Super robota, oby mnie ominął taki scenariusz jak na razie odpukać jest ok. chodz ostanio chłodniczke oleju robiłem bo leciała. Przy twoich przebojach to pryszcz. Pozdro. Oby służyła teraz bez wydatkowo 😀
Dzięki za film, choć bardzo podoba mi się Astra J to wyleczyłeś mnie z silnika a14net. I raczej wybiorę bezpieczną opcje coś z wolnossakiem np K4M od renault
Ja bym dodał do jeżdżenia na wolnych obrotach wymianę oleju zgodną z interwałem zalecana przez producenta. Ja w swojej po prawie 100tyś z lpg kamerą inspekcją mogę odczytać napisz na tłokach. Fakt moja jest z 2014r. W mojej zmieniam co 10-12tyś. I odpukać zero problemów.
Trzymam kciuki żeby służyła jak najdłużej! :) Od momentu wymiany silnika olej będzie wymieniany zdecydowanie co rok na wiosnę, a to będzie przy przebiegu około 5 tys bo więcej na rok tym autem nie robię. Niestety to jak auto było traktowane przez poprzedniego właściciela to ciężko mi stwierdzić. Są ludzie co podchodzą do auta z założenia że zalewasz do pełna baku i jeździsz. Astra potrafi się odpłacić za takie zachowanie fochem. I odbiło się na mnie tuż po zakupie :)
@@A14NET w skrzyni też już 2 razy olej zmieniłem i kapkę więcej niż zaleca producent. Też polecam zrobić koszt oleju dużo mniejszy niż remont. Ja jeszcze zmieniłem zalewamy w serwisie 5w30 na 5w40 bo mam dość ciężką nogę.
@@johnnyy128 Oczywiście olej w skrzyni u mnie też już na samym starcie wymieniony. Zdecydowana poprawa była widoczna. Ja odkąd mam auto to zalewam zawsze: Liqui Moly Special Tec DX1 5W-30, ale po chipie może i dobrym pomysłem będzie pomyśleć nad innym... Muszę poczytać, poszukać :)
@@A14NET Ja leje motula x-clean w1g zużycia oleju wskazanego przez kompa zrobił bym 30tyś na nim zanim doszedł by do 0%. Na Total quarc (nie pamiętam dokładnej pisowni) I fuch gt1 nie dojechał by do 30 tyś w/g kompa dużo szybciej uciekały procenty.
Cze, spoko naprawa...mozesz sprawdzic katalizator...sprawdzić auto na chamowni... Też w lutym kupiłem Opla i sprzedawca w komisie mówił że igiełka a okazało się inaczej... Ja za swoją vectre dałem z naprawami około 25 tys...teraz jak pomyślę to szlak mnie trafia. Też sam robiłem wszystkie naprawy. Pozdrawiam
Ciekawe ja na tym silniku przelatałem bez remontu 387 tyś km z tym że zmianialem olej co 10/12 tyś ani turbo ani silnik nie był ruszany jedynie wężyk od chodzenia turbiny po 200 tyś zaczął ciaknać to został wymieniony na nowy
Tak to jest kupić od handlarza auto z cofnietym blatem... Ja mam Astrę J 1.4 Turbo w automacie kupioną z oryginalnym przebiegiem 42tys z 2014. W 3 lata zrobiłem 48tys km bez jakiejkolwiek awarii... Leje tylko olej( co 10-12 tys dexos2)+ typowa eksploatacja. Inny znajomy ma ten sam silnik ale z fabrycznym LPG i już ma 130tys nalatane (kupił w salonie nowy) - robił tylko skrzynie. Ma to m32 czy jakoś tak... Ps. Jest 2020 a ja nadal mam oryginalny aku :) bardzo polecam ten samochód jak macie pewna sztukę na oku:)
No to raczej nie jest normalne aby przy 130 tys robić skrzynię :-) Mówi samo za siebie. Auto nie było kupione od handlarza, tylko od osoby prywatnej. Więcej informacji na temat dokładnie tego silnika można zaczerpnąć na forum astra lub na grupie astra na facebooku. 2014r. to rocznik poliftowy, dużo zostało w nim poprawione, nie zaprzeczam że sprawuje się dużo lepiej. Ja osobiście przestrzegam przed J 1.4 140km z roczników 2009-2011 z tego co widzę to są te NAJBARDZIEJ awaryjne.
Jakie napięcie powinien dawać alternator? U mnie jest rzadko 14 V, przeważnie 13.2 do 13.8. Na wolnych obrotach przy postoju czasami 12.3. Jak dużo pojeżdze na krótkich dystansach to silnik pracuje nierówno. W dalszych trasach nie ma czegoś takiego. Świece, cewki i akumulator 60 Ah wszystko nowe. Dzięki jeżeli możesz pomóc.
