Évek óta sokat járok tőlünk nyugatra és ámulok-bámulok. Itthon sóvárogva nézem a neten az ilyen témákat feldolgozó külföldi csatornákat. Most pedig, hála neked, megérkezett magyarul is. Talán eljut pár emberhez és segít felgyorsítani a pozitív változásokat. Nagyon köszönjük és kitartást ezen az úton!
Legegyszerűbb a probléma lényegét leírni, ahogy Jarrett Walker közlekedési tanácsadó teszi. Az autóközpontú infrastruktúra egy olyan geometriai problémát jelent, amiben egy szűk erőforrás felhasználását - a véges városi területet - kell elosztani a különböző nélkülözhetetlen felhasználási módok (lakhatás, munkahely, közintézmények, közterületek stb) és egy autós által magával cipelt 10 köbméteres tárgy által elfoglalt helye között. Ha az autós által magával cipelt tárgy helyhasználata nincs megfelelően beárazva, akkor az a város hatékonytalanságához és értelemszerűen a társadalom kisebb vagyontermelő képességéhez vezet. Az érdekes dolog, hogy ezt a geometriai problémát valószínűleg semmilyen jövőbeni innováció nem tudja teljesen orvosolni.
És pont ez az amiért annyira szidják Karácsony Gergelyt. Az utak kapacitását a városon belül nagyon szépen csökkentette, de a közösségi közlekedés további fejlesztése még mindig gyengécske. Hozzáteszem, a Budapesti tömegközlekedés nem rossz. De egyes vonalak, amilyen állapotban vannak: pl.: Csömör-Gödöllői HÉV, vagy bizonyos aluljárók. Pl.: Határ út, Népliget, Ferenciek tere...stb. A KöKi ugyanúgy lélektelen betondzsungel, a MÁV állomás része pedig... inkább hagyjuk. Még mindig nincs egy megfelelő kötött pályás elérhetősége a repülőtérnek, de a buszos megoldás is csak a belváros és a KöKi irányából oldja meg. Buda, Észak- és Kelet-Pest irányából nincs reptéri járat. Szeged, Debrecen, Nyíregyháza...stb. irányából még elérhető a Ferihegy vasútállomás, ahol át lehet szállni a reptéri buszra. De Nyugat-Magyarországról érkezve még ennyi összeköttetés sincs. Persze nem lehetetlen, mert ott a metró, de egy budapesti főpályaudvarról a repülőtérig eljutni kb. 1 óra összesen. Nézzük a napfény, nyár, Balaton, M7 kérdéskört: A Balaton felé hagyományosan a Déli Pu.-ról indulnak a vonatok. Nem tudom, hogy mi lesz annak a rettenetnek a sorsa dózer, vagy felújítás. Ahol a lépcsőkön a 30 éves lekoszlott, sárga Gorenje feliratok csufoskodnak. A legendás húgyszag pedig még időnként előjön. De nincs egy kulturáltabb kávézó, ahol le tudok ülni amíg várom a vonatot. Lengyelország bőven előrébb jár főpályaudvar fejlesztésben. Pl.: Katowice, Krakkó. Ha nyaralók megérkeznek, Siófok, Keszthely, Balatonfenyves..stb. a csomagjaikkal, akkor nem igazán van kedvük azt akár 2-3 km-en keresztül is hurcolgatni. (Sajnos elkényelmesdtünk.) És Budapesthez képest a sok sok vidéki település tömegközlekedése nagyon gyenge. Én is azon a véleményen vagyok, hogy a tömegközlekedést kell fejleszteni, amennyire csak lehet.
Azt is tegyük hozzá, hogy a Bécsi reptérnél már elkezdték építeni a vasúti bekötést Budapest irányába (a belvárosi iránya már mióta megvan), tehát pár év múlva Nyugat Magyarország nagyjának jobban meg fogja érni a Bécsi reptérre járni, mint a Budapestire
Annyiban ki szeretnélek javítani, hogy a Határ úton az aluljárót megcsinálták és fel van újítva. Azonkívül mindenben egyetértek. A hévek és a Budapest - Lajosmizse - Kecskemét vasútvonal katasztrófális állapotban van, de a Veresegyház felé vezető vasútvonalat sem mondják jobbnak. Sőt nemrég az volt a baja sokaknak, hogy a Deák - Lehel között újra lesz villamos. Egyszer az a baj, hogy nem épül semmi, aztán most az, hogy épülni fog. Szerintem a 2030as évek elejére tippelném a Gloriett és pesterzsébeti lakótelepek villamossal való elérését, amúgy érdekes gondolatok születtek pl. az Üllői úton távlatokban lenne villamos a Határ út - Népliget szakaszon, vagy az 52 és 62es összekötése (Szentlőrinci úti lakótelep - Rákospalota MÁV telep). Én sem tudnám jobban megfogalmazni azt, hogy a közösségi közlekedés további fejlesztése még mindig gyengécske, az egyik legnagyobb fejlesztés a Haller utca - Soroksári útnál lévő új delta vágány amin 2 új villamos járat is közlekedik, de az M3as metró felújításáról sem szabad megfeledkezni. A trolibusz hálózat a következő években sokat fejlődhet, mert a Kassai térnél és a Mexikói útnál 2026ra terveznek felsővezetéket építeni, amint megvan a végleges útvonala utána majd a 75ös trolinak is és a már korábban említett Deák - Lehel között régi új villamos vonal mellett troli felsővezetéket is terveznek építeni.
