Z lampą jest tak, że trzeba wiedzieć jak jej użyć. Na jakim settingu, ja np używam na lampie tzw plastra miodu. I służy to między innymi by zneutralizować ostre cienie które często powstają gdy kościół jest ciemny i ma światło led lub by usunąć zielony zafarb od światła mieszanego.
Ja bym jeszcze dopowiedział: - żeby nie robić zdjęć w trakcie przeistoczenia, a jak trzeba to dyskretnie i konkretnie - i żeby nie wchodzić na prezbiterium w trakcie uroczystości (no chyba, że jesteśmy w jakimś dużym kościele i uroczystość tego wymaga (np. obrzęd święceń) Bardzo fajny film i fajna formuła. Pozdrawiam serdecznie!
Podoba m sie jaką świetną i pozytywną energia promieniujesz. Jestem tym bratem po prawej i wujek mnie poprosił żebym zrobił jakieś fotki na chrzcie, a ty mi tym odcinkiem dodałeś ogrom pewności siebie.
Lampa jest ok w ciemnych zakątkach 😅 Na kazaniach sam słucham, jak i na czytaniach, a ponadto faktycznie jest problem gdy mam robić zdjęcia na Mszy Świętej, bo jednak mam jakąś blokadę. Dziękuję za film!
Dzięki za podpowiedzi,ale czasem jest tak że w kościele są okna witraże i bez lampy trudno o ładna fotki ,no chyba że światło 2,8 1,4 albo 1,4 ale moc lampy można zmniejszyć do 1/16 .l próbować pozdrawiam.
Dzięki za podpowiedź czyli 1,2 1,4 1,8 pełna klatka choć na APS-C też daje radę wiem , że cichym marzeniem fotografującego jest choć na chwilę stać się niewidocznym , aby móc cyknąć fotkę która jest robiona dyskretnie z dużą korzyścią dla osoby fotografowanej.
@@adamewa9555 tylko pamiętaj, że jak założysz takie f/1,4 50mm na APS-C to to będzie tak naprawdę f/2,1 i 75mm (bo przy APS-C wartość przysłony i długość ogniskowej mnożysz *1,5) - więc nawet jasny obiektyw będzie ciemny przy APS-C.
@@Bartek_Biskup Tak zgadza się pełna klatka 3.5 przekątna „kliszy" ,a co do ISO ? Robiąc foty analogowe f 1,4 też nie osiągne tego światła ? Wiem że bezlusterkowce sobie doskonale radzą w ciemnościach. To 1,5 wartość tzw. cropa dla canona bo Nikon zdaje się 1,6 Fuji 1,4. Staram się czerpać wiedzę od każdego . Dużo można się dowiedzieć ciekawostek np. na targach foto - video w Łodzi ostatnio dwa lata przerwy covidowej ciekawie i do rzeczy można się dowiedzieć z kanału Jacek Siwko .
Bracie Michale. Nie jednego księdza fotografowałem podczas mszy świętych jubileuszowych. Mam jedno pytanie. Jak ksiądz zapatruje się na fotografowanie podniesienia Ciała i Krwi po przeistoczeniu. Zawsze mam z tym kłopot. Mogę prosić o komentarz
O ile to nie jest za bardzo absorbujące to nie mam problemu ;) Gdy robię takie zdjęcie to najczęściej wcześniej zajmuję odpowiednie miejsce przed ławkami i klękam z ludem tak by trochę być niezauważonym. Myślę, że są takie momenty, gdy to zdjęcie jest jednym z kluczowych z całej serii. Np. jezuickie śluby składa się właśnie w tym momencie, podczas podniesienia, więc oczywiste że wtedy muszę takie zdjęcie zrobić. Teraz na Boże Ciało również takie zdjęcia robiłem, bo uroczystość do tego zachęcała, by ten moment podkreślić i upamiętnić.
@@BratMichalSJ właśnie tego się obawiam, dopiero niedawno zaczęłam przygodę z fotografią i mam zrobić zdjęcia na podczas I Komunii, zostałam poproszona przez znajomych, ale nie jest to moja parafia, a nie mam też pozwolenia, bo tak jak wcześniej - dopiero zaczynam i nie było mi to potrzebne... zdarzało mi się robić podobne zdjęcia znajomym/ rodzinie w mojej parafii, ale mój ksiądz nie ma nic przeciwko :) Chyba tam zadzwonię i podpytam ...
Są kościoły w których nie ma wyjścia albo robi zdjęcia bardzo bogaty fotograf, który ma na bardzo drogi aparat z wysokim skutecznym iso i drogim jasnym obiektywem, który mógłby odpuścić sobie takie zlecenie i nie zrobiłoby to wielkiej dla niego różnicy, albo robi to fotograf dla swojej rodziny by ją wykarmić i wtedy sporadycznie użyje tgz. Listka przy fleszu.