Moim zdaniem silnik poleciał od emeryckiej jazdy. Jest takie zjawisko, że przy bardzo niskich obrotach tłoki dosłownie wywierają nacisk na tuleje cylindra.
Tłoki zawsze wywierają jakiś nacisk na tuleje. Problem w tym że przy niskich obrotach i jednoczesnym deptaniu gazu ten nacisk jest bardzo duży, a dodatkowo cisnienie oleju moze być niedostateczne. Ale nie da się ukryć ze starsze silniki można było ciorać pod włos jak się chciało a i tak przejeżdżały te 300 tysi minimum. Dziś trzeba się cackać, a i tak żadnej pewności nie ma. Zwłaszcza jak się używane auto kupuje.
Ja mam polift 137tys przebiegu i nic sie z nia nie dzieje. Oleju praktycznie w ogóle nie bierze. Jedynie to troche slaby dol, bo to ciężki sprzet i te 140 kucy to nie jest duzo niestety
Excuse me, I don't understand your language, so I want to ask questions. How many kilometers did you get on the vehicle with LPG? Malfunctions was get in how many kilometers?
Hi, I've mounted fresh LPG installation after I bought the car. On LPG i've did less than 10k kilometers. But to be clear, problem with engine was not caused by LPG, it was too short period for the installation to do such damage to the engine.
@@A14NET authorized service says: dexos 1 gen 2 oil should be preferred when putting oil into the engine. Otherwise, the piston may break.Did you know?
Gratulacje, że doprowadziłeś ją do porządnego stanu! Za cierpliwość i wiedzę również podziwiam! Ja aktualnie walczę z P0299. Oleju nie bierze, kolektor zregenerowany, pokrywa zaworów założona nowa (Febi), oba zawory N75 sprawdzone, dolot niby szczelny, turbo z przebiegiem 20 tys. km (nowe), a jak padła mi stara pokrywa zaworów i przestało doładowywać turbo, tak ten problem pozostał mimo wymiany pokrywy i regeneracji kolektora dolotowego... Masz może dla mnie jakąś radę, co to może być?
Ciężko powiedzieć, patrząc na to co zrobiłeś i zakładając że żadne z tych części nie są wadliwe to niewiele możliwości pozostało. Mimo wszystko musisz mieć jakieś dane aby zobaczyć co dokładnie komputer widzi. Być może N75 nie działa prawdiłowo, wiem że tych N75 jest kilka wersji i może niefortunnie trafiłeś. Musisz zrobić logi doładowania i zobaczyć czy to problem tylko od dołu, czy jakieś inne anomalie się tam dzieją. Przykro mi że nie mogę więcej pomóc.
@@A14NET Problem rozwiązał się jak przejechałem szybko przez progi zwalniające. Po kilkugodzinnym postoju turbo wróciło... Tak czy inaczej wymieniłem uszczelki intercoolera i jest lepiej! Dzięki za odpowiedź :)
Cześć widzę że z tego silnika masz doktorat minimum😀 Mam prośbę pytanie. Mam Astra z tym silnikiem 70 tyś i jestem 2 właścicielem. Przy odpaleniu i na ciepłym i na zimnym czasami jest klekot jak przy dieselu 5 do 10 sekund. Czasami rowniez silnik na wolnych obrotach drży. Dużo już zrobiłem przy tym silniku, regeneracja turbo, wymiana rozrządu, wymiana świec i desek zapłonowych, wymiana łańcucha od zmiennych faz rozrządu i lipa. Czy może masz jakiś typ? Auto ma moc ładnie przyspiesza i mało pali. Jak coś to dzięki za pomoc.
Cześć, ciężko tak określić na sucho, może być kilka przyczyn. Z opisu brzmi znajomo, i miałem podobnie przed wymianą silnika - niestety, nie udało mi się przyjrzeć temu dokładniej. Z tym że u mnie problem pojawiał się tylko na zimnym silniku, i wszystko wskazywało na problemy z rozrządem (napinacz, lub pęknięty/ułamany ślizg), natomiast u Ciebie rozrząd był już wymieniany (co nie zmienia faktu że mogło coś pójść nie tak), ale wspomniałeś że problem również występuje na ciepłym silniku co po części wyklucza problem z napinaczem. Poczytałem trochę na forum o podobnych objawach, i zacząłbym od sprawdzenia dwumasy. Ale przede wszystkim sprawdzenie pod komputerem, błędy, dane podczas pracy na biegu jałowym i wyhaczenie anomalii w momencie drgań. Jeśli chodzi o te drgania na biegu jałowym to podstawowo do sprawdzenia: membrana, grzybek w kolektorze ssącym, dolot czy nie łapie gdzieś lewego powietrza. Ile obrotów masz na biegu jałowym? Kilka osób potwierdziło problem zbyt niskich obrotów na biegu jałowym, przez co pojawiały się wyczuwalne drgania.
