśnie w tym samym miejscu postawię monitory KRK na potrzeby testów. Używam masteringowych przetworników interfejsu Antelope Audio Discrete 8 o dynamice 130dB.
    A co nowego w serii piątej? Ku mojemu zaskoczeniu w piątej generacji zrezygnowano z kevlarowego tweetera zastąpiono go nową konstrukcją 1-calowego głośnika wysokotonowego z jedwabną kopułką. Tym razem producent przekonuje, że ma to zapewnić jeszcze lepszą wydajność w zakresie wysokich tonów średnich, wysokich częstotliwości i zgodności fazowej. Dlatego zaraz posłucham starych i nowych 5-tek
    Druga duża zmiana to “zoptymalizowana obudowa z modułem bass-reflex z przodu, zapewniająca lepszą wydajność w zakresie niskich częstotliwości. Patrząc na specyfikację, to jest zmiana ogromna. Zakres częstotliwości modeli 7 i 8 został rozszerzony w dół o kilka herzów. Czyli monitory 5 generacji powinny oferować potężny bass.
    Trzecia zmiana, oprócz korektora z 25 ustawieniami, nowa seria wprowadza trzy tryby działania: MIX, CREATE i FOCUS, wprowadzające akcentowanie różnych zakresów częstotliwości w zależności od tego, jaki rodzaj pracujemy. Domyślnym trybem jest oczywiście neutralne ustawienie MIX, zaraz będę sprawdzał dwa pozostałe tryby.
    Maskownice zdają się nie wpływać w zauważalny sposób na brzmienie i jeśl a) macie kota b) małe dzieci, które paluszkiem mogłyby “wcisnąć” kopułkę lub c) zamierzacie często przenosić monitory, możecie śmiało z nich korzystać. Ja lubię widok gołych membran, więc od razu wymieniłem wszystkie fronty na te bez maskownic. Z tego co pamiętam, w przypadku poprzednich serii otrzymywaliśmy wyłącznie fronty bez maskownic, a te mogę się przydać.
    W zestawie otrzymujemy też piankowe podkładki, których zadaniem jest redukcja przenoszenia drgań generowanych przez monitor na powierzchnię blatu czy statywu. Większość początkujących producentów ignoruje aspekt wibroizolacji. A to jest bardzo ważna rzecz. Ja na co dzień w swojej pracowni korzystam z takich “resorów” ISO PUCK. Po ich zastosowaniu brzmienie moich monitorów stało się jeszcze odrobinę bardziej klarowna, a brzmienie instrumentów w niskich środku zauważalnie się poprawiło. Pianki nie zapewnią takiego stopnia izolacji jak profesjonalne mechaniczne wibroizolatory, ale w większości wypadków to wystarczające rozwiązanie i zdecydowanie warto z nich korzystać. Odchodzi nam więc wydatek na zakup pianek. Pianki są dwie pod każdy monitor. Dlaczego? Jest jeszcze drugi istotny powód by je zastosować. Monitory powinno ustawiać się w taki sposób, by głośniki wysokotonowe znajdowały się na wysokości naszych uszu. W przypadku ustawienia małych monitorów na biurku ten warunek nie jest spełniony. Ale jest rozwiązanie. Układając je w ten sposób możecie ustawić monitory pod niewielkim kątem na biurku, by tweetery celowały w Wasze uszu.
    I jeszcze jedna rzecz. Od spodu znajdziemy zintegrowane punkty montażowe. Przydadzą się, jeśli zechcecie stworzyć np. system odsłuchu immersyjnego, montując głośniki na uchwytach KRK mocowanych do ściany.
    We wszystkich modelach głośniki są zasilane osobnymi wzmacniaczami pracującymi w klasie D, co zapewnia odpowiednią do profesjonalnej pracy dynamikę oraz obniżoną temperaturę pracy, co z kolei powinno przekładać się na brak różnic w brzmieniu bez względu na warunki i czas pracy.
    Tryb MIX z płaską charakterystyką częstotliwościową i fazową - najlepszy do miksowania, masteringu i krytycznego słuchania. Tryb CREATE to bardziej inspirujący tryb, który sprawdzi się podczas tworzenia, produkcji i swobodnego słuchania. Tryb FOCUS z kolei to brzmienie skupione na środkowej części pasma, przeznaczone do krytycznej analizy pasma średniotonowego, gdzie wokale i większość instrumentów mają najwięcej energii. Wskazane trzy tryby eliminują potrzebę stosowania oddzielnych zestawów monitorów do różnych zadań. To tak, jakby mieć trzy pary monitorów odsłuchowych w jednym.

