Miał kominy... -zmienił na rekuperację - dlaczego ?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- ►sklep► cennik24.pl/
►Marcin ElektroStopi ► / elektrostopi ► 696 172 997
Dzisiaj wyjątkowy przypadek inwestora który aż dwa razy zmieniał typ wentylacji w swoim domu...
Zachęcam do posłuchania czym się kierował i czego doświadczył żeby wyciągnąc jak najwięcej cennych informacj idla siebie - szczególnie na etapie projektowania - aby zaoszczędzić pieniądze i czas robiąc odrazu optymalne rozwiązanie dla siebie.
A może by tak porównanie rekuperatorów decentralnych (ściennych). Moim zdaniem wielu by to pomogło w domach starszej generacji w których problemem jest montaż rekuperacji centralnej. Pomysł na kolejny odcinek!
Mam ten rekuperator w wykończonym ale niezamieszkanym domu. Po dwóch zimach nie zauważyłem żadnych skroplin a tylko kikut rurki wystaje z rekuperatora bo nie chciało mi się kuć wylewki w kotłowni żeby go podłączyć do kanalizy. Fakt ze on w trybie inteligentnym chodzi cały czas i jako że dom niezamieszkały to chodzi na niskiej wydajności. Nie wiem jak będzie kiedy już zamieszkam ale jak narazie to Reqnet 550v erv działa bardzo dobrze i skroplin zupełny brak.
Kiedy kontynuacja filmów z budowy holibood zdrowy dom?
Również jestem bardzo zainteresowany tematem zdrowego domu 😊
Ja mam wentylacje grawitacyjna i ogrzewanie podlogowe i w zimie temp utrzymuje 23.5 stopni i nie ma problemu aby te temperature podniesc wiec gosc ma cos spiepszone
Filmy nie oglądałem całego ale ta ściana szczytowa nie ocieplona od środka ? Bo jeżeli dach jest nie ocieplony i tam jest -10 stopni to tą ścianą szczytową będzie uciekać ciepło przez duży mostek termiczny. Taka moja mała dygresja. Nie duży koszy likwidacji takiego mostka.
Jeśli ściany są z bloczków typu ytong, to wielkiego problemu nie ma. Te bloczki są same w sobie izolatorem. Przy domu szkieletowym i drewnianym - to samo.
Jaka jest wilgotność w domu gdy na zewnątrz jest wilgotność 60 , 70% ? Jeszcze większa? Przy odzysku wilgoci?
Rekuperacja zimą wysusza powietrze i chodzi o to, żeby nie było zbyt sucho. Poza tym wilgoć ma w sobie energię cieplną i odzysk wilgici, to też trochę lepsza wydajność rekuperacji.
Wilgoć jest odzyskiwana z powietrza wywiewanego a nie nawiewanego ponieważ tak jest skonstruowany wymiennik entalpiczny. Jak na zewnątrz masz wilgotność 70% przy temp. 10*C to jak powietrze podgrzejesz w wymienniku do temperatury 20*C to wilgotność względna będzie już wynosić około 40%. Łatwo to obrazuje wykres Molliera.
Podsumowując nie ma produkcji wilgoci w budynku to nie ma odzysku przez wymiennik ERV.
@@neezmarcin przy temperaturach takich jak w tym tygodniu w nocy 12-15°C w dzień O~24°C wilgotność na zewnątrz 72% w mieszkaniu ~65%. Bez ściemy o bezwglednosciach, jakie będą wskazania na higrometrze? Wilgoć z powietrza z zewnątrz nie "przejdzie" przez rekuperator?
@@pinczer8832 Wymiennik ERV jest tak skonstruowany, że przepuszcza wilgoć tylko w jednym kierunku. Z powietrza usuwanego do powietrza nawiewanego a nie odwrotnie.
th-cam.com/video/mM-SWrJvuXQ/w-d-xo.html
To nie jest ściema tylko fizyka, obrazuje to wykres Molliera. Zależności pomiędzy temperaturą, wilgotnością względną i bezwzględną oraz entalpią najprościej jest odczytywać właśnie z tego wykresu.
Jak masz otwarty bypass i powietrze omija wymiennik to również zanim dotrze do pokoju to się podgrzeje o kilka stopni.
U nas na zewnątrz aktualnie 15*C i wilgotność 73%. W salonie 26*C i 46% wilgotności. Akurat dziś nas nie było cały dzień i przegrzaliśmy budynek przez nie zamknięto żaluzję.
Na czerpni centrali wentylacyjnej 19*C (bypass włączony), zmierzona temperatura powietrza w anemostacie w salonie: 22*C i 51% wilgotności. Jak odczyta się wartości z wykresu Molliera to dane są dość zbliżone.
Jeśli podgrzejesz powietrze o temperaturze 15*C i 73% wilgotności do temperatury 22*C to wilgotność spadnie w okolice 50%.
8 tys zł różnicy za PVC i pianę zamiast spiro... Czy można było przykryć te kanały podczas pianowania żeby było od razu płasko?
No to ładujemy ścienną i po kłopocie
Matko ale ktoś projekt wymyślił z 5-7 kominami osobnymi... :D Mamy 1 komin z 5(?) wejściami i same problemy jak leje. Obecnie też celujemy w reku, 1 boczny na wyjście od/na/powietrzenia kanalizacji, a na dole 2 na reku + 1 na kondensacyjny gazowy.
Bo masz źle zrobiony komin. Mi przez komin nic nie leje nie ma takiej mozliwosci. Ps ja jestem zadowolony z wentylacji grawitacyjnej
I teraz pakować kase w komin lub go likwidować @@po_co_mi_to . Ja nie jestem, w lecie okna i tak się otworzy :)
@@po_co_mi_to Bardzo dużo jest błędów wykonawczych - cegła dziurawka, błędy obróbki dekarskiej, pianka wydziobana przez ptaki itd. Grawitacyjna jest za silna zimą a nie działa latem - też taką mam.
@@MichalK_Photo czyli zgadzasz się ze mną że źle zrobiony komin. Co do wentylacji, to ja mam grawitacyjna i sobie chwalę i nie widzę potrzeby robienia rekuperacji w moim przypadku to by były wyrzucone pieniądze.
Rób to na swoim kanale