@@betaboon2 Trochę jestem skołowany. Przy odpaleniu nierówna praca pojawia się po jeździe ma krótkich dystansach. Myślałem może że to akumulator ale ten na teście wypadł prawie bardzo dobrze. Jednak jak jest w nocy ładowany automatycznym prostownikiem silnik zawsze równo pracuje po odpaleniu. Świece i cewki nowe. Tak jak proponujesz nagram jak złapie klekot i podam linka. Dziękuję
Odkręcasz korek odpowietrzający na chłodnicy, zalewasz płyn, zaciskasz co chwile wąż przy termostacie oraz przed chłodnicą, zakręcasz korek odpowietrzający w momencie jak zacznie lecieć z niego płyn. Dolewasz do na maxa do zbiorniczka, odpalasz na chwile mając dalej odkręcony korek zbiorniczka, dolewasz, zakręcasz, odpalasz auto, włączasz nawiewy i czekasz aż się rozgrzeje, możesz lekko przygazować do 2k rpm i potrzymać, monitorujesz stan płynu. Gasisz, dolewasz i idziesz na przejażdżkę :)
Jakiś czas temu klient,co prawda chevroletem gruzem (Cruze) ale a14net, przyjechał na sprzęgło ponieważ halasuje przy wciśnięciu,okazało się,że wał sie wytarł na panewkach oporowych xD i koło dwumasowe tarło o blok,ciekaw jestem czy to pojedynczy przypadek czy taka jakość tych silników?
Stary współczuję Ci bardzo mam też astre, ale H z silnikiem 1.6t na szczęście odpukać nic się nie dzieje. Tak by the way pierwsze słyszę żeby tłoki pękały w 1.4t, możesz powiedzieć co było przyczyną?
Też jestem ciekawy. Ponoć to trwałe silniki, które bez problemu robią 350kkm. Może instalacja LPG źle wyregulowana. Czasem zła praca jednego wtryskiwacza robi problem z mieszanką na wszystkich wtryskach, bo sonda lambda mierzy tylko średnią wartość składu spalin, więc na jednych jest bogato, a na innych ubogo.
współczuję bo można się załamać...zwykły samochód a problemów co nie miara...co dopiero jakby to był jakiś rzadszy model i marka. Po takim romansie to bym juz pewnie nie kochał tego autka. Oby chodził jak najdłużej bez usterek
Żeby to jeszcze była ta najnowsza Astra, która naprawdę fajnie wygląda. Gdyby trafiło mi się takie coś, zalałbym motodoktora zamiast oleju i puścił to do żyda. Pomijam już fakt, że A14NET-a to bardzo niewdzięczny silnik, który był też w Astrze K i tam również sypały się w nim tłoki, tyle że po przebiegu ledwie kilkunastu tysięcy km i ASO musiało wymieniać silniki za darmo.
Jak wykonywales pomiar kompresji ? Ja wykonalem z ciekawosci w mojej astrze z a14net i wyszlo mi 9 barow na każdym cylindrze. Robilem tak ze odpiolem moduł cewek zaplonowych, odpiolem przewody z wtryskow, wkrecilem przewód z testera w miejsce świecy no i gaz w podloge i kręcenie rozrusznikiem kilka sekund. Silnik nie bierze wogóle oleju. Przebied 125 000 km.
To nie brzmi za dobrze, 9 barów to na prawdę mało. A jak auto się sprawuje? nie jest zbyt słabe? Posiada to jeszcze jakaś moc? Wszystkie świece masz wykręcone w momencie pomiaru? Najlepiej najgraj jakiś krótki filmik. Spróbuj też z ciekawości próbe olejową i zobacz czy coś to zmieni.
@@A14NET Wszystkie.swiece wykręcone podczas pomiaru. Ogolnie auto dobrze sie zbiera. Czuc ze turbo zaczyna dmuchac od okolo 2500 obrotow ale to raczej normalka. No chyba ze jest jeszcze opcja ze manometr jest jakis uszkodzony i źle pokazuje.
Niestety nie mogę podać dokładnych namiarów z różnych przyczyn, ale wystarczy poszukać odpowiednio w okolicach Osielska, tylko jedna osoba sprzedaje tam silniki.
Mam insignie z tym silnikiem 1.4 turbo z 2012 roku przebieg 208 tys. Sam ją sprowadzalem 3 lata temu i miala 183 tys przy zakupie i jestem bardzo zadowolony. Praca tego silnika jest tragiczna jest głośny jak disel, u mnie silniczek pracuje bardzo cicho prawie go niesłychac . Olej wymieniam co 10.000 tys maksymanie .
