Miałem to na roku i powiem Ci, że wykład z elektroniki, ćwiczenia z elektrotechniki i laborki z elektroniki nie były w stanie wyjaśnić mi tego co Ty zrobiłeś w przeciągu 18min. Część winy leży po mojej stronie, gdyż de facto sam mógłbym poszperać, ale, tak łatwo i szybko to by nie było. Dzięki!
No staaaryyy... mnie na studiach nie mogli tego nauczyć, bo wszystko było na poziomie elektronowo-całkowym tłumaczone. A wystarczyło pokazać prosty układ, podłączyć oscylator i ... nastała światłość z prostowanego napięcia! :) Poważnie: podłączenie oscylatora tak bardzo rozjaśniło sprawę, że chyba pójdę sobie podłączę ze 4 diody do gniazdka... ;) Ogólnie, to dzięki za serię. Oglądam od podstaw, odcinek za odcinkiem. Na razie na sucho, ale już mi się marzy w głowie cała reklamówka płytek stykowych, kilometry pasków z diodami i rezystorami, a wszystko na tle widniejącego na horyzoncie Arduino. Coś mi się zdaje, że elektronika będzie moim drugim hobby po modelarstwie... :) Dzięki Tobie. :)
ja mialem ten sam dylemat z polibuda. wciskali mi czysta teorie na elektronice i nic z tego nie wyszlo. przyszedl przedmiot o mikrokontrolerach i podlaczalo sie rozne elementy nie wiedzac po co i dlaczego. teraz dopiero zaczynam kumac o co biega.
I tym sie polska edukacja różni od np. tego, jak uczą w MIT w Stanach.... Oczywiście z całym szacunkiem do ogółu edukacji polskiej. No właśnie: ogółu... Mamy ogromną wiedzę ogólną, ale wiedzę ekspercką trzeba sobie wypracować samemu przez lata, kiedy można było ją natychmiast wykorzystać. To co robię w ramach codziennej pracy zawodowej wyuczyłem się sam. To co wyniosłem ze studiów, to nieco abstrakcja...
Adam G. Żałosne nie? Ja zawsze mówię - wiedza jest wspaniała nawet dla znudzonych dzieciaków tylko wtedy jak ktoś umie ją przekazać. Właśnie jestem na studiach. Kretyni na elektrotechnice kazali mi się uczyć np. całej budowy jakiegoś ogromnego transformatora, lub sposobów hamowania silników asynchronicznych - skończyło się na tym że nikt nic sensownego nie wyniósł... po czym wszedłem na youtube i nagle okazało się że rzeczy których się rzekomo "uczyliśmy" mogą być wykorzystane w prawdziwym świecie i są CIEKAWE... tylko jak zaciekawić tematem skoro np. nie wiedziałem co to jest napięcie i natężenie prądu, a kazali mi się uczyć jakiś abstrakcyjnych rzeczy. Szkoda - nasz kraj mógłby być potęgą, ale ludzie wolą nieść swoje sekrety do grobu, zamiast je przekazywać. A potem mówią że dzisiejsi studenci mają żałosny poziom... ktoś ten poziom przekazał.
Świetnie przedstawione, do tej pory coś tam słyszałem o tym mostku ale nie chciało mi się nudzić próbując ogarnąć o co w nim chodzi a tutaj w ciekawy sposób przedstawione. Wielkie dzięki!
Od jakiegoś czasu bawię się w elektronikę, można powiedzieć że jestem na poziomie średnio zaawansowanym. Filmiki są rewelacyjne, nawet uzupełniają moją wiedzę o jakieś szczegóły których nie wiedziałem albo moja wiedza na ich temat była mała ;) Jak ktoś gdzieś napisał pod jednym z filmików - jeden taki film daje więcej niż pół roku w szkole, rewelacja ;)
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że indukcyjność silnika wydaje się prostować trochę napięcie zasilające. Na indukcyjności prąd nie może się zmienić skokowo (podobnie jak napięcie na kondensatorze), dlatego na cewce pojawia się napięcie podtrzymujące przepływ prądu przy zaniku napięcia zasilającego. Poszarpany kształt napięcia na oscyloskopie to prawdopodobnie szybkie, skokowe zmiany obciążenia w wyniku działania komutatora silnika. Odnośnie stabilizatorów warto też wspomnieć, że użycie ich wiąże się ze stratami mocy. Gdzie stabilizacja nie jest konieczna nie stosuje się jej nie tylko ze względu na pomijalny koszt stabilizatora, ale głównie ze względu na straty energii. Stabilizator po prostu rozprasza nadwyżkę mocy w postaci ciepła. Najprostszym stabilizatorem jest dioda Zenera, tyle, że ich wydajności prądowe są zbyt małe do praktycznych zastosowań, dlatego stosuje się stabilizatory tranzystorowe (jako układy scalone). Tranzystory są produkowane w praktycznie dowolnych wersjach mocowych. Jeśli chodzi o diody Zenera - nie ma takiej potrzeby. Taniej jest użyć dodatkowego tranzystora (lub nawet kilku).
