Pár kérdés: mennyi volt a villanyszámla átlag? Mekkora a napelemes rendszer (kWp)? Mennyibe került az inverter-napelem kombó, mennyi volt hozzá a 30kW akksi? Ha 10 év az akksi élettartama vajon megéri az akksi? Nyáron bőven túltermelés lesz, télen meg nem fogja tudni az akksit sem feltölteni ha köd vagy felhős az idő. Én úgy gondolom amíg éves szaldó van addig nem kifizetődő az akku. Nálam télen is lesz kb. 2 hónap amikor nem fedezi a termelés a fogyasztást havi szaldó esetén. Nyáron meg bőven túltermelés lesz....
Igazából havi szaldóval is kb korlátlan akksiként működik havi szinten. Amig ilyen árak vannak (mind áram, mind az akksiknak) addig ez az akksizás sajnos úri muri, egy gyakorlatilag soha meg nem térülő befektetés. Sanszosan sokkal jobban jár az ember, ha valami likvid állampapirba vagy kincstárjegybe teszi az ember az akksi árát, majd mikor jön valami probléma, pl megemelkedett villanyára akkor azonnal rendelni egyet a legközelebbi boltból. Pl közel 2 hónap alatt spórolt 312*70Ft-ot, az kb 22e Ft, ezt 30kWh akksival érték el. Jelenleg még akciósan is 2.2millióba kerül 10 kWh akksi, tehát 6.6millió a 30kWh, megtérülése kb 24év, de ha csak 20kWh akksival számolunk is 16 év) és ugye még 30kWh-val is ki kellett nyúlni a hálózatra venni áramot.
Jók a kérdések, nem fogsz rá korrekt, valós számokat kapni. Ez pénzes emberek pénzes hobbyja. Átlag embernek csak akkor térülne meg ha legalább 4-5× magasabb lenne sz áram ára.
@@bucbuc472ó dehogynem. Nálam 3ev de folyamatosan bővül a rendszer. Csak az autó spórol több mint 100 ezret havonta. Télen fűtünk vele. Nyáron csak 600kwh körül fogyasztunk havonta. Mindezt hálózat nélkül. ;) ki mire tervezi... és használat függő. Még mennyiből építi meg. Nálam minden saját építés az akkuk is. Így nem volt olyan drága sem. De hiába írom a hitetlenek sosem hiszik el, én meg csak mosolygok és élvezem a függetlenséget :)
Nagyon jók a videók, rengeteg dolgot kiveséztek. Csináltam egy forgatót, hogy kitoljam a benapozási optimális időt. Nálam teljes lefedettség van egész évben, így nagyon jól működik a rendszer. Ha gondoljátok nézetek rá az oldalamra ott láthatjátok, hogy én, hogyan oldottam meg.
Ez mind szép és jó. Mindenki arról beszél mennyit termel, mennyit hogyan használ fel, de senki nem számszerűsíti a befektet pénzt. Magyarul, mennyibe került mind ez, és mikor terül meg a befektetés? Villany autó is most szép és jó, de mi lesz velük 8-10 év múlva? 2-3 mill új aku pakk a 8-10 éves autóba?