Większość zdjęć w kościele robię obiektywem xiaomi z f1.8 który kupiłem za 200pln. To naprawdę zaskakujący obiektyw na bagnet m43. Wiadomo, że trzeba sobie radzić gdy jest ciemno, ale zawsze gdy spotykam kogoś z lampą w kościele to nie potrafi jej używać... Rozprasza zebranych i zdjęcia wychodzą fatalne. Niestety takie mam doświadczenia z tym narzędziem ;)
W wielu kościołach jest to zabronione (zwłaszcza zabytkowych) odpowiednim znakiem przy drzwiach. Ogólnego przepisu nie ma, ale nie wróżę wielkiej przyszłości fotografowi ślubnemu który będzie ciągle strzelał fleszem 😅
Szczęść Boże W wypowiedzi do której piszę komentarz padło sformułowanie że fotografowanie szkodzi kościołom szczególnie tym zabytkowym. Uważam że samo zabranianie bez podania wyjaśnienia czemu dana czynność jest niewłaściwa pozbawia czytającego taki wpis zdobycia odpowiedniej wiedzy bo sam nawet nie wie gdzie można znaleźć poprawną odpowiedź. Zapewniam że fotografowanie nie szkodzi kościołom nawet tym zabytkowym. Szkodzi źle dobrane światło. Wszelkie przedmioty pokryte farbą można fotografować światłem o temperaturze poniżej 3400 st Kelwina. Światło mające temperaturę większą od 3400K powoduje blaknięcie farb. Dodam że światło w lampach błyskowych ma około5500K Co do złego zachowania się fotografów czy innych osób uczestniczących we mszy św. to odpowiada sam kapłan. Tak nas inni szanują na ile sami sobie na to pozwalamy. Byłem światkiem na ślubie jak ksiądz zamilkł do czasu aż fotograf zrozumiał gdzie się znajduje. Można tylko trzeba chcieć a nie narzekać a tylko uczyć na lekcjach religii czy podczas kazań. Moim zdaniem kanał na YT nie jest odpowiednim miejscem do prowadzenia dyskusji więc jeżeli są pytania to proszę pisać na digitalimage6676@gmail.com. Dodam że w internecie wypowiadają się osoby na dane tematy o których mają wąską wiedzę i a to jest złe. Dodam że fotografią zajmuję się od wielu lat pierwszy ślub który fotografowałem był 1991 roku oraz obecne aparaty mimo że są takie super to pewne sytuacje wymagają użycia flesza bo PS wszystkiego nie zrobi
To informuję, że w wielu zabytkowych kościołach jest absolutny zakaz używania lampy błyskowej. Niestety, ale światło po czasie reaguje z werniksem. Nie powoduje blaknięcia farby a czernienie obrazu. Niejeden taki obraz widziałem. Są sytuacje w których flesz jest niezbędny. Ale nowoczesny aparat który wykręci odpowiednie ISO (już 10 letni D3s robi w tym temacie magię) + jasne szkło (mowa choćby o sigmie 70-200mm 2.8 który jest już wręcz klasykiem reporterki) radzi sobie tak, że nawet przez myśl mi nie przeszło by użyć flesza. Porównując zdjęcia drugiego fotografa, który używał lampy, to... było to nie do porównania. (I tak zawodowo się ten człowiek zajmuje fotografią by nie było, że nie potrafi robić zdjęć). I oczywiście, że PS wszystkiego nie zrobi. Bo to obrazek musi być dobrze zrobiony już w korpusie. Inaczej zawsze będzie widać, że to tylko ratowanie ujęcia. Może kanał YT nie jest odpowiednim miejscem na dyskusję, ale jako ksiądz-jutuber zwracam uwagę te główne problemy, które spotykam. I to nie moje narzekanie , tylko kolejne miejsce edukacji, tak jak ambona czy lekcja.
Szczęść Boże Wiedząc że w seminarium duchownym nie wykładają fizyki a w szkole średniej nie każdy był miłośnikiem fizyki tak jak ja jeszcze raz spróbuję nakierować uwagę pana na takie zjawisko jak temperatura barwowa światła. Tak jak pisałem w poprzednim komentarzu problem jest w temperaturze barwowej światła wyrażanej w stopniach Kelwina (K) a nie w samym świetle. Gdyby tak było to kościoły były bez okien i nie używano żadnego oświetlenia. Problem ten nie rozwiąże nawet najdroższy aparat obecnie produkowany taki za 185000zł-Hasselblad H6D-400c. Podsumowując, problem z blaknięciem kolorów na ścianach czy ciemnieniem werniksu na obrazach leży po stronie temperatury barwowej światła użytego do doświetlenia sceny. Z mej strony temat uważam za wyczerpany a jeżeli są jeszcze niejasności to proszę się skontaktować osobiście z fotografem lub konserwatorem któremu w bezpośredniej rozmowie będzie mu łatwiej Panu to zagadnienie wyjaśnić.
@@ksieciunio66 Werniks ciemnieje przy temperaturze 5500K. Tak - po pewnym czasie każdy obraz ciemnieje od zwykłego oświetlenia i wymaga renowacji. W naszym kościele w Krakowie mamy niektóre obrazy, które nazywamy "obrazem nocy duchowej", bo są prawie całkiem czarne. Od zwyczajnej ekspozycji na światło. Tak - jest to opinia konserwatora zabytków, który zabronił używania w naszej bazylice lampy błyskowej. Przepraszam, ale nie mówimy tutaj przecież o korzystaniu z aparatu a używaniu lampy błyskowej - nie rozumiem co ma tu przytaczanie "najdroższych aparatów" Dobry sprzęt po prostu rozwiązuje problem potrzeby doświetlania lampą błyskową.