Egy apró hibát vétettél: a houstoni autópályánál 11 sávot hasonlítottál a 4-es metróhoz a 22 sáv helyett! :) Így a különbség még durvább, de hagyjunk ennyi előnyt az autósoknak! :)
Eszetlen jó összefoglaló! De a sok krumplin vett szavazó úgyse fogja fel! Sajnos a nagycsaládos kedvezménnyel olyan elemeket szabadítottak a tömegközlekedésre, ami miatt meggondolom, hogy utazzak-e vonattal vagy BKV-val!
Azt se felejtsük el, hogy az exkluzívan csak autót használóknak is az a jó, ha minél kevesebben járnak autóval. Úgyhogy ha nem vagy hajlandó tömegközlekedni, akkor is tessék támogatni azt, mert bármivel is jársz neked csak jobb lesz tőle
Azért a teljes korretség jegyében megjegyeztem volna, hogy nem csak az utak építését és karbantartását, de a tömegközlekedést is a közösen befizetett adónkból tartják fent. Még akkor is, ha azt az adott ember nem használja. Így nagyjából mindenki fizeti a maga által válsztott közlekedési eszköz fentarásához szükséges infrastruktúrát. Egyébként én nem igazán tapasztalom ezeket a hú de nagy dugókat. Havonta kb 2-3 alkalommal járok Budapesten, de a waze eddig mindig olyan útvonalon vitt, ahol ezeket elkerültem. Kb 27 éves koromig dolgoztam a fővárosban. Vidékről bejárva, tömegközlekedést használva. Az emlékeimben még elevenen él, amikor télen -10 fokban az esetek kb 50 %-ában 1-1,5 órákat kellett várnom a szabad ég alatt, a random időpontokban megjelenő vonatokra. Mert ugyebár a mentrend az csak ilyen tájékoztató jelleggel volt. Ha meg a keletiből indultam, akkor csak tapasztalati úton lehetett rájönni, hogy éppen mikor honnan indul a vonat. Lehet ezek azóta változtak. Kb 12 éve nem ültem tömegközlekedési eszközön így nem tudom. Annyit tudok, hogy miután a településünkön elbontották a várótermet, meg felújították a peronokat, azóta a felére csökkentették a vonatok számát, amellyek megállnak nálunk. Így nagyon kedvem sincs azt használni. A busz meg ugyebár minden körtefánál megáll, így 2-3-szor annyi ideig tartana eljutni vele bárhova, mint autóval. Szívesen mennék a 12 km-re lévő munkahelyemre is tömegközlekedéssel, ha nem tartana azzal az átszállás miatt kb 2 óráig. Összehasonlításként ez autóval 15-20 perc. Bár volt már, hogy 7 perc alatt is lenyomtam. De annak meg volt a maga oka. No meg ha megállna hazafele a boltnál, hogy el tudjam intézni a bevásárlást. Majd miután megvár, kidobna otthon a ház előtt. :) Értem én, hogy a videó a városi és elővárosi közlekedéssel kapcsolatos sávbővítésről szól. De ott szvsz egyébként is ingyenesnek kellene lenni a tömegközlekedésnek. Mivel úgy sem fedeznek a jegyárak szinte semennyit a működésik költségből. Így az ottani forgalmat egy csapásra meg lehetne ritkítani.
Nem igaz, hogy mindenki magának fizeti. A többség általában nem autóval jár, viszont az autózás társadalmi költsége magasabb, tehát a nem autózó többség adójából többet vonnak el az általa nem használt közlekedési módra, mint fordítva
@@torzsmokus Miért? Azok, akik busszal járnak, azok nem használják az utakat? Ők még pálya matricát sem fizetnek. Az utazásuk árának nagy részét a mindenki által befizetett adóból fedezik. Nem fizetnek egy rakat plusz adót. Stb.
@@torzsmokus Elültetted a bogarat a fülembe, így utána számoltam. Egy átlagos autós évi kb 400.000 ft adót fizet be a közösbe. Ez kizárólag az adó. Semmi más. A KSH szerint több mint 4.141.000 autó volt forgalomban 2023 végén. Ez több mint 1.650 milliárd ft színtiszta adóbevétel. Egy 2019-es cikk alapján a kormány az az előtti 5 évben 980 milliárd ft-ot költött összesen út építésre. Kérdem én: Akkor hol a fenébe van a befizetett adóm?
A tömegközlekedés fejlesztése, kevesebbe kerül hosszú távon. 49 milliárdba kerül a legújabb autópálya, ha 2 milliárddal számolunk egy motorvonattal. Akkor is 24 vonatot tudnánk venni, ami teljes egészében ki tudná szolgálni azt a részt.
@@szabobence8764 Egy korábbi kommentem megette a youtube, amelyben kifejtettem, hogy csak a személyautóval közlekedők, kb 1.650 milliárd forint színtiszta adóbevételt termelnek éves szinten. Így minden összeg, ami ez alatt van, az nem kiadás, hanem visszaforgatás. Tőlem vehetnek ebből az összegből vonatokat is. Akár 500-at is. Csak forgassák vissza a befizetett adómat. És közben ne csináljanak úgy, mintha ez egy máshonnan elvont összeg lenne.
Sajnos a „narancssárga tabletta” mémet az áthallások miatt nem lenne jó magyarra fordítani, de szerencsére a mondanivalót megtetted! Szuper, hajrá! (Miért nem tudok Super Thanks -et venni neked??)
