Równie można powiedzieć kolejny wybitny Europejczyk , albo wybitny mężczyzna albo biały człowiek 😁 Wobec kosmosu i nauki to znaczy tyle samo... czyli nic 😁
Dziękuję za wspaniały wywiad i za pokazanie tak genialnego człowieka jakim jest profesor Maciej Dunajski. Tacy właśnie ludzie powinni być stawiani młodym ludziom jako wzór do naśladowania, a nie celebryci i inni „geniusze intelektu”.
Genialny wywiad, niesamowity człowiek, można by słuchać godzinami, pasja wybija jak źródło. Przy tym jest skromność, szacunek dla ludzi którzy mogą nie rozumieć problemu bez nadęcia - rzadko spotykane i piękne. Domyślam się, że to się bierze właśnie z tej drogi do odkryć , dotykania tego co nas przerasta, szukania nieokiełznanego, stąd pojawia się dystans do własnych umiejętności, wiedzy. Inspirujące i budujące jak wysoki poziom samego człowieczeństwa może osiągnąć człowiek. To ciekawe, ale wtedy mimo, że jestem ateistą rysuje mi się jakieś dążenie do doskonałości, objawianie się obrazu boskości, wiem to dziwne. Dzięki.
@@haskama10 według mnie póki co nigdzie nie idziemy, raczej donikąd tak jak nie szliśmy przed narodzinami i nie byliśmy, ale......nie jestem tego taki pewny. Za to ty zapewne wiesz i jesteś pewny gdzie i po co Panie wierzący.
Rownie genialny co i skromny - jakze piekne polaczenie. A jesli jeszcze uwzglednimy jego dzialalnosc dydaktyczna w tak tego potrzebujacej Afryce, to mamy niewatpliwie do czynienia z czlowiekiem wielkim. Znakomity wywiad. Dziekuje )
Częściowo niestety wiedza błędna. To co Pan Profesor mówi o większej mocy nieskończonego zbioru liczb rzeczywistych względem mocy nieskończonego zbioru liczb naturalnych jest BŁĘDNYM opisem rzeczywistości. Pan Profesor jest ewidentnie ofiarą teorii mnogości Georga Cantora. Przy całym szacunku dla Pana Profesora jego niewątpliwie wybitnego intelektu i jak wierzę dobrej woli. Polecam materiały z kanału AP211 poświęcone temu zagadnieniu.
super wywiad. Szczególnie ta historia o młodych latach, pokazuje że nie ważne jakie szkoły kończymy, z pasją i ciężką pracą zawsze możemy dołączyć do najlepszych
Fantastyczne wykład I rozumowanie. Dziękuję Panie Profesorze. Zaczynam teraz rozumieć fizykę, matematykę. Żałuję że nie miałam takich mądrych nauczycieli i wykładowców. Rozumiałabym fizykę, której nie rozumiałam 😊.
Dzięki takim ludziom jak profesor Maciej Dunajski matematyka otwiera kolejne drzwi do poznania tajemnic Wszechświata. Tak, to nasza nauka i wiedza, w procesie badania otaczającej nas rzeczywistości i gromadzenia o niej wiedzy oraz wydobycia z niej najgłębszych sekretów - wszystko to musi być przez Cywilizację skrzętnie wykorzystane, gdzie kluczową rolę obecnie odgrywa tu i odegra w przyszłości w tym królowa wszystkich nauka, najbardziej elegancka, choć wymagająca cierpliwości... matematyka. Najlepsze jest to, że to matematyka jest sposobem wyrażenia języka/budulca za pomocą którego opisany czy skonstruowany jest Wszechświat na najbardziej fundamentalnym poziomie. Podobało mi się niezmiernie to jak poruszono w odcinku szeroki i trudny temat nieskończoności w fizyce i matematyce oraz temat Czarny Dziur - oba uważam za jedne z najpiękniejszych zagadnień, pól możliwości do dyskusji, jakie ludki umysł sobie kiedykolwiek wytworzył i jaki wyobraził. Ujęło mnie zdanie pana profesora, że matematyka nie jest tworzona, lecz ten język się ,,odkopuje”, wyłania na wierzch jego właściwości, że odkrywa się jego uniwersalne prawo.
Niesamowite jest to, że cała naukowa wiedza jest po polsku, nie jedna osoba która by wykładała na uniwersytecie brytyjskimi, brakowało by jej polskich odpowiednich słów, to świadczy o super otwartym umyśle tego Pana....dziękuję
Niesamowicie ciekawa rozmowa. Wspaniały naukowiec, świetnie i prosto tlumaczy tak trudne zagadnienia. A swoją drogą prof. Penrose to chyba się wielokrotnie sklonował, bo wciąż słyszę, że bierze udział w jakimś projekcie. To bardzo dobrze, niech ludzkość korzysta z tych cudownych umysłów dopóki są. No i ta Afryka... czapki z głów.
Wspaniały wywiad, dziękuję realizatorom oraz panu profesorowi, który tak wspaniałe i z łatwością opowiada o rzeczach trudnych, które przeciętny Kowalski nie jest w stanie sobie wyobrazić.
Bardzo sympatyczny wywiad, strasznie mi się podoba format spotykania i rozmawiania ze współczesnymi naukowcami/Polakami którzy popchnęli jakoś świat do przodu! Wiem, że może Pan nie mieć na to czasu, albo chęci, ale jeśli ma Pan w planach prowadzić wywiady z matematykami, to gorąco zachęcam do wzmocnienia swojego aparatu matematycznego - dzięki temu będzie mógł Pan zadawać precyzyjniejsze, ciekawsze pytania, a na pewno będzie Pan mógł czerpać większą przyjemność z przebywania z utalentowanymi uczonymi.
Kolejny Wielki Umysł Profesora Dunajskiego który potwierdza istnienie Idei Odwiecznych ! dziękuję za kolejny wspanialy wywiad który pomaga w rozumieniu Wszechświata !