@@BratMichalSJ Chylę czoła , nie dotarło do mnie a nie jest to trochę chwyt marketingowy canona ? Leica, carzaic nie opanowali tej szkoły. Ale nie wiem to tak jak samochód elektryczny podobno sama ekologia . Dzięki za info :)
Bardzo fajny film. Szkoda tylko, że nie wymaga się licencji na fotografowanie. Jak przed mszą idę się przywitać i pokazać dokument to zazwyczaj jest szok bo tego nikt nie pokazuje nigdy. W ogóle prawie nikt nie przychodzi żeby porozmawiać.
działam w branży 10 lat (tylko wideo) , nie widziałem w kościele nigdy! lampy błyskowej !!!....myślę, że w dzisiejszych czasach jest sporo profesjonalistów z niższej półki (nie M. Tyszka ), którzy widzą o co chodzi i materiał jest mało użyteczny .... chyba, że dla osób, które dopiero zaczynają
Podejrzewam ze z tego samego powodu co osoby mające prawo jazdy dostają mandaty. Przepisy kościelne zakazują użycia flasha i to nie tylko zwyczajowo a w dokumentach.
Druga kwestia, której oczywiście niewolno nadwyrężać i być bardzo powściągliwy czytając pismo i słuchając orędzia Boga Ojca człowiek wyczuwa Jego Miłość jak niemowle swą matkę i sądzę, że Bóg wręcz przeciwnie myśli jeżeli np. ojciec kochający swego synka zrobi mu jedno zdjęcie, kiedy on po raz pierwszy posługuje przy ołtarzu.
Właśnie dlatego zachęcam do zmiany myślenia - chcemy utrwalać wszystko sami ale aparat wyrywa nas z tego momentu który trwa. Jakby nasycić się tym momentem ważnym dla nas i naszych bliźnich.
Jak się ma dobry obiektyw/ aparat to można odbijać błysk od sufitu/ ścian. Nawet w sporych kościołach. Zależy też to od koloru ścian. Taki błysk jest praktycznie niedostrzegalny dla ludzi. A czasem poprawia ostrość, kolory i zmniejsza niekorzystne cienie. Nieraz w kościołach jest fatalne oświetlenie sztuczne. Teraz LEDy mogą mieć przeróżne odcienie światła. Odpowiednio użyta lampa czyni cuda. Nieraz po dziesiątkach zdjęć z lampą ludzie mnie się pytali czy używam tej lampy ;)
Czy podczas podniesienia można robić zdjęcia? Ja sam osobiście rzadko robię, chyba że jakiś szeroki plan z tyłu z racji, że jest to dosyć ważny moment podczas Mszy Świętej, ale miałem okazję się spotkać, że zdjęcia podczas przeistoczenia są wykonywane. Ja kto jest naprawdę? Można, ale nie wypada czy nie wolno, czy nie powinno się ?
@@mkfotopl właśnie to bym dodwał do filmu że warto używać długich ogniskowych, bo nie trzeba wtedy podeść na 5 metrów od ambony, tylko można z dalsza, bardziej dyskretnie.
Witam Bracie Michale, dobry materiał jeśli chodzi o odbijanie od sufitu ti SB900 nawet przy bardzo wysokich stropach radzi sobie świetnie. Jeśli chodzi o inne zagadnienia dotyczące absorbowania uwagi innych na swojej osobie to są i tacy bez urazy no ale tak to jest nikt nie jest doskonały i każdy się uczy. Pozdrawiam serdecznie. Z tego co wiem to dobrze mieć bardzo jasny Obiektyw i aparat z dobrą matrycą ale to niestety kosztuje oj kosztuje. No ale Osoby które się tym zajmują to wiedzą że podstawą to dobry sprzęt zwłaszcza gdy nie można używać lampy bo i tak jest. Wyższe ISO zawsze wiąże się z szumami i to dużo zależy od Matrycy aparatu im lepsza tym droższy sprzęt sami to Brat rozumie. W tej kwestii nie można oszczędzać bo to odbije się na jakości. Jeśli chodzi o dźwięk migawki jest opcja w aparacie by tego nie było jak dobrze pamiętam. Jeśli chodzi o Komunię zgodzę ale jest jedno ale, podczas tej pięknej chwili można uzyskać piękne oddanie uduchowienie danej osoby ale to nie jest łatwe. Nie raz nie wyjdzie i tu zero światła błyskowego i obiektyw 90 mm świetnie się by sprawdził.
Można czasem coś jasnego dorwać za bezcen. Ale jednak zwykle to duże koszty. Mam jeden obiektyw 1.2 za 200pln do micro43 i jestem zaskoczony jak dobrze się sprawuje. Ale czuć że to jest zabawka a nie porządny obiektyw do pracy.
