Arek, dziękuję Ci za dobre słowo! Z filmami na TH-cam mam pewien problem: by je zmontować, musze wyłączyć muzykę w domu, a to rani moje serce ;) A zupełnie serio, mój pokój ma fatalne warunki do nagrywania audio, a "głos z offu" to dla mnie ważna część moich filmów. Muszę to w końcu ogarnąć, ale mówiąc prawdę, nie ma kiedy...
Maciek, dziękuję Ci :) Cieszę się, że coś nowego zobaczyłeś! Nigdy nie wiem, czy opowiadać o podstawach obsługi sprzętu, czy wchodzić głębiej w jakieś szczegóły - powiedz proszę, w którą stronę Ty byś wolał?
@@PeterBielack świecenie to cały czas mój początek drogi borykam się z bardzo niskim pomieszczeniem, które chce zaadoptować pod mini studio w tym filmie sposób oświetlenia podsunął pomysł więc go wypróbuję obserwuje też ig i każde zdjęcie z setupem pomaga, a i wskazówki odnośnie sprzętu 😉
@@MaciejMM Niskie studio to pewien problem - bez dwóch zdań. Przerabiam taką sytuację, gdy w domu próbujemy coś z moją Małgosią robić ;) Nie ma mowy, by podnieść i zaświecić od góry nawet płytką octą z gridem - co najwyżej parasol. Ale warto próbować różnych rozwiązań i sposobów, bo człowiek najwięcej uczy się wtedy, gdy coś nie wyjdzie i szuka innego sposobu :)
Piotrze, każde ze zdjeć w tym filmie jest oświetlone światłem rembrandtowskim. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo zniekształcone jest obecnie pojmowanie tego terminu, ale o tym opowiadam w innym filmie. Gdybyś chciał zobaczyć: th-cam.com/video/SZy1J4-okok/w-d-xo.html - będę wdzięczny za Twoją opinię w temacie :)
Hexadecagon 90 przez naprawdę długi czas należał do moich ulubionych modyfikatorów. Po tym czasie zmieniło się u mnie to, że gdy idziemy w plener, bierzemy coś tylko trochę mniejszego (ale połowę lżejszego), czyli Flex 85, a jeśli robimy w studio, bierzemy Hexadecagon 120. Ten ostatni, z racji swojej głębokości, jest naprawdę ciężkim modyfikatorem, ale światło, jakie generuje, jest po prostu świetne!
Bardzo fajny materiał, sam pracuję na podobnym zestawie. Zastanawiam się czemu przechodzisz na końcu do C1, czy nie lepiej zacząć od C1 i wyeliminować Lightrooma? Część prac z fotoszopa (jak nie wszystkie poza Liquify) można by wykonać od razu w C1. Co myślisz?
Zaczynam w Lr, bo ma najlepszy moduł do katalogowania, przeglądania i oceny zdjęć. Wiele razy próbowałem robić to w C1, ale im więcej zdjęć mam w katalogu, tym C1 bardziej zwalnia :/ Coś, co w Lr zajmuje mi tylko chwilkę, w C1 ciągnie się minutami, bo wiecznie widzę, jak program "myśli" i mieli, choć wszystko mam na dyskach SSD. C1 sprawdza mi się tylko w przypadku małej kolekcji, kilkadziesiąt, góra kilkaset zdjeć, dlatego teraz selekcjonuję foty w Lr, oznaczam je i zapisuję oceny do plików *.xmp. Potem wczytując do C1 zdjęcia z katalogu wybieram tylko np.: zielone i dwie gwiazdki. Zdjęcia z Jarkiem wołałem w Lr, bo szybciej to robię, tak po prostu. Klik, klik, szuru buru pędzelkiem i tyle ;) W C1 muszę tworzyć warstwy, nazywać je etc. - a to zajmuje czas. Gdy robię kobiece portrety, ta dodatkowa staranność się opłaca, w przypadku chłopaka - nie zawsze. Ale Color Grading zawsze robię w C1, bo tam "czuję" kolor najlepiej. A pro'pos zastąpienia Photoshopa Capture One - myślę, że to się nigdy nie stanie. Nowe narzędzia do lokalnych poprawek w C1 są fajne, skuteczne i ja z nich korzystam, ale to nawet w połowie nie jest tak wygodne i szybkie, jak Photoshop. Być może to kwestia mojego komputera, ale C1 mi się dławi, a Photoshop działa płynnie i nie muszę się zastanawiać i pilnować, tylko miziam piórkiem po tablecie ;)