52:52 dokładnie, matematyki powinno się uczyć, przynajmniej zacząć, od przykładów. W szkole podstawowej - jak młody człowiek miałby umocowanie "w naturze", to chętniej by się temu przyglądał. Ja dopiero w wieku prawie 50-ciu lat dowiedziałem się (z książki Liu "Problem trzech ciał") do czego służy pochodna funkcji i całkowanie...
Bardzo dobry wywiad. Pozdrowienia dla Maćka, który mnie pewnie nie kojarzy, ale poznaliśmy sie 30 lat temu u prof. Rembielińskiego. Wspomnienie profesora Przanowskiego też bardzo cenne, wspaniły pedagog i wychowawca wielu fizyków. Przy okazji recenzent mojego doktoratu ;-)
Wielki szacunek dla pana profesora za cierpliwość do prowadzącego. Ze zwykłej przyzwoitości pan prowadzący powinien przygotować się do tematu, który chce prowadzić, a jak nie ma o nim pojęcia to nie zapraszać wybitnych osób i zadawać im debilne pytania. Zęby bolały jak się tego słuchało (mam na myśli pytania prowadzącego, który nie miał BLADEGO pojęcia o czym mówił pan profesor.
Dziękuję panu profesorowi za wspaniały pomysł...!!! Jadę do Austrii na narty:) Przywiozę z Wielkich Gór sięgających niebios wielki, niebiański pomysł ...nieziemski a kosmiczny... Podzielę się wiedzą z Wami w kwietniu... Pozdrawiam i życzę w zdrowiu szczęścia Tadeusz Kapica z K,,RAJ": BUG i s AN :) 2024-03-06
@@haskama10 Przyrzekam, bo Start AP - Start IT...,to wielki sukces, gdy ma się takie ,,plecy" jak pan Maciej Kawecki :) - z niejednego pieca ...i ,,Opiekun w Niebiosach" :) BOG-actwo USA, to ,,Mózgi" z całego świata odpowiednio sterowane Władzą: ,,Ostrosłup" bog-actwa jest coraz bardziej ostry i ktoś musi spaść ze szczytu tej Elity...Widzimy, że prezydenci, to tylko figury... A My, stworzymy coś dobrego dla Wszystkich ludzi na Ziemi i to będzie sukces! ,,Miej serce i patrzaj w serce" - Adaś Mickiewicz znał wiele języków...wiele bog-actwa w jednej Głowie...a wszystko zaczęło się tam...w głębokim dzieciństwie :) W zdrowiu szczęścia i mądrego poruszania się w tym Chaosie. Tadeusz Kapica z dawnych Lachów :) nie mylić z Lechami...choć mianownik ten sam...2024-03-07 ,,a" to nie ,,e"
To wielkie szczęście gdy młody człowiek czy stary nawet spotyka fachowca który mówi o trudnych sprawach po ludzku co znaczy że czuje rozumie to czym się zajmuje. Prosimy o książki popularnonaukowe i nie tylko.
Nie znam się oczywiście na tym, ale bardzo mnie to zaciekawilo; no i oczywiście świadomość zwykłego Polaka rośnie dzięki P.Profesorowi, podobnie jak się ludzie "liczyli" na pielgrzymkach papieskich. Jest "magia"
To mamy dwóch profesorów współpracujących z Penrose. Do tej pory znałem tylko prof. Krzysztofa Meissnera. To do dzieła i do wywiadu zasiadam z ciekawością co w nim będzie.
Zazdroszczę tematu.. .szkoda że nikt się zajmuje czarnymi dziurami w naszych mózgach ...sprawiających ze wciąż nie pamiętamy kim tak naprawdę jesteśmy....no ale te galaktyki.... polityka.....medycyna Rockefellera....'' dilerzy stwórcy ".. to takie ciekawe i ważne dla owieczek w 24 roku 21 wieku....pip..." weźtabletkę"
W temacie tego, czy liczby istnieja czy nie, profesor od semantyki powiedział kiedyś: może i nie istnieją, ale spróbujcie sobie bez nich cokolwiek policzyć!
Ogromny podziw dla Pana profesora, że tak sprawnie udziela odpowiedzi na chaotyczne pytania prowadzącego. Widać, że Pan profesor to fachowiec i skarbnica wiedzy i on ratuje ten wywiad, bo prowadzący w ogóle się nie przygotował do tej rozmowy. Upraszczając: prowadzący pyta o śledzie co 10 minut rozmowy o jabłkach i ma ogromnego farta, że Pan profesor się zna na wszystkim. Szkoda też, że koniec końców mało się dowiedziałem o tym, co Pan profesor osiągnął, bo jego praca została potraktowana przez autora kanału jako click-bait i w godzinnym wywiadzie jest tylko pięciominutowym wprowadzeniem do rzucania w losowym momencie pytań o całą matematykę tak jakby prowadzący miał listę pytań do zadania i miał gdzieś to, co Pan profesor mówi.
Bardzo lubię ten kanał, tak jak i mój przyjaciel Anglik. Czy jest możliwość włączenia opcji “captions” aby on mógł czytać Angielskie napisy? Dziękuję za całą pracę i poświęcenie 🙏🙌
Kilka razy Pan Profesor, po prowokujących pytaniach (...czy Wy, matematycy, się w ogóle rozumiecie ...??..)🤣 zareagował mikroekspresją. Tak więc widać, które pytania go zaskoczyły. Doceniam popularyzatorski rys.