Nekem 850ezer volt 4kWp napelem. 300ezer az 5600W-os hibrid szigetüzemű inverter. 1.3millió a 230Ah 51,2V-os LFP akku cellánként vásárolva, általam összepakolva (11kWh) Az akku azóta olcsóbb lett, ugyan ezt már ~800ezerért megkapom. Aztán amit nem tudok megmondani azok a vezetékek, elektromos szerelvények ára, mert azt mindig apránként vettem ami éppen kellett az adott munkafázishoz. Ezek apró tételek, de ha összeadnám szerintem 1millió kijönne ilyenekből még. Aztán a munkám értékét sem tudom. Ha mással csináltatod akkor a napelem, akku, inverter nem a fő komponense lesz az árképzésnek, hiába csak ezt nézik a népek. Ez olyan mint amikor jönnek hogy nem éri meg a hőszigetelésre 10centinél vastagabbat tenni, mert a 20centis dupla annyiba kerül, és csak fele annyi hőt enged ki. Ez részben igaz is, csak azt nem számolják hogy a munkadíj a szigetelés felrakására dupla annyi (nem tudom mennyi csak hasmara ütöttem) mint maga az alapanyag, és felrakni a vastagabb szigetelést pont ugyan annyi munka, mint a vékonyat. Illetve az emberek azt nem veszik figyelembe hogy gyakran az alternatíva sem lényegesen olcsóbb. Tehát egy gázbekötés, kondenzációs kazán, kémény kiépítés árát nem vonják le. Vagy ha visszatermelős napelemes rendszert rakunk, akkor a jóval drágább engedélyes inverter, a villanyóra szabványosítás, teljesítmény bővítést, 3 fázis kiépítését elfelejtik levonni. Egy házra meg mindig kell költeni. Persze lehet hagyni lepusztulni is, de alapból nem úgy van hogy veszel egy házat és életed végéig nulla költséggel használod, meg fizeted a fix rezsicsökkentett gáz és villany árat a huzatos ablakok mögött kényelmesen. Egy ilyen rendszer ha nem térül meg, akkor is létbiztonságot ad, kiszámíthatóságot. Meg aztán ha lekapcsolják Paksot, lesz amcsi LNG 10*es áron az orosz vezetékes gáz helyett, nekem akkor is van minden. Neked meg semmi. Ez sokkal többet megér, főleg ha az embernek van rá pénze, mint a gyors megtérülés.
Szerintem (saját logika) az optimalizálás többrétű. 1 - a ház ""hőhidmentes", már csak a paszivház a végső cél. (megvalositás egyéni döntés) 2 - Ki-mi mennyit használ? Gépeknél adott, embernél szokások (félig kád, vagy rövid tus, hőérzet változás) 3 - az energiafejlesztö és tároló renndszer mindezekhez hangolása. Jó kérdés, hogy mi az optimális méret, nagyság az "inverter-napelem-akkupakk" viszonylatban? Meg jókérdés, hogy kormányunk mikor enged visszatáplálni, lesz-e akkutámogatás (rebesgetik) és hálózatfejlesztés. Álltolag az engedélyezett visszatáplálásnál lehet cserélni az invertert hibridre, csak a kikötés az azonos kW, teljesitmény. Meg erre rá a H tarifa télire. Tehát, mind együtt (energetika, opt rendszer, visszatáp és H tarifa) az igazán optimális. Az más kérdés, h ez nem mindenkinél van, sőt. Ezért adjuk el "kedvezőbben" az áramot a közeli rokonoknak. S ez legális, ha van tulajdonrésze az akkupakkban, s abból kapja a felesleget, vagy bármennyit (jogilag minden megoldható). Jó kérdés, 20-30 év távlatában mit tud majd az akku? Ideális az, ha 80-20% közt használjuk, lassú töltéssel. Jó kérdés, hogy a 2x akkupakkméret tudja e majd a töltésciklus élettartalmát jócskán hosszabbitani? Valóban optimális paneldölés a téli legalacsonyabb napbesesési szög teljesen délnek. Nyáron jobb, ha ebből adódoan nem ideális a szög, úgyis túltermel, meg túlmelegszik (esetleg hűteni a panelt). Kérdés, hogy tetön mennyire szaggatja meg a szél, vagy veri el a jég (lásd: 2022. május délalföldi jégverés a csak nyugati paneleket megtizedelte) Környezetvédelem. Melyik egységnek a gyártása és felszámolása a legkárosítóbb? Inverter a legkevésbé. Ergo, környezetvédelem szempontjából az invertert kell maximalizálni, s az akku és panelt méretet minimalizálni. Ha mindenki átállna e.autora, szigetüzemre, akkor 2-3szor annyi lithium, szilicium stb nemesfém kéne a föld feltételezett kapacitásához képest. Lithium meg önmagában mérgező stb. Van más megoldása is az energiafejlesztésnek (szél, viz, napkollektor, atomhasadás). Ezeket is kéne fejleszteni. Pl: télen sokat segit az egyszerü sörkollektor a napos hideg napokon. Hát röviden ennyi és nagyon jó a bemutató, a tájékoztatás és továbbgondolás.
