Таємниці стародавніх валів

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ส.ค. 2021
  • Якщо бажаєте фінансово підтримати наш лекторій, щоб було більше заходів та відеоматеріалів:
    / scientificmeetings
    Про них у нас знають менше, ніж про Велику Китайську стіну. А між тим, вони мало поступаються розміром легендарній захисній споруді Піднебесної…
    Біля села Круглик на Київщині перед нами глибокий рів, за ним встає крутий земляний вал, вздовж якого тисячу років тому тягнулася дерев'яна стіна з бійницями. Дарма підступали до неї кочові племена південного Степу - не заїхати на такий крутосхил кінному, а пішого зустріне влучна стріла!
    Окремі ділянки валів, захищаючи свої городища, насипали ще скіфи понад два тисячоліття тому, - але єдину оборонну систему створили вже мешканці Київської Русі у Х - ХІІ сторіччях. Київ був оточений з півдня трьома концентричними підковами насипів. Деякі з них досягали висоти триповерхового будинку, а загальна довжина споруд перевищує тисячу кілометрів.
    У народі їх називали Змієвими валами, і ось чому. Була така легенда. Колись на Русь почав нападати дракон - поїдав людей, вогнем з пасти спалював міста і села. Але знайшовся силач, Микита Кожум'яка, який зловив Змія, запріг його в гігантський плуг і змусив пропахати борозну довкола Києва. При цьому земля, яку вивернув плуг, утворила насипи, а сама борозна стала глибоким ровом.
    Але хто ж насправді насипав велику слов'янську стіну? Та ті ж самі кочівники! Їх брали в полон російські воїни і заставляли працювати. Печеніги будували непрохідний бар'єр для своїх співплемінників! Очевидно, що були на Русі хороші інженери. Можливо, це ті, кого називали волхвами?
    З військової точки зору, вали дуже добре розташовані. Багато ділянок насипів використовували в 1941 році радянські війська, коли зустрічали німців на підступах до Києва. Вже не лучники стріляли з висоти валів - кулеметники!
    А в стародавні часи - чи, все-таки, хоч хто-небудь з нападників здолав Змієви вали? Ні, ніхто і ніколи. Монголи в тринадцятому столітті прийшли під Київ з північного, незахищеного боку…
    В програмі бере участь почесний директор Інституту археології НАН України, академік НАН України П.П. Толочко.
    #змієві_вали #Київ #Петро_Толочко #монголи #Русь #наукові_зустрічі
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 21

  • @scientificmeetings
    @scientificmeetings  2 ปีที่แล้ว +4

    Якщо бажаєте фінансово підтримати наш лекторій, щоб було більше заходів та відеоматеріалів:
    www.patreon.com/scientificmeetings

  • @UT4UGI
    @UT4UGI หลายเดือนก่อน +3

    Петру Петровичу Толочко присвячується... вічна пам'ять!

  • @artemborysov4528
    @artemborysov4528 2 ปีที่แล้ว +9

    Дуже добре, що кожен шматок відеоматеріалу, особливо вставки з фільмів мають відповідне субтитрування + в кінці навіть чесно вказано де саме знімався "Змієвий вал". Це позитив ролику. + досить коректна подача матеріалу.

  • @user-ni2cl3ck4x
    @user-ni2cl3ck4x 2 ปีที่แล้ว +6

    Дякую за класний фільм: корисно, цікаво, інформативно, професійно. Буду чекати продовження подібних матеріалів. Авторам - подяка та респект!

  • @user-dz9ze8qm1t
    @user-dz9ze8qm1t 2 ปีที่แล้ว +6

    Дякую. Дуже цікаво. Чекаємо наступних випусків про цікавинки з історії України.

  • @zagorodnovpavlo2654
    @zagorodnovpavlo2654 2 ปีที่แล้ว +6

    Дякую організаторам і натхненникам. Чудова робота ! З почином ! Тримайте марку ! Кожний новий фільм, має бути краще ніж попередній :)

  • @openplace3370
    @openplace3370 2 ปีที่แล้ว +5

    Дуже цікаво було дізнатися про те, що вали - не лише ґрунтовий насип, але складана інженерна конструкція, а сам ґрунт - лише наповнення її.