ความคิดเห็น • 16

  • @noradrenalinrecords
    @noradrenalinrecords 4 หลายเดือนก่อน +1

    Sztos !

  • @ProfilsEntrepreneursTv
    @ProfilsEntrepreneursTv 10 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    is there any background noise or static that we hear from the tweeters or... because I want to buy the KRK ROKIT 5 G5 but I saw reviews from people who bought them and encountered this problem Currently. several cables stored, Furman used, power strips changed but nothing.

  • @TrojanRabbit-sg9bl
    @TrojanRabbit-sg9bl 5 วันที่ผ่านมา

    Why the switch to a silk dome tweeter from the G4 Kevlar dome design which is still being used in the V Series 4.

  • @emp3349
    @emp3349 หลายเดือนก่อน

    Czy w tej generacji też szumią monitory po podpięciu do zasilania?

  • @koper12363
    @koper12363 4 หลายเดือนก่อน

    Hmm co możesz powiedzieć o JBL LSR 308 generacja pierwsza ?

  • @mpingo91
    @mpingo91 4 หลายเดือนก่อน

    A co to za mała klawiaturka, niebieska taka, pod monitorem 16:29?

  • @donleon_Official
    @donleon_Official 3 หลายเดือนก่อน +1

    A czy opłaca się dopłacać 400zl za sztukę względem rp8 g4?

    • @Sobstus
      @Sobstus 3 หลายเดือนก่อน

      Podłączam się do pytania, też się nad tym zastanawiam.

  • @nikola2439
    @nikola2439 หลายเดือนก่อน

    a wystarczy jeden monitor czy trzeba miec dwa? bedzie uzywany do grania na gitarze elektrycznej

    • @lux2270
      @lux2270 14 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Możesz kupić jeden, też bedzie działać, ale wiadomo ze lepiej miec dwa

  • @peterorany
    @peterorany 4 หลายเดือนก่อน

    Mam 7 gen4 I wyzszosc nad konkurencja to "bardzo glosne" .

  • @delphen
    @delphen 4 หลายเดือนก่อน

    Ja uważam , ze do malych pomieszczen trzeba kupic mniejsze i w tej serii bass krk . Duze moga totalnie zepsuc odsluch .

    • @Madkay
      @Madkay 4 หลายเดือนก่อน

      Po co słuchać muzyki bez basu? To jak oglądać film bez koloru.

    • @VSR10000
      @VSR10000 3 หลายเดือนก่อน

      Pelna zgoda. Realizatorzy dzwieku do malych pomieszczeń czesto polecają 5 / 6 cali ponieważ 8 cali to juz olbrzymia ilosc fal stojących których nie da sie opanować. Sam mialem podobny problem, mialem yamahy hs80 i sprzedałem - zbyt duza moc

  • @kaziqmaziq6703
    @kaziqmaziq6703 3 หลายเดือนก่อน

    ale was dymają... kevlar dawał "jeszcze lepszą jakość wysokich" a jedwab daje "jeszcze lepszą jakość..." za niedługo zrobią z gówna i będzie "jeszcze lepsza...".

  • @drewv353
    @drewv353 3 หลายเดือนก่อน

    *promo sm* ⭐