Az nem lehet 1 megoldás, hogy a feleslegesen megtermelt energiától úgy válsz meg, hogy egy kábelen keresztül "odaajándékozod" a kedvenc szomszédodnak? Természetesen mindez a szolgáltatótól teljesen függetlenül, a szomszéd egy valamilyen szinten elkülönített saját hálózatára?
Nekünk 53kWh/m² az energiaigényünk a tanusítvány szerint. 150m² ház Neked ezt a házat mekkora hőszivattyú szolgálja ki? Nálunk távhö van, 30 fok előremenőre korlátoztuk és 4kW fűtésteljesítmenyre van szerződésünk. Ebből arra tippelek, hogy 4kW hőszipka elég kell hogy legyen, mivel 30 fokos előremenő meg se kottyanna neki. Csak a padlót fűtjük Tanusítvány szerint az éves fűtési energiaigényünk 9191kWh (távhővel)
Pont egy ilyen rendszerben gondolkodom én is. *Mennyibe fájna ez nekem?* Mi több az eredeti elgondolásom 5kW Napelem és 40 kW Akkupack. Válaszukat előre is megköszönve. Tisztelettel T.Pakai
Hogy lehet ennyire kevés az éjszakai fogyasztás? Nincs hűtőszekrény? Nálam a két hűtő megeszik 175W-ot óránként..Ott a szerverem az 90W körül és többi sallang, router, modem, access point-ok, hamar megvan a 2-400W /h éjszakai fogyi
Te ezt mérted, vagy csak összeadtad ami a készülékekre rá van írva maximum teljesítménynek? Nekem akkor 400-500W a fogyasztásom éjjel, ha megy a klíma. 90W szerverre elég komoly. Nekem az asztali gépem játék közben fogyaszt ennyit. Alapból 20-40W ha megy. NAS szerverem van, az meg 20W alatt van jóval. Hálózati elemek csak pár wattot esznek. Két hűtőm az egyik 307Wh/24H a másik 910Wh/24H fogyasztású. A napelemek úgy 8 órán át termelnek. Tehát a két hűtőm úgy 0.811kWh-t vehet ki az akkuból. Igazából az inverter fogyasztása a legfájóbb. Az 40W fixen. Ezt direkt mértem, Ha nincs rajta fogyasztó, ennyit vesz ki folyamatosan az akkuból nekem.
@@lacikeri3102 Igen, mértem. A hűtőim 10-15 éves daraobok. A szerverem egy T320-as Dell. Az asztali gépem ha csak be van kapcsolva, 0,4A körül fogyaszt. Több TV is megy kb este 11-ig, 70-90W fogyasztással. Egy wifis eszköz fogyasztása is 5-10W/h, szóval nekem összejön. Az invertert pont nem mértem.
@@danhauserz Az egyik hűtőm nekem is van vagy 20 éves, de akkor az volt a legtakarékosabb amit kapni lehetett. Többit is elhiszem, csak érdemes erre is odafigyelni amikor az ember fejleszti a gépparkot. Bár a szerver akkor gondolom legalább megdolgozik az áramért.