Ja mogę pracować w Afryce,ja mogę pączkować😁nie jestem żadnym talentem matematycznym,a wręcz przeciwnie totalnym matematycznym beztalenciem,ale mogę poddać się testom szlifowania😁 Matematyka do dla mnie czarna,ale nie dziura tylko magia.Ja wolę białą😁Też mam odruchy ziewania jak ktoś mi tę matematykę wykłada (podczas wykładu Pana profesora o dziwo natręctwo znikneło),ale matematyką się interesuję choć ni w ząb jej nie rozumiem. Tym bardziej nie rozumiem słów Pana Profesora,na temat fizyki,że fizyka bez matematyki nie istnieje. Interesuję się również fizyką,choć i w tej dziedzinie talentu nie posiadam. Bardziej jednak rozumiem fizykę niż matematykę. Jak to jest możliwe,skoro nie rozumiem matematyki,a według Pana Profesora fizyka bez matematyki nie istnieje? Czy jeśli rozumiem coś tam z fizyki,totalnie nie rozumiejąc niczego z matematyki jestem w stanie zrozumieć grawitację? Przecież kiedy jabłko spada z drzewa na ziemię,to nie oblicza ile czasu zajmie mu to spadanie,nie oblicza też projektorni kierunku spadania. A więc jak ktoś będzie miał pecha i będzie siedział pod takim drzewem,to może oberwać od jabłka,które się oberwało z drzewa. Czyja zatem będzie wina? Czy Słońca,które nie obliczyło, ile musi wytworzyć pola magnetycznego i ile musi wysłać promieni słonecznych na Ziemię,aby jabłko nie spadło komuś na łeb,a z gracją spadło na kupkę sianka czy inne bezpieczne miejsce,aby samo się nie poobijało i innym nie zrobiło krzywdy? Czy udowodniłam tym wywodem Panu Profesorowi,że fizyka może istnieć bez matematyki i czy dzięki mojej nowatorskiej teorii zostanę przyjęta do instytutu w Afryce? Szukam pracy,ale nie wiem dlaczego w Polsce nikt nie chce mnie zatrudnić,chyba nie chodzi o moje poglądy?😁
Matematyk to szalony krawiec, który szyje takie garnitury jakie mu tylko na myśl przyjdą: duże, małe, z jednym rękawem, z dziesięcioma, w ogóle bez rękawów. W ogóle go nie interesuje czy jego konstrukty pasują do jakiejkolwiek fizycznej rzeczywistości. Fizyk dobiera do danej faktycznie istniejącej, fizycznie postrzegalnej rzeczywistości ten, stworzony przez matematyka garnitur, który do niej pasuje. Jednak garnitur z jednym rękawem pasuje i na kogoś z rasy osobników mających tylko po jednej ręce i na dwuręcznego osobnika, któremu jedną rękę urwało. Opis matematyczny zjawisko opisuje, ale wcale nic nie mówi o istocie tego zjawiska. Problem jest wtedy gdy się o tym zapomina i matematycznym konstruktom przypisuje się sens fizyczny. Daleki był od tego Mikołaj Kopernik. Objaśniając czym jest jego dzieło napisał: Mathemata mathematicis scribuntur - Matematyka napisana dla matematyków. Przy czym akurat jego "matematyka" naprawdę opisywała realną rzeczywistość. Jednak wcale tego nijak nie dowodziła, więc Kopernik był uczciwy, mówiąc, że zaledwie umożliwia, prościej niż obowiązująca wówczas w nauce teoria Ptolemeusza, wyznaczać ruchy ciał niebieskich. Wydaje się, że nie mają tych zahamowań współcześni naukowcy. I miewają mniej szczęścia niż Kopernik.
Bardzo dobre pytanie o tą grawitacje 👌 ale to jest prawdopodobnie pomijane celowo, bo jest to niewygodne dla wielu środowisk naukowych, bo to zaburza chyba dotychczasowe ich postrzeganie podstaw choćby fizyki
To co Pan Profesor powiedział o nieskończoności, o większej mocy nieskończonego zbioru liczb rzeczywistych względem nieskończonego zbioru liczb naturalnych niestety strasznie go kompromituje. Biedny człowiek, nieświadoma ofiarą teorii mnogości Georga Cantora. Materiały na kanale AP211 naswietlaja temat.
Mam spostrzeżenie być może błędne wyniku mojej nie wiedzy.Jeśli teoria kwantowa załamuje sie gdy do glosu dochodzi grawitacja, to być może w wyniku dzialania silnej grawitacji w okolicy i wewnątrz czarnej dziury nie ma zadnych zjawisk kwantowych w wyniku jej silnej grawitacji. Czy to moze byc sluszna uwaga?
A jeśli by założyć że grawitacja jako taka, którą obecnie oficjalnie znamy, nie istnieje? Tylko istnieją pewne zjawiska, które są tylko składową pojęcia tej naszej powszechnie znanej grawitacji.
Witam Panie Macieju, podziwiam Pana pomysł na ten kanał, ale mam 3 uwagi: czy napisy mogłyby NIE migotać tym czerwonym kolorem, bo to potwornie rozprasza, każdy ma inną prędkość w czytaniu napisów i lepiej jest gdy można objąć całość zdania jednym rzutem oka? Po drugie czy można by mieć opcję napisów po angielsku/francusku? Po trzecie czy można by w ogóle te napisy wyłączyć? Dziękuję za odpowiedzi.