Dziękuję! Również w imieniu całej mojej ekipy :) A zupełnie serio: to był pierwszy raz, gdy robiliśmy zdjęcia na tłach PRINT i moje reakcje na filmie są autentyczne. Cieszy mnie, że finalne tła są długie na 2.5 metra, bo 2 metrowe sample świetnie sprawdzają się w przypadku póz siedzących, ale ciężko byłoby na nim modela postawić. Teraz - nie mam z tym problemu :)
Na filmie występuje Atlas 400 Pro TTL oraz hexadecon 90 z Quadralite. W związku z tym pozwolę sobie zadać pytanie. Chciałem się zapytać o statyw typu boom (żuraw), który możesz polecić aby utrzymał Atlasa 600 Pro TTL (wiem, że jest cięższy niż 400) oraz beauty dish 70 lub hexadecon 90 Quadralite. Napisałem niedawno na fb ale nikt mi nie odpowiedział który statyw wytrzyma takie obciążenie na ramieniu. Dziękuję i pozdrawiam :)
Jarek, zacznę od tego, że do tej pory nie wieszałem na żadnym boomie Atlas 600 PRO TTL z HExadecagon 90 (bo nie miałem tej lampy do dyspozycji). Pokażę Ci, co robiłem z Atlasem 400 PRO TTL i modyfikatorami o które pytasz, a na końcu spróbuję coś zasugerować, ok? Robiłem plener z Hexadecagon 90 zawieszonym na statywie Quadralite Boom S (www.quadralite.pl/studio-wyposazenie-statywy/53-quadralite-boom-s); możesz zobaczyć to na fotach BTS w tym wpisie: bielack.photo/blog/kobieta-w-czerwieni/ Wtedy nie miałem jeszcze Atlasa 400, Hexadecagon 90 zasilałem Reporterem 200 TTL zamocowanym w głowicy Twin Head S-holder www.quadralite.pl/reporter-glowice/330-reporter-200-twin-head-s-holder-glowica - ten zestaw (lampa w głowicy) to pewnie coś ok. 1.7Kg więc to raptem połowa tego, co Atlas 600 PRO dlatego Boom S dał sobie z tym radę, ale mieliśmy szczęście, bo nie wiało. Użyłem tego samego statywu Boom S razem z Atlas 400 PRO i Hexadecagon 90 na sesji w laboratorium: th-cam.com/video/tU3eHZFffNU/w-d-xo.html We wnętrzu ten zestaw sprawdza się dobrze, choć sam Atlas 400 PRO wymaga drobnych modyfikacji w uchwycie, by nie opadał pod ciężarem Hexadecagona 90. Chwilę temu użyłem 70 cm beauty disha (z gridem) razem z Atlasem 400 PRO w plenerowej sesji (film właśnie montuję, ale fota BTS jest na moim Instagram: instagram.com/p/CVTIKHvoup7/ ) tam użyłem klasycznego c-stand Avenger. Powiem Ci, że w transporcie wolałem Boom S, bo jest lżejszy i można go postawić na kółeczkach, ale c-stand trzyma ten zestaw pewniej, tak po prostu. I przechodząc do Atlas 600 PRO - to jest ciężka lampa, bez dwu zdań. Hexadecagon 90 to również ciężki modyfikator i ja nie powiesiłbym takiego zestawu ani na klasycznym c-standzie, a tym bardziej na boomie S (nie mówiąc o tych delikatniejszych boomach Multi). Gdybym musiał zawiesić 70 cm beauty dish na boomie, rozważyłbym dwie opcje: - na bazę c-stand założyłbym ramię Avenger D600 www.manfrotto.com/global/mini-boom-arm-with-sliding-attachment-d600/ - to jest konkretny kawał stali i myślę, że w połowie wysięgu da sobie radę. - jest też inne rozwiązanie, na pewno wygodniejsze i nawet trochę tańsze: to głowica Atlas PRO FH600 www.quadralite.pl/atlas-glowice/389-atlas-pro-fh600 Użyłem tej głowicy na moim ostatnim Flashtime instagram.com/p/CVa6Y5sIMbw/ - na filmie możesz zobaczyć jak to wyglada, jak się zakłada i tym operuje. Moim zdaniem, to najlepsze rozwiązanie, bo nie wymaga dwa razy większego statywu za trzy razy tyle pieniędzy. Świetnie współpracuje z klasycznym ramieniem c-stand Avenger, a sama lampa robi za dodatkowe obciążenie, a operowanie beauty dishem 55 czy 70 cm odbywa się płynnie.
