Czy warto iść na studia, gdy chcę zostać programistą?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 17

  • @SzymonAK
    @SzymonAK 4 ปีที่แล้ว +2

    4 punkt normalnie „w punkt” :)

    • @DevEnv-pl
      @DevEnv-pl  4 ปีที่แล้ว

      Czasami trzeba powiedzieć trudną prawdę :)

  • @AndrzejWilkable
    @AndrzejWilkable 4 ปีที่แล้ว +2

    Jeśli uczelnia ściśle współpracuje z biznesem, to są jeszcze dodatkowe możliwości zawodowe, między innymi możliwość uczestniczenia w kursach w których wykładają osoby wykonujące dany zawód, bardzo wartościowe doświadczenie. Poza tym, skończenie takich kursów, daje możliwość załapania się na staż lub złapania pracy w trakcie czy po studiach. Ponadto, studia też pokazują pewne spektrum zagadnień, oczywiście w takim podstawowym zakresie, ale człowiek widzi różne możliwości, styka się z określonymi zagadnieniami czy problemami, poszerza swoją świadomość na to co może w życiu robić, jest to dobre dla osób które nie mają na siebie pomysłu. (ja w ten sposób odkryłem Cybernetykę) Jednak jeśli interesuje Cię kariera stricte programisty, to niezależnie od studiów, polecam intensywną naukę programowania we własnym zakresie, tworzenia jak najwięcej projektów, połączone z intensywnym poszukiwaniem pracy, z tym że nie można się zniechęcać, każda rozmowa rekrutacyjna to krok w stronę zatrudnienia, uczymy się tego o co pytają, dowiadujemy się w czym jesteśmy słabi itd. pracując tutaj nad sobą z rozmowy na rozmowę, zwiększamy swoje szanse na zdobycie pracy, dzięki której właśnie mamy szansę stać się zawodowcami i osiągnąć progres praktycznie niemożliwy do uzyskania inną drogą. Polecam też książki, jeśli mamy już jakieś umiejętności programowania, własne spostrzeżenia dotyczące języka, struktury aplikacji, to książki porządkują i poszerzają naszą wiedzę, są taką dźwignią, nawet bardziej niż internet. Polecam też nawiązywanie kontaktów z programistami, np na jakiś meetupach, oraz samo uczestnictwo w takich wydarzeniach.

  • @Kamil-dt2ui
    @Kamil-dt2ui 2 ปีที่แล้ว +6

    Hahaha to wszystko juz w technikum sie nauczyłem. Hmm to trudne bo zastanawiam się nad studiami bo jestem po prostu ciekaw co one mi dadzą a co dałoby mi od razu pójście do pracy. (Te punkty oczywiście)

    • @jurasjurkowski6884
      @jurasjurkowski6884 ปีที่แล้ว +3

      To ja ci coś powiem. Ze mną na roku były 4 osoby po studium informatycznym, 3 chłopów i jedna laska(z tego samego studium). Po roku studiów została tylko ta laska, która potrafiła się zakręcić aby pozaliczać wszystko jakimś cudem. Kolesie polegli na matematyce i ... programowaniu. Programowanie było w C i C++. Studia zaczęło coś koło 300 osób, skończyło jakieś 120. W technikum też tak miałeś? :)

  • @MrLucki001
    @MrLucki001 3 ปีที่แล้ว +1

    Sama prawda. Moge pod kazdym postulatem sie podspiac. Krotko mowiac. JAK SAM O SIEBIE NIE ZADBASZ to nikt nie zrobi tego za Ciebie. Warto pamietac o tym w pracy. A co do studiow to tak na prawde ucza one zycia i STAWIANIA PRIORYTETOW. Warto o tym pamietac w czasach tutoriali "Specialista w 2 tygodnie". Pozdro tez dla wszystkich absolwentow POLSL 😎

    • @DevEnv-pl
      @DevEnv-pl  3 ปีที่แล้ว

      Również pozdrawiam ~ Bartek :)

    • @neesxar3127
      @neesxar3127 ปีที่แล้ว

      Studia to taki kurs z kombinowania. Jeszcze nie absolwent polsl ale również pozdrawiam :D

  • @jakubsowikowski9654
    @jakubsowikowski9654 4 ปีที่แล้ว

    Super materiał! Dzięki ;)

    • @DevEnv-pl
      @DevEnv-pl  4 ปีที่แล้ว

      Cieszymy się, że się podobał :)

  • @arturrist
    @arturrist 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny odcinek.

  • @jurasjurkowski6884
    @jurasjurkowski6884 ปีที่แล้ว

    Zabrakło tu moim zdaniem podsumowania, czyli stwierdzenia, że warto, bo warto. Im jestem starszy tym bardziej doceniam wartość tego, że na studia poszedłem. Ustalmy więc fakty, każda dziedzina i profesja wymaga stałego uczenia się, bo się po prostu rozwija. Wracając jednak to studiowania informatyki. Rolą studiów nie jest uczenie frameworków, języków itd. Informatyka jest nauką o przetwarzaniu informacji. I tego uczą na uczelniach, czyli wiedzy, która jest podwaliną danej dziedziny, w informatyce to matematyka itd. Samo programowanie to tylko wycinek tej nauki. Krótko mówiąc skupiając się na programowaniu, studia są po to aby nauczyć cię teorii języków, automatów i obliczeń. Studia mają nauczyć cię nie jak programować w JavaScriptcie ale jak stworzyć tego JavaScripta. Gdy zaczynałem studia miałem dokładnie ten sam syndrom pt po co mi to :). Z upływem lat jednak stwierdzam, że po co to to wymyślili mądrzejsi ode mnie i mieli rację :). Studia mają przedstawić ci dziedzinę którą sobie wybrałeś, nauczyć cię tego co ci ma stałą wartość. Uczenie frameworków to byłoby nieporozumienie. Mogę tu wyliczyć całą masę technologii i frameworków, które nie przetrzymały próby czasu, a był na nie hype. Np CORBA, obecnie to chyba nawet z Javy ją wyrzucili. Ciężko moim zdaniem być dobrym programistą bez całej tej wiedzy, którą na studiach zostaje wyłożona.

  • @scKaron3
    @scKaron3 3 ปีที่แล้ว

    Ale bym chciał się uczyć od takiej osoby :)

    • @DevEnv-pl
      @DevEnv-pl  3 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli dobrze zrozumiałem, to sumie to staramy się to robić za pomocą tego kanału. Jeśli masz jakieś tematy lub pytania to zostaw je np.: w komentarzu, a my postaramy się pomóc.

  • @erykwks
    @erykwks 4 ปีที่แล้ว

    Super odcinek! Tylko nie "cofajmy się w tył" 🙈

    • @DevEnv-pl
      @DevEnv-pl  4 ปีที่แล้ว

      Przepraszam :) Użyłem tej konstrukcji językowej z pełną premedytacją i konsekwencjami :) Spodziewałem się, że ktoś poza mną może ucierpieć słuchając tego.

  • @darekw1967
    @darekw1967 ปีที่แล้ว

    Dla papierka TAK.... W korporacji startowanie na stanowisko programisty bez studiów zostaniesz odrzucony na wstepie ;) Nie bedziesz mial szansy na 1 rozmowe o tym co wiesz i umiesz albo zatrudnia Ciebie do roboty-glupiego czyli wklepywanie danych.