Temat rzeka i świetnie że go poruszyłeś. Fajnie też, że Panowie z Veloartu mają taką usługę w ofercie. Zwłaszcza, że rozmiarówka butów jest bardzo radośnie tworzona przez producentów i czasami trudno połapać się, co będzie dla nas dobre. Porównajcie choćby rozmiar swoich butów "cywilnych", butów Lake i Sidi. W moim przypadku to rozstrzał trzech rozmiarów! Dodatkowy problem powstaje, gdy jesteś z długością stopy pomiędzy pełnymi rozmiarami, bo tak jakoś się utarło, że choć producenci mają w ofercie "połówki", to w polskich sklepach ich nie znajdziesz. Po prostu dystrybutor takich rozmiarów nie sprowadza.
Kilka miesięcy jeżdżę z bólem prawej stopy używając nowych Fizik Tempo. Brakowało mi już pomysłów w regulacji bloków. Straciłem już kompletnie chęć i przyjemność z jazdy. I wtedy wjeżdżasz Ty , cały na biało z odcinkiem pełnym nadziei. Ma to sens bo przez lata jeździłem w Lake cx175 i nie mialem tego problemu. Po wstępnych pomiarach widzę, że prawa stopa ma szerokość 110mm (lewa 5mm mniej, dlatego z nią nie mam takich problemów). Stare Lake cx175 widzę, że są szersze od Fizik Tempo, po samej wkładce to widać. Dzięki za odcinek!!
U mnie szeroka stopa Shimano xc502 za wąskie wersja wide za wąska a finalnie wziąłem RX 800 i czuję się dobrze po prostu delikatny materiał układa się do stopy
Jest jeszcze kilka firm, które robią wersje szerokie swoich butów (choć też nie wszystkich modeli). Takie wersje oferuje Bont, Giro, Shimano, Northwave. Niestety jest duży problem z dostępnością w Polsce. Na swoje szerokie Bonty czekałem 8 tygodni :-)
Ogólnie pod tym względem to jest bida z nędzą. Większość sklepów nie ma nawet dostępnej numeracji połówkowej a tylko co cały numer, mimo iż dany model występuje także w numeracji połówkowej, nie mówiąc już o dostępności innych szerokości.
Jeżdże właśnie w butach Lake w szerokim wariancie, są też buty Shimano w szerszym wariancie które i tak wydwały się dla mnie delikatnie za wąskie. W Zabierzowie koło Krakowa jest sklep rowerowy, który ma szeroki asortyment tych butów.
Lake z serii wide robią robote, nie znalazłem niczego innego co by było na tyle szerokie zeby nie dretwiały mi stopy podczas jazdy jeśli chodzi o buty szosowe. Z butów MTB prędzej można kupić coś bardziej powszechnego na rynku.
Dobrze ze temat poruszony bo często ludzie nie zdają sobie sprawy ze trzeba dobrać jak z siodełkiem bo to bardzo indywidualne, do szosy na 15 par przymierzonych butów tylko Bontrager xxx siadły
Super, teraz czekam na podobne rozwiązanie problemu dla długiej i wąskiej stopy. Nr w rozmiarówce Shimano 50, klasyczny but jest najzwyczajniej w świecie za szeroki :/
Z tego co widzę na ścianie, to Panowie zajmują się chyba nie tylko boot-fittingiem, ale i butt-fittingiem :) A na poważnie: dobrze, że jakaś firma (Lake) dostrzegła potrzeby tych mniej standardowych. Podobnie jak niektórzy producenci odzieży dla rowerzystów, a nie kolarzy (np. Forzasport z Raby Wyżnej). Wyjaśniam: rowerzysta = człowiek, który też chce mieć koszulkę z trzema kieszonkami, ale sylwetką nie przypomina Rafała Majki.
Ogólnie marki zaczynają dostrzegać problem tego że nie każdy jest w stanie wydać hajsu na mierzenie każdego aspektu swojej stopy więc nie każdy ma stopę pro zawodnika podobno bontragery mają być szersze i mniej sztywne ale czy to prawda nie wiem
A co do koszulek to ja mam odwrotnie że na mnie koszulka xs (mówię o rozmiarze europejskim będzie za duża) bo jestem niestety suchoklates i potem to wszystko się zwija i z klatki i na brzuchu i na biodrach też
W nowych s-works Torch, które zastępują s-works 7 została poszerzona podeszwa, gdzie w moim odczuciu 7 już są szersze on 6 (jeżdżę zarowno w 6 jak i w 7). W Torch został tez poszerzony kubek trzymający piętę co moim zdaniem nie jest dobrym ruchem.