Od pewnego czasu męczy mnie pewien problem zwiany z twierdzeniem Pitagorasa.Nazywam to zagadnienie is siedmiu warunkow Na czym polega esencja tego zagadnienia Wezmy trzy luczby trójkatne ktorych kwadraty sa tez lixzbami trojkatnymi a suma ich kwadratow jest liczba trojkatna bedaca kwadratemiczby trojkatnej.Przyklady liczb trojkatnych 23 6 10 15 21 itd i przyklafowo 6^2 to 36 6 i 36 sa liczbami trójkąt ymi Pytanie czy mozliwe jest istnienie takich liczb trojkatnych ktorych kwadraty sa tez liczbami trojkatnymi i ich suma jedt liczba trójkątną bedaca kwadratem innej liczby trójkątnej Czy ktos zastanawiał sie nad tym probleme i czy znalazł dowod ze taki uklad liczb istnieje luv jest niemozliwy
Na początku była nicość... z nicości duch...MAĆ-MAT: MATEMATYKA:...Cyfra - litera prawa...Macierz: ...drżenie...częstotliwość ...pochodne...różne częstotliwości... harmoniczne...harmonia dźwięku...Słowo-Mowa_Czyn: AAAAaaaaAAAAA- osesek oznajmia, że MAĆ-MAT dała życie...pierwsze słowo ,,A" jako podstawa kształcenia aż do końca zdobywania wiedzy w tej wielkiej przestrzeni niewiedzy: ,,Z"... Ja od ,,A" do ,,Z": AzJA, od oceanu do oceanu, bo kiedyś nie było Europy... Macierz: to Słowo-Mowa ...Ojczyzna, to ziemia P RA - Przodków i jeżeli ktoś nie przejmie ,,Głów" - duchowości w duszach, to P RA - wnuczki będą szczęśliwe, że był taki profesjonalista prof...esor Maciej Dunajski i jego przyjaciele pomagający nam duchowo: siła, moc...potencjalna Energia do wymyślania pomysłów dających nam więź Rodu..na-Rodu Pozdrawiam życząc zdrowia w szczęściu AjatoLach :) Tadeusz Kapica z nad Buga 2024-03-07
Można posłuchać. Zastanawiam się ile lat minie i takie rozważania będą w tej samej lidze co debaty o liczbie diabłów na ostrzu igły. Śmiesznie brzmi pytanie o wszechświat bez liczb pierwszych, równie absurdalnie brzmi pytanie o wszechświat bez Ziemi choć Ziemia bez ludzi już puka do drzwi.
Kolejny wybitny Polak w dziedzinie matematyki. Brawo. Jesteśmy z Pana dumni.
Równie można powiedzieć kolejny wybitny Europejczyk , albo wybitny mężczyzna albo biały człowiek 😁
Wobec kosmosu i nauki to znaczy tyle samo... czyli nic 😁
Zdzicha jedz już.
@@ZdzichaJedzieszJuż ci to kiedyś tłumaczono, nie dotarło jak widać...
@@SextusHempiryk no a jaki był argument na polskość matematyki i fizyki? To nie są sukcesy polskie, to sukcesy konkretnych ludzi i naukowców
@@ZdzichaJedziesz.... tak !.... naprzód !....
Dziękuję za wspaniały wywiad i za pokazanie tak genialnego człowieka jakim jest profesor Maciej Dunajski.
Tacy właśnie ludzie powinni być stawiani młodym ludziom jako wzór do naśladowania, a nie celebryci i inni „geniusze intelektu”.
dodajmy influencerow ;)
Freak Fight fame mma te sprawy 😂
*cwelebryci*
Czysta przyjemność słuchać Pana Profesora.
Fascynująca matematyka! Pan Maciej Dunajski jest moim odkryciem, za co dziękuję 😊
Genialny wywiad, niesamowity człowiek, można by słuchać godzinami, pasja wybija jak źródło. Przy tym jest skromność, szacunek dla ludzi którzy mogą nie rozumieć problemu bez nadęcia - rzadko spotykane i piękne. Domyślam się, że to się bierze właśnie z tej drogi do odkryć , dotykania tego co nas przerasta, szukania nieokiełznanego, stąd pojawia się dystans do własnych umiejętności, wiedzy. Inspirujące i budujące jak wysoki poziom samego człowieczeństwa może osiągnąć człowiek. To ciekawe, ale wtedy mimo, że jestem ateistą rysuje mi się jakieś dążenie do doskonałości, objawianie się obrazu boskości, wiem to dziwne. Dzięki.
Tam gdzie kończy się nauka zaczyna się Bóg
@@andrzejkutrasinski88A gdzie się kończy nauka?
Panie Ateisto, a co my tu robimy, skąd i po co tu jesteśmy i gdzie idziemy dalej?
@@haskama10 według mnie póki co nigdzie nie idziemy, raczej donikąd tak jak nie szliśmy przed narodzinami i nie byliśmy, ale......nie jestem tego taki pewny. Za to ty zapewne wiesz i jesteś pewny gdzie i po co Panie wierzący.
To są brednie. Kiedy ktoś to powie głośno.
Jedna z lepszych rozmów o matematyce..słucham któryś raz i nie mogę się nasycić..prof. Dunajski jest genialnym pedagogiem (świetnie to przekazuje)..
Dziękuję za ten wywiad. Prof. Dunajski ma dar prostego przedstawiania trudnych rzeczy.
nie wyglupiaj sie
Fantastyczna rozmowa. Nie można oderwać oczu od ekranu. Inne zajęcia poszły precz. Więcej takich rozmów! Pozdrawiam obu Panów.
Rownie genialny co i skromny - jakze piekne polaczenie. A jesli jeszcze uwzglednimy jego dzialalnosc dydaktyczna w tak tego potrzebujacej Afryce, to mamy niewatpliwie do czynienia z czlowiekiem wielkim. Znakomity wywiad. Dziekuje )
niesamowite jest to, że wybitne jednostki w ogromnej większości przypadków są też niasamowicie skromne
Widać klasę. Bardzo wysoki poziom. Skromność i wiedza.
Częściowo niestety wiedza błędna. To co Pan Profesor mówi o większej mocy nieskończonego zbioru liczb rzeczywistych względem mocy nieskończonego zbioru liczb naturalnych jest BŁĘDNYM opisem rzeczywistości. Pan Profesor jest ewidentnie ofiarą teorii mnogości Georga Cantora. Przy całym szacunku dla Pana Profesora jego niewątpliwie wybitnego intelektu i jak wierzę dobrej woli.
Polecam materiały z kanału AP211 poświęcone temu zagadnieniu.
Pana Profesora cechuje niesamowita umiejętność przybliżania i opowiadania o nauce...