Köszönöm! Egyelőre nem tudom még megoldani, hogy tudjak TH-cam bevételt elfogadni, de ha rendszeresen lesz kontent akkor szeretnék Patreont vagy tamogatoi oldalt indítani majd (azért sok idő meg energia egy videó)
Kedves Ádám! Negyven évesen tanultam meg vezetni, mert akkorra már elkerülhetetlennek bizonyult a foglalkozásom további gyakorlásához. Tehát, nem vagyok autómániás. Villámvédelemmel foglalkozom, a szó szoros értelmében ezernyi távközlési állomáson fordultam meg az elmúlt huszonöt évben. A Megrendelő az épületét, a távközlési objektumát nem hozza a székhelyünkre elemzésre, felülvizsgálatra, szerelésre. Két-háromszáz kilónyi szerszámot, anyagot szállítok az esetek kilencven százaléka feletti arányban Az Ön felvezetésében, és illusztrációiban is egy szál táskát vagy hátizsákot lóbáló utazók szerepelnek. Szólt ugyan - érintőleg - a magamfajta munkavégzőkről, de az arányaiban eltörpül a forgalomban ilyen célból részt vevők száma mellett. Minden - az Ön által előtárt - szituációból a "munkahelyre bemegy, és onnan hazamegy" karakterű közlekedés képe rajzolódik ki előttünk. Lévén, hogy Leányfalun élek, nekem - munkavégzés szempontjából - szinte minden utam délre, Budapesten keresztül vezet. A forgalom csökkentése, és a saját nyugalmam érdekében egy dolgot megteszek: Budapest belvárosában nem vállalok munkát. De akkor ki fog? A világ összes számítógépes kapacitása nem helyettesít egy nyolcas villáskulcsot. Mindent nagyon ki lehet találni lap-topot táskában lóbáló munkavégzőkre, de az élet nem ilyen.
Köszönöm a kérdést! Pontosan azoknak a legjobb a forgalomcsillapítás, akik, Önhöz hasonlóan nem tudják (teher)autó nélkül végezni a munkájukat. Hiszen mások, akiknek nem létszükséglet az autó nem foglalják el a parkolókat, nem okoznak brutális torlódásokat. Itt Belgiumban egy teljesen forgalomcsillapított belvárosban élek, minden mesterember, szállító könnyen talál helyet, nem kell a dugóban állnia. Míg a budapesti lakásomhoz (ami még csak nem is a szigoruan vett belváros) valóban nem szívesen jönnek ki, mert minden egyes parkolót lakók foglalják el ingyen.
A lényeg pont az, hogy minél kevesebb embernek legyen muszáj az autót választani. Ami talán kimaradt, de magától értetődő, hogy ezzel együtt jár a több rakodó terület kialakítása. Jelenleg Budapesten kerékpáros futárként tapasztalom, hogy sokszor az bénítja meg a közlekedést a kisutcákban, hogy a boltoknak/költöztetőknek/szerelőknek nincsen kialakított hely ahová csak ők állhatnak engedéllyel, ennek az az eredménye, hogy bunkón kell parkolniuk, hogy dolgozni tudjanak. Azt pedig, hogy ennek legyen hely és kapacitás megelőz minden olyan pozitív irányú gondolkodás és tervezés, amit Ádám is megemlített. @@pro-tone5407
@@gyurcsikadam Asszem Ferencvárosban volt rá példa, hogy hirtelen fizetőssé tették a parkolást egy utcában, amit ellenőriztek is és valahogy a túl kevés parkolóhelyből hirtelen rengeteg parkolóhely felesleges lett, amin zöldítettek is, mert azért minden felszámolt parkolóhely az 13,75 négyzetméternyi felszabadult terület zöldítésre, egy felszámolt parkolósáv meg 2,5-5,5 méter széles sáv zöldítésre (2db 5,5 méteres sávot összeadva már kisebb parkok, sportpályák, kávézók/éttermek teraszának és játszóterek létesítésére is elegendő helyet ad, ezzel befogadóbb környezetet ad, több helyet ad szocializációra, biztonságosabb és enyhíti a hőszigethatást), a munkásembereknek meg elég pár ideiglenes megállási pontot meghatározni, hisz csak addig állnak ott, ameddig elvégzik a munkájukat (gyakoriságban minden buszmegállóközbe lenne 2 vagy 4db). Emiatt tudom mondani, mikor egyesek a belváros elpusztítását dobják fel, mert túlzsúfolt, hogy amint mindenkit átterelünk tömegközlekedésre, hirtelen még bőséges is lesz a kb. 15-20 méter a házak között (egyes helyeken ha villamosok járnak és tényleg nocarzónákká válnak kizárólag szolgáltatójárműveknek megnyitva, akkor még befogadóbb környezet lesz, hisz munkagépek relative ritkán jönnek, ahogy a villamos is csak pár percenként jár, ezzel lényegesen csökkenne a közlekedés elvágó hatása az utca 2 fele között, valamint aszfaltozni és elegendő lenne a kerekek nyomvonalán. Debrecenben a full gyalogos főtéren is átmegy a villamos és az égvilágon senkit nem zavar, félelem nélkül átmernek menni a villamossíneken.
Nagyon jó volt ez a videó. Csak hiányoltam még azt belöle, hogy Németországban a nagyobb városokban vannak Umweltzone-ok amiket gépjárművel csak akkor használhatsz, ha megvetted rá a klímajegyet
Koszonom! Egy héten belül indulok egy Németország-Ausztria-Szlovénia útra, több városrol is fogok videót csinálni, ott mindenképpen beszélek majd róla!