Przed zakupem auta też widziałem tylko opinie które polecały ten silnik :) Jednak nie jest tak kolorowo jak się czyta. Silnik sam w sobie może jest dobry, ale osprzęt silnika to jakaś tragedia, jego wadliwe działanie prowadzi do sytuacji jak wyżej na filmie jeśli się w czasie nimi nie zajmie. Nie jestem pierwszym z tym silnikiem o takich problemach. Za granicą A14NET już ma wyrobioną opinie.
@@A14NET Kurde to w sumie dobrze że nie kupiliśmy Astry 1.4 turbo bo już byliśmy blisko zakupu nie wiele brakowało a Ojciec miałby ją.Jakieś 2 lata temu oglądaliśmy Kompakty ale jednak w ogóle inny typ auta bo trochę ciasna była.O dziwo Francuz z 1.6 HDi z teoretycznie poprawionym silnikiem 8 zaworowym odpukać nic się nie dzieje.A byliśmy u mechanika w okolicy co też pracuje w serwisie Opla bo przed zakupem chcieliśmy się dowiedzieć co i jak mówił że dobry silnik tylko dwumas szybko pada 100-120tys i do wymiany a tu proszę.A jest opcja że został zajeżdżony przez zbyt delikatną jazdę że ktoś jeździł aż za spokojnie?.Astra fajnie wygląda ale jeśli często się sypią te silniki to słabo a Diesel odpada w naszym przypadku za małe przeviegi na diesla.I jak astra się spisuje?Coś oprócz tego silnika się sypneło
@@kuba-yc8gi Kilka osób mi powiedziało że stan tłoków a bardziej śladów i rys na nich wygląda jakby ktoś właśnie trochę po dziadkowemu jeździł tym autem, na zbyt niskich obrotach na zbyt wysokim biegu. Ale to już bez znaczenia. Po wymianie silnika, sprawdzeniu wszystkiego, wymianie wadliwego osprzętu, jak narazie auto spisuje się dobrze. Ma moc, nic nie cieknie itp. W końcu pierwsza trasa 600km poszła bez żadnych problemów. Tak czy inaczej uraz zostaje na zawsze i w trasie stres pozostał że zaraz znowu coś się zacznie dziać. Póki co jestem zadowolony ale chętnie zmieniłbym auto :D ale zbyt dużo włożyłem w nie żeby teraz sprzedawać, nie odzyskalbym nawet 20% włożonego + wartości.
@@A14NET Ważne aby określić co znaczy zbyt niskie obroty. Dla mnie niskie to te poniżej działania turbiny. Turbina w tym modelu startuje od 1900 obrotów (rocznik 2016) to i jazda bez turbiny to rzeczywiście zarzynanie silnika.
Good job!też mam Astre ale nowszą wersje K,obym nie musiał tak walczyć jak ty.
👏👏👏👏za robotę i wytrwałość👍
Super robota, oby mnie ominął taki scenariusz jak na razie odpukać jest ok. chodz ostanio chłodniczke oleju robiłem bo leciała. Przy twoich przebojach to pryszcz. Pozdro. Oby służyła teraz bez wydatkowo 😀
Dzięki za film, choć bardzo podoba mi się Astra J to wyleczyłeś mnie z silnika a14net. I raczej wybiorę bezpieczną opcje coś z wolnossakiem np K4M od renault
nowy silnik ładnie pracuje :)
Brawo kawał dobrej roboty👍👍👍
Aż dziwne że jeszcze skrzyni nie robiłeś xD no chyba że 5 biegów
Ja bym dodał do jeżdżenia na wolnych obrotach wymianę oleju zgodną z interwałem zalecana przez producenta.
Ja w swojej po prawie 100tyś z lpg kamerą inspekcją mogę odczytać napisz na tłokach. Fakt moja jest z 2014r.
W mojej zmieniam co 10-12tyś. I odpukać zero problemów.
Trzymam kciuki żeby służyła jak najdłużej! :) Od momentu wymiany silnika olej będzie wymieniany zdecydowanie co rok na wiosnę, a to będzie przy przebiegu około 5 tys bo więcej na rok tym autem nie robię. Niestety to jak auto było traktowane przez poprzedniego właściciela to ciężko mi stwierdzić. Są ludzie co podchodzą do auta z założenia że zalewasz do pełna baku i jeździsz. Astra potrafi się odpłacić za takie zachowanie fochem. I odbiło się na mnie tuż po zakupie :)
@@A14NET w skrzyni też już 2 razy olej zmieniłem i kapkę więcej niż zaleca producent. Też polecam zrobić koszt oleju dużo mniejszy niż remont.