  • @user-ir1ix4kp6n
    @user-ir1ix4kp6n 2 ปีที่แล้ว +4

    Дуже цікаво та інформативно!

  • @user-uz1cg3wf7r
    @user-uz1cg3wf7r 2 ปีที่แล้ว +4

    Було цікаво прослідковувати логіку припущень і реальних фактів і підтвержень подій, не знала про це явище до сих пір.

  • @nataliatkachenko363
    @nataliatkachenko363 2 ปีที่แล้ว +9

    Завжди зачаровували вали і насипи! В мене вдома на золотоніщині раніше було багато конусних насипів на полях, на зараз їх всі розрили, ще в 90 і 2000х. Дід казав що то козацькі могили. Цікаво то правда?

  • @nataliatkachenko363
    @nataliatkachenko363 2 ปีที่แล้ว +4

    Дуже цікаво!

  • @user-fq5nd2jk5n
    @user-fq5nd2jk5n 2 ปีที่แล้ว +3

    Цікаво, корисно, захоплююче!

  • @irinutsya
    @irinutsya ปีที่แล้ว +3

    Дякую за фільм! Продовжуйте! Поясніть як вали пов'язані з високотехнологічними формами фортець-зірок?

    • @scientificmeetings
      @scientificmeetings  ปีที่แล้ว

      Поява пороху та гармат змусила будувати нові укріплення з поєднанням стіни та землі за нею у XVII ст.

  • @1maxtreem
    @1maxtreem ปีที่แล้ว +2

    А Петро Толочко це Ваш Товариш ?))))

  • @user-xq3su8hv9i
    @user-xq3su8hv9i ปีที่แล้ว +3

    З якого не захищеного боку прийшли монголи? Якраз з боку Василькова прийшли крізь вали і через Лядські ворота ввійшли в Київ. Чи не так?

  • @MrMax-su2vq
    @MrMax-su2vq 9 หลายเดือนก่อน

    Я на гугл картах вже піднатаскався, це просто капець! Їх так багато і така дистанція це щось неймовірне, люди собі живуть серед них і явно не мислять про це, на харківщині вали ще перетинають фортеці зірки, які дадують 17-18століттям хоча по карті якогось вченого ці вали що на харківщині раннього залізного віку.
    В керчі є щось схоже на фортеці але квадратом і без змієвих валів. Чернігів теж нафарширований але він затертий на карті в певних місцях

  • @topvideooftheworld2391
    @topvideooftheworld2391 3 หลายเดือนก่อน

    А де брали ліс?

  • @user-yt2jc1xl2s
    @user-yt2jc1xl2s 2 หลายเดือนก่อน +1

    чесно, не розумію як ці змієві вали могли працювати? враховуючи їх протяжність - в достатній кількості гарнізоном їх не забезпечиш. навіть якщо на них стояв частокіл, то для більш менш чисельної армії то півгодини роботи перебратись через них за відсутності чисельного гарнізону. а малочисельна армія не могла для Києва становити аж таку загрозу щоб вкладати стільки праці в будівництво таких маштабних валів.....
    від кочовищ це теж так собі захист. в валах полюбому були проходи для торгових шляхів з іншими містами на заході. тож кочовище не мусіло форсувати рів з валом, а могло просто їх обійти

  • @scientificmeetings
    @scientificmeetings  6 หลายเดือนก่อน +1

    Просимо підтримати Лекторій коштами на придбання камери. Номер карти (АТ КБ "ПРИВАТБАНК") відеоператора Лекторія Гореленка Олександра Олеговича:
    5169 3600 2905 4669

  • @kostyaZa
    @kostyaZa 3 หลายเดือนก่อน +2

    Цікаво. Повинно викладатися в Школах України. Так буде.