@ElektroPrzewodnik A można (nie lepiej) dać od razu za mostkiem przetwornicę DC-DC step-down? Dajmy na to, że chcę puścić zasilanie na większą odległość w przewodzie. Muszę coś daleko zasilić prądem DC a nie mam w punkcie odbioru możliwości podpięcia się pod 230VAC i zastosowania zasilacza. Więc (dajmy na to po kablu UTP) puszczam AC obniżone do 12VAC, po drugiej stronie prostuje mostkiem i daję step-down do 5VDC (bo oczekuję 5V na wyjściu)? Mówię o odległościach gdzie PoE nie da rady (>100m). Co sądzisz zo tym?
witam jesli mógł bym prosic o odcinek odnosnie takiego mostku dla pradnicy trójfazowej typu amerykanka z odcieciem po naladowaniu akumulatora i przekazaniu dalej np na grzałki z gory dzieki pozdrawiam
powermadmax kondensator rozruchowy pracuje z silnikami AC i tyle wiem na ten temat ale nigdy się nie daje kondensatora przed transformatorem bo to nie ma sensu. Za mostkiem prostowniczym daj kondensator jakiś ceramiczny/foliowy i elektrolit
Rafał Bogdan przed kazdym urzadzeniem z obciazeniem indukcyjnym mozna dac kondensator tylko czy zawsze to jest oplacalne ?Jezeli chcesz sie pobawic zmontuj sobie ukladzik male trafko 5-10W w szereg z uzw I wlacz zarowke o pradzie zazenia 50-100mA podepnij kond o wartosci okolo 10nF i obserwuj jaskrawosc swiecenia zarowki podpinajac kolejne kondensatory,lub mniejsze od podpietego, metoda prob i bledow staraj sie zgasic zarowke badz osiagnac najmniejsza jaskraw jezeli to ci sie uda mozesz powiedziec ograniczylem prad jalowy polepszylem cos fi .Dajac zarowke 24V/50 mA mamy zarazem wskaznik obciazenia podczas zwarcia uzw wtornego przejmuje obciazenie co chroni trafo przed uszkodzeniem . .
Lecę od początku odcinki i mnie brakuje schematu z opisem poszczególnych elementów. Czy możesz dodawać linki do schamtów które robisz z dokładnym rozpisaniem też poszczególnych rezystancji czy też pojemności kondensatorów?
@ElektroPrzewodnik nie rozumiem pewnej sytuacji. Mianowicie, załóżmy, że mamy układ z 9:24, ale bez silnika i kondensatora. Przebieg prądu na logikę powinien być taki jakby tych diod nie było czyli sinusoidalny jak w pierwszym przykładzie tymczasem jest jednopołówkowy, ale z większą częstotliwością. Nie rozumiem, czemu oscyloskop wskazuje taki okres prądu.
Czy mógłbyś zaprezentować nam jak zrobić przetwornice napięcia z prądu stałego 12 v na zmienny 230v o mocy około 200 wat z góry dzięki a poza tym to co nam prezentujesz to jest super nauczyciele uczcie się jak wykładać ze zrozumieniem
Czytam komentarze i nie wierzę. "Studenci" pieją z zachwytu, że wreszcie zrozumieli działania mostka Gretza! Prof. Wolniewicz twierdził, że ok. 1% populacji jest w stanie studiować na poziomie światowym. Obecnie studiować może KAŻDY.
Przecież studenci stanowią znacznie mniej niż 1 % populacjii. Chyba, że chodziło mu o tych w wieku poborowym. Ale gdyby o to mu chodziło to jest jakiś absurd bo poziom światowy tworzy więcej niż 1 % więc zakładając, że jako filozof nie popełnił błędu logicznego trzeba przyjąć, że chodziło mu o studentów polskich co de facto oznacza, że uważa Polaków za głupszych niż średnia z reszty świata. To bardzo nie miłe z jego strony. Zresztą co to znaczy "poziom światowy"? COś pierdoli bez sensu. Niech spierdala na urlop. Ja osobiście za taki brak logiki w wypowiedzi wywaliłbym go z katedry...notre dam.
czy w starym motocyklu w miejscu prostownika selenowego, wystarczy podpiąć tylko diodę prostowniczą, aby było możliwe ładowanie akumulatora 6V przez prądnicę? Mam diodę 3N 1000V - wystarczy? Proszę o odpowiedź bo nie chcę w ciemno lutować, a na prądach się nie znam
witaj :) mam problem z ktorym borykam sie od dluzszego czasu. w samochodzie mam napiecie 14,4 mam swiatla dzienne ktore czasami lubia sie palic, albo przygasac jezeli glosniej puszcze muzyke, ktos mi powiedzial ze mostek graetza moze mi pomoc jestem ciekaw co ty na to ? :) jak zrobic stabilne napiecie dla diod w samochodzie
13:00 Błąd! Stabilizator daję radę tylko że jak sam wież stabilizator musi mieć wyższe napięcie np; 7805 trzeba zasilić min. 7V. To transformator nie daję rady. Na moje oko ma on max 10W i gdy zatrzymujesz silniczek to on robi za duże obciążenie i transformator nie wyrabia i napięcie spada...
hej a ja mam takie pytanie: od czego zalezy wydajnosc takiego zasilacza ? jedne ładowarki maja 0.5A a inne na przykład 2A, to chodzi o wydajność transformatora >?
a mozna prosić o schemat jak to wszystko złaczyc do kupy bo tu nic nie czaje z tego dodam jeszcze z mój trafo dake 19,8- 20V zmiennego jakie parametry danych elementów zastosować do nie go ?
