Markéta Křížová - Moderní otroctví a Amerika (Pátečníci 1.12.2017)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.พ. 2025
  • Otroctví - dědičné zbavení lidského jedince všech práv i možnosti rozhodovat o sobě sama - je staré téměř jako lidstvo samo. Existovalo ve většině známých společností, „primitivních“ stejně jako „civilizovaných“; bylo institucí legální a pro danou společnost také racionální z hlediska ekonomického i kulturního. Nicméně revitalizace této instituce v souvislosti s objevením a kolonizací amerického kontinentu v 16.-19. století přinesla mnohé unikátní rysy, ať už se jednalo o počet osob, které otroctví přímo či nepřímo zasáhlo, jeho brutalitu - a nebo to, že se Evropané poměrně náhle a radikálně rozhodli se této formy exploatace pracovní síly zřeknout. Pro toto vše je rozvoj otroctví na americkém kontinentu historiky pokládán za jeden nejvýznamnějších fenoménů moderních dějin. Vyústilo v největší masovou migraci všech dob, která významně ovlivnila demografickou strukturu Afriky i Ameriky - třetina všech osob afrického původu dnes žije mimo černý kontinent. Hospodářství založené na obchodě s otroky a na otrocké práci podnítilo budování koloniálních říší i rozvoj evropských metropolí. A otroctví také zanechalo hluboké stopy ve společenské struktuře a v materiální i duchovní kultuře amerických států, nemluvě o těžkých dopadech na africký kontinent. A v neposlední řadě otevírá i řadu otázek morálních a etických.
    Markéta Křížová (*1974) vystudovala etnologii a historii na FF UK, působí jako docentka ve Středisku ibero-amerických studií FF UK. Zabývá se indiánskými kulturami Nového světa a koloniálními dějinami Ameriky, především vztahy původních obyvatel a Evropanů, formování synkretických kultur na území Nového světa, a také dopady setkání s americkou realitou na evropské vnímání sebe sama a evropskou vědu. Vydala odborné monografie Ideální město v divočině (2007, věnovaná katolickým a protestantským misiím na americkém území), Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky (2011, se Zuzanou Kostićovou a Sylvií Květinovou) a Otroctví v Novém světě v 16.-19. století (2013).
    Podpora projektu Pátečníci:
    www.startovac....
    Další informace:
    www.patecnici.net/
    / patecnici.cyklus
    (Převzatý hrubý materiál záznamu, omluva za sníženou technickou kvalitu, publikováno s ohledem na unikátnost a kontinuitu pátečnických přednášek.)

ความคิดเห็น • 99

  • @borek123456
    @borek123456 6 ปีที่แล้ว +10

    velmi dobrá přednáška na velmi speciální a úzký výsek evoluce lidských skupin a evoluce lidských ekonomických aktivit...přeji mnoho úspěchů ve vaší další práci vážená paní docentko

  • @pletiplot
    @pletiplot 4 ปีที่แล้ว +5

    Moc pěkná přednáška, a paní přednášející je sympatická.

  • @zed5731
    @zed5731 4 หลายเดือนก่อน

    Skvělá přednáška.

  • @marthuf1
    @marthuf1 4 ปีที่แล้ว +14

    Polopravdy, neuplne informacie, pohlad len z jednej strany. Nemozem takuto prednasku hodnotit pozitivne. Ak uz prednasam na nejaku temu okrem A mam hovorit aj B a ak nepoznam B tak aspon nebudem tak vehementne tvrdit A. Je tu zjavny nedostatok vedomosti, resp. pani “docentka” sa pusta aj do tem v ktorych sa nevyzna. Nuz skoda, ale na viacerych jej prednskach som si vsimol tento jej nedostatok.

    • @petermokros4576
      @petermokros4576 3 ปีที่แล้ว +4

      Souhlas.Pani keca a ridi se osobnima pocitama.

    • @nescius2
      @nescius2 3 ปีที่แล้ว

      @@petermokros4576 nesouhlas, máš ukázku?

    • @OndraPecenka
      @OndraPecenka ปีที่แล้ว +2

      Žádný argument proti ale nepadl... slabej koment

  •  3 ปีที่แล้ว +2

    Úžasné, nové. Pustím si to znovu

  • @WonderLula
    @WonderLula 6 ปีที่แล้ว +3

    Skvělá přednáška, díky!

  • @SUST-RWM
    @SUST-RWM 4 ปีที่แล้ว +6

    Spousta informací ale skoro vše bez nějaké struktury, škoda.

  • @martinajonakova7322
    @martinajonakova7322 4 ปีที่แล้ว

    A jaký je rozdíl mezi nevolnictvím a otroctvím?