Ja jeszcze zmieniłem zalewamy w serwisie 5w30 na 5w40 bo mam dość ciężką nogę.
@@johnnyy128 Oczywiście olej w skrzyni u mnie też już na samym starcie wymieniony. Zdecydowana poprawa była widoczna.
Ja odkąd mam auto to zalewam zawsze: Liqui Moly Special Tec DX1 5W-30, ale po chipie może i dobrym pomysłem będzie pomyśleć nad innym... Muszę poczytać, poszukać :)
@@A14NET Ja leje motula x-clean w1g zużycia oleju wskazanego przez kompa zrobił bym 30tyś na nim zanim doszedł by do 0%. Na Total quarc (nie pamiętam dokładnej pisowni) I fuch gt1 nie dojechał by do 30 tyś w/g kompa dużo szybciej uciekały procenty.
Też mam pęknięte pierścienie, tydzień temu kupiłam silnik w ten weekend wymiana. Chciałabym aby wszystko poszło jak u Ciebie 👍
Powodzenia! Trzymam kciuki, oby auto się odpłaciło bezawaryjnością :)
@@A14NET 👍
Cze, spoko naprawa...mozesz sprawdzic katalizator...sprawdzić auto na chamowni... Też w lutym kupiłem Opla i sprzedawca w komisie mówił że igiełka a okazało się inaczej... Ja za swoją vectre dałem z naprawami około 25 tys...teraz jak pomyślę to szlak mnie trafia. Też sam robiłem wszystkie naprawy. Pozdrawiam
No to żeś trochę przeżył z asteriksem 😁
Ciekawe ja na tym silniku przelatałem bez remontu 387 tyś km z tym że zmianialem olej co 10/12 tyś ani turbo ani silnik nie był ruszany jedynie wężyk od chodzenia turbiny po 200 tyś zaczął ciaknać to został wymieniony na nowy
Zazdroszczę :)
No to chyba jesteś jednym z rekordzistów :)
A jak opinie silnikow Opla 1,4t 120kM symbol NEL
Tak to jest kupić od handlarza auto z cofnietym blatem... Ja mam Astrę J 1.4 Turbo w automacie kupioną z oryginalnym przebiegiem 42tys z 2014. W 3 lata zrobiłem 48tys km bez jakiejkolwiek awarii... Leje tylko olej( co 10-12 tys dexos2)+ typowa eksploatacja. Inny znajomy ma ten sam silnik ale z fabrycznym LPG i już ma 130tys nalatane (kupił w salonie nowy) - robił tylko skrzynie. Ma to m32 czy jakoś tak... Ps. Jest 2020 a ja nadal mam oryginalny aku :) bardzo polecam ten samochód jak macie pewna sztukę na oku:)
No to raczej nie jest normalne aby przy 130 tys robić skrzynię :-) Mówi samo za siebie.
Auto nie było kupione od handlarza, tylko od osoby prywatnej.
Więcej informacji na temat dokładnie tego silnika można zaczerpnąć na forum astra lub na grupie astra na facebooku.
2014r. to rocznik poliftowy, dużo zostało w nim poprawione, nie zaprzeczam że sprawuje się dużo lepiej.
Ja osobiście przestrzegam przed J 1.4 140km z roczników 2009-2011 z tego co widzę to są te NAJBARDZIEJ awaryjne.
to olej koniecznie zmien na ten z norma dexos 1 gen2 zadzwon do aso i zapytaj ;)
Jakie napięcie powinien dawać alternator? U mnie jest rzadko 14 V, przeważnie 13.2 do 13.8. Na wolnych obrotach przy postoju czasami 12.3. Jak dużo pojeżdze na krótkich dystansach to silnik pracuje nierówno. W dalszych trasach nie ma czegoś takiego. Świece, cewki i akumulator 60 Ah wszystko nowe. Dzięki jeżeli możesz pomóc.
Moim zdaniem silnik poleciał od emeryckiej jazdy. Jest takie zjawisko, że przy bardzo niskich obrotach tłoki dosłownie wywierają nacisk na tuleje cylindra.
Tłoki zawsze wywierają jakiś nacisk na tuleje. Problem w tym że przy niskich obrotach i jednoczesnym deptaniu gazu ten nacisk jest bardzo duży, a dodatkowo cisnienie oleju moze być niedostateczne. Ale nie da się ukryć ze starsze silniki można było ciorać pod włos jak się chciało a i tak przejeżdżały te 300 tysi minimum. Dziś trzeba się cackać, a i tak żadnej pewności nie ma. Zwłaszcza jak się używane auto kupuje.