@@PeterBielack Wielkie podziękowania za tak wyczerpującą odpowiedź. Faktycznie dla takiego amatora jak ja głowica będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.Pozdrawiam.
Darek, dziękuję Ci za dobre słowo :) Tła, których używałem na tej sesji to Freepower PRINT od Fripers.pl fripers.pl/p/tekstylne-tlo-fotograficzne-freepower-print-1-5-x-2-5-m-wielobarwne-drukowane/
Jaki jest cel tej fotografii? Chodzi mi głównie o adobe rgb i srgb jeżeli tylko publikacja w internecie to czy nie lepiej odrazu pracować na srgb i widzieć kolory takie jakie będą w internecie ....? Bo cóż ma za sens cala kalibracja i adobe rgb gdy kolory i tak się zmienia? Proszę nie traktować tego komentarza jako atak... To poprostu dociekliwe pytanie. 😍
Ja bardzo lubię odpowiadać na pytania :) Może zacznę nieco podchwytliwie: Przypuszczam, że nie drukujesz swoich zdjeć zbyt często? Ja też kiedyś nie drukowałem, a całą pracę kończyłem na małym, Instagramowym kwadraciku. I gdy po latach, chciałem stworzyć album również z tymi archiwalnymi zdjęciami - nie było jak :/ Czyli drukowanie to jedna sprawa. Druga, równie ważna dla mnie kwestia, to równanie barw z wielu różnych aparatów. W tej chwili fotografuję puszkami różnych producentów, różnymi modelami - kalibracja i profile pomagają mi osiągnąć pewien wspólny punkt wyjściowy, od którego zaczynam dalszy retusz. I na samym końcu, choć to powinno być na początku: kalibracja i profilowanie zapewnia mi powtarzalność. Nie przeszkadza mi, że zdjęcia po konwersji do sRGB stracą trochę na swoim bogactwie barw, ale potrzebuję wiedzieć na pewno, że to, co widzę na monitorze dzisiaj, tak samo wyglądało tydzień temu i jutro również będzie wyglądało tak samo.
Najlepszy kanał o oświetleniu w studio po polsku. Wszystko podane od a do z. Gratuluje pomyslu
Łukasz, dzięki za dobre słowo! Mam nadzieję, że znajdziesz na moim kanale sporo interesujących rzeczy :)
Świetny materiał . Wielkie dzięki.
Piękne dzięki za dobre słowo! 😃 (Wybacz, że dziękuję po tak długim czasie, ale właśnie odkryłem opcję "komentarze bez odpowiedzi"😅)
Mistrz. A przy tym tak prosto opowiada że nawet do mnie dociera 😁
Piotrze, dziękuję za dobre słowo :)
@@PeterBielack To ja dziękuję za bezinteresowne przekazywanie wiedzy i doświadczenia. Dziś za takie rzeczy trzeba płacić i to sporo.