Witam wszystkich i mam takie pytanie. Transformator ma 17v zmiennego napiecia i 6A ile będę miał na wyjściu gdy wyprostuje napiecie z kondensatorem 2200uf ? Pozdrawiam.
Witam... mam pytanie do autora filmu bo widzę, że ogarnięty jesteś... Mam silnik od bieżni na prąd stały DC 180V i patrząc na różne filmiki próbowałem go podłączyć tak jak pokazywali różni goście czyli poprzez mostek prostowniczy ( nie mogę przez płytkę od bieżni bo ją uwaliło, a silnik jest ok). U gości działało, a u mnie nie bo wywalało mi bezpieczniki od samego początku.... podpiąłem więc multimetr i znalazłem przyczynę... Powiedz mi proszę dlaczego po podpięciu mostka prostowniczego do napięcia 230V AC na pinach + i - DC pokazuje mi wartość ponad 450V??? a po zastosowaniu transformatora z wyjściem na 14.5V i podpięciu do mostka pokazuje mi 35V i silnik działa z tym że na około 1/5 możliwości. Jak mogę uzyskać 180V DC?
Silnik elektryczny jest tu złym obciążeniem! W momencie gdy v=0 energia mechaniczna jest przekształcana na energie elektryczną i on działa jak kondensator. Można dodać do tego koło zamachowe i mamy mechaniczny "kondensator".
W dowolnym sklepie elektronicznym, tylko należy pamiętać aby lekko spiłować piny bo są za szerokie do płytki stykowej. Bardzo fajne są gotowe moduły sklep.msx-elektronika.pl/strona-glowna/179-zlacze-do-plytki-prototypowej-stykowej-ark4.html i ta cena ;) heh
Daję łapkę w górę naturalnie, suba dawno dałem też. Tylko mam jedno co chcę się doczepić. Mnie strasznie na to zwracano uwagę i w technikum, i teraz na studiach. Prąd nie ma nóg więc nie idzie, nie ma skrzydeł więc nie leci. Prąd płynie jest najtrafniejszy moim zdaniem.
I się z tobą zgodze, i nie. Otóż, w literaturze, z którą do tej pory miałem okazję się spotkać jest zawsze stosowanie sformułowanie "przepływ prądu", przemieszczenie jest głównie stosowane przez fizyków w przypadku ciał stałych lub cieczy. Prąd nie jest cieczą, nie jest gazem, ani ciałem stałym. Jest to zjawisko poprzedzone innymi zdefiniowanymi w większości zjawiskami fizycznymi, a także chemicznymi. Przemieszczać może się np. samochód względem jakiegoś obiektu np, domu, z resztą każdy tu zaglądający zna definicję przemieszczenia, prądu z resztą też. Nie ma się co rozwodzić, każdy wie o co chodzi:)
Przemieszczanie jest najbardziej neutralnym określeniem, w końcu prąd nie ma stanem skupienia więc przepływ (ciecz) nie bardzo pasuje a rozmowa nie odnosi się do źródeł tylko do dopasowania określenia - i tak nie jest istotne kto jakiego określenia używa tylko czy inni rozumieją.
no dobra a co oznacza 'lepszy zasilacz'? mam na mysli, ze po zmontowaniu przez Ciebie ukladu, dodales stabilizator i powiedziales, ze powstal lepszy zasilacz. co oznacza w praktyce 'lepszy'?
bonnave piki dolne obcina tylko dioda. Kondensator jest ładowany aż do wystąpienia szczytu każdego piku, następnie oddaje energie kiedy każdy pik zaczyna opadać...
W tym wypadku prostuje się napięcie zmienne i prąd zmienny równocześnie. Przebieg napięcia wymusza przepływ prądu, dlatego prostuje się wszystko razem. Nie będzie tu tak że natężenie będzie sinusoidą a napięcie nie, i odwrotnie.
Napięcie w sieci to 230V ale jest to napięcie RMS (wartość skuteczna) a nie od wierzchołka sinusoidy do wierzchołka. Możesz to oczywiście policzyć podnosząc napięcie do kwadratu, całkując po okresie i pierwiastkując :) Wyjdzie ci dokładnie Usk = U / sqrt(2)
Poczytaj o wartosci skutecznej napiecia :) lub obejrzyj odcinek jeszcze raz. Napiecie na wyjsciu bedzie 9V * pierwiastek z 2, minus spadek na diodach, więc około 12V.