Ja mam polift 137tys przebiegu i nic sie z nia nie dzieje. Oleju praktycznie w ogóle nie bierze. Jedynie to troche slaby dol, bo to ciężki sprzet i te 140 kucy to nie jest duzo niestety
Dokładnie, jak się go przytrzyma na wyższych obrotach to jest całkiem żwawy z dołem jest trochę gorzej ale nie jest źle
Excuse me, I don't understand your language, so I want to ask questions.
How many kilometers did you get on the vehicle with LPG?
Malfunctions was get in how many kilometers?
Hi,
I've mounted fresh LPG installation after I bought the car.
On LPG i've did less than 10k kilometers.
But to be clear, problem with engine was not caused by LPG, it was too short period for the installation to do such damage to the engine.
@@A14NET authorized service says: dexos 1 gen 2 oil should be preferred when putting oil into the engine. Otherwise, the piston may break.Did you know?
Witam super film ja mam 1,4turbo w Zafirze napisz jaki mas ten tester diagnostyczny i gdzie kopiłeś zainteresowany jestem.
VxDiag, kupiłem na allegro. Wtedy był za około 900zł, taki sam (identyczny) dostaniesz na aliexpress za około 300zł ale dłużej poczekasz.
Szacun za pracę , ciekawe czy zmieniłeś termostat bo ponoć od tego się zaczyna czyli od wysokiej temperatury.
Tak, rok temu zmieniłem również termostat na taki który otwiera się przy niżej temperaturze.
Gratulacje, że doprowadziłeś ją do porządnego stanu! Za cierpliwość i wiedzę również podziwiam!
Ja aktualnie walczę z P0299. Oleju nie bierze, kolektor zregenerowany, pokrywa zaworów założona nowa (Febi), oba zawory N75 sprawdzone, dolot niby szczelny, turbo z przebiegiem 20 tys. km (nowe), a jak padła mi stara pokrywa zaworów i przestało doładowywać turbo, tak ten problem pozostał mimo wymiany pokrywy i regeneracji kolektora dolotowego... Masz może dla mnie jakąś radę, co to może być?
Ciężko powiedzieć, patrząc na to co zrobiłeś i zakładając że żadne z tych części nie są wadliwe to niewiele możliwości pozostało. Mimo wszystko musisz mieć jakieś dane aby zobaczyć co dokładnie komputer widzi. Być może N75 nie działa prawdiłowo, wiem że tych N75 jest kilka wersji i może niefortunnie trafiłeś. Musisz zrobić logi doładowania i zobaczyć czy to problem tylko od dołu, czy jakieś inne anomalie się tam dzieją. Przykro mi że nie mogę więcej pomóc.
@@A14NET Problem rozwiązał się jak przejechałem szybko przez progi zwalniające. Po kilkugodzinnym postoju turbo wróciło... Tak czy inaczej wymieniłem uszczelki intercoolera i jest lepiej! Dzięki za odpowiedź :)
Cześć widzę że z tego silnika masz doktorat minimum😀
Mam prośbę pytanie.
Mam Astra z tym silnikiem 70 tyś i jestem 2 właścicielem. Przy odpaleniu i na ciepłym i na zimnym czasami jest klekot jak przy dieselu 5 do 10 sekund. Czasami rowniez silnik na wolnych obrotach drży. Dużo już zrobiłem przy tym silniku, regeneracja turbo, wymiana rozrządu, wymiana świec i desek zapłonowych, wymiana łańcucha od zmiennych faz rozrządu i lipa. Czy może masz jakiś typ?
Auto ma moc ładnie przyspiesza i mało pali.
Jak coś to dzięki za pomoc.
Cześć,
ciężko tak określić na sucho, może być kilka przyczyn.
Z opisu brzmi znajomo, i miałem podobnie przed wymianą silnika - niestety, nie udało mi się przyjrzeć temu dokładniej.
Z tym że u mnie problem pojawiał się tylko na zimnym silniku, i wszystko wskazywało na problemy z rozrządem (napinacz, lub pęknięty/ułamany ślizg), natomiast u Ciebie rozrząd był już wymieniany (co nie zmienia faktu że mogło coś pójść nie tak), ale wspomniałeś że problem również występuje na ciepłym silniku co po części wyklucza problem z napinaczem.
Poczytałem trochę na forum o podobnych objawach, i zacząłbym od sprawdzenia dwumasy.
Ale przede wszystkim sprawdzenie pod komputerem, błędy, dane podczas pracy na biegu jałowym i wyhaczenie anomalii w momencie drgań.
Jeśli chodzi o te drgania na biegu jałowym to podstawowo do sprawdzenia: membrana, grzybek w kolektorze ssącym, dolot czy nie łapie gdzieś lewego powietrza.