Azért a 10kwh akku 1,8M-s ára nem kevés. 30kwh akku ára, jóval több, mint a 11,5 kwh napelem rendszerem kompletten. Szerencsém van, hogy még 9 évig éves elszámolású szaldóban vagyok, majd 9 év múlva ránézek a szigetüzemű akkupakkok árára. Érdekes, hogy a 3,5 kwh napelem ilyen sokat termel, mert nekem december végén, és január elején 2- 8 kwh-t termel / nap, ami éppen hogy elvinné a ház fogyasztását, a fűtés kivételével. 😊 Fűtéshez még kéne vagy 10-12 kwh
Ha van egy nagy hőtároló puffer akkor ez igaz is, mert jellemzően éjjel kell fűteni, akkor van hidegebb. Amúgy egy 1köbméteres 80fokos víz 30fokról felmelegítve, kb. 50kWh energiát jelent. Persze hőszivattyúval ez kb. harmada elektromos energia, tehát úgy 20kWh villanyt el lehet rakni így valóban.
ennek az engedelyezese most jelenleg hogy áll vagy nem kell ? mert ez már nem szigetüzem ha jól látom, hiszen az AC IN rávan kötve a hálozatra es az inverter arra szinkronizal ra..?
üdv ehz nem kel engedély az a in nincs a hálózatra kötve ez úgy működik mint egy ups a számítógépnél ha nincs áram az akubol eszik ha van akkor az áramból csak itt fordítva ez nem termel vissza így engedély se kel csak a vissza táplálósra kel engedély . a hálozat itt azért kel mert télen ha nem süt elégé a napelem nincs termelés a hálózat bol azt pótolja vissza termelés nincs ergo engedély se kel.
Meg a nem "szép" fajta is. Meg aztán már nem lehet pénzt kapni értük, sőt fizetni kell a leadásukért. Na és ott lesznek a napelemek amiket a telepítő szedhet csak le és mint veszélyes hulladék szállítható és szintén sok pénzért semmisítik meg.
@@attilakollar3360 Alibabáról rendelt egy kollégám: 30kwh 1800$, szállítással 2200$ lett. Van esetleg linked ? Egyébiránt bármilyen márkajelzést rádobnak, mint a gby...
Erre való a szaldó elszámolás amit most kivezetnek láttam olyan szaldos órát hogy 42000kw betárolt energia volt benne március végén van az elszámolás addigra meg le nullázák az órát az az igazi tárolás
Igen max 27-et :) LFP akkunal simán... de szerencsére nem kell mindig kimeriteni. Nálam is 20korul van éjszaka nyáron elfogY belőle 2kwh. Télen fűtés megy róla nagyrészt olyankor több fogy valamennyivel :). A panelek teljesítménye lesz a gyengepont. Nálam már van tapasztalat másfél éve így élünk. 12kwp panel ami most még bővül 6-al. Még jön még pár akku. Bár nálam nem LFP akku van csak li ion :) Savas akkunal van az hogy 30%ot lehet barátságosan kivenni... de úgyis rövid az életciklusa. Ezeknek van 6000ciklus. Nálam lassan 2 éve mennek az akkuk 280 ciklus van bennük összesen. És csak javulni fog a dolog.
Ólom akkunál kb. a felét lehet használni, mélymerítést nem bírják, de ez LiFePO4 akku, az bírja. Ezekből simán ki lehet venni a névlegeset is. Az élettartam növelése érdekében érdemes úgy méretezni a rendszert, hogy átlagban 30%-ot benne hagyunk tartaléknak, de ettől még szélsőséges esetben le lehet jobban meríteni.
Pár kérdés: mennyi volt a villanyszámla átlag? Mekkora a napelemes rendszer (kWp)? Mennyibe került az inverter-napelem kombó, mennyi volt hozzá a 30kW akksi? Ha 10 év az akksi élettartama vajon megéri az akksi? Nyáron bőven túltermelés lesz, télen meg nem fogja tudni az akksit sem feltölteni ha köd vagy felhős az idő.
Én úgy gondolom amíg éves szaldó van addig nem kifizetődő az akku. Nálam télen is lesz kb. 2 hónap amikor nem fedezi a termelés a fogyasztást havi szaldó esetén. Nyáron meg bőven túltermelés lesz....