Az Umweltzone kb annyi korlátozást ad, hogy egy kicsit öregebb dízelautóval nem hajthatsz be, benzinesből a 30 éves is simán bemehet. Egyszer kell kifizetni a kiállításért egy kis aprópénzt, aztán amíg az a rendszám marad az autódon, be is mehetsz vele. Közel sem klímajegy.
Sajnos nagyon igazad van. Én vidéken élek, így sajnos minden bevásárlás 20-40 km autókázást jelent nekem. Ezt havonta 2-4 alkalommal kell megejtenem. 30 évig éltem Butapesten, nem Budapesten, hanem Butapesten. Elég jó a tömegközlekedés, de lehetne sokkal jobb is. Nekem az lenne a javaslatom, hogy kezdjünk el egyszerre 10 metró vonalat építeni Butapesten, a pedofideszes vezetőkkel. Nem ők irányítanák az építkezést mert akkor mindent ellopnak, hanem lapátot és csákányt kell adni a kezükbe és ássanak. Persze korbácsos munkafelügyelők vezetésével. A másik javaslatom az lenne, hogy ezek a pedofideszesek csak akkor jöhetnének fel a föld alól, ha elkészült az adott metró szakasz amin dolgoztak. Addig éljenek a munkahelyükön, kapjanak ott kaját, és néha kapjanak orvosi ellátást is ha megérdemlik.
Ha egy új sáv több forgalomhoz vezet, akkor mond, miért van az hogy nyáron vasárnaponként minden délután Pest felé a legnagyobb dugók Fehérvárig vannak?! Csak nem azért mert mégis számít valamit a forgalmi sáv a dugók csökkentésében, és mert fehervartol már három sáv van?
Amíóta a Bartók Béla utat irányonként egysávosították, bármikor autózok arrafelé, sosincs dugó! Legútóbb amikor az M7-esen jöttem már Ennyingtől dugó volt végig Budapestig...
5:18 Puff, és itt buknak le a majmok! "Már 3200 autó szeretné ezt az utat használni." ??? Ezt honnan veszed? Elmondom: sehonnan. Csak tippelsz. Ez a "közlekedésTUDOMÁNY"? Gratulálok! Hánynom kell.
Én azért autót választok, mert alkalmanként utazok. Így anyagilag olcsóbb (főleg, ha többen vagyunk), gyorsabb, kényelmesebb. (Idő szemléltetése: 15km megtétele tömegverekedések átlag 50 perc és fejenként 500 HUF. Autóval 30 perc és 610 HUF. Ha minimum 2 fő teszi meg ezt a távot, akkor biza olcsóbb és gyorsabb és...) A magyar tömegközlekedést az egekbe emelik, de csak kis területeken elfogadható.
Ezt hogy számolta ki ? egy új autó ára 5 M- nál kezdődik. ha 10 évig használom, az alapból 500 e / év ezután jön a Biztosítás szervizelés, útdíj, üzemanyag, parkolódíj. Én is kocsival járok, de nem azért mert olcsó...
Abba a 610 Ft-ban benne van az autó árától a kalaptartón bólogató kutya áráig az összes kiadás, vagy csak az üzemanyag ára, mert minden más ingyen van (meg úgy nem jönne ki a matek)?
@@Tibicsoki80 Nyilván, ha el akarok menni valahova, akkor előtte veszek egy új autót. És napelembe se ruházok be, mert azon a pénzen sok áramot vehetek. Gyártó gépeket sem veszek, mert állandóan karba kell tartani. Az autó megléte is csak költség és semmilyen haszonnal nem jár. Semmit nem szabad megvenni, mert befektetést igényel és állandóan kell rá költeni, szóval nem éri meg.
@@z0lee Napelemebe sem szabad beruházni, mert sosem térül meg. Csak kiadást jelent. Hasznot soha. És semmibe sem szabad befektetni, mert az csak kiadás és folyamatos ráköltést igényel. Ezen logika alapján a világon nincs olyan dolog amit érdemes megvenni. Minek veszel cipőt? Elkopik. Aztán csak szemét lesz belőle. Szennyezed vele a környezetet. És pénzt adsz ki érte? Minek? Semmilyen anyagi előnnyel nem jár. Ugyan úgy meg kell venni a buszjegyet.
Annyira jó, hogy már magyar nyelven is van egy ilyen jól összeszedett videó. Köszi szépen!
Követek pár hasonló témájú külföldi csatornát (pl Not Just Bikes) és tök jó, hogy végre magyarul is van ilyen kontent.
ja ide is kell az elmebeteg szélsőliberális propaganda
Évek óta sokat járok tőlünk nyugatra és ámulok-bámulok. Itthon sóvárogva nézem a neten az ilyen témákat feldolgozó külföldi csatornákat. Most pedig, hála neked, megérkezett magyarul is. Talán eljut pár emberhez és segít felgyorsítani a pozitív változásokat. Nagyon köszönjük és kitartást ezen az úton!
srácok, szerintem megtaláltam Adam Something magyar csatornáját
A név kötelez
Mindennapi Adam Something urbanisztikai és/vagy közlekedési rage videónkat add meg nekünk ma.
TRAINS!!111! 😅
Slágertémák parádés feldolgozásban. Csillag születik.
