Carolina Const o odzyskiwaniu ciała, które przetrwało traumę

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 มี.ค. 2022
  • Czym różni się PTSD od traumy złożonej, relacyjnej, zaniedbania? Na czym polega dysocjacja i co dzieje się z ciałem, które przetrwało traumę? Dlaczego magiczne techniki uwalniania traumy nie działają? I czy opresyjna przestrzeń społeczna może być źródłem traumy?
    Porozmawiałam z Caroliną Const, pierwszą w Polsce joginką świadomą traumy, certyfikowaną przez sławne amerykańskie Centrum Traumy (założone przez Bessela van der Kolka), a prywatnie moją koleżanką ze studiów z psychologii. Dominantą naszej rozmowy było ciało, odcięcie się od czucia i przywracanie poczucia bezpieczeństwa w ciele poprzez m.in. jogę świadomą traumy jako doskonałe uzupełnienie tradycyjnej psychoterapii. Carolina z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiedziała o tym, jak współczesne badania naukowe rozwijają się w kierunku lepszej diagnostyki i klasyfikacji różnych rodzajów traumy. Używając niezwykle wzmacniającego języka, opisała także własną pracę z osobami z doświadczeniem traumatycznym i nakierowała, jak wspierać je na drodze do odzyskania spokoju w ciele. Dziękuję za Twój głos. Zapraszam.
    Rozmowa została nagrana 18.02.2022.
    Strona Caro (i doskonały blog): sistermoon.eu/
    IG Caro: / sistermoon_punkjoginka
    FB Caro: / sistermooncarolinaconst
    ♫ Odcinek jest dostępny na:
    Spotify: spoti.fi/3sWmxTj
    Apple Podcasts: apple.co/3hKi2od
    Anchor: bit.ly/3Msm0zU
    ✐ Poczytaj mnie na Instagramie: / sznurowadla.mysli
    💌 PATRONITE - Jeśli uważasz moje treści za wartościowe i pomocne, możesz wesprzeć dalszy rozwój Sznurowadeł, dołączając do grona Matronek i Patronów na Patronite. Zapraszam z całego serca. Szczegóły subskrypcji znajdziesz pod linkiem: patronite.pl/sznurowadla-mysli
    Patronem odcinka jest niezastąpione Wellbee, platforma do psychoterapii online.
    #trauma #ptsd #psychoterapia #psychologia #joga

ความคิดเห็น • 12

  • @ewazielinska3515
    @ewazielinska3515 2 ปีที่แล้ว +4

    Dziękuje Wam dziewczyny, za gigantyczna porcje wiedzy na temat traumy- przedstawionej w tak przystępny sposób. Słucha się tej rozmowy z otwartymi szeroko oczami, uszami, ciałem i umysłem. Każda minuta powoduje za chcesz wiedzieć więcej. Słucham już 3 raz. Tyle informacji tak ważnych. Myśle, ze w każdym z nas kryje USD trauma- w każdym. Jeszcze raz. Bardzo dziękuje. Kama tobie za zawsze interesujące gościnie i gości a tobie Karolina za to co nam przekazujesz. To była uczta, przyjemność, nauka, życie, podróż, wspinanie się na szczyt. Pozdrawiam i życzę spokoju w tym ciężkim dla wszystkich czasie ❤️❤️❤️💛💙💛💙💛💙

  • @_laif_
    @_laif_ 2 ปีที่แล้ว +4

    Turbo wywiad. Ultra wiedzą. Mega dziękuję.

  • @punkjoginka
    @punkjoginka 2 ปีที่แล้ว +5

    Ponieważ popłynęłam wstępem 😎 do odpowiedzi i zaskutkowało to brakiem jasnej odpowiedzi na pytanie Kamy o to, czy dla uznania doświadczenia za traumatyczne konieczne jest subiektywnie odczuwane lub faktyczne zagrożenie życia - doprecyzowuję!
    Według najnowszej (2022) wersji klasyfikacji chorób ICD (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób wydawana przez WHO) w nowo dodanej jednostce CPTSD (złożone zaburzenie po stresie pourazowym) zagrożenie życia nie jest konieczne. W opisie CPTSD czytamy, że jest to "zaburzenie, które może rozwinąć się wskutek ekspozycji na zdarzenie lub serię zdarzeń o ekstremalnie zagrażającej lub przerażającej naturze, najczęściej powtarzających się lub zachodzących przez długi czas, w których ucieczka jest trudna lub niemożliwa (np. tortury, niewolnictwo, kampanie ludobójcze, przedłużona przemoc domowa, powtarzające się nadużycia seksualne lub fizyczne w dzieciństwie)".

  • @MagDa-kx8be
    @MagDa-kx8be ปีที่แล้ว +4

    Dziękuję bardzo za ten temat, za wspaniałe i mądre (w moim odczuciu) podejście do tego zagadnienia. Bardzo wiele ta rozmowa wniosła do mojego życia ❤️

  • @annaevenot7900
    @annaevenot7900 ปีที่แล้ว +2

    Wspaniała emisja. Bardzo ciekawy temat. Bardzo dziękuję 💚

  • @monikafiszebrandt6755
    @monikafiszebrandt6755 ปีที่แล้ว +1

    wielkie dzięki, wspaniałe treści

  • @szpulka
    @szpulka ปีที่แล้ว +2

    Wspaniała rozmowa ❤ Bardzo za nią dziękuję

  • @beatakomar7230
    @beatakomar7230 ปีที่แล้ว +1

    Super, bardzo dziękuję i proszę o kontynuację :)

  • @HedaLuiza
    @HedaLuiza 2 หลายเดือนก่อน

    Proszę powiedziec jak rozroznic czy nadmierna reaktywnosc jest wynikiem traumy czy np ktos ma borderline.

  • @jerry-mind-sky
    @jerry-mind-sky ปีที่แล้ว +1

    Ksiaźka ,, Kwiat pustyni,, autobiografia modelki poddanej female genital
    mutilation najgłębszego stopnia.

  • @marzenababij5148
    @marzenababij5148 6 หลายเดือนก่อน +1

    💙🦋💙

  • @HedaLuiza
    @HedaLuiza 2 หลายเดือนก่อน

    Moja matka wyjechala kiedy mialam 8 lat. Bylam akurat u babci na weekend i kiedy wrocilam do domu juz jej nie bylo. Nigdy wiecej jej noe zobaczylam, ani z nią nie rozmawialam. Ojciec podrzucil mnie babci, a sam wiązal sie z roznymi kobietami.
    Bylam dzieckiem niewidzialnym. I o takich dzieciach - zaniedbanych emocjonalnie, porzuconych, osamotnionych, jest bardzo malo materialow. Glownie jest o DDA i DDD, ale gdzie są obecni rodzice.