Igazából havi szaldóval is kb korlátlan akksiként működik havi szinten. Amig ilyen árak vannak (mind áram, mind az akksiknak) addig ez az akksizás sajnos úri muri, egy gyakorlatilag soha meg nem térülő befektetés. Sanszosan sokkal jobban jár az ember, ha valami likvid állampapirba vagy kincstárjegybe teszi az ember az akksi árát, majd mikor jön valami probléma, pl megemelkedett villanyára akkor azonnal rendelni egyet a legközelebbi boltból.
Pl közel 2 hónap alatt spórolt 312*70Ft-ot, az kb 22e Ft, ezt 30kWh akksival érték el. Jelenleg még akciósan is 2.2millióba kerül 10 kWh akksi, tehát 6.6millió a 30kWh, megtérülése kb 24év, de ha csak 20kWh akksival számolunk is 16 év) és ugye még 30kWh-val is ki kellett nyúlni a hálózatra venni áramot.
Jók a kérdések, nem fogsz rá korrekt, valós számokat kapni. Ez pénzes emberek pénzes hobbyja. Átlag embernek csak akkor térülne meg ha legalább 4-5× magasabb lenne sz áram ára.
@@zoltantalmacsi3361 vagy ha van egy villanyos autó. Nekem speciel havi 60.000 Ft benzint spórolna meg.
Ezekre nem véletlenül nem kapsz választ.
A válasz az, hogy sohasem térül meg.
@@bucbuc472ó dehogynem. Nálam 3ev de folyamatosan bővül a rendszer. Csak az autó spórol több mint 100 ezret havonta. Télen fűtünk vele. Nyáron csak 600kwh körül fogyasztunk havonta. Mindezt hálózat nélkül. ;) ki mire tervezi... és használat függő. Még mennyiből építi meg. Nálam minden saját építés az akkuk is. Így nem volt olyan drága sem. De hiába írom a hitetlenek sosem hiszik el, én meg csak mosolygok és élvezem a függetlenséget :)
Nagyon jók a videók, rengeteg dolgot kiveséztek. Csináltam egy forgatót, hogy kitoljam a benapozási optimális időt. Nálam teljes lefedettség van egész évben, így nagyon jól működik a rendszer. Ha gondoljátok nézetek rá az oldalamra ott láthatjátok, hogy én, hogyan oldottam meg.
Örülök hogy esett szó az energetikáról is, így reálisabb/érthetőbb.👍
Üdv esetleg mikrosilverel egy közös videót is meg néznék sziget üzembe ö az egyik leg nagyobb szakértő itt Magyarországon.
Ez már Paks 3...
Ez mind szép és jó. Mindenki arról beszél mennyit termel, mennyit hogyan használ fel, de senki nem számszerűsíti a befektet pénzt.
Magyarul, mennyibe került mind ez, és mikor terül meg a befektetés?
Villany autó is most szép és jó, de mi lesz velük 8-10 év múlva? 2-3 mill új aku pakk a 8-10 éves autóba?
Nem véletlenül. Szerinted miért...
Mert sohasem térül meg.
Nekem 850ezer volt 4kWp napelem. 300ezer az 5600W-os hibrid szigetüzemű inverter. 1.3millió a 230Ah 51,2V-os LFP akku cellánként vásárolva, általam összepakolva (11kWh) Az akku azóta olcsóbb lett, ugyan ezt már ~800ezerért megkapom.
Aztán amit nem tudok megmondani azok a vezetékek, elektromos szerelvények ára, mert azt mindig apránként vettem ami éppen kellett az adott munkafázishoz. Ezek apró tételek, de ha összeadnám szerintem 1millió kijönne ilyenekből még. Aztán a munkám értékét sem tudom. Ha mással csináltatod akkor a napelem, akku, inverter nem a fő komponense lesz az árképzésnek, hiába csak ezt nézik a népek.