Podziwiam
🤟😊👍
Ciekawy wywiad. Proszę trzymać taki poziom.
super. Bardo ciekawe opowiadania. Pan profesor to człowiek z erudycją i wiedzą - mógłbym słuchać godzinami!
Czarna dziura to ściana dla nauki. Te rozważania bardzo ciekawe. Super!
Fantastyczny materiał. Uwielbiam słuchać na takie tematy, profesor pięknie o nich opowiadał. Ukłony dla obydwu Panów
Dziękujemy
To są brednie. Brednie.
Prowadzacy próbuje dorównać w bredzeniu swoim rozmówcom.
Skurkowaniec nie wie co to jest funkcja falowa,,,!
- Nie wiemy, Nie potrafimy. NIe umiemy. --- To odejdź! Przyjdzie ktoś kto wie!
Dziękuję. Bardzo interesujący wykład. Jak słucham to wzrasta we mnie nadzieja. Pozdrawiam
Nadzieja na co?
Fantastyczna rozmowa z genialnym człowiekiem. Wszystkiego dobrego dla Pana Profesora.
opowiastki psychology o mozgu
super wywiad. Szczególnie ta historia o młodych latach, pokazuje że nie ważne jakie szkoły kończymy, z pasją i ciężką pracą zawsze możemy dołączyć do najlepszych
5. to nie zalezy od zadnych szkol
Fantastyczne wykład I rozumowanie. Dziękuję Panie Profesorze. Zaczynam teraz rozumieć fizykę, matematykę. Żałuję że nie miałam takich mądrych nauczycieli i wykładowców. Rozumiałabym fizykę, której nie rozumiałam 😊.
Jakeż wspaniale ten wywiad masuje moje szare komórki. Dziękuję.
measure, co Pani opowiada ?
Cudowny umysł ❤
Super rozmowa. Wspaniały człowiek. Trzeba pokazywać ogółowi jakich mamy wybitnych naukowców.
Panie Maćku 👍👍👍. Dziękuję
Dzięki takim ludziom jak profesor Maciej Dunajski matematyka otwiera kolejne drzwi do poznania tajemnic Wszechświata. Tak, to nasza nauka i wiedza, w procesie badania otaczającej nas rzeczywistości i gromadzenia o niej wiedzy oraz wydobycia z niej najgłębszych sekretów - wszystko to musi być przez Cywilizację skrzętnie wykorzystane, gdzie kluczową rolę obecnie odgrywa tu i odegra w przyszłości w tym królowa wszystkich nauka, najbardziej elegancka, choć wymagająca cierpliwości... matematyka. Najlepsze jest to, że to matematyka jest sposobem wyrażenia języka/budulca za pomocą którego opisany czy skonstruowany jest Wszechświat na najbardziej fundamentalnym poziomie. Podobało mi się niezmiernie to jak poruszono w odcinku szeroki i trudny temat nieskończoności w fizyce i matematyce oraz temat Czarny Dziur - oba uważam za jedne z najpiękniejszych zagadnień, pól możliwości do dyskusji, jakie ludki umysł sobie kiedykolwiek wytworzył i jaki wyobraził. Ujęło mnie zdanie pana profesora, że matematyka nie jest tworzona, lecz ten język się ,,odkopuje”, wyłania na wierzch jego właściwości, że odkrywa się jego uniwersalne prawo.
Doskonaly wywiad! Fenomenalny Gosc kanalu! Kudos!!!
Niesamowity jest Pan Profesor, wyobrażam sobie, że jego wykłady są "gęste" od wiedzy i pomysłów.
Rewelacja! Dziękuję za ten wywiad.
Niesamowite jest to, że cała naukowa wiedza jest po polsku, nie jedna osoba która by wykładała na uniwersytecie brytyjskimi, brakowało by jej polskich odpowiednich słów, to świadczy o super otwartym umyśle tego Pana....dziękuję
nie wyglupiaj sie
Nie wiele sie znam: ale profesor wielki czlowiek-skromny , wiedza niesamowita! -dziekuje za ten bardzo ciekawy przekaz....😊❤❤❤😂❤❤😮😮
Dziękujemy.
Niesamowicie ciekawa rozmowa. Wspaniały naukowiec, świetnie i prosto tlumaczy tak trudne zagadnienia. A swoją drogą prof. Penrose to chyba się wielokrotnie sklonował, bo wciąż słyszę, że bierze udział w jakimś projekcie. To bardzo dobrze, niech ludzkość korzysta z tych cudownych umysłów dopóki są. No i ta Afryka... czapki z głów.
Wspaniały wywiad, dziękuję realizatorom oraz panu profesorowi, który tak wspaniałe i z łatwością opowiada o rzeczach trudnych, które przeciętny Kowalski nie jest w stanie sobie wyobrazić.
o co Pani tu chodzi ?
Fajny kanał, wartościowe wywiady, dzięki
Bardzo sympatyczny wywiad, strasznie mi się podoba format spotykania i rozmawiania ze współczesnymi naukowcami/Polakami którzy popchnęli jakoś świat do przodu! Wiem, że może Pan nie mieć na to czasu, albo chęci, ale jeśli ma Pan w planach prowadzić wywiady z matematykami, to gorąco zachęcam do wzmocnienia swojego aparatu matematycznego - dzięki temu będzie mógł Pan zadawać precyzyjniejsze, ciekawsze pytania, a na pewno będzie Pan mógł czerpać większą przyjemność z przebywania z utalentowanymi uczonymi.
Kolejny Wielki Umysł Profesora Dunajskiego który potwierdza istnienie Idei Odwiecznych ! dziękuję za kolejny wspanialy wywiad który pomaga w rozumieniu Wszechświata !
🇵🇱 👍Mądry i wspaniały naukowiec. Jestem dumny z bycia Polakiem! Z pozdrowieniami Krzysztof
Niesamowity człowiek! ❤
Obaj!