W kaplicy full automat. Film nagrywany na rekolekcjach gdzie miałem literalnie 5 minut. Tam nawet autofokus nie ogarniał. A w biurze ogólnie tak miało być. To grading w lumetri. Choć też był problem ze światłem zastanym. Vlog to nie moja praca. Pozwalam sobie że nie będzie doskonały bo nie mam na to czasu. Czasami np zakopie się w montażu bo coś sobie wymyśliłem i zawsze tego żałuję.
z tą lampą nie można się zgodzić... czasami kościół jest tak ciemny, żę ciężko uzyskać dobry efekt bo proboszcz oszczędza światło :P A lampa zawsze coś doświetli jeśli robimy na dużym iso nawet od tak wysokiego sufitu . Do tego przydaje się funkcja zoom :) Na szczęście w większości przypadków lampa nie jest potrzebna. Zdjęcie 1komunii - można złapać moment kiedy ksiądz trzyma hostię podniesioną do góry i jest to bardzo fajne ujęcie :)
Fajny film. Komunia czeka mnie w nadchodzącym maju, a ze lubię robić zdjęcia to pewnie będę fotografem amatore. 😊😊. Bóg zapłać bracie Michale. P.s. Robię RAW, ale jeszcze nie na manualu.
Jak strop jest wysoko odbijam od ściany, każdy kościół ma inne warunki. Nie ma tu jednej rady. Co do kultury to się zgadzam, ale najlepiej przejdźcie fachowy kurs w kurii. Na przykład ja, pierwsze słyszę o tej lampie i nigdy mi nikt uwagi nie zwrócił. Uczono mnie że gospodarzem kościoła jest ksiądz i należy spełniać jego uwagi, oczywiście po wcześniejszym zajrzeniu na zakrystię ;)
haha ile ludzi jeszcze mi pstryka i wchodzi w droge jak pracuje. to jest najgrosze. raz byla taka kobieta ze stanela przedemna no to coz klijenci dostali takie zdjecie skoro mama lepiej zrobila z telefonu.
Szanowny księże z całym szacunkiem lecz ksiądz, to winien wiedzieć, odczuwać szczególnie. Choć pod niemal wszystkim się "podpisuje", co ksiądz powiedział, to jednak nie do końca przy wypowiedzi filmu o czasie 2:20 i 3:20.
Super film pozdrawiamy i prosimy o więcej
Szczęść Boże
Dziękuję za przygotowanie materiału. Dziś postaram się wykorzystać te wskazówki w praktyce. Pozdrawiam.
Dziękuję za ten filmik. Jutro pierwszy raz robię zdjęcia w kościele. Bardzo tego potrzebowałam. Pozdrawiam
Powodzenia! 😁
Zarąbisty przekaz wiedzy.
Reszta super, tego brakowało w sieci, Szczęść Boże
Dzięki bardzo za komentarz! Dobrze usłyszeć rozważne spojrzenie, a nie jedynie uwagi "bo tak" co nieraz tu się zdarzało :)
Szczęść Boże
Fajne życiowe wskazówki, dzięki:)
Bardzo dobry materiał dla początkujących pstrykaczy w kościele.
Z lampą jest tak, że trzeba wiedzieć jak jej użyć. Na jakim settingu, ja np używam na lampie tzw plastra miodu. I służy to między innymi by zneutralizować ostre cienie które często powstają gdy kościół jest ciemny i ma światło led lub by usunąć zielony zafarb od światła mieszanego.
Super Braciszku 🎉
Ja bym jeszcze dopowiedział:
- żeby nie robić zdjęć w trakcie przeistoczenia, a jak trzeba to dyskretnie i konkretnie
- i żeby nie wchodzić na prezbiterium w trakcie uroczystości (no chyba, że jesteśmy w jakimś dużym kościele i uroczystość tego wymaga (np. obrzęd święceń)
Bardzo fajny film i fajna formuła. Pozdrawiam serdecznie!
Zgadzam się jak najbardziej. A jeśli wiemy że musimy wejść do prezbiterium warto zapytać wcześniej księdza w zakrystii czy nie ma nic przeciwko 😁
@@BratMichalSJ :-D
Zacny ten Brat Michal. Pozdrawiam
Świetny materiał 😂👌💪💪💪💪
fajne, fajne, dzieki.....
Rewelacyjny film :) Sama esencja!
Super rady, jutro mam Święto Serca Jezusowego u nas w kościele
Powodzenia!
świetny film :) dzięki wielkie!
Podoba m sie jaką świetną i pozytywną energia promieniujesz. Jestem tym bratem po prawej i wujek mnie poprosił żebym zrobił jakieś fotki na chrzcie, a ty mi tym odcinkiem dodałeś ogrom pewności siebie.
Obrusy zapamiętam :) dzięki
Lampa jest ok w ciemnych zakątkach 😅
Na kazaniach sam słucham, jak i na czytaniach, a ponadto faktycznie jest problem gdy mam robić zdjęcia na Mszy Świętej, bo jednak mam jakąś blokadę.
Dziękuję za film!
Zajefajny asystent 😁
Bóg zapłać, rewelacyjny materiał!
Super film, dziękuję za konkretne rady!
A jeśli telefon ma lepszy aparat niż aparat cyfrowy?
A coś to zmienia do treści filmu?
To dziwne dla mnie bo -a czasów analogów każdy błyskał i nikomu nie przeszkadzało obrazy nie ciemniały od flesza. Pzdrawiam
Ciemniały i to tak że dziś niektóre są już czarne
@@BratMichalSJ
Super film
Dzięki za podpowiedzi,ale czasem jest tak że w kościele są okna witraże i bez lampy trudno o ładna fotki ,no chyba że światło 2,8 1,4 albo 1,4 ale moc lampy można zmniejszyć do 1/16 .l próbować pozdrawiam.