Ez olyan mint amikor jönnek hogy nem éri meg a hőszigetelésre 10centinél vastagabbat tenni, mert a 20centis dupla annyiba kerül, és csak fele annyi hőt enged ki. Ez részben igaz is, csak azt nem számolják hogy a munkadíj a szigetelés felrakására dupla annyi (nem tudom mennyi csak hasmara ütöttem) mint maga az alapanyag, és felrakni a vastagabb szigetelést pont ugyan annyi munka, mint a vékonyat.
Illetve az emberek azt nem veszik figyelembe hogy gyakran az alternatíva sem lényegesen olcsóbb. Tehát egy gázbekötés, kondenzációs kazán, kémény kiépítés árát nem vonják le. Vagy ha visszatermelős napelemes rendszert rakunk, akkor a jóval drágább engedélyes inverter, a villanyóra szabványosítás, teljesítmény bővítést, 3 fázis kiépítését elfelejtik levonni.
Egy házra meg mindig kell költeni. Persze lehet hagyni lepusztulni is, de alapból nem úgy van hogy veszel egy házat és életed végéig nulla költséggel használod, meg fizeted a fix rezsicsökkentett gáz és villany árat a huzatos ablakok mögött kényelmesen.
Egy ilyen rendszer ha nem térül meg, akkor is létbiztonságot ad, kiszámíthatóságot. Meg aztán ha lekapcsolják Paksot, lesz amcsi LNG 10*es áron az orosz vezetékes gáz helyett, nekem akkor is van minden. Neked meg semmi. Ez sokkal többet megér, főleg ha az embernek van rá pénze, mint a gyors megtérülés.
Szerintem (saját logika) az optimalizálás többrétű.
1 - a ház ""hőhidmentes", már csak a paszivház a végső cél. (megvalositás egyéni döntés)
2 - Ki-mi mennyit használ? Gépeknél adott, embernél szokások (félig kád, vagy rövid tus, hőérzet változás)
3 - az energiafejlesztö és tároló renndszer mindezekhez hangolása.
Jó kérdés, hogy mi az optimális méret, nagyság az "inverter-napelem-akkupakk" viszonylatban?
Meg jókérdés, hogy kormányunk mikor enged visszatáplálni, lesz-e akkutámogatás (rebesgetik) és hálózatfejlesztés.
Álltolag az engedélyezett visszatáplálásnál lehet cserélni az invertert hibridre, csak a kikötés az azonos kW, teljesitmény.
Meg erre rá a H tarifa télire. Tehát, mind együtt (energetika, opt rendszer, visszatáp és H tarifa) az igazán optimális.
Az más kérdés, h ez nem mindenkinél van, sőt. Ezért adjuk el "kedvezőbben" az áramot a közeli rokonoknak. S ez legális, ha van tulajdonrésze az akkupakkban, s abból kapja a felesleget, vagy bármennyit (jogilag minden megoldható).
Jó kérdés, 20-30 év távlatában mit tud majd az akku? Ideális az, ha 80-20% közt használjuk, lassú töltéssel.
Jó kérdés, hogy a 2x akkupakkméret tudja e majd a töltésciklus élettartalmát jócskán hosszabbitani?
Valóban optimális paneldölés a téli legalacsonyabb napbesesési szög teljesen délnek. Nyáron jobb, ha ebből adódoan nem ideális a szög, úgyis túltermel, meg túlmelegszik (esetleg hűteni a panelt). Kérdés, hogy tetön mennyire szaggatja meg a szél, vagy veri el a jég (lásd: 2022. május délalföldi jégverés a csak nyugati paneleket megtizedelte)
Környezetvédelem. Melyik egységnek a gyártása és felszámolása a legkárosítóbb? Inverter a legkevésbé. Ergo, környezetvédelem szempontjából az invertert kell maximalizálni, s az akku és panelt méretet minimalizálni.
Ha mindenki átállna e.autora, szigetüzemre, akkor 2-3szor annyi lithium, szilicium stb nemesfém kéne a föld feltételezett kapacitásához képest. Lithium meg önmagában mérgező stb.
Van más megoldása is az energiafejlesztésnek (szél, viz, napkollektor, atomhasadás). Ezeket is kéne fejleszteni.