Ile obrotów masz na biegu jałowym? Kilka osób potwierdziło problem zbyt niskich obrotów na biegu jałowym, przez co pojawiały się wyczuwalne drgania.
cześć nagraj i koniecznie podaj linka
@@betaboon2
Trochę jestem skołowany. Przy odpaleniu nierówna praca pojawia się po jeździe ma krótkich dystansach. Myślałem może że to akumulator ale ten na teście wypadł prawie bardzo dobrze. Jednak jak jest w nocy ładowany automatycznym prostownikiem silnik zawsze równo pracuje po odpaleniu. Świece i cewki nowe. Tak jak proponujesz nagram jak złapie klekot i podam linka. Dziękuję
Mam pytanie, jak odpowietrzyłeś ukł chłodniczy?
Odkręcasz korek odpowietrzający na chłodnicy, zalewasz płyn, zaciskasz co chwile wąż przy termostacie oraz przed chłodnicą, zakręcasz korek odpowietrzający w momencie jak zacznie lecieć z niego płyn. Dolewasz do na maxa do zbiorniczka, odpalasz na chwile mając dalej odkręcony korek zbiorniczka, dolewasz, zakręcasz, odpalasz auto, włączasz nawiewy i czekasz aż się rozgrzeje, możesz lekko przygazować do 2k rpm i potrzymać, monitorujesz stan płynu. Gasisz, dolewasz i idziesz na przejażdżkę :)
Dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź 👍
Jakiś czas temu klient,co prawda chevroletem gruzem (Cruze) ale a14net, przyjechał na sprzęgło ponieważ halasuje przy wciśnięciu,okazało się,że wał sie wytarł na panewkach oporowych xD i koło dwumasowe tarło o blok,ciekaw jestem czy to pojedynczy przypadek czy taka jakość tych silników?
szkoda ze nie masz tego dzwieku nagranego
@@betaboon2 wystarczy złapać za kolo pasowe i sprawdzić luz wzdluzny
Mógłbyś powiedzieć czy demontując silnik wyciągałeś go razem ze skrzynią?
Bez skrzyni
@@A14NET skrzynia ma osobne mocowania czy na czymś ją podwieszałeś?
@@sebastian7599Niczym jej nie podwieszałem, ma swoje mocowania.
Stary współczuję Ci bardzo mam też astre, ale H z silnikiem 1.6t na szczęście odpukać nic się nie dzieje. Tak by the way pierwsze słyszę żeby tłoki pękały w 1.4t, możesz powiedzieć co było przyczyną?
Też jestem ciekawy. Ponoć to trwałe silniki, które bez problemu robią 350kkm. Może instalacja LPG źle wyregulowana. Czasem zła praca jednego wtryskiwacza robi problem z mieszanką na wszystkich wtryskach, bo sonda lambda mierzy tylko średnią wartość składu spalin, więc na jednych jest bogato, a na innych ubogo.
współczuję bo można się załamać...zwykły samochód a problemów co nie miara...co dopiero jakby to był jakiś rzadszy model i marka. Po takim romansie to bym juz pewnie nie kochał tego autka. Oby chodził jak najdłużej bez usterek
Żeby to jeszcze była ta najnowsza Astra, która naprawdę fajnie wygląda. Gdyby trafiło mi się takie coś, zalałbym motodoktora zamiast oleju i puścił to do żyda. Pomijam już fakt, że A14NET-a to bardzo niewdzięczny silnik, który był też w Astrze K i tam również sypały się w nim tłoki, tyle że po przebiegu ledwie kilkunastu tysięcy km i ASO musiało wymieniać silniki za darmo.
czy wymieniałeś pompę oleju kupowałeś zestaw naprawczy czy całą z obudową
Jak wykonywales pomiar kompresji ? Ja wykonalem z ciekawosci w mojej astrze z a14net i wyszlo mi 9 barow na każdym cylindrze. Robilem tak ze odpiolem moduł cewek zaplonowych, odpiolem przewody z wtryskow, wkrecilem przewód z testera w miejsce świecy no i gaz w podloge i kręcenie rozrusznikiem kilka sekund. Silnik nie bierze wogóle oleju. Przebied 125 000 km.
To nie brzmi za dobrze, 9 barów to na prawdę mało. A jak auto się sprawuje? nie jest zbyt słabe? Posiada to jeszcze jakaś moc?
Wszystkie świece masz wykręcone w momencie pomiaru? Najlepiej najgraj jakiś krótki filmik. Spróbuj też z ciekawości próbe olejową i zobacz czy coś to zmieni.
@@A14NET Wszystkie.swiece wykręcone podczas pomiaru. Ogolnie auto dobrze sie zbiera. Czuc ze turbo zaczyna dmuchac od okolo 2500 obrotow ale to raczej normalka. No chyba ze jest jeszcze opcja ze manometr jest jakis uszkodzony i źle pokazuje.