    • @nescius2
      @nescius2 3 ปีที่แล้ว

      hlavně v tom že otroci bývali cizinci (14:41)

    • @stasektarkowsky7683
      @stasektarkowsky7683 3 ปีที่แล้ว +5

      @@nescius2 To je blbost. Otroctví nikdy nebylo založeno na cizincích, to začalo až s evropsko-africkým obchodem s otroky v 16.-17. století, kdy se využilo rasy a otrok se dal lehko identifikovat díky barvě kůže. Vzhledem k odkazu na čas to máte už v nadpisu "Moderní otroctví a Amerika". V Egyptě, Řecku, Římě, kdekoliv jinde a jindy nezáleželo na tom zda jde o cizince nebo ne. I v čechách první přemyslovci zbohatli na prodeji otroků, hádejte, kde je brali? Otrokem se člověk mohl stát z mnoha důvodů, dluh, trest za zločin, revolta proti vládci apod. Samozřejmě nejčastější bylo otroctví vůči sousedům v rámci expanze nejdříve rodiny, kmene, panství, státu, národa. Otroctví se vyvíjelo a měnilo s časem a rozvojem. Nevolník byl rolník, který měl pronajatou půdu od pána, čímž mu vznikla povinnost k pánu jakožto majiteli půdy. Dnes by to šlo s trochou ironie přirovnat k podpisu hooooodně špatné úvěrové smlouvě nebo hypotéce.

    • @nescius2
      @nescius2 3 ปีที่แล้ว

      ​@@stasektarkowsky7683 ...to říkáš mě po tom co jsi si to sám mohl poslechnout z toho videa?

    • @nescius2
      @nescius2 3 ปีที่แล้ว

      ​@@stasektarkowsky7683 porovnávat narození se do nevolnictví s podepsáním smlouvy je ... hloupost, nevolník nesměl opustit kraj, máš příklad hypotéční smlouvy kde se zavazuješ nikdy neodejít z nějakého místa a pracovat zdarma pro banku (pána) nebo je žádat o možnost se oženit/vdát?

    •  3 ปีที่แล้ว

      @@nescius2 no jo, tak ale jaký je v tom tedy rozdíl?

  • @William89J
    @William89J 4 ปีที่แล้ว

    Jo to dává do určité míry smysl. Nevím v jaké knížce jsem to četl a jestli Mises, či Adam Shmit... Původně byla na venkově byla malá specializace lidí na jednotlivé činnosti, čímž každý člověk musel dělat od každého něco, tak aby se uživil, takže ve výsledku byl málo efektivní a tím měl méně času/svobody na svou zábavu (koníčky typu četba atp), čímž neměl takový rozvoj, jako později ve městě... Lidé ve městech byly blíž u sebe a tak tam probíhala efektivnější směna statků a myšlenek, takže se lidé mohli víc specializovat a měli časem více času pro sebe a zábavu. Jelikož díky specializaci lidí na určité činnosti dochází k zefektivnění daného výrobního procesu a vyrobí se toho víc s porovnáním když by lidé museli dělat bez specializace všechny úkony samy... Takže když lidé přišli na nové postupy (díky cukru a čaji z videa) , které zefektivněli jejich život, tak měli víc času na seberozvoj a mohla vzniknout větší svoboda pro soukromé činnosti, které vedli časem k novým vynálezům...
    Nic méně si myslím, že nelze nějak kolektivně někoho obviňovat a následně nějak někoho odškodnit. Dát něco jejich africké vládě jim nijak k rozvoji v Africe a spol. nepomůže, spíš by to vedlo k větší tyranii a despotismu v dané oblasti - viz. evropské dějiny, čím bohatší vláda nějak byla, tím hůř se měli poddaní/občané. Nejlepší cestou pokud by někdo chtěl, jakoby odškodnit černochy za nějakou historickou vinu je svobodná spolupráce bez nějakých násilných dohod třeba tím, že si najde u afričanů kooperativní výhodu, následně založí firmu a skrze svoje podnikání postupem času vzdělá místní komunitu afričanů, která následně pomůže dalším...

    • @nescius2
      @nescius2 3 ปีที่แล้ว +1

      _čím bohatší vláda nějak byla, tím hůř se měli poddaní/občané._ - myslím že spíš čím větší byl *rozdíl* v bohatství tím spíš byla vláda tyranie, bohaté země nemusí být tyranie pokud je bohatství rovněji rozprostřeno v jejich populaci.
      o omluvách a nápravách se mluví několikrát, například v 1:10:10 nebo v 1:45:16
      .. a rovnou v začátku Markéta zmiňuje, že je fakt že otroctví bylo všude a že v Evropě (Británii) bylo dokazatelně dvakrát v historii potlačeno - v druhym případě vedlo k ukončení otroctví ve světovém měřítku (naneštěstí né všude).

  • @alabajful
    @alabajful 3 ปีที่แล้ว

    Které etnikum v historii obchodovalo s otroky?

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      Spíš, které neobchodovalo?