Z ciemniejszym obiektywem niż 2.8 to zawsze była porażka. Czasem specjalnie pożyczałem jaśniejsze obiektywy na akcje.
Dzięki za podpowiedź czyli 1,2 1,4 1,8 pełna klatka choć na APS-C też daje radę wiem , że cichym marzeniem fotografującego jest choć na chwilę stać się niewidocznym , aby móc cyknąć fotkę która jest robiona dyskretnie z dużą korzyścią dla osoby fotografowanej.
@@adamewa9555 tylko pamiętaj, że jak założysz takie f/1,4 50mm na APS-C to to będzie tak naprawdę f/2,1 i 75mm (bo przy APS-C wartość przysłony i długość ogniskowej mnożysz *1,5) - więc nawet jasny obiektyw będzie ciemny przy APS-C.
@@Bartek_Biskup
Tak zgadza się pełna klatka 3.5 przekątna „kliszy" ,a co do ISO ?
Robiąc foty analogowe f 1,4 też nie osiągne tego światła ?
Wiem że bezlusterkowce sobie doskonale radzą w ciemnościach.
To 1,5 wartość tzw. cropa dla canona bo Nikon zdaje się 1,6 Fuji 1,4.
Staram się czerpać wiedzę od każdego .
Dużo można się dowiedzieć ciekawostek np. na targach foto - video w Łodzi ostatnio dwa lata przerwy covidowej ciekawie i do rzeczy można się dowiedzieć z kanału Jacek Siwko .
A jak wygląda sprawa przy zdjęciach ślubnych w Kościele przy kazaniu wtedy jest czas żeby skupić się na parze i też na rodzicach podczas czytania?
Bracie Michale. Nie jednego księdza fotografowałem podczas mszy świętych jubileuszowych. Mam jedno pytanie. Jak ksiądz zapatruje się na fotografowanie podniesienia Ciała i Krwi po przeistoczeniu. Zawsze mam z tym kłopot. Mogę prosić o komentarz
O ile to nie jest za bardzo absorbujące to nie mam problemu ;) Gdy robię takie zdjęcie to najczęściej wcześniej zajmuję odpowiednie miejsce przed ławkami i klękam z ludem tak by trochę być niezauważonym. Myślę, że są takie momenty, gdy to zdjęcie jest jednym z kluczowych z całej serii. Np. jezuickie śluby składa się właśnie w tym momencie, podczas podniesienia, więc oczywiste że wtedy muszę takie zdjęcie zrobić. Teraz na Boże Ciało również takie zdjęcia robiłem, bo uroczystość do tego zachęcała, by ten moment podkreślić i upamiętnić.
A co z pozwoleniem na fotografowanie w obiektach sakralnych? Jest potrzebne jakieś pozwolenie?
Wykonując zawód fotografa ślubnego zwykle potrzebny jest certyfikat z Kurii biskupiej (zazwyczaj wydawany po ukończeniu kursu)
@@BratMichalSJ właśnie tego się obawiam, dopiero niedawno zaczęłam przygodę z fotografią i mam zrobić zdjęcia na podczas I Komunii, zostałam poproszona przez znajomych, ale nie jest to moja parafia, a nie mam też pozwolenia, bo tak jak wcześniej - dopiero zaczynam i nie było mi to potrzebne... zdarzało mi się robić podobne zdjęcia znajomym/ rodzinie w mojej parafii, ale mój ksiądz nie ma nic przeciwko :) Chyba tam zadzwonię i podpytam ...
@@BratMichalSJ niewiem co to w tej PL wymyslaja. Ja pracuje w USA i nikt tu nic nie mowi.
Świetny film 👌
Są kościoły w których nie ma wyjścia albo robi zdjęcia bardzo bogaty fotograf, który ma na bardzo drogi aparat z wysokim skutecznym iso i drogim jasnym obiektywem, który mógłby odpuścić sobie takie zlecenie i nie zrobiłoby to wielkiej dla niego różnicy, albo robi to fotograf dla swojej rodziny by ją wykarmić i wtedy sporadycznie użyje tgz. Listka przy fleszu.
Większość zdjęć w kościele robię obiektywem xiaomi z f1.8 który kupiłem za 200pln. To naprawdę zaskakujący obiektyw na bagnet m43. Wiadomo, że trzeba sobie radzić gdy jest ciemno, ale zawsze gdy spotykam kogoś z lampą w kościele to nie potrafi jej używać... Rozprasza zebranych i zdjęcia wychodzą fatalne. Niestety takie mam doświadczenia z tym narzędziem ;)
Konkretnie i na temat. A to Twój pokój bracie tak w ogóle?
Nie. Biuro duszpasterstwa powołań
@@BratMichalSJ Czemu w pokoju nie nagrywasz tylko w biurach? A pokoje macie pojedyncze czy też podwójne? A no i super czołówka ...