mam podobna stope jak Darek i przerobilem tmat szerokich butow juz z 5 lat temu. Troche dziwne ze nikt o to wczesniej nie pytal. MIalem lake cx241, cx403 teraz cx332. Co nie zotalo wspomniane to ze Lake ma 4 szerokosci do kazdej dlugosci i rozne modele butow. (Ps wkladka w Lake to jest jakis zart wiec od razu cos w stylu G8 albo custom trzeba dodac). Bont genralnie dla ludzi z szeroka plaska stopa. Lake i bont maja tez czesci formowalne z carbonu (niektore modele).
But jest szerszy po całości czy tylko w śródstopiu? Pytam bo w przypadku butów sidi mega cały but jest szerszy. I w tym jest problem bo śródstopie jest ok to pięta jest luźna.
Przykład: Producent Northwave oferuje (na swojej stronie) buty w rozmiarach co pół numeru i przede wszystkim: w TRZECH szerokościach stopy. Słyszał ktoś żeby gdzieś w Polsce można było wybierać szerokość danego modelu ? Niektóre popularne sklepy rowerowe nie oferują nawet rozmiarówki co pół numeru, tylko cały numer. Nie chodzi nawet o tego producenta, tylko ogólnie o dostępną ofertę.
Tęgość buta to normalna sprawa i jest wiele marek proponujących różną wiec chyba jest coś takiego jak szeroka stopa (zapewne jak na standardy producenta)
To jest ustandaryzowane. W przemyśle obuwniczym są trzy tęgości: F, G, H, gdzie F to stopa wąska, G - normalna, a H - b. szeroka. Dodatkowo są tęgości J,K,M ale one używane są głównie dla butów leczniczych, czyli dla osób z problemami ortopedycznymi.
Ponowie swój komentarz, szeroka stopa to zdrowa stopa, w dobie butów których jest zaszyta technologia prawie kosmiczna nasze stopy nie mają szansy na wykorzystywanie swoich naturalnych mechanizmów amortyzujących czy stabilizujących - wszystko za nie mają robić buty
Ok, ale szukając butów online, w większości sklepów takiej informacji po prostu nie ma. Poza długością wkładki zazwyczaj nie ma żadnej informacji na temat szerokości buta.
@@michalszymanik2983 to prawda, podobno shimano ma wersję butów wide ale nie jest w Polsce dostępna. Jest to sproy problem i chyba trochę każdy metoda prób i błędów dobiera buty
Łącze się w bólu. Długość stopy 32cm, jeżdżę w Shimano 50 (MTB). Buty są dla mnie za szerokie, ale przy takim rozmiarze pozostaje mi być szczęśliwym że "są" :)
W kazdym szanujacym sie sklepie z butami ,jest urzadzenie do pomiaru stop ,(metalowe ktorym mierzy SIE dlugosc I szerokosc stopy jednoczesnie ,a NIE kawalek drzewca Jak za krola cwieczka ,pomiaru robimy stojac, I jeszcze jedna uwaga ktora mine osobiscie bardzo irytuje wtracanie bardzo czesto z polszczonych slow angielskich to tyle,
@@tobisledz84 mozna mierzyc tez tasma linijka itp,tylko kiedy za cos placi to moze troche profesjonalizu, wlasciciel przypomnial ze tak wlasciwie juz od 3 lat nad tym pracuja, tak Jak wspomnialem w kazdym szanujacym sie sklepie obowniczym Maja porzadny sprzet do mierzenia dlugosci i szerokosc stopy, wydaje mi sie ze facet siedzial na fotelu, to moja opinia a NIE czepianie SIE,
@@jerzyponiedzialek4221 to obejrzyj jeszcze raz zanim zaczniesz pisać ze mierzą na siedząco. Druga sprawa to nadal nie wyjaśniłeś wyższości metalowej miarki nad drewnianą. Czy o „profesjonalizmie” narzędzia świadczy w tym przypadku materiał z którego jest wykonany? Czy drewniana mierzy jakoś gorzej ? Nie rozumiem. Wytłumacz Please.