Nie prawda.... Ja miałem takie jajca, źe rozkręciłem zasilacz i okazało się, że jest tylko mostek i pomimo otworów na płytce kondensator nie został wlutowany. :(
chłopcze zacznij od definicji co to jest napiecie a potem zastanow sie o czym gadasz i nie upowszechniaj bzdur bo mlodziezy mozg wykrzywisz zamiast wyprostowac
Chociaż podobno są tacy (choć osobiście w to nie wierzę), którzy zawzięcie trą rzepę pumeksem niczym ebonitową laskę wełnianą szmatkę i kiedy nie są uziemieni to napięcie wytwarza się ładunek elektrostatyczny, który potem iskrzy, panie w łózku i przeskakuje na inne pięty znajdujące się w wystarczająco małej odległości.
Dardzo fajnie i zrozumiale Pan tlumaczy. Malutka uwaga , szkoda , ze te podlaczenia na szynie nie przedstawil pan na rysunku schematycznym. Dla mnie byloby to bardziej zrozumiale, po 50 latach przyswajam sobie ponownie informacje z tej dziedziny. Wtedy wygladalo to wszystko znacznie inaczej. pzdr
Rewelacja. To chyba jeden z najlepszych odcinków.
Poza wiedzą masz niesamowity talent dydaktyczny.
Wielkie dzięki za poświęcony czas.
Miałem to na roku i powiem Ci, że wykład z elektroniki, ćwiczenia z elektrotechniki i laborki z elektroniki nie były w stanie wyjaśnić mi tego co Ty zrobiłeś w przeciągu 18min. Część winy leży po mojej stronie, gdyż de facto sam mógłbym poszperać, ale, tak łatwo i szybko to by nie było. Dzięki!
Kobiety na Politechnice doceniają Twoją pracę! :)
Po 30 latach zrozumiałem zasadę działania tego mostku - dzięki za łopatologiczny wykład ;)
No staaaryyy... mnie na studiach nie mogli tego nauczyć, bo wszystko było na poziomie elektronowo-całkowym tłumaczone. A wystarczyło pokazać prosty układ, podłączyć oscylator i ... nastała światłość z prostowanego napięcia! :)
Poważnie: podłączenie oscylatora tak bardzo rozjaśniło sprawę, że chyba pójdę sobie podłączę ze 4 diody do gniazdka... ;)
Ogólnie, to dzięki za serię. Oglądam od podstaw, odcinek za odcinkiem. Na razie na sucho, ale już mi się marzy w głowie cała reklamówka płytek stykowych, kilometry pasków z diodami i rezystorami, a wszystko na tle widniejącego na horyzoncie Arduino. Coś mi się zdaje, że elektronika będzie moim drugim hobby po modelarstwie... :) Dzięki Tobie. :)
ja mialem ten sam dylemat z polibuda. wciskali mi czysta teorie na elektronice i nic z tego nie wyszlo. przyszedl przedmiot o mikrokontrolerach i podlaczalo sie rozne elementy nie wiedzac po co i dlaczego. teraz dopiero zaczynam kumac o co biega.
I tym sie polska edukacja różni od np. tego, jak uczą w MIT w Stanach.... Oczywiście z całym szacunkiem do ogółu edukacji polskiej. No właśnie: ogółu... Mamy ogromną wiedzę ogólną, ale wiedzę ekspercką trzeba sobie wypracować samemu przez lata, kiedy można było ją natychmiast wykorzystać.
To co robię w ramach codziennej pracy zawodowej wyuczyłem się sam. To co wyniosłem ze studiów, to nieco abstrakcja...
Adam G. Żałosne nie? Ja zawsze mówię - wiedza jest wspaniała nawet dla znudzonych dzieciaków tylko wtedy jak ktoś umie ją przekazać. Właśnie jestem na studiach. Kretyni na elektrotechnice kazali mi się uczyć np. całej budowy jakiegoś ogromnego transformatora, lub sposobów hamowania silników asynchronicznych - skończyło się na tym że nikt nic sensownego nie wyniósł... po czym wszedłem na youtube i nagle okazało się że rzeczy których się rzekomo "uczyliśmy" mogą być wykorzystane w prawdziwym świecie i są CIEKAWE... tylko jak zaciekawić tematem skoro np. nie wiedziałem co to jest napięcie i natężenie prądu, a kazali mi się uczyć jakiś abstrakcyjnych rzeczy. Szkoda - nasz kraj mógłby być potęgą, ale ludzie wolą nieść swoje sekrety do grobu, zamiast je przekazywać. A potem mówią że dzisiejsi studenci mają żałosny poziom... ktoś ten poziom przekazał.
@@AndcRew14414 jak można będąc na studiach nie wiedzieć czym jest natężenie prądu.
O to chodzi! Wreszcie jest konkret. Fajnie pokazałeś prosty układ wykorzystujący elementy, które do tej pory opisywałeś osobno. Oby tak dalej!
Super przedstawiona i zobrazowana lekcja. Dziękuję
Świetnie przedstawione, do tej pory coś tam słyszałem o tym mostku ale nie chciało mi się nudzić próbując ogarnąć o co w nim chodzi a tutaj w ciekawy sposób przedstawione.
Wielkie dzięki!
WOW, świetnie wytłumaczone, chyba najlepszy film o prostowaniu prądu jaki widziałem.