Dużo ciekawych informacji, więcej takich materiałów :) Super :)
Arek, dziękuję Ci za dobre słowo! Z filmami na TH-cam mam pewien problem: by je zmontować, musze wyłączyć muzykę w domu, a to rani moje serce ;) A zupełnie serio, mój pokój ma fatalne warunki do nagrywania audio, a "głos z offu" to dla mnie ważna część moich filmów. Muszę to w końcu ogarnąć, ale mówiąc prawdę, nie ma kiedy...
Szacun! Więcej takich filmów!
Super dzięki za film sporo ciekawych dla mnie rozwiązań pokazałeś 👍
Maciek, dziękuję Ci :) Cieszę się, że coś nowego zobaczyłeś! Nigdy nie wiem, czy opowiadać o podstawach obsługi sprzętu, czy wchodzić głębiej w jakieś szczegóły - powiedz proszę, w którą stronę Ty byś wolał?
@@PeterBielack świecenie to cały czas mój początek drogi borykam się z bardzo niskim pomieszczeniem, które chce zaadoptować pod mini studio w tym filmie sposób oświetlenia podsunął pomysł więc go wypróbuję obserwuje też ig i każde zdjęcie z setupem pomaga, a i wskazówki odnośnie sprzętu 😉
@@MaciejMM Niskie studio to pewien problem - bez dwóch zdań. Przerabiam taką sytuację, gdy w domu próbujemy coś z moją Małgosią robić ;) Nie ma mowy, by podnieść i zaświecić od góry nawet płytką octą z gridem - co najwyżej parasol. Ale warto próbować różnych rozwiązań i sposobów, bo człowiek najwięcej uczy się wtedy, gdy coś nie wyjdzie i szuka innego sposobu :)
Nie za bardzo rozumiem tytułu filmu, bo żadne ze zdjęć nie jest oświetlone światłem nazywanym rembrandtowskim :)
Piotrze, każde ze zdjeć w tym filmie jest oświetlone światłem rembrandtowskim. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo zniekształcone jest obecnie pojmowanie tego terminu, ale o tym opowiadam w innym filmie. Gdybyś chciał zobaczyć: th-cam.com/video/SZy1J4-okok/w-d-xo.html - będę wdzięczny za Twoją opinię w temacie :)
Mega fajne 👍 Patrzę właśnie na efekty jakie dają deep hexy w rozmiarze ~80..90 i chyba mi się podobają.
Hexadecagon 90 przez naprawdę długi czas należał do moich ulubionych modyfikatorów. Po tym czasie zmieniło się u mnie to, że gdy idziemy w plener, bierzemy coś tylko trochę mniejszego (ale połowę lżejszego), czyli Flex 85, a jeśli robimy w studio, bierzemy Hexadecagon 120. Ten ostatni, z racji swojej głębokości, jest naprawdę ciężkim modyfikatorem, ale światło, jakie generuje, jest po prostu świetne!
Bardzo fajny materiał, sam pracuję na podobnym zestawie. Zastanawiam się czemu przechodzisz na końcu do C1, czy nie lepiej zacząć od C1 i wyeliminować Lightrooma? Część prac z fotoszopa (jak nie wszystkie poza Liquify) można by wykonać od razu w C1. Co myślisz?
Zaczynam w Lr, bo ma najlepszy moduł do katalogowania, przeglądania i oceny zdjęć. Wiele razy próbowałem robić to w C1, ale im więcej zdjęć mam w katalogu, tym C1 bardziej zwalnia :/ Coś, co w Lr zajmuje mi tylko chwilkę, w C1 ciągnie się minutami, bo wiecznie widzę, jak program "myśli" i mieli, choć wszystko mam na dyskach SSD. C1 sprawdza mi się tylko w przypadku małej kolekcji, kilkadziesiąt, góra kilkaset zdjeć, dlatego teraz selekcjonuję foty w Lr, oznaczam je i zapisuję oceny do plików *.xmp. Potem wczytując do C1 zdjęcia z katalogu wybieram tylko np.: zielone i dwie gwiazdki.
