Wysokość siodła - Bike Fitting

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ต.ค. 2024
  • W tym filmie postaram się przybliżyć pojęcia związane z ustawieniem wysokości siodła.
    -Błędy popełniane w ustawianiu siodła,
    -Wysokość siodła,
    -Ustawienie siodła przód/tył,
    -Ankling.

ความคิดเห็น • 38

  • @zgr5421
    @zgr5421 7 วันที่ผ่านมา

    Jeśli dobrze zrozumiałem, ten ciężarek na sznurku spuszczamy ze środka stawu kolanowego (czyli mniej więcej na środku nogi patrząc od boku) i celujemy w oś pedału, czyli wbrew temu, co często jest przytaczane w poradnikach, aby ciężarek spuszczać z przodu kolana. Czy tak?

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  5 วันที่ผ่านมา +1

      @@zgr5421 pomiar wychodzi bardzo podobnie z tą różnicą, że jak spuszczany pion z przodu kolana (dokładnie z pod rzepki) to celujemy w początek korby, a jak ze środka stawu to w oś pedału.

  • @FoltaCOACH
    @FoltaCOACH ปีที่แล้ว +3

    Czy jest jakaś statystyczna wartość dla przesunięcia siodła względem wysokości? Np 1mm w dół 2mm w tył?

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  ปีที่แล้ว +1

      Nie do końca, przyjmuje się że 1mm góra/dół to 1 stopień ugięcia kolana, a 1mm przód/tył to 1-3mm przesunięcia kolana względem osi pedału.
      Zależność polega tutaj na proporcji kości udowej do piszczelowej, a także rozmiaru stopy.

    • @FoltaCOACH
      @FoltaCOACH ปีที่แล้ว

      @@rowerykwiatkowski6096 Wiedziałem, że to nie będzie takie proste. Dzięki za odpowiedź.

  • @Pretortianin
    @Pretortianin 10 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję za wiedzę przekazana w filmach. Mam pytanie co do poziomowania siodełka w rowerze MTB, a mianowicie po wypoziomowaniu roweru ustawiamy siodełko na poziom. Moje pytanie co z sag-em gdy wsiadamy na rower z amortyzatorem nachylimy rower lekko w stronę przodu a co za tym idzie siodełko już nie będzie w pionie, czy taką sytuację się w ogóle bierze pod uwagę w ustawianiu roweru pozdrawiam

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  8 หลายเดือนก่อน +1

      Jak najbardziej wszystkie ustawienia roweru typu full suspension muszą być uwzględniane z SAGiem, wiec poziomowanie siodła odbywa się po prawidłowym ugięciu wstępnym roweru.
      Jako ciekawostkę dodam, że w full-ach do XC zawodnicy często ustawiają nos siodła mocno w dół, dzięki temu daje ono lepsze podparcie na stromych podjazdach, nie przeszkadza to podczas zjazdów pokonywanych "na stojąco", a odcinki płaskie na obecnych trasach są wyeliminowane prawie do zera :)
      Pozdrawiam!

  • @Raf-nc1ji
    @Raf-nc1ji ปีที่แล้ว +1

    A co jeśli miedzy metodami Lemonda a Pięta mam różnice 3 cm !!!?? ( a nie 3mm ) . Dodam że jeżdżę MTB CC , na ustawieniu metoda Pięta bo 3 cm wyżej to na rower musiałbym wskakiwać ;) ???

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  ปีที่แล้ว

      Faktycznie dziwna sytuacja :) Wysokość siodła zależy od proporcji długości uda, piszczeli i stopy. Jeśli metoda Lemonda wskazuje większą wartość, to może masz mały rozmiar stopy w stosunku do całej długości nogi (lub odwrotnie)?

    • @Raf-nc1ji
      @Raf-nc1ji ปีที่แล้ว

      @@rowerykwiatkowski6096 180 cm wzrostu i 44 stopa .met lemonda 86 cm -10 cm =76 a metodą pięta 72 cm . Mierzone od osi korby do siodełka w miejscu 6 cm szerokość.!?!

  • @TomekTrucker
    @TomekTrucker ปีที่แล้ว +1

    Jak ustalić ustawienie siodla przód-tył? Będzie o tym krótkie wideo?

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  ปีที่แล้ว +6

      Po pierwsze rower musi być wypoziomowany. Ustawiamy korbę w poziomie z przodu i zrzucamy pion ze środka kolana do środka osi pedału lub z pod rzepki do końca korby. Powinnismy to zrobić dla obu nóg jeśli pomiar wyjdzie tak samo to znaczy, że jest ok, jeśli nie to może oznaczać np. różną długość nóg, rotacje miednicy lub złe podparcie i dobranie siodła.

  • @Marek-bv6lf
    @Marek-bv6lf ปีที่แล้ว +1

    Nie prościej jeździć i regulować aż do skutku😮

    • @marcincinal9001
      @marcincinal9001 5 หลายเดือนก่อน

      takim sposbem można stracić 30 lat@!