Bo to moje biuro. Tam pracuje i tam nagrywam
kiedy zabroniono korzystania lampy błyskowej w kościele
W wielu kościołach jest to zabronione (zwłaszcza zabytkowych) odpowiednim znakiem przy drzwiach. Ogólnego przepisu nie ma, ale nie wróżę wielkiej przyszłości fotografowi ślubnemu który będzie ciągle strzelał fleszem 😅
Szczęść Boże
W wypowiedzi do której piszę komentarz padło sformułowanie że fotografowanie szkodzi kościołom szczególnie tym zabytkowym. Uważam że samo zabranianie bez podania wyjaśnienia czemu dana czynność jest niewłaściwa pozbawia czytającego taki wpis zdobycia odpowiedniej wiedzy bo sam nawet nie wie gdzie można znaleźć poprawną odpowiedź.
Zapewniam że fotografowanie nie szkodzi kościołom nawet tym zabytkowym. Szkodzi źle dobrane światło. Wszelkie przedmioty pokryte farbą można fotografować światłem o temperaturze poniżej 3400 st Kelwina. Światło mające temperaturę większą od 3400K powoduje blaknięcie farb. Dodam że światło w lampach błyskowych ma około5500K
Co do złego zachowania się fotografów czy innych osób uczestniczących we mszy św. to odpowiada sam kapłan. Tak nas inni szanują na ile sami sobie na to pozwalamy. Byłem światkiem na ślubie jak ksiądz zamilkł do czasu aż fotograf zrozumiał gdzie się znajduje. Można tylko trzeba chcieć a nie narzekać a tylko uczyć na lekcjach religii czy podczas kazań.
Moim zdaniem kanał na YT nie jest odpowiednim miejscem do prowadzenia dyskusji więc jeżeli są pytania to proszę pisać na digitalimage6676@gmail.com. Dodam że w internecie wypowiadają się osoby na dane tematy o których mają wąską wiedzę i a to jest złe.
Dodam że fotografią zajmuję się od wielu lat pierwszy ślub który fotografowałem był 1991 roku oraz obecne aparaty mimo że są takie super to pewne sytuacje wymagają użycia flesza bo PS wszystkiego nie zrobi
To informuję, że w wielu zabytkowych kościołach jest absolutny zakaz używania lampy błyskowej. Niestety, ale światło po czasie reaguje z werniksem. Nie powoduje blaknięcia farby a czernienie obrazu. Niejeden taki obraz widziałem.
Są sytuacje w których flesz jest niezbędny. Ale nowoczesny aparat który wykręci odpowiednie ISO (już 10 letni D3s robi w tym temacie magię) + jasne szkło (mowa choćby o sigmie 70-200mm 2.8 który jest już wręcz klasykiem reporterki) radzi sobie tak, że nawet przez myśl mi nie przeszło by użyć flesza. Porównując zdjęcia drugiego fotografa, który używał lampy, to... było to nie do porównania. (I tak zawodowo się ten człowiek zajmuje fotografią by nie było, że nie potrafi robić zdjęć). I oczywiście, że PS wszystkiego nie zrobi. Bo to obrazek musi być dobrze zrobiony już w korpusie. Inaczej zawsze będzie widać, że to tylko ratowanie ujęcia.
Może kanał YT nie jest odpowiednim miejscem na dyskusję, ale jako ksiądz-jutuber zwracam uwagę te główne problemy, które spotykam. I to nie moje narzekanie , tylko kolejne miejsce edukacji, tak jak ambona czy lekcja.
Szczęść Boże
Wiedząc że w seminarium duchownym nie wykładają fizyki a w szkole średniej nie każdy był miłośnikiem fizyki tak jak ja jeszcze raz spróbuję nakierować uwagę pana na takie zjawisko jak temperatura barwowa światła. Tak jak pisałem w poprzednim komentarzu problem jest w temperaturze barwowej światła wyrażanej w stopniach Kelwina (K) a nie w samym świetle. Gdyby tak było to kościoły były bez okien i nie używano żadnego oświetlenia. Problem ten nie rozwiąże nawet najdroższy aparat obecnie produkowany taki za 185000zł-Hasselblad H6D-400c. Podsumowując, problem z blaknięciem kolorów na ścianach czy ciemnieniem werniksu na obrazach leży po stronie temperatury barwowej światła użytego do doświetlenia sceny. Z mej strony temat uważam za wyczerpany a jeżeli są jeszcze niejasności to proszę się skontaktować osobiście z fotografem lub konserwatorem któremu w bezpośredniej rozmowie będzie mu łatwiej Panu to zagadnienie wyjaśnić.
@@ksieciunio66
Werniks ciemnieje przy temperaturze 5500K.
Tak - po pewnym czasie każdy obraz ciemnieje od zwykłego oświetlenia i wymaga renowacji. W naszym kościele w Krakowie mamy niektóre obrazy, które nazywamy "obrazem nocy duchowej", bo są prawie całkiem czarne. Od zwyczajnej ekspozycji na światło.
Tak - jest to opinia konserwatora zabytków, który zabronił używania w naszej bazylice lampy błyskowej.
Przepraszam, ale nie mówimy tutaj przecież o korzystaniu z aparatu a używaniu lampy błyskowej - nie rozumiem co ma tu przytaczanie "najdroższych aparatów" Dobry sprzęt po prostu rozwiązuje problem potrzeby doświetlania lampą błyskową.