Masz racje miara pobrana na stojaco, a jezeli chodzi o roznice miedzy tym kawalkiem drewna a metalem ,to Sam wiesz co jest trwalsze, to tak Jak z narzedziami Jak sa slabej jakosci to np.klucz po dwoch czy 3 razach uzyty moze byc do smieci,tak jest z czesciami ubraniem I wlasciwie z wszystkim co uzywamy Sam wiesz , wiec jezeli np.do centrowania kol uzywamy elektroniki a do mierzenia stopy kawalek drzewca ktory dostali od firmy w prezenicie i tez jest narzedziem, to oznacza ze chca oszczedzac , mozna mowiac duzo na te tematy mysle ze Jak SIE zastanowisz to Sam znasz juz odpowiedz, pozdrawiam.
🤜Więcej akcji na Instagramie ->>> instagram.com/bikeshow.cc/
🤜 Pomóż nam rozwijać Bikeshow - subskrybuj nasz kanał i kliknij łapkę w górę pod filmem!
Mam buty Lake. I są to najbrzydsze ale jednocześnie najwygodniejsze buty rowerowe jakie kiedykolwiek miałem 😅
Temat rzeka i świetnie że go poruszyłeś. Fajnie też, że Panowie z Veloartu mają taką usługę w ofercie. Zwłaszcza, że rozmiarówka butów jest bardzo radośnie tworzona przez producentów i czasami trudno połapać się, co będzie dla nas dobre. Porównajcie choćby rozmiar swoich butów "cywilnych", butów Lake i Sidi. W moim przypadku to rozstrzał trzech rozmiarów!
Dodatkowy problem powstaje, gdy jesteś z długością stopy pomiędzy pełnymi rozmiarami, bo tak jakoś się utarło, że choć producenci mają w ofercie "połówki", to w polskich sklepach ich nie znajdziesz. Po prostu dystrybutor takich rozmiarów nie sprowadza.
Kilka miesięcy jeżdżę z bólem prawej stopy używając nowych Fizik Tempo. Brakowało mi już pomysłów w regulacji bloków. Straciłem już kompletnie chęć i przyjemność z jazdy. I wtedy wjeżdżasz Ty , cały na biało z odcinkiem pełnym nadziei. Ma to sens bo przez lata jeździłem w Lake cx175 i nie mialem tego problemu. Po wstępnych pomiarach widzę, że prawa stopa ma szerokość 110mm (lewa 5mm mniej, dlatego z nią nie mam takich problemów). Stare Lake cx175 widzę, że są szersze od Fizik Tempo, po samej wkładce to widać. Dzięki za odcinek!!
Turbo ważny odcinek! Z tego co wiem Specialized w 2024 roku zwiększył szerokość swoich topowych butów o 4mm
Odcinek na czas bo właśnie planuję kupić buty, a mam bardzo szerokie stopy. 🎉
Ja dodatkowo zrobiłem właśnie w Veloart wkładki do butów kolarskich i to był dopiero game changer. Polecam każdemu :)
Wkładka poziomująca podbicie stopy ? Zaciekawiłeś 😃
Czekałem na taki odcinek! Dzięki ogladam
Bardzo dobry materiał. Dziękuję i pozdrawiam.
U mnie szeroka stopa Shimano xc502 za wąskie wersja wide za wąska a finalnie wziąłem RX 800 i czuję się dobrze po prostu delikatny materiał układa się do stopy
Bo mam nadzieję że wiesz czym się różni but do xc i but do gravela?
Jest jeszcze kilka firm, które robią wersje szerokie swoich butów (choć też nie wszystkich modeli). Takie wersje oferuje Bont, Giro, Shimano, Northwave. Niestety jest duży problem z dostępnością w Polsce. Na swoje szerokie Bonty czekałem 8 tygodni :-)
Ogólnie pod tym względem to jest bida z nędzą. Większość sklepów nie ma nawet dostępnej numeracji połówkowej a tylko co cały numer, mimo iż dany model występuje także w numeracji połówkowej, nie mówiąc już o dostępności innych szerokości.
Jeżdże właśnie w butach Lake w szerokim wariancie, są też buty Shimano w szerszym wariancie które i tak wydwały się dla mnie delikatnie za wąskie. W Zabierzowie koło Krakowa jest sklep rowerowy, który ma szeroki asortyment tych butów.
Lake z serii wide robią robote, nie znalazłem niczego innego co by było na tyle szerokie zeby nie dretwiały mi stopy podczas jazdy jeśli chodzi o buty szosowe. Z butów MTB prędzej można kupić coś bardziej powszechnego na rynku.