    • @digifoto8766
      @digifoto8766 5 หลายเดือนก่อน

      Oczywiście, że jest to dobry sposób. Już po 1-2km da się wyczuć czy za nisko i bolą kolana czy za wysoko i bujasz się na boki. Polecam zacząć od metody 0,88 i dodawać 0,5cm co kilka km.

  • @skwaltubyl
    @skwaltubyl ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @paweoko7720
    @paweoko7720 7 หลายเดือนก่อน

    Zmęczyłem się słuchaniem tego zero szczerze mówiąc zero konkretów

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  7 หลายเดือนก่อน

      Polecam ukończenie kursu Bike Fittingowego, więcej konkretów ale też męczący.

  • @MultiEski
    @MultiEski ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy filmik , ja mam inne pytanie. Ciągle szukam swojej idealnej pozycji na rowerze minimalnie korygując ustawienia siodełka , aż znajdę tą swoją idealna pozycje. Jedynie czego za bardzo nie rozumiem to czuje duży ucisk na dłonie , tak jak by cały ciężar mojego ciała spoczywał na dłoniach . Wiesz może które z ustawień wpływa na to ?

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  ปีที่แล้ว +3

      Cześć,
      za rozkład wagi pomiędzy siodło, a kierownice (lub pomiędzy koła) odpowiada współczynnik BMR (z ang. Body Mass Representation, pomysł na kolejny odcinek :) ). Odpowiednie rozłożenie wagi jest bardzo istotne również z punktu widzenia prowadzenia roweru np. na zjeździe.
      BMR określa się w sposób ustawienia korb "pionowo" na godzinie 12 i 6, rzuceniu pionu przez środek suportu i prawidłowo (przy neutralnym ustawieniu barków- odcinek "wspornik kierownicy") linia powinna przechodzić przez dolny punkt talerza łopatkowego.
      To taka uwaga na marginesie, a teraz wracając do Twojego pytania to:
      1. Ustawienie siodła powinno być w jeden, a nie inny sposób. Nogi to Twój silnik, tłoki muszą być ustawione w sposób poprawny. Nie można minimalnie korygować siodłem do przodu czy tyłu, od tego jest dobór mostka.
      2. Za duży nacisk może być wywołany za niską pozycją kierownicy, więc wspornik do góry.
      3. Siodło może nie zapewniać maksymalnego podparcia (źle dobrane siodło). Mięśnie stabilizujące mają być maksymalnie odciążone. Złe podparcie powoduje, że bardziej musimy się podpierać na rękach.
      4. Za krótka lub za długa pozycja. Czy barki idą do przodu i "chowasz" szyję w barki?
      Pozdrawiam :)

    • @MultiEski
      @MultiEski ปีที่แล้ว

      @@rowerykwiatkowski6096 dziękuje za odpowiedz , w związku z Twoja odpowiedzią można prosić więcej filmów o bike fitingu ? 😁

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  ปีที่แล้ว +3

      @@MultiEski TAK! 😬

    • @adrianm349
      @adrianm349 5 หลายเดือนก่อน

      ​@@rowerykwiatkowski6096jeśli chowam szyję w barki tak jak napisałeś w punkcie 4 to co mam źle dobrane?

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  5 หลายเดือนก่อน

      @@adrianm349 mostek.

  • @jaceksmarz4149
    @jaceksmarz4149 ปีที่แล้ว +4

    Komentarz dla zasięgu :)

  • @piotrwaek2176
    @piotrwaek2176 ปีที่แล้ว +2

    Paczam, słucham i wszystko w tym filmie jest na nie. Problem do każdego rozwiązania... Za wysoko, za nisko, za bardzo w przód, za bardzo w tył. No więc to jakie są prawidłowe wartości? Ja wiem, że to zależy, no ale ten film właściwie niczego nowego nie wnosi... Jesteście mi winni dziesięć minut życia....

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  ปีที่แล้ว +2

      Dzień dobry,
      prawidłowej wartości jeśli chodzi o wysokość siodła nie ma, jest tylko kąt ugięcia kolana z przedziału, który myśle, że można zawęzić do 25-35 stopni. Pokazały już to pierwsze kalkulatory Bike Fittingowe, w których mieliśmy do wyboru ustawienia w zależności od rodzaju jazdy np. Race, endurance lub jazda w górach.
      Wysokość siodła ustawiana jest zawsze w odniesieniu do budowy anatomicznej kolarza. Trzeba wziąć pod uwagę jego rozciągnięcie, przebyte kontuzje, ruchomość stawu skokowego czy rożna długość nóg.
      Nie bez znaczenia będzie również dobór siodła. Siodło z podniesionym tyłem będzie skłaniało do rotacji miednicy, jej przodopochylenia. Takie siodło polecam osobom słabiej rozciągniętym, z tego względu siodło automatycznie powinnismy opuścić w dół (wystarczy zrobić skłon na wyprostowanych plecach żeby poczuć mocniejsze ciągniecie pod kolanem), automatycznie inaczej może być z siodłem o innym kształcie.
      Na początku w samym ustawieniu zacząłbym od zrzucenia pionu ze środka stawu kolanowego lub pionu przytwierdzonego do guzowatości piszczeli, czyli ustawienia siodła w pozycji przód/tył (jest tego sporo w internecie), a następnie ustawienie siodła metodą prób i błędów góra/dół .
      O zagadnieniach związanych z wysokością siodła można zrobić kilkugodzinny wykład.
      W moich filmach przyjąłem około 10 minutową formę, aby nie zmęczyć za bardzo widza ale przekazać jak najwiecej wiedzy.
      Bike Fittingu nie da się wykonać sobie samemu, a tym bardziej z poradników internetowych.
      Pozdrawiam,
      Paweł Kwiatkowski