52:52 dokładnie, matematyki powinno się uczyć, przynajmniej zacząć, od przykładów. W szkole podstawowej - jak młody człowiek miałby umocowanie "w naturze", to chętniej by się temu przyglądał. Ja dopiero w wieku prawie 50-ciu lat dowiedziałem się (z książki Liu "Problem trzech ciał") do czego służy pochodna funkcji i całkowanie...
👌👌👌👍👏👊
wyglup
Bardzo dobry wywiad.
Pozdrowienia dla Maćka, który mnie pewnie nie kojarzy, ale poznaliśmy sie 30 lat temu u prof. Rembielińskiego.
Wspomnienie profesora Przanowskiego też bardzo cenne, wspaniły pedagog i wychowawca wielu fizyków.
Przy okazji recenzent mojego doktoratu ;-)
Wielki szacunek dla pana profesora za cierpliwość do prowadzącego. Ze zwykłej przyzwoitości pan prowadzący powinien przygotować się do tematu, który chce prowadzić, a jak nie ma o nim pojęcia to nie zapraszać wybitnych osób i zadawać im debilne pytania. Zęby bolały jak się tego słuchało (mam na myśli pytania prowadzącego, który nie miał BLADEGO pojęcia o czym mówił pan profesor.
Dziękuję panu profesorowi za wspaniały pomysł...!!!
Jadę do Austrii na narty:)
Przywiozę z Wielkich Gór sięgających niebios wielki, niebiański pomysł ...nieziemski a kosmiczny...
Podzielę się wiedzą z Wami w kwietniu...
Pozdrawiam i życzę w zdrowiu szczęścia
Tadeusz Kapica z K,,RAJ": BUG i s AN :)
2024-03-06
Również pozdrawiamy i prosimy niezpomniec w kwietniu po powrocie podzielić się wiedzą i pomysłem zaczerpnięty upodnóża nieba ;)
@@haskama10 Przyrzekam, bo Start AP - Start IT...,to wielki sukces, gdy ma się takie ,,plecy" jak pan Maciej Kawecki :) - z niejednego pieca ...i ,,Opiekun w Niebiosach" :)
BOG-actwo USA, to ,,Mózgi" z całego świata odpowiednio sterowane Władzą: ,,Ostrosłup" bog-actwa jest coraz bardziej ostry i ktoś musi spaść ze szczytu tej Elity...Widzimy, że prezydenci, to tylko figury...
A My, stworzymy coś dobrego dla Wszystkich ludzi na Ziemi i to będzie sukces!
,,Miej serce i patrzaj w serce" - Adaś Mickiewicz znał wiele języków...wiele bog-actwa w jednej Głowie...a wszystko zaczęło się tam...w głębokim dzieciństwie :)
W zdrowiu szczęścia i mądrego poruszania się w tym Chaosie.
Tadeusz Kapica z dawnych Lachów :) nie mylić z Lechami...choć mianownik ten sam...2024-03-07 ,,a" to nie ,,e"
To wielkie szczęście gdy młody człowiek czy stary nawet spotyka
fachowca który mówi o trudnych sprawach po ludzku co znaczy
że czuje rozumie to czym się zajmuje. Prosimy o książki popularnonaukowe i
nie tylko.
Coś pięknego 🎉!❤
Wspaniały wywiad !.
Nie znam się oczywiście na tym, ale bardzo mnie to zaciekawilo; no i oczywiście świadomość zwykłego Polaka rośnie dzięki P.Profesorowi, podobnie jak się ludzie "liczyli" na pielgrzymkach papieskich. Jest "magia"
Miło jest zobaczyć (a to rzadkość), że prowadzący jest PRZYGOTOWANY do wywiadu, który przeprowadza + brawo za temat! 😲 Daję suba! 😎
Bardzo ciekawy wywiad. Proszę zrobić film o Terrence Tao.
To mamy dwóch profesorów współpracujących z Penrose. Do tej pory znałem tylko prof. Krzysztofa Meissnera.
To do dzieła i do wywiadu zasiadam z ciekawością co w nim będzie.
Podziękowania za bardzo ciekawy materiał
Nie wiem jak to jest miec taki mózg ale podziwiam
Tak samo jak twój.
Zazdroszczę tematu.. .szkoda że nikt się zajmuje czarnymi dziurami w naszych mózgach ...sprawiających ze wciąż nie pamiętamy kim tak naprawdę jesteśmy....no ale te galaktyki.... polityka.....medycyna Rockefellera....'' dilerzy stwórcy ".. to takie ciekawe i ważne dla owieczek w 24 roku 21 wieku....pip..." weźtabletkę"
Sprawdziłem te równania. Przeliczyłem dwa razy. Wszytko się zgadza Panie Profesorze. Gratuluję.
Super ciekawa rozmowa. Prosze o wiecej. Zadko mozna znalezc kanal na TH-cam ktory przedstwia tak ciekawe programy.
Kurde ale fajne ! propsy za Patronite!
Super gościu. Bardzo interesująca rozmowa.
Zachwycająca rozmowa!
Wspaniały rok dla Polaków! ❤
Super wiadomosci niech Bog prowadzi
Tylko w polityce strach posłów i poślic słuchać!!! Gratulacje dla PanaProfesora
Naucz się odmian słów bo strasznie to kuleje u ciebie ;((
@@trzyczyczy2861 Sam się naucz, bo on żadnego błędu nie zrobił.
Super Gość!
Świetny wywiad.
Brawo profesorze super wywiad
W temacie tego, czy liczby istnieja czy nie, profesor od semantyki powiedział kiedyś: może i nie istnieją, ale spróbujcie sobie bez nich cokolwiek policzyć!
Wspaniały wywiad❤
Dlaczego w polskich mediach Polacy nie wiedzą że mamy tak wybitnych Polaków na najlepszych uniwersytetach?
Naprawdę Pani nie wie?