Od jakiegoś czasu bawię się w elektronikę, można powiedzieć że jestem na poziomie średnio zaawansowanym. Filmiki są rewelacyjne, nawet uzupełniają moją wiedzę o jakieś szczegóły których nie wiedziałem albo moja wiedza na ich temat była mała ;) Jak ktoś gdzieś napisał pod jednym z filmików - jeden taki film daje więcej niż pół roku w szkole, rewelacja ;)
na prawdę łatwo się przyswaja tak przedstawiony materiał
O stary, genialne. Zacząłem nawet się zastanawiać czy jest sens kupować DIY kity do zasilacza, skoro mogę takie coś sam skleić :D
Masz dar oswiecania Bro! nie mowie tu wylacznie o mostkach ale ogólnie, o sposobie przekazywania wiedzy teoretyczno-praktycznej. pozdrawiam
bardzo fajnie, z chęcią oglądałem do końca
Wielkie dzięki za cenne informacje. Masz ode mnie suba za piękny i przejrzysty sposób przekazywania wiedzy.
Stosunek 2,3 k lajków do 17"dislajków" mówi sam za siebie.
Świetna robota !!!
Takie kanały są skarbem dla ludzkości.
Super Szacun !!! I dziekuje!
TAK :) To jest po prostu prostownik.
Pięknie przedstawione.
Bardzo dobrze wytłumaczone .dzięki
Wiele cennych informacji
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że indukcyjność silnika wydaje się prostować trochę napięcie zasilające. Na indukcyjności prąd nie może się zmienić skokowo (podobnie jak napięcie na kondensatorze), dlatego na cewce pojawia się napięcie podtrzymujące przepływ prądu przy zaniku napięcia zasilającego. Poszarpany kształt napięcia na oscyloskopie to prawdopodobnie szybkie, skokowe zmiany obciążenia w wyniku działania komutatora silnika. Odnośnie stabilizatorów warto też wspomnieć, że użycie ich wiąże się ze stratami mocy. Gdzie stabilizacja nie jest konieczna nie stosuje się jej nie tylko ze względu na pomijalny koszt stabilizatora, ale głównie ze względu na straty energii. Stabilizator po prostu rozprasza nadwyżkę mocy w postaci ciepła. Najprostszym stabilizatorem jest dioda Zenera, tyle, że ich wydajności prądowe są zbyt małe do praktycznych zastosowań, dlatego stosuje się stabilizatory tranzystorowe (jako układy scalone). Tranzystory są produkowane w praktycznie dowolnych wersjach mocowych. Jeśli chodzi o diody Zenera - nie ma takiej potrzeby. Taniej jest użyć dodatkowego tranzystora (lub nawet kilku).
Ziomek jesteś mistrzem :)
Świetny odcinek.Dziękuję!
Pozdrawiam.
10:00 Pojemność kondensatora wyznacza się na oko? I mam rozumieć, że tym większa pojemność, tym lepiej?
Szacun. A tak na szybko jaki kondensator do prostownika napiecie 12-16v prad 0- do jakieś 20A? Czy nie potrzebny bądź nie warto?
Jest odcinek o prostowaniu, czy będzie o "falowaniu" oraz o zasadach na jakich działa falownik?
Dziękuję!!!
@ElektroPrzewodnik
A można (nie lepiej) dać od razu za mostkiem przetwornicę DC-DC step-down? Dajmy na to, że chcę puścić zasilanie na większą odległość w przewodzie. Muszę coś daleko zasilić prądem DC a nie mam w punkcie odbioru możliwości podpięcia się pod 230VAC i zastosowania zasilacza. Więc (dajmy na to po kablu UTP) puszczam AC obniżone do 12VAC, po drugiej stronie prostuje mostkiem i daję step-down do 5VDC (bo oczekuję 5V na wyjściu)? Mówię o odległościach gdzie PoE nie da rady (>100m). Co sądzisz zo tym?
swietny odcinek
witam jesli mógł bym prosic o odcinek odnosnie takiego mostku dla pradnicy trójfazowej typu amerykanka z odcieciem po naladowaniu akumulatora i przekazaniu dalej np na grzałki z gory dzieki pozdrawiam
A czy mozna zastosowac wpinając przed transformator kondensator rozruchowy np. 1000 faradow?
A poco ? Przecież ona raczej nic nie da
Rafał Bogdan
To kiedy on ma zastosowanie i do czego?
powermadmax
kondensator rozruchowy pracuje z silnikami AC i tyle wiem na ten temat ale nigdy się nie daje kondensatora przed transformatorem bo to nie ma sensu. Za mostkiem prostowniczym daj kondensator jakiś ceramiczny/foliowy i elektrolit
Rafał Bogdan przed kazdym urzadzeniem z obciazeniem indukcyjnym mozna dac kondensator tylko czy zawsze to jest oplacalne ?Jezeli chcesz sie pobawic zmontuj sobie ukladzik male trafko 5-10W w szereg z uzw I wlacz zarowke o pradzie zazenia 50-100mA podepnij kond o wartosci okolo 10nF i obserwuj jaskrawosc swiecenia zarowki podpinajac kolejne kondensatory,lub mniejsze od podpietego, metoda prob i bledow staraj sie zgasic zarowke badz osiagnac najmniejsza jaskraw jezeli to ci sie uda mozesz powiedziec ograniczylem prad jalowy polepszylem cos fi .Dajac zarowke 24V/50 mA mamy zarazem wskaznik obciazenia podczas zwarcia uzw wtornego przejmuje obciazenie co chroni trafo przed uszkodzeniem .