Zdjęcia z Jarkiem wołałem w Lr, bo szybciej to robię, tak po prostu. Klik, klik, szuru buru pędzelkiem i tyle ;) W C1 muszę tworzyć warstwy, nazywać je etc. - a to zajmuje czas. Gdy robię kobiece portrety, ta dodatkowa staranność się opłaca, w przypadku chłopaka - nie zawsze. Ale Color Grading zawsze robię w C1, bo tam "czuję" kolor najlepiej.
A pro'pos zastąpienia Photoshopa Capture One - myślę, że to się nigdy nie stanie. Nowe narzędzia do lokalnych poprawek w C1 są fajne, skuteczne i ja z nich korzystam, ale to nawet w połowie nie jest tak wygodne i szybkie, jak Photoshop. Być może to kwestia mojego komputera, ale C1 mi się dławi, a Photoshop działa płynnie i nie muszę się zastanawiać i pilnować, tylko miziam piórkiem po tablecie ;)
Kawał dobrej roboty!
Dziękuję! Również w imieniu całej mojej ekipy :) A zupełnie serio: to był pierwszy raz, gdy robiliśmy zdjęcia na tłach PRINT i moje reakcje na filmie są autentyczne. Cieszy mnie, że finalne tła są długie na 2.5 metra, bo 2 metrowe sample świetnie sprawdzają się w przypadku póz siedzących, ale ciężko byłoby na nim modela postawić. Teraz - nie mam z tym problemu :)
Na filmie występuje Atlas 400 Pro TTL oraz hexadecon 90 z Quadralite. W związku z tym pozwolę sobie zadać pytanie. Chciałem się zapytać o statyw typu boom (żuraw), który możesz polecić aby utrzymał Atlasa 600 Pro TTL (wiem, że jest cięższy niż 400) oraz beauty dish 70 lub hexadecon 90 Quadralite. Napisałem niedawno na fb ale nikt mi nie odpowiedział który statyw wytrzyma takie obciążenie na ramieniu. Dziękuję i pozdrawiam :)
Jarek, zacznę od tego, że do tej pory nie wieszałem na żadnym boomie Atlas 600 PRO TTL z HExadecagon 90 (bo nie miałem tej lampy do dyspozycji). Pokażę Ci, co robiłem z Atlasem 400 PRO TTL i modyfikatorami o które pytasz, a na końcu spróbuję coś zasugerować, ok?
Robiłem plener z Hexadecagon 90 zawieszonym na statywie Quadralite Boom S (www.quadralite.pl/studio-wyposazenie-statywy/53-quadralite-boom-s); możesz zobaczyć to na fotach BTS w tym wpisie: bielack.photo/blog/kobieta-w-czerwieni/ Wtedy nie miałem jeszcze Atlasa 400, Hexadecagon 90 zasilałem Reporterem 200 TTL zamocowanym w głowicy Twin Head S-holder www.quadralite.pl/reporter-glowice/330-reporter-200-twin-head-s-holder-glowica - ten zestaw (lampa w głowicy) to pewnie coś ok. 1.7Kg więc to raptem połowa tego, co Atlas 600 PRO dlatego Boom S dał sobie z tym radę, ale mieliśmy szczęście, bo nie wiało.
Użyłem tego samego statywu Boom S razem z Atlas 400 PRO i Hexadecagon 90 na sesji w laboratorium: th-cam.com/video/tU3eHZFffNU/w-d-xo.html We wnętrzu ten zestaw sprawdza się dobrze, choć sam Atlas 400 PRO wymaga drobnych modyfikacji w uchwycie, by nie opadał pod ciężarem Hexadecagona 90.