1,2 :)
Jeden współbrat miał jakiś obiektyw z f0.9. Jakieś cuda 😅
@@BratMichalSJ
A co to za firma takie cuda produkuje 😊 to będzie Nobel w dziedzinie technologii.
@@adamewa9555
global.canon/en/c-museum/product/s43.html
@@BratMichalSJ
Chylę czoła , nie dotarło do mnie a nie jest to trochę chwyt marketingowy canona ?
Leica, carzaic nie opanowali tej szkoły.
Ale nie wiem to tak jak samochód elektryczny podobno sama ekologia .
Dzięki za info :)
Tego nie wiem.
Nigdy na żywo nie widziałem tego obiektywu. Tylko fotki z niego 🙃
Bardzo fajny film. Szkoda tylko, że nie wymaga się licencji na fotografowanie. Jak przed mszą idę się przywitać i pokazać dokument to zazwyczaj jest szok bo tego nikt nie pokazuje nigdy. W ogóle prawie nikt nie przychodzi żeby porozmawiać.
działam w branży 10 lat (tylko wideo) , nie widziałem w kościele nigdy! lampy błyskowej !!!....myślę, że w dzisiejszych czasach jest sporo profesjonalistów z niższej półki (nie M. Tyszka ), którzy widzą o co chodzi i materiał jest mało użyteczny .... chyba, że dla osób, które dopiero zaczynają
Ja spotykałem takich fotografów regularnie dlatego to nagrałem. Ale wiadomo że też była cała masa super ogarniętych ludzi 💪
nie bardzo tak sie da. nie zawsze.
Jaki fajny kanał u Braciszka :) Pozdrawiam ciepło !
No, no... widzę Brata jako mentora przy Archidiecezji, organizującej kursy dla fotografów/kamerzystów liturgicznych.
Świetny przekaz.
Pytanie: dlaczego więc akredytowany Warszawski fotograf robiący zdjęcia na komunii dzieciom od lat używa flasha...
Podejrzewam ze z tego samego powodu co osoby mające prawo jazdy dostają mandaty. Przepisy kościelne zakazują użycia flasha i to nie tylko zwyczajowo a w dokumentach.
Fotograf w Kościele
Druga kwestia, której oczywiście niewolno nadwyrężać i być bardzo powściągliwy czytając pismo i słuchając orędzia Boga Ojca człowiek wyczuwa Jego Miłość jak niemowle swą matkę i sądzę, że Bóg wręcz przeciwnie myśli jeżeli np. ojciec kochający swego synka zrobi mu jedno zdjęcie, kiedy on po raz pierwszy posługuje przy ołtarzu.
Używając np. smartfona😊
Właśnie dlatego zachęcam do zmiany myślenia - chcemy utrwalać wszystko sami ale aparat wyrywa nas z tego momentu który trwa. Jakby nasycić się tym momentem ważnym dla nas i naszych bliźnich.
Och, świetny film, jak zawsze. Czasem fotografuję, więc wiem o czym mowa. A jeśli chodzi o wizerunek Brata, no pięknie jest :-)
Było by super gdyby w kościele było jednolite barwnie i nie MRUGAJACE oświetlenie 😉
marzenie 😁
Jak się ma dobry obiektyw/ aparat to można odbijać błysk od sufitu/ ścian.
Nawet w sporych kościołach.
Zależy też to od koloru ścian.
Taki błysk jest praktycznie niedostrzegalny dla ludzi.
A czasem poprawia ostrość, kolory i zmniejsza niekorzystne cienie.
Nieraz w kościołach jest fatalne oświetlenie sztuczne.
Teraz LEDy mogą mieć przeróżne odcienie światła.
Odpowiednio użyta lampa czyni cuda.
Nieraz po dziesiątkach zdjęć z lampą ludzie mnie się pytali czy używam tej lampy ;)
ja odbijam caly czas od sufitu bez tego ani rusz. chyba bym zemdlala
Czy podczas podniesienia można robić zdjęcia? Ja sam osobiście rzadko robię, chyba że jakiś szeroki plan z tyłu z racji, że jest to dosyć ważny moment podczas Mszy Świętej, ale miałem okazję się spotkać, że zdjęcia podczas przeistoczenia są wykonywane. Ja kto jest naprawdę? Można, ale nie wypada czy nie wolno, czy nie powinno się ?
Ja zazwyczaj jedno-dwa takie zdjęcia robię, ale staram się być dyskretnym by nie rozpraszać innych.
@@BratMichalSJ tył kościoła - 200 mm i cicha migawka lub elektryczna
@@mkfotopl właśnie to bym dodwał do filmu że warto używać długich ogniskowych, bo nie trzeba wtedy podeść na 5 metrów od ambony, tylko można z dalsza, bardziej dyskretnie.
"Dobry fotograf to swiadomy katolik" uslyszalem na szkoleniu w oliwskiej katedrze ze 20 lat temu.
A co tam, nabije Braciszkowi zasiegi.
Najlepiej jest unikać kościoła
haha ale szczeze zalezy na jakiego ksiedza sie trafi. lepiej nie wchodzic mu w droge i obserwowac.
najlepsze
Świetny film. Niektórzy potrafią podejś do księdza podczas mszy żeby zrobić mu ładnie zdjęcie, widzałam to na Pierwszej Komunii.