@@fitszymon faktycznie tak bo inni są lepsi a my niegodni sukcesu 😡😡😡
Bardzo sie ciesze ze mamy takiego wibitnego polaka
Polaka
Ogromny podziw dla Pana profesora, że tak sprawnie udziela odpowiedzi na chaotyczne pytania prowadzącego. Widać, że Pan profesor to fachowiec i skarbnica wiedzy i on ratuje ten wywiad, bo prowadzący w ogóle się nie przygotował do tej rozmowy. Upraszczając: prowadzący pyta o śledzie co 10 minut rozmowy o jabłkach i ma ogromnego farta, że Pan profesor się zna na wszystkim. Szkoda też, że koniec końców mało się dowiedziałem o tym, co Pan profesor osiągnął, bo jego praca została potraktowana przez autora kanału jako click-bait i w godzinnym wywiadzie jest tylko pięciominutowym wprowadzeniem do rzucania w losowym momencie pytań o całą matematykę tak jakby prowadzący miał listę pytań do zadania i miał gdzieś to, co Pan profesor mówi.
Nawet coś skumałem :D
Bardzo lubię ten kanał, tak jak i mój przyjaciel Anglik. Czy jest możliwość włączenia opcji “captions” aby on mógł czytać Angielskie napisy? Dziękuję za całą pracę i poświęcenie 🙏🙌
Tez mam wrazenie ze wiele cennego materialu “umyka” cudzoziemcom bo obv nie mowia po polsku, a angielskie suby sa tylko gdzieniegdzie
🌃😯Gratulacje I serdeczne pozdrowienia✋ps.Astrofaza/Copernicus🌹Platon/LEM💗
Odpowiednie dać rzeczy słowo - interesujące treści tego spotkania ze wspaniałym człowiekiem.
Maciek , jak zwykle wywiad w kosmos :) Ps. Dźwiękowiec kilka razy chyba usnął :)
najlepszy odcinek
Co za rozmowa!
Kilka razy Pan Profesor, po prowokujących pytaniach (...czy Wy, matematycy, się w ogóle rozumiecie ...??..)🤣 zareagował mikroekspresją. Tak więc widać, które pytania go zaskoczyły. Doceniam popularyzatorski rys.
Czy możliwa jest prędkość obrotu czarnej dziury równoważąca jej grawitację? :)
Bardzo ciekawa rozmowa
Fajny wywiad. ❤
Ja mogę pracować w Afryce,ja mogę pączkować😁nie jestem żadnym talentem matematycznym,a wręcz przeciwnie totalnym matematycznym beztalenciem,ale mogę poddać się testom szlifowania😁 Matematyka do dla mnie czarna,ale nie dziura tylko magia.Ja wolę białą😁Też mam odruchy ziewania jak ktoś mi tę matematykę wykłada (podczas wykładu Pana profesora o dziwo natręctwo znikneło),ale matematyką się interesuję choć ni w ząb jej nie rozumiem. Tym bardziej nie rozumiem słów Pana Profesora,na temat fizyki,że fizyka bez matematyki nie istnieje. Interesuję się również fizyką,choć i w tej dziedzinie talentu nie posiadam. Bardziej jednak rozumiem fizykę niż matematykę. Jak to jest możliwe,skoro nie rozumiem matematyki,a według Pana Profesora fizyka bez matematyki nie istnieje? Czy jeśli rozumiem coś tam z fizyki,totalnie nie rozumiejąc niczego z matematyki jestem w stanie zrozumieć grawitację? Przecież kiedy jabłko spada z drzewa na ziemię,to nie oblicza ile czasu zajmie mu to spadanie,nie oblicza też projektorni kierunku spadania. A więc jak ktoś będzie miał pecha i będzie siedział pod takim drzewem,to może oberwać od jabłka,które się oberwało z drzewa. Czyja zatem będzie wina? Czy Słońca,które nie obliczyło, ile musi wytworzyć pola magnetycznego i ile musi wysłać promieni słonecznych na Ziemię,aby jabłko nie spadło komuś na łeb,a z gracją spadło na kupkę sianka czy inne bezpieczne miejsce,aby samo się nie poobijało i innym nie zrobiło krzywdy? Czy udowodniłam tym wywodem Panu Profesorowi,że fizyka może istnieć bez matematyki i czy dzięki mojej nowatorskiej teorii zostanę przyjęta do instytutu w Afryce? Szukam pracy,ale nie wiem dlaczego w Polsce nikt nie chce mnie zatrudnić,chyba nie chodzi o moje poglądy?😁
Łapka w górę za elokwencję i lekkie pióro.
Matematyk to szalony krawiec, który szyje takie garnitury jakie mu tylko na myśl przyjdą: duże, małe, z jednym rękawem, z dziesięcioma, w ogóle bez rękawów. W ogóle go nie interesuje czy jego konstrukty pasują do jakiejkolwiek fizycznej rzeczywistości.
Fizyk dobiera do danej faktycznie istniejącej, fizycznie postrzegalnej rzeczywistości ten, stworzony przez matematyka garnitur, który do niej pasuje.
Jednak garnitur z jednym rękawem pasuje i na kogoś z rasy osobników mających tylko po jednej ręce i na dwuręcznego osobnika, któremu jedną rękę urwało.
Opis matematyczny zjawisko opisuje, ale wcale nic nie mówi o istocie tego zjawiska.
Problem jest wtedy gdy się o tym zapomina i matematycznym konstruktom przypisuje się sens fizyczny.
Daleki był od tego Mikołaj Kopernik. Objaśniając czym jest jego dzieło napisał: Mathemata mathematicis scribuntur - Matematyka napisana dla matematyków.
Przy czym akurat jego "matematyka" naprawdę opisywała realną rzeczywistość. Jednak wcale tego nijak nie dowodziła, więc Kopernik był uczciwy, mówiąc, że zaledwie umożliwia, prościej niż obowiązująca wówczas w nauce teoria Ptolemeusza, wyznaczać ruchy ciał niebieskich.