.
Lecę od początku odcinki i mnie brakuje schematu z opisem poszczególnych elementów. Czy możesz dodawać linki do schamtów które robisz z dokładnym rozpisaniem też poszczególnych rezystancji czy też pojemności kondensatorów?
Też tam mam :D jak coś się uda to po prostu cieszy :) a może dla elektroników to wiedzą, że tak ma to być i koniec. Są pewni, że to zadziała.
A jeśli mam transformator na 9Va potrzebuje zasilanie 8,4V to jaki stabilizator użyć?
@ElektroPrzewodnik - jest szansa na kurs ze sterowania multipleksowego wyświetlaczami segmentowymi?
Super filmiki, uczę się od nich, gdzie odcinek 12,13,14,15?
@ElektroPrzewodnik nie rozumiem pewnej sytuacji. Mianowicie, załóżmy, że mamy układ z 9:24, ale bez silnika i kondensatora. Przebieg prądu na logikę powinien być taki jakby tych diod nie było czyli sinusoidalny jak w pierwszym przykładzie tymczasem jest jednopołówkowy, ale z większą częstotliwością. Nie rozumiem, czemu oscyloskop wskazuje taki okres prądu.
Czy mógłbyś zaprezentować nam jak zrobić przetwornice napięcia z prądu stałego 12 v na zmienny 230v o mocy około 200 wat z góry dzięki a poza tym to co nam prezentujesz to jest super nauczyciele uczcie się jak wykładać ze zrozumieniem
haha 200W? Przetwornica ? Autor na razie podstawy pokazuje a z przetwornicą sobie na pewno poczekasz ;p
Czytam komentarze i nie wierzę. "Studenci" pieją z zachwytu, że wreszcie zrozumieli działania mostka Gretza! Prof. Wolniewicz twierdził, że ok. 1% populacji jest w stanie studiować na poziomie światowym. Obecnie studiować może KAŻDY.
Przecież studenci stanowią znacznie mniej niż 1 % populacjii.
Chyba, że chodziło mu o tych w wieku poborowym.
Ale gdyby o to mu chodziło to jest jakiś absurd bo poziom światowy tworzy więcej niż 1 % więc zakładając, że jako filozof nie popełnił błędu logicznego trzeba przyjąć, że chodziło mu o studentów polskich co de facto oznacza, że uważa Polaków za głupszych niż średnia z reszty świata. To bardzo nie miłe z jego strony.
Zresztą co to znaczy "poziom światowy"? COś pierdoli bez sensu. Niech spierdala na urlop.
Ja osobiście za taki brak logiki w wypowiedzi wywaliłbym go z katedry...notre dam.
Mam pytanie, dało by radę wykonać przedzmacniacz mikrofonowy na USB i na potencjometrach b2k?
Dioda prostownicza została podpięta pod + w 4:57 min?
czy w starym motocyklu w miejscu prostownika selenowego, wystarczy podpiąć tylko diodę prostowniczą, aby było możliwe ładowanie akumulatora 6V przez prądnicę? Mam diodę 3N 1000V - wystarczy? Proszę o odpowiedź bo nie chcę w ciemno lutować, a na prądach się nie znam
Czy kondestator 16v 1000 uf może zastąpić 16v 1000 mf ? Prosił bym o szybką odpowiedz, ponieważ właśnie robię prąd stały :) Pozdrawiam
Nagrałbyś coś o tranzystorach
witaj :) mam problem z ktorym borykam sie od dluzszego czasu. w samochodzie mam napiecie 14,4 mam swiatla dzienne ktore czasami lubia sie palic, albo przygasac jezeli glosniej puszcze muzyke, ktos mi powiedzial ze mostek graetza moze mi pomoc jestem ciekaw co ty na to ? :) jak zrobic stabilne napiecie dla diod w samochodzie
13:00 Błąd! Stabilizator daję radę tylko że jak sam wież stabilizator musi mieć wyższe napięcie np; 7805 trzeba zasilić min. 7V. To transformator nie daję rady. Na moje oko ma on max 10W i gdy zatrzymujesz silniczek to on robi za duże obciążenie i transformator nie wyrabia i napięcie spada...
ale on tak tłumaczył... przynajmniej ja tak zrozumiałem
hej a ja mam takie pytanie: od czego zalezy wydajnosc takiego zasilacza ? jedne ładowarki maja 0.5A a inne na przykład 2A, to chodzi o wydajność transformatora >?
a mozna prosić o schemat jak to wszystko złaczyc do kupy bo tu nic nie czaje z tego dodam jeszcze z mój trafo dake 19,8- 20V zmiennego jakie parametry danych elementów zastosować do nie go ?
Wszystko okej, ale znów zapomniałeś o czytelniejszym podpinaniu elementów to oślej łączki.
Oczywiście łapka w górę.
Pozdrawiam!