Trzeba mieć wyczucie co, jak i kiedy :D
troche pojechales z tym ze w kosciele sie lampa nie przydaje...proszę księdza!!! heheheh
U mnie jest np. Zakaz używania lampy.
Witam Bracie Michale, dobry materiał jeśli chodzi o odbijanie od sufitu ti SB900 nawet przy bardzo wysokich stropach radzi sobie świetnie. Jeśli chodzi o inne zagadnienia dotyczące absorbowania uwagi innych na swojej osobie to są i tacy bez urazy no ale tak to jest nikt nie jest doskonały i każdy się uczy. Pozdrawiam serdecznie. Z tego co wiem to dobrze mieć bardzo jasny Obiektyw i aparat z dobrą matrycą ale to niestety kosztuje oj kosztuje. No ale Osoby które się tym zajmują to wiedzą że podstawą to dobry sprzęt zwłaszcza gdy nie można używać lampy bo i tak jest. Wyższe ISO zawsze wiąże się z szumami i to dużo zależy od Matrycy aparatu im lepsza tym droższy sprzęt sami to Brat rozumie. W tej kwestii nie można oszczędzać bo to odbije się na jakości. Jeśli chodzi o dźwięk migawki jest opcja w aparacie by tego nie było jak dobrze pamiętam. Jeśli chodzi o Komunię zgodzę ale jest jedno ale, podczas tej pięknej chwili można uzyskać piękne oddanie uduchowienie danej osoby ale to nie jest łatwe. Nie raz nie wyjdzie i tu zero światła błyskowego i obiektyw 90 mm świetnie się by sprawdził.
Można czasem coś jasnego dorwać za bezcen. Ale jednak zwykle to duże koszty. Mam jeden obiektyw 1.2 za 200pln do micro43 i jestem zaskoczony jak dobrze się sprawuje. Ale czuć że to jest zabawka a nie porządny obiektyw do pracy.
na tym filmie cieniutko z balansem bieli
W kaplicy full automat. Film nagrywany na rekolekcjach gdzie miałem literalnie 5 minut. Tam nawet autofokus nie ogarniał. A w biurze ogólnie tak miało być. To grading w lumetri. Choć też był problem ze światłem zastanym. Vlog to nie moja praca. Pozwalam sobie że nie będzie doskonały bo nie mam na to czasu. Czasami np zakopie się w montażu bo coś sobie wymyśliłem i zawsze tego żałuję.
z tą lampą nie można się zgodzić... czasami kościół jest tak ciemny, żę ciężko uzyskać dobry efekt bo proboszcz oszczędza światło :P A lampa zawsze coś doświetli jeśli robimy na dużym iso nawet od tak wysokiego sufitu . Do tego przydaje się funkcja zoom :) Na szczęście w większości przypadków lampa nie jest potrzebna.
Zdjęcie 1komunii - można złapać moment kiedy ksiądz trzyma hostię podniesioną do góry i jest to bardzo fajne ujęcie :)
Ja używałem lampę flash w kościele ale na palnik nakładałem białą nakładkę.
to pomaga ze swiatlo robi sie miekkie
Fajny film. Komunia czeka mnie w nadchodzącym maju, a ze lubię robić zdjęcia to pewnie będę fotografem amatore. 😊😊. Bóg zapłać bracie Michale. P.s. Robię RAW, ale jeszcze nie na manualu.
A najlepiej jak fotograf był ministrantem i lektorem 😂 to się zna księży i kościół od podszewki
masz rację bracie...mnie też to irytuje jak ktoś tak biega przy prezbiterium
Co do zawodowców to nie do końca tak ze potrafią i wiedzą co robia
Niestety 😅
Jak strop jest wysoko odbijam od ściany, każdy kościół ma inne warunki. Nie ma tu jednej rady. Co do kultury to się zgadzam, ale najlepiej przejdźcie fachowy kurs w kurii. Na przykład ja, pierwsze słyszę o tej lampie i nigdy mi nikt uwagi nie zwrócił. Uczono mnie że gospodarzem kościoła jest ksiądz i należy spełniać jego uwagi, oczywiście po wcześniejszym zajrzeniu na zakrystię ;)
Ah ten telefon to jest klątwa ... Michał ludzie już mają przyklejone telefony do ręki , nawet " ciotki "
haha ile ludzi jeszcze mi pstryka i wchodzi w droge jak pracuje. to jest najgrosze. raz byla taka kobieta ze stanela przedemna no to coz klijenci dostali takie zdjecie skoro mama lepiej zrobila z telefonu.
Szanowny księże z całym szacunkiem lecz ksiądz, to winien wiedzieć, odczuwać szczególnie. Choć pod niemal wszystkim się "podpisuje", co ksiądz powiedział, to jednak nie do końca przy wypowiedzi filmu o czasie 2:20 i 3:20.
Należy unikać księdza bo na pewno będzie chciał pieniędzy
Najlepiej to zapłacić księdzu i wszystko :) i po co tyle lania wody
hahaha co nie??
Nie fotografujmy w czasie czytania Ewangelii. Nie róbmy również również zdjęć w czasie Przeistoczenia (Podniesienia).
świetny film !