    • @marcinmarcinowski5217
      @marcinmarcinowski5217 ปีที่แล้ว +1

      Bzdury piszesz. Właśnie w tym filmie jest bardzo dużo wyjaśnione. Gęsta wiedza którą trzeba umieć spożytkować. Żaden fitter nie powie Ci na ile centymetrów powinieneś ustawić poszczególne parametry bo to jest każdego indywidualna kwestia

    • @piotrwaek2176
      @piotrwaek2176 ปีที่แล้ว

      @@marcinmarcinowski5217 zatem po co kręcić o tym film, jak już od samego początku wiadomo że to indywidualne kwestie, zależności od rodzaju jazdy itd... Moją intencją nie jest hejtowanie, ale zakup za 15 złotych badziewnej nakładki żelowej z hipermarketu ma większą wartość dla mojego tyłka niż ten film (kupiłem i sprawdziłem na zawodach gravelowych). Wydać 6-7 stów na fitting żadna sztuka, niczego nie ujmując fitterom.

  • @TheZygol
    @TheZygol ปีที่แล้ว +2

    pierwszy xD ...NAJLEPSZEGO ..PIEKNA POGODA BIKE DAY

  • @thommmamik9047
    @thommmamik9047 ปีที่แล้ว +1

    U mnie niby wszystko ustawiłem według zaleceń,niby wszystko dobrze,a po strzałka około 50km bola barki z tylu i dłonie cierpną. Dłonie to już po 15 km dają znać. Sam już naprawdę nie wiem o co chodzi.

    • @rowerykwiatkowski6096
      @rowerykwiatkowski6096  ปีที่แล้ว +2

      Drętwienie rąk to ciężki temat w Bike Fittingu. Często drętwienie może być spowodowane uciskiem na nerw przy kręgosłupie, wtedy jest trudne do wyeliminowania, czy drętwienie rąk występuje w codziennym życiu, wieczorem, podczas jazdy samochodem?
      Drętwienie dłoni może występować z niedokrwienia lub z ucisku na nerw łokciowy. Czy drętwienie zaczyna się od małego palca czy od całej dłoni? Czy drętwienie przechodzi od razu po jeździe, czy utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas?
      Jeśli w Pana przypadku siodło jest poprawnie ustawione i występuje ból w barkach bardziej obstawiałbym źle dobrany mostek lub za szeroką kierownicę. Czy w chwycie na klamkach "wygina" Pan nadgarstki do środka?

    • @thommmamik9047
      @thommmamik9047 ปีที่แล้ว

      @@rowerykwiatkowski6096 Dzięki zq odpowiedz. Dłonie drętwieją mi jedynie podczas jazdy na rowerze,po puszczeniu kierownicy szybko ustępuje,max 2 minut6 i jest ok.Dretwieja mi zawsze trzy palce kciuk,wskazujący i ten...majdluzszy.Trzy różnej długości mostka testowałem,bez większych zmian.Kiere tez zmieniłem z 44 na 42cm i nic.Szczerze,to nie mierzyłem rozstawu barków,jestem normalnej budowy,182cm wzrostu,wiec powinno pasować.Nie wyginam nadgarstkow ani do wewnątrz,ani na zewnątrz.

    • @marcinmarcinowski5217
      @marcinmarcinowski5217 ปีที่แล้ว

      Miałem problem z bólem barków właśnie po około 50km. U mnie za wysoko było siodełko. Obniżyliśmy siodełko o aż 1 cm. Druga rzecz, skróciłem reach - siodełko było za daleko od osi supportu. Ustawienia te spowodowały że ból minął, ale też zwiększyłem moc.

    • @LukakuW
      @LukakuW 11 หลายเดือนก่อน

      drętwiały mi dłonie, zmienilem ustawienie klamkomanetek i znikło. polecam poszukac informacji jak to zrobic i tym sie zajac. pozdrawiam i zycze rozwiazania problemu. ps daj znac czy probowales tego sposobu

    • @kuba_slawek
      @kuba_slawek 8 หลายเดือนก่อน

      Pamiętaj aby jednorazowo zmieniać jeden paramert. Wtedy łatwiej będziesz miał wrócić do pierwotnych ustawień i da Ci to możliwość sprawdzenia innych ustawień.