Można wiedzieć z czego to trafo ? I myśle wziosc trafo z ładowarki laptopa ale Nwm czy się nada bo jest to impulsowy
czy można w płytce stylowej wykorzystac jako zasilanie płytkę stykową?
Elektro przewodniku podaj prosze dokładne parametry tego mostka prostowniczego ?, spodobał mi się ale nie znam jego parametrów .
www.tme.eu/pl/katalog/polprzewodniki_112140/#id_category=112808&s_field=artykul&s_order=ASC&visible_params=2%2C223%2C224%2C77%2C10%2C35%2C1382%2C234%2C117%2C2207%2C233&used_params=35%3A73013%3B
Witam wszystkich i mam takie pytanie. Transformator ma 17v zmiennego napiecia i 6A ile będę miał na wyjściu gdy wyprostuje napiecie z kondensatorem 2200uf ? Pozdrawiam.
Witam... mam pytanie do autora filmu bo widzę, że ogarnięty jesteś... Mam silnik od bieżni na prąd stały DC 180V i patrząc na różne filmiki próbowałem go podłączyć tak jak pokazywali różni goście czyli poprzez mostek prostowniczy ( nie mogę przez płytkę od bieżni bo ją uwaliło, a silnik jest ok). U gości działało, a u mnie nie bo wywalało mi bezpieczniki od samego początku.... podpiąłem więc multimetr i znalazłem przyczynę... Powiedz mi proszę dlaczego po podpięciu mostka prostowniczego do napięcia 230V AC na pinach + i - DC pokazuje mi wartość ponad 450V??? a po zastosowaniu transformatora z wyjściem na 14.5V i podpięciu do mostka pokazuje mi 35V i silnik działa z tym że na około 1/5 możliwości. Jak mogę uzyskać 180V DC?
Mógł by taki układ po służyć do ładowania akumulatora samochodowego ?
Silnik elektryczny jest tu złym obciążeniem! W momencie gdy v=0 energia mechaniczna jest przekształcana na energie elektryczną i on działa jak kondensator. Można dodać do tego koło zamachowe i mamy mechaniczny "kondensator".
Kocham cię
Gdzie kupić te końcówki pinów ? Jak się nazywają ?
W dowolnym sklepie elektronicznym, tylko należy pamiętać aby lekko spiłować piny bo są za szerokie do płytki stykowej. Bardzo fajne są gotowe moduły sklep.msx-elektronika.pl/strona-glowna/179-zlacze-do-plytki-prototypowej-stykowej-ark4.html i ta cena ;) heh
a da się prąd stały zmienić na prąd przemienny? np: 9v(DC) / 230v(AC)
Daję łapkę w górę naturalnie, suba dawno dałem też. Tylko mam jedno co chcę się doczepić. Mnie strasznie na to zwracano uwagę i w technikum, i teraz na studiach. Prąd nie ma nóg więc nie idzie, nie ma skrzydeł więc nie leci. Prąd płynie jest najtrafniejszy moim zdaniem.
Prąd się przemieszcza jest najtrafniejsze - a Twój tok rozumowania nie bardzo ma sens, bo prąd nie jest cieczą żeby płynąć
I się z tobą zgodze, i nie. Otóż, w literaturze, z którą do tej pory miałem okazję się spotkać jest zawsze stosowanie sformułowanie "przepływ prądu", przemieszczenie jest głównie stosowane przez fizyków w przypadku ciał stałych lub cieczy. Prąd nie jest cieczą, nie jest gazem, ani ciałem stałym. Jest to zjawisko poprzedzone innymi zdefiniowanymi w większości zjawiskami fizycznymi, a także chemicznymi. Przemieszczać może się np. samochód względem jakiegoś obiektu np, domu, z resztą każdy tu zaglądający zna definicję przemieszczenia, prądu z resztą też. Nie ma się co rozwodzić, każdy wie o co chodzi:)
Przemieszczanie jest najbardziej neutralnym określeniem, w końcu prąd nie ma stanem skupienia więc przepływ (ciecz) nie bardzo pasuje a rozmowa nie odnosi się do źródeł tylko do dopasowania określenia - i tak nie jest istotne kto jakiego określenia używa tylko czy inni rozumieją.
popraw a Mnie uczono >>JEST TO RUCH ELEKTRONOW SWOBODNYCH
sulzer92
Bardzo ladnie lapka w gore
no dobra a co oznacza 'lepszy zasilacz'? mam na mysli, ze po zmontowaniu przez Ciebie ukladu, dodales stabilizator i powiedziales, ze powstal lepszy zasilacz.
co oznacza w praktyce 'lepszy'?
Nie rozumiem roli kondensatora. Jak on to robi że te piki skierowane w dól - znikają. Proszą i dziękuję odpowiedz. Pozdrawiam
bonnave piki dolne obcina tylko dioda.
Kondensator jest ładowany aż do wystąpienia szczytu każdego piku, następnie oddaje energie kiedy każdy pik zaczyna opadać...
Czemu mi się wydaje ze ten schemat pod koniec jest bez sensu? bo jak tak pacze to ten prad z minusa moze poplynąć w dwie strony na raz? zwarcie?
mam transformator z 220/230v na 26v ac, z 5kg waży, chciałbym nim zasilać radio samochodowe w garażu. Jest możliwość zmiany tych 26v ac na 12/14v dc?