Dobrze ze temat poruszony bo często ludzie nie zdają sobie sprawy ze trzeba dobrać jak z siodełkiem bo to bardzo indywidualne, do szosy na 15 par przymierzonych butów tylko Bontrager xxx siadły
Hej, też się przymierzam do xxx a jeździłeś może w bontrager ale innych medelach czy żeczywiscie xxx są trochę szersze?
Super, teraz czekam na podobne rozwiązanie problemu dla długiej i wąskiej stopy. Nr w rozmiarówce Shimano 50, klasyczny but jest najzwyczajniej w świecie za szeroki :/
Butów Lake, jeszcze nie próbowełem ale już widzę, że to się zmieni :) Chwilowo skazany na Shimano xm9 i xm7 bo one są szerokie.
Super temat! Bo większość butów są wąskie i jest to ogromny problem
Pan Darek ma bardzo podobną stopę do mojej, ale mam pytanie. Które model Lake wybrał do ultrakolarstwa? Może Pan Darek to przeczyta i coś poleci?
Z tego co widzę na ścianie, to Panowie zajmują się chyba nie tylko boot-fittingiem, ale i butt-fittingiem :) A na poważnie: dobrze, że jakaś firma (Lake) dostrzegła potrzeby tych mniej standardowych. Podobnie jak niektórzy producenci odzieży dla rowerzystów, a nie kolarzy (np. Forzasport z Raby Wyżnej). Wyjaśniam: rowerzysta = człowiek, który też chce mieć koszulkę z trzema kieszonkami, ale sylwetką nie przypomina Rafała Majki.
Ogólnie marki zaczynają dostrzegać problem tego że nie każdy jest w stanie wydać hajsu na mierzenie każdego aspektu swojej stopy więc nie każdy ma stopę pro zawodnika podobno bontragery mają być szersze i mniej sztywne ale czy to prawda nie wiem
A co do koszulek to ja mam odwrotnie że na mnie koszulka xs (mówię o rozmiarze europejskim będzie za duża) bo jestem niestety suchoklates i potem to wszystko się zwija i z klatki i na brzuchu i na biodrach też
SIDI ma w ofercie wersje MEGA. Szkoda,że nie dla wszystkich modeli. Posiadam SIDI DOMINATOR ,POLECAM DLA SZEROKICH STÓP.🚴🚴🚴🚴🚴
Też mam sidi w wersji mega i rozwiązały wiele moich problemów ze stopami:)
Dobry film dzięki 🙂
W nowych s-works Torch, które zastępują s-works 7 została poszerzona podeszwa, gdzie w moim odczuciu 7 już są szersze on 6 (jeżdżę zarowno w 6 jak i w 7). W Torch został tez poszerzony kubek trzymający piętę co moim zdaniem nie jest dobrym ruchem.
W moim przypadku wygodne okazały się buty dhb sznurowane. Przymierzałem z 11 par butów i były za wąskie. W dhb do wymiany jedynie wkładka.
Na moje płetwy, to jedynie kalosze 😢
Jak ktoś ma problem z pomiarem to w salonach CCC lub e-obuwie są skanery esize, które zmierzą stopę.
Genialne buty
mam podobna stope jak Darek i przerobilem tmat szerokich butow juz z 5 lat temu. Troche dziwne ze nikt o to wczesniej nie pytal. MIalem lake cx241, cx403 teraz cx332. Co nie zotalo wspomniane to ze Lake ma 4 szerokosci do kazdej dlugosci i rozne modele butow. (Ps wkladka w Lake to jest jakis zart wiec od razu cos w stylu G8 albo custom trzeba dodac). Bont genralnie dla ludzi z szeroka plaska stopa. Lake i bont maja tez czesci formowalne z carbonu (niektore modele).
But jest szerszy po całości czy tylko w śródstopiu? Pytam bo w przypadku butów sidi mega cały but jest szerszy. I w tym jest problem bo śródstopie jest ok to pięta jest luźna.
Świetne buty, mam i polecam. A jak dodać jeszcze do tego buta spersonalizowaną wkładkę to już w ogóle bajka.
W którym sklepie internetowym są dostępne buty Lake ???