Legegyszerűbb a probléma lényegét leírni, ahogy Jarrett Walker közlekedési tanácsadó teszi. Az autóközpontú infrastruktúra egy olyan geometriai problémát jelent, amiben egy szűk erőforrás felhasználását - a véges városi területet - kell elosztani a különböző nélkülözhetetlen felhasználási módok (lakhatás, munkahely, közintézmények, közterületek stb) és egy autós által magával cipelt 10 köbméteres tárgy által elfoglalt helye között. Ha az autós által magával cipelt tárgy helyhasználata nincs megfelelően beárazva, akkor az a város hatékonytalanságához és értelemszerűen a társadalom kisebb vagyontermelő képességéhez vezet. Az érdekes dolog, hogy ezt a geometriai problémát valószínűleg semmilyen jövőbeni innováció nem tudja teljesen orvosolni.
Erről fogok egy külön videót készíteni most augusztusban!
És pont ez az amiért annyira szidják Karácsony Gergelyt. Az utak kapacitását a városon belül nagyon szépen csökkentette, de a közösségi közlekedés további fejlesztése még mindig gyengécske. Hozzáteszem, a Budapesti tömegközlekedés nem rossz. De egyes vonalak, amilyen állapotban vannak: pl.: Csömör-Gödöllői HÉV, vagy bizonyos aluljárók. Pl.: Határ út, Népliget, Ferenciek tere...stb. A KöKi ugyanúgy lélektelen betondzsungel, a MÁV állomás része pedig... inkább hagyjuk. Még mindig nincs egy megfelelő kötött pályás elérhetősége a repülőtérnek, de a buszos megoldás is csak a belváros és a KöKi irányából oldja meg. Buda, Észak- és Kelet-Pest irányából nincs reptéri járat. Szeged, Debrecen, Nyíregyháza...stb. irányából még elérhető a Ferihegy vasútállomás, ahol át lehet szállni a reptéri buszra. De Nyugat-Magyarországról érkezve még ennyi összeköttetés sincs. Persze nem lehetetlen, mert ott a metró, de egy budapesti főpályaudvarról a repülőtérig eljutni kb. 1 óra összesen.
Nézzük a napfény, nyár, Balaton, M7 kérdéskört: A Balaton felé hagyományosan a Déli Pu.-ról indulnak a vonatok. Nem tudom, hogy mi lesz annak a rettenetnek a sorsa dózer, vagy felújítás. Ahol a lépcsőkön a 30 éves lekoszlott, sárga Gorenje feliratok csufoskodnak. A legendás húgyszag pedig még időnként előjön. De nincs egy kulturáltabb kávézó, ahol le tudok ülni amíg várom a vonatot. Lengyelország bőven előrébb jár főpályaudvar fejlesztésben. Pl.: Katowice, Krakkó. Ha nyaralók megérkeznek, Siófok, Keszthely, Balatonfenyves..stb. a csomagjaikkal, akkor nem igazán van kedvük azt akár 2-3 km-en keresztül is hurcolgatni. (Sajnos elkényelmesdtünk.) És Budapesthez képest a sok sok vidéki település tömegközlekedése nagyon gyenge.
Én is azon a véleményen vagyok, hogy a tömegközlekedést kell fejleszteni, amennyire csak lehet.
Azt is tegyük hozzá, hogy a Bécsi reptérnél már elkezdték építeni a vasúti bekötést Budapest irányába (a belvárosi iránya már mióta megvan), tehát pár év múlva Nyugat Magyarország nagyjának jobban meg fogja érni a Bécsi reptérre járni, mint a Budapestire
@@Huntech_
Ahhoz azért egy picit jobb összeköttetés kellene Vas, Zala megyékből is Győr, Sopron, Schwechat irányába.
Annyiban ki szeretnélek javítani, hogy a Határ úton az aluljárót megcsinálták és fel van újítva. Azonkívül mindenben egyetértek. A hévek és a Budapest - Lajosmizse - Kecskemét vasútvonal katasztrófális állapotban van, de a Veresegyház felé vezető vasútvonalat sem mondják jobbnak. Sőt nemrég az volt a baja sokaknak, hogy a Deák - Lehel között újra lesz villamos. Egyszer az a baj, hogy nem épül semmi, aztán most az, hogy épülni fog. Szerintem a 2030as évek elejére tippelném a Gloriett és pesterzsébeti lakótelepek villamossal való elérését, amúgy érdekes gondolatok születtek pl. az Üllői úton távlatokban lenne villamos a Határ út - Népliget szakaszon, vagy az 52 és 62es összekötése (Szentlőrinci úti lakótelep - Rákospalota MÁV telep). Én sem tudnám jobban megfogalmazni azt, hogy a közösségi közlekedés további fejlesztése még mindig gyengécske, az egyik legnagyobb fejlesztés a Haller utca - Soroksári útnál lévő új delta vágány amin 2 új villamos járat is közlekedik, de az M3as metró felújításáról sem szabad megfeledkezni. A trolibusz hálózat a következő években sokat fejlődhet, mert a Kassai térnél és a Mexikói útnál 2026ra terveznek felsővezetéket építeni, amint megvan a végleges útvonala utána majd a 75ös trolinak is és a már korábban említett Deák - Lehel között régi új villamos vonal mellett troli felsővezetéket is terveznek építeni.
De jó videó, köszi 🌱🌳🌲🌿🌍⭐
Nagyon minőségi lett!