Pl: télen sokat segit az egyszerü sörkollektor a napos hideg napokon.
Hát röviden ennyi és nagyon jó a bemutató, a tájékoztatás és továbbgondolás.
Az nem lehet 1 megoldás, hogy a feleslegesen megtermelt energiától úgy válsz meg, hogy egy kábelen keresztül "odaajándékozod" a kedvenc szomszédodnak? Természetesen mindez a szolgáltatótól teljesen függetlenül, a szomszéd egy valamilyen szinten elkülönített saját hálózatára?
Nekünk 53kWh/m² az energiaigényünk a tanusítvány szerint.
150m² ház
Neked ezt a házat mekkora hőszivattyú szolgálja ki?
Nálunk távhö van, 30 fok előremenőre korlátoztuk és 4kW fűtésteljesítmenyre van szerződésünk.
Ebből arra tippelek, hogy 4kW hőszipka elég kell hogy legyen, mivel 30 fokos előremenő meg se kottyanna neki.
Csak a padlót fűtjük
Tanusítvány szerint az éves fűtési energiaigényünk 9191kWh (távhővel)
Szia ,a hálózati kiegészítéshez nem kell engedély? köszönöm
Pont egy ilyen rendszerben gondolkodom én is. *Mennyibe fájna ez nekem?* Mi több az eredeti elgondolásom 5kW Napelem és 40 kW Akkupack. Válaszukat előre is megköszönve. Tisztelettel T.Pakai
A rendszer működésének ismertetése peddig kitűnő !! 👍👍
A töltési ciklus egy teljes feltöltést és lemerítést jelent, míg a feltöltés egy részleges töltést is magába foglalhat.
Hogy lehet ennyire kevés az éjszakai fogyasztás? Nincs hűtőszekrény? Nálam a két hűtő megeszik 175W-ot óránként..Ott a szerverem az 90W körül és többi sallang, router, modem, access point-ok, hamar megvan a 2-400W /h éjszakai fogyi
Te ezt mérted, vagy csak összeadtad ami a készülékekre rá van írva maximum teljesítménynek?
Nekem akkor 400-500W a fogyasztásom éjjel, ha megy a klíma.
90W szerverre elég komoly. Nekem az asztali gépem játék közben fogyaszt ennyit. Alapból 20-40W ha megy.
NAS szerverem van, az meg 20W alatt van jóval.
Hálózati elemek csak pár wattot esznek.
Két hűtőm az egyik 307Wh/24H a másik 910Wh/24H fogyasztású. A napelemek úgy 8 órán át termelnek. Tehát a két hűtőm úgy 0.811kWh-t vehet ki az akkuból.
Igazából az inverter fogyasztása a legfájóbb. Az 40W fixen. Ezt direkt mértem, Ha nincs rajta fogyasztó, ennyit vesz ki folyamatosan az akkuból nekem.
@@lacikeri3102 Igen, mértem. A hűtőim 10-15 éves daraobok. A szerverem egy T320-as Dell. Az asztali gépem ha csak be van kapcsolva, 0,4A körül fogyaszt. Több TV is megy kb este 11-ig, 70-90W fogyasztással. Egy wifis eszköz fogyasztása is 5-10W/h, szóval nekem összejön. Az invertert pont nem mértem.
@@danhauserz Az egyik hűtőm nekem is van vagy 20 éves, de akkor az volt a legtakarékosabb amit kapni lehetett. Többit is elhiszem, csak érdemes erre is odafigyelni amikor az ember fejleszti a gépparkot. Bár a szerver akkor gondolom legalább megdolgozik az áramért.
Bányászással (crypto) leköthető a felesleg.
Le
Üdv!A háznak mennyi a fogyasztása 24 óra alatt?