Chwilę temu użyłem 70 cm beauty disha (z gridem) razem z Atlasem 400 PRO w plenerowej sesji (film właśnie montuję, ale fota BTS jest na moim Instagram: instagram.com/p/CVTIKHvoup7/ ) tam użyłem klasycznego c-stand Avenger. Powiem Ci, że w transporcie wolałem Boom S, bo jest lżejszy i można go postawić na kółeczkach, ale c-stand trzyma ten zestaw pewniej, tak po prostu.
I przechodząc do Atlas 600 PRO - to jest ciężka lampa, bez dwu zdań. Hexadecagon 90 to również ciężki modyfikator i ja nie powiesiłbym takiego zestawu ani na klasycznym c-standzie, a tym bardziej na boomie S (nie mówiąc o tych delikatniejszych boomach Multi). Gdybym musiał zawiesić 70 cm beauty dish na boomie, rozważyłbym dwie opcje:
- na bazę c-stand założyłbym ramię Avenger D600 www.manfrotto.com/global/mini-boom-arm-with-sliding-attachment-d600/ - to jest konkretny kawał stali i myślę, że w połowie wysięgu da sobie radę.
- jest też inne rozwiązanie, na pewno wygodniejsze i nawet trochę tańsze: to głowica Atlas PRO FH600 www.quadralite.pl/atlas-glowice/389-atlas-pro-fh600
Użyłem tej głowicy na moim ostatnim Flashtime instagram.com/p/CVa6Y5sIMbw/ - na filmie możesz zobaczyć jak to wyglada, jak się zakłada i tym operuje. Moim zdaniem, to najlepsze rozwiązanie, bo nie wymaga dwa razy większego statywu za trzy razy tyle pieniędzy. Świetnie współpracuje z klasycznym ramieniem c-stand Avenger, a sama lampa robi za dodatkowe obciążenie, a operowanie beauty dishem 55 czy 70 cm odbywa się płynnie.
@@PeterBielack Wielkie podziękowania za tak wyczerpującą odpowiedź. Faktycznie dla takiego amatora jak ja głowica będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.Pozdrawiam.
Pytanie, prośba -> jakich teł używasz ? Sklep?
Świetny materiał 👌
Darek, dziękuję Ci za dobre słowo :) Tła, których używałem na tej sesji to Freepower PRINT od Fripers.pl fripers.pl/p/tekstylne-tlo-fotograficzne-freepower-print-1-5-x-2-5-m-wielobarwne-drukowane/
Jaki jest cel tej fotografii? Chodzi mi głównie o adobe rgb i srgb jeżeli tylko publikacja w internecie to czy nie lepiej odrazu pracować na srgb i widzieć kolory takie jakie będą w internecie ....? Bo cóż ma za sens cala kalibracja i adobe rgb gdy kolory i tak się zmienia? Proszę nie traktować tego komentarza jako atak... To poprostu dociekliwe pytanie.
😍
Ja bardzo lubię odpowiadać na pytania :) Może zacznę nieco podchwytliwie: Przypuszczam, że nie drukujesz swoich zdjeć zbyt często? Ja też kiedyś nie drukowałem, a całą pracę kończyłem na małym, Instagramowym kwadraciku. I gdy po latach, chciałem stworzyć album również z tymi archiwalnymi zdjęciami - nie było jak :/ Czyli drukowanie to jedna sprawa.
Druga, równie ważna dla mnie kwestia, to równanie barw z wielu różnych aparatów. W tej chwili fotografuję puszkami różnych producentów, różnymi modelami - kalibracja i profile pomagają mi osiągnąć pewien wspólny punkt wyjściowy, od którego zaczynam dalszy retusz.
I na samym końcu, choć to powinno być na początku: kalibracja i profilowanie zapewnia mi powtarzalność. Nie przeszkadza mi, że zdjęcia po konwersji do sRGB stracą trochę na swoim bogactwie barw, ale potrzebuję wiedzieć na pewno, że to, co widzę na monitorze dzisiaj, tak samo wyglądało tydzień temu i jutro również będzie wyglądało tak samo.
@@PeterBielack dzięki za szybką i rzetelną odpowiedź
😍