A jak da się czeba by było zastosować rezystor (opornik) i mostek prostowniczy albo gotowy albo zrobić go z czterech diud
dzień dobry, tak się zastanawiam czy prostujemy napięcie czy tez raczej prąd zmienny
W tym wypadku prostuje się napięcie zmienne i prąd zmienny równocześnie. Przebieg napięcia wymusza przepływ prądu, dlatego prostuje się wszystko razem. Nie będzie tu tak że natężenie będzie sinusoidą a napięcie nie, i odwrotnie.
zrób jeszcze odcinek jak zrobić napięcie zmienne : )
A wytzutjie rakietowo terz podloczymy w ten sposob ?????
No ok, a teraz tak szybko mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego poprzez wyprostowanie napięcie mnoży się przez pierwiastek z dwóch?
Napięcie w sieci to 230V ale jest to napięcie RMS (wartość skuteczna) a nie od wierzchołka sinusoidy do wierzchołka. Możesz to oczywiście policzyć podnosząc napięcie do kwadratu, całkując po okresie i pierwiastkując :) Wyjdzie ci dokładnie Usk = U / sqrt(2)
Gdybym podłączył silniczek do prądu zmiennego wychodzącego z transformatora, będzie on działał ?
bedzie sie na zmiane obracal, tak mi sie wydaje.
kazdy szeregowy silnik z komutatorem bedzie dzialal zarowno na prad zmienny jak i staly .
Jak sie powino wymawiac? 9 wolt czy 9 woltów ? mnie uczyli ze 9 woltów, tak samo jak 9 faradów .
Gdybyś został nauczycielem to uczniowie pokochali by elektronike :)
słyszę* :)
sorry ale czegos nie kumam !Transformator ma 9v a po zrobieniu pradu stałego i obciazeniu ma 12 v Czy cos przegapiłem czy zle zrozumiałem
Poczytaj o wartosci skutecznej napiecia :) lub obejrzyj odcinek jeszcze raz. Napiecie na wyjsciu bedzie 9V * pierwiastek z 2, minus spadek na diodach, więc około 12V.
ElektroPrzewodnik
SPOKO !
CO ZE ZWIEKSZANIEM PRADU W ODCINKU Z TRANSFORMATORAMI MYSLISZ
Nie myl się w mnożniku, między mikro a mili faradami jest kolosalna różnica i lepiej się trzymać prawidłowego nazewnictwa :)
Elektronika i Telekomunikacja
Polecam do tej lekcji amatorski oscyloskop ze strony majsterkowo.pl
Nie prawda.... Ja miałem takie jajca, źe rozkręciłem zasilacz i okazało się, że jest tylko mostek i pomimo otworów na płytce kondensator nie został wlutowany. :(
A jak wyprostować napięcie rzędu 20 A??
+Patryk Wąsiel napięcie rzędu 20A ? a co to jest ???
No dobrze:
Napięcie 14V
Natężenie 20A
oczywiście cofne się w materiale nie w rozwoju
Myślę, że powinieneś na bieżąco posiłkować się schematem ideowym.
Jestem starym zgredem ale zajarzyłem nie oglądałem cie od początku dlatego mam czasami problem ale cofne się
Aktualnie student ale technik informatyk, pasjonat od zawsze :)
W takim razie student czego? :)
Ze szkoły pamiętam, że prostuje się prąd, nie napięcie.
To ja na odwrót, widzę mega ekscytacje w głosie faceta jak kończy spinać układ :)
Przez 5 lat sporo sie zmieniło. Wszystko impulsowe.
No geniusz.
trudne do zrozumienia le w końcu zrozumiałem
Dałbym 2 plusy gdybym mógł :)
Szkoda że w szkole nikt nie miał takiego podejścia do tego ;-/
chłopcze zacznij od definicji co to jest napiecie a potem zastanow sie o czym gadasz i nie upowszechniaj bzdur bo mlodziezy mozg wykrzywisz zamiast wyprostowac
Napięcie, panie, to u normalnych ludzi przeważnie rzepa jest.
A rzepa to takie warzywo, które rośnie napięcie
Chociaż podobno są tacy (choć osobiście w to nie wierzę), którzy zawzięcie trą rzepę pumeksem niczym ebonitową laskę wełnianą szmatkę i kiedy nie są uziemieni to napięcie wytwarza się ładunek elektrostatyczny, który potem iskrzy, panie w łózku i przeskakuje na inne pięty znajdujące się w wystarczająco małej odległości.
Tak ja myślałem DIODY
A tak poza tym zafastynowałeś elektroniką ok. 47000 łał
Prąd nie leci tylko płynie...
Student,technik,pasjonat?
Dardzo fajnie i zrozumiale Pan tlumaczy. Malutka uwaga , szkoda , ze te podlaczenia na szynie nie przedstawil pan na rysunku schematycznym. Dla mnie byloby to bardziej zrozumiale, po 50 latach przyswajam sobie ponownie informacje z tej dziedziny. Wtedy wygladalo to wszystko znacznie inaczej. pzdr