Azért a 10kwh akku 1,8M-s ára nem kevés. 30kwh akku ára, jóval több, mint a 11,5 kwh napelem rendszerem kompletten. Szerencsém van, hogy még 9 évig éves elszámolású szaldóban vagyok, majd 9 év múlva ránézek a szigetüzemű akkupakkok árára. Érdekes, hogy a 3,5 kwh napelem ilyen sokat termel, mert nekem december végén, és január elején 2- 8 kwh-t termel / nap, ami éppen hogy elvinné a ház fogyasztását, a fűtés kivételével. 😊 Fűtéshez még kéne vagy 10-12 kwh
Üdv! Rég volt videó. Várjuk az újat. Hogy működik a rendszer?
Télen nem kell akku a fütés miatt nyáron elég 10kw mert este késön megy le a nap igy elég a 4kw a tizböl.
Ha van egy nagy hőtároló puffer akkor ez igaz is, mert jellemzően éjjel kell fűteni, akkor van hidegebb. Amúgy egy 1köbméteres 80fokos víz 30fokról felmelegítve, kb. 50kWh energiát jelent. Persze hőszivattyúval ez kb. harmada elektromos energia, tehát úgy 20kWh villanyt el lehet rakni így valóban.
ennek az engedelyezese most jelenleg hogy áll vagy nem kell ? mert ez már nem szigetüzem ha jól látom, hiszen az AC IN rávan kötve a hálozatra es az inverter arra szinkronizal ra..?
üdv ehz nem kel engedély az a in nincs a hálózatra kötve ez úgy működik mint egy ups a számítógépnél ha nincs áram az akubol eszik ha van akkor az áramból csak itt fordítva ez nem termel vissza így engedély se kel csak a vissza táplálósra kel engedély . a hálozat itt azért kel mert télen ha nem süt elégé a napelem nincs termelés a hálózat bol azt pótolja vissza termelés nincs ergo engedély se kel.
igen, iszonyat drága az akku. (az ilyen szép fajta)
Meg a nem "szép" fajta is. Meg aztán már nem lehet pénzt kapni értük, sőt fizetni kell a leadásukért. Na és ott lesznek a napelemek amiket a telepítő szedhet csak le és mint veszélyes hulladék szállítható és szintén sok pénzért semmisítik meg.
808.000 Ft volt az Aliixpress-en. 7 nap alatt itt volt a lengyelországi raktárból.
@@attilakollar3360 Alibabáról rendelt egy kollégám: 30kwh 1800$, szállítással 2200$ lett.
Van esetleg linked ?
Egyébiránt bármilyen márkajelzést rádobnak, mint a gby...
Erre való a szaldó elszámolás amit most kivezetnek láttam olyan szaldos órát hogy 42000kw betárolt energia volt benne március végén van az elszámolás addigra meg le nullázák az órát az az igazi tárolás
30kw névleges akkuból SOHA nem veszel ki 30kw energiát!! 😂😂😂
Igen max 27-et :) LFP akkunal simán... de szerencsére nem kell mindig kimeriteni. Nálam is 20korul van éjszaka nyáron elfogY belőle 2kwh. Télen fűtés megy róla nagyrészt olyankor több fogy valamennyivel :). A panelek teljesítménye lesz a gyengepont. Nálam már van tapasztalat másfél éve így élünk. 12kwp panel ami most még bővül 6-al. Még jön még pár akku. Bár nálam nem LFP akku van csak li ion :)
Savas akkunal van az hogy 30%ot lehet barátságosan kivenni... de úgyis rövid az életciklusa.
Ezeknek van 6000ciklus. Nálam lassan 2 éve mennek az akkuk 280 ciklus van bennük összesen. És csak javulni fog a dolog.
Ólom akkunál kb. a felét lehet használni, mélymerítést nem bírják, de ez LiFePO4 akku, az bírja. Ezekből simán ki lehet venni a névlegeset is. Az élettartam növelése érdekében érdemes úgy méretezni a rendszert, hogy átlagban 30%-ot benne hagyunk tartaléknak, de ettől még szélsőséges esetben le lehet jobban meríteni.