Przykład: Producent Northwave oferuje (na swojej stronie) buty w rozmiarach co pół numeru i przede wszystkim: w TRZECH szerokościach stopy. Słyszał ktoś żeby gdzieś w Polsce można było wybierać szerokość danego modelu ? Niektóre popularne sklepy rowerowe nie oferują nawet rozmiarówki co pół numeru, tylko cały numer. Nie chodzi nawet o tego producenta, tylko ogólnie o dostępną ofertę.
tylko Bont i Lake robia buty na szeroka stope tj szeroka podeszwe. Pozostale firmy tylko dokladaja objetosc tj wiecej materialu z przod stopy
A co jak się ma jedną stopę krótszą od drugiej i to o trzy numery ?
to jedna stopa but rozmiar np. 44 a druga 41 ;)
Jest taka opcja w Lake - można zamówić dwa buty w różnych rozmiarach.
a jaka stopa to "szeroka stopa" są jakieś standardy w tej kwestii ?
Tęgość buta to normalna sprawa i jest wiele marek proponujących różną wiec chyba jest coś takiego jak szeroka stopa (zapewne jak na standardy producenta)
To jest ustandaryzowane. W przemyśle obuwniczym są trzy tęgości: F, G, H, gdzie F to stopa wąska, G - normalna, a H - b. szeroka. Dodatkowo są tęgości J,K,M ale one używane są głównie dla butów leczniczych, czyli dla osób z problemami ortopedycznymi.
Ponowie swój komentarz, szeroka stopa to zdrowa stopa, w dobie butów których jest zaszyta technologia prawie kosmiczna nasze stopy nie mają szansy na wykorzystywanie swoich naturalnych mechanizmów amortyzujących czy stabilizujących - wszystko za nie mają robić buty
Ok, ale szukając butów online, w większości sklepów takiej informacji po prostu nie ma. Poza długością wkładki zazwyczaj nie ma żadnej informacji na temat szerokości buta.
@@michalszymanik2983 to prawda, podobno shimano ma wersję butów wide ale nie jest w Polsce dostępna. Jest to sproy problem i chyba trochę każdy metoda prób i błędów dobiera buty
Kupic kolarskie buty w dobrym rozmiarze majac noge 48(w norm butach) to jak wygrac na loterii...
Łącze się w bólu. Długość stopy 32cm, jeżdżę w Shimano 50 (MTB). Buty są dla mnie za szerokie, ale przy takim rozmiarze pozostaje mi być szczęśliwym że "są" :)
W kazdym szanujacym sie sklepie z butami ,jest urzadzenie do pomiaru stop ,(metalowe ktorym mierzy SIE dlugosc I szerokosc stopy jednoczesnie ,a NIE kawalek drzewca Jak za krola cwieczka ,pomiaru robimy stojac, I jeszcze jedna uwaga ktora mine osobiscie bardzo irytuje wtracanie bardzo czesto z polszczonych slow angielskich to tyle,
Metalowe = lepsze? A co do pomiaru na stojąco to na filmie dokładnie tak mierzyli wiec nie wiem czego tu się czepiasz.
@@tobisledz84 mozna mierzyc tez tasma linijka itp,tylko kiedy za cos placi to moze troche profesjonalizu, wlasciciel przypomnial ze tak wlasciwie juz od 3 lat nad tym pracuja, tak Jak wspomnialem w kazdym szanujacym sie sklepie obowniczym Maja porzadny sprzet do mierzenia dlugosci i szerokosc stopy, wydaje mi sie ze facet siedzial na fotelu, to moja opinia a NIE czepianie SIE,
@@jerzyponiedzialek4221 to obejrzyj jeszcze raz zanim zaczniesz pisać ze mierzą na siedząco.
Druga sprawa to nadal nie wyjaśniłeś wyższości metalowej miarki nad drewnianą. Czy o „profesjonalizmie” narzędzia świadczy w tym przypadku materiał z którego jest wykonany? Czy drewniana mierzy jakoś gorzej ? Nie rozumiem. Wytłumacz Please.
Masz racje miara pobrana na stojaco, a jezeli chodzi o roznice miedzy tym kawalkiem drewna a metalem ,to Sam wiesz co jest trwalsze, to tak Jak z narzedziami Jak sa slabej jakosci to np.klucz po dwoch czy 3 razach uzyty moze byc do smieci,tak jest z czesciami ubraniem I wlasciwie z wszystkim co uzywamy Sam wiesz , wiec jezeli np.do centrowania kol uzywamy elektroniki a do mierzenia stopy kawalek drzewca ktory dostali od firmy w prezenicie i tez jest narzedziem, to oznacza ze chca oszczedzac , mozna mowiac duzo na te tematy mysle ze Jak SIE zastanowisz to Sam znasz juz odpowiedz, pozdrawiam.