Wydaje się, że nie mają tych zahamowań współcześni naukowcy.
I miewają mniej szczęścia niż Kopernik.
Piękna rozmowa
Dziękuję
Ten Pan jest tak wybitny że nawet nie staram się ukryć że oglądam to bez zrozumienia 😅
"... Światłych o mądrych Polsce nie odmówię..." Bł. T. Neumann. ZPB+
Ale dumni z Pana Profesora jesteśmy.
Pytaniem jest ,czy coś takiego jak grawitacja istnieje?? A może nie idzie o grawitacje?? tylko o Czas? a może o brak energii lub prędkości??
Bardzo dobre pytanie o tą grawitacje 👌 ale to jest prawdopodobnie pomijane celowo, bo jest to niewygodne dla wielu środowisk naukowych, bo to zaburza chyba dotychczasowe ich postrzeganie podstaw choćby fizyki
26:42 - jeżeli tu zaczynamy od zera to 7 to jest ósma liczba nie siódma
"Dla matematyka nieskończoność to nie jest aż tak skomplikowana rzecz. Kilka tajemnic jest, ale matematyk może z tym żyć."
😅😅😅
To co Pan Profesor powiedział o nieskończoności, o większej mocy nieskończonego zbioru liczb rzeczywistych względem nieskończonego zbioru liczb naturalnych niestety strasznie go kompromituje. Biedny człowiek, nieświadoma ofiarą teorii mnogości Georga Cantora. Materiały na kanale AP211 naswietlaja temat.
Dzieki 🍻😎SAPERE AUDE
Nic nie zrozumiałem, dziękuje.
Mam spostrzeżenie być może błędne wyniku mojej nie wiedzy.Jeśli teoria kwantowa załamuje sie gdy do glosu dochodzi grawitacja, to być może w wyniku dzialania silnej grawitacji w okolicy i wewnątrz czarnej dziury nie ma zadnych zjawisk kwantowych w wyniku jej silnej grawitacji. Czy to moze byc sluszna uwaga?
ciekawe, ale oni nie mogli chyba tego przeoczyć.
A jeśli by założyć że grawitacja jako taka, którą obecnie oficjalnie znamy, nie istnieje? Tylko istnieją pewne zjawiska, które są tylko składową pojęcia tej naszej powszechnie znanej grawitacji.
@@haskama10 jakby nie nazwać, istnieje.
Witam Panie Macieju, podziwiam Pana pomysł na ten kanał, ale mam 3 uwagi: czy napisy mogłyby NIE migotać tym czerwonym kolorem, bo to potwornie rozprasza, każdy ma inną prędkość w czytaniu napisów i lepiej jest gdy można objąć całość zdania jednym rzutem oka? Po drugie czy można by mieć opcję napisów po angielsku/francusku? Po trzecie czy można by w ogóle te napisy wyłączyć? Dziękuję za odpowiedzi.
W opcjach pod filmem jest prędkość odtwarzania, można ją spowolnić.
Dzień dobry . Jak umieramy , to jakbyśmy wpadli w czarną dziurę , pozdrawiam!!
Od pewnego czasu męczy mnie pewien problem zwiany z twierdzeniem Pitagorasa.Nazywam to zagadnienie is siedmiu warunkow Na czym polega esencja tego zagadnienia Wezmy trzy luczby trójkatne ktorych kwadraty sa tez lixzbami trojkatnymi a suma ich kwadratow jest liczba trojkatna bedaca kwadratemiczby trojkatnej.Przyklady liczb trojkatnych 23 6 10 15 21 itd i przyklafowo 6^2 to 36 6 i 36 sa liczbami trójkąt ymi Pytanie czy mozliwe jest istnienie takich liczb trojkatnych ktorych kwadraty sa tez liczbami trojkatnymi i ich suma jedt liczba trójkątną bedaca kwadratem innej liczby trójkątnej Czy ktos zastanawiał sie nad tym probleme i czy znalazł dowod ze taki uklad liczb istnieje luv jest niemozliwy
Hmmm
W telewizji takich ciekawych rzeczy się nie zobaczy A dzisiaj proszę wystarczy TH-cam i człowiek jest mądrzejszy
Pozdrawiam
Na początku była nicość...
z nicości duch...MAĆ-MAT: MATEMATYKA:...Cyfra - litera prawa...Macierz: ...drżenie...częstotliwość ...pochodne...różne częstotliwości... harmoniczne...harmonia dźwięku...Słowo-Mowa_Czyn: AAAAaaaaAAAAA- osesek oznajmia, że MAĆ-MAT dała życie...pierwsze słowo ,,A" jako podstawa kształcenia aż do końca zdobywania wiedzy w tej wielkiej przestrzeni niewiedzy: ,,Z"...
Ja od ,,A" do ,,Z": AzJA, od oceanu do oceanu, bo kiedyś nie było Europy...
Macierz: to Słowo-Mowa ...Ojczyzna, to ziemia P RA - Przodków i jeżeli ktoś nie przejmie ,,Głów" - duchowości w duszach, to P RA - wnuczki będą szczęśliwe, że był taki profesjonalista prof...esor Maciej Dunajski i jego przyjaciele pomagający nam duchowo:
siła, moc...potencjalna Energia do wymyślania pomysłów dających nam więź Rodu..na-Rodu
Pozdrawiam życząc zdrowia w szczęściu
AjatoLach :) Tadeusz Kapica z nad Buga
2024-03-07
Można posłuchać. Zastanawiam się ile lat minie i takie rozważania będą w tej samej lidze co debaty o liczbie diabłów na ostrzu igły. Śmiesznie brzmi pytanie o wszechświat bez liczb pierwszych, równie absurdalnie brzmi pytanie o wszechświat bez Ziemi choć Ziemia bez ludzi już puka do drzwi.
👌👌👌👍👏👊
6:17 ten po lewej tak samo nie nadąża jak ja ;)