Egy apró hibát vétettél: a houstoni autópályánál 11 sávot hasonlítottál a 4-es metróhoz a 22 sáv helyett! :) Így a különbség még durvább, de hagyjunk ennyi előnyt az autósoknak! :)
Eszetlen jó összefoglaló! De a sok krumplin vett szavazó úgyse fogja fel! Sajnos a nagycsaládos kedvezménnyel olyan elemeket szabadítottak a tömegközlekedésre, ami miatt meggondolom, hogy utazzak-e vonattal vagy BKV-val!
Édesem, ébredj fel! Új Gyurcsik Ádám videó jelent meg!
Azt se felejtsük el, hogy az exkluzívan csak autót használóknak is az a jó, ha minél kevesebben járnak autóval. Úgyhogy ha nem vagy hajlandó tömegközlekedni, akkor is tessék támogatni azt, mert bármivel is jársz neked csak jobb lesz tőle
Pontosan
Azért a teljes korretség jegyében megjegyeztem volna, hogy nem csak az utak építését és karbantartását,
de a tömegközlekedést is a közösen befizetett adónkból tartják fent. Még akkor is, ha azt az adott ember nem használja.
Így nagyjából mindenki fizeti a maga által válsztott közlekedési eszköz fentarásához szükséges infrastruktúrát.
Egyébként én nem igazán tapasztalom ezeket a hú de nagy dugókat.
Havonta kb 2-3 alkalommal járok Budapesten, de a waze eddig mindig olyan útvonalon vitt, ahol ezeket elkerültem.
Kb 27 éves koromig dolgoztam a fővárosban. Vidékről bejárva, tömegközlekedést használva.
Az emlékeimben még elevenen él, amikor télen -10 fokban az esetek kb 50 %-ában 1-1,5 órákat kellett várnom
a szabad ég alatt, a random időpontokban megjelenő vonatokra.
Mert ugyebár a mentrend az csak ilyen tájékoztató jelleggel volt.
Ha meg a keletiből indultam, akkor csak tapasztalati úton lehetett rájönni, hogy éppen mikor honnan indul a vonat.
Lehet ezek azóta változtak. Kb 12 éve nem ültem tömegközlekedési eszközön így nem tudom.
Annyit tudok, hogy miután a településünkön elbontották a várótermet, meg felújították a peronokat,
azóta a felére csökkentették a vonatok számát, amellyek megállnak nálunk.
Így nagyon kedvem sincs azt használni.
A busz meg ugyebár minden körtefánál megáll, így 2-3-szor annyi ideig tartana eljutni vele bárhova, mint autóval.
Szívesen mennék a 12 km-re lévő munkahelyemre is tömegközlekedéssel,
ha nem tartana azzal az átszállás miatt kb 2 óráig. Összehasonlításként ez autóval 15-20 perc.
Bár volt már, hogy 7 perc alatt is lenyomtam. De annak meg volt a maga oka.
No meg ha megállna hazafele a boltnál, hogy el tudjam intézni a bevásárlást.
Majd miután megvár, kidobna otthon a ház előtt. :)
Értem én, hogy a videó a városi és elővárosi közlekedéssel kapcsolatos sávbővítésről szól.
De ott szvsz egyébként is ingyenesnek kellene lenni a tömegközlekedésnek.
Mivel úgy sem fedeznek a jegyárak szinte semennyit a működésik költségből.
Így az ottani forgalmat egy csapásra meg lehetne ritkítani.
Nem igaz, hogy mindenki magának fizeti. A többség általában nem autóval jár, viszont az autózás társadalmi költsége magasabb, tehát a nem autózó többség adójából többet vonnak el az általa nem használt közlekedési módra, mint fordítva
@@torzsmokus Miért?
Azok, akik busszal járnak, azok nem használják az utakat?
Ők még pálya matricát sem fizetnek.
Az utazásuk árának nagy részét a mindenki által befizetett adóból fedezik.
Nem fizetnek egy rakat plusz adót.
Stb.
@@torzsmokus Elültetted a bogarat a fülembe, így utána számoltam.
Egy átlagos autós évi kb 400.000 ft adót fizet be a közösbe.
Ez kizárólag az adó. Semmi más.
A KSH szerint több mint 4.141.000 autó volt forgalomban 2023 végén.
Ez több mint 1.650 milliárd ft színtiszta adóbevétel.
Egy 2019-es cikk alapján a kormány az az előtti 5 évben 980 milliárd ft-ot költött összesen út építésre.
Kérdem én: Akkor hol a fenébe van a befizetett adóm?
A tömegközlekedés fejlesztése, kevesebbe kerül hosszú távon.
49 milliárdba kerül a legújabb autópálya, ha 2 milliárddal számolunk egy motorvonattal. Akkor is 24 vonatot tudnánk venni, ami teljes egészében ki tudná szolgálni azt a részt.
@@szabobence8764 Egy korábbi kommentem megette a youtube, amelyben kifejtettem, hogy csak a személyautóval közlekedők, kb 1.650 milliárd forint színtiszta adóbevételt termelnek éves szinten.
Így minden összeg, ami ez alatt van, az nem kiadás, hanem visszaforgatás.
Tőlem vehetnek ebből az összegből vonatokat is. Akár 500-at is.
Csak forgassák vissza a befizetett adómat. És közben ne csináljanak úgy, mintha ez egy máshonnan elvont összeg lenne.
Sajnos a „narancssárga tabletta” mémet az áthallások miatt nem lenne jó magyarra fordítani, de szerencsére a mondanivalót megtetted! Szuper, hajrá!