@@najczewsky2313 brzmi jakby nie był sprawny w takim razie. Spróbuj drugi załatwić i zmierz bo to ciekawe
@@najczewsky2313 Turbo powinno startować od 1900 obrotów
Trzymałeś gaz do dechy przy pomiarze?
Kolego masz może adres od kogo z Bydgoszczy kupiłeś ten silnik tez musze kupic a jestem z tych stron
Niestety nie mogę podać dokładnych namiarów z różnych przyczyn, ale wystarczy poszukać odpowiednio w okolicach Osielska, tylko jedna osoba sprzedaje tam silniki.
A wiesz może czemu bulgocze w zbiorniczku od płynu węże robią sie twarde nie dymi ani nic
Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie na cylindrach?
Około 14 bar.
Mam insignie z tym silnikiem 1.4 turbo z 2012 roku przebieg 208 tys. Sam ją sprowadzalem 3 lata temu i miala 183 tys przy zakupie i jestem bardzo zadowolony. Praca tego silnika jest tragiczna jest głośny jak disel, u mnie silniczek pracuje bardzo cicho prawie go niesłychac . Olej wymieniam co 10.000 tys maksymanie .
Jak to się mogło stać opinie ten silnik ma dobre praktycznie każdy poleca ten silnik?
Przed zakupem auta też widziałem tylko opinie które polecały ten silnik :) Jednak nie jest tak kolorowo jak się czyta. Silnik sam w sobie może jest dobry, ale osprzęt silnika to jakaś tragedia, jego wadliwe działanie prowadzi do sytuacji jak wyżej na filmie jeśli się w czasie nimi nie zajmie. Nie jestem pierwszym z tym silnikiem o takich problemach. Za granicą A14NET już ma wyrobioną opinie.
@@A14NET Kurde to w sumie dobrze że nie kupiliśmy Astry 1.4 turbo bo już byliśmy blisko zakupu nie wiele brakowało a Ojciec miałby ją.Jakieś 2 lata temu oglądaliśmy Kompakty ale jednak w ogóle inny typ auta bo trochę ciasna była.O dziwo Francuz z 1.6 HDi z teoretycznie poprawionym silnikiem 8 zaworowym odpukać nic się nie dzieje.A byliśmy u mechanika w okolicy co też pracuje w serwisie Opla bo przed zakupem chcieliśmy się dowiedzieć co i jak mówił że dobry silnik tylko dwumas szybko pada 100-120tys i do wymiany a tu proszę.A jest opcja że został zajeżdżony przez zbyt delikatną jazdę że ktoś jeździł aż za spokojnie?.Astra fajnie wygląda ale jeśli często się sypią te silniki to słabo a Diesel odpada w naszym przypadku za małe przeviegi na diesla.I jak astra się spisuje?Coś oprócz tego silnika się sypneło
@@kuba-yc8gi Kilka osób mi powiedziało że stan tłoków a bardziej śladów i rys na nich wygląda jakby ktoś właśnie trochę po dziadkowemu jeździł tym autem, na zbyt niskich obrotach na zbyt wysokim biegu. Ale to już bez znaczenia. Po wymianie silnika, sprawdzeniu wszystkiego, wymianie wadliwego osprzętu, jak narazie auto spisuje się dobrze. Ma moc, nic nie cieknie itp. W końcu pierwsza trasa 600km poszła bez żadnych problemów. Tak czy inaczej uraz zostaje na zawsze i w trasie stres pozostał że zaraz znowu coś się zacznie dziać. Póki co jestem zadowolony ale chętnie zmieniłbym auto :D ale zbyt dużo włożyłem w nie żeby teraz sprzedawać, nie odzyskalbym nawet 20% włożonego + wartości.
@@A14NET Ważne aby określić co znaczy zbyt niskie obroty. Dla mnie niskie to te poniżej działania turbiny. Turbina w tym modelu startuje od 1900 obrotów (rocznik 2016) to i jazda bez turbiny to rzeczywiście zarzynanie silnika.
Powiedzcie mi tylko jakim cudem naprawa 5 a silnik po naprawie 3.5? Gdzie umknęło 1.5 kafla?
Cześć, czy można się z Tobą jakoś skontaktować?
Mozna prosić o jakiś kontakt ?
czy aby na pewno ma taki przebieg, ???
To tylko wie osoba która go sprzedała :)
Coś mi się wydae ,że przebieg był o wiele większy
Niestety nie jestem w stanie tego potwierdzić, strony po VIN pokazują w miarę przybliżony przebieg ale są spore luki.
Faktem jest ze ten samochód to straszny gruz
Write or translate in english please