    • @a.n.i.c.k.a
      @a.n.i.c.k.a 2 ปีที่แล้ว

      Tak Slovani maji svuj nazev z toho, ze prodavali do otroctvi vlastni deti. Kdyz se bavime o tech etnicich :-DD jasne, toto bylo ve stare cine taky, ale z teto slovanske praxe byly sousedni etnika docela vyvalena. Jen at se zaradime :-DD

    • @marekbako7766
      @marekbako7766 2 ปีที่แล้ว

      Takmer všetky!Podstatné je kto to robí ešte aj dnes!Okrem tých marginálnych skupín,kmeňov niekde v ázii,afrike,tak najväčšia spoločnosť prevádzkujúca otrokárstbo je islám!A oni to prevádzkuju na náboženskom princípe,teda že moslim sa nesmie stať otrokom,všetci ostatní môžu,až musia!Najlepší príklad je ISIL,ktorý si robil otrokov zo všetkých nemoslimov!Dodnes deň sa v islamskom svete prevádzkuje otroctvo nemoslimovDokonca aj tí,ktorí legálne pracujú v islamskom svete sú v pozícii polootrokov!Oni sa k ním chovajú ako ku psom!Tie filipínske slúžky by mohli hovoriť...mlátia ich,znásilňujú,ponižujú,utláčajú a nikde sa nedovolá práva,občas aj niekto z nich zomrie a páchateľ ostane nepotrestaný

    • @pistahufnagel4608
      @pistahufnagel4608 ปีที่แล้ว

      Kazde a vsude

  • @borek123456
    @borek123456 6 ปีที่แล้ว +1

    cukr a bratři Kochové v USA a to ještě v době Kennedyho, tito bratři si založili svůj obrovský majetek na vykořisťování lidí, které postavili do pozice otroků ale ekonomicky..proto také já mluvím o ekonomickém otroctví, které má také různé formy projevu

  • @petermokros4576
    @petermokros4576 3 ปีที่แล้ว +3

    Indiani se nehodili na otrockou praci,jelikoz nevydrzeli pracovni naroky te doby.Cernosi byli odolni proti horku a drine na plantazich.Navic byli mene inteligentni a tedy ovlivnitelni,takze asi takto.

    • @drumkyzz5267
      @drumkyzz5267 3 ปีที่แล้ว +2

      Bic ovlivni i inteligentniho

  • @LeonardodaVinciXIV
    @LeonardodaVinciXIV 3 ปีที่แล้ว +2

    Babo nechceš bičík, ať máš čím švihat?

  • @pavelsucek266
    @pavelsucek266 6 ปีที่แล้ว

    děkuji

  • @marekheczko9115
    @marekheczko9115 2 ปีที่แล้ว

    Super prednaska, nez se pani pusti do reseni postOtrokarstvi. Debilita typu, kdyz muj zesnuly otec v minulosti nekoho sejmul, tak ja budu muset platit odskodne pozustalym je vskutku tristni.

    • @a.n.i.c.k.a
      @a.n.i.c.k.a 4 หลายเดือนก่อน

      Stacilo by dostatecne IQ, a vedel bys, ze to, co pises, ona jaksi nerika, je mi lito. Je blby, ze jsi natolik hloupej, ze si nejsi ani vedomej toho, ze nemas schopnost mentalne uchopit vyznam mluveneho projevu, a ztrapnis se tu tim, ze nam to tu prezentujes. Spatny. Ze mas s touhle intelektualni vybavou volebni pravo, je jeste smutnejsi.

  • @a.n.i.c.k.a
    @a.n.i.c.k.a 2 ปีที่แล้ว

    1:49:45 Nebyli to Claudiovi otroci, ale propustenci.

  • @michalborud
    @michalborud 6 ปีที่แล้ว +4

    Paní Křížová je gejzír vědomostí 😃

  • @danielnovotny7680
    @danielnovotny7680 5 ปีที่แล้ว

    Děkuji

  • @petnovost8660
    @petnovost8660 6 ปีที่แล้ว +2

    Tá paní v úvode prednášky by sa mohla zamyslieť nad vlastným telom, ktoré jej odkazuje aby zmenila svoj život. Človek v akademickom prostredí, ktorý rozdáva múdrosť iným nepôsobí dôveryhodne, keď nedokáže pochopiť hlas svojho tela, ktoré sa očividne trápi nadbytkom potravy. Neberte to ako kritiku, ale ako podnet ku zmene.

    • @JelenaBraum
      @JelenaBraum 6 ปีที่แล้ว +6

      "nepôsobí dôveryhodne"... a přesto zjevně sledujete přednášky z minimálně dvou mnou spoluorganizovaných cyklů. Tak na tom, co dělám, možná bude i něco víc než moje postava. ;)

    • @pavlinapetrova5295
      @pavlinapetrova5295 5 ปีที่แล้ว +3

      Jestliže je někdo silnější postavy, nemusí to nutně znamenat, že je to nadbytkem potravy, může trpět např. nějakou chorobou...

    • @RedSparrow
      @RedSparrow ปีที่แล้ว

      youtube maže komentáře, juchůůů :)

    • @a.n.i.c.k.a
      @a.n.i.c.k.a 4 หลายเดือนก่อน

      Ty musis byt hodne velky chudak.