(Miért nem tudok Super Thanks -et venni neked??)
Köszönöm!
Egyelőre nem tudom még megoldani, hogy tudjak TH-cam bevételt elfogadni, de ha rendszeresen lesz kontent akkor szeretnék Patreont vagy tamogatoi oldalt indítani majd (azért sok idő meg energia egy videó)
Kedves Ádám!
Negyven évesen tanultam meg vezetni, mert akkorra már elkerülhetetlennek bizonyult a foglalkozásom további gyakorlásához. Tehát, nem vagyok autómániás.
Villámvédelemmel foglalkozom, a szó szoros értelmében ezernyi távközlési állomáson fordultam meg az elmúlt huszonöt évben.
A Megrendelő az épületét, a távközlési objektumát nem hozza a székhelyünkre elemzésre, felülvizsgálatra, szerelésre.
Két-háromszáz kilónyi szerszámot, anyagot szállítok az esetek kilencven százaléka feletti arányban
Az Ön felvezetésében, és illusztrációiban is egy szál táskát vagy hátizsákot lóbáló utazók szerepelnek. Szólt ugyan - érintőleg - a magamfajta munkavégzőkről, de az arányaiban eltörpül a forgalomban ilyen célból részt vevők száma mellett.
Minden - az Ön által előtárt - szituációból a "munkahelyre bemegy, és onnan hazamegy" karakterű közlekedés képe rajzolódik ki előttünk.
Lévén, hogy Leányfalun élek, nekem - munkavégzés szempontjából - szinte minden utam délre, Budapesten keresztül vezet. A forgalom csökkentése, és a saját nyugalmam érdekében egy dolgot megteszek: Budapest belvárosában nem vállalok munkát. De akkor ki fog?
A világ összes számítógépes kapacitása nem helyettesít egy nyolcas villáskulcsot.
Mindent nagyon ki lehet találni lap-topot táskában lóbáló munkavégzőkre, de az élet nem ilyen.
Köszönöm a kérdést! Pontosan azoknak a legjobb a forgalomcsillapítás, akik, Önhöz hasonlóan nem tudják (teher)autó nélkül végezni a munkájukat. Hiszen mások, akiknek nem létszükséglet az autó nem foglalják el a parkolókat, nem okoznak brutális torlódásokat. Itt Belgiumban egy teljesen forgalomcsillapított belvárosban élek, minden mesterember, szállító könnyen talál helyet, nem kell a dugóban állnia. Míg a budapesti lakásomhoz (ami még csak nem is a szigoruan vett belváros) valóban nem szívesen jönnek ki, mert minden egyes parkolót lakók foglalják el ingyen.
@@gyurcsikadam
Köszönöm szépen a válaszát!
Üdvözlettel
Nagy Péter
A lényeg pont az, hogy minél kevesebb embernek legyen muszáj az autót választani. Ami talán kimaradt, de magától értetődő, hogy ezzel együtt jár a több rakodó terület kialakítása.
Jelenleg Budapesten kerékpáros futárként tapasztalom, hogy sokszor az bénítja meg a közlekedést a kisutcákban, hogy a boltoknak/költöztetőknek/szerelőknek nincsen kialakított hely ahová csak ők állhatnak engedéllyel, ennek az az eredménye, hogy bunkón kell parkolniuk, hogy dolgozni tudjanak.
Azt pedig, hogy ennek legyen hely és kapacitás megelőz minden olyan pozitív irányú gondolkodás és tervezés, amit Ádám is megemlített.
@@pro-tone5407
@@gyurcsikadam Asszem Ferencvárosban volt rá példa, hogy hirtelen fizetőssé tették a parkolást egy utcában, amit ellenőriztek is és valahogy a túl kevés parkolóhelyből hirtelen rengeteg parkolóhely felesleges lett, amin zöldítettek is, mert azért minden felszámolt parkolóhely az 13,75 négyzetméternyi felszabadult terület zöldítésre, egy felszámolt parkolósáv meg 2,5-5,5 méter széles sáv zöldítésre (2db 5,5 méteres sávot összeadva már kisebb parkok, sportpályák, kávézók/éttermek teraszának és játszóterek létesítésére is elegendő helyet ad, ezzel befogadóbb környezetet ad, több helyet ad szocializációra, biztonságosabb és enyhíti a hőszigethatást), a munkásembereknek meg elég pár ideiglenes megállási pontot meghatározni, hisz csak addig állnak ott, ameddig elvégzik a munkájukat (gyakoriságban minden buszmegállóközbe lenne 2 vagy 4db). Emiatt tudom mondani, mikor egyesek a belváros elpusztítását dobják fel, mert túlzsúfolt, hogy amint mindenkit átterelünk tömegközlekedésre, hirtelen még bőséges is lesz a kb. 15-20 méter a házak között (egyes helyeken ha villamosok járnak és tényleg nocarzónákká válnak kizárólag szolgáltatójárműveknek megnyitva, akkor még befogadóbb környezet lesz, hisz munkagépek relative ritkán jönnek, ahogy a villamos is csak pár percenként jár, ezzel lényegesen csökkenne a közlekedés elvágó hatása az utca 2 fele között, valamint aszfaltozni és elegendő lenne a kerekek nyomvonalán. Debrecenben a full gyalogos főtéren is átmegy a villamos és az égvilágon senkit nem zavar, félelem nélkül átmernek menni a villamossíneken.
Nagyon jó volt ez a videó. Csak hiányoltam még azt belöle, hogy Németországban a nagyobb városokban vannak Umweltzone-ok amiket gépjárművel csak akkor használhatsz, ha megvetted rá a klímajegyet
Koszonom! Egy héten belül indulok egy Németország-Ausztria-Szlovénia útra, több városrol is fogok videót csinálni, ott mindenképpen beszélek majd róla!
Az Umweltzone kb annyi korlátozást ad, hogy egy kicsit öregebb dízelautóval nem hajthatsz be, benzinesből a 30 éves is simán bemehet. Egyszer kell kifizetni a kiállításért egy kis aprópénzt, aztán amíg az a rendszám marad az autódon, be is mehetsz vele. Közel sem klímajegy.
Hatalmas országokban jellemző ez, nem olyan könnyű azért tökéletes megoldást találni rá, pedig próbálkoznak.
Kellene valami magyar szó az induced demandra, nekem is volt már hogy nehezemre esett angolul nem beszélőnek elmagyarázni
Előidézett kereslet
Igen, minden magyar fordítás nagyon száraz.
felizgatott igény
haladunk haladunk
De van. Gerjesztett forgalom. Nézd meg a Wikipédián. Tudom, hogy a videóban mondta, hogy neki nem tetszik, de szerintem jól hangzik.
magyar adam something mondjuk alapvetően is magyar
❤🚴👀👍
Sajnos nagyon igazad van. Én vidéken élek, így sajnos minden bevásárlás 20-40 km autókázást jelent nekem. Ezt havonta 2-4 alkalommal kell megejtenem. 30 évig éltem Butapesten, nem Budapesten, hanem Butapesten. Elég jó a tömegközlekedés, de lehetne sokkal jobb is. Nekem az lenne a javaslatom, hogy kezdjünk el egyszerre 10 metró vonalat építeni Butapesten, a pedofideszes vezetőkkel. Nem ők irányítanák az építkezést mert akkor mindent ellopnak, hanem lapátot és csákányt kell adni a kezükbe és ássanak. Persze korbácsos munkafelügyelők vezetésével. A másik javaslatom az lenne, hogy ezek a pedofideszesek csak akkor jöhetnének fel a föld alól, ha elkészült az adott metró szakasz amin dolgoztak. Addig éljenek a munkahelyükön, kapjanak ott kaját, és néha kapjanak orvosi ellátást is ha megérdemlik.
👍
Ha egy új sáv több forgalomhoz vezet, akkor mond, miért van az hogy nyáron vasárnaponként minden délután Pest felé a legnagyobb dugók Fehérvárig vannak?! Csak nem azért mert mégis számít valamit a forgalmi sáv a dugók csökkentésében, és mert fehervartol már három sáv van?
Amíóta a Bartók Béla utat irányonként egysávosították, bármikor autózok arrafelé, sosincs dugó! Legútóbb amikor az M7-esen jöttem már Ennyingtől dugó volt végig Budapestig...
5:18 Puff, és itt buknak le a majmok! "Már 3200 autó szeretné ezt az utat használni." ??? Ezt honnan veszed? Elmondom: sehonnan. Csak tippelsz. Ez a "közlekedésTUDOMÁNY"? Gratulálok! Hánynom kell.
Én azért autót választok, mert alkalmanként utazok. Így anyagilag olcsóbb (főleg, ha többen vagyunk), gyorsabb, kényelmesebb. (Idő szemléltetése: 15km megtétele tömegverekedések átlag 50 perc és fejenként 500 HUF. Autóval 30 perc és 610 HUF. Ha minimum 2 fő teszi meg ezt a távot, akkor biza olcsóbb és gyorsabb és...)
A magyar tömegközlekedést az egekbe emelik, de csak kis területeken elfogadható.
Ezt hogy számolta ki ? egy új autó ára 5 M- nál kezdődik. ha 10 évig használom, az alapból 500 e / év ezután jön a Biztosítás szervizelés, útdíj, üzemanyag, parkolódíj. Én is kocsival járok, de nem azért mert olcsó...
Abba a 610 Ft-ban benne van az autó árától a kalaptartón bólogató kutya áráig az összes kiadás, vagy csak az üzemanyag ára, mert minden más ingyen van (meg úgy nem jönne ki a matek)?
@@Tibicsoki80 Nyilván, ha el akarok menni valahova, akkor előtte veszek egy új autót. És napelembe se ruházok be, mert azon a pénzen sok áramot vehetek. Gyártó gépeket sem veszek, mert állandóan karba kell tartani.
Az autó megléte is csak költség és semmilyen haszonnal nem jár. Semmit nem szabad megvenni, mert befektetést igényel és állandóan kell rá költeni, szóval nem éri meg.
@@z0lee Napelemebe sem szabad beruházni, mert sosem térül meg. Csak kiadást jelent. Hasznot soha. És semmibe sem szabad befektetni, mert az csak kiadás és folyamatos ráköltést igényel. Ezen logika alapján a világon nincs olyan dolog amit érdemes megvenni.
Minek veszel cipőt? Elkopik. Aztán csak szemét lesz belőle. Szennyezed vele a környezetet. És pénzt adsz ki érte? Minek? Semmilyen anyagi előnnyel nem jár. Ugyan úgy meg kell venni a buszjegyet.
@@janyjozsefitt arrol van szo h a 610 ft egy hazugság